Boze woningcommissie en bloc afgetreden Vlijmen Stichting Jeugdzorg en Gezinswerk ontwierp vijf-jarenplan nttt vttgüki SUNIL HALEN! \iï Gemeenteraad Waspik BELEVENISSEN VAN SMKDJE VERHOLEN 1 Stassar Betera DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 MEI 1962 Provinciaal nieuws Nieuwe straatnamen van Componisten en Ambachtsheren BRILLEN BRILLEN 15 DAGEN MALLORCA OF COSTA BRAVA NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL KWfcyj Het geheimzinnige geval Blythe KONINKLIJK GEZIN BEZOEKT 8 MEI 's-HERTOGENBOSCH Hel programma voor 't bezoek dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest in gezelschap van de vier prinsessen voornemens zijn op dinsdag 8 mei aan 's-Hertogenbosch te brengen, is thans vastgesteld. Op bet Bossche Veemarktter rein landen 0111 15.30 uur de heli copters, komende uit Middelburg en wordt het koninklijk gezin verwelkomd door vetregenwoor- digers van de Provinciale Jeugd raden van Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. Vervolgens wordt, in aanwezigheid van ca. 3000 jongeren uit alle gemeenten van de drie zuidelijke provincies in de Brabant-hal een arenaspel „De Heerschappij der Dieren" opgevoerd door 300 jongeren, daartoe aangezocht door de drie Provinciale Jeugdraden. Het spel, een satirische fanta sie van Jan Naaijkens te Hilva- renbeek, wordt geregisseerd door (Tilburgs schouwburgdirecteur) Wim Bary. De mimografie is van Jan Brook, directeur van de Stichting Nederlandse Pantomi me. De tekst van bet spel werd in de studio's van de Regionale Omroep Zuid te Maastricht op de band opgenomen met stemmen van leerlingen van de Toneelaca demie aldaar. De costumes en maskers zijn ontworpen door Ru tb Helmer en uitgevoerd door diverse vakscho len uit bet Zuiden: de Kader- en Confectiescbool St. Anna, de Huishoud- en Industrieschool Mariënburg en de Gemeentelijke U.T.S. te s-Hertogenbosch, als mede de Ondergrondse Vakschool der Staatsmijnen te Heerlen. Na afloop van het spel vangt om ca. half vier een rondrit door 's-Hertogenbosch aan, die om streeks vier uur eindigt bij de ambtswoning van de Commissa ris der Koningin in de Verwer- straat, alwaar het koninklijk ge zin de thee zal gebruiken temid den van de Brabantse Statenle den, burgemeesters en provinci ale autoriteiten. Om ca. vijf uur wordt in een korte rit gereden naar het Zui derpark, vanwaar het hoge gezel schap zich per helicopter naar Maastricht begeeft. DEENS DUO NAAR SONG FESTIVAL IN OISTERWIJK Het in bijna alle landen van West-Europa bijzonder populai re Deense duo Jan en Kjeld komt op zondag 27 mei naar Nederland voor een exclusief optreden tij dens de finale van het vierde In ternationaal Brabants Songfesti val te Oisterwijk. Begeleid door het K.R.O.-Or- kest van Jo Budie zullen de twee zingende knapen uit Kopenhagen zorgen voor een klinkend slot van het momenteel volop in de belangstelling staande Oister- wijks songfestival, dat dit jaar vier dagen duurt. Jan en Kjeld treden op tijdens het Springplank-programma dat de KRO in Oisterwijk komt op- j nemen. Aan deze extra editie van de Springplank verleent voorts een keur van Nederlandse vocalisten medewerking, o.a. de winnares van het songfestival van vorig jaar, Grectje Mona. Het aantal deelnemers aan dit unieke muzikaal evenement in Oisterwijk waar uitsluitend ama teurs hun krachten mogen me ten, stijgt dagelijks. Op 7 mei sluit de inschrijfter mijn. Het secretariaat, Kerkstr. 