wAAlwi]kse en UnqstRAAtse couratu Vergroting van de export blijft een zaak van belang „Maid of Cotton" echte Amerikaanse met een druk leventje Musis Sacrum Stassar - Waalwijk De schoenindustrie in 1961 Nederlandse schoen vindt gretig aftrek in Groot-Brittannië Penne Percy is intelligent, sportief en charmant! Stramheid en Pijnon vallen van U af met Kruschen. Filmjournaal ca*a* Geschenken voor Vaderdag VRIJDAG 15 JUNI 1962 84e JAARGANG No. 46 De Lcho vAn het Zuióen gitgever: ffaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELIN gironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 S.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. - L Contract-advertentiesspeciaal u^ief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' op de voet De produktie heeft in 1961 een opmerkelijk verloop gehad. Over het gehele jaar genomen vertoonde de produktie in .verge lijking met I960 een stijging met pl-m. 5%. Het aantal aan de produktie bestede manuren was in 1961 4,6% lager dan in 1960. De personeelsbezetting bleef >rij con stant, doch de arbeidsduur per week daalde door de invoering van de vrije zaterdag en wel aanvankelijk tot 47 uur, en met ingang van 1 mei 1961 vrij algemeen tot 45 uur. Uit de cijfers omtrent de produktie enerzijds en 't aantal man uren anderzijds valt te concluderen, dat de arbeidsproduktivi- teit met pl.m. 10°^ is gestegen. Beziet men de ontwikkeling in de loop van het jaar, dan blijkt dat de eerste twee kwartalen ondanks de arbeidstijdverkorting forse produktiestijgingen te zien gaven, nl.. met resp. 8,8 en 9,8% in vergelijking met de over eenkomstige perioden van I960, doch dat in het derde kwartaal de stijging was afgezwakt tot 5,4en in het vierde .kwartaal zelfs een daling optrad van 0,7% in vergelijking met het welis waar hoge cijfer van het vier de kwartaal I960. De vraag, in hoeverre de afzwakking van de produkticstijging moet worden toegeschreven aan capaciteits trenzen bii de industrie waar- jij in het bijzonder aan de krap pe arbeidsmarkt te denken valt - resp. in hoeverre een stagnatie in de afzet hieraan debet is, is moeilijk te beantwoorden. Feit is, dat aan het einde van 1961 de binnenlandse afzet een minder vlot verloo" kreeg, een tendens die zich in 1962 voortge zet heeft. Behalve de ongunstige weers omstandigheden de zomer van 1961 was niet zomers, en de win ter niet winters genoeg speelt hierbij wellicht een rol de sterk toegenomen import. In vergelij king met 1960 steeg de invoer van lederen schoenen in 1961 met 50% in aantal paren en met 37% in waarde. Voor alle soorten schoenen bij een genomen bedroeg de stijging in oaren 25% en in waarde 32%. Het waren vooral de invoeren uit Italië en Duitsland, die een sterke stijging vertoonden, ieder met 58%. De ontwikkeling van de Euromarkt komt tot uitdruk king in het feit, dat van de tota le schoeiselimport in I960 04% uit België kwam, 28% uit Italië, 12% uit Duitsland en 3% uit Frankrijk; uit de E.E.G.-landen gezamenlijk dus 83%. Stjjging uitvoer men pl.m. 11% voor hun reke ning. Is dus, gelet op de cijfers om trent de produktie en de arbeids- produktiviteit, de gang van za ken in de schoenbedrijven in 1961 over het geheel genomen niet onbevredigend te noemen, de tendenzen die de in- en uitvoer- cijfers weerspiegelen, geven wel enige reden tot bezorgdheid. De sterke toename van de im port zou op zichzelf geen reden tot bezorgdheid behoeven te ge ven zij ligt immers in de lijn van de ontwikkeling van de Eu romarkt indien de export ge lijke tred daarmee zou houden. Het streven van de schoenin dustrie zal in het bijzonder ge dicht moeten worden op een uit breiding van de export. Daarvoor zal 't nodig zijn het kostenniveau zorgvuldig te bewaken en 't stre ven naar produktiviteitsverbete- ring intensief voort te zetten. Daarnaast lijkt het van belang dat de Nederlandse schoenindus trie zich beraadt over commerci- ecl-organisatorische maatregelen waarbij ook te denken valt aan bepaalde vormen van samenwer king, om tot een betere verken ning en daardoor tot een betere benutting van de mogelijkheden op de verschillende buitenlandse markten te geraken. Zó erg is het toch niet. dat U gaatjes in Uw sokken heeft GESLAAGD VOOR SPOEDEXAMEN In verband met zijn vertrek als militair naar Nieuw-Guinea is vorige week woensdag bij Bloch Stibbe in Waalwijk met goed resultaat een in het kader van de Vakopleiding Schoenindustrie vervroegd praktijkexamen voor schoenstikken afgelegd door de heer A. Witteveen uit Kaatsheu vel. naar West-Duitsland De export van onze industrie bleef weliswaar nog in stijgende lijn gaan, doch de stijging bleef beperkt tot de orde van grootte van 5%. Dit alles leidde er toe, dat het "itvoeroverschot dat in 1959 nog bijna 11 miljoen en in 1960 pl.m. 7,5 miljoen gulden bedroeg, in 1961 is omgeslagen in 'n invoer- overschot ter grootte van 2,3 mil joen gulden. Ligt bij de invoer het zwaarte punt bij de E.E.G.