wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Waarom dalen de zo sterk koersen BINNEN- EN BUITENLAND Katoen gaf kleur aan een interessant kinderpartijtje AUTO-FINANCIERING ■M0P/\ BRILLEN 18 Uitgever: tfaalwijkse Stoomdrukkerij Au toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TlfiLKN gironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week DINSDAG 12 JUNI 1962 84e JAARGANG No. 45 in innemen Opgericht 1878 Bur^»7T Grotestraat 205. Waalwijk Tel 04160- 2621 - Kaatsheuvel Dr van Beurdenstraat 8 Tel 04167 200? Teleeram-arire» Echo' Waarom daalden de koersen zo sterk? Deze belangrijke vraag zou elke beursman wel willen beant woorden. Het is niet mogelijk een antwoord te geven dat de waarde heeft van een wiskundig bewijs, maar er zfjn enkele tendenzen, die een richtsnoer kunnen zijn voor de naaste toe komst. De oorzaak van de teruggang van de koersen aan de Amster damse beurs wordt wel gezocht in de teleurstellende winstcyfers van een aantal bedrijven. Nu is daar stellig wel sprake van, bijvoorbeeld in de textiel- en machinesector, maar dit behoeit de gehele kapitaalmarkt toch niet te treffen. Er zal even goed kunnen worden gewezen op de stijgende winstcijfers van een aantal bedryven, waar naar verhouding beslist niet gunstig op is gereageerd. Een tweede opvatting schuift de schuld geheel af naar de beurs in New York, die wel grote invloed heeft, maar toch niet zo dat alle andere beurzen er van afhankelijk zijn. In het verleden is het herhaaldelijk voorgekomen dat de Amsterdamse beurs althans voor de locale fondsen een geheel afwijkend beeld ver toonde van de andere beurzen in de wereld. En New York? Het is een feit dat de New Yorkse beurs een teleurstellend beeld te zien geeft midden in een periode van opgang in dc Ameri kaanse industrie. Er is sprake van meer orders in de auto-in dustrie en ook andere bedrijfs takken vertonen een opleving. Een beursdeskundigc in de V. S. was zo teleurgesteld over het koersverloop in Wallstreet, dat hij eenvoudig stelde dat de beurs geen weerspiegeling gaf van de werkelijkheid. Zo is het vanzelf sprekend niet. De harde cijfers wijzen uit dat in een periode van enkele maan den de indexcijfers van de beurs waarde met ongeveer 10% daal den De kapitaalmarkt is terugge keerd van de speculatieve we reld van de groeifondsen naar die van het rendement. De koersen van een groot getal aandelen waren zo hoog geworden, dat de ze stijging op dc verwachting van de dividend-opbrengst niet was gerechtvaardigd. Men rekende steeds op de groei van de bedrij ven en op de verborgen winsten, die zeker aanwezig moesten zijn. In die verwachting zijn velen teleurgesteld en deze ontnuchte ring geeft op zichzelf al 'n koers- druk! Deze is versterkt door de stijgende rentetendens, welke merkbaar wordt. De talrijke loonsverhogingen die er geweest zijn, doen de moneaire autoritei ten waakzaam blijven t.a.v. in flatiegevaren. Te veel krediet in de onbeperkte welvaartsstij ging in de Euromarkt. Het is ze ker dat de Engelsen en Amerika nen alles in het werk stellen om een deel van die produktiestij- ging af te snoepen. Dit is van in vloed op de vraag naar aandelen in dc Euromarkt. De daling van de beurskoersen is tot heden 'n gezond verschijn sel. Onder het welvaartsoptimis- me is menig fonds te hoog ge waardeerd. Beursmensen zullen als gevolg'daarvan weer met twee benen op de grond gaan staan. Het verdere verloop is in het al gemeen moeilijk te voorspellen, maar ten aanzien van nieuwe hoogtepunten zyn de verwachtin gen niet hoog gespannen. De kleine spaarder aan de industriefinanciering? Dat is een interessante vraag. De stormachtige groei van dc