wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt NEDERLANDS CULTUURBEZIT OP UNIEKE POSTZEGELSERIE m DRUNEN Uit de Langstraat ROND DE RAAD ■ar IN LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA Huishoudelijke voorlichting heeft voorbeeldwoning Elshout Waspik MAANDAG 4 JUNI 1962 S4€ JAARGANG No. 43 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: ^aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen jjoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 50798 Pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 2.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm Contract-advertentiesspeciaal wief Telegram-adres „Echo" Honderd jaar Frans Hals-Museuiin te Haarlem en 't Internationaal congres van museumdeskundigen, dat van 4 tot en met 11 juli on der auspiciën van de International Council of Museums in ons land wordt gehouden, vestigen dit jaar extra de aandacht op cultureel Nederland. Twee culturele gebeurtenissen van de eerste orde, die voor PTT aanleiding waren een speciale serie postzegels uit te ge ven, die het Nederlandse cultuurbezit tot onderwerp hadden. De keuze viel daarbij op de traditionele serie Zomerpostzegels, die ie der jaar met een speciale toeslag worden uitgegeven. Zoals bekend, komt die toeslag ten goede aan culturele instellingen en aan orga nisaties voor maatschappelijk werk en volksgezondheid van alle ge zindten in ons land. De zomerzegels gingen een mu seumserie vormen, uniek in uitvoe ring, dank zij de grote zorg, waar mee de ontwerper, de 44-jarige Am sterdamse fotograaf Cor van Weele, zijn werk heeft gedaan. Postzegels ontwerpen is geen eenvoudige taak. Ze moeten aan zoveel eisen voldoen en mogen in geen enkel opzicht ie mand onaangenaam treffen. Maar Cor van Weele, een van nature op timistisch mens, zei zonder aarzelen „ja", toen hem begin 1961 de op dracht werd gegeven. Hij wist niet waaraan hij was begonnen en wist toen evenmin dat ons land 350 mu sea telt, waarvan hij er een groot deel bezocht, soms meermalen, om toch maar alle onderdelen van ons museumbezit in die vijf postzegels tot uitdrukking te kunnen brengen, Frans Hals uit de lijst „De onderwerpen liggen er voor het grijpen, maar het is moeilijk om er geen „postzegel" van te maken", zegt Van Weele. Want dat was juist de taak die hij zich stelde. Driemaal bezocht hij b.v. 't Haar lemse Frans Hals-Museum. Tenslot te viel zijn keus op twee koppen uit een beroemd Schuttersstuk. 3.24 x 1.75 meter zijn de afmetingen van het schilderij; Van Weele wilde een détail daarvan weergeven op de postzegel van 25 x 35 millimeter, zonder dat er iets verloren ging. Dat het stuk daarvoor uit zijn lijst moest om in de tuin van het museum bij zonlicht te kunnen wor den gefotografeerd, vond de direc tie van het museum goed. En nu prijken die twee koppen op de in digo 30-cents-zegel met tien cent toeslag. Maar het Schuttersstuk diende nog tot meer. Een foto van het hele schilderij illustreert de hoes en de verzendenvelop van een smaakvol plastic grammofoonplaatje „Portret van Nederland", dat de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels in Den Haag uitgaf ter ondersteuning van de Zomerzegelactie. Het ver telt iets over die Zomerzegels en over het Nederlandse cultuurbezit. Draaiorgel-, carillon- en clavecym- belmuziek begeleiden de stemmen van de ministers Klompé en Cals en de aantrekkelijke tekst, die door Al- bert Vogel wordt gezegd. In vier talen wordt dat plaatje uitgegeven. In de hoes is een complete serie Zomerpostzegels bijgesloten en op de verzendenvelop kan nog 'n serie worden geplakt. Dit plaatje, bedoeld als steun aan de actie, heeft een veel wijdere strekking