wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt [raditonele bedrijfstakken in Brabant nemen let grootste deel van de arbeidskrachten op BINNEN- EN BUITENLAND K?!£?Dampo FILMJOURNAAL Musis Sacrum Luxor HISTOR AUTO-FINANCIERING VERGROTING dienstensector AFVLOEIING AGRARISCHESECTOR 1952 hoogtepunt Regionale product EUROMARKT DRIE JAAR OP SCHEMA VOOR Haak 't mooi x schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt' J. E. de Jongh Snel Discreet Betrouwbaar W. Timmermans Zonen 84e JAARGANG No. 38 VRIJDAG 18 MEI 1962 e tcho v^n het Zuióen ïtfkse Stoomdrukkerij An toon Tielen facteur: JAN TIELKN '-.immer 50798 ■Jj verschijnt 2 x per week 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.85 8.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" In opdracht van de Streekraad voor Midden-Brabant werd door het Economisch Sociologisch Instituut te Tilburg een onder zoek ingesteld om een eerste globale indruk te verkrijgen van de economische structuur en de economische potenties van Midden-Brabant. Dit onderzoek stond onder leiding van Prof. Dr. C. F. Scheffer en Dr. K. A. M. Bogaert, directeuren van genoemd instituut, bijgestaan door Prof. Dr. J. J. J. Dalmulder en werd uitge voerd door Drs. A. Smulders, Drs. H. Roothaert, Drs. W. Smits en Drs. J. Hamer. Als adviseurs traden voorts op Prof. W. R- Heere en Prof. Dr. J. Godefroy. De economische structuur van een streek wordt bepaald door de aard van de economische activiteiten, welke bepalend zijn voor de werkgelegenheid en de inkomensvorming. De ontwik kelingskansen van de diverse economische activiteiten bepalen de economische potenties van de streek. Tot nog toe werd in streeksTudies nagenoeg uitsluitend aandacht besteed aan de werkgelegenheid. In het door het Economisch Sociologisch In stituut uitgebrachte rapport wordt voor het eerst ook aan dacht besteed aan het in de streek gevormde inkomen, het geen een belangrijke indicatie vormt voor de betekenis van de streek in de nationale economie. Op basis van de in het verleden waargenomen ont- J wikkeling van de beroeps- J bevolking werd de voor 1975 waarschijnlijk te ach- ten omvang van de be- roepsbevolking in Midden- j Brabant geraamd op 119000 personen. In de eerstvol- gende jaren zal alleen op basis van de natuurlijke be volkingsaanwas voor min- f stens 8000 personen werk gelegenheid moeten worden gecreëerd. Dit aantal dient nog verhoogd te worden met minimaal 4000 arbeids- t plaatsen in verband met de vermoedelijke verminde ring van de werkgelegen heid in de traditonele be- drijfstakken tengevolge van verwachte effecten van de Europese integratie en een verdere afvloeiing van ar- J beidskrachten uit de agra- rische sector. J De ontwikkeling van de J toekomstige regionale pro- duktie hangt uiteraard af van de vraag in welke sec- toren de beschikbaar ko- mende beroepsbevolking te I werk zal worden gesteld. De economische structuur van Midden-Brabant werd geanal^y- scerd voor de periode 1950-1900. Aangezien noch met betrekking tot de werkgelegenheid noch ten aanzien van de inkomensvor ming statistisch materiaal voor handen was, moesten door het instituut de benodigde data zelf standig worden verzameld. De belangrijkste conclusies van dit deel van het onderzoek kunnen als volgt kort worden samenge vat. De werkgelegenheid heeft zich gedurende de periode 1950-1960 in het onderzochte gebied alles- fins gunstig ontwikkeld. Werk loosheid trad nagenoeg niet op. Uitgedrukt in procenten van de totale beroepsbevolking bereikte leze in 1952 een hoogtepunt doch wdroeg toen niet meer dan 2,6%. vastgesteld werd dat Midden- Brabant in bedoelde periode deeds een inkomend pendelsaldo reeft gehad. Hier staat echter te genover dat tijdens dezelfde peri- '■jde 7.513 personen uit Midden- Brabant zijn vertrokken, hetgeen neerkomt op circa 25% van de jaarlijkse aanwas van de be roepsbevolking. In Midden-Bra bant waren in het jaar 1960 on geveer 111.000 arbeidsplaatsen &n analyse van de werkgele genheid heeft uitgewezen, dat de- re in Midden-Brabant een over wegend industrieel karakter waagt. Verreweg het grootste »eel (meer dan de helft) van het '°'ale aantal arbeidsplaatsen in e nijverheid bevinden zich in de 'flor Midden-Brabant van ouds- jer traditionele bedrijfstakken, ;e wolindustrie en de schoen- en e|lerindustrie. Ook de betekenis an de metaalindustrie mag niet '°rden onderschat. Ondanks het c't echter, dat het grootste deel an de werkgelegenheid in de nij- ■emeid is geconcentreerd, vindt fe.n de sterkste toeneming vap "?t aantal arbeidsplaatsen in de wensten sector. Overeenkomstig »emene tendens werd ook in •naden-Brabant gedurende de .