102. Oisterwijk, telefoon 04242- 2037, verleent gaarne alle inlich tingen. „En hierbij deel ik u mede, dat de woningcommissie in zijn ge heel is afgetreden. De commissie wenst niet als onmondige kinderen behandeld te worden". Als een donderslag bij heldere hemel klonken uit de mond van de heer v. d. Broek deze woorden, nadat hij eerst de voorzitter had gevraagd of de mogelijkheid bestond, dat de raad B. en W. ter verantwoor ding roept over het in het verleden gevoerde woningbeleid. Overigens bleek deze mogelijk heid niet te bestaan, omdat vol gens de voorzitter het woningbe leid een zaak is van Burgemees ter en Wethouders en niet van de gemeenteraadsleden. Nu de bond toch aan de staart was getrokken verzekerde de voorzitter, dat hij het bepaaldelijk onjuist vond dat een zo groot deel van de gemeen teraad zitting had in deze com missie. Het besluit van de woningcom missie om en bloc af te treden, was voortgesproten uit het feit, dat naar 't oordeel van deze com missie het college van B. en W. zich te weinig richtte naar de ad viezen en richtlijnen zoals deze door de commissie met betrek king toth et te voeren woningbe leid aan B. en W. werden gege ven. De commisisie beeft ge meend hieruit te moeten conclu deren, dat dit orgaan bepaalde lijk overbodig was, omdat de door haar gegeven raad meerdere malen en bij herhaling niet werd Opgevolgd. Het hieraan voorafgaande deel van de vergadering was in een heel wat rustiger stemming ver lopen, al verraadde de aanwezig heid van zoveel publieke belang stelling, dat er in de raad iets broeide. Nieuwe straatnamen in Uitbreidingsplan. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd aan de beer Dubbelman ontslag verleend als lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim. De opengevallen plaats zal eerst per 1 september worden ingeno men, omdat uit een onderhoud met het onderwijzend personeel, welke categorie de heer Dubbel man vertegenwoordigde, bleek dat men gaarne een vertegen woordiger van het Christelijk Lager Onderwijs iri deze commis sie zag opgenomen. Gezien het grote belang van de mogelijkheid om ook 's avonds na een volledige dagtaak voorbe reidend hoger onderwijs te vol gen, kwam het de raad verant woord voor een subsidie van 100 gulden te verlenen aan het avond-lyceum in Tilburg. Om een bepaalde systematiek in de straatnaamgeving te ver krijgen in het uitbreidingsplan tussen de Raadhuisstraat/Kerk- vaartsestraat en 't Zuiderafwate ring-kanaal, zijn er slechts twee categoriën van namen gebruikt, nl. diverse namen van de voor malige ambachtsheren van Was pik en die van de componisten vanwege de muziektraditie in Waspik Voor de straat die een sen de „muziekwijk" en de Oude verbinding beoogt te vormen tus- straat en Veerstraat werd niet zoals aanvankelijk door B. en W. was voorgesteld de naam Delle- weg toegekend maar, dit op ver zoek van de heer v. d. Broek,werd deze straat genoemd naar een fa milie, die daar van oudsher ge vestigd is geweest, n.l. de familie van Roon Deze straat zal dus in de toekomst de Van Roonstraat worden geheten. Het gedeelte tussen de Veerstraat en Havendijk zal, omdat dit de natuurlijke verlenging vormt van de Oude Straat, ook Oude Straat worden genoemd. net toekomstige, gedeeltelijk al vrii gekomen, plein bij de Ned. Herv. Kerk wordt gesierd met de eenvoudige maar overduidelijke benaming van Dorpsplein. Salarisverhoging Maximale mogelijkheden benut! Vervolgens werd aan de heer Le''tens