geMaagdm Komende weekend 3 dagen PASJBAR-festijn VOOR U MEVROUW! KktlHWtSfo een PEERLESS FIETS BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN STIJGENDE VRAAG NAAR ARBEIDSKRACHTEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 12 .JUNI 1962 2 de twee VVD-ers, de heide Anti's en de vertegenwoordigers van de CH. Wel verklaarden de woord voerders van de protestants-chr. groep en de VVD. dat hun steun meer op opportuniteitsredenen dan op politieke motieven was gebaseerd. Namens de VVD zei J. H. K.oezen „dat men er niet uit moet afleiden dat ik zo gek ben op de PvdA" en de AR-vertegen- woordiger J. Slot verklaarde de kandidatuur van de heer Van Lienden „voor dit keer" te steu nen, „gezien de verhoudingen in de Staten en uit respect voor de heer Van Lienden, die het oudste Statenlid is wat zittingsjaren be treft". Na zijn verkiezing verklaarde de heer Van Lienden, die donder dag precies vijfenthwintig jaar lid van de Tweede Kamer was, voor het lidmaatschap van de Staten-Generaal te bedanken om dat beide functies te veel vergen van een man. Ook zal hij moeten bedanken voor het lidmaatschap van de raad van Eindhoven waar hij eveneens voorzitter is van de PvdA-fractie. Het raadslidmaat schap is onverenigbaar met de functie van Gedeputeerde, omdat het toezicht op de handelingen der gemeenteraden opgedragen is aan Gedeputeerde Staten. Wel blijft hij lid van de commissie van gedelegeerden van de zieken fondsraad en lid van de centrale raad voor de volksgezondheid. Verder hebben zich geen ver anderingen voorgedaan in de sa menstelling van G. S. Het dage lijks bestuur van de provincie wordt dus thans uitgeoefend door door mr. Th. H. A. M. Heere (KVP, herkozen met G5 stemmen 2 blanco), ir. H. A. van Haaren (KVP, herkozen met 60 stemmen 1 blanco), P. H. Coppes, (KVP, herkozen met 64 stemmen, drie blanco), F. H. J. M. v. d. Eeren- beemt (KVP, herkozen inet 65 stemmen, 2 blanco), ir. H. J. M. Steenbergen (KVP herkozen met G5 stemmen, 1 stern op de Eind- hovenaar H. M. van Lieshout en 1 blanco) en C. J. van Lienden (PvdA, gekozen met G4 stemmen, 1 op H. M. van Lli, 1 op C. A. A. van Beek uit Reu se!, .1 op H. M. van Lieshout en 1 blanco). Niet teruggekeerd is dus G. P. Phillipart die vorige week wegens zijn hoge leeftijd afscheid nam van de Staten. In de bijzondere commissie voor de waterstaat heeft o.a. zit ting: de heer A. A. P. Kamp, Drunen. In de bijzondere commissie voor de Streekplannen o.a. de heer J. L. P. M. Teijssen, Waal wijk. In de commissie voor sociale aangelegenheden de heer J. P. N. Handgraaf, Drunen. In de financiële commissie de heer K. de Geus, 's-Gravenmoer. Het grote Pasjbar festijn staat voor de deur. De grootste paro chie van Waalwijk met ruim 900 jeugdigen tussen de vijf en twin tig jaar, beschikt eigenlijk over te weinig financiële middelen om een uitgebreid jeugdwerk te bc- binnen, terwijl daar, zoals her haaldelijk gebleken is, dringend behoefte aan bestaat. De enige rendabele manier om aan die no dige contanten te komen zou vol gens ingewijden gezocht moeten \v orden in „iets anders dan an ders". Nu is dit begrip enorm rekbaar, maar de problemen konden zo groot niet zijn of er school wel ergens een oplossing Die oplossing hebben de orga nisatoren niet gezocht in een zo stilaan dood-ordinaire fancy fair. Er dienden, zo fluisterde men al om, andere wegen bewandeld te worden. Na lang zoeken, wikken en wegen is men inderdaad tot 'n andere weg gekomen, zodat de oplossing werd: geen fancy fair (al zal zo hier en daar een tik keltje van het begrip worden te rug gevonden) maar een bar, met daarom heen geweven verschil lende attracties met tal van prij zen; er valt zelfs een vliegreis per KLM voor twee personen te ver dienen) die de feestvreugde dan moeten verhogen. Op deze Pasjbar zal men naest een „binnen-bar" een „buiten bar" kunnen bezoeken, want niet alleen de pastorie zelf is in het gebeuren betrokken, maar ook de tuin, die voor deze gelegen heid geheel zal worden verlicht. In deze tuin zullen