s wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu De commando leert het water overwinnen BINNEN- EN BUITENLAND van Mier!o van huurverhogingen AUTO-FINANCIERING m ïrve X Stassar Waalwijk GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR J 1 september ingang rfffi Waar mannen kerels worden MET STORMBOTEN, KANO'S EN KIKVORS- PAKKEN OP EN IN HET WATER Uitstappen Specialisten-opleiding deling erij De vaarschool van het korps commandotroepen Een harde leerschool Alles in luxe venpakking Ook per kano ZONNEBRILLEN J Verhoging van 10 tot 12 percent Snel Discreet Betrouwbaar W. Timmermans Zonen PROF. VONDELING VOLGT Mr. BURGER OP VRIJDAG 15 JUNI 1962 84e JAARGANG No. 46 ïcho vAn het Zuióen kom ""in eu mk voot ^dennen diner te ersoneel 'incess" N.V. 24, Waal, gitgever: tfaalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BtoruAUX" Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Er staat een stevige bries uit het westen, die het water van het Hollands Diep bij Willemstad opstuwt tot flinke golven. De lucht is grijs en donkere wolkenflarden jagen langs het zwerk. In de verte horen we het driftige geknetter van de buiten boordmotoren van een paar stormboten, die fel het water doorklieven op weg naar een krib, waar een landing moet wor den uitgevoerd, in onstuimige vaart naderen ze, de manschap pen liggen in dekking piat op hun buik op de bodem van de boot, het hoofd naar de voorsteven, de benen naar achteren. Zo uit de verte lijken de boten onbemand, maar op korter af stand zien we vanaf onze hogere standplaats de jongens duide lijk liggen. JSBMuwnht *»,-••• >-.•»_. „Bij eikaar blijven!" schreeuwt de instructeur. „Keurig, goed zo!" In onstuimige vaart stormen de boten op de krib af, keu rig op een rij. „Nu kalm aan! vaart minderen!" roept de sergeant weer. „Kalm, kalm!" Snel vermindert het tempo en keurig komen de boten met de kop tegen de krib tot stilstand. yas.fl.jjl kleding! URECTIE. „Uitstappencommandeert de instructeur naast ons en zijn stem schalt over het water. „Uit stappen!" het klinkt zo keurig en correct, maar onder dit woord wordt bij de commando's iets an ders verstaan. Uitstappen bete kent zo snel mogelijk uit de bo ten springen en met de grootst mogelijke spoed tegen de glibbe rige keien van een gladde glooi ing opklauteren om daar boven in het lange gras in dekking te gaan. De jongens weten wat er van hen verlangd wordt. Snel sprin gen ze uit de boten, klauwen zich vast aan de steile en spiegelglad de keienwand en klauteren als klipgeiten omhoog. Och ja, een enkele lukt dit niet zo vlot en hij glijdt terug in het water. Natte \oeten? "Welke commando be kommert zich daarom, als 't niet erger is!- Onversaagd klautert de man zo snel mogelijk achter zijn kameraden aan totdat ook hij bo ven op de krib in het gras ligt. „Keren!" commandeert de in structeur. De mannen die de bui tenboordmotoren bedienen, wen den snel hun boten, zodat ze nu met de achterspiegel tegen de krib liggen. En daar volgt het commando„Instappen De jongens duiken op uit het gras en half lopend, halt' glijdend duiken ze van de dijk terug in de boten. Dadelijk vallen ze plat op de bodem, keurig in dekking en wanneer de laatste man binnen is en even de boot afduwt, spuit deze weer weg naar de andere oever. We zijn hier gast bij de vaar school van het korps commando troepen, die onder leiding staat van de eerste luitenant Bruins, zelf een ervaren commando, die, zoals wij constateerden, uitste kend met zijn mannen kan om springen. Op deze vaarschool komen de mannen, wanneer ze er eerst acht weken opleiding in 't depot Roo sendaal bij de commando's heb ben opzitten. Een soldaat en ze ker een commando, heeft met twee dingen te maken en dat zijn land en water. Hier op de vaar school leert de commando 't pro bleem water overwinnen. Zoals algemeen bekend is, zijn de commando's de soldaten in ons leger, die opgeleid worden om (populair gezegd) gevaarlij ke karweitjes op te knappen. Het is uiteraard noodzakelijk en na tuurlijk ook in het belang van de man zelf, dat deze jongens een harde opleiding krijgen, die hen in staat stelt zich onder vrijwel alle omstandigheden te redden en hun taak te volbrengen. Water kan voor een mens onder derge lijke omstandigheden een ernsti ge hindernis zijn. Daarom krijgen alle commando's op deze vaar school een algemene opleiding die hen ten