wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt ^akantiespreiding zal top- toerisme niet remmen BINNEN- EN BUITENLAND Hoofdpijn ASPRO AUTO-FINANCIERING BINNENLANDS TOERISME Iverspannen Zenuwen OPTICA BOGAERTS GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR neem VRIJDAG 1 JUNI 1962. 84e JAARGANG No. 42 wever -iwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen tófdredacteur: JAN THELEN 50798 biad verschijnt 2 x per week gericht De snelle uitbreiding van onze „toeristenindustrie", zoals die valt waar te nemen, is beslist niet in de eerste plaats te danken aan de uitmuntende eigenschappen van Nederland als toeris- tenland. Het is louter 'n gevolg van de gestegen welvaart, de toenemende verkeersmogelijkheden en de veranderde politieke verhoudingen in Europa. In de eerste plaats een gevolg van de stijgende welvaart, omdat steeds grotere groepen met vakantie kunnen gaan. Het is bij zonder verheugend dat wij nu reeds een toestand kennen waar bij verreweg de grootste helft van ons volk vakantie krygt of kan nemen. Deze ontwikkeling zal voortgaan tot het genieten van vakantie voor iedereen bereikbaar en betaalbaar is gewor- den. ln de tweede plaats nemen wij in de laatste jaren eerst het ver schijnsel waar dat praktisch elk gezin over een gemotoriseerd vervoermiddel gaat beschikken. De massa-motorisering is be zig een voldongen feit te worden. Dit is eveneens een gevolg van de gestegen welvaart in dit werelddeel en dit land. Is het een wonder dat de grote meerderheid van de nieuw-gemotori- seerden naar 't vervoermiddel grijpt om er een vakantie mee te beleven springvloed Het is een bijna logisch gevolg jn de nimmer eindigende wens Mde mensheid oin zijn behoef- ün-bevrediging steeds meer uit breiden. Het ene verschijnsel, i van de wens naar meer va- tie, stimuleert het andere: de tgeerte naar een passend ver- lerniiddel. En zo is het ook an- jom. De cumulatie van kan- om meer behoeften te bevre- on, heeft tot een springvloed ieid in onze nationale ontspan- Bgsnijverheid. iedereen is er van overtuigd jj[ een deel van de springvloed tordt veroorzaakt door de komst tjn duizenden Westduitsers naar as land. De belangstelling van inze bi'.', n voor Nederland is he ist geen gevolg van een plotse- g 'opgekomen belangstelling „liefde voor Nederland. Als ge- olg van de snlitsing van Duits- md in twee helften zijn onze msterburen een groot deel van m stranden kwijt geraakt. Wie aar zee wil, is vaak op Neder- und aangewezen. Het verblijf in öost-Duitsland zou zelfs hij een ngchinderd grensverkeer maar nnigen aanlokken. Frankrijk is iel duurder dan Nederland en Jc verhouding tussen Belgen en uitsers ligt beslist niet gemak- ielijker dan die tussen ons en onze vroegere bezetters. Vaar gedwongen spreiding zoen dankbaar door nieuwe groe pen geaccepteerd. Het zal verder onmogelijk zijn om de gehele be volking een gedwongen spreiding op te leggen. Kiest de overheid een deel van de werknemers voor spreiding, dan voelen velen zich onrechtvaardig benadeeld. Bo vendien kan een gedwongen va kantie nimmer de vreugde geven die op een zelf gekozen tijdstip wordt verkregen. Het marktmechanisme moet hier zelf corrigerend optreden. De prijzen in de topmaanden zul len hoog blyven met of zonder spreiding, want de vraag naar ruimte blijft nog toenemen. Bü het voortschrijden van de tijd zal het aanbod zich aanpassen. Ook een vakantiemarkt raakt verzadigd wanneer iedereen va kantie krijgt en de welvaartsver meerdering luwt. Geen invloed op de prijzen. De vakantie-industrie gunnen wij graag een ruimere bezetting in voor- en naseizoen, maar wij geloven niet dat dit de berekende