wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Gemeenteraad Sprang-Capelle Kktrnrnste geschat^ gedaagden, UW MENING Politiebureau Drunen officieel in gebruik genomen Verlenging sluitensuur café s Uitte op talrijke bezwaren STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN voor een FiiHLEiS FIET5 Radiotoestel en electrische klok geschenken van Drunen en Heusden Biljarten MAANDAG 28 MEI 1962 84e JAARGANG No. 41 e tcho van het Zuióen Cikse Stoomdrukkerij l™ Antoon Tielen ^cteur: JAN TIELKN iunnner 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 S.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Het verzoek dat de plaatselijke caféhouders, mei uitzon dering van de heer Ph. v. Tilborg, Haven 2, tot het college van b. en w. hebben gericht om het sluitingsuur te ver lengen tot 24 uur, welks verzoek door het college in de vorm van een prae-advies aan de raad vrijdagavond werd voorgelegd, ontmoette van verschillende zijde nog al wat bezwaren. De plaatselijke caféhouders hadden zich in een schrijven tot het college gericht, omdat de omliggende ge meenten het sluitingsuur eveneens op dit tijdstip hebben vastgelegd, zodat de bedrijven in Sprang-Capelle langzaam maar zeker hun bedrijf van stamcafé zagen veranderen in doortrek-café, hetgeen voor hen uiteraard nog al wat na deel meebracht. Overigens was het al geen zeldzaamheid meer, dat door de burgemeester van Sprang-Capelle op grote schaal ont heffing van het sluitingsuur op 23.00 werd verleend. ras BEZWAREN De heer Vos meende evenwel, dat café een ontspanningslokaliteit en dat het dat ook diende te Blijven. Hij meende dat het slui- jngsuur van 23.00 uur ruim vol doende was om de bewoners gele- 'ènheid te geven de café's te be kken. Bovendien, zo motiveerde "eheer Vos zijn bezwaar, wordt er Us voldoende ontheffing verleend (dat doorvoering van het eerste iuitingsuur zijns inziens overbodig sas- Hij meende, dat verschillende -aders de gewoonte hadden te wach- •en tot hun kinderen 's avonds thuis Bomen; wanneer nu het sluitings- tot 24.00 zou worden verlengd, au dit voor verschillende ouders soeilijkheden kunnen opleveren. _j vroeg zich af, of er in de ge beente nu werkelijk geen andere manier was te vinden om de orde en rust te handhaven. Ook van de rondagsviering zou, aldus de heer Vos, weinig of niets meer terecht tomen, wanneer de bewoners van Sprang-Capelle recht vanuit 't café jé zondag zouden ingaan. Door het verlaten van het sluitingsuur zou, jldus spreker, de zondagsheiliging helemaal in het gedrang komen. De heer Genuit zei met enige ver- izing kennis te hebben genomen van het voorstel van b. en w. Hij meende, dat er geen termen aan wezig waren die een later sluitings uur zouden rechtvaardigen. Het grootste bezwaar zag de heer Ge nuit in de verlating van het slui- angsuur op zondag. Hij kon niet in- aen dat de zondagsrust bevorderd au worden door een nog later slui tingsuur in te voeren. Hoe later de café's gesloten worden, des te on rustiger zal het ook in de gemeente worden. De heer Genuit vroeg zich af, waarom het college juist nu met dit voorstel bij de raad was komen aankloppen. Hij verklaarde liever gezien te hebben dat b. en w. met een kennisgeving waren gekomen, adat de nieuwe raad over 't voor stel zou kunnen beslissen. „Of moet ik er", aldus spreker, „een verkie zingsstunt in zien?" De heer Genuit verklaarde uitdrukkelijk zijn in stemming niet aan het voorstel te kunnen geven. Ook de heer Ros sloot zich aan bij de beide sprekers. Hij vond het late sluitingsuur op zaterdagavond al meer dan voldoende. „De Heer eist van ons, dat wij naar zijn geboden leven. Het wordt de hoogste tijd dat wij ons gaan bezinnen. Zullen wij Heer in de herberg kunnen ont moeten?" zo vroeg de heer Ros zich af. Ook de heer Rijkers sprak zijn ernstige bezwaren uit. De heer de Raat was een geheel andere mening toegedaan. Hij meen- dat de democratie eist, dat ieder zijn mening over dergelijke zaken kon hebben. Het probleem waarmee, volgens z heer Vos, de ouders kampten, was een probleem dat de ouders zelf aanging en waaraan zij, wan neer het werkelijk tot een probleem zou gaan uitgroeien, zelf veel schuld