wAAlwijkse en UnqstRAAtse couratu De zaterdag blijft koopdag BINNEN- EN BUITENLAND S3 AUTO-FINANCIERING Gemeenteraad Waalwijk BRILLEN pp' I VERSCHILLENDE ANTWOORDEN iEHi SCHOEN EN Snel Discreet Betrouwbaar W. Timmermans Zonen Agenda en pre-adviezen SPRANKELEND ALS DE ZEE AÊIèènverkoop SPORT-SPECI AALZAAK VANMAAREN Dat is de Zaak voor MAANDAG 21 MEI 1962 84e JAARGANG No. 39 De Lcho vAn het Zuióen -itgever: i-oalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen floofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 50798 git blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.85 8.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Over het al dan niet sluiten van winkels is in de jaren na de oorlog heel wat gezegd en geschreven. Moest voorheen om so ciale redenen er voor gewaakt worden dat de winkels niet te lang open waren, de discussies der laatste jaren hebben meer de vraag belicht of de zaken niet te korte tijd geopend zouden zijn. De wettelijke regeling, die er is, waakt immers alleen tegen te lange werktijden. De werktijdverkorting voor winkels is een vraagstuk, dat door het personeel aan de orde werd gesteld. Men constateerde na de oorlog alom een ontwikke ling in de richting van verminde- rig van het aantal arbeidsuren. Dit leidde er toe dat vele werk nemers in het winkelbedrijf van betrekking gingen veranderen. Het vraagstuk van de arbeids- schaarste kwam het probleem accentueren en daaruit is de maatregel gevolgd dat alle win kels een halve dag per week ge sloten zijn. Vanzelfsprekend kwam toen onmiddellijk de vraag boven wel ke halve dag voor sluiting moest worden gekozen. Het antwloord op die vraag verschilde naar branche en naar woonplaats. De oplossing is ten slotte ook plaatselijk geregeld meestal in die zin dat het ge meentebestuur op aandrang van de meerderheid van bedrijfsgeno- ten een bepaalde middag of och tend algemeen verbindend heeft verklaard voor sluiting. De kluts kwijt In tal van plaatsen wordt het sluiten van verschillende soorten winkels op andere middagen of ochtenden onaangenaam gevon den. De kopers weten door de grote verschillen niet meer op welke dag de kruidenier 'n halve dag sluit en wanneer de slager ziin messen en hakblok laat rus ten. Het zou interessant zijn te weten in hoeverre door dat ver schil in sluiting de branchever vaging in de hand is gewerkt, zo dat een fles shampoo bij de krui denier kan worden gehaald wan neer de drogist is gesloten en omgekeerd. Er is stellig invloed van de sluiting uitgegaan op het assortiment. Vervolgens vraagt men zich in recreatie-oorden af in hoeverre het toerisme wordt geschaad door de verschillende openstelling van winkels. Wij geloven, dat het overdre ven is om hier van schade te spreken. Elke toerist probeert zich te schikken in de woon- en werkomstandigheden van zijn vacantieplaats. Er zijn gegronde bezwaren van zakenmensen om op dezelfde middag of ochtend te sluiten, omdat het kooprythme naar de branche verschilt. In de praktijk is gebleken dal bijvoor beeld de textielverkoop op maan dagmorgen minimaal is en daar om zijn de meeste textielzaken in ons land op die morgen gesloten. Verschil in branche Na de snelle invoering van de vrije zaterdag is de vraag aan de orde gekomen of nu de zaterdag middag voor alle branches niet als een verplichte sluitingsmid dag moet worden gekozen. Dan kan immers vrijwel iedereen van een langer weekeinde genie ten. Ten dele bleek deze gedachte wel juist te zijn, want in den bre de gezien heeft zich een deel van de kooplust verplaatst van de za terdagmiddag naar de zaterdag ochtend. Dit geldt echter niet voor alle goederen. Voor lal van duurzame gebruiksgoederen prefereren er klanten op de zaterdagmiddag te komen, omdat zij dan in alle rust kunnen uitzoeken. Hij de verde diging van de zaterdagmiddag sluiting moet er niet alleen wor- EXCLUSIEF Grotestraat 1 53 - Waalwijk Tel. 2505 den uitgegaan van 't personeels