prijzen in de topmaanden zal verlagen. Wel wordt de rendabi liteit van het hotel- en pension- bedrijf er door verbeterd. Dat is uit economisch oogpunt zeer toe te juichen, maar wij moeten daar geen gunstige gevolgen voor het sociaal toerisme van verwachten. Langs twee wegen kan dat so ciaal toerisme de Dal worden toe geworpen. De belangrijkste weg is die van de inkomensverbete ring voor de laagst betaalde be roepen, die verder zal voortgaan. De tweede weg is het scheppen van vakantie-gelegenheid voor speciaal geselecteerden met lage inkomens tegen speciale tarie ven. Op het laatstgenoemde ge bied kunnen vooral de vakvere nigingen en sociale instellingen, mogelijk ook de kerken, goed werk doen. Wij zijn er van overtuigd dat de economische aanpassing aun het massaal geworden toerisme een proces van jaren is. Zij zal verhaast worden door een even tueel ontreden van crisis en ma laise, die in de eerste plaats het toerisme treffen. Een regulerend optreden van de overheid zal echter meer schade berokkenen 'dan voordeel brengen. Het blij vend tekort op de woningmarkt is een sprekend voorbeeld. H. (Nadruk verboden). Wij hebben deze oorzaken van i toeneming van het toerisme ]ög eens geanalyseerd om tegen leze achtergrond de kansen van sn vakantiespreiding te belich- en. In kringen van reisvereni- jngen de ANWB, de hotellerie in andere exploitanten van va- iantiebesteding horen wij steeds neer stemmen als voorstanders an een gedwongen vakantie- leiding. Alleen de opeenhoping van loeristen in de vijf belangrijkste akantieweken is oorzaak van de hotelprijzen en het tekort ai bedden, zo wordt betoogd. Het sociaal toerisme wordt prac- iisch onmogelijk gemaakt omdat ir een overstelpende vraag is naar vakantie-geneugten in de maanden juli en augustus, zo *ordt door anderen uiteengezet. Er worden uitgebreide wens dromen op papier gezet om de mensen te dwingen de hotel- en :ensionbezetting over ongeveer ner of vijf maanden te spreiden. zal het in juli en augustus jk prettiger vakantie houden ajn. In uiterste redeneringen ho ren wij zelfs het geluid dat de kantiespreiding in onderwijs- iringen wordt tegengewerkt. hp zal toch wel blijven! Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij W. Timmermans Zonen ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 Wanneer wij ons nu nog even M de oorzaken van de snel lende toeristenstroom in ge- •chten halen, dan weten wij ledig dat geen vacantie-sprei- g ons zal kunnen redden van wi top-bezetting in de weken Jn juli en augustus. Wij wezen er reeds op, dat de dvaart in de toekomst nog ver- *r zal stijgen. Nog grotere groe- j<n ontspanning zoekenden zul- n zich opmaken van vrijheid j) natuurschoon te genieten, '^plaatsen wij een deel van de ;^antiegangers naar vroeg of H in het jaar, dan worden hun riigekomen plaatsen in het sei- NIET KORTER DIENEN VOOR MILITAIREN. Minister Visser (Defensie) zal de diensttijd, die vorig jaar in verband met de Berlijnse crisis werd verlengd, niet inkorten. In antwoord op schriftelijke vragen van het socialistische Tweede Kamerlid, de heer Wierda, zegt de bewindsman, dat hij het on juist zou vinden als Nederland als enig NATO-land door ver korting van de eerste oefening de parate sterkte eenzijdig zou terugbrengen. Minister Visser zegt verder dat ondanks het feit, dat enkele Ame rikaanse soldaten (die tijdelijk gemobiliseerd waren), naar huis zijn gezonden, ook in de Vere nigde Staten geen sprake is van inkrimping van de militaire sterkte. Deze zal gehandhaafd blijven op zestien divisies. Voor de Berlijnse crisis waren het er slechts elf. SUBSIDIËRING KERKENBOUW De Tweede Kamer heeft