wonende Mgr. Zwijsen- slraat te Waalwijk zekerheids- stelling "egeven als bedoeld in art. 7 van 't besluit bevordering eigen woningbezit. De heer Leij- tens is voornemens een woning te bouwen aan de Marijkelaan Voor het bouwen van een vier tal zg. Terlingenwoningen werd overgegaan tot de verkoop van 'n viertal bouwpercelen tezamen een oppervlakte omvattend van 1980 m2.Eveneens werd verkocht een perceel bouwgrond gelegen in het uitbreidingsplan Waspik- Beneden en een perceel gelegen in het uitbreidingsplan Waspik- Boven. In het kader van de sanering van de Havendijk werd overge gaan tot aankoop van een perceel grond met opstal t.w. de onbe woonbaar verklaarde woning Ha vendijk 30. Deze sanering is nood- zalelijk ter realisering van het uitbreidingsplan Waspik-Bene den (Noordelijk gedeelte). Tot slot besloot de raad haar toestemming te geven an de ver koop van 420 m2 grond voor de bouw van een eengezinswonig. Dit bouwperceel is gelegen tus sen Schoolstraat en Prins Bern- hardstraat aan de Burgemeester Dekkersweg. Tijdens de rondvraag werd door de heer v. d. Broek geïnfor meerd of er voor Waspik de mo gelijkheid bestond o/n over te gaan tot de aanschaf van een mobiele kiosk. De heer Timmers verzocht de voorzitter om de mogelijkheid onder ogen te zien, om te komen tot een salarisverhoging van alle gemeente-ambtenaren. De voor zitter antwoordde de heer Tim mers, dat deze mogelijkheid al langer in onderzoek was, waarna gebleken was dat enkele arbei ders in 'n andere loongroep kon den worden gebracht. Door deze verandering waren, aldus de voorzitter, de maximale moge lijkheden benut. Ten aanzien van het kraaien- vraagstuk in Waspik, waarvan veel mensen last blijken te on dervinden, deelde de voorzitter de heer v. d. Broek mee, dat zal worden nagegaan of de schade die door deze dieren wordt ver oorzaakt dermate ernstig is, dat van gemeentewege maatregelen dienen te worden genomen. De stichting Jeugdzorg en Gezins werk in Vlijmen heeft in een schrij ven aan de verschillende werkgevers een aantal feiten naar voren gehaald waarin o.a. wordt gesteld, dat naast het verheugend feit van een snelle bevolkingsgroei in Vlijmen, ook en kele zeer bijzondere problemen zijn te constateren, die hetzij direct, het zij indirect voortspruiten uit deze ontzagwekkende groei. De grote vjaag die hierbij gesteld wordt is: Hoe moet enerzijds getracht worden de leef baarheid" van de gemeente te. bevorderen en anderzijds het wo nen in Vlijmen dermate aantrekelijk worden gemaakt, dat men niet andere randgemeenten van 's-Hertogenbosch als woongemeente boven Vlijmen ver kiest De stichting Jeugdzorg en Gezins werk stelt hierbij, dat het ontwikke lingsgebied in de ruimtelijke en eco nomische sector, zoals dit wordt ge voerd door het gemeentebestuur, mid denstand en bedrijfsleven, buitenge woon goede resultaten vertoont. Daarnaast zal een gunstige ontwikke ling van de gemeente Vlijmen even eens in grote mate afhankelijk zijn van de wijze, waarop het maatschap pelijk opbouwwerk, als basis voor 'n evenwichtige ontplooiing in de soci ale en culturele sector zal worden ge organiseerd. In deze sector heeft de Stichting Jeugdzorg en Gezinswerk, reeds een drietal jaren velerlei activiteiten ont plooid. Afgemaakt of afgerond is het programma nog niet, want in de ko mende jaren zal noodzakelijk verdere uitbreiding aan verschillende activi teiten moeten worden gegeven. De stichting heeft op dit terrein