wAAlwijkse en LanqstRAAtse coimnt RAAD BESLOOT TOT VERHOGING VAN WATERTARIEVEN Onderhandse aanbesteding riolering binnenstad Gemeenteraad Waalwijk Gemeenteraad Heusden RAAD VAN WASPIK KEURDE BOUWPLAN 1962 GOED AUTO-FINANCIERING BRILLEN MAANDAG 28 MEI 1962 84e JAARGANG No. 41 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 60798 pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 S.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Butler Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Noch de heer van Seters, noch de heren v. Mosselveld en Wes terburger hebben hun goedkeuring kunnen hechten aan 't voor stel van het college van b. en w. om over te gaan tot verhoging van de watertarieven. De heer van Seters verklaarde nadruk kelijk een sterk tegenstander van tariefsverhogingen te zijn. Hij gaf toe, dat nieuwe investeringen en modernisering noodza kelijk waren, maar hij meende dat door 't stijgen van het aan tal afnemers en verbruikers ook de inkomsten van het water bedrijf zouden stijgen. Hij benadrukte, dat de toch al zware las ten, waarvoor verschillende gezinnen stonden, onnodig ver zwaard en daardoor onhoudbaar zouden worden. Zowel de heer v. Seters als de heren v. Mosselveld en Wester burger stemden tegen, toen het voorstel door de voorzitter b(j de raad in stemming gebracht werd. Beduidend grotere kosten De heer v. Mosselveld nam de winst bij de andere gemeentebe drijven in beschouwing en stelde voor om een gedeelte van deze winst over te hevelen naar het waterbedrijf. In antwoord op de heer v. Se ters stelde de voorzitter, dat het college van b. en w. er steeds de nadruk op heeft gelegd, dat de kosten die bij het gemeentelijk waterbedrijf gemaakt moeten worden niet gecompenseerd kun nen worden door de meerop brengst. De nieuwe investeringen brengen zoveel lasten wat be treft rente en aflossing met zich, dat deze nooit zijn te compensc- hen door een groter waterver bruik. I)e voorzitter meende dat een vergelijking van de tarieven die tot nu toe hebben gegolden en de tarieven die straks zullen ingaan, niet zo'n schokkend ver schil opleverden. De heer v. Seters bleef bij zijn standpunt, dat een verhoging van het watertarief voor huishoudelijk gebruik van 3 tot 6 gulden per jaar voor vele ge zinnen een te zware last zou zijn. Ook een overheveling van de winst uit andere gemeentebedrij ven naar het waterbedrijf viel niet te realiseren. De voorzitter wees er in dit geval op dat de ge maakte winst bij het G.E.B. niet te hoog geschat moest worden. Bovendien zal een nieuwe con- tractafsluiting met de P.N.E.M. voor de komende jaren minstens 50.000 gulden meer gaan vragen. De voorzitter beklemtoonde nadrukkelijk dat, wilde de ge meente de watervoorziening in eigen hand houden (wat voor de afnemer het goedkoopste zou zjjn) een verhoging van de water tarieven niet was te omzeilen. Het voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van precariorechten werd met enige restrictie aangenomen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Brouwer tijdens de gemeenteraads vergadering van donderdag avond j.l. is het misschien interessant om te weten, dat gezinnen met meerdere kinderen in aanmerking k u n ne n komen voor ge zinsreductie op de water voorziening. Hiertoe moe- ten zij op de centrale admi- nistratie de daarvoor be- stemde formulieren afha- lcn. De heer Duijvelaar informeer de inzake het voorstel van b. en w. om afwijzend te beschikken op een bezwaarschrift i.z. riool belasting, of het niet mogelijk zou zijn ambtshalve ontheffing te verlenen. De voorzitter wees er in dit geval op dat de raad niet competent is om ontheffing te vragen en dat hij alleen maar kan beslissen over het voorstel. Het bezwaarschrift van de heer W. bleek niet alleen te laat te zijn binnengekomen, het bevatte bovendien geen enkel motief om tot ontheffing over te gaan, om dat er, aldus de voorzitter, legio woningen zijn aan te wijzen, die wel op het rioleringsnet zijn aan gesloten, zij het dan ook op an dere wijze. Toekenning kredieten Met het oog op de vestiging van enkele industrieën ten wes ten van de haven zal in af wachting van de uitvoering van een geheel rioleringsplan voor dit gebied een gedeelte van de rioleringswerken tot stand wor den gebracht. Hiertoe werd door de raad een krediet van 75.650 gevoteerd. Voor de reconstructie van de riolering in het verlengde van de Grotestraat bij het Hoek- einde en wel het gedeelte gelegen tussen de Putstraat en de Thor- beckelaan werd door de raad oen krediet van 26.150 goedgekeurd evenals het krediet van 26.000 voor de uitbreiding van hoofd leidingen voor gas en water en laagspanningskabels ten westen van de van Emmikhovensestraat. 