De Echo van hei Zuiden ANJERACTIE 1962 geMaagUm Mgr. Bekkers komt persoonlijk tehuis voor de Jongeren cursus inzegenen gêsc/ia «li i>s dftg-prijzen een PEERLESS FIETS 3 MAANDEN GARANTIE OP GEBRUIKTE AUTO O 12 1 155.- Een garantie waar u wat aan hebt. Q MAANDAG 18 JUNI 1962 84e JAARGANG No. 47 Waf is Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabani In 1940 is uit een initiatief van Vrijheidslievende Nederlanders huiten bezet Nederland een Fonds gesticht ter vergroting van ons aandeel in de geallieerde oorlogsvoering: het Prins Bern- hard Fonds. Fonds van de Witte Anjer. Door de vrije Nederlanders over de gehele wereld werd een be drag van rond 21.000.000.bijeengebracht, waarvoor veel materiaal aangeschaft kon worden, boven datgene, wat de rijks begroting toeliet te kopen. Na de bevrijding van ons land en 't einde van de oorlog scheen de rol van het Prins Bernhard Fonds uitgespeeld. Het werd echter al spoedig duidelijk dat de strijd op het terrein van de geest en de cultuur na 't einde van de oorlog pas recht een aanvang zou nemen. Het Prins Bernhard Fonds werd daarom van een fonds voor de materiële oorlogvoering om gezet tot wat het thans is: een financieel strijdfonds voor onze geestelijke en culturele weer baarheid. Volgens het nieuwe statuut heeft het Fonds tot doel de zelf werkzaamheid van het Neder landse Volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen, als mede de Nederlandse cultuur in de Overzeese Rijksdelen en in het buitenland uit te dragen. Het fonds tracht dit doel te bereiken door het verlenen van financiële steun aan personen of organisa ties voor alle zodanige arbeid, die de geestelijke weerbaarheid van het Nederlandse volk kan ver sterken. Het is een zuiver finan ciële instelling die zelf geen deel neemt aan practische arbeid, maar zich beperkt tot het moge lijk of beter mogelijk maken van cultureel werk voor derden. Het heeft erkend, dat de Nederlandse cultuur is opgebouwd uit gewes telijke eigenwaarden, die ieder voor zich beter vanuit de provin cie zelf beoordeeld en behartigd kunnen worden dan door 't cen traal bestuur. Deze erkenning heeft geleid tot het in het leven roepen van de provinciale Anjerfondsen, die als provinciale instanties van 't Prins Bernhard Fonds een deel der financiën ter verdeling krij gen toegewezen. Hun werkterrein is uiteraard beperkter dan dat van het Prins Bernhard Fonds. Het omvat drie van de vijf cate gorieën en wel: kunst, volksont wikkeling en jeugd. De andere twee categorieën, t.w. weten schap en overzeese rijksdelen en buitenland, dragen uiteraard een landelijk karakter en worden dus behandeld door het Prins Bern hard Fonds zelf. Samenstelling van het Bestuur van het Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant: Dr. C. Kortmann. Commissaris der Koningin, voorzitter; Ir. H. Steenbergen, lid van Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant, vi- ce-voorzitter en Mejuffrouw Dra. A. van Lierop te Tilburg en de heren Mr. W. Ariëns te Vught, Fr. v. Bakel, Tilburg, Jos Cleer- din te 's-Bosch, E. J. B. v. Eijnd- hoven te Tilburg, J. J. Kamphuis te Breda, J. v. d. Mortel, Vught, Drs. P. Mutsaers te Tilburg, D. W. van der Put te Zevenbergen, Dr. J. C. M. Sweens te Helmond en Drs. A. Verdijk te Tilburg. Secretaris: J. A. W. v. d. Huls beek, ambtenaar ter provinciale griffie. Welke mogelijkheden voor sub sidiëring biedt het Anjerfonds Noord-Brabant? In de praktijk blijkt veel ver keerd begrip te bestaan over de financiële mogelijkheden en de werkwijze van het Anjerfonds. De inkomsten van hei fonds be staan nagenoeg uitsluitend uit 'n deel der opbrengsten van de An jeracties, die rond de verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard in alle gemeen ten gevoerd worden. Een strenge selectie aan de hand van uitgebreide inlichtin gen is onvermijdelijk. Als algemene richtlijnen gel den 1. Gesteund kan in het alge meen alleen worden de arbeid van organisaties of personen, en niet de organisaties of personen zelve. 