eerste vertrouwd maakt met 't water en ten twee de hen leert hoe deze hindernis te nemen. Ze leren omgaan met de stormboten, waarvan wij een oefening meemaakten, ze leren hoe rivieren e.d. doorwaden of overzwommen moeten worden, ze leren uiteraard hoe ze hun he le uitrusting met de minste scha de kunnen overbrengen. Ze wor den gehard en getraind op een manier die van hen ware kerels maakt. Bij deze algemene opleiding, die voor iedere comnjando geldt, blijft het niet. I)e vaarschool doet meer. Zij leidt specialisten op. Vrijwillig kunnen jongens zich hiervoor melden en dan kunnen ze worden opgeleid tot buiten boordspecialist, afgekort B.B. Deze mannen leren het fijne van de buitenboordmotoren. Hoe de ze te behandelen, het varen met de stormboten en de technische kneepjes van de motoren, zodat ze ook in staat zijn ze eventueel te herstellen. Kortom, zij worden schippers en monteurs. Zelf wonen we een les bij en 't is snel duidelijk dat een dergelij ke specialistische opleiding nodig is, want de man van de B.B. draagt een grote verantwoorde lijkheid. Hij moet er voor zorgen dat de motor goed loopt en dat er een vaartuig met draaiende mo tor klaar ligt wanneer zijn kame raden instappen. Zonder manke ren moet hij ze naar de plaats van bestemming brengen. Geen afslaande motoren onderweg of wel en wat ze niet moeten doen en dat onder verschillende om standigheden. Dan is er nog de opleiding tot kikvorsman, die zo'n zes weken in beslag neemt. Natuurlijk ko men hier alleen uitstekende zwemmers voor in aanmerking. De leerlingen dienen alle kneep jes van het vak tot in de puntjes te beheersen. Zij moeten kunnen omgaan met diverse typen „lon gen Dit zijn de apparaten die de Kikvorsmannen onder water het ademen mogelijk moeten maken. Zo zijn er de kikkerlong en de aqualung bijvoorbeeld, appara ten met verschillende mogelijk heden. De mannen moeten weten wat ze er mee kunnen doen en ook leren moeilijkheden te voor komen, zoals te diep duiken, waardoor de druk op de trom melvliezen van de oren te groot wordt en eveneens niet te snel op te duiken, aangezien dan de druk te snel afneemt. Voorts hoe zich onder water te bewegen en zelfs te werken. Want zo'n kikvors man duikt niet alleen onder wa ter om er eens een kijkje te ne men. Neen, dikwijls zal hij er zwaar werk moeten verrichten, zoals het opruimen van obsta kels, of liet plaatsen er van, het aanbrengen van springstofladin gen onder water en zo zouden we kunnen doorgaan. Hoofdzakelijk in zijn eigen be lang moet de commando 'n harde leerschool doormaken. De bekro ning is het verkrijgen van de groen baret, maar daarvoor moet hy dan ook bewijzen dat hij een echte commando is. Slechts licha melijk en geestelijk in honderd procent verkerende mannen, die een gedegen opleiding achter de rug hebben, kunnen het examen, dat bestaat uit een „afmattings slag" van bijna een week, door staan. 'n aardige attentie voor vader Kleren maken de man Mannen kopen bij ir Sokken Zelfblnder» Manchetknopen Overhemden Weekenders enz. EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Gretestraat 192 Tel. 2507 iels dergelijks, waardoor de boot met mannen kans loopt 'n weer loos doel voor de vijand te wor den. Hij moet perfect en zonder schade aan boot of motor diver se soorten landingen kunnen uit voeren, waarhij hij er voor ver antwoordelijk is, dat de boot zo wordt gemanoeuvreerd, dat zijn kameraden op de meest gunstige wijze kunnen uit- en instappen. Ja, zo'n B.B.-specialist draagt 'n grote verantwoordelijkheid. Daarnaast is er nog een speci ale kano-opleiding. Hier leren commando's met kano's omgaan. Uiteraard is dit belangrijk, wan neer oeververkenningen moeten worden uitgevoerd, of op de een of aderc plaats springladingen moeten worden aangebracht. Aangezien zoiets soms zal moe- ïge ten gebeuren onder het oog van de vijand, is het nodig dat deze jongens haarfijn weten wat ze Ongeacht de weersomstandig heden bivakkeert de commando buiten en slaapt hij op de harde grond. Als het moet desnoods op X (ook op eigen sterkte geslepen) een smal dijkje van nog geen me ter breed tussen twee waterplas sen. Hij kan marcheren over zeer lange afstanden, om daarna nog eens diverse obstakels te nemen, klauterend en klimmend, hard lopend en kruipend en dat alles desnoods zonder ontbijt, middag eten of zelfs wel eens zonder een hele dag gegeten te