-landen, de ex port geeft een geheel ander beeld te zien. De uitvoer naar de Belgisch Luxemburgse Economische Unie daalde met pl.m. 10%. Het aan deel van de B.L.E.U. in de totale export bedroeg in 1961 nog 30%. De uitvoer naar West-Duits land steeg en kwam uit op 17% van het totaal. De uitvoer naar Frankrijk en naar Italië bleef van te verwaar lozen betekenis. Tegenover een aandeel van de E.E.G.-landen in de totale invoer van 83% staat dus een aandeel van 47% van de E.E.G.-landen in de totale uitvoer. Groot-Brittannië is ons tweede exportland Geworden, met 'n aan deel van 20% in het totaal. De Skandinavischc landen na- In de veertig modellen tellende garderobe van de „Maid of Cot ton" is natuurlijk ook 'n avond toiletje te vinden. Hierboven ziet u een van de vier avondtoiletten waarover Penne Percy beschikt. Deze galajapon, ontworpen door Emma Domp in een klassiek mo del van geborduurde katoenen organdie, is wel de mooiste. De „Maid of Cotton", die begin juni voor 'n „werkbezoek" naar Nederland is gekomen, is een typisch Amerikaanse met een na venant leventje. Wie de beschrijving leest, die de publiciteit ijverig over haar de wereld in gooit, krijgt het beeld van een ui termate werkzaam meisje, dat vlijtig studeert, met toewijding organiseert en daarnaast zowel cultureel als sportief danig in de weer is. Aan de universiteit van Texas studeert ze met t doel weleer een leidinggevende baan te bereiken in de radio- of tele visiewereld. Min of meer als een aansluiting op haar studies houdt ze zich bezig met mode, koraalmuziek en journalistiek, terwijl ze ook een bestuursfunctie heeft in een studentenorgani satie. Een zakcentje extra verdient ze zo nu en dan als fotomo del. Ze zal die cent extra overigens best kunnen gebruiken, want niet alleen haar studie kost handen vol geld, maar ook haar liefhebberij: het verzamelen van zeldzame boeken, slaat financieel nogal door. Daarnaast speelt ze graag piano en wat haar sportieve prestaties betreft, moet ze goed zijn in water skiën, paardrijden, tennis, golf en schaatsenrijden. Zeer in de mode is dit tweedelig ensemble van de „Maid of Cot ton", die behalve haar 40 toilet ten ook nog 30 hoeden, 25 paar handschoenen, 28 paar schoenen en nog een stuk of wat tasjes in haar koffers heeft te vervoeren. Gedurende een half jaar heeft ze nu dit druk bezette leventje verwisseld voor een nog inspan nender, want een „Maid of Cot ton" kent tijdens haar „ambts periode" nauwelijks rust. Ze treedt op voor radio en televisie, verschijnt on modeshows, recep ties en cocktailparties, ze ont moet ministers en industriëlen, verkoopsters en huisvrouwen. Ze .ut winkelweken in, opent nieu we zaken, stelt nieuwe fabrieks- afdelingen in werking en over handigt orijzen aan winnaars van allerlei competities. Maar Penne Percy, het 19-jarige Amerikaanse katoenmeisje (asblond baar en 1,70 m. lang), is op dit alles goed voorbereid en er zal dan ook heel wat moeten gebeuren om haar uit haar charmante evenwicht te slaan. Zij begon on 1 februari aan n tour door de Verenigde Staten en door Canada, om in 28 steden be zoeken van twee tot drie dagen af te leggen. Na Duitsland en België heeft ze ook Nederland be zocht en momenteel is zij bezig met een rondreis door Frankrijk. Deze tweede jaars-studente aan de universiteit in Texas, haar va derland, woont in Waco, waar haar vader directeur is van een effectenkantoor. Op een van de laatste dagen van het vorig jaar werd zij in Memphis door zeven juryleden gekozen uit 21 finalis ten als de 24e ,^Maid of Cotton". Het is in de Amerikaanse katoen- staten onder de vrouwelijke stu denten een fel begeerde titel om dat het, naast een reeks van ver moeiende verplichtingen en re presentatieve arbeid, een inter continentale goodwill-reis, een omvangrijke garderobe en een slee