zich donderdag weer uitvoerig bezig gehouden met de subsidiëring van kerkenbouw. Uit het antwoord van minister Van Aartsen bleek, dat de be windsman geen bezwaar had te gen een verhoging van de rijks bijdrage voor de bouw van nieu we kerken tot 30 pet. Dit zou dan 5 pet. meer zijn dan in de voor stellen van de regering genoemd werd. Door dhr. Lucas is donderdag een amendement ingediend om deze 5 pet. er bij te krijgen. Voor subsidie voor de bouw van pas torieën en uitbreiding van be staande kerken voelde de minis ter echter niet. De meerderheid van de libera len en socialisten staat afwijzend tegenover de regeringsvoorstel len. De socialisten willen echter nog wel mee, als voor de huma nisten eenzelfde regeling als voor de kerken getroffen wordt. In Nieuw-Guinea SOLDAAT GEDOOD BIJ ONGELUK. Dienstplichtig soldaat le klasse J. H. M. Groels uit Waalre is maandagmorgen om half negen plaatselijke tijd in Nieuw-Guinea om 't leven gekomen, doordat hij werd getroffen door een of meer kogels uit zijn eigen geweer. Het slachtoffer was 20 jaar en maakte deel uit van de C-compagnie van 't zesde infanterie-bataljon. Het ongeluk gebeurde in Moerara (Kaimana), ten westen van de Etna-baai, aan de zuidkust van Nieuw Guinea. De legervoorlich- tingsdienst in Den Haag heeft nadrukkelijk meege- deld, dat soldaat Groels niet niet tengevolge van oor logshandelingen om het le ven is gekomen. Hoe het ongeluk is gebeurd, was nog niet bekend. week later. Dit gebeurt omdat de Tweede Kamer-verkiezingen van volgend jaar evenals de ge meenteraadsverkiezingen van dit jaar daags voor Hemelvaarts dag vallen en de kranten hun le zers ook dan weer eerst vrijdags nieuws en commentaren over de verkiezingen zouden kunnen brengen, omdat er op Hemel vaartsdag geen kranten verschij nen. Het ligt in de bedoeling, met het oog hierop de kieswet te wij zigen. De wijziging wordt alleen van toepassing op Tweede Ka merverkiezingen en gemeente raadsverkiezingen. omdat de ver kiezingen voor de provinciale staten altijd eerder in het jaar vallen. Daartoe hebben zij een amen dement ingediend, dat niet hele maal kansloos is, gezien 't stand punt der katholieke fractie. De prot. chr. groepen moeten niets van het socialistisch denkbeeld hebben. De liberalen zien liever belastingfaciliteiten dan subsi die. Daartoe dienden zij een mo tie in. Vrijdagmiddag zouden de stem mingen over de amendementen en motie gehouden worden. Kieswet wordt gewijzigd. STEMBUS WAS VOOR HET LAATST OPEN OP VIGILIE HEMELVAART. De verkiezingen volgend jaar voor de Tweede Kamer zullen niet op 22 mei worden gehouden, maar een week eerder of een Op hel ogenblik weegt de kies raad nog (le voor- en nadelen af van bet vervroegen van de ver kiezingen met een week of het uitsteuen met een week. Een week uitstellen kan bezwaarlijk zijn in verband met de vakanties. Een week vervroegen levert be zwaren op, als in bet zelfde jaar ook de provinciale staten wor den gekozen, omdat beide verkie zingen dan wel eens te dicht op elkaar komen te liggen. Het gebeurt niet zo vaak dat verkiezingen voor de Tweede Ka mer en de gemeenteraden daags voor Hemelvaartsdag vallen. Bij de gemeenteraden komt bet een maal voor deze eeuw (dit jaar), bij de Tweede Kamer-verkiezin gen drie maal. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken vindt men het echter toch noodzakelijk de krant en de lezers zullen dat toejuichen om de kieswet „voor eeuwig" te veranderen, waardoor de verkiezingen in zul ke f?evallen in de toekomst altijd verschoven worden. Er komt dus geen noodwet, alleen voor de '1 weede Kamer-verkiezingen van volgend .jaar. Nieuw-Guinea. VIJFTIEN PARACHUTISTEN GESNEUVELD. De Indonesische parachutisten zijn in vrijwel alle gebieden waar zij zijn geland in gescheiden stre ken geisoleerd, waar zij voort durend door Nederlandse strijd krachten worden aangevallen, zo is in Hollandia bekend gemaakt. Vooral op het schiereiland Onin, bij Fak-Fak, verleent de bevol king bij deze aanvallen grote me dewerking. De lichamelijke con ditie van de Indonesische para chutisten wordt voortdurend slechter. Alle gevangenen draden duidelijke sporen van ontbering en waren bij hun aanhouding sterk vermagerd. Als U nauwelijks meer op of neer kunt van Bheumatisehe Pijnon m U hebt de remedie meer voor t grijpen... In Teminabocan, op de Vogel kop, zijn de parachutisten inge sloten in de moerasgebieden ten zuiden van deze plaats. In totaal verloren de Indonesiërs daar ne gen man. Op het schiereiland Onin zijn zes doden onder de In donesiërs geteld. Bij Kaimana deden zondag Neptune-vliegtui gen een aanval on een groep pa rachutisten, waarbij minstens twee Indonesiërs werden gewond. Enkele leden van het Papoea vrijwilligerskorps 'liepen lichte verwondingen op door rondspat tend gesteente toen de Neptune vliegtuigen Indonesische stellin gen met raketten en boordwa- pens bestookten. Over de toe stand bij Klamono, ten zuiden van Sorong, zijn nog geen bij zonderheden bekend. Het Indonesische persbureau Antara blijft volhouden, dat Te- minaboean door de Indonesische infiltranten is bezet. Het meldt nu dat Indonesische guerillas aanvallen van Nederlandse mari niers hebben afgeslagen, die ten doel hadden dit stadje te herove ren. Op het schiereiland Onin hou den de Indonesische parachutis ten die eind april in de omgeving van Fak-Fak werden neergelaten, zich nog steeds schuil in het bij na onbewoonde oerwoud. Ze zijn in drie groepen geconcentreerd en vermijden elk contact met de Nederlandse strijdkrachten. XIII Omdat de kerk het karakter heeft van een uitnodigend teken - zij is een beeld van Gods liefde en nodigt uit tot deelname aan die liefde -moet zij enerzijds niet te gesloten zijn, want dan zou zij de voorbijganger afstoten in plaats van uitnodigen; anderzijds mag zij weer niet te open zijn, want de deelname aan Gods liefde waartoe zij uitnodigt, voltrekt zich in de tekenen van Woord en Sacrament en deze vragen een zekere intimiteit en beslotenheid. Deze laatste karaktertrek van het kerkgebouw, nl. het bieden van een zekere beslotenheid, gaat vooral in grotere steden een steeds belangrijkere rol spelen. De grootstad toch leeft tot op zekere hoogte open iedereen kan overal komen, er is druk straatverkeer, er is volop afleiding en vermaak; in één woord de mens wordt er enigszins geleefd. Juist déze mens heeft behoefte aan een kerkruimte waar hij een weldadige rust ontmoet en waar hij zich zelf kan zijn, - waar hij in die ingekeerdheid God vindt en zich één voelt met zijn medege lovigen die hij daarbuiten niet ziet. Het is niet zonder reden dat in de grootstad Rome in de eerste eeuwen van het Christendom vele kerken gebouwd werden met een voorhof; deze voorhof diende als een overgang van de straatdrukte naar de heilige en besloten ruimte waar de eredienst werd gevierd. In vele moderne steden zien wij hetzelfde idee naar voren komen; men bouwt er de kerk niet onmiddellijk aan de volle straat of het drukke verkeersplein; tussen deze en de kerk is veelal een voorhof of voorplein, ofwel men gaat eerst door een ruim portaal voor men de eigenlijke kerkruimte binnen treedt. Zouden dergelijke kerken waar men rust kan vinden en zich zelf kan zijn, niet in veel sterkere mate een uitnodiging zijn voor katho lieken en voor niet-katholieken dan