12.200 bleken er nodig te zijn voor vernieuwing van de hoofd leidingen van gas en water in de Burg. Smeelelaan, die gelegd zul len worden onder de trottoirs aan de oostzijde. Een totaal be nodigd krediet van 67.900 werd toegekend voor 't tot stand bren gen van een aantal dienstaan- sluitingen voor in de gemeente verspreid liggende woningen en gebouwen die niet in de verschil lende uitbreidingsplannen zijn gelegen. Voor de aankoop van 'n 215-tal nieuwe geysers heeft de raad zijn goedkeuring gegeven voor het daarvoor benodigd zijn de krediet in totaal omvattende 'n bedrag van 30.000. Deze ge: sers zullen door 't gemeentelijk licht- en waterbedrijf verhuurd worden aan particulieren tegen een betaiing van 2.45 p maand. Grond werd aangekocht van de heren A. J. Pullens en M. Ver dijk en van de kloostercongrega- tie „Dochters van het H. Hart" in Tilburg. Vervolgens ging de raad over tot ruiling van ge meentegrond met particuliere grond van de heer W. G. Pullens. Een tweetal landhuizen aan de Wittenhorstlaan - werden ver kocht aan resp. J. F. J. Bernards en W. Levenbach. De voorzitter wilde hierbij naar aanleiding van vragen van de heer v. d. Hoven, uitdrukkelijk stellen, dat de ge meente destijds de bouw slechts heeft gefinancierd met de bedoe ling de woningen zo spoedig mo gelijk te verkopen aan de bewo ners, zodat de gemeente door de vroegere aanvraag reeds gebon den was aan de prijs. Overigens zullen b. en w. bij de verkoop van woningen steeds het sociale ele ment laten spreken. Tenslotte werd nog een perceel bouwterrein verkocht aan de heer Chr. W. Suoss, gelegen aan de oostzijde van de Burg. van Heijstlaan. Zowel het voorstel tot deposito overeenkomsten met de woning bouwverenigingen Baardwijk en de Besoijense woningbouwven*. niging, als het voorstel betrek king hebbende op het algemeen kasgeldbesluit 1962 werden zon der stemming door de raad goed gekeurd. leend, dit voor de tijd van 5 jaar tegen een jaarlijkse vergoeding van 1der verkoopwaarde. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de woningcom missie, waarin zij mededeelde dat zij in haar geheel was afgetreden. Een en ander was in de vorige raadsvergadering bij monde van de heer v. d. Broek reeds aan b. en w. kenbaar gemaakt. De raad nam dit schrijven voor kennisge ving aan. Tenslotte was er een beroep van de heer Pols uit Was pik-Boven tegen de afwijzende beschikking op diens aanvrage betreffende een bouwvergunning voor varkenshokken. Op grond van 't vastgestelde uitbreidings plan ter plaatse kon deze ver gunning niet worden verleend. Teneinde de heer Pols tegemoet te komen in de schade welke hij ondervindt van deze rechtmatige overheidsdaad, zal het gemcente- bestuur deze kwestie met haar agrarische medewerker doctor ingenieur Boerendonck bespre ken en een voorlopig rechtskun dig advies inwinnen. Git hetgeen m.b.t. deze zaak werd medege deeld bleek, dat de problematiek in deze niet gering is. Schade loosstelling door aankoop van de boerderij zou de bouwgrond ter plaatse te duur maken. Over brenging van het bedrijf door aanbieding van een overeenko mend perceel blijkt om meerdere redenen onmogelijk. Wijziging van het uitbreidingsplan neemt alle moeilijkheden niet weg, om dat daarmee de overlast aan de directe bebouwde omgeving nog blijft bestaan. Aan de andere kant staat daar de heer Pols, die zijn bedriif in haar ontwikkeling geremd ziet. Burgemeester Van Erp moest voorlopig volstaan met de mededeling dat advies van deskundigen zal worden in gewonnen. Benoeming Hoofd Openbare Lagere school Bespreking jachthaven Donderdagavond gaf de raad der gemeente