-node 1950-1960 de agrarische ^cor gekenmerkt door een aan- ^nlyke afvloeiing van arbeids machten. Het bleek niet mogelijk te zijn het inkomen van de streek te be palen. Wel is men er in geslaagd het in de streek gevormde inko men te berekenen of het z.g. re gionale produkt, zijnde de som van de in de diverse sectoren tot stand gebrachte waardetoevoe ging. Becijferd kon worden, dat het regionale produkt van Midden- Brabant uitgedrukt in factorkos- ten in de periode 1951-1959 is toegenomen met circa 84%. In 1959 bedroeg het totaal gevorm de inkomen in factorkosten 825 min., d.i. 2,6% van het totale bin nenlandse produkt in Nederland. De gunstige ontwikkeling van het regioale produkt is vooral 'n gevolg geweest van een relatief sterke groei in de dienstensector. Voor wat de nijverheidssector betreft, is gebleken, dat 'n groot aantal bedrijfstakken een relatief geringe bijdrage levert tot de produktie in Midden-Brabant. Tot deze bedrijfstakken behoren ook de wolindustrie en schoen en lederindustrie, waarin zoals reeds werd opgemerkt, meer dan 50% van de beroepsbevolking is tewerkgesteld. Voor 1975 werd een rangorde opgesteld van de in de diverse bedrijfstakken te verwachten waardetoevoeging per arbeider. Indien men er in zou slagen, de werkgelegenheid bij voorkeur overeenkomstig deze rangorde te creëren, kan een maximale bij drage tot de nationale produktie worden verwacht. Door middel van becijferingen kon in 't rap port nog worden aangetoond, dat aagenomen mag worden, dat bij het volgen van deze gedragslijn ook het inkomen van de streek kan worden gemaximaliseerd. Bij het voeren van een regio nale industrialisatiepolitiek zo wordt gesteld dient dan ook zo mogelijk vorenbedoelde rang orde in acht te worden genomen. In het rapport wordt aan deze conclusie terecht toegevoegd, dat bij een dergelijk beleid rekening gehouden zal moeten worden met de vervulling van zekere voor waarden bij de vestiging van be paalde industrieën. Ook zal de infrastructuur van het gebied verdere verbeteringen moeten ondergaan om zowel het woon- als het werkklimaat gunstig te beïnvloeden. Bovendien zal een eenzijdige opbouw van de industrieën moe ten worden vermeden. In het rapport werd aan de hand van enige voorbeelden ge demonstreerd hoe de vestiging in het onderzochte gebied van be paalde industrieën en daarmede verhonden toeleveringsbedrijven consequenties heeft voor de in komensvorming. Onder abstractie van specifie ke vestigingsvoorwaarden werd onder meer het effect berekend, indien de vermoedelijke toene ming van de beroepsbevolking van 12.000 personen in zijn ge heel zou worden tewerkgesteld in de metallurgische industrie en daarbij behorende toeleverings bedrijven. Becijferd werd dat deze tewerk stelling een gunstig verschil zou opleveren voor het gevormde in komen van circa 49 min. verge leken met een tewerkstelling van 12.000 beroepspersonen in de traditionele bedrijfstakken. Opgemerkt dient nog te wor den dat een nadere indicatie voor de meest gewenste economische structuur verder onderzoek be hoeft, aangezien hier slechts een eerste globale benadering van de ze ingewikkelde problematiek werd gegeven. Daarbij zou dan niet alleen dienen te worden ge let op de onderlinge samenhang van de elementen, die bepalend zijn voor de economische struc tuur van Midden-Brabant, doch ook op de samenhang daarvan met economische grootheden hui ten het gebied. De opstelling van een regionaal rekeningenstclsel en een daarop gebaseerd