gekregen. Samen met de vijf culturele ambas sadeurs in postzegelvorm, is het een toeristische ambassadeur voor ons land geworden en bovendien voor iedere filatelist in binnen- en bui tenland een steeds waardevoller be zit. De prijs van 't plaatje, compleet met hoes, envelop en serie Zomer zegels bedraagt een rijksdaalder. Optisch grapje Van elke postzegel is eigenlijk 'n verhaal te vertellen. Op zoek naar een onderwerp van natuurhistori sche waarde belandde Van Weele in een vlindermuseum met twintigdui zend vlinders. Hij fotografeerde er niet een. In het Zoölogisch Museum te Amsterdam stuitte hij toen op 't schelpfossiel, vermoedelijk 175 mil joen jaren oud. Het geringde motief stelde hem voor bijzondere proble men. Het fossiel was hol, maar het was moeilijk het zo te fotograferen dat het ook op de 6-cents-zegel (waarop het overigens op vrijwel ware grootte staat afgebeeld) liol zou zijn. Het is Van Weele gelukt, maar als U die 6-cents-zegel of de afbeelding van het fossiel omdraait, is hij ineens bol geworden. Een op tisch grapje. Van Delfts Blauw naar slingerklok Weg was Van Weele van 't beeld je van een kat, vermoedelijk uit de Romaanse tijd, dat vier jaar geleden uit het Winschoterdiep werd opge vist en nu in het Museum te Gro ningen staat. Het was moeilijk te zeggen onder welke categorie het moest worden gerangschikt. Ten slotte werd het volkenkunde en diende het als beeld voor de 4-cents zegel. Het schegbeeld op de 12-cents- postzegel heeft Van Weele bezig ge houden. Zijn ogen, waaraan nimmer iets ontgaat, hadden zich als het ware vastgezet op dit beeld, dat hij ontdekte op het model van het fre gat van Cornelis Evertsen in het Rijksmuseum te Amsterdam. Voor de 8-cents-zegel dacht Van Weele eerst aan een object van Delfts Blauw. Tenslotte kwam hij terecht in het Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschap pen in Leiden. Uren lang dwaalde hij er rond en liet zijn ogen spie dend rondgaan over de meest vreemdsoortige voorwerpen uit ver vlogen jaren. De door Christiaan Huygens uitgevonden slingerklok fascineerde Cor van Weele. Maar dan moest het ook die klok worden 4# en niet de kop van Huygens, „want dat zou weer te veel postzegel zijn geworden", zegt Van Weele. Grote dienst De man, die niets méér wist van postzegels dan dat men er een brief mee kan frankeren, heeft zijn op dracht wel bijzonder serieus uitge voerd. Zo goed zelfs, dat zijn uitein delijke selectie van vijf foto's on middellijk werd goedgekeurd. Van Weele heeft, net zoals hij het in al zijn werk doet, getracht te zien zo als andere mensen een object zien, maar daarnaast heeft hij er ook din gen uitgehaald die men anders niet ziet. Met die museumserie heeft hij niet alleen de PTT en het Zomer- zegelcomité een grote dienst bewe zen, maar bovenal een belangrijke bijdrage geleverd om ons cultuur bezit in het buitenland meer be kendheid te geven, wat het toeristi sche bezoek aan ons land alleen maar ten goede kan komen. De harmonieuze Zomerzegelserie blijft tot 9 juni bij de postkantoren en de overal aanwezige plaatselijke comité's verkrijgbaar. Twee koppen uit het beroemde Schuttersstuk van Frans Hals Schelpfossiel (Zoölogisch Museum Amsterdam) Drunen heeft een nieuwe raad, dat wil zeggen: vier oude leden ke ren niet meer terug en vier nieuwe doen hun intrede met de eerste ver gadering in september. Niet keren terug: Weth. v. d. Wiel, die zich ook niet meer herkiesbaar had gesteld en, naar hij zei, het aan de jongeren wilde overlaten. Weth. v. d. Wiel heeft na de oorlog zitting genomen in de raad, nadat hij voordien op een bijzondere wijze in tal van so ciale en maatschappelijke instellin gen de gemeenschap