Waspik zijn fiat aan een voorstel van b. en w. met betrekking tot het bouwplan 1962. Dit houdt onder meer in dat van de zes woningwetwonin gen, welke Gedeputeerde Staten voor 't jaar 1962 aan de gemeen te Waspik heeft toegewezen (waaronder vier voor vervanging van krotwoningen) er twee in Waspik-Boven aan de oostzijde van de Ruijchtweg en vier in het uitbreidingsplan Waspik-Dorp noordelijk gedeelte aan de De Doonlaan tussen Pijper- en Wa- genaarstraat zullen worden ge bouwd. Teneinde de realisering van dit contingent te bespoedigen zal een en ander als een voortzetting van de bouwplannen 1961 worden be schouwd, hetgeen inhoudt dat onder architectuur van de heer Valk te 's-Hertogenbosch precies dezelfde woningen zullen worden gebouwd als momenteel in voor bereiding zijn voor de De Roon- laan. De heer Kamp merkte in dit verband op dat destijds een toezegging zou zijn gedaan om vier woningen in Waspik-Boven te doen bouwen. We zijn, aldus het antwoord van burgemeester Van Erp, in Waspik-Boven prak tisch door onze voorraad bouw grond heen, terwijl in het uit breidingsplan Waspik-Dorp nog voldoende beschikbaar is. Bo vendien wijzen de cijfers uit dat de bevolkingsgroei zich concen treert om de dorpskern, terwijl de woningvoorraad in Waspik- Boven bijna uitsluitend uitbrei ding behoeft ter vervanging van krotwoningen. Vakantiesluiting. Door een verouderde interpre tatie van de winkelsluitingswet 1951 was het voor de winkeliers tot dusverre onmogelijk hun va kantie in twee gedeelten op te nemen. De verplichte winkelslui ting gold immers voor een perio de van 6 dagen aaneengesloten. Omdat vele winkeliers de voor keur geven aan een sluiting van tweemaal drie werkdagen, werd aangaande deze vakantieregeling advies Tngewonnen bij de Kamer van Koophadel en Fabrieken te Waalwijk. Overeenkomstig dit advies ging de raad tot vaststel ling van de gevraagde vakantie- sluitingsverordening over. Chef-tuinman. Op diens verzoek verleende de raad per 1 april 1962 op de meest eervolle wijze ontslag aan de heer A. H. Couwenberg als chef tuinman van de gemeente, zulks onder dankzegging voor zijn be wezen diensten. Uit een voor dracht van twee personen be noemde de raad vervolgens als opvolger van de heer Gouwen- berg de heer H. v. d. Haterd, De raad der gemeente Heusden kwam dinsdagavond 22 mei j.l. voltallig in openbare vergadering bijeen. Nadat door de voorzitter, de Edclachtb. heer A. v. Delft, deze vergadering was geopend, wer den de notulen van de vorige vergadering, behoudens enkele aan te brengen wijzigingen goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken was onder meer een verzoek van de Militaire Matigheidsmissie, om subsidie. Op dit verzoek werd op voorstel van b. en w. afwijzend beschikt. Ditzelfde lot onderging een verplegingsinrichting voor langdurige ziekten, welke een verzoek om subsidie had inge diend. Verder deelde het Bureau voor Watertoerisme aan de raad me de, dat zij aan de Rijkswaterstaat een verzoek zullen indienen om de vluchthaven in zijn geheel te mogen gebruiken als jachthaven gedurende de zomermaanden. De heer van der Pol vond dit prachtig en stelde voor dat het gemeentebestuur van Heusden 'n 'eensluidend verzoek aan Rijks waterstaat zou doen. Besloten werd aan de brief van het Bureau voor Watertoerisme adhaesie te betuigen. Verder was ingekomen een schrijven van de watersportvere niging „Heusden", waarin zij hun mening kenbaar maken ten aan zien van de diverse schctsplan- nen voor een jachthaven. Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij W. Timmermans Zonen ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 voorman-tuinman hij de gemeen telijke plantsoenendienst te Oss. Salarisverordening. Een voorstel tot wijziging van de salarisverordening 1960-1961 deed de heer v. d. Broek een lans breken voor de lagere ambtena ren en gemeentearbeiders. De burgemeester zei hierop o.m. in deze gebonden te zijn aan vastge stelde loongroepen. Op grond van speciale functies hebben wij destijds enige mutaties kunnen bewerkstelligen, waardoor som migen in een andere toongroep konden worden opgenomen. Ver der kunnen we persé niet