gezellige zitjes worden aangebracht. Door de gemeente is de verplaatsbare kiosk ter beschikking gesteld, waarop eveneens zitjes die noden tot verpozen. U kunt er dansen, rusten, u kunt er deelnemen aan attracties en u kunt er prijzen verdienen. Dit alles in een sfeer die aange naam zal treffen, die niet zweemt naar het exotische, ook al zou de naam daarop kunnen duiden, maar die is aangepast aan het te genwoordige, aan datgene wat de jeugd trekt en interesseert. Het doel van de Pasjbar is, de nodige contanten bij elkaar te krijgen om een soort beginkapi taal te creëren, dat straks, wan neer het aangegroeid is tot een voldoende hoeveelheid, gebruikt kan worden 0111 'n jeugdcentrum te bouwen voor de jeugd van de Antoniusparochie. In ieder geval staan de komen de vrijdag, zaterdag en zondag 'n handerdtal medewerkers (sters) klaar om het u naar de zin te ma ken. In de avonduren zullen er de Rianta's en het Kaatsheuvels j Revue Orkest optreden. De bar is geopend tot 's nachts één uur, de attracties blijven in werking tot 's avonds elf uur. Opening vrij dagmiddag. Zondagmiddag van 3 tot 6 speciale jeugdmiddag voor de jongeren met jeugdbios in de aula van de ulo-school. Zowel vrijdag-, zaterdag- als zondag avond vanaf 8 uur voor de oude ren de uren van gezelligheid in de oude pastorie van de Antoni usparochie. Kwaliteits-waarborg nu ook voor verpakte aardappelen Wanneer wij zo onze gewone bood schappen doen voor het inkopen van levensmiddelen, vinden we het een vanzelfsprekende zaak, dat we bijna alles in zijn eigen verpakking ontvan gen. Wie realiseert zich nog, dat eigenlijk nog niet eens zo lang ge leden het merendeel van onze voe dingsmiddelen in de winkel zelf moest worden uitgewogen? En wan neer het dan dingen betrof als suiker, bloem, havermout en dergelijke, goed dan werd dat gemakkelijk in een pa pieren zak meegegeven. Maar zelfs een artikel als stroop werd uitgewo gen, maar dan in een door de klant zelf meegebracht kannetje. Wie het zich nog herinnert zal er onwillekeu rig over glimlachen, dat het lege kan netje eerst op de weegschaal werd gezet, die dan niet met gewichten, maar met grote kiezelstenen in even- voor FA. A. A. FARO Grotestraat 15, Waalwijk MULDERS' RIJWIELHANDEL St. Crispijnstraat 71, Waalwijk FA. C. A. VAN DER SCHANS Heistraat 190, Capelle wicht werd gebracht. Een beetje om slachtig lijkt het ons nu wel toe. Het is niet alleen een kwestie van hygiëne en van vlotte bediening, waarvoor het verpakken van levens middelen zo'n grote vooruitgang is geweest. Minstens even belangrijk is het feit, dat de levensmiddelen daar door merkartikelen werden. Dat de fabrikant zijn naam aan zijn produkt verbindt en dat die naam er tot in de keuken aan verbonden blijft. De sa menhang tussen het begrip goede kwaliteit en een speciaal merk kan de fabrikant zelf in handen houden. Maar dit voordeel werkt naar twee kanten. Immers de klant zelf onder vindt ook de steun van de merken, waarmee zij of hij prettige ervaring heeft opgedaan. De verpakking geeft ons de nodige houvast bij het win kelen. Wij raken zelfs zodanig aan het uiterlijk van de verpakking ge wend, dat we niet meer nagaan, wat er allemaal wel opstaat. Zou de klant ooit controleren of b.v. op het pakje boter wel het Rijksbotermerk voor komt? Dit merk is verplicht, zult U misschien tegenwerpen. Maar er be staan ook waardevolle controlemer- ken, die niet verplicht zijn. Weet U b.v., dat reeds een jaar lang een Aardappel Kwaliteits Merk bestaat? Een ieder weet uit ervaring, dat er tussen aardappelen en aardappelen groot verschil mogelijk is. De ver schillende rassen bezitten elk hun ty pische eigenschappen wat smaak en bloemigheid betreft, maar zelfs bin nen hetzelfde ras zijn lang niet alle partijen gelijk. De grondsoort, waarop de partij gegroeid is, heeft ook grote invloed op de kwaliteit. En de zorg, waarmee de partij is gesorteerd en behandeld, is van doorslaggevende betekenis voor de hoeveelheid afval, die met de schilleman moet worden meegegeven. Kunnen