nog ver schillende onderdelen op haar pro gramma staan. Naast de jeugdzorg, hetgeen de vorming omvat van de jeugd op hun verzet bergen geld blijkt te kosten de subsidies, zowel van gemeente a]D van het ministerie van Ondenv"5 Kunsten en Wetenschap bij lange n'S' voldoende zijn, heeft de stichting vijf-jarenplan opgesteld. In dit tijd" bestek zullen 300 genummerde eert' fika|en van deelneming worden uit gegeven in de ten laste van de stic'h" ting blijvende kosten van het sociale en culturele opbouwwerk. Deze certifikaten houden in fa, deelnemer gedurende vijf achtereen volgende jaren een jaarlijkse bijdrai,e van 20 gulden zal verlenen. Bij de betaling van deze vaste bij. drage ontvangt de deelnemer een participatie bewijs, dat hetzelfde nummer draagt als het in zijn bezit zijnde certificaat. Aan dit plan is voor de deelnemer een tweeledige attractie verbonden Na ondertekening wordt hem een bronzen legpenning aangeboden, wel- ke slechts eenmaal en speciaal'voor dit doel wordt aangemaakt. Boven dien wordt onder de bezitters van de participatie bewijzen gedurende de duur van het vijfjarenplan, ieder jaar weg naar de volwassenheid via clubs en gespreksgroepen, wil zij het ge zinswerk, het individuele maatschap pelijke werk, ter hand gaan nemen. Tot slot wil de stichting ook op het gebied van volwassenenwerk, clubs voor moeders en vaders, (voorlich tingsavonden, naai- en kookcursus sen en instuifavonden) het een en an der tot stand brengen. Omdat het werk dat de stichting een vliegreis van 15 dagen naar Mal- lorca of naar de Costa Brava verloot. De trekking van deze verloting vindt plaats op een vooraf vastgesteld en in het certificaat vermelde datum ten overstaan van een notaris. De stich ting heeft de mogelijkheid opengela ten voor degenen, die bezwaar maken tegen een vliegreis, een andere aan trekkelijke reis per trein of bus te on dernemen. copyright ovan 37). „Dat spijt ine, vrouw Krent", zei sinidje Verholen. „Dan moet ik het maar bij iemand anders pro heren." Hij lien de winkel uit, begaf zich naar bakker Melig, maar die kon of wilde het ook niet doen. Vervolgens ging hij naar sigarenwinkelier Bukblazer maar die was er evenmin voor te vinden. Ten einde raad ging hij naar het postkantoor, waar een zeer plichtsgetrouwe ambtenaar hem in staat stelde de biljetten te ruilen voor een banknoot van een tientje. „Ahumm, nja, nja, hum", zei deze man. „Het regle ment op de adjunct-loketbedien den derde alinea sub d staat het inwisselen, omruilen, wisselen of ruilen van bankbiljetten eigen lijk niet toe. Maar eh... ik ben bereid het toch voor u te doen. Natuurlijk alleen onder voor waarde en zekerheid, dat de gul dens echt zijn." Hij bekeek en be tastte de guldens dus nauwkeu- dig, hield ze tegen het licht, telde ze driemaal van voren naar ach teren en nog eenmaal van achte ren naar voren, vergeleek ze, controleerde de nummers, telde ze nogmaals en gaf er Verholen toen een gloednieuw tientje voor in ruil. Deze handeling nam on geveer twintig minuten in beslag, waaruit blijken moge, dat deze man niet alleen een plichtsge trouw, maar ook een snel en vlug arbeidende loketbediende was. Dolgelukkig rende smid je Verho len met zijn tientje naar huis. Hii was zo blij, dat hij niet eens zag dat mevrouw de weduwe Ro- zina Krent, bakker Melig en baas Bukblazer met elkaar stonden te praten in het wachthuisje van de autobussen, die de verbinding met de stad onderhielden. „En ik