hebben. Kortom, op militair gebied moet de commando een soort duivels kunstenaar zijn, die niet „kapot" is te krijgen. Alleen sportieve ke rels, die de opleiding ook sportief ondergaan, kunnen dit halen. Luitenant Bruins vertelt ons, hoe tijdens het examen vroeg of laat elke man een lichamelijke of geestelijke inzinking krijgt. „Het gaat er om, dal ze die weten te overwinen", zegt hij. Natuurlijk speelt de teamgeest ook een zeer belangrijke rol. De kerels moeten elkaar bijstaan. Moreel door sti mulerende woorden en eventueel ook door een knaap die lichame lijke moeilijkheden heeft, op de een of andere manier te helpen. We moeten niet vergeten, dat kameraadschap en teamgeest hier heel belangrijk zijn, want de jongens zijn, wanneer het er op aan komt, altijd in kleine groep jes van twee of drie man en dan moet je weten wat je aan elkaar hebt. Zeker wanneer het om een moeiliike opdracht gaat." Toen we tenslotte deze unieke militaire opleidingsschool aan 't Hollands Diep verlieten, beseften we wel, dat de jongens die een commando-opleiding willen en kunnen voleen, naast hun mili taire opleiding eigenlijk ook een voortgezette karaktervorming meemaken, waarbij de nadruk wordt gelegd op verantwoorde lijkheidsgevoel. stiptheid, zowel in je eigen belang als in dat van anderen, moed, doorzettingsver mogen en kameraadschap in de ^oede zin des woords, karakter- facetten, die in het gehele leven van bijzonder veel belang zijn en waaraan een mens altijd wat heeft! XV Elke kerk is in zijn stijl altijd „modem", eigentijds, d.w.z. zij weerspiegelt altijd de wijze van geloofsbeleving van de tijd waarin ze gebouwd is. Nu was in de geschiedenis der Kerk de éne periode rijker aan christelijk bewustzijn dan de andere; er waren tijden van bloeiend geloofsleven, tijden van middelmatigheid, tijden zelfs van verval.. Bij een bloeiend geloofsleven vond de christen als van zelf een eigen stijl voor de Kerk die hij bouwde; het geloofsleven drong hem er toe; hij was zo vol van zijn geloof dat hij daarvan spontaan naar buiten ging getuigen, ook in het bouwen van kerken. In tijden van middelmatige of slappe geloofsbeleving was er geen of te weinig „voedsel" voor een geheel eigen bouwstijl; het innerlijk was daartoe te arm. Men koos een vroegere bouwstijl, die niet de uitdrukking was van een eigentijds christelijk bewustzijn, - dat ook niet kon zijn, om de eenvoudige reden dat dit christelijk bewustzijn er niet was of niet voldoende leefde. Onze tijd - ik bedoel de na-oorlogse jaren - wil een eigen stijl geven aan zijn kerken. Of hij daarin slaagt, is nog moeilijk te zeggen. Wel moge als zeker worden gezegd dat hij er moeite mee heeft. Een vaste lijn heeft hij in ieder geval nog niet gevonden. Zou dit misschien een weerspiegeling zijn van de „eigentijdse" geest? Is men niet in alle vormen van geloofsbeleving zoekende? En aangezien Bouwpastoor en Architekt kinderen zijn van hun tijd, zal ook de kerkenbouw in dit zoeken delen. P. STEVENS pr. m Bouwpastoor Waalwijk Giro 362716 De regering heeft, zoals werd verwacht, dinsdag weinig moeite gehad een ruime meerderheid in de Kamer te krijgen voorde plan nen de huren dit jaar met 10 tot V2C/C, afhankelijk van de gemeen teklasse, te verhogen. De rege ringsvoorstellen werden aange nomen met 72 stemmen voor en 40 tegen. Tot de tegenstemmers behoorden ook drie KVP-ers. De Kamer heeft tijdens de debatten nog geen enkeie uitspraak ge daan over plannen voor 1964 en 19(H). iMinister v. Aartsen bracht nog een verandering in de wet aan om er voor te zorgen, dat de huurverhogingen per 1 septem ber va kracht zullen worden, en niet zoals in de oorspronkelijke voorstellen werd gezegd, per 1 ju li. Deze laatste datum is niet meer haalbaar, omdat de Eerste Kamer zeker niet in staat zal zijn voor die tijd een beslissing te ne men over de huurvoorstellen. Ook al kon men hij de stem ming van een ruime meerderheid spreken, helemaal van harte ging het de leden die voor stemden toch niet af. Minister Van Aartsen heeft de Kamer slechts twee concessies gedaan, waarvan dc belangrijkste was dat in navolging van het voorstel van het katholieke ka merlid dr. M. van Heivoort uit de opbrengst van de huurverho ging in de sector van de vooroor logse woningwetwoningen een fonds zal worden gevormd voor onderhoudswerkzaamheden aan oude huizen. Voor dit fonds zal de helft van de huuropbrengst