beleg gingsmaatschappijen in de laat ste jaren heeft tot gevolg gehad dat ook vele kleine aandelenbe- zi Iters hebben meegeprofiteerd van de gunst der tijden. Het zal van de politiek van deze beleg gingsmaatschappijen en van hun inzicht in de financieel-ecoomi- sche situatie grotendeels afhan gen of zij het grote publiek als geïnteresseerden kunnen vast houden. De vakkennis van de Neder landse financiers mag hier als 'n soort waarborg gelden. Zullen zij schokken met voorzichtig beleid kunnen opvangen, dan kan de bcursafkoeling tot gevolg hebben dat nog grotere groepen zich tot De Kamerleden die donderdag middag hun meningen over dc regeringsvoorstellen gaven, heb ben hem geen onoverkomelijke hindernissen in de weg gelegd. I)e oppositie is wel geheel tegen de huurverhoging, maar aan de voorwaarden, die de regerings partijen stelden, zal de minister van Volkshuisvesting ongetwij feld tegemoet kunnen komen zonder te veel terrein prijs te moeten geven. Dr. M. A. M. van Heivoort, de katholieke woordvoerder, had heel wat vragen. Hij gaf toch de indruk, dat aan een instemmend eindoordeel van dc Katholieke Volkspartij niet behoeft te wor den getwijfeld. Daarmee is dan dc meerderheid in de Kamer ver zekerd, want ook Anti-Revolutio nairen, Liberalen en Christelijk- Historischen gaan in grote lijnen akkoord met de regeringvoorstel- len, waarbij dc liberalen dan de meest kritische noten laten ho ren, vooral omdat deze hun nog niet ver genoeg gaan. Het geleidelijk afschaffen van dc rijkssubsidies op dc woning- houw, naarmate de huurverho gingen worden doorgevoerd in 1964 en 1966 zouden opnieuw twee huurverhogingen van elk tien tot twaalf percent volgen is een van de punten, waar dc Kamer nog het meeste bezwaar tegen heeft. GEWONDE SOLDATEN Elf van de vijftien gewonde commando's, die in de nacht van zondag op maandag door een ver moedelijk dronken automobilist in Duitsland werden aangeieden, zullen vanuit het ziekenhuis in Nienburg naar het centraal mili tair ziekenhuis in Utrecht wor den overgebracht. GRANAAT VERWONDT TWEE HUZAREN Donderdag zijn in de leger plaats „Oirschot" twee huzaren gewond toen een oefengranaat ontplofte De 19-jarige dienstplichtige huzaar C. P. van Dongen uit Den Haag werd aan een oog gewond en brak een been. Na eerste hulp verlening is hij voor de behande ling van dc oogwond overge bracht naar 't „St. Radboud-zie- kenhuis" in Nijmegen. De 20-ja- rige dienstplichtige huzaar J. Al- hert uit Gleen liep onder meer huikverwondingen op. Ilij is op genomen in het St. Joseph-zie kenhuis te Eindhoven. De huzaren benoren tot hot a- eskadron van het 11e tankbatal- jon te Oirschot. De koninklijke marechaussee stelt een oderzoek in. Zal de daling op de beurs gro te invloed hebben op de lust van kleine spaarders om mee te doen deze vorm van sparen zullen voe len aangetrokken. En dan is het wegebben van een al te specula tieve koershoogte alleen maar gunsti" om de weg verder schoon te vegen voor toenemend volks- kapitalisme. Zullen op dit terrein ook zwa re verliezen moeten worden ge nomen, dan zou de markt voor dit materiaal wél eens een gevoe lige klap kunnen krijgen. Drs. H. In de laatste jaren hebben veel bedrijven een geweldige expan sie uitgevoerd. Deze uitbreiding is gefinancierd met leningen van levensverzekeringmaatschappijen en banken. Slechts een deel is met uitgifte van aandelen tot stand gebracht. Het gevolg was uiteraard dat de kredietuitzetting bij de banken enorm is geweest. De geldschepping moet echter binnen bepaalde grenzen blijven en om al te grote uitzetting te voorkomen, heeft o.m. dc Neder landse Bank onlangs het disconto verhoogd. Daardoor wordt 