heeft gediend. Na 65 jaar te zijn geworden, meen de hij zich te moeten terugtrekken. Hulde en dank voor het werk. Eveneens keerde niet terug dhr. Rij pert van de werknemerslijst, die zich ook niet herkiesbaar had ge steld. De heren Lommers en Ten Voorde, de grote verliezers van deze verkiezing, keren evenmin terug; zij haalden met 99 stemmen geen zetel. Nieuw zijn de heer Meijnen van de Ned. Herv. Gemeente, die de 4de zetel komt bezetten van lijst 1, L. Th. v. Drunen. Nieuw is ook de heer v. Venrooy uit Elshout, die de 2de zetel komt bezetten van lijst Els- hout. M. v. d. Wiel van lijst 3, de agrarische lijst Ploegmakers - Brok, is ook nieuw. Als lijsttrekker bleef hij met 204 stemmen nog onder nr. 3, de heer A. Brok, die 277 stem men behaalde. Nieuw is ook mej. v. d. Heijden van de jongerenlijst, die met 2*1 stemmen (3e onder de kiesdeler) een zetel kreeg en daar mee kwam in Drunen ook de eerste vrouw in de raad. De winnaar van deze verkiezing is lijst 1 geworden, die 1141 stem men behaalde tegen 605 in 1958, winst 88,5% dus. Zij wordt gevolgd door de twee boerenlijsten uit Dru nen, lijst 3 M. v. d. Wiel en lijst 6 Pijnenburg, die resp. 677 en 349 stemmen behaalden, tezamen dus 1026. In 1958 waren deze twee lijs ten samengevoegd en behaalde 680 stemmen. Voor de agrariërs in Dru nen dus een winst van 50,8%. Winst boekte ook de Elshoutse lijst met 783 stemmen; in 1958 be- haalde men 582, een winst dus van ruim 32%. De grote verliezer was lijst 5, Lommers, met 99 stemmen, die in 1958 nog 482 stemmen kreeg en twee zetels, maar nu uiteraard verdwijnt. De grote winnaars bij de zetelverdeling zijn in Drunen echter wel de agrariërs geweest. Had men in de vorige raad 5 agrariërs, nu zijn het er zes. Neemt men daarbij aan dat de agrarische bevolking door de zeer sterke groei van de be volking procentueel terugloopt, dan is de zetelvermeerdering zonder meer een verrassing te noemen. Zij is: a. het gevolg van het feit dat de boeren een grote stemmenwinst boekten, 50% in Drunen en 32% in Elshout; b. door de grote verdeeld heid van lijsten bij de niet agrariërs. De werknemerslijst die in 1958 392 stemmen behaalde en daarmee 2 zetels, kreeg er nu 315 en maar 1 zetel. De lijst Maas met 43 stem men ging zonder meer verloren, als mede de stemmen van lijst 8 P.v.d. A., nl 172. Vermeldenswaard is dat de PVT.A. bij de Statenverkiezing in Drunen 310 stemmen behaalde, maar nu maar net over de helft kwam, waarmee aangetoond wordt de voorkeur op bepaalde candida- ten, die bij de gemeenteraadsver kiezing een belangrijke rol spelen. Al met al kan gezegd worden dat de verkiezingsuitslagen in Drunen voor het grootste deel van de prog nose-makers een verrassing is ge weest. Tot slot nog dit: 201 stemmen uit Elshout gingen naar Drunen en in Drunen stemden er 201 op de .zui ver Elshoutse lijst. DE ZUSTERS VAN J.M.J. GAAN DRUNEN VERLATEN In september van dit jaar zullen de Zusters van J.M.J. Drunen ver laten. Tot dit besluit kwam het be stuur van deze orde eind vorig jaar. De Zusters hebben bijna 75 jaar hun zegenrijk werk op het gebied van onderwijs en bejaardenzorg in Dru nen verricht. Het werk van de Zus ters in Drunen, is eigenlijk als iets vanzelfsprekends aanvaard en 't is moeilijk te bedenken dat straks de bejaardenzorg en het onderwijs in Dinsdagmiddag is in Nieuwen- dijk door burgemeester H. Krijgs* man de nieuwe voorbeeldwoning geopend van de huishoudelijke voorlichting. Vooraf was er een bijeenkomst van ruim honderd twintig genodigden in het kas- tcel-raadhuis te Dussen. Mevrouw R. Snock-Sm.it, pre sidente van de werkgroep huis houdelijke voorlichting van de s treek verbet eringscommissie in het Land van