zeg je, dat het best kon, dat hij vals geld uitgaf", roddelde vrouw Krent. „Da's niets! Hij heeft me zelf verteld, dat hij een paar kof fers met schatten in zijn tuin heeft gevonden", riep bakker Me lig uit. „Ja, ja, daar moet alle maal wel wat van waar wezen", vond baas Bukblazer. „Hij heeft mij namelijk gezegd, dat het hem ere goed ging en dat ik weer een beste klant aan hem zou krij gen." Zo kletsten ze nog een tijd door en dank zij dit edele drietal wist heel het dorp weldra dat het Verholen weer buitengewoon goed ging. Sinid.ie Verholen zelf was middelerwijl'weer thuis aan geland en stond nu voor de werk bank in zijn lege smidse. Hij had een oude emmer voor zich gezet en had het grootste plezier van de wereld. En waarom? FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN 2). „Goedenavond", antwoordde hij kort, zijn best doend de juffrouw te tonen dat hij met een ondergeschik te sprak, „oom Lawrence is thuis, hoop ik?" „Oom Lawrence?" vroeg de dame verbaasd. „Wie is oom Lawrence?" „Meneer Blythe dan Lawrence Blythe", klonk het korzelig. Nu werd de vreemdeling toch werkelijk driftig. Verduiveld, zou hij mis schien nog worden toegelaten in 't huis van zijn pleegvader? Hoe dat onaangename mens daar, als een vrouwelijke Cerberus, hem de weg naar binnen versperde. „Mevrouw", sprak hij sarcastisch, „neemt u mij niet kwalijk, maar ik kom regelrecht uit het warme India en ben erg bang dat ik een zware kou zal oplopen als ik hier lang bij de ingang moet blijven staan. Staat u mij wellicht toe, het gesprek in de corridor verder te voeren?" Tot zijn voldoening constateerde hij dat de houding van de vrouw op slag veranderde hij wist wel hoe men zo iemand diende aan te pakken. De vrouw opende de deur nu wijder, trad terzijde en sprak, nu minder stuurs: „Wel, meneer, komt u dan maar binnen". Nadat zij de deur gesloten had, vroeg ze: „Maar misschien mag ik eerst wel weten met wie ik het genoegen heb te spreken?" De vreemdeling schudde zich op de mat uit, nam zijn hoed af en stel de zich voor: „Launders is mijn naam Harold Launders. Zoals ik u al zei, ben ik een neef van mijn heer Blythe". Zijn stem werd on willekeurig weer geprikkeld toen hij verder ging. „Ik vind mijn ont vangst ehtamelijk vreemd en ook nogal koel. Dat ben ik niet gewend. U bent toch zeker de huis houdster van mijn oom?" De dame nam, na haar eerste ver bazing en daarna tegemoetkomende houding, haar aanvankelijke trotse allure weer aan. Haar toon klonk nu heel erg koel, toen ze de ander nog al duidelijk liet merken dat, wilde hij aanspraak maken op de titel van gentleman, hij haar anders zou moe ten toespreken. „Ik vraag me af, meneer eh „Laundersvoltooide de vreem deling kregel. „Meneer Launders, ik wilde u dan zeggen, dat ik mij afvraag waaraan u de vrijmoedigheid ont leent mij toe te spreken zoals u dat doet. Dat ben ik, als dame, niet ge wend van een héér. In de eerste plaats woont hier geen mister Bly the en dientengevolge ben ik ook niet zijn huishoudster. In de tweede plaats ben ik in het geheel geen huishoudster, oefende overigens nooit enig beroep uit. En in de der de plaats Stomverbaasd luisterde de vreem deling naar de bestraffende woor den van de dame tegenover hem. Wat was dat nu, oom Lawrence woonde hier niet? En die vrouw was in het geheel geen huishoudster? Dit was wel een avond vol tegen slag. Plotseling was nu alle vrijmoe digheid, om niet te zeggen onbe hoorlijkheid, verdwenen