gaan. Verkoop bouwgrond. Een eerder genomen besluit m.b.t. verkoop van bouwgrond t.b.v. de bouw van een koel- en invriescel in het uitbreidingsplan Waspik-Boven werd in dier voe ge gewijzigd dat aan de onderne mer, de heer P. J. Smits te Was pik, een perceelsgedeelte ter grootte van 980 m2 tegen 5. per m2 werd verkocht, terwijl voor een oppervlakte van pl.in. 965 m2 aan hem optie werd ver- Besloten werd aan dit schrijven bij punt 9 der agenda, deze schetsplannen betreffende, ver dere aandacht te besteden. Het R.K. Schoolbestuur kwam met een schriftelijk verzoek tot de raad om de in het kader van de ruilverkaveling aan te leggen verbindingsweg Oudheusden Herpt, welke momenteel met een breedte van 3 meter op de kaart staat aangegeven, een breedte te geven van ix/2 meter, daar deze weg waarschijnlijk druk zal wor den bereden en ook de school gaande jeugd veelal gebruik van deze weg zal gaan maken. De voorzitter zei reeds inlich tingen hierover te hebben inge wonnen bij de plaatselijke com missie van de ruilverkaveling, waaruit bleek dat deze verbre ding de gemeente zou komen te staan op een kosten van 30.000 gulden. Daar b. en w. ook van mening zijn dat deze weg van be lang zal zijn voor de beide kerk dorpen en er daardoor een vrij aanzienlijk druk verkeer wordt verwacht, stelden zij voor te pro beren deze weg verbreed te krij gen tot 4^2 meter en het beno digde krediet hiervoor beschik baar te stellen. De heer v. Herpt bracht in dit verband de verbinding Hoogstr.- Achterweg, welke op deze nieu we weg aansluit, nog eens naar voren. De voorzitter merkte hier bij o]) dat men hiermede beter even kon wachten i.v.m. moge lijke boerderijenverplaatsing in't kader van de ruilverkaveling. De raad gaf hierna zijn fiat tot het verbreden van deze verbin dingsweg en 't beschikbaar stel len van liet benodigde krediet. Brief van Ged. Staten betref fende de te heffen rioolbelasting. Het bleek uit dit schrijven dat de verhoging van de rioolbelas ting, i.v.m. de vernieuwing van de riolering in de binnenstad, niet ver genoeg was doorgevoerd. In verband met dit schrijven van Ged. Staten kwamen b. en w. thans met een nieuwe tarieflijst ter tafel, waarbij de verhoging zo ver was doorgevoerd zoals door G. S. was voorgesteld. De heer v. Herpt zei uit het prae-advies van b. en w. begre pen te hebben, dat alle categorie- en van hoog tot laag met een on geveer gelijk bedrag verhoogd zouden worden. Hij had echter liever gezien dat de laagste cate gorie het minst verhoogd zou worden en de hoogste categorie, waaronder de bedrijven, de mees te verhoging zouden krijgen. De heer de Vroome was 't met de heer v. Herpt eens dat de meer draagkrachtigen heter een grotere verhoging konden krij gen en de minder draagkrachti gen een kleinere verhoging. Op voorstel van de heer v. Herpt zal in 't vervolg bij dergelijke maat regelen hiermede rekening wor den gehouden. Verder deelde de voorzitter mede dat telefonisch bericht was ontvangen dat de goedkeuring voor de vernieu wing van de riolering in de bin nenstad (le fase) tegemoet kan worden gezien en dat tot aanbe steding kan worden overgegaan. B. en w., zei spr., voelen meer voor een onderhandse aanbeste ding, maar indien de raad een openbare aanbesteding prefe reert, zullen h. en w. zich daar tegen niet verzetten. De heer v. d. Pol merkte op dat hiervan geen melding was ge maakt bij de stukken welke ter inzage hadden gelegen. In ver band hiermede zou hij hierop thans nog geen beslissing willen nemen, hij zou eerst de hierop betrekking hebbende stukken nog eens terdege willen bestuderen. De heer Verschuur merkte op dat hij er op had aangedrongen om nog in deze vergadering voor deze besteding een accoord te verkrijgen, om de werkzaamhe den te bespoedigen. Wanneer men moet wachten tot een vol gende vergadering en dan weer totdat men met de werkzaamhe den een aanvang neemt, zei spr., is de kans groot dat men de ko mende winter lange tijd met opengebroken straten zit opge schept, waarvan zeer velen grote hinder zouden ondervinden. De heer van der Pol vond het jammer dat de wijze van aanbe steding van dit object al niet eer der besproken was, dan