Heusden en Altena, was verheugd over het feit dat bij de totstandkoming van deze bijzondere woning er zo'n goede samenwerking was geweest tus sen de drie standsorganisaties (de NCB, de CBTB en de Bra bantse Maatschappij van Land bouw). Uitstekend was ook de samen werking tussen het architecten bureau Bezemer en De Snoo en de Stichting Landbouwhuishoud- kundig Onderzoek in Wagenin- gen. De woning is gebouwd bij het aardappelkoelhuis „Altena". Het geld voor de bouw werd bijeen gebracht door de leden van het koelhuis. Mr. \V. M. Esschcr, vertegen woordiger van het departement van Landbouw', achtte het van veel belang, dat men in 'n streek- en ruilverkavelingsgebied zo'n huis heeft, een huis waarvan men met geringe kosten alle mo gelijke variaties kan maken. Buigemeester H. Krijgsman prees zich gelukkig een dergelij ke woning in zijn gemeente en in het Land van Heusden en Altena te hebben. Een moderne, practi- sche en comfortabele woning, waarin geen knecht of meid meer nodig zijn, zoals hij geestig de clameerde naar analogie van een oud-vaderlands lied. Niet eenvoudig Ir. Koeslag, assistent van de rijkslandbouwconsulent in Ze venbergen, releveerde de ver schillende problemen die zich voordoen bij de stichting van een voorbeeldwoning. Hij attendeer de er op dat 't werk van de lera ressen niet altijd even eenvoudig is. Immers, de huishoudelijke voorlichting verkeert nog in een beginstadium. Velen weten niet wat die voorlichting eigenlijk in houdt. De heer Koeslag vond het belangrijk dat juist deze woning er toe bijdraagt dat men meer bekendheid krijgt met het werk van de huishoudelijke voorlich ting. Hij dankte het bestuur van het aardappelkoelhuis voor zijn me dewerking. Ook dankte hij de commissie huishoudelijke voor lichting in Den Haag en de werkgroep huishoudelijke voor lichting in het Land van Heus den en Altena. Doorgeefkast Drunen het zonder de hulp van de Zusters zullen moeten stellen. Zon der twijfel zullen zij in Drunen bij hun vertrek een leegte achterlaten. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de Zusters straks bij hun vertrek als blijk van waardering -voor 't werk en als blijk van dank baarheid een afscheidsfeest te ge ven. Men twijfelt er niet aan, of ge heel Drunen zal de gelegenheid om de Zusters eens recht hartelijk dank te zeggen, met beide handen aan grijpen. Onder pastoor Deken v. Rijcke- vorsel die in 1887 in Drunen een meisjesschool en liefdehuis opende, kwamen de Zusters dat jaar in Dru nen. Zij namen de leiding over deze school, alsmede over het liefdehuis, waar oude vrouwen werden ver pleegd. Tevens namen zij ook de lei ding over de meisjes-congregatie, in 1945 door Deken Coppens opgericht. Ook het werk voor deze congrega tie is in de tweede wereldoorlog voor Drunen van zeer groot belang geweest. Vanaf 1887 tot nu toe heb ben de Zusters onafgebroken de lei ding gehad van de lagere school, alsmede de kleuterschool. Dat in deze 75 jaren ook op 't gebied van het lager onderwijs, alsmede op het .gebied van 't kleuteronderwijs gro te veranderingen hebben plaats ge vonden, weet iedereen. De Zusters in Drunen hebben zich daarbij niet alleen aangepast, maar waren in vele gevallen mede de baanbrekers voor de vernieuwingen. De jaren na de tweede wereld oorlog waren voor de Zusters wel zeer -moeilijke. Scholen, alsmede liefdehuis waren verwoest. Het was eerst pas in 1950 dat zij de beschik king kregen over een nieuwe school, nadat zij zich vijf jaar lang hadden moeten behelpen. Eenmaal in de nieuwe school gehuisvest, begon het werk voor het onderwijs nog met extra ijver. Met het zgn. takensys- teem zijn mooie resultaten bereikt. Ook het zgn. V.G.L.O. is enkele ja ren door de Zusters verzorgd ge weest, totdat in Drunen de Huis houdschool werd opgericht. 