2. In geen geval worden gelden verstrekt ter dekking van kas- en exploitatietekorten. 3. Geen steun wordt verleend voor uitgesproken of metterdaad- se politieke-, beroeps- of sociale arbeid, zielzorg en het algemeen vormend onderwijs. 4. De steun draagt in het alge meen geen permanent karakter. 5. Indien door coördinatie of coöperatie bezuiniging of een trotere doelmatigheid verkregen an worden, zal worden getracht deze coördinatie te bewerkstelli gen. G. Steeds wordt nagegaan: a. wat de organisatie zelf reeds deed om de arbeid mogelijk te maken b. wat in grensgevallen andere lichamen bereid zijn te doen; c. wat officiële istanties (rijk, provincie, gemeente) bereid zijn te doen. De normen voor de subsidië ring luiden: 1. De arbeid, waarvoor steun gevraagd wordt, moet deugdelijk zijn, d.w.z. deskundig van opzet en van uitstekende organisatori sche en financiële uitwerking. 2. Steeds moet de uiterste so berheid worden betracht. 3. Eigen inspanning moet al tijd op de voorgrond staan. Voor een object van culturele arbeid kan eerst financiële hulp wor den geboden indien duidelijk ge bleken is, dat alles is gedaan om de eigen kracht en die der meer direct geïnteresseerden tot volle ontplooiing te brengen. Speciaal zal worden gelet op de zelfwerkzaamheid en de levende tradities, die voor het Brabantse gemeenschapsleven belangrijk zijn en op de persoonlijke verede ling, die door het verlenen van subsidies kan worden bevorderd. Hoe dient een subsidieaanvrage te worden ingekleed Een aanvrage dient schriftelijk in viervoud op daarvoor bestem de formulieren te worden gezon den aan: Het Bestuur van 't Pro vinciaal Anjerfonds Noord-Bra bant, Waterstraat 1G, 's-Herto- genbosch. Het is het eenvoudigst FA. A. A. FARO Grotestraat 15, Waalwijk MULDERS' RIJWIELHANDEL St. Crispijnstraat 71, Waalwijk FA. C. A. VAN DER SCHANS Heistraat 190, Capelle ANJERACTIE 1962 Van 25 juni tot en met 8 juli 1962 wordt in elke ge meente in deze provincie de jaarlijkse inzamelingsactie ten behoeve van het Pro vinciaal Anjerfonds Noord- Brabant gehouden. Het An jerfonds stelt zich tot taak het verlenen van financiële steun voor culturele activi teiten in de provincie, in 't bijzonder die activiteiten, waarbij de zelfwerkzaam heid op de voorgrond staat. In de loop van de jaren kon voor activiteiten op 't gebied van de volksontwik keling, jeugdzaken en ama teuristische kunstbeoefe ning een bedrag van ruim 336.000.aan bijdragen worden verstrekt. Door Uw fianciële steun kunt g(j het fonds in staat stellen zijn taak te blyven vervullen. Het Anjerfonds hoopt, dat het hernieuwde beroep, dat het on de Brabantse be volking doet, de belangstel ling voor de doelstelling van het fonds zal verleven digen en dat gij dit ook in uw gift tot uitdrukking zult willen brengen. De Commissaris der Koningin. Voorzitter van het Provin ciaal Anjerfonds Noord- Brabant, C. KORTMANN 1 Opzet van de Anjeractie en over zicht uitgekeerde bedragen. Het Anjerfonds krijgt haar mid delen uit de jaarlijkse Anjeractie welke rond de verjaardag van Z. Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, Regent van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfond sen, in elke gemeente in de pro vincie wordt gehouden. Om deze actie zo succesvol mogelijk te doen verlopen, is in elke gemeen te een plaatselijk Anjercomité ge vestigd, dat onder leiding van of in samenwerking met de burge meester de actie ter plaatse orga niseert, of is een contactpersoon aanwezig die zich op verzoek van de burgemeester met de actie be last. Deze wijze van werken heeft in de afgelopen jaren tot goede re sultaten geleid. In 1961 kon een opbrengst van ruim 48.000. worden bereikt. In de achter ons liggende jaren kon aan een groot aantal instel lingen of personen een bedrag van ruim 336.000.aan bijdra gen worden verstrekt. Ook de Mater Amabilisschool deelt mee in de vreugde Wanneer donderdagochtend, 21 juni, mgr. Bekkers, bisschop van s-Hertogenbosch, het tehuis voor de Jongeren Cursus in Waalwijk zal hebben ingezegend, zullen de verschillende leidsters van de Jon geren Cursus en van de Mater Amabilisschool alle reden hebben op timistische geluiden te laten horen. Voor beide instellingen zal dan een einde gekomen zijn aan een tijd van moeizaam zwoegen en zoe ken naar oplossingen voor een behoorlijk onderdak. Mej. H off mans zal dan voor haar vrije clubs, voor zang, ritmische muziek en ballet niet meer in allerlei plaatselijke localiteiten een onderkomen hoeven te zoeken, terwijl mej. van Erp nu eindelijk de aftocht kan blazen in Grotestraat 228, waar zij voortdurend met een tekort aan ruimte en behoorlijke accomodatie had te kampen. tale inhoud heeft van 600 m3, niet alleen een ruimer onderdak, maar ook een betere en prettiger accomodatie vinden. Het bestuur van de Jongeren Cur sus en van de Mater Amabilisschool voelt zich bijzonder vereerd, dat mgr. Bekkers persoonlijk de inwijding komt verrichten, waaruit wel blijkt in eerste instantie om toezen ding van vier formulieren te ver zoeken. Alvorens deze formulie ren in te vullen, leze men nauw keurig de richtlijnen en normen, en ga men na of de aanvrage niet (tevens) bij enig ander fonds thuis hoort. Onvolledig ingevulde formu lieren worden niet behandeld. iHtiHiHiiiinuiJfiifHiHiiiHniiiBfianiituHHai.'ttitff V oor aanzicht van het nieuwe tehuis voor de Waalwijkse Jongeren Cursus en de vrije clubs van de Mater Amabilisschool. Het gebouw zal donder dag 21 juni door mgr. Bekkers worden ingezegend. Zowel de vrije clubs van de Mater Amabilisschool, - het vaste gedeelte van het programma zal ook na de opening van het nieuwe tehuis aan de school aan de Wilhelminastraat ge geven blijven worden, - als de Jon geren Cursus, die dus wel helemaal overgaat naar het nieuwe gebouw, Taxandriaweg in de R.K. Huishoud- l zullen in deze nieuwbouw, die een to- Nu de Volkswagen-organisatie besloten heeft de verkoop van goede, gebruikte Volks wagens zelf ter hand te nemen spreekt net boekdelen dat een van de belangrijkste prin cipes, waarop deze verkoop gegrondvest is, de garantie is. Bij elke gebruikte Volkswagen die u bij een VW-dealer koopt, krijgt u dan ook een ga rantiebewijs voor 5.000 km of drie maanden. Elk onderdeel, dat in dife térmijn een gebrek vertoont, wordt geheel gratis vervangen. Bovendien ontvangt u ook nog een cheque, die u recht geeft op een uitgebreide, gratis servicebeurt, na 500 km. Dit is een garantie zoals u nergens zult vinden - dit is volwaar dige Volkswagengarantie. U koopt dus zekerheid. En zeker is zeker. Let daarom bij aankoop van een gebruikte VW op neven staand embleem. hoe hoog deze kerkelijke autoriteit dit werk aanslaat. Men heeft dan ook geen enkele moeite gespaard om de bisschop op waardige en hartelijke wijze te kunnen ontvangen. Het is evenwel niet mogelijk gebleken alle leerlingen van de Mater