waaLwij kse en lAnqstRAAtse couraiu Rationalisatie is voor de schoenfabrikant een zaak van primair belang FILMJOURNAAL Musis Sacrum Aanstaande zondag zal de sacraments processie weer door Waalwijk trekken Luxor fc&l Stassar - Waalwijk VRIJDAG 22 JUNI 1962 m Abonnement: 84e JAARGANG No. 48 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal 2.85 S.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Verbeterde werkmethode biedt ook voor de werkgever talrijke voordelen Vorige week hebben wij in de rubriek „Op de voet gevolgd een artikel gewijd aan de gang van zaken in de Nederlandse schoen industrie in 1961. In dit artikel werd gesteld, dat de produktie, over het gehele jaar genomen in vergelijking met 1960 een stij ging heeft doorgemaakt van plus minus 5%. Dit terwijl net aantal aan de produktie bestede manuren in 1961 met 4,b/o is "edaald. Deze daling werd evenwel niet veroorzaakt door een vermindering in de personeelsbezetting, maar door de invoe ring van de vrije zaterdag, waardoor de arbeidsduur per week daalde, aanvankelijk tot 47 uur en met ingang van 1 mei vrij al gemeen tot 45 uur. Uit deze cijfers, zo stelden wij, valt te con cluderen, dat de arbeidsproduktiviteit maar liefst met 10% *s gestegen. MODERNE MACHINES EN VERBETERING VAN INTERN TRANSPORT In het gestelde, dat de produk tie in 1961 in vergelijking met 1960 met 5% is gestegen, terwijl het aantal aan de produktie be stede manuren in 1961 4,6% la ger was dan in 1960, zou ogen schijnlijk een tegenstrijdigheid kunnen schuilen. Ogenschijnlijk. Want de produktie is inderdaad gestegen, terwijl het aantal aan de produktie bestede manuren ook inderdaad is gedaald. Dit is mogelijk geworden, doordat op verschillende bedrijven de nood zaak van een zo rationeel moge lijke werkmethode werd inge zien. Deze rationalisering werd op die bedrijven mogelijk ge maakt door de ingebruikneming van moderne machines, door verbetering van 't interne trans port en door verbetering van de arbeidsproduktiviteit. wel de werkgever als de werkne mer de meeste voordelen biedt. Van 12 tot en met 15 juni en van 18 tot en met 22 juni heeft Vincent Wcijers in Drunen dage lijks met enkele van de meest moderne machines op het gebied van de schoenindustrie gede monstreerd. A. Het was de Astra-volhy- draulische overhaal-, neuzen-, zijkanten- en gelengen-lijmzwik- machine, die al deze verrichtin gen in één bewerking uitvoert. Dit waren voorheen indien we 't aankloppen meerekenen, vijf be werkingen. Dat dit een nieuwe arbeidsbesparing is, zal iedereen duidelijk zijn. B. Het prototype van het nieu we ontwikkelde conditonneersy- steem, waarmee de schacht in .1 tot 4' minuten geconditonneerd Economisch werken Wanneer men enkele jaren ge leden over zwikken hoorde pra ten, dacht men onmiddellijk aan een uitgebreide reeks tijdrovende bewerkingen zoals overhalen, neuzen-, zijkanten-, geleng- en hielzwikken. Deze bewerkingen werden uitgevoerd met de tacks- zwikmachine, waarmee de tacks aan de binnenzool wordt beves tigd. Men dacht dan in verband hiermee ook direct aan het aan kloppen, een van de lastigste functies, die veel tijd vergde en waarbij bovendien de aanklopper na verloop van tijd met enkele stijve vingers zat te kijken. De moderne tijd eist iets anders en brengt ook iets anders. De vol- hydraulische overhaal- en lijm- zwikmachine kent geen tacks meer. De machine haalt over en zwikt in één bewerking tot aan de hak. waaran de hielpartij met een hielzwikmachine gezwikt kan worden. Hoeveel tijd en moeite, maar ook hoeveel geld hiermee wordt bespaard, zal iedere vakman vol komen duidelijk zijn. Het vol-hydraulische systeem van deze machine kent geen draaiende delen, waardoor de smtagefactor en de hiermee ver band houdende onderhoudskos ten enorm zijn teruggebracht. Het aankloppen is een behan deling die men bij de moderne lijmzwikmachine niet meer kent en belandt daardoor in de anti quiteitendoos. Hel conditionneersysteem vergt met de allernieuwste apparaten, zoals eerder reeds is gezegd, slechts drie tot vier minuten. Het grote voordeel is, dat de conditi- onncring geheel in het arbeids proces kan worden opgenomen. Dat is ook