bij de jon geman. „Ik bied u mijn welgemeende ex cuses aan, mevrouw ehpardon, ik vergat uw naam". Het kwam er gestameld uit. „Pardon, meneer, ik noemde mijn naam nog niet", wist de dame zich fijntjes te herinneren. Harold Launders had voldoende mensenkennis om zich terdege te realiseren, dat de ijzige koelte waar mede de vrouw zich nu tegenover hem gedroeg, zoete wraak tot onder grond had. „Ze is als een glibberige vis", stelde hij bij zichzelf vast. Nu mankeerde er nog maar aan dat ze hem, beleefd doch dringend ver zocht, als ongewenste bezoeker ter stond het huis te verlaten. Als een colporteur in stofzuigers. Doch hij vergiste zich. Met het hoofd in de nek, terwijl ze haar bezoeker strak aankeek, sprak de dame uit de hoog te: „Mijn naam is Aberdeen juf frouw Aberdeen". Ze benadrukte 't woord juffrouw, teneinde vooral niet te worden misverstaan. De vreemdeling boog nu hoffelijk en stamelde verward: „Nogmaals, juffrouw Aberdeen, bied ik u mijn excuses aan. Ik ben hier volkomen vreemd in het dorp, kwam zojuist met de boot uit India aan, had diverse onaangenaamheden te verwerken, daarbij dat verschrik kelijke weer en nu dit. Maar mis schien wilt u zo vriendelijk zijn mij te helpen in deze pijnlijke situatie. Dit zou dus niet het huis zijn waar mijn oom woont?" Nadat juffrouw Aberdeen eerst rustig met haar hoofd knikte, gedu rende welke manipulatie de pijpe- krul op en neer bengelde, sprak ze ijzig minzaam: „Nu begin ik iets te begrijpen van uw vreemdsoortig optreden, meneer. Maar ik zal u niet langer in het on zekere laten. Ik kan kort zijn. Ik zei u reeds, dat meneer Blythe hier niet woont niet meerIk ben namelijk de nieuwe eigenares van dit huis". „Maar juffrouw Aberdeen", viel de bezoeker haar driftig in de rede „ik begrijp er nog niet veel van. Hier is toch Parklane twee?" „Inderdaad, meneer". „Wel", vervolgde de bezoeker ge jaagd, „ik was hier nog nooit eerder in dit huis, maar tot voor een half jaar kreeg ik geregeld brieven van mijn oom. En uit dit huis". Er viel opeens een stilte, daar juf frouw Aberdeen niet antwoordde op de vraag. Mogelijk dat iets van haar ijzigheid aan het ontdooien was, dacht de bezoeker, maar verduiveld, waarom keek dat mens hem opeens met zulke grote en starre ogen aan? En waarom schudde ze het hoofd zo hardnekkig, zodat die bespottelijke pijpekrul weer bewoog, doch nu in horizontale richting? Nu begon ze weer te praten: „Maar weet udan niet, dat me neer Blythe Verschrikt om het vreemde in de houding der vrouw, viel de bezoeker driftig in: „Maar is er dan iets gebeurd met oom Lawrence?" „Meneer Blythe is dood", klonk 't ijzig. „Dood?!" Het woord werd ge schreeuwd door de bezoeker en juf frouw Aberdeen deed een stap ach teruit, terwijl ze haar wijdgeopende, helblauwe ogen op de bezoeker ge richt hield. „Wat zegt u?" vroeg nu 'n schorre stem. „Oom Lawrence dood? Maar dat kan niet, ehdaar is me to taal niets van bekend!" Juffrouw Aberdeen haalde de schouders op, alsof ze wilde zeg gen: „Dat is niet prettig voor u, maar wat kan ik daar aan doen?" „Maar dat kan toch niet!" klonk het opnieuw. En dan, driftig weer: „Wat heeft oom dan gescheeld? Wanneer stierf hij? Hebt u oom Lawrence gekend? U woont toch in zijn huis!" Dan, tot bezinning komend alsof hij zich schaamde voor zijn driftige „Neemt u me niet kwalijk, juf- uitval, vervolgde hij op zachte toon: frouw Aberdeen, maar (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2