1955 was voor de Zusters ook een belangrijk jaar toen de nieuwe kleuterschool in gebruik kon worden genomen. Alleen reeds voor het onderwijs is het werk van de Zusters van J.M.J. in Drunen van onschatbare waarde geweest. De bejaardenzorg die zich vanaf 1887 tot 1944 bewogen had op de verpleging en verzorging van oude vrouwen, werd vanaf 1944 tot 1952 sterk geremd door de zeer gebrek kige huisvesting van de Zusters. In 1952 evenwel, toen de Broeders Dru nen gingen verlaten, werd door het De huishoudconsulentes, me vrouw De Broek, mejuffrouw R. H. Lutke Willink en mejuffrouw A. den Engelse gaven een korte beschrijving van de woning, waarvan het meest markante de doorgeefkast is, die de scheiding vormt tussen woonruimte en keuken. Alles is zeer nraktisch inge richt en afgestemd op het com fort. De meubels zijn eenvoudig, maar mooi van vorin. Voorbeeldbedrijf De heer A.< Snoek, voorzitter van het aardappelkoelhuis „Al tena" zei, dat de laatste jaren op huishoudelijk gebied al heel wat werk is verricht. Hij hoopte dat er te zijner tijd ook nog 'n voor beeldbedrijf in het Land van Heusden en Altena zou komen. Leerlingen van de huishoud school in Almkerk en van de VGLO-school in Hank zorgden onder leiding van mejuffrouw B. Punt tijdens de bijeenkomst en na de opening voor verversingen en een rokertje. kerkbestuur het St. Franciscusge- sticht aangekocht en aan de Zusters van J.M.J. aangeboden. Het werd herschapen in een Zustersklooster en de zorg voor de bejaarden en nu zowel mannen als vrouwen kon opnieuw ter hand worden ge nomen. GESLAAGD Voor onderwijzeres slaagde aan de kweek school Mariênburg te 's-Hertogenbosch mej. A. Janssen. EERSTE PLECHTIGE H. MIS De Weleerw. heer T. Muskens zal zater dag 16 juni priester gewijd worden. Zondag 1 juli zal hij in onze dorpskerk de Eerste Plechtige H. Mis opdragen. Het buurtco- mité, bestaande uit de heren A. Pulles voor zitter, A. van Sluisveld, A Klerks, H. Cou- wenberg, A. van Delft en de dames C. v. d. Aa en L. van Balen, is druk in de weer om die dag zo plechtig mogelijk voor de parochie te vieren. ZOMERAVONDVOETBAL Uitslagen van de laatstgespeelde wedstrij den in de zomeravondvoetbalcompetitie Raamsdonksveer en omstreken: Tank Boys -Militairen 1 0-15; Tank Boys-San- doelse Boys 2-1; WFC- Militairen 2 3-5; Tank Boys - Hollandia 0-2; Tank Boys- Militairen 2 1-4; WFC-Sand. Boys 3-1. Programma: 8 juni: WFC-Hollandia; Sand. Boys Tank Boys en Mil. 2 - MIL 1. 15 juni: WFC-Militairen 1. KORFBAL Hst eerste twaalftal van de Waspikse korfbalclub Amkitia speelde op eigen ter rein een wedstrijd tegen Tipplers uit Hl- burg. De gastvrouwen hielden de overwin ning in Waspik. Uitslag 2-0. MOTOR SLIPTE Een motorrijder is het slachtoffer gewor den van het feit dat een BBA-bus in de Kerkstraat een hoeveelheid motorolie op de rijweg had gemorst. In de bocht bij de Edah is de bestuurder van bet motorrijwiel geslipt. Bij de val liep hij lichte verwondin gen op. Ook de duo-passagiere moest zich voor enkele schaafwonden door dokter Wijf fels laten behandelen. TWEE AANRIJDINGEN Een in de Raadhuisstraat geparkeerd staande bestelwagen ging deelnemen aan het verkeer op het moment dat een perso nenauto achterop kwam. De bestelwagen reed de personenauto in de flank aan. Het bleef bij materiële schade. Bij de hooipers gaf de bestuurder van een auto, komende uit de Vrouwkensvaart- sestraat geen voorrang aan 'n scooter uit de richting Waalwijk. Bij de aanrijding die hiervan het gevolg was liep niemand per soonlijk letsel op.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5