het geval met de dro ging, ook deze gaat geheel met 't arbeidsproces op. Dit is mede mogelijk geworden, doordat men de aanvankelijk zeer lange droog tijden op de leest aanmerkelijk heeft weten te verkorten, door 'n zogenaamd tunnelsystem, dat op de transportband aangebracht kan worden. Door al deze geperfectioneerde bewerkingen is men er in ge slaagd, het montageproces (te beginnen met het zwikken van de schoen tot en met het uitlees- ten) aanmerkelijk te verkorten. Door de gecombineerde hande lingen heeft de schoen ook veel minder te lijden. Gevolg hiervan is dat de finish veel sneller en efficiënter kan verlopen. De vlot te montage geeft bovendien een uitzonderlijke leestenbesparing, waardoor de fabrikant met een minder grote hoeveelheid leesten een nog grotere produktie kan halen. Door al deze factoren wor den zeer belangrijke tijds- en ar beidsbesparingen gereikt. Transportbanden Ook door het inzetten van transportbanden kan zowel voor de werkgever als voor de werk nemer 't transport in de fabriek efficiënter geschieden. De band van ongeveer 85 cm. hoogte, be spaart de werknemer een niet te onderschatten arbeidsenergie. De schoen komt bij de eerste mon tagehandeling op de band en ver laat deze niet meer voordat de laatste bewerking van dit pro- dukticonderdeel is geschied. Dit bandsysteem geeft minder heen en weer gelooj) en een vlottere afwikkeling, dus economischer werken. Naar een moderne produktie zal de Nederlandse schoenindus trie onvermijdelijk moeten toe groeien. Hier alleen zal zij uitein delijk mee gebaat zijn. Sluitingslof dit jaar op het plein voor de nieuwe Antoniuskerk De transnortband van 85 cm. hoogte bespaart de werknemer veel energieverspilling. Links op de band is duidelnk een droog- tunnel te onderscheiden Rationalisatie is geen luxe, het is ook geen begrip wat alleen in de „betere zaken" gehanteerd wordt. Rationalisatie is 'n dwin gende noodzaak geworden, wil de Nederlandse schoenindustrie straks het grote Europese spel mee kunnen spelen. Ondanks de invoering van de 45-urige werkweek zal de schoen- produktie gelijke tred dienen te houden met de arbeidsactivitei- ten van de buitenlandse schoen fabrieken. Dat deze mogelijkheid bestaat, is reeds gebleken. Hoe men in de mogelijkheid wordt ge steld, is een andere zaak. Verantwoorde investeringen Het zal er op neerkomen dat de fabrikant meer gaat investeren. Een investering is dan verant woord, wanneer het bedrag dat aan de investering wordt besteed kan worden teruggewonnen. Een belangrijke zaak is, dat men van tevoren beziet hoe men het best de nodige investeringen ter hand kan nemen, welke machines zo- kan worden. Vroeger had men hiervoor in de conditonneerka- mer 24 uur nodig, waarbij regel matig verwarring kon ontstaan, doordat de schachten die het laatst in de kamer waren gehan gen, er abusievelijk het eerst uit gehaald werden. Ook ten opzich te van de later ontstane conditi- onneerkasten, waarmee door het inbrengen van warmte een kor tere tijd van 2 tot 4 uur verkre gen werd, is dit nieuwste condi tionneersysteem een belangrijke verbetering, omdat men nu nog slechts 3 tot 4 minuten nodig heeft. Dit geeft een aanmerkelij ke verkorting van de doorloop tijd, waardoor een investering zeer zeker verantwoord is. C. Een geperfectionneerde droogtunnel, waarmee voor een goed geconditionneerde schacht de noodzakelijk 100%-tige dro- gig verkregen wordt. De schoe nen worden in deze tunnel door infra-rood bestraling binnen en kele minuten gedroogd, waar door wederom een belangrijke verkorting van de doorlooptijd wordt bereikt. Ook dit jaar weer zal de Waalwijkse Sacramentsprocessie, die ieder jaar op zondag na Sacramentsdag vanuit eender vier pa rochies naar het Raadhuisplein trekt, worden gehouden. Dit jaar evenwel met een kleine wijziging, want was het ieder jaar de ge woonte dat het sluitingslof op het Raadhuisplein plaats vond, de processie van 1962 zal met een plechtig lof op het plein voor de nieuwe Antoniuskerk in Waalwijk-Zuid worden besloten. Afhankelijk van de geldelijke bijdragen van de katholieken van Waalwijk kon de processie ieder jaar verder worden uitgebreid met afbeeldingen