econo metrisch model wordt in dit ver band noodzakelijk geacht. De Amerikanen zullen de grens naar Laos niet oversteken, om dat dit op dit ogenblik, nu Wa shington en Londen nog hopen op een diplomatieke en politieke oplossing, een ongelukkige ma noeuvre zou zijn. De mariniers hebben vooralsnog de taak 0111 't doordringen van communisti sche Pathct Lao-rebellen uit La os in Thailand, dat lid is van de SEATO, te voorkomen. De tweede versnelling van de Euromarkt is er door. Dinsdag namen de Euromarkt-ministers deze beslissing, nadat ze maan dagavond al de laatste hinder paal daarvoor hadden opgeruimd. De afwezigheid van de Italiaanse minister Colombo hield toen al leen het officiële besluit één dag op, dat anders al maandagavond was gevallen. GLAS, VERF, BEHANG Antoniusstraat 110 Waalwijk Tel. 2009 Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij ASSURANTIËN Grotestraat 341 WAALWIJK Telefoon 04160 - 2141 PAPOEA-DELEGATIE WIJST PLAN-BUNKER AF De Papoea-leider Kaisiepo, eer ste vice-voorzitter van de Nieuw Guinea-Raad, acht het niet uit gesloten, dat Nederlands Nieuw- Guinea zich tot republiek zal uit roepen, wanneer Den Haag het plan-Bunker aanvaardt. Hij ver klaarde dit woensdagavond op Schiphol voordat hij aan boord ging van het toestel dat hem naar z'n land terug zou brengen. De leden van de raad Tanggag- ma, Torey en Womsiwor, die zich samen met hem in Den Haag op de hoogte hebben gesteld van de politieke situatie met betrek king tot het probleem Nieuw- Guinea, ondersteunden zijn ver klaring met heftig geknik. En Ni col aas Jouwe, de vijfde Papoea-leider, die het bezoek aan Nederland heeft meegemaakt en die thans de zitting van de Vere nigde Naties bijwoont? „Jouwe moet ons maar volgen", zei Kai siepo met een achteloos gebaar van zijn zeer welsprekende han den. Het plan-Bunker kan in de ogen van althans de vier voor aanstaande Papoea's, die op Schiphol bijeen zaten (en die er niet de letterlijke inhoud van kennen, noch weten welke amen dementen Nederland heeft inge diend) geen enkele genade vin den. Zij noemde het „een sluw plan, bedoeld om ons uit te le veren", en „een gevaar voor de zekerstelling van het lot van Pa poea-land en voor de vrede van de decomratische wereld." Zij zeiden: „Zelfs als Nederland het er met Indonesië over eens wordt dan nog weigeren wij het te ac cepteren." AMERIKAANSE MARINIERS NAAR LAOS Een gevechtsgroep van duizend Amerikaanse maniniers is in het noordoosten van Thailand opge rukt naar stellingen bij de grens met Laos. Een groep van nog duizend mariniers, die zich op dit ogenblik aan boord van de Zevende vloot bevindt, zal hen later versterken. Door deze versnelling, die per 1 juli ingaat, raakt de Euromarkt drie jaar vooruit op haar tijd schema voor de afschaffing der onuerlinge tolmuren tussen de 6 landen. Op deze datum zullen ze verlaagd zijn tot op de helft van vroeger. Normaal gesproken zou dat pas op 1 januari 1965 gebeu ren en zou men nu pas aan der tig percent verlaging toe zijn. Volgens het Euromarktverdrag verminderen de zes landen im mers hun onderlinge tolmuren tijdens een twaalfjarige over gangsperiode regelmatig met 10 percent in wisselende termijnen van een jaar tot 18 maanden. SPOORKAARTJE 1 JULI RUIM 4 PCT. DUURDER De Nederlandse Spoorwegen hopen en houden het voor zeer goed mogelijk dat per 1 juli a.s. de tarieven voor 't reizi gers vervoer zullen worden ver hoogd. Voorstellen, die door de N.S. bij de regering zijn ingediend ko men neer op een globale verho ging van meer dan 4 procent. Men wil bij de tariefsherzienin gen namelijk onderscheid maken tussen de prijsverhogingen voor abonnementen, weekkaarten, en kele reis- en retourbiljetten. MOSLIMS IN ALGIERS NAMEN BLOEDIG WRAAK Tot het uiterste getergd door een niet aflatende terreur van de OAS zijn de mohammedanen in de voorsteden van Algiers maan dagavond lot wraakacties over gegaan. Vanuit rijdende auto's schoten de mohammedanen op Europeanen, wierpen handgra naten in café's en naar groepjes mensen in de Europese wijken. De actie van de mohammedanen duurde anderhalf