Max M. H. Lips ontving de Koning Willem I prijs wmmmm Douwe Egberts theezakjes BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN m W. v. d. Heijden ..•.gevuld met Pickwick theezakjes, samen f l.45 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 JUNI 1962 Nederland mist te zeer het industrieel bewustzijn Overweldigende industriële groei Kwetsbaar Het geheimzinnige geval Blythe P. J. A. Lenglet AFWEZIG gevraagd LEERSTANZERS JOS BAKKERS Dekkleden Autokappen verhuur van Dekkleden Abonneert U op dit blad i R ïüft woud bij elkaar om geza-uenlijk de indringers te verdrijven, Ee kudde olifanten begint ccn valde rpn naar de jagers en deze nemen de vlucht. De inboorlingen roepen prins Sulif tot hun koning uit, terwijl Tarzan, Jane en Boy naar de nu weer vredige jungle terug keren. Vrijdag en zaterdag 8 uur, zon dag 6 en ff.30 uur. Toegang 14 jaar. „CIMARRON" In 1889 wordt het gebied van Oklahoma opengesteld voor de pioniers en landverhuizers. Tot de duizenden, die zich naar de grenslijn begeven om er hun ge luk te beproeven, behoren ook Yancey Cravat en zijn vrouw Sa- bra. De moeilijkheden die de ge zinnen tegenkomen teneinde zich een vruchtbaar stuk grond in hun nieuwe land te veroveren, zijn legio. Het verhaal, dat op zeer aanneembare wijze is ver filmd, is een groots epos over de stormloop naar het Westen. Dinsdagmiddag is in de Statenzaal van 't Provinciehuis in Den Bosch in tegenwoordigheid van een groot aantal prominente fi guren, aan de heer M. H. Lips, president-directeur van Lips N. V. te Drunen, de Koning Willem I prys van de Vereniging Ne derlands Fabrikaat uitgereikt. De heer Lips mocht deze bijzon dere prys, die eenmaal in de twee jaar wordt toegekend, uit handen van mr. dr. C. N. M. Kortmann, commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, op grond van zijn ondernemings kwaliteiten en zijn technisch vakmanschap ontvangen- Het was dinsdag voor de derde maal dat deze prijs, bestaande uit 'n bron zen beeldje van de beeldhouwer Stephas Stauthamer uit Am sterdam en een perkament, werd uitgereikt. Mr. F. de Graaff, die aan 't begin van de zitting het woord voerde, benadrukte dat Nederland nog al te zeer het industrieel bewustzijn, dat verschillende andere landen wel bezitten, mist. Toch is uit de industrie niet minder dan 43% van het nationale inkomen af komstig. „De welvaart in Nederland is dan ook in sterke mate afhanke lijk van de vaderlandse industrie, die daarom, ook bij de komende Europese economische integratie gesteund dient te worden door de thuismarkt, die de basis blijft voor een gezonde nationale eco nomie". Hierna gaf de heer de Graaff, voorzitter van de Vereni ging van Nederlands Fabrikaat, een uitvoerig beeld van de groei van het Lipsbedrijf tot een con cern met zeven hoogwaardige be drijven, waarvan het scheeps- schroevenbedrijf tot de 3 groot ste ter wereld behoort. Naast het enorme bedrijf in Drunen zijn er dochterondernemingen in België en Frankrijk, terwijl in de mees te VVest-Europese landen en in Amerika zelfstandig verkoop-or ganisaties zijn opgericht. De heer Kortmann wees op de belangrijkheid van de provincie Noord-Brabant en de grote wijzi gingen die zich gedurende de laatste vijftig jaar in de econo mische structuur hebben voorge daan. In tien jaar tijd is het aan tal arbeidsplaatsen in Noord-Bra bant met ruim 46000 toegenomen, d.w.z. 34% van de gehele Neder landse toename In een jaar tijd (van september 1960 tot septem ber 1961) nam 't aantal arbeids plaatsen in onze provincie toe met 5100. hetgeen een vierde van de nationale groei is. Er is maar één provincie in Nederland die nog meer arbeidsplaatsen heeft dan Noord-Brabant, dat is Zuid- Holland. Deze sterke ontwikke ling is voor een groot deel te dan ken aan ondernemers als Max Lips, aldus Mr. Kortmann. Doordat de