uit het oude en nieuwe verbond of met figuren en historiën uit latere tijden. De voorgenomen uitbreiding in 19b2 moest jammerlijk achterwege blijven, doordat voldoende geldmid delen ontbraken. De weken na de Sacramentsprocessie krijgt ieder katholiek gezin van Waalwijk de gelegenheid om door een kleine bijdrage een uitbreiding in 1963 wel te verwezenlijken. MenM dan een keuze doen uit een van de volgende groepen Het offer van Melchisedech - Mozes, Aaron en het Paaslam - Ark des Verbonds - Abraham ën Isaac - Het gezaaide graan - of Hun behoort het rijk der Hemelen. NIET PARKEREN 1 De processie die dus op zondag 24 juni zal worden gehouden vertrekt vanaf een drietal punten precies om half drie. Vanaf de Putstraat, Vic toriestraat en het Vredesplein, waar de processie zal worden opgesteld, trekt men via Burgemeester Smeele- laan, Andoornstraat, Venkelstraat, Leeuwerikstraat, Burgemeester Smee- lelaan, Potgieterstraat, 2e Zeine, Paul Krugerstraat, Pastoor Kuijperstraat, Wethouder Smoldersstraat, naar het plein van de nieuwe Antoniuskerk. Hier wordt om ongeveer 16.00 uur een plechtig sluitingslof gehouden. Bij aankomst van de processie op het kerkplein, ongeveer 15,45 uur, zal het gehele plein worden afgesloten. Het zou kunnen dat het weer zo slecht is dat de processie niet door kan gaan; wanneer dit het geval zou zijn, zullen om half twee in alle vier parochies van Waalwijk de kerkklok ken worden geluid. Het comité doet een dringend be roep op alle autobezitters om tijdens de uren, dat de Sacramentsprocessie trekt geen auto's te parkeren in bo vengenoemde straten. INDELING De processie zal worden geopend door het processiekruis, dat wordt begeleid door lichtdragers en acolie ten. Deze worden gevolgd door ba zuinblazers en roffelaars van de K. A. J. drumband. Hierachter volgen de lagere meisjesscholen en de lagere jongensscholen, waarin dus is opge nomen een vertegenwoordiging van alle in Waalwijk gevestigde lagere scholen. Groep 5 wordt gevormd door „de Koorzang". Het is de inleiding op Vondel's Altaar Geheimenissen, waarin de dichter het Heilig Sacra ment bezingt als het „zalige tegen- Colleges van collectanten van de vier parochie. St. Vincentiusverenigingen. R.K. Raadsfractie van de gemeen te Waalwijk. 21. Godsdienstige verenigingen, t.w. Congregaties Maria Legioen Vereniging van het H. Sacrament in de par. van St. Antonius. Derde orde van de H. Franciscus Genootschap van de Stille Omgang Missie-comité's Processie Waalwijk - Handel. 22. Caritatieve verenigingen t.w. St. Elisabethverenigingen Sociaal Caritatief Centrum Caritas Groep v. d. Par. van St. Antonius. Katholieke Gezinszorg Vrouwengilde 23. Onderwijsinstellingen, t.w. Dr. van Beurdenschool Huishoud- en Industrieschool Jongens ULO-school Levensschool Mater Amabilisschool Dr. Mollercollege MULO school voor meisjes Nijverheidsschool Vereniging ,,St. Bernardus" 24. Zangkoor, samengesteld uit leden van de vier Waalwijkse kerk koren. 25. Jeugdbewegingen en sport verenigingen, t.w. Andreas Zijlmansgroep St. Clemensgroep Pius Xll groep Jeugdraad parochie St. Antonius Jeugdcentrale par. St. Clemens Stichting Jeugdbelangen parochie St. Jan De Terp St. Odagroep Mixed Hockeyclub Waalwijk R.K.C. W.S.C. 26. Stands- en Vakorganisaties en overige instellingen, t.w. St. Adelbertvereniging A.R.K.A. St. Christoffel Boerenstand Bond van Bejaarden K.A.J. K.A.V. K.A.B. met de 11 onderafdelingen K.J.M.V. St. Michaël Middenstandsvereniging met de 9 onderafdelingen N.C.B. Onderwijzersbond Werkgeversvereniging Werkende Middenstand 27. Alle toeschouwers, Processie willen volgen on Raadhuisplein het plechtige slui tingslof bij te kunnen wonen, kunnen zich achter groep 26 aansluiten. Tijdens het plechtig sluitingslof zullen worden gezongen Angelorum esca (gemengd koor). Ecce quam bonuh (gemengd koor) Korte toespraak door de Hoog- eerw. Heer Deken Dr. B. v. d. Hurk. Magnificat (volkszang) Tantum Ergo (volkszang) waarna zegen met het Allerheiligste Tot slot Aan U o Koning der eeuwen (volkszang) die de op het De tekst van de lofgezangen wordt op het kerkplein verspreid. gift" van het dodelijk ooft, dat de paradijsvloek met zich bracht. 