zouden hebben. De heer de Graaf meende, dat men de gemeente Sprang-Capelle geen uitzonderingspositie mocht la ten innemen. Wethouder Timmermans zei, dat, ondanks het feit dat de café's om 11 uur gesloten zouden worden, de mensen toch tot een later tijdstip op straat zouden blijven rondhangen. Ook hij vond de huidige situatie verschrikkelijk. De heer v. Peer tenslotte sprak zich uit voor 't voorstel van b. en w. In zijn antwoord op de talrijk ge uite bezwaren, merkte de voorzitter op, dat deze kwestie ten onrechte in het principiële vlak werd ge trokken. Hij zag in de verlating van het sluitingsuur van twee uur tij dens de werkdagen geen principieel bezwaar. Bovendien, zo merkte hij op, wan neer de café-bezoekers naar Waal dijk trekken, komen ze nog later thuis dan wanneer ze in Sprang- Capelle blijven. Men mocht, aldus de voorzitter, het college van b. en niet gaan verwijten dat zij er toe bijdroegen dat de zondagsheili ging onteerd werd. De gemeente naad heeft alleen iets te vertellen wanneer de orde en rust in het ge drang komen, en daarvan was hier geen sprake. Op de vraag van dhr. Genuit of men hier soms met een verkiezingsstunt te doen had, ver klaarde de voorzitter dat het voor stel tot verlating van de café-hou ders zelf was gekomen. De heer Dekkers voegde hier aan toe, dat hij de reactie van de ver schillende gemeenteraadsleden eer der als een verkiezingsstunt zag. Uiteindelijk werd 't voorstel met 9 stemmen voor en 4 tegen (die van de heren Ros, Vos, Rijkers en Ge nuit) aangenomen. NIEUWE GEMEENTEBODE. Hierna ging de raad over tot het vaststellen van een nieuwe veror dening inzake de winkelsluitings wet. Aan de woningbouwstichting „Sprang-Capelle" werd ter financie ring van de stichtingskosten van de woningen Vrijhoeveplein 3 en 4 voorschotten verleend. Goedkeuring werd gehecht aan de aanvraging van een rijks voorschot ter financiering van de kosten van verbetering aan enkele woningen. Aan de voetbalverenigingen Wit- Zwart en H.N.C. werd kwijtschel ding verleend van een gedeelte van de terreinhuur over 1961. Goedkeu ring werd gehecht aan de ontbin ding van de pachtovereenkomst van gemeentelijke eigendommen. Aan de stichting Katholieke Gezinszorg, district Langstraat, werd de ge vraagde subsidie toegekend. Tot ambtenaren van de burgerlijke stand werden met algemene stem men benoemd de heren A. J. Over- beek als bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand; tot onbezol digd ambtenaar werd aangesteld de heer M. A. Rijndorp, beide heren afkomstig uit Tilburg. Eervol ontslag werd verleend aan de heer P. v. d. Schans als ge meentebode en als havenmeester; tot nieuwe functionaris werd be noemd de heer P. J. v. d. Schans uit Vlaardingen. Aan de heer Vos werd door de raad een perceel industrieterrein verkocht. Bij dit agendapunt merk te de heer Genuit nog op dat aan belangstellenden voor industrieter rein in deze gemeente, zoveel mo gelijk faciliteiten verleend dienden te worden. Tot slot werd door de raad de wijziging van de gemeentebegroting van de dienstjaren 19611962 aan genomen. FA. A. A. FARO Grotestraat 15, Waalwijk In tegenwoordigheid van de burgemeester van Drunen, inr. H. J M Stieger, de burgemeester van Heusden de Edelachtb. heer A. v. Delft en 'n deputatie van de Rijksgebouwendienst, heeft de districtscommandant van de rijkspolitie, in het bijzijn van de manschappen van de groep Drunen. 't nieuwe politiegebouw aan de Prins Bernhardstraat officieel in gebruik genomen. Deze plechtigheid ging niet gepaard met veel officieel vertoon, maar juist daardoor kreeg het gebeuren een zekere intimiteit, die maal al te vaak zoek is bij een dergelijke gebeurtenis. Al leen het weer scheen aan de openine „enige ruchtbaarheid te willen geven, d.m.v. enkele forse donderslagen. MULDERS' RIJWIELHANDEL St. Crispijnstraat 71, Waalwijk FA. C. A. VAN DER SCHANS Heistraat 190, Capelle recht op een tuintje, een knutsel- schuurtje of knutselzolder. Im mers zij moeten hun vrije tijd vaak heel anders doorbrengen dan de gewone burger. Juist daardoor zijn zij ook veel meer aan huis gebonden." Tot slot belichtte hij de taak die de politie heeft, die niet al leen bestaat