't kre diet duurder. Tevens wordt hier door een vingerwijzing aan de banken gegeven om matigheid te betrachten met de kredietverle ning. Er komen dus meer advie zen om geld te vragen op de ka pitaalmarkt en dus wordt 't aan bod van aandelen vergroot. Vol gens de aloude wet betekent meer aanbod een prijsdaling en die is bezig zich te voltrekken. Sommigen merken op dat de koersdruk in Nederland vooral te merken is hij fondsen, die tot voor korte tijd nog ruime be langstelling trokken in het bui tenland. Ook daarvoor is 'n zeer aanvaardbare verklaring. Vertrouwen ondermijnd De vraag op onze beurs kwam in hoofdzaak uit de V. S., West- Duitsland en in mindere mate uit Zwitserland. Zij sproot voort uit een zeer sterk vertrouwen in de gezamenlijke Europese markt. Deze vraag en dit vertrouwen zijn door twee factoren onder mijnd. De vraag verminderde di rect, omdat de winsten in de V.S. en West-Duitsland minder groot bleken dan wel verwacht was. De steeds stijgende lonen sloegen er een flinke bres in. Er kwamen dus in kringen van aandelenko- pers minder besparingen be schikbaar dan deze kopers ver wacht hadden en dus daalde van zelf hun koonkracht voor aande len. Veel meer van invloed is ge weest het geschokte vertrouwen OE THANT ROEPT SOEKARNO OP TOT HERVATTING VAN ONDERHANDELINGEN De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, heeft een beroep gedaan op de Indone sische president Soekarno om zo spoedig mogelijk met Nederland te gaan praten op basis van het plan-Bunker. Eerder had Soekarno Oe Thant bericht dat hij tot zo'n gesprek bereid was, maar dat Nederland van het plan-Bunker nog steeds niet veel weten wilde. De secreta ris-generaal heeft de Indonesi sche president nu geschreven dat „Nederland bereid is op basis van het plan-Bunker en onder toezicht van de heer Bunker het gesprek over Nieuw-Guinea te hervatten". Nu dit zo is, meent Oe Thant, moet Indonesië snel 'n onderhandelaar aanwijzen en hangende de besprekingen alle militaire activiteit staken. Soe karno heeft nog niet gereageerd op het beroep van Oe Thant. Wel werd uit Indonesische V. N.-krin- gen vernomen, dat Indonesië een soort voorgesprek met Nederland verlangt, een voorgesprek dat een .gtedachtenwisscling zou moeten zijn, een aftasten van de Neder landse bedoelingen. „De Nederlandse afgevaardig den naar het mislukte overleg met Indonesië wilden een periode van 10 tot 15 jaar om Nieuw- Guinea te verlaten", heeft Soed- jarwo Tjondronegoro in een le zing voor studenten in Soerahaja gezegd. Soedjarwo, die deelnam aan dit vooroverleg, zei dat de Nederlanders Indonesië niet wil den volgen in de aanvaarding van het plan-Bunker. „Als de be sprekingen hervat worden, moe ten wij er aan vasthouden dat wij gedurende een staking van vijan delijkheden nog steeds de bevol king van West-Irian beschermen. Wij zijn nu de facto in het bezit van gebieden daar. De neergela ten parachutisten beschermen de bevolking", zei hij. SPOEDIG PORTVRIJ CORRES PONDEREN MET N.-GUINEA Militairen in Nieuw-Guinea zullen binnenkort portvrij kun nen corresponderen met Neder land. Vanuit Nederland zal men dan bij de briefwisseling met mi litairen in Nieuw-Guinea kunnen volstaan met frankering volgens het binnenlands tarief. De rege ling is op korte termijn te ver wachten. Voor pakjes geldt nu al de re geling dat geschenkzendingen tot een waarde van 52.vrij zijn van invoerrechten. De minister van Binnenlandse zaken heeft de gouverneur van Nederlands N.