Amabilis school bij de openingsplechtigheid aanwezig te laten zijn, daarom heeft de directrice besloten die meisjes in aanmerking te laten komen die het gehele jaar door nog geen enkele keer hebben verzuimd. Naast een uit gebreide deputatie van leerlingen van de Mater Amabilisschool, de meisjes van de Jongeren Cursus, zullen ook nog verschillende autoriteiten deze openingsplechtigheid bijwonen. Tegenwoordig zullen zijn: Het College van Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Mr. Hustinx, Hoofd Afdeling Vor mingsinstituten voor leerplichtvrije jeugd, van het departement van O., K. en W. Het bestuur van de Nationale Stich ting Mater Amabilisscholen. Het diocesaan bestuur van de Mater Amabilisscholen. Het plaatselijk bestuur van de Mater Amabilisschool. Vertegenwoordigers van werkgevende en werknemende organisaties. Het bestuur van de Mater Amabilis scholen en Jongeren Cursus doet een dringend beroep op de werkgevers, om van hun belangstelling blijk te geven door hun aanwezigheid. De vorming van de meisjes, die zowel op de Jongeren Cursus als op de Mater Amabilisschool wordt gegeven is toch ook in zekere zin in het belang van de werkgevers zelf. In verband met de in gebruikne ming van het nieuwe tehuis aan de Taxandriaweg, verschijnt het school blad die week met een extra feest nummer. Aan de totstandkoming van dit feestnummer hebben onder meer meegewerkt: Mr. dr. De Vink, voor zitster van het nationaal bestuur (en lid van de Tweede Kamer), de dioce sane voorzitter pastoor van Helden, de plaatselijke voorzitter burgemees ter J. L. P. M. Teijssen en de deken van Waalwijk Dr. B. v. d. Hurk. m°d«l 3so EINDHOVEN VOOP ■l EXCLUSIEF SCHOEN EN Grotestraat 1 53 - Waalwijk Tel. 2505 katoenen 100% meisjestino. Ronde hals met kort Ingezet mouwtje. In vrolijke zomertlnten. 12 jr. "2.45 4 45 2 jaar kleine stijging per maat een zeer bijzonde re partij, alleen in 150 cm. breed en daarom uiterst goedkoop. Profi teert. Alleen mor gen per meter Hardplatte koffer, met diagonaal dessin. Fiber hoekversterklng en verchroorride sloten Kies uit diverse maten 75 cm. 9.45 65 cm. 7.65 55 cm. 6.10 '350 45 cm. 3 Elegant damesvest, In Draion, da ideal# zomerdndit. In effen modekleuren. Ook In hooggesloten Vlotte damesmuil tjes, met elastische band In verschillende leuke kleurencombi naties. Ideesl voor de zomer Grote partij zomer stoffen, In een zeer mooie kwaliteit katoen. Was- en kleurecht. In alle dessins van dit seizoen. 90 cm. breed, 70 per meter Moderne keukenta fel, met stevig geplas tificeerd metalen on derstel met antislip- doppen. Blad van vlek- vrij Hornltex in diverse kleu- 4 Q90 ren.80x50 cm. I Motormaaier met 2^ PK Clinton-motor Roterend mes. Snij- breedte 50 cm. Instelbaar op 3 snij - hoogten Verlichtingsarma tuur, compleet met starter, voorschakel apparaat en buis. In 40 Watt (lengte 120 cm.) 13.90 In 20 Watt (lengte 4 350 60 cm.) I 3 Witte moltondeken, In een royale 1- of 2-persoonsmaat. 95 150x200 3.75 125x180 X „Non-Run", de nieuwe ladder/rlje kousen. Naadloos, O 60 per paar Jm Plastic heren-regenjas, met spilt en zakken met klep. In handige Yer- 395 pakking voor Uw vakantie 3 Gestoomd gehakt. Koud bij de boter ham en lekker bij de warme maaltijd Groot blik van 425 gram 85c Prince fourré, een grote brosse bis- kwie, gevuld met vanille-crème. 20 stuks, verpakt in zak (500 gram) 90c Partij-aanbieding leuke bad- of slaapkamer kleedjes,met kleine375 foutjes. 50x80 cm. 3 Pedicuretang, van prima Zweeds staal merk „Solingen".- Met platte veer >60 ALLEEN GELDIG DINSDAG 19 JUNI GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5