wij dit laatste aan het uiterlijk van de aardappelen soms nog wel zelf vaststellen, als consument moeten we meestal maar afwachten, hoe de aardappel er in de pan en op het bord zal uitzien. Het belang van de consument is er dus wel mee ge diend, dat thans ook onze dagelijks gegeten aardappel aan een kwali teitscontrole kan zijn onderworpen. De instantie, die de controle laat verrichten en de regels ervoor heeft vastgesteld, is de Stichting Aardappel Kwaliteits Merk, in wier bestuur ook vertegenwoordigers van de consu menten hun woordje meespreken. Het is nu een jaar geleden, dat deze stichting op onopvallende wijze aan het werk is gegaan, met tot resultaat, dat zich inmiddels een aantal serieuze handelaren vrij\villig daarbij heeft aangesloten. Op de verpakking, die door deze handelaren wordt gebruikt, komt niet alleen hun eigen handels merk voor, maar ook het A.K.M controlemerk, als een waarborg, ,jjt de verpakte aardappelen op uitwen dige en op inwendige kwaliteit zjjD gecontroleerd. Men wil aldus komen tot een betere en meer constante k^. liteit van de verpakte aardappel^ vooral ook omdat de beoordeling vaj de kwaliteit door de consument k verpakte aardappelen nog moeilijker is dan bij losse. Jammer is het, dat er nog een aan. tal verpakkers is, dat er niet voor voelt zich te onderwerpen aan een objectieve controle, zoals door de Stichting A.K.M. wordt uitgevoerd Hoewel verpakte aardappelen met A.K.M.-keur dus nog niet in alle winkels te krijgen zijn, zijn ze in de meeste bevolkingscentra inmiddels wel reeds te koop. Het woord is nu aan de huisvrouw. Voor de maand mei valt nage-ï noeg in het gehele gewest Waal wijk een lichte stijging van de vraag naar arbeidskrachten te constateren. Deze stijging laat zich het sterkst aanzien in de metaalsector, waar in de maand april de vraag op 167 stond ge noteerd, terwijl voor de maand mei 2G2 wordt aangegeven, een stijging dus van 95. Dit oplopen van de vraag naar arbeidskrach ten in de metaalsector houdt voornamelijk verband met de ko mende eindexamens op de Lagere Technische Scholen. Ook de schoen- en lederindustrie laat 'n aanmerkelijke stijging van de vraag constateren. Deze liep hier met ()0 op en wel van 428 in april tot 518 111 de maand mei. Een vergelijking van de vraag in de maand mei 1962 (518) met die van de maand mei in 1961 geeft onmiddellijk een grote teruggang te zien. De vraag dit jaar over de maand mei is aanmerkelijk beneden die van i9Gl gebleven, toen de vraag op 1020 stond ge noteerd. In de bouwvakken con stateert men een groot tekort aan vakmensen. 46). Terwijl smidje Verholen zo lag te slapen, suisde buiten aan een stuk door een zachte regen naar beneden, zodat het laatste restje sneeuw dat er nog lag, snel ge smolten was. Toen hield de regen op, de wolken braken en een ver wonderd maantje keek neer naar de wereld waar gisteren alles nog zo mooi wit was geweest. Ja, het was dus allemaal heel anders, toen vriend Verholen 's morgens wakker werd. Hij wreef zich zijn ogen uit en vroeg zich af: „Jon ge, jonge, wat is dat toch voor 'n heidens kabaal hier buiten. Wie gaat er nu in het holst van een vroege ochtend met stukken staal aan het smijten? Het lijkt wel of ze de tent aan het afbreken zijn." Hij ging vlug uit zijn bed, liep in zijn wolletje naar het raam en schoof het omhooff. En daar zag hij tot zijn stomme verwondering een grote vrachtauto staan met een paar onverschillige lieden er bij. Deze onverschillige, peukjes- rokende lieden waren onder een hels lawaai bezig stukken staal, ijzeren platen, grote pijpen, her gen kolen en nog veel meer van die auto af te halen en voor de deur van de smidse op een hoon te zetten. „Hela! Wat doen jullie daar?" riep Verholen hen toe. De man niet de geruite pet klom van de auto af en haalde een panier uit zijn zak. „Bent u Verholen? Verholen de smid?" vroeg hij. „Wel wis en drie ben ik Verho len", antwoordde ons smidjé. „O, dan hen ik terecht", zei de man met de pet weer. „Ik heb hier een vrachtbrief. Wilt