uur en begon vrijwel gelijktijdig op verschil lende plaatsen. Negentien Euro peanen werden gedood en circa zestig gewond. Met loeiende si renes vervoerden de ziekenauto's de gewonden onder wie veel vrouwen en kinderen naar de ziekenhuizen. De politie onder schepte, een aantal auto's met schietende mohammedanen en doodde in felle vuurgevechten de inzittenden. HUWELIJKSPLECHTIGHEDEN VAN PRINSES SOPHIE EN JUAN CARLOS Een salvo van vijf kanonscho ten van de batterijen op de heu velen hoven Athene gaf maan dagochtend het begin aan van de huwelijksdag van prinses So phie van Griekenland met don Juan Carlos, de Spaanse troon pretendent. De straten van 't cen trum van de Griekse hoofdstad langs de door de koninklijke stoet te volgen route waren vroeg in de ochtend reeds vol mensen. Velen hadden de nacht in de bui tenlucht doorgebracht 0111 zich van een goede plaats te verzeke ren op deze letterlijk en figuur lijk zonnige dag. Het kerkelijk huwelijk werd voltrokken in de R.K. Kerk en de Grieks-orthodoxe kerk en werd bijgewoond door honderden per sonen van koninklijke bloede, o. a. koningin Juliana, prins Bern- hard en de prinsessen. Het ko ninklijk paar nam een der ere plaatsen in in de stoet en prin ses Irene was bruidsmeisje. Na de kerkelijke plechtigheden en het burgerlijk huwelijk werd een rijtoer gemaakt door 't schit terend versierde Athene en werd het bruidspaar door meer dan 'n half miljoen Grieken toegejuicht. Het was een schitterende plech tigheid. DUITSLAND EN NEDERLAND In de Bennekomse woning van staatssecretaris dr. H. R. van Houten (Buitenlandse Zaken) zijn maandagmorgen twee aan vullende Nederlands-Duitse ver dragen geparafeerd door de staatssecretaris en zijn Duitse collega R. Lahr. De beide ak koorden regelen de grensafbake- ning in de Eemsmond en het op een zijspoor rangeren van de Spaltungstheoric. WEER PARA'S BIJ FAK FAK GELAND Het gouvernementsyoorlich- tingsbureau te Hollandia heeft meegedeeld, dat dinsdagmorgen te half zeven plaatselijke tijd in de omgeving van Fak Fak para chutisten wederom een luchtlan ding hebben ondernomen. De operatie werd uitgevoerd door minstens vier Dakota's en ge schiedde in twee golven. Een golf vloog ten noorden van Fak Fak en wierp daar zijn lading uit, de tweede golf vloog ten zuiden van Fak. W Fak dat Waargenomen is, deze laatste golf een veertigtal parachutisten vlak ten oosten van Fak Fak uitgooide. De Nederlandse strijdkrachten hebben twee Indonesische Mit- chell-vliegtuigen, die tot dekking van de luchtvloot dienden, onder vuur genomen en verdreven. De commandant der strijd krachten in Nieuw-Guinea heeft geëigende maatregelen genomen en versterkingen aangevoerd om deze Indonesische troepen te vernietigen. DE AANSLAG OP SOEK ARNO Waarnemers in Djakarta heb ben na de maandagmorgen op president Soekarno gepleegde aanslag opgemerkt, dat het Indo nesisch leger nu waarschijnlijk z'n jiogingen zal verdubbelen om de laatste overblijfselen van op standige bewegingen in Indone sië op te ruimen. Volgens ooggetuigen vuurde de aanslagpleger van een afstand van ongeveer vijf meter. Na een ogenblik van schrik greep 'n lid van de veiligheidsdienst de dader bij de arm. Anderen wierpen zich op hem, trokken hem op de grond en sleepten hem het paleis innen. Soekarno scheen ongeschokt na de poging. Men zag hem la chen en praten met ministers die zich haastten om hem geluk te wensen met de ontsnapping aan de aanslag. STAKINGEN IN SPANJE DUREN VOORT De stakingsgolf in Spanje, nu in zijn vierde week, heeft zich maandag uitgebreid tot Barcelo na, waar 5000 arbeiders van een autofabriek Tiet werk hebben neergelegd. De pogingen om het personeel van twee andere fa brieken in Barcelona tot staken te bewegen, zijn niét gelukt. Uit Bilbao en omgeving, waar ongeveer 28000 man van scheeps werven en fabrieken in staking zijn, wordt een neiging tot werk- hervattig gemeld, voornamelijk onder het administratieve perso neel. Zesduizend mijnwerkers te Puertollano in Midden-Spanje, die donderdag besloten heneden te blijven, hebben maandag de mijn verlaten, maar