uit het schrijven van een voor de burgers zo onsympa- liek aandoend bonnetje, maar ook en voornamelijk tot het ver lenen van hulo en bijstand aan degenen die daar aanspraak op kunnen maken. Niet alleen handhaving van gezag Burgemeester Stieger begon met op te merken, dat de ver wachte rust, die in het gemeente huis eigenlijk zou moeten zijn ingetreden, helaas op zich heeft laten wachten, zodat door menig een met weemoed wordt terugge dacht aan de dagen dat de Rijks politie daar nog huisde. Hij meende dat de groep Drunen te recht tevreden mocht zijn met de nieuwe behuizing. Aansluitend op hetgeen overste Ruijgrok had gezegd betreffende de taak van de politie, benadrukte ook bur gemeester Stieger, dat de politie niet alleen tot taak heeft 't open baar gezag te handhaven. I)e ver houdingen in deze gemeente tus- i sen politie en burgerij is, aldus de burgemeester, steeds bijzon der goed geweest, hetgeen voor namelijk ook te danken is aan de juiste instelling van leden en leiding. Om deze goede verhou ding gestalte te geven, had bur gemeester Stieger een zoals hij 't noemde „kleinigheidje" voor de verdere inrichting meegebracht. Dit kleinigheidje bestond uit een prachtige radio, die als 'n dank bare aanvulling door adjudant Menne werd aanvaard. Ondanks het feit, dat de over- plaatsig van de groepscomman dant naar Drunen de burgemees ter van Heusden onaangenaam had getroffen, bleek deze toch niet te volharden in z'n boosheid, want ook hij had een presentje voor de groepscommandant mee gebracht in de vorm van 'n elec trische klok, die naar hij hoopte een ere plaatsje in het bureau zou krijgen. Zowel de heer Buurina als de heer Kurzhausen, beiden van de Rijksgebouwendienst bleken veel waardering te hebben voor de aannemer, Verboord bouwbedrijf Vlijmen, en voor de opzichter, de heer Zeebregts uit Tilburg. Tot slot dankte adjudant Men ne voor de vele blijken van waar dering in het bijzonder de bur gemeesters van Drunen en Heus den voor de prachtige geschen ken. Mocht de burgerij de hulp of diensten van de Rijkspolitie no dig hebben, dan kunnen zij die bereiken onder nummer 210. Vooraanzicht van het groepsgebouw van de rijkspolitie te Hrunen. Telefonisch is de rijkspolitie te bereiken onder nummer 21Ü. Overste Ruijgrok noemde deze dag, waarop de officiële inge bruikname plaats vond, een be langrijk moment in de geschie denis van de Rijkspolitie. De di recte aanleiding tot het bouwen van een nieuw politiebureau was de opzegging van de huur in 1956 door de gemeente Drunen. Tot dan toe had de rijkspolitie een dankbaar, zij het dan ook een niet al te comfortabel onderdak gevonden onder het gemeente huis. Nadat het gemeentebestuur kenbaar had gemaakt dat deze ruimte in de naaste toekomst voor „eigen gebruik" nodig zou worden, werd het dus noodzaak om naar 'n oplossing uit te zien. In oktober 1956 werd aan de di recteur-generaal van de Rijksge bouwendienst een verzoek inge diend om een nieuwbouw voor de Rijkspolitie in de gemeente Drunen te bewerkstelligen. Op grond van practische overwegin gen, die hun basis vonden in het feit dat de ontwikkeling van de Rijkspolitie allergunstigst ver liep en het feit dat de gemeente Drunen zich enorm uitbreidde, werd voorgesteld niet een politie post te bouwen, maar 'n grocps- bureau, dit in overeenstemming met de bedoelingen van het De partement van Justitie om straks in iedere daarvoor in aanmer king komende gemeente een groepsbureau te vestigen. De eerste stap, die dus eind 1956 ge zet was, werd al spoedig gevolgd door een tweede: de aankoop van de grond. Ondanks het feit dat in de voorafgaande jaren alles in het werk is gesteld om nog een lokaal bij te bouwen, heeft dit niet mogen baten. Toch meende overste Ruigrok te mogen op merken, dat zowel de groep als de gemetene trots konden zijn op dit nieuwe gebbouw. Hij noemde het voor de gemeente Heusden 'n jammerlijk feit, dat de groeps commandant, die vroeger in Heupsden zetelde, naar Drunen moest vertrekken. Hij sprak de hoop uit dat binnen enkele jaren ook Heusden weer een groeps commandant binnen haar muren zou mogen halen. Belangrijk noemde overste Ruygrok de bouw van woningen voor