van een auto oplevert. Om met succes te kunnen dingen naar de uitverkiezing van „Maid of Cotton", moeten de geïnteres seerden heel wat in hun mars hebben. Ze moeten om te begin nen uit een keurig, net en goed gezin komen en studeren aan een of andere universiteit. Ze moeten ongehuwd, niet jonger dan 19 en niet ouder dan 25 jaar zijn, ten- voorwaarden voldoen. Het is ech ter nog lang niet genoeg. Een ,;Maid of Cotton" moet intelli gent zijn. een brede belangstel ling hebben voor allerlei zaken bovendien moet ze beschikken over een sterk karakter. Ze moet improviserend een toespraak kunnen houden zonder in flauwe algemeenheden te vervallen. En natuurlijk moet ze mooi zijn, al thans zeer charmant, maar dat had u natuurlijk al begrepen. Want Kruschen's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid uit Uw bloed en daarmee ook de oorzaak van uw lijden en pijn. Het klinkt haast ongelofelijk, maar duizenden Rhcumatiek-lijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wél ze zich bevinden met de kleine do sis Kruschen iedere dag. Lea D'Crenza heeft het ontwor pen in een zacht beige en wit. De jurk bestaat uit een glad lijfje met een aangebiesde gerende rok. De by behorende mantel toont eenzelfde lijn. minste 1.65 m. lang en fotogeniek zijn. Uit de aanmeldingen voor de tientallen selectiewedstrijden blijkt ieder jaar weer dat er ge noeg meisjes zijn die aan deze „DE COMANCHEROS" Een stel vogelvrij verklaarde blanken, die onder de naam „Co- mancheros" zich bijeengeschaard hebben, verlenen de Comanches hulp. Een sergeant van de Texas Rangers Cutter, krijgt opdracht om de plaats waar de Comanche- ros zich schuil houden, te weten zien te komen. Tevens heeft Cut ter de opdracht gekregen Paul Regret te arresteren, omdat deze in Louisiana tijdens een duel een man heeft gedood. Als Cutter met Regret naar het hoofdkwartier gaat, worden ze overvallen door de Comanches en Regret weet Cutter het leven te redden. Nu voelt Cutter er niet veel voor om Regret uit te leveren en ze be sluiten om samen de Comanche- ros en Comanches te overmeeste ren. Uiteraard gaat dit gepaard met het nodige geweld en ook de andere kunne komt er aan te pas, maar zoals altijd loopt 't goed af. „DE WILDE DESERTEUR" Dit verhaal speelt zich af in de tijd van de Boerenoorlog. Bates, een Engelse soldaat, wil met zijn vrienden Nzobo en Harry Carter vluchten. Als ze op 't punt staan heimelijk het land te verlaten, horen ze dat een Zoeloestam de Roeren wil overvallen en uitroei en en aangezien Rates er niets voor voelt de Boeren aan de Zoe- loe's prijs te geven, blijven ze om mee te vechten. In eerste instan- lie overwinnen de Boeren, maar later komen de Zoeloe's weer te rug. Het wordt een bloedig ge vecht, maar uiteindelijk behalen de Boeren de overwinning. „SLUIPVAART IN DE PACIFIC" Deze geschiedenis speelt zich voor het grootste deel af in de haven van Honolulu en de Ja panse wateren van de Pacific. Kapitein Richardson krijgt het commando over de Nerka, het welk een hevig misnoegen op wekt van de bemanning van de ze duikboot, daar deze zeer zeker verwacht had, dat luitenant Bledsoe het commando zou krij gen. Uiteraard ontstaat hierbij n zekere wrijving, die langzaam naar een zekere climax leidt. Na een aantal geslaagde operaties, waarbij Richarson overigens om komt, is de bemanning er zich van bewust een commandant ge had te hebben, het schip waardig. Hier draagt Penne Percy weer eens wat anders op het gebied van strandjasjes. Het is 'n mouw loos model van bruine katoenen poqué met 'n grappige zij-knoop- sluiting. Het jasje is bestemd voor het dragen over een badpak „TARZAN EN TANYA" On een verjaardagsfeest van koning Farrod maakt Tarzan kennis met Tanya, Weir en Smi- thers. Dit groepje, dat op jacht is, krijgt van koning Farrod be vel hun vangst tot twee dieren van elke soort te beperken. Prins Ozira zet een samenzwe ring op touw om de koning en diens zoon Sulif uit de weg te ruimen. Sulif weet echter te ont snappen. Tarzan hoort van de aanslag en roept alle dieren naar zijn zijde van de rivier. Tarzan Boy en Cheta stelen de geweren van de indringers. De jagers we ten echter hun geweren door middel van Cheta weer terug te krijgen en nu zijn zij van plan om Tarzan te doden. Als laatste redmiddel roept Tarzan alle dieren van het oer-

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5