zou men nu niet voor dit probleem heb ben gestaan. Nu dit voorstel zon der enige voorbereiding plotse ling ter tafel komt, kan hij niet zo maar overhaast een beslissing nemen. In het verleden heeft hij daar al eens meer leergeld mee betaald. De voorzitter zei nog maals dat h. en w. vóór onder handse aanbesteding zijn, doch dat zij zich kunnen verenigen met openbare aanbesteding. Wethouder Verschuur merkte op dat dit werk toch wel opge- VAN MAAREN Dat is de Zaak voor dragen diende te worden aan een vertrouwde aannemer. Bij een openbare aanbesteding kan ie dereen inschrijven. Het is al eens meer voorgevallen dat een aan nemer tijdens de uitvoering van een object failliet ging. Er moet dan weer opnieuw aanbesteed worden, het werk ligt geruime tijd stil en men zit midden in de winter voor men het weet met opgebroken straten. De heer van der Pol zei nog maals dat hij er thans niet over kan beslissen. Nadat de voorzitter te kennen ha'd gegeven dat hij het voorstel van b. en w. in stemming wilde brengen, vroeg de heer Buijs waarvoor dan gestemd zou wor den. De voorzitter zei dat zou worden gestemd vóór of tegen onderhandse aanbesteding. Wethouder Rijke gaf hierop 'n verklaring over deze vorm van aanbesteden. Hij zei dat dit een aanbesteding was op uitnodiging tot inschrijving aan enkele aan nemers of aan een aannemer. Spr. stelde voor niet te veel aan nemers uit te nodigen, hoogstens zes. Wethouder Rijke was er ook niet voor om deze zaak uit te stellen. De heer van der Pol was van mening dat minstens 3/4 van de raad van dit rioleringsplan niets of maar beol wchag «cei. Spre ker vroeg wat deze riolering gaat kosten op de gewone dienst. De voorzitter zei dat de heer van der Pol dit in de begrotings wijziging heeft kunnen zien. Vol gens de voorzitter moest de raad alles van deze plannen afweten. Het voorstel van b. en w. tot onderhandse aanbesteding werd door middel van stemming aan genomen. De heer van der Pol stemde blanco. Punt 4. Na voorlezing door de rapporteur, de heer van Herpt, van de diverse uitkomsten van inkomsten uitgaven der diverse diensten, werden de gemeentere keningen 1959 en I960 voorlopig vastgesteld. Punt 5. Verder werden goed gekeurd de rekening van de Ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg over het 2de halfjaar 1960 en de rekening van de Godshuizen en het B. A. te Herpt over het le halfjaar 1960. Punt 6. Benoeming hoofd der Openbare Lagere School. Op de voordracht kwamen voor de he ren: 1. J. Vos, 2. B. Medicie en 3. L. Vlietstra. De heer Vos werd met algeme ne stemmen gekozen. De benoe ming gaat in op 28 augustus a.s. De voorzitter feliciteerde de raad met deze benoeming. Spre ker was blij dat eindelijk in deze vacature was voorzien. Punt 9. Beslissing inzake de schetsplannen voor een jachtha ven. De heer de Vroome kreeg als eerste en naar later bleek ook enige spreker 't woord hierover. Na de diverse projecten nog eens nauwkeurig te hebben be keken, is onze fractie van mening dat er twee plannen zijn, waar mede wij in principe accoord kunnen gaan, aldus spreker. Het is het plan van de jachthaven in de gracht en het plan achter de dijk ten oosten van de werf. We zijn van mening dat wanneer een van deze beide plannen gereali seerd mag worden, we kunnen spreken over het watersporlcen- trum „Heusden". Een watersport centrum, dat 'n belangrijke bij drage kan leveren tot een verbe tering van het „klimaat" van Heusden. We hebben nog geen keuze kunnen maken uit een van deze beide voorstellen, aldus de heer Vroome. Wij stellen het echter bijzonder op prijs dat de taak van de te benoemen commissie du kiel ijk wordt omschreven. Tenslotte willen wij graag t.z.t. 'n goed gedocumenteerd rapport zien over de heide bovengenoem de plannen, zodanig dat de raads leden een reële beslissing kun nen nemen. De heer van der Pol zag gaar ne ook een zwembad in 't werk program van de commissie opge nomen. Verder zei spreker dat de financiële kant van dit object De ïcho van het Zuióen ▼▼▼▼▼▼WTTTTTTVTVT WW WW WW EXCLUSIEF SCHOEN EN Grotaitraat 1 53 - Waalwijk Tel. 2505 i J Egil'MK -J DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1