belang. Ook de klanten wensen mee te spreken in het kiezen van het koopmoment en het belang van de klant loopt hier parallel met dat van de ondernemer. Wanneer voor bepaalde bran ches zaterdag- of zaterdagmid- dagsluiting wordt bevolen, zal dit branche-vervaging in de hand werken voor de artikelen, die 't publiek op zaterdag wil kopen. Bovendien staan hier de postor derbedrijven klaar om een deel van de omzet bij de winkeliers weg te nemen. Voorlopig nog koopdag De komst van de vrije zaterdag deed de vraag rijzen of de drang naar een vrij lang weekeinde zij de winkelier en vooral bij de winkelbedienden zo groot zou ziin, dat hieruit vanzelfsprekend een algemeen vrije zaterdag zou voortspruiten. Uit onderzoekin gen is gebleken dat dit niet het geval is geweest. Wel wensen ve len een' vrije zaterdagmiddag, maar anderen willen op die mid dag wel werken om op een an dere dag vrij te krijgen of om het inkomen aan te vullen. Het ziet er dus voorlopig naar uit dat de zaterdag als koopdag voor een groot aantal branches behouden blijft. Een groot aantal Kamers van Koophandel in Nederland heeft de staatssecretaris van economi sche zaken geadviseerd om de be trokken groeperingen vrij te la ten in hun beslissing over het al dan niet toepassen van sluiting tijdens de zaterdag. Wij achten dit advies van beslissende bete kenis omdat het uit het bedrijfs leven zelf komt. Er wordt aange drongen op vrijheid van halve- dag-sluiting, zoals deze thans reeds gemeentelijk is geregeld met aanvaarding van de daaraan verbonden bezwaren. Wij juichen dit advies toe om dat de zaterdag daarmee niet tot dode dag is veroordeeld, omdat duizenden winkeliers op die dag nog een zeer goede omzet boeken en omdat hiermee een eigen- Ne derlands standpunt wordt geko zen. In een tijd van overgang moet men niet drillen en bevelen maar het initiatief laten aan de .maatschappelijke ontwikkeling. De keuze van die ontwikkeling blijkt meestal de wijste te zijn. Drs. H. Overeenkomstig een advies van de stichting van de arbeid is een algemene overwerkvergunning verleend, geldend voor werkne mers van 16 jaar en ouder in fa brieken of werkplaatsen en pak huizen en voor werknemers van 18 jaar en ouder in de daarbij be horende kantoren. Het inhalen zal dienen te ge schieden in het tijdvak van 1 no vember 1962 tot 16 januari 1963. De maximaal 'toe te laten arbeids duur zal daarbij niet meer mo gen bedragen dan 9l/2 uur per dag. Indien echter in een weck op slechts twee dagen wordt in gehaald, mag op die dagen maxi maal 10 uur worden gewerkt. In die gevallen, waar bij toe passing van een vijfdaagse werk week normaal geen arbeid op za terdag wordt verricht, kan het inhalen ook op die dag geschie den. Bij het inhalen op zaterdag zal een wekelijkse arbeidstijd van 49Vt uur zijn toegestaan. ZONDER V.S. ZIJN WIJ VERLOREN De Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft in een vraagge sprek met de Duitse bladen „Die Welt" en „Muenchener Merkur" gezegd, dat de V.S. niet uit de verdedigingsgemeenschap mag treden, want „zonder de V.S. zijn W" verloren". In antwoord op vragen over een gemeenschappe lijke Dolitiek t.a.v. Berlijn be pleitte Adenauer een sterk Euro pa aan de zijde van de V.S. Naar aanleiding van zijn scep: tische opmerkingen op 8 mei over de Amerikaans-Russische contacten over Berlijn, zei Ade nauer thans: „De bondsregering zal verder medewerking verlenen aan de Russisch-Amerikaanse •gesprekken." Hii had in Berlijn alleen maar gezegd dat na een mislukking van de verkennende gesprekken een pauze zou intreden. Een pau- ^e is niet hetzelfde als het einde, voegde hij er aan toe. AANVRAGE VAN NIEUWE RIJBEWIJZEN In Staatsblad 149 is een besluit opgenomen, waarbij is bepaald, dat artikel 27 van een besluit tot wijziging van het verkeersregle ment op 2 januari 1963 in wer king zal trecTen. Tot nu toe wordt iemand, die een aanvraag indient voor een rijbewijs om motorrij tuigen te besturen, geacht