moeten worden gebruikt. Wo ningbouwverenigingen en coöpe raties zullen er gebruik van moe ten maken. Hierbij zullen onge veer 175.000 oude woningen zijn betrokken. Compensatie Minister Veldkamp kreeg tij dens de debatten ook nog de ge legenheid om de compensatie plannen naar voren te brengen. De betrokken voorstellen zullen binnenkort worden behandeld. komst zal moeten worden be krachtigd door de koning van Laos en door het parlement. TH. KOERSEN. KVP-KAMER- LID, OVERLEDEN De 61-jarige heer Theo Koer sen, bekend Amsterdams afge vaardigde en een van de vooraan staande leden van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, is dinsdag avond in het Haagse ziekenhuis St. Joannes de Deo overleden. Kort tevoren was hij in de bibli otheek van de Tweede Kamer ge troffen door een bloeduitstorting in de hersenen. De heer Koersen heeft nog het grootste gedeelte van de debat ten over de huurverhoging mee gemaakt. Aan het einde van de Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij ASSURANTIËN Grotestraat 341 WAALWIJK Telefoon 04160 - 2141 Het gaat om een looncompen- satie van 1,5% met een minimum van 2.25 gulden per week en een groot aantal voorzieningen in de sociale sector. De bewindsman berekende, dat de totale compen satiemaatregelen de opbrengst van de huurverhogingen ver over treffen. De opbrengst wordt ge schat op ongeveer 180 miljoen gulden. De totale looncompensa- tie bedraagt na aftrek van belas tingen enz. 235 miljoen. De 46-jarige prof. dr. ir. Anne Vondeling oud-minister van land bouw, gaat in september, na Prinsjesdag, in de Tweede Kamer de Partij van de Arbeid leiden. Vorige week kondigde mr. Bur ger aan zich te zullen terugtrek ken uit het parlementaire leven. De Partij van de Arbeid heeft dr. ir. Vondeling dinsdag gekozen. OPNIEUW KOERSVAL Dinsdag heeft zich op de New Yorkse effectenbeurs opnieuw 'n forse tot zeer forse koersval voorgedaan. Dat 't aanbod eerst tegen flink lagere prijzen van de hand kon worden gedaan, moet voornamelijk zijn veroorzaakt door gebrek aan vertrouwen in de economische vooruitzichten van de Amerikaanse economie. De Dow Jones index zakte hierdoor scherp en wel met ruim 14 punten voor de industriële aandelen. Het bereikte hierdoor bijna het laagtepunt van het jaar dat van 28 mei. De Nederlandse fondsen die in New York worden verhandeld, hebben dinsdag ook verder terrein verloren, vooral Philips was hierbij aanmerkelijk lager. OVEREENKOMST IN LAOS In de vlakte van de Kruiken zijn de drie Prinsen van Laos tot 'n overeenkomst kunnen komen aangaande de vorming van een coalitie-regering. Deze overcen- middag ging de heer Koersen werken in de bibliotheek van de Tweede Kamer. Toen de heer Koersen zich niet goed begon te voelen, riep hij zijn partijgenoot, de heer van Meel. Deze alarmeer de terstond enkele andere fractie leden, onder wie de fractievoor zitter de heer de Kort. Ook de so cialistische afgevaardigde, dok ter Lamberts, die in Rotterdam huisarts is, werd terstond ge waarschuwd. Dokter Lamberts achtte het beter, ofschoon de toe stand voor buitenstaanders zich niet ernstig liet aanzien, dat de heer Koersen naar het ziekenhuis zou worden overgebracht. Op weg naar het ziekenhuis verer gerde de toestand dermate, dat de heer Koersen onmiddellijk na aankomst bediend moest worden. Om half zeven overleed hij. OP KORTE TERMIJN GEEN NIEUW-GUINE A-DEBAT Er zal op kojte termijn geen nieuw Nieuw-Guinea-debat wor den gehouden. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, vertelde dat hij de regering zelf had gevraagd of het niet wense lijk zou zijn onnieuw met de ka mer overleg te plegen over de gang van zaken rond Nieuw-Gui- nca. „Men heeft mij echter geant woord", zei dr. Kortenhorst. „dat er niets is wat aanleiding kan ge ven voor nieuw overleg". In par lementaire kringen neemt men aan dat de regering alvorens op nieuw met de kamer in debat te treden, graag eerst even zou wil len afwachten wat nu eigenlijk precies de houding zal zijn van Indonesië. Zoals bekend is Ne derland klaar om op de kortst mogelijke termijn de oderhande- lingen met Indonesië te hervat ten, maar Indonesië wil nog al- Ifcrlei verduidelijkingen en op helderingen en wel in die mate, dat het duidelijke aanwijzingen ziin dat men in Djakarta de zaak van het overleg probeert te sabo teren.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1