wAAlwijkse en UnqstRMtse coimnt Schoenenmode voor lerfst en winter 1962 -1963 Je moet de meisjes hebben FILMJOURNAAL Luxor ZWITSAL Musis Sacrum HISTOR BROM SPORTIEF MOEDER WORDEN J. E. de Jongh VRIJDAG 4 MEI 1962 84e JAARGANG No. 34 Stoomdrukkerij An toon Tielen e„fdredacteur: JAN TIELEN Nummer 50798 td verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief BurtsiHT' Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 SericW 1878 Telegram-adres „Echo" Meer variatie in leestmodellen Vaak wordt mij gevraagd: hoe ontstaat de schoenenmode en hoe weet men wat het volgend seizoen of in de komende seizoenen in de mode zal zijn. Die vraag is niet zo gemakkelijk te beantwoorden, omdat nooit tevoren exact te zeggen is wat mode zal worden, maar met de no dige feeling, ervaring en kennis van de tendenzen waarheen voor aanstaande internationale schoenencréateurs de schoenenmode wil len leiden, is het natuurlijk wel mogelijk een prognose te maken en vrij nauwkeurig te zeggen wat de verwachtingen zijn. Op het ontstaan van de schoenenmode zijn vooral de denkbeelden en créaties van enkele schoenenontwerpers van vooraanstaande modehuizen in Parijs en Rome van invloed. Zij kunnen, op de eerste plaats door hun talent en vakmanschap, maar ook door de cliëntèle en de propagandakracht van hun huizen, öf van de Mo dehuizen waarvoor zij show-schoenen maken, nieuwe vormen en nieuwe lijnen, kleuren en materialen propageren en tot „Mode" maken. Het zijn vooral de créateurs Roger Vivier van het huis Dior in Parijs en de meesterlijke schoenmaker Albanesi in Rome, die de laatste jaren grote invloed op de schoenenmode hebben. JINGERTIP" EN „MINA" Na de oorlog was het vooral Italië dat met zijn spitse schoenenmode grote invloed gehad heeft op de ichoenenmode in de hele wereld en geleidelijk aan was men tot een zeer slanke en superspitse schoenenmode gekomen. Het was Roger Vivier die in 1959 met de créatie van 'n leest vorm, die als het ware de spits ra dicaal vierkant afhakte en die zeer plat van neus was, de eerste ver andering der leestvormen inluidde. Sindsdien is Frankrijk, dat na de oorlog geen rol van betekenis op is het offensief gebleven. De vier- schoenenmode-gebied gespeeld had, kante leestvormen zijn in 1960 we- reldschoenenmode geworden, zij het dan met meer succes in 't ene land dan in het andere, hetgeen, daar de verandering zó radicaal was, niet te verwonderen is. Nadien zijn diverse variaties op de slanke, spitse leestvormen ont staan, die onder de namen „finger- lip" en „amandel" internationale bekendheid gekregen hebben. Groot nieuws voor de schoenen mode was voor het najaar 1961, het plotseling in Franse modeshows ver schijnen van brede ronde leestvor men. Zij waren zeer breed en rond van neus, soms zeer plat aan de teen en vooraan iets naar boven krul lend. Een zeer radicale overgang dus van lange, slanke vormen naar breed, korte leesttypen. Geen wonder dus dat deze nieuwe schoenentypen niet overal met het zelfde enthousiasme ontvangen zijn en men er zowel van schoenma kers- als van schoendraagsters-zijde er nog wat onwennig tegenover staat. Algemeen is men echter wel van oordeel dat de periode met de steeds spitser wordende neus en de hoger en dunner wordende naaldhakken voorbij is en er een schoenenmode ®et veel meer variatie in leestmo dellen en typen voor in de plaats ?ekomen is. Ofschoon de Italiaanse schoenin dustrie de „fingertip"- en „aman- del"-leestvormen wel accepteert en °Phun min of meer eigen wijze ver- ^d heeft en zij in de naar him filmster „mina" genoemde ronde leestvorm ook een versie van de breed, ronde leest gebracht heeft, propageert Italië voor de komende seizoenen vooral voor schoenen met hoge hakken, zeer slanke „fingertip" leestvormen. Voor schoeisel met middelhoge hakken wordt deze leestvorm wat breder en voor en lagere hakjes zullen de breed ronde „mina"-leesttypen het meest ge bracht worden. stelling voor schoentjes met hakjes dan voor hakloze ballerina-types, en daardoor zullen er voor