u even teke nen? Ik ben van de firma Staal- stra en van Yzeren. We moesten hier drie ton ijzer en kolen afle veren. Het is gisteren door een deftig oud heertje besteld en het is al betaald ook. Wc moesten 't gewoon afleveren. Meer niet." Smidje Verholen luisterde ge spannen. „Een deftig oud heertje met een hoge hoed en een streep jesbroek?" vroeg hij. „Juist! Zo zag hij er krek uit", bevestigde FEUILLETON „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Het geheimzinnige geval Blythe Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUG TEREN 13). Merkwaardigerwijs echter leek de oude heer, die gaandeweg veel van de verbazing, het ongeduld en ook het wantrouwen van de man daar tegenover hem ging be grijpen, het tonen van de laatste wilsbeschikking om een of an dere reden te willen uitstellen. In plaats dus van het document eenvoudig te voorschijn te halen en dit aan zijn bezoeker te tonen, beantwoordde hij de vraag. Na zijn keel te hebben geschraapt, sprak hij „Wijlen Lawrence Blythe ver maakte, wanneer hij zou komen te overlijden, een twaalfde deel van ziin vermogen aan enkele liefdadige instellingen Een ander twaalfde deel stelde hij ter be schikking van een wetenschap- peliike expeditie naar de binnen landen van Afrika." De notaris stopte even met z'n opsomming, welke rustpauze bij de ander de grimmige opmerking ontlokte: „Nu, dat twaalfde deel ver wondert me niets van oom Law rence. Hij leidde zelf eens een ex peditie naar Afrika. Dat zijn dus twee twaalfden van het vermo gen. En de resterende tien twaalf den?" Nu schraapte de notaris langer zijn keel. De resterende tien twaalfden... Met een vage angst voor de reactie, welke de onthul ling daaromtrent hij dc driftige en opvliegende jonge man wel te weeg zou brengen, verzamelde de oude heer al zijn moed. Tenslotte deed hij toch niet meer dan zijn plicht en antwoordde slechts op wat hem gevraagd werd. „De rest van het vermogen", zo besloot hij, „alsmede alles wat hem toebehoorde, zijn huis, zijn inboedel, vermaakte uw oom..." hier werd de stem van de oude heer bijna onverstaanbaar „aan de weduwe Champion." Ofschoon reeds bedacht op een felle reactie van de ander, schoof de oude heer toch met zijn stoel naar achteren, ging naast zijn stoel staan en drukte zich tegen het venster. Een luide kreet sla kend, was Harold Launders, bij het vernemen wie het leeuwen aandeel van zijn ooms vermogen had geërfd, opgesprongen. „Wat?!" schreeuwde hij luid. „Wat zegt u, mijn oom vermaak te de rest aan zijn huishoudster? Maar dat kan niet! Dat is een voudig te krankzinnig om te ge loven! Wie is die mevrouw, die weduwe Champion eigenlijk?" Notaris Forbes haalde de schouders op. Nog steeds tegen 't venster gedrukt, zei hij: „Daarop zou ik u niet kunnen antwoor den. Ook mevrouw Champion heeft zich natuurlijk behoorlijk gelegitimeerd, maar wie en wat zij nu eigenlijk was, anders dan de weduwe van een zekere over leden meneer Champion uit Bir mingham, interesseerde mij ei genlijk niet. Het behoort niet tot mijn taak, zulks te onderzoeken. En het had ook geen zin." Na zijn driftige uitval was Ha rold Launders, snel wisselend als hij was van emoties, teruggezakt op zijn stoel. Verslagen mompel de hij: „Aan zijn huishoudster... grote goden, ik kan het niet gelo ven... het is onmogelijk..." Hetzelfde had hij, bij zijn vori ge bezoek aan de notaris reeds gezegd, maar toen wist hij nog niet dat hem dit verbijsterende nieuws zou wachten. Opeens vlamde zijn blik op, zijn donkere ogen schitterden als karbonkels, toen hij gejaagd vroeg: „Meneer Forbes, ik voel me eenvoudig verslagen door wat 11 mij daareven vertelde. Dit alles lijkt me zó ongelofelijk en waan zinnig. Kunt u mij misschien be grijpen?" „Ik begrijp u volkomen", be aamde de notaris knikkend, „maar u zult het belaas wel moe ten aanvaarden." De ander bewoog zwijgend het hoofd en dacht tamelijk lang en diep na. Dan vroeg hij aarzelend: „Meneer Forbes, misschien zult u mij wel heel onbescheiden vin den en ook zal mijn vraag u