aan de gestelde eisen te voldoen, indien zijn oude rijbewijs niet meer dan drie jaren verlopen is. Deze ter mijn van drie jaar wordt met in gang van bovengenoemde datum teruggebracht tot een jaar. BROMFIETSERS ZULLEN VER GUNNING NODIG HEBBEN Minister Korthals (Verkeer) zal de invoering van 'n bromfiets vergunning bevorderen. De ver gunning zal geleidelijk voor ver schillende leeftijdsgroepen wor den ingevoerd. Begonnen wordt met de 16- en 17-jarigen en met de 60-jarigen en ouderen. De ver gunning wordt afgegeven zonder dat daarvoor een examen moet worden afgelegd. Wel moeten bromfietsers van 60 jaar en ou der 'n medische verklaring over leggen, dat zij „lichamelijk en geestelijk geschikt zijn" om een bromfiets te besturen. Minister Korthals deelt dit mee in zijn me morie van antwoord aan de Eer ste Kamer. INHALEN VAN DE MAANDA GEN 24 EN 31 DECEMBER Nu de Kerstdagen dit jaar op een dinsdag en woensdag va|Ien en Nieuwjaarsdag op een dins dag, heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid de mogelijkheid geopend de door het vrijaf geven op maandag 24 en maandag 31 december ver zuimde arbeidsuren door over werk in te halen. ste verantwoordelijkheid draagt en de leiding heeft in de verdedi ging van het Westen. „We moe ten wel enige zeggenschap heb ben in de ontwikkelingen in Ber- liir want als daar iets gebeurt, wordt ook van de Verenigde Sta ten verwacht, dat ze heftig in ac tie zullen komen, omdat zowel onze eigen veiligheid als die van West-Europa er bij betrokken is" aldus Kennedy. 1800 AMERIKANEN IN THAILAND Achttienhonderd Amerikaanse mariniers in gevechtsuitrusting gingen donderdag bij het aan breken van de dag in Bangkok aan land. Zij werden onmiddel lijk overgevlogen naar een ver laten waterloze streek in Thai land, een 80 kilometer ten zuiden van Vientiane, de hoofdstad van Laos. De troepen worden met op zet weggehouden uit steden en bewoonde gebieden, omdat de bevolking, die als enige in Zuid oost Azië nooit een koloniaal re gime heeft gekend, nogal gevoe lig is op het punt van buiten landse militairen. Ook de andere landen van het Zuidzee-verbond, Australië en Nieu w-Zeel and, hebben toege zegd zo nodig troepen te zenden, alsook Engeland. Frankrijk heeft nog niet geantwoord. Intussen schijnt het krachtig optreden van Amerika, dat 7500 man klaar heeft staan, wel in druk gemaakt te hebben en pro beert men tot een neutrale rege ring der drie z.g. machtshebbers te komen. NIEUW-GUINEA Zoals bekend heefl het Neder lands afweergeschut op Nieuw- .Guinea een Dakota van de Indo nesische luchtmacht in zee ge schoten en ondertussen zijn ook de nieuwe infiltranten gevangen genomen en of in 't nauw gedre- Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 KENNEDY EN DE GAULLE President Kennedy heeft op zijn wekelijkse persconferentie duidelijk zijn afkeuring uitge sproken over de Franse buiten landse politiek van De Gaulle, zoals die deze week in Parijs is ontvouwd door de generaal. De Amerikaanse president is van mening, dat de NATO-bondgeno- ten niet onafhankelijk van elkaar elk een eigen atoommacht moe ten opbouwen, zoals De Gaulle dat van plan is. „Frankrijk moet dit uiteindelijk natuurlijk zelf be slissen, maar we zijn het er niet mee eens", aldus de president. Kennedy liet er ook geen twij fel over bestaan, dat Amerika 't overleg met Rusland over Berlijn voort zal zetten, al is De Gaulle afkerig van overleg met Moskou. Herhaaldelijk wees hij er op, dat Amerika nu eenmaal de zwaar- ven. Er zullen er nu zowat hon derd zijn. Hieruit blijkt nu dat het mili tair apparaat op zijn qui vive is, maar met dit al neemt de onge rustheid toe, daar men kan con cluderen dat Indonesië krachti ger gaat optreden. Wij zijn nog niet in oorlog met Indonesië, dus de infiltranten zijn geen krijgsgevangenen. Dan ongewenste vreemdelingen, die men naar huis moet sturen? Dat hebben we al eens gedaan en kan niet blijven duren met de weten schap dat de infiltranten komen met een vijandig doel, n.l. om 'n bruggehoofd te vormen om In donesië gelegenheid te geven voor een massale inval. De geheime besprekingen schij nen weinig succes te hebben en een eventueel beroep op de Ver enigde Naties zal dat evenmin hebben. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donderdag 24 mei 1962 te 7.30 uur ten gemeentchuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 10 april 1962. 2. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van precariorechten. 4. Behandeling bezwaarschrift tegen een aanslag in de ri- oolbelasting. 5. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigde tarievenver- ordening voor het waterbe drijf. 6. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor verdere rioleringaanleg ten behoeve van de industrieter reinen ten westen van de haven. 7. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de aanleg van riolering in de Grotestraat nabij het Hoek- einde. 8. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de aanleg van hoofdleidingen voor gas, water en elektrici teit aan de Taxandriaweg. 9. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor vernieuwing der hoofdlei dingen voor gas en water in de Burg. Smeelelaan. 10. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor het tot stand brengen van ver spreide dienstaansluitingen voor gas, water en elektrici teit. 11. Voorstel tot beschikbaarstel ling van 'n krediet voor aan schaffing van warmwater- apparaten door 't gasbedrijf. 12. Voorstel tot aankoop van grondstroken aan de Hoef- steeg van A. J. Pullens en M. Verdijk. 13. Voorstel tot aankoop van grond ten zuiden van de le Zeine, van de Zusters-Con- gregatie „Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart". 14 Voorstel tot ruiling van grond in Baardwijk met W. G. Pullens. 15. Voorstel tot verkoop der wo ningen Wittenhorstlaan 4 en 8. aan P. J. J. Bernards en W. Levenbach. 16. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Burge meester van Heijstlaan aan G. W. Suoss. 17. Voorstel inzake belegging re serves der woningbouwvere nigingen. 18. Voorstel tot vaststelling van het maximum bedrag, tot hetwelk door burgemeester en wethouders kasgeld kan worden opgenomen gedu rende de maanden juni, juli en augustus 1962. 19. Wijziging begroting. PRE-ADVIEZEN Uitbreiding hoofdleidingen gas en water en laagspanningskabel in de Taxandriaweg ten westen van de Emmikhovensestraat. In de vergadering van 1 febr. j.l. werd door de raad een krediet beschikbaar gesteld ten behoeve van de aanleg van hoofdleidin gen voor gas en water en van een laagspanningshoofdkabel voor elektriciteit in de Taxandriaweg. Genoemde voorzieningen ter plaatse waren noodzakelijk ge worden o.a. door de momenteel aldaar in aanbouw zijnde Don Boscoschool en de Mater Amabi- lisschool. In verband met een aanvrage tot levering van gas, water en elektriciteit in het industriege bied aan de Zomerdijkweg en met het oog op verdere toekom stige verbouwing langs de Pro vinciale weg ten westen van de Emmikhovensestraat, is de aan leg van hoofdleidingen voor gas en water en van een laagspan ningskabel voor elektriciteit in dit gedeelte van de Taxandriaweg zeer urgent geworden. Tevens zal door het treffen van laatstgenoemde voorzienin gen worden bereikt, dat aan de verbruikers in het uitbreidings plan Besoijen-noord de levering van gas en water onder voldoen de druk kan worden gegaran deerd, wat thans niet 't geval is. Reconstructie riolering verleng de Grotestraat (bij Hoekeinde). Er hebben zich de laatste tijd moeilijkheden voorgedaan met betrekking tot de riolering in hel verlengde van de Grotestraat bij het Hoekeinde en wel het gedeel te, gelegen tussen de Putstraat en de Thorbeckelaan. Herhaaldelijk doen zich in dit gedeelte van de riolering stagna ties voor in de afvoer van 't wa ter. Een en ander vindt zijn oor zaak in het feit, dat de riolering in het hierboven genoemde ge