willen nog niet aan het werk. De 2500 landarbeiders van Vil- limartin in de provincie Cadiz hebben het werk hervat, nadat hun dagloon van 35 peseta was verdubbeld. „DE ZWARTE WREKER" Na een eeuw van telkens los barstende vijandigheden slagen de Engelsen er in de Franse pro vincies te overwinnen en Prins Edward wordt aangesteld als op perbevelhebber van Acquitaine. Graaf de Ville en de machtige Du Guesclin en hun volgelingen blijven vastbesloten de Engelsen te verdrijven. Lady Joan Holland en haar twee kinderen worden door de Ville ontvoerd. Zij worden ech ter achtervolgd door de „Zwarte Ridder" (Prins Edward) en zijn trouwe vriend Sir John. In een gevecht dicht bij het kasteel van de Ville wordt Prins Edward herkend. Hij en zijn met gezellen bevrijden Lady Joan en haar kinderen en weten te ont komen. De Ville zet de achter volging in, maar wordt tijdens 't hierop volgende gevecht gedood. Du Guesclin geeft zich nu over, Lady Joan en Prins Edward vin den elkaar en de vrede is op nieuw getekend. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. „HET MYSTERIE VAN DE DRIE MOORDENAARS" In de Ver. Staten is de ex-pre mier van een Oosteuropese staat op bezoek. Rebellen uit zijn land zijn vastbesloten hem niet terug te laten keren en zij huren Marty Brill om met twee helpers het smerige karwei op te knappen. De veiligheidspolitie is ook vastbesloten de diplomaat veilig in het vliegtug af te leveren. De weg van het hotel van de ex-pre mier naar het vliegveld lijkt dan ook meer op een bewapende ves ting. Maar Marty Brill heeft een eenvoudig plan, hij zal de ex- premier op het laatste moment treffen, n.l. als hij op het vlieg tuigtrapje staat. Een prachtverhaal voor de liefhebber van thriller en avon tuur. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „DE SCHADUW" U zult niet weten wie de dader is in deze spannende thriller, voordat u de laatste dertien mi nuten film hebt gezien. Het verhaal draait uiteraard voornamelijk 0111 Gary Cooper (de echtgenoot), die hiermee zijn laatste film maakte en tevens zijn eerste thriller. Hij deed dat met het grote naturel dat hem terecht een nooit verouderende figuur op het filmdoek deed zijn. Vrijdag t.in. zondag. Toegang 18 jaar. „MESSALINA" De jonge Valeria ontmoet de hoofdman Lucius Maximus, op de dag voorafgaande aan die van haar huweP'k uit berekening met keizer Claudius. Een wederzijdse liefde ontbrandt tussen Valeria en Lucius, maar zij wijzigt haar naam in Messalina en haar hu welijk met keizer Claudius wordt met pompeuze festiviteiten ge- vierd. Lucius vertrekt met zijn legi oen naar Armenië en tijdens zijn afwezigheid wordt Messalina tot de sensuele,-despotische en wrede keizerin, welke de geschiedenis ons heeft leren kennen. Haar liefde voor Lucius blijft echter. Messalina probeert Lucius over te halen de keizer te verraden, maar hij schaart zich bij de op positiebeweging welke zich tegen Messalina's geïntrigeer verzet. Messalina treedt steeds dries ter op tegen het volk, omdat zij Lucius liefde niet terug kan win nen. Dit doet Lucius besluiten de strijd tegen Messalina tot 't bit tere einde te voeren, aangemoe digd door een jonge Christin Syl via. voor wie hij een zuivere lief de heeft opgevat. Lucius verslaat de aanhangers van Messalina, waardoor hij keizer Claudius' le ven redt. Nu de orde in het keizerrijk weer hersteld is, zou Lucius eer en macht ten deel kunnen vallen, maar hij geeft er de voorkeur aan met Sylvia naar het verre Assy- rië te vertrekken. Toegang 18 jaar. „JACHT ZONDER GENADE" Een prachtige politiefilm met in de hoofdrollen Alan Ladd en Edward G. Robinson. De spannende jacht van een gewezen politieman, die vijf jaar onschuldig in de gevangenis ge zeten heelt. Hij is vastbesloten om zich te wreken op de gang sterbende die hem in het ongeluk gestort had. Geheel alleen achter volgt hij de gangsterkoning in de duistere wijken van San Francis co, vervuld van slechts één ver langen, n.l. om zich te wreken. Maandag en woensdag 8 uur. Toegang 18 jaar.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1