erg verdacht voorkomen, m^ar toch wilde ik u een vreemde vraag stellen." Notaris Forbes, die nu toch werkelijk wel met de ander kon meevoelen en zich ook diens ge moedstoestand wel kon begrijpen na wat hem zo even aan, hij mocht wel zeggen verpletterend nieuws, was medegedeeld, was opeens in een milde stemming voor de jonge man. „Vraag u gerust alles wat u wenst te weten", moedigde hij hem aan. „Als ik u met enige in lichting van dienst kan zijn, zal ik dat gaarne doen." „Welnu, meneer Forbes, zoudt u mij dan misschien een beschrij ving kunnen geven van mijn overleden oom? Jammer dat vik geen foto van hem heb." Verrast keek de oude heer op. Drommels, waar wilde dat jong mens nu toch heen? Maar goed, hij was in staat de vraag te be antwoorden, voor zover hij uit zijn berinnering kon putten, dus hij was bereid. „Tja..." sprak hij aarzelend, „dat is wel een erg indiscrete vraag, niet altijd gebruikelijk in mijn ambt. Maar goed, ik wil u zoveel mogelijk van dienst zijn. En voor zover het in mijn vermo- ben ligt zal ik dus ook deze vraag beantwoorden. Een foto Van uw overleden oom heb ik helaas ook niet er was er geen in zijn na gelaten boedel..." Hij legde de dorre handen voor zijn ogen, als of hij in zijn binnenste het beeld van de dode Blythe zocht. „Een beschrijving..." mompelde hij. Hij had tenslotte zo vaak met stervenden te maken voor 't ma ken van een testament. Maar dan Gewestelijk Arbeidsbureau 3 De totale vraag in het gewest Waalwijk geeft het getal 1152 te- gen 844 in de vorige maand (een stijging dus van 308) en 1711 in de maand mei van 1961 (een da ling van 559). Het totale aanbod in het ge west Waalwijk is lichtelijk terug, gelopen en wel van 133 in april tot 124 in tie maand mei. l)e schoen- en lederindustrie forme- ren een totaal aanbod van 15, voornamelijk bestaande uit werk meesters, die vrij zijn gekomen door de ontslagen van enkele maanden geleden bij Timtur te Waalwijk en Einza te Kaatsheu vel. Het lijkt nog steeds moei lijk te zijn voor deze mensen een gelijkwaardig onderkomen te vinden. Het aanbod in de metaalnijver heid blijft voor de maand mei zeer minimaal en daarmee tevens gelijk met het aanbod in april 4 en 2 in de maand mei 1961Hij. zonder opmerkelijk is het totale aanbod voor het rayon Almkerk (Land van Heusden en Altena), dat een totaal aangeeft van 28 Van deze 28 zijn er 2G minder ge schikt, zodat hierdoor 't aanbod de man met de pet. „O, o, 0, dat ch... dat is dat bekende mannetje '7* met zijn hoedje en zijn streepjes- broek". stamelde Verholen ont daan. Hij dook snel zijn slaapka mer weer binnen, kleedde zich als de weerlicht aan en begaf zich haasje-rep-je naar z'n smid se. Met behulp van de twee on verschillige, maar kloeke horsten van de firma Staalstra en van Yzeren was alles nu natuurlijk snel binnen gebracht. En toen de mannen weg waren, liep smidje Verholen handenwrijvend ziin werkplaats rond. Jonge, jonge, zo piekfijn had hij in jaren niet meer in de spulletjes gezeten! opeens stond het beeld van de overledene, zoals hij die in de laatste uren van zijn leven had gezien, heel scherp voor de geest. Niettemin zei hij voor de tweede maal, terwijl hij zijn handen liet zakken: „Een beschrijving... u moet weten, meneer Launders, dat uw oom ziek in bed lag. Ik zag enkel maar z'n hoofd boven de dekens" „Nu ja", moedigde Launders in gespannen verwachting de oude aan, „het hoofd maakt in feite 't beeld van de mens." Notaris Forbes knikte instem mend met deze logica, welke hij wist te waarderen. „Inderdaad", gaf hij toe. „Wel, ik zag een paar donkere ogen..." Hij bekeek de ogen van de jonge man, die daar voor hem zat, met grote aandacht. „Ongetwijfeld uw ogen", merkte hij op, „verder had hij zware, borstelige wenk brauwen en een dikke, omlaag hangende snor." Hij zweeg. „En verder?" drong Launders aan, zijn blik gespannen op het gelaat van de 011de heer gericht. „Had oom niets bijzonders, een... (Wordt vervolgd) copyright: gypn van

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2