verdere uitbreiding van de Nederlandse industrie tel kens weer opnieuw stuit op een schrijnend tekort aan arbeids krachten, lijkt het, aldus Max Lips in zijn dankwoord, dat Ne derland te ver is gegaan met zijn industrialisatie. Een stopzetting of afremming van de industriële uitbreiding leek spreker evenwel niet gewenst, omdat het tekort aan arbeidskrachten niet overal gelijkmatig genoemd kan wor den, zodat er nog streken in Ne derland zijn te vinden waar ar- beidsoverschot valt te constate ren. De heer Lips meende dat èn door de ingevoerde revaluatie van de gulden èn door de snelle stijging van de lonen, die vroe ger 15 a 25% lager waren dan in landen als Duitsland, België en Frankrijk, het bedrijfsleven in Nederland enorm kwetsbaar is geworden. Slechts uitermate lage produktiekosten maken het een grondstof-arm land als Neder land mogelijk te exporteren. De heer Lips achtte de omstandig heid niet gelukkig, dat in Neder land en dit in tegenstelling met vele andere Europese landen de industriële ontwikkeling voornamelijk had doorgezet in de kleinere bedrijven, terwijl juist deze slechts een beperkte moge lijkheid bezitten tot mechanisa tie. De heer Lips vroeg zich hier bij al ol het niet nuttig zou zijn, uit deze kleinere en vaak nu al onrendabele bedrijven arbeids krachten vrij te maken voor de grotere industrieën, waar ze een veel ruimere bijdrage zouden kunnen leveren aan de nationale produktie. Eveneens noodzakelijk noem de de heer Lips liet, dat de be staande nationale industrieën de tijd zouden krijgen om over te gaan tot consolidatie of verdere groei. h.J Door de versnelling van de E. E.G. zouden gemaakte ontwikke lingsplannen doorkruist kunnen worden. De heer Lips liet tevens z'n ge dachten gaan over de aspecten die de Vereniging van Neder lands Fabrikaat noemt in ver band met de Koning Willem I- prijs. De kans van slagen wordt vol gens de heer Lips sterk beïnvloed door het aanwezig zijn van gun stige omstandigheden en door de actieve belangstelling van de overheid, die de zorg heeft voor de infra-structuur van het vesti gingsbeleid. De heer Lips toonde zich aan het slot een groot voorstander van goede opleidingsmogelijkhe den, vooral ook van jonge onder nemers. Hij pleitte eveneens voor een juiste planologie en een ver antwoord industrialisatiebeleid. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUCITEREN „Ach natuurlijk!" riep de no taris met stemverheffing, welke iets van triomf verried om zijn toch nog uitstekend geheugen on danks zijn zeer hoge leeftijd. „Dat ik dat kon vergeten! Hij had een flink lidteken op zijn wang, op de... wacht eens hoe zat ik ook... aan de linkerzijde van 't bed... ja zeker, ik weet het nu positief: op de linkerwang een rode streep, een bloedige kerf als 't ware van de mondhoek naar de kin." Apathisch knikte Harold Laun ders met gebogen hoofd. „Ja", gaf hij fluisterend toe, „dat moet oom Lawrence geweest zijn. Die borstelige wenkbrauwen en zijn walrussnorren... en dat lidteken op zijn wang..." Hij keek de no taris aan. „Dat lidteken had hij overgehouden van een gevecht in India, toen hij nog overste in het leger was, van 'n klewanghouw". En weer schudde hij timide het hoofd. „Apropos, meneer Forbes" zo vroeg hij dan, „herinnert u zich wellicht ook de stem van mijn oom?" De oude heer keek verrast op. Drommels, dacht hij, dat lijkt waarachtig wel op een soort ver hoor. Waar wil dat jonge mens toch in vredesnaam heen? Toch nog argeloos in zijn bereidheid de ander in de voor hem toch wel zeer pijnlijke situatie te helpen, zei hij dan weifelend, mogelijk ook wel met dezelfde trotsgevoe- lens, waarmede hij de vorige beantwoordde: „Tja... daar vraagt u me wat... zijn stem. U moet weten dat uw oom heel zacht sprak ik kon hem soms nauwelijks verstaan. U moet in aanmerking nemen dat hij