6. De Gymnastiekvereniging O.W.S.. Hier achter volgt dan de Maria-groep, die op de tekst van Vondel's Magnificat de heerlijkheid, de grootheid en de majesteit van God bezingt. Groep 8 wordt gevormd door bruidjes. De Lijdensgroep zal in de prach tig beeldende taal van de „Altaar- geheimenisse" het lijden en sterven van Christus overwegen. Ook deze groep zal worden besloten met een rij bruidjes. Met Vondel zal de Tarciusgroep, die als nummer 11 in het program maboekje staat aangegeven, het offer en de heerlijkheid van Tarcius, die als eerste zijn leven gaf voor het Al lerheiligst Sacrament, bezingen. 12. Groep bruidjes met het Lam Gods. Onmiddellijk voor het hart van de processie, dat wordt gevormd door de Heilige Eucharistie, gaat de Sacra- mentsgroep. De Heilige Eucharistie zal worden begeleid door acolieten met licht, bellen, bloemen, wierook en wierook vaten, door het gilde St. Ambrosius en het gilde St. Crispijn en St. Cris- pinianus. Het Aller Heiligste zal tot aan de grens van de St. Antoniusparochie worden gedragen door Deken v. d. Hurk, waarna het wordt overgeno men door pastoor Lam. Als diaken zal fungeren kapelaan de Kort en als sub diaken kapelaan Coolen. Mode rator P. Stevens heeft de functie van Ceremoniarus. Onmiddellijk na 't Aller Heiligste zullen de kerkbesturen van de vier parochies volgen, waarachter zich 't gemeentebestuur van Waalwijk zal aansluiten. De stoet wordt besloten door tal i.van verenigingen en deputaties, co- 1 mité's, koren en genootschappen, t.w. „DAAR DROOMT ELK MEISJE VAN" Waar droomt men van...? Van een muzikale show met de nodi ge attracies, zoals o.a. Gaby King, Peggy Brown, het Cornel Trio en niet te vergeten onze roemruchte Blue Diamonds met hun succes nummer „All of me"! En men droomt uiteraard ook nog van 'n beetje Amor. Men droomt na tuurlijk nog van veel meer en van al die dromerijen heeft regis seur Thomas Engel een pracht film weten te maken. Toegang alle leeftijden. „ALIAS JESSE JAMES" Een film met o.a. Bob Hope en Rhonda Fleming. „Alias Jesse James is een daverend vrolijke film en een klaterend gekke film. Misschien wel de gekste film van de onverwoestbare komiek Bob Hope, die nu al meer dan 20 jaar miljoenen filmbezoekers over de gehele wereld aan het lachen ge maakt heeft en dat mag een no bele eigenschap genoemd worden op een planeet, die de lach zozeer van node heeft. Toegang alle leeftijden. „DE PRESIDENT" Dit is het verhaal van 'n Fran se président du Conseil, Emije Beaufort genaamd. Beaufort is een man, die-zijn bestaan heeft gegeven voor zijn vaderland, me- dogenloos voor allen, die naar zijn inzicht het geliefde vader land niet op de juiste wijze die nen. Want ook de politiek kent rechten en plichten en deze zijn van menselijke aard. Wie deze plichten niet in de hoogste graad weet te vervullen, maakt zichzelt een vijand van E. Beaufort. Dit conflict vormt de stof van 'n dra matische film, waarin Jean Ga- hin de hoofdrol vervult en waar in Bernard Blier zijn grote tegen speler is. Toegang alle leeftijden. „DE STALEN KLAUW" Een spannende oorlogsfilm, die de moeite van het zien zeker waard is. Een Amerikaans ofIi- cier waaet zich temidden der Ja panners in een hachelijk avon tuur. Dit was een van die waag stukken die in oorlogstijd bedre ven werden door kerels die voor geen gevaar terugdeinsden. Deze film toont men u in tech nicolor. Toegang 14 jaar. „WAPENSMOKKEL NAAR SANTIAGO" Onder leiding van Caleb Adams beweegt zich een smokkeltrans- port in de richting van Pampa, Florida, om vandaar naar Cuba verscheept te worden. In de ha ven wordt de zending aan boord gebracht van een raderboot. Aan boord bevindt zich nog een ande re smokkelaar, Clay Pike, een oude vijand van Caleb. Na veel verwikkelingen en tien tallen gevechten om de Cubaan se schone Dona Isabella, komen zij tenslotte toch in Cuba aan. Caleb heeft nu iets waardevol lers dan geld gevonden 0111 voor te strijden: de vrouw, die hij lief- gekregen heeft en de vrijheid van haar land. Toegang 14 jaar. De tcho vxn het Zuióen op de voet gevo 11 11 A. n r, H t-t o Gouden Munten

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9