- Guinca verzocht deze regeling uiterst soepel toe te passen. VERZEKERINGEN MOTOR RIJTUIGEN DUURDER De contactcommissie motorrij tuigverzekering heeft meegedeeld dat een groot aantal verzekeraars in Nederland besloten heeft om met ingang van 1 juli 1962 de standaard WA-dckking voor mo- torrijtuigverzekeringen te stellen op 256.000 per gebeurtenis. De verzekeraars zullen in aanslui ting daarop voor autoverzekerin gen een opslag op de huidige premie gaan berekenen van 15, 20 of 25. Dit hangt er van af of de maatschappij nu een stan daard WA-dekking geeft van 200.000, 150.000 of 100.000 per gebeurtenis. Voor motor- en scoo'terverzekeringen zal de op slag 7.50 gaan bedragen; voor bromfietsen 5. De contactcommissie deelt mee dat de verzekeraars hiertoe zijn overgegaan, omdat meer en meer blijkt, dat de W Afdekking op motorrijtuigverzekeringen, welke hij de meeste maatschappijen va rieert van 100.000 tot 200.000, in sommige gevallen niet meer voldoende kan worden geacht". Bestaande polissen blijven met de daarop voorkomende condi ties van kracht. De fotograaf Eerst een zuurtje „Dames en heren" van twee tot en met twaalf jaar waren een dezer dagen de gasten op een kinderpartijtje van het Neder lands katoeninstituut waarvan de opbrengst bestemd was voor de verpleging van spastische kinderen. Voor een twintigtal van de geïnviteerde kinderen waren jurken en pakjes, nacht kleding en zomergoed gemaakt van allerlei katoenen stoffen, waardoor aan de vele toeschouwende vaders en moeders, ooms en tantes en verdere verwanten getoond kon worden wat een dankbaar materiaal katoen is voor kinderkleding. Degenen die de kindermodellen hadden ontworpen, hadden voor de meisjes- kleding hoofdzakelijk no-iron katoen gekozen en voor de jon gens katoenen stoffen met een „stoere structuur". Zorgvuldige keuze Viel er ten aanzien van dit punt een opmerkelijke eensge zindheid te hespeuren, voor wat de keuze der kleuren betreft ble ken de opvattingen te verschil len. De een ziet kinderen 't liefst in zachte en tere kleuren, terwijl de ander juist van mening is, dat het jonge volkje zich 't prctiigst voelt in felle, bijna harde kleu ren. Dat deze uiteenlopende zienswijzen en opvattingen van het kinderpartijtje een wel zeer kleurige gebeurtenis maakten, ligt voor de hand. Ondertussen viel duidelijk te constateren dat zij, die zich ge specialiseerd hebben op kinder kleding, er wars van waren de kinderen „aan te tutten". De ve le modelletjes toonden juist door hun treffende eenvoud de juiste en goede smaak en zo men al uit was op bepaalde effecten, dan had men die voornamelijk in de stofverwerking gezocht. „Kinderen", zei een der ont werpers, „moeten ook smaakvol gekleed gaan, maar ze moeten geen last van hun kleding heb- nen. Ieder kind, of het nu een jongen of een meisje is. vindt 't fijn iets moois aan te hebben, iets waar hij of zij trots op kan gaan. Het is een feit dat ze zich daar nauwelijks een uur van be- I wust blijven, ze willen dan weer De 2 V2-jarige Sacha wilde op het kinderpartijtje van het Neder lands Katoeninstituut ten bate van de verpleging van spastische kinderen, alleen maar bij de fo tograaf komen, nadat ze 'n zuur tje had gekregen. Nu staat ze diep in gedachten knabbelend te wachten in een katoenen zomer jurk, die druk bezet is met au tootjes en boompjes. Iedorette van de Burgt (Arnhem) gebruik te de stof voor een mantel met een lang lijfje en een korte plooi rok. Het geplooide zonnehoedje is van dezelfde stof. Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij W. Timmermans Zonen ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 I' v m balletjes-franje maakte de zaak compleet. De modelletjes van de ze in puur katoen gestoken twee ling waren afkomstig van Iedo- ret'le van der Burgt uit Arnhem. Er was tijdens deze kinderpar tij ook een hijzonder vlot gekleed in katoenen vakantickleding ge stoken viertal te zien Jan (acht jaar) droeg een blauw gabardine 'klepbroek met een elastisch ach terpand in dc taille. Een uitste kend bijpassend lichtblauw rayé gestreept sporthemd kan zowel los over dc broek als in dc broek worden gedragen. Ellen (10 jaar) droeg eenzelfde broek als Jan, terwijl haar bloesje was vervaar digd van blauw katoenen gabar dine. Debby (8 jaar) droeg een lange broek van het overall mo del. De broek was gemaakt van een zwart-witte katoenen picd de poule. De schouderbanden wa ren afknoopbaar. De steekzakken op de broek deden echt jongens achtig aan, iets wat meisjes op die leeftijd over 't algemeen wel prettig vinden. Een witte katoe nen overhemdblouse completeer de het geheel. Frankje (7 jaar) had eenzelfde broek aan als Deb by. I)c broek werd op zijn plaats gehouden door een brede stevige elastieken taillehand. Ook hij droeg er een wit sporthemd hij. u VAN MAAREN VOORSTEL HUURVERHOGING ONTMOET WEINIG TEGENSTAND Minister Van Aartsen zal vandaag antwoorden Minister Van Aartsen (Volks huisvesting) zal vandaag weinig moeite, hebben een meerderheid van de weede Kamer te verove ren voor zijn voorstellen, de hu ren dit jaar (wellicht 1 septem ber) met 10 tot 12 percent te ver hogen. doen wat het kind eigen is, waar: b'i het niet meer let of het mooi is of duur. Juist daaropjnoct hun kleding berekend zijn." Vakantiekleding Zo showden tijdens deze kin derpartij Laura en Laurenzo een vierjarige tweeling. De kleding van Laura was geheel aangepast aan het „mooi zijn". Laura droeg een donker gestreept (samenge stelde kleuren: rood, groen, blauw, geel) jurkje, bestaande Een bijzonder fijn door zijn een voud zeer smaakvol jurkje „voor de zondag" draagt hier de 2%- jarige Rianne. Haar jurkje heeft een zogenaamd trapezemodel, waarvoor een fyn geribde katoe nen stof werd gekozen van een lichtblauwe kleur. De voorhaan echter is wit en aan beide zijden gegarneerd met katoenen kant (model Iedorette van de Burgt, Arnhem). uit een lang lijfje en een geplooi de rok. Haar lange donkere lok ken verborgen een wit rond kraagje. De kokette baret was van dezelfde stof gemaakt en had in het midden een rode pompoen. Laurenzo was wat kleding be treft aangepast aan het heerlijk ravotten, waarbij het mooie wel belangriik was, maar niet zoda nig. dat het te duur zou ziin om er in te spelen. Het originele strandnak van blauw gestreepte jeans een stevige stof. die vooral de lange broek goed in model houdt stond hem uitste kend. De grappige bolero met Dat is de Zaak voor Provinciaal nieuws C. J. VAN LIENDEN (SOCIA LIST) ZITTING IN 'T COLLEGE VAN GEDEPUTEERDE STATEN Voor het eerst sinds de katho lieken in een eigen staatkundige partij zijn georganiseerd, hebben de Provinciale Staten van Noord- Brabant een vertegenwoordiger van de politieke minderheid tot lid van Gedeputeerde Staten ge kozen. Het is de socialist C. J. v. Lienden, die in 1931 als vertegen woordiger van dc SDAP de Bra bantse statenzaal betrad en sinds de oorlog optrad als voorzitter van de PvdA-fractie. Hij verwierf 64 van de 67 uitgebrachte stem men. Zijn candidatuur werd woens dagmorgen voorgedragen door de tien socialisten in de Staten en gesteund door drie en vijftig le den van de KVP-fractie (afwezig waren: H. Biemans, drs. P. M. J. C. Asselbergs, C. A. v. d. Hurk), De tcho vAn het Zuióen 'n e»'*' t i»»>t kwart «al 1 2.85 1 10 franro p.p Arivprtentiepriis 10 cent per m.m fnntrart-advertenties speciaal tarief EXCLUSIEF SCHOEN EN Grot*straat 153 - Wa»lv*ljl« Tel. T505 DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR 23

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1