bijna stervende was. Maar toch... en weer klonk er iets zegevierends in de toon van de oude, die eigenlijk meer genoe gen beleefde aan zijn nog zó voortreffelijk geheugen dan hij mee voelde met de teleurstelling van de anderen „ja, nu meen ik mij te herinneren..." „Nu... drong Launders zenuw achtig aan. „Wel, het viel mij op, dat uw Arts van 16 juni t/m 1 juli Alle plaatselijke huisartsen nemen waar. Woning beschikbaar Hoog loon MAJESTIC N.Y. Hellevoetsluia. ZONNEBRILLEN BADTASSEN ZWEMBANDEN PLASTIC-BALLEN Het aangewezen adres „HET SERVIEZENHUIS" St. Antoniusstr. 40, Waalwijk Telef. 2497 en Fa. VAN WAGENBERG en Zn Past. van Akenstr. 30, Vlijmen Tel. 04108 - 336 Speciaalzaak in alle VERFWAREN en VERNISSEN BEHANGSELPAPIEREN Stationsstr. 158 - Tel. 2413 Waal wfj k Verfhandel - Schilders- bedrijf Om u nóg beter in staat te stellen, de fijne geur van Pickwick Thee te beschermen, brengt Douwe Egberts tijdelijk dit ge distingeerde trommeltje, waarin precies een doosje Pickwick theezakjes past. De afgepaste hoeveelheid van elk thee- heerlijke thee. Vraag nü uw winkelier e-,---m, 47). En nu aan de arbeid geslagen, dacht smidje Verholen. Ja, het was werkelijk vreemd, dat deze zatladder aan borreltjes niet meer dacht en plotseling weer zin had in zijn werk! Wij begrijpen na tuurlijk wel, wie daar de oorzaak van waren maar de smid begreep dat niet. Hij dacht er eerlijk ge zegd ook niet veel over na. Hij ging zijn oude, vertrouwde werk plunje aantrekken en begon zijn smidse een flinke beurt te geven. Heisa jongens, wat veegde die smid! Alle stof en viezigheid veegde hij de deur uit. De men sen die er langs kwamen, keken verwonderd naar binnen en dach ten „Zo, zoVerholen heeft ein delijk ook weer eens de hand aan de ploeg geslagen!" En daar had den ze gelijk in, die mensen, want toen Verholen klaar was met de boel schoon gaan maken, haalde hij zijn oude fiets uit de schuur. Hij zou die fiets eens gaan repa reren en dan mooi oplakken. Als hii zo bezig was, dan zouden de mensen zien, dat hij het werke lijk meende en dan kreeg hij mis schien wel weer klanten ook. Vrolijk fluitend ging smidje Ver holen aan de arbeid. Fiets op de kop, wielen er uit, bandjes plak ken, kogeltjes inzetten, moeren stellen, vorken richten, draai- werk smeren en nog veel meer. En daarna mooi oplakken. Net toen hij bezig was de laatste streek te zetten, naderde in de verte sputterend en rammelend een eigenaardig vehikcltje dat bij nader toezien een jeep bleek te zijn. In die jeep zaten twee mili tairen, waarvan de een drie stre pen oj) ziin mouwen had en dus sergeant was en hard schreeuw de. „Hela! Afdeling voertuigen, links uit de flank, halt! Mijn mi litaire oog neemt een smederij waar!" riep die sergeant uit. Al rammelend hield de jeep stil en de sergeant vervolgde: „Vooruit, soldaat, ga jji eens aan die smid vragen of hij in staat is een ge broken achteras te lassen en de kleppen te schuren!" Smidje Verholen had natuurlijk wel ge hoord wat de luidruchtige ser geant zei en antwoordde: ,',Ik zou dat wel kunnen, sergeant, maar ik beschik momenteel niet over een lasapparaat." De sergeant keek verstrooid op en gaf als zijn mening te kennen, dat ze in hot leger lasaaparaten genoeg had den en dat het in de burgermaat schappij maar een waardeloze bende was. „We hebben een las apparaat in de jeep liggen, ser geant", zei de soldaat schuchter. „We moesten dat immers naar de Karcl-de-Kale-kazerne bren gen. Daar hadden ze het nodig in de autoherstelplaats." oom zo'n eigenaardig hees geluid had, wat toch eigenlijk niet uit sluitend met de meestal voorko mende fluistertoon van sterven den had te maken. Weet u, af en toe, bij het dicteren van zijn wilsbeschikking, viel het mij op, dat de stem iets eh... ja, hoe moet ik dit nu zeggen, iets rauws had. Maar ja, dat kan