het personeel. „Deze men sen". zo meende hij, „hebben Geachte Redactie, In de Echo van 25 mei j.l. waren twee ingezonden stukken opgeno men betreffende de jongerenlijst te Drunen. Met het artikel van dhr. Meijer ben ik het volkomen eens. Het artikeltje van de heer v. Stee nis vraagt echter om een antwoord. U, geachte redactie, dank ik bij voorbaat voor de gelegenheid die U mij gegeven hebt om zowel de vo rige week als nu, opposanten van antwoord te dienen. Mijnheer v. Steenis, Het is een loffelijke gewoonte om ook in de verkiezingstijd te werken met zakelijke argumenten. Het zou mij een genoegen zijn geweest met U van mening te verschillen, indien U niet enkele pertinente onwaar heden had gedebiteerd of geïnsinu eerd. Het gehele artikel staat vol met opmerkingen die U zelf binnen twee alinea's weer tegenspreekt. Hier volgen enkele voorbeelden: 1. U stelt voorop dat U de in houd van ons pamflet vergeten bent. Waar haalt U dan de moed vandaan om er Uw mening over te geven? U stelt verder dat U de inhoud vergeten bent, daar U het in de prullemand gegooid hebt. Welke be tekenis hecht U dan wel aan het woord „onthouden"? 2. U stelt, dat mij antwoord aan de heer Hillege nogmaals getuigt van een grote mate van arrogantie. Waarop baseert U dit „nogmaals", gezien punt 1 Over dat arrogant zijn wens ik met U niet te discussiëren. 3. U plaatst een vraagteken ach ter „antwoord" en U stelt, dat ik de heer Hillege heb „trachten" te antwoorden. Het zal de trouwe le zers van de Echo zijn opgevallen dat de heer Hillege met zijn antwoord tevreden is, want hij heeft er niet op gereageerd. U dient hierbij niet te vergeten dat de strijdvaardige heer Hillege deze discussie heeft uitgelokt, en dat, wanneer hij niet tevreden gesteld zou zijn, dit beslist zou hebben laten merken. 4. U stelt in dezelfde alinea dat ik „ook hier" afbraak pleeg alvo rens gebouwd te hebben. Afgezien van het feit dat U voordien mij nog niet hebt beticht van afbraak en dus onmogelijk kunt spreken over „ook hier", stel ik, dat het streven om tot een betere vertegenwoordiging van de bevolking in de gemeente raad te komen, slechts positief, dus als bouwen is uit te leggen. 5. Uit Uw stuk blijkt vervolgens dat U meer ingenomen bent met hetgeen de raad heeft gepresteerd. Wie geeft U het recht om dan maar te stellen dat dit ieders bewonde ring afdwingt? U bent, evenals de gehele raad, van een vorige generatie en daar om is het in zekere zin verklaar baar dat U tevreden bent. U vergeet dat er een nieuwe ge neratie in opkomst is, die er beslist niet van overtuigd is dat alles zo goed gaat. De zelfvergenoegzaam heid die U en meerdere van Uw leeftijdsgenoten ten toon spreiden, heeft reeds hele naties ten gronde geleid. Hoewel wij niet kunnen ont- kennnen en ook niet ontkend heb ben dat de zittende raad goed werk gedaan heeft, mogen en kunnen wij niet verwachten dat Uw generatie alle noden en wensen van onze ge neratie volkomen begrijpt. 6. Hierbij wijs ik er op, noch door mij, noch door de jongerenlijst, Waar dan ook, ook maar een opmer king is geplaatst die kwetsend zou zijn voor wat U noemt „ongeletter- den". Wij weten maar al te goed dat er zeer vele mensen in Drunen wonen die geen opleiding gevolgd hebben en toch wijs zijn. Het is wel de bedoeling van de jongerenlijst om voor deze mensen mogelijkhe den te scheppen, alsnog een oplei ding te volgen. 7. U geeft mij de raad Drunen te verlaten, indien ik niet tevreden ben met het werk van de gemeen teraad. Moge het Uw mentaliteit zijn de weg van de minste weer stand te kiezen; de mijne is het be slist niet. Zolang er mogelijkheden zijn de bovenstaande toestand te verbete ren, zal ik dat trachten te doen. Zei U niet iets over bouwen? 