de ko mende seizoenen meer schoentjes zijn met leuke lage hakjes van 25 30 en 35 millimeter hoogte, die vaak van zoolleder zijn of van hout, ge- fineert met een dun laagje van zool leer-strookjes. Voor Nederland is het komende najaarsseizoen de hak categorie, dus hakjes van 40 50 millimeter hoogte, weer zeer belangrijk. Voor „fingertip"-leestmodellen zullen de ze dun en in zandloper-model zijn en voor bredere neusmodellen en de breed, ronde leesttypen, forser van model en met een breder loopvlak en vaak met vierkante of rechthoe kige loopvlakjes. MODELLEN EN SILHOUETTEN Met een verandering of uitbrei ding van 't aantal leestvormen gaat ook een uitbreiding van het aantal modellen gepaard. De „pump" was de ideale snit voor lange spitse schoenen en ook voor de fingertip- modellen is deze nog het fraaist. De gesloten, effen pumpmodellen zul len echter plaats moeten maken voor wat meer variatie. Openingen in het voorblad en opzij van de pumps, vaak heel listig aangebracht en gecombineerd met dunne riem pjes, geven de schoentjes een wat opener karakter, hetgeen de draag sters zullen appreciëren. Ook van pumps afgeleide silhou etten, als de „Page-pump" met een hoog opgesneden kapje tegen de voet en op de voorvoet en opzij zeer laag uitgesneden „boottypen" zullen en vogue zijn. De teenager-categorie wordt voor modieus schoeisel steeds belangrij ker en blijkt meer en meer 'n apart soort modellen te prefereren. Bandschoentjes en T-bandschoen- tjes, snitten uit de twintiger jaren, zullen herleven, alsmede de rijg- schoentjes op brede ronde leesten, met veel ringgaatjes, geïnspireerd op de Amerikaanse „bowling" schoentypen. Door iMARTIE VERDENIUS „DRIJFZAND DER BEGEERTE" John Breckenridge heeft be sloten om zijn vervallen bezittin gen in Mexico te verlaten en zich in Californië te vestigen met zijn vrouw Belle en zijn dochter lissa. Voordat zij vertrekken, ko men er twee mannen in 'hun le ven: O'Malley is naar Mexico ge komen om Belle, zijn geliefde De vierkante en „afgehakte" neus- Van vele jaren geleden, op te zoe- vormen worden wat milder van vorm en hun scherpe hoeken wor den afgerond. „Mina' „Amandel" of Fingertip DE HAKKENMODE Een voornaam onderdeel van de schoenenmode is tegenwoordig de hakkenmode, daar ieder leesttype zijn speciaal haktype draagt. Voor de zeer spitse schoenenmode waren de, naar het loopvlakje toe, steeds dunner wordende naaldhakken de ideale haktypen. Voor de „fingertip"- en „amandel"- leestvormen zijn de naar het loop vlakje toe iets breder uitlopende modellen, de zgn. „zandloper"-typen fraaier. Voor de breed, ronde leest vormen zijn deze zandloper-typen in wat dikkere uitvoeringen en in hoogten van 35 a 55 millimeter en wat zwaardere rechte typen hakken, vaak met scherpe hoeklijnen, waar door de loop vlakjes vierkant of rechthoekig worden, het meest ge schikt. Vivier lanceert èen hakje met een smal rechthoekig loopvlakje, in de breedterichting van de schoen, zo dat de hak en profiel smal is en van achter gezien vrij bleed lijkt. De komende hakkenmode zal ongetwij feld nog diverse op dit idee geïn spireerde variaties brengen. In Frankrijk is het accent van zeer hoge hakken wel wat verlegd naar 60 a 70 millimeter hoogte, maar Italië propageert nog steeds hoge hakken en alle collecties voor het komende seizoen bevatten ook weer hakken van 80120 millimeter hoogte, voornamelijk voor gekleed middag- en avondschoeisel natuur lijk. De jeugd toont veel meer belang- ken. Stribling komt achter O'Malley aan met een arrestatie bevel wegens moord. Breckenridge is, als O'Malley de ranch bereikt, op zoek naar cowboys. Belle is bang van O'Malley en weigert in te gaan op zijn liefdesverklaring.. Als Breckenridge terugkomt, neemt hij 0"Malley aan. Dan verschijnt Stribling; deze wordt aangenomen als treklei- der en zo begint de grote tocht. Als zij dan eindelijk in Texas aan komen zonder Breckenridge, die in een kroegrel het onderspit gedolven heeft ontmoeten O'Mal ley en Stribling elkaar voor een laatste "duel. De afloop van deze zeer span nende film bewaren wij liever voor hen die de film gaan zien. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. Maak 't mooi schilder zelf - kfes het beste grond geregistreerd. Hij verbiedt nog verder te boren en neemt be zit van het land. Heel vroeg in de morgen verschijnt Jody daar. Tijdens hun gesprek blijkt dat de oude Indiaan door de dorpelin gen is opgehangen, nadat hij een nachtelijke aanslag op Jody ge pleegd had. Een zeer ingewikkelde film met een prachtig einde, als Joe Dakota zegt, met een oog op Jo dy, dat hij Arborville een plaats vindt om er te komen wonen. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. Stramheid en Pijnen vallen van U af met de kleine dagelijkse dosis Krnsehen. gebruik speciaal voor U gemaaktf Antoniusstraat 110 Waalwijk Tel. 2009 „JOE DAKOTA" Het is ongewoon stil in Arbor ville als daar op 'n hete middag in 1876 een knappe ruiter komt binnenrijden. Het enige levende wezen dat hij ziet is de 18-jarige Jody Weaver, dochter van de plaatselijke winkelier, die hem na veel aarzelen vertelt dat de rest van het dorp aan 'het werk is. Dat werk is het boren van olie op een stuk grond, dat eens een Indiaan, die zich Joe Dakota noemde, heeft toebehoord. De vreemdeling is kennelijk niet welkom, maar er gebeurt niets, totdat hij vragen gaat stel len over het eigendomsrecht van de grond. De vreemdeling zegt Wanneer een jonge brom fietser luid kletterend met 't lef van „moet-je-mij-zien" 'l verdere verkeer inhaalt, pas seert en snijdt, zeggen ze „Kijk nou toch, wat gevaar lijk! Daar moesten ze nou 'ns wat aan doen!" Ik vraag me dan af: WAT DOEN Naar de knul toegaan en (stel dattie naar je zou luis teren) oreren: „Knaap, je denkt dat het stoer staat, maar het is alleen maar ge vaarlijk. Het kan je je ar men, oenen of ogen kosten. Het kan je verminkt maken voor het leven!" Lieve mens, je kunt net zo goed tegen 'n boomstam aan gaan praten. Op z'n al lerbest zou hij antwoorden: „Och, je bent gek! Mij kan niks gebeuren". De statistieken wijzen uit dat hem wel wat gebeuren kan. Maar hij gelooft 't niet. Niet als Pa het zegt. Niet als de politie het zegt. Niet als de speciale acties van het Verbond voor Veilig Ver keer het op de tévé, door de radio en in honderden kran ten laten weten. Syberisch blijven ze er onder... En daarom is er alleen nog... 't meisje. Het meisje, dat met de armen om hem heen ge slagen, mee geniet van de snelheid, de spanning, het gevaar. „Kèn je nog harder Sjors?" Ja, Sjors kèn nog harder. Hij kèn alle auto's voorbij en flitst door het gele licht. Hij ontwijkt op een milli meter een spelend kind en op een haar een fietser. Hij is koning in het verkeer, die Sjors toch. Hij passeert rechts. Hij neemt links voor rang. Herstel: hij neemt al tijd voorrang. Misschien loopt 't goed af. Deze keer, volgende keer, altijd. Dank zij de voorzichtigheid van de andere weggebruikers. Maar de statistieken lie gen niet. Als Sjors d'r niet an gaat, dan gaat Kees d'r an. Her innert u zich Kees niet meer? Met dat meisje, wat altijd bij 'm achter op de brommer zat vastgeknoe- deld... Dubbele schedelbreuk volgens de statistieken. Èn toch was dat meisje z'n enige kans geweest want meisjes doen wel vaak alsof omdat ze weten dat het stoer lijkt, maar ze houden eigen lijk niet zo erg van snelheid. Als klein meisje hebben ze op de jongere broertjes en zusjes moeten passen „voor zichtig oversteke, op het stoeppie blijven!" en met 'n paar jaar zullen ze weer op de kleintjes moeten passen. In het huishouden en met hun eigen kinderen. Nee, van de meisjes hoeft het niet, als je diep in hun wijze hart kijkt. En zij zijn de enigen, waar de jongens naar zouden luisteren, mis schien. Je moet de meisjes hebben. Wanneer zij zeggen: „Sjors ik vin 't èng, zo hard. Van mij hoeft 't niet. Wat heb je d'r an, Sjors. Ik vin 't veel sportiever as je je an de verkeersregels houdt." Dan... dan had je 'n kans. j „ROMANOFF EN JULIET" Concordia is zo'n klein staatje dat zelfs de leden