kerken die niet veel meer zijn dan een overdekte of afgeschermde marktplaats! P. STEVENS, pr. Bouwpastoor Waalwijk Giro 362716 Schout hij nacht Reeser ver klaarde in een vraaggesprek voor de televisie, dat er in militaire zin niet van een ernstige situatie op Nieuw-Guinea gesproken kan worden. Het uitschakelen van kleine groepjes verspreide infil tranten die in onherbergzame oerwouden zich schuil houden en elk contact vermijden, is een zeer langdurige geschiedenis. Dat is psychologisch een ongelukkige omstandigheid. Het tijdelijk eva cueren van vrouwen en kinderen was volgens de schout hij nacht gebeurd om de mannelijke bevol king van een zorg te bevrijden. HHIB Er bestaat in onze taal een uit drukking die in haar kortheid een treffend beeld geeft van de moeilijk heden, die aan het reizen in een niet eens zo ver verleden verbonden wa ren „Een Keulse reis". Op reis gaan moet voor onze voor ouders dan ook een karwei zijn ge weest; in de meeste gevallen reisde men niet voor zijn ontspanning en de touristische genoegens zullen wel ge ring zijn geweest. Tegenwoordig is een Keuls reisje niet meer dan een uitstapje. Iedereen gaat op reis, overal heen. En het zij allen gegund. Iedereen op reis? Neen - er blijven er helaas nog heel wat thuis. En dan denken wij bij voorbeeld alleen nog maar aan de langdurig zieken. Niet uitsluitend hun kwaal houdt hen gebonden - en met hen degenen die hen verzorgen - maar verder ook de aan het on mogelijke grenzende kwesties als ver voer, logies en de kosten. Voor velen betekent „langdurig ziek zijn", aan huis, aan ziekenkamer, aan bed ge kluisterd zijn. Voor deze problemen heeft het Nederlandsche Roode Kruis sedert enige jaren een oplossing deze zie ken gaan nl. als zijn gasten een rond reis door Nederland maken aan boord van het Rode Kruis Hospitaalschip „J. Henry Dunant". Als gasten, hetgeen betekent dat alle zorgen en alle kosten door de gastheer worden overgenomen. Het Rode Kruis zorgt ervoor dat de zie ken van huis worden gehaald en aan boord een confortabele ligplaats krij gen, zodat ze door de brede ramen een vrij uitzicht op het landschap hebben. Natuurlijk wordt er aan boord met eventuele diëetvoorschrif- ten rekening gehouden; natuurlijk staat er altijd een dokter ter beschik king. En onderweg wordt op alle mo gelijke manieren de stemming er in gehouden; 's avonds is er op de plaat sen waar wordt overnacht altijd wel „iets te doen". Tenslotte zorgt het Rode Kruis dat de gasten, na een week vol belevenissen, weer veilig worden thuisgebracht. Weken, maanden teren de zieken op zo'n reis, die geen Keulse reis was, maar één met alle comfort, met toe wijding en goede outillage. Misschien kunnen zij het volgen de jaar weer voor een reisje in aan merking komen... misschien... want er zijn vele zieken en de middelen van het Rode Kruis zijn geenszins onuit puttelijk. rcho v^n het Zuióen Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 8.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bun^ZT Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' Mijnhardt'c Zenuwtabletten ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK Waarom zoudt U dan niet 't voorbeeld van die tienduizenden volgen, die U voorgingen. Kruschen Salts, regelmatig de kleine dage lijkse dosis. Kruschen's zegetocht over de wereld begon omstreeks 1925 en steeds gro ter werd de kring van gebruikers. En dan zoudt U de uitzondering willen zijn? Na tuurlijk gaat ook U de bloedzuiverende Kruschen kuur doen. En wel liefst van van- daag op morgen. 2*1*3 Het Roode Kruis Hospitaalschip „J. Henry Dunant".

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1