8. Wist U dat 5 van de 8 candi- daten van de jongerenlijst geboren en getogen zijn in Uw fatsoenlijke Drunen en ook de overige candida- ten allen reeds meer dan 3 jaar in Drunen wonen? Realiseert U zich, dat U met Uw opmerkingen over de hoofden van de jongerenlijst heen, alle Drune- naren beledigt? Wilt U alle personen die anders denken dan U, uit Drunen verban nen? U hebt Uw persoonlijke me ning gegeven; ontzeg dan ook ande ren niet het recht, op straffe van uitwijzing, hun mening te geven. Hoogachtend, A. van Hal Pr. Bernhardstraat 24, Drunen Geachte Redactie, Hoewel ik niets met een der po litieke groeperingen in Drunen te maken heb, zou ik, als jongere, toch graag een paar opmerkingen willen maken over de lopende verkiezings campagne. Het is mij opgevallen dat van ver schillende kanten nog al wat cri- tiek wordt geuit op de Jongeren- partij; echter de methode van pro paganda zoals deze door de Jonge- renpartij wordt gevoerd, werd reeds door verschillende andere partijen overgenomen, om maar te noemen: gekleurde folders, voeren van voor namen der candidaten, etc. Kennelijk meent men toch het voorbeeld van de jongeren nu al te moeten volgen. Tot slot meen ik te moeten opmerken dat de manier waarop de Jongerenlijst in de pers wordt aan gevallen, ver beneden peil is. Voor al het artikeltje van de heer v. Steenis maakt op mij de indruk, ge schreven te zijn door een zeer met zichzelf ingenomen figuur, die zelf de eerste positieve bijdrage in het belang van onze gemeente nog moet leveren. Hoogachtend, J. Schokker Jul. v. Stolbergstr. 9, Drunen District Waalwijk K.N.B.B. HULDIGING O.O.G. 4 ALS KAMPIOEN IN KLASSE E Naar aanleiding van het behaalde kampioenschap klasse E van 't dis trict Waalwijk K.N.B.B. door OOG 4 (café J. Hoevenaar), werd dit kam pioensviertal in eigen clublokaal door het districtsbestuur gehuldigd. De voorzitter van O.O.G., de heer Jacob Molegraaf, heette 't districts bestuur hartelijk welkom en gaf vervolgens het woord aan de dis trictsvoorzitter, de heer Tom Bur- manje. Deze begon met de succes sen te memoreren die in het afge lopen seizoen door O.O.G. indivi dueel zowel als in teamverband zijn behaald. Op de eerste plaats noemde de voorzitter in dit ver band het lid van O.O.G., de heer J. Hoevenaar, die niet alleen het per soonlijk kampioenschap in de 3de klasse van het district behaalde, maar zelfs in deze klasse kampioen werd van het Gewest Brabant-Zee land. Verder was daar het lid, de heer C. v. d. Sanden, die in de eer ste klasse districtskampioen werd en in de wedstrijden voor het Ge west een uitstekend figuur sloeg. Als derde individuele prestatie was het behalen van het districtskampi oenschap in de 5de klasse door het lid, de heer Jac. Didden Jr. Wat de successen in teamverband van O.O.G. betreft, wees de voorzit ter op de fraaie tweede plaats van het eerste viertal in klasse C van 't district, twee 3de plaatsen voor het tweede en derde viertal en tenslot te het kampioenschap in klasse E van het 4de viertal. Al deze suc cessen, aldus de districtsvoorzitter, zijn een bewijs dat er onder de ver eniging goede biljarters schuilen, doch tevens zijn zij het resultaat van de uitstekende clubgeest der ver eniging, waarvan in de competitie slechts zelden een speler verstek liet gaan, hetgeen een compliment is voor de gehele vereniging O.O.G. De heer Burmanje feliciteerde ten slotte het kranige viertal met het behalen van de kampioenstitel en overhandigde de aanvoerder de fraaie wisselbeker met het daarbij behorende diploma, daarbij de wens uitsprekend dat O.O.G. 4 ook in de komende wedstrijden voor het Ge west zal tonen de titel van het dis trict waardig te zijn. De voorzitter besloot zijn huldigingstoespraak met het viertal het meeste succes toe te wensen. De voorzitter van O.O.G., dhr. J. Molegraaf, dankte namens Jt vier tal en de vereniging, het districts bestuur voor hun spontane huldi ging en de voorzitter, de heer Bur manje, voor zijn sympathieke woor den, die steeds weer uiting geven aan de gevoelens van het districts bestuur ten opzichte van de bij het district Waalwijk aangesloten ver enigingen, waarvoor dit bestuur steeds op de bres staat. Wat de wed strijden voor het Gewest betreft, gaf hij het districtsbestuur de ver zekering dat het viertal zich volledig zal inzetten en zal trachten de naam van Waalwijk op biljartgebied hoog te houden. Hierna belef men nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij O.O.G. zich niet onbetuigd liet, evenals de heer J. Hoevenaar, die zich eveneens 'n gul gastheer toonde.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9