van de V.N. het niet op de kaart kunnen vinden. Zijn president, „De Generaal", zou het 't liefst zo willen houden. Als de Generaal, die ook zijn land vertegenwoordigt in de V.N. zich van stemming onthoudt over 'n ameaidement op 'n amen dement op 'n amendement, breekt er in de vergadering een pande monium los. Terug in Concordia, wordt de Generaal belaagd door de ambas sadeurs der Ver. Staten en der Sovjet-Unie. Beiden staan er op om Concordia hulp te verlenen. Maar de Generaal weigert. In een land waar de minister van bui tenlandse zaken tevens de rege ringstelefooncentrale bedient, is veel moeelijk. Tegen betaling mogen de Amerikamen meeluis teren bij* alle gesprekken van de Russen met Moskou en omge keerd met Washington. Er wordt gegoocheld met spionnen, codes en verkeerd bezorgde telegram men. Het politieke spel krijgt echter onverwacht een heel nieuw as pect. Tijdens een der feesten brengt de Generaal de dochter van de Amerikaanse ambassa deur, Julia, in contact met de zoon van de Sovjet-ambassadeur, Igor Romanoff. Z5j worden dan prompt verliefd op elkaar. Nu komt er koortsachtige po litieke activiteit. Na veel telegrammen en een atoombom uit de ohemiedoos van het zoontje van de Generaal, komt alles toch weer dik voor el kaar voor Julia en Igor. Een film om eens hartelijk te ten van de Generaal, Peter Usti nov. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. dat de grond van hem is, hij is Joe Dakota en op die naam is de 1 lachen om de doldwaze «ctivitei- „SUSANNE" Een opzienbarende film van 'n meisje dat verliefd wordt op Ol ie, een populaire figuur onder de nozems van de stad. Op een dag als Olie en de zij nen weer in hun clubhuis bijeen zijn, doet de politie een inval. De nozems stuiven naar alle kanten uiteen. O.ok Olie en Susanne vluchten in Olle's auto, die door de politie wordt gevolgd. Zij bot- Dit la da titel van h«t nleowa boek v» Dr. W. de Kok. Alles over xwangerwhtp» geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE 4 sen op een andere wagen, waar van de chauffeur op slag dood is. Susanne wordt uit de auto geslin gerd en ligt bewusteloos op de weg. Olie gilt en krimpt in el kaar van de pijn. De politie is gauw ter plaatse en zij worden beide naar 'n zie kenhuis overgebracht. Olie ver laat na enkele weken weer het ziekenhuis en hij besluit zijn le ven te beteren. Vol verlangen wacht hij op de terugkeer van Susanne, want door het ongeluk heeft hij begrepen hoeveel zij voor hem betekent. Na veel ingewikkelde gebeur tenissen weten de regisseur Kid Colfach en zijn vrouw dit ver haal toch naar een goed einde te leiden. Toegang 18 jaar. „DE NIEUWE AVONTUREN VAN CAPTAIN BLOOD" Een realistisch verhaal over 'n chirurg die een rebel het leven redt, terwijl men hem dit zo kwa lijk neemt, dat hij als slaaf naar Barbados gevoerd wordt. Een prachtfilm, geheel in de stijl der zeerovers, slaven en aanminnige meisjes. Maandag 7 en woensdag 9 mei 8 uur. Toegang 14 jaar. ZAAK v. d. PUTTEN MINISTER IN BEROEP Minister Visser (Defensie) is van plan in beroep te gaan tegen de uitspraak van het ambtena rengerecht in Arnhem van 13 april, waarbij het ontslag van de technisch hoofdambtenaar F. v. d. Putten werd vernietigd. De afgelopen dagen heeft de Haagse advicaat mr. C. Wijker- seld Bisdom zich over de ontslag kwestie van de defensie-ambte naar georiënteerd om minister Visser te kunnen adviseren. Bij 't beroep voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht zal mr. Wijkerheld Bisdom de belangen van de minister behartigen. Minister Visser is tot 7 mei in Athene voor een NATO-confe- rentie. Echo vad het Zuiöen Ja, met Kruschen drijft U die ondragelijke pijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aan sporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zou ten. Onzuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs natuurlijke weg afge voerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. GLAS, VERF, BEHANG Wm. Ka.MUtl

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5