natuurlijk ook verbeelding van mij zijn ge weest." De spanning bij Harold Laun ders was nu volkomen gebroken. Mochten de overige aanwijzin gen, hoe betrouwbaar ook, hem niet de volle zekerheid hebben verschaft, nu behoefde hij niet meer te twijfelen. Met sombere blik keek hij de notaris aan, ter wijl hij een afwerende beweging met de hand maakte en het hoofd schudde. „Neen, meneer Forbes, dat was geen verbeelding van u. Die rau we stem van oom Lawrence werd door ieder, die slechts eenmaal met hem gesproken had, later onmiddellijk herkend als de stem van Lawrence Blythe. Zijn vrien den in de club plaagden oom er nogal eens mee ze zeiden dat hij een whisky-stem had." Hij zweeg bedrukt en zei dan mistroostig: „Neen, nu behoef ik niet meer te twijfelen het moet oom Lawrence wel geweest zijn. Het was een waanzinnige veronder stelling van me..." Nu eerst drong het bij de oude notaris scherp tot hem door, met welk oogmerk zijn bezoeker hem die vragen had gesteld. Dus toch uit wantrouwen wantrouwen tegenover zijn verklaringen, wel ke hij, argeloos als hij even was geweest, uit medelijden met de onterfde had gegeven. Met een plotselinge ruk richtte de oude 't grijze hoofd op en vroeg scherp: „Twijfelen meneer Launders? En een waanzinnige veronder stelling? Zoudt u zich misschien nader willen verklaren wat u ei genlijk voor waanzinnigs veron derstelde en waaraan u dan twij felde?" „Ach nee, meneer Forbes", klonk 't onverwacht timide ant woord, „neemt u het mij niet kwalijk, mijn hersens functione ren niet goed meer, ik ben totaal in de war". Hij grijnsde en zucht te diep en vervolgde dan: „Maar, weet u, het kwam me alles zo verschrikkelijk vreemd en on waarschijnlijk voor." Weer zuchtte hij verslagenen mompelde dan: „Zo, dus dat is dat ik werd dus onterfd door mijn pleegvader." Nu welde een zucht op, die wel heel diep uit z'n binnenste leek te rijzen. Het eni ge dat hem nu dus nog te doen stond, was het zonderlinge testa ment lezen. Met al zijn gevraag en opstandige reacties had hij tot dusver verzuimd te informeren naar de grootte van het door zijn oom nagelaten kapitaal. Hij had daar overigens geen flauw idee van. Nu vroeg hij er om: „Rest mij dus alleen nog, me neer Forbes, het testament van mijn oom door te lezen. Daarte gen hebt u toch zeker geen be zwaar?" Indien de notaris daartegen in derdaad bezwaar zou hebben ge had, zou hij het verzoek hebben kunnen afwijzen. De jonge man die hier voor hem zat, was maar een neef van de overledene en in het geheel niet genoemd in zijn testament. Hij was stellig niet verplicht hem inzage te geven van het testament. Om tweeërlei reden echter, ten eerste om zijn bezoeker nu toch zo spoedig mogelijk van z'n kan toor weg te krijgen en in de twee de plaats om deze affaire met 'n volmaakt gerust geweten en tot voldoening van de bezoeker zij het dan ook ten twijfelachtige voldoening geheel af te wik kelen. „Niet in het minst", luidde dus zijn antwoord. Hij ging naar de brandkast, welke in 'n hoek van de kaïner stond en nam daaruit een dossier. „Alstublieft", zei hij, Launders het dossier toereikend, die het met bevende handen aan nam. Op het omslag stond met sierlijke rondschriftletters ge schreven TESTAMENT VAN WIJLEN LAWRENCE BLYTHE Haastig en nerveus begon Ha rold Launders het stuk door te lezen, dat, in het fraaie hand schrift van een der klerken van de notaris, als volgt aanving: „Ik ondergetekende, Lawrence Blythe, verklaar naar waarheid te hebben gedicteerd aan notaris Douglas Forbes, domicilie heb bende in Londen, Birmingham- street twee en negentig, het hier na volgende. Ik verklaar voorts, dat al het daarin beschrevene, zonder uitzondering of toevoe ging, dient te worden beschouwd als m'n laatste wilsbeschikking" (Wcrdt vcwolgd'

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 6