deelte van de Grotcstraat lager ligt t.o.v. de riolering in de Thor beckelaan. Aan de hierboven genoemde bezwaren kan worden tegemoet gekomen door de riolering in het verlengde van de Grotestraat tot aan de Thorbeckelaan te vernieu wen en op gelijke hoogte te bren gen als de riolering in de Thor beckelaan. De kosten zullen t.z.t. worden verdisconteerd in de grondprij zen van de uitbreidingsplannen Laageinde I en II. Verdere riolering t.b.v. industrie terreinen westelijk van de haven. In verband met de geprojecteerde nieuwe industrieterreinen ten wes ten van de haven, zoals deze zijn gesitueerd in het uitbreidingsplan in hoofdzaak der gemeente Waal wijk, blijkt het noodzakelijk te zijn om in dit gebied tot verdere riole ring te geraken. Tevens dient wegens het hoogte verschil in dit complex van indus trieterreinen een zogenaamd vijzel- gemaaltje geplaatst te worden. Thans reeds is het met het oog op de directe vestiging van enige in- dustriën noodzakelijk om in af wachting van de uitvoering van een geheel rioleringsplan voor dit ge bied een gedeelte van de riole ringswerken tot stand te brengen, mede ook, omdat een lozing van in dustriewater op de nieuwe binnen haven technisch niet mogelijk en hygiënisch niet toelaatbaar is. Weldra zal de raad een voorstel bereiken om een krediet beschik baar te stellen voor de totstandko ming in het bedoelde gebied van het gehele riolerings- en wegenplan, waarvan de kosten zullen worden verdisconteerd in de prijzen van de te verkopen industrieterreinen. Waar de ontwikkeling van de in dustrievestiging op dit ogenblik ter plaatse al een beperkt verdere rio leringsvoorziening vergt, welke zal passen in het gehele plan, stellen b. en w. voor daartoe een krediet te verlenen. Wijziging precario-verordening. Hoewel de „verordening op de zijnTWEKA's nieuw ste badgoedcreatics. Bij ons in tal van exclusieve dessins en aparte kleuren. In lastex,-HELANCA*en moderne ligntweights. voor Waalwijk bij Uw STATIONSSTRAAT 51 a heffing van precario-rechten in de gemeente Waalwijk" eerst betrek kelijk korte tijd geleden is gewij zigd, zijn sommige tarieven toch verouderd, met name die, welke zijn gebaseerd op de werkelijke kosten voor de gemeente. De aldaar genoemde bedragen zijn in 1960 niet gewijzigd en date ren dus nog van 1958, in welk jaar de verordening werd vastgesteld. Aangezien zich sindsdien aanmer kelijke loon- en prijsstijgingen heb ben voorgedaan, is het noodzakelijk geworden de tarieven op te voeren, wat b. en w. dan ook voorstellen. De verhoging zou aldus bezien meer moeten bedragen dan thans wordt voorgesteld, doch bij de vast stelling der verordening in 1958 werden de heffingscijfers enigszins ruim genomen met het oog op toen in een zeer kort tijdsbestek nage noeg met zekerheid te verwachten loonstijgingen. Van de gelegenheid is gebruik ge maakt om enkele andere wijzigin gen te adviseren. Vernieuwing hoofdleidingen gas en water in de Burg. Smeelelaan. In verband met het thans in uit voering zijnde woningbouwproject in het uitbreidingsplan in onderde len Bloemenoord in totaal ruim 300 woningen omvattende zal in de toekomst met een betekenende stijging van de gas- en de wateraf neming in dit deel der gemeente DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23 moeten worden rekening gehouden. De thans aanwezige hoofdleidingen, gelegen in de Burg. Smeelelaan tus sen de de Coubertinstraat en de Olympiaweg, welke dit gebied van gas en water voorzien, zijn op deze verhoogde capaciteit niet berekend en verkeren bovendien in een slech te toestand. Het is daarom noodza kelijk om tot verzwaring en ver nieuwing van deze leidingen over te gaan. Met het oog op de thans in uitvoering zijnde reconstructie van het wegdek en de trottoirs van deze weg, dient met voortvarend heid deze vernieuwing ter hand te worden genomen. De leidingen zul len gelegd worden in de grond-

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1