wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt Centrum van Waalwijk staat belangrijke verstedelijking te wachten Gemeenteraad Waalwijk Burgemeester Teijssen reikte diploma's uit aan leerlingen van Mater Amabilisscliool BRILLEN AUTO-FINANCIERING 16 Grotestraat zal worden verrijkt met flatgebouw VORMGEVING VAN BIJZONDERE ALLURE Cultureel Centrum Uitvoering in fasen Vijf flats in Bioemenoord Onbewoonbaar verklaring van 4 woningen in Hooisteee Uitbeidingsplan Laageinde I wordt herzien Snel Betrouwbaar W. Timmermans Zonen Pastoor van Helden Moderne tijd veroorzaakt grotere geestelijke spanningen Pop.' Dat is de Zaak voor VANMAAREN f"! MAANDAG 25 JUNI 1962 84e JAARGANG No. 49 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' op de tijd tot voorziening is ver- 1 streken, of de besluiten tot onbe woonbaarverklaring zijn gehand haafd. Dit omdat het met de hui dige woningnood niet mogelijk zal zijn de bewoners onmiddellijk een andere woning te verschaf fen. De woning Hooisteeg 13 zal moeten worden ontruimd binnen een dag. De vaststelling in ontwerp van een iutbreidingsplan in onder delen „Centrum", de verkoop van een vijftal bouwterreinen in uitbreidingsplan Bioemenoord voor de bouw van 66 flatwonin gen, de verkoop van bouwgrond gelegen aan de Grotestraat tussen Putstraat en de garage van Van Mossel en de verkoop van bouwterrein aan de westzijde van het wandelpark aan de Olympiaweg voor de bouw van een flat met 30 wooneenheden, dit zyn de belangrijkste voorstellen van het college van B. en W.> waarover de raad in zijn vergadering van donderdag 28 juni krijgt te beslissen. Het belangrijkste agendapunt van deze avond wordt wel ge vormd door de vaststelling in ontwerp van een uitbreidings plan in onderdelen „Centrum". Het plan „Centrum" omvat het deel van de gemeente dat wordt begrensd door: ten noorden de Grotestraat vanaf de Mr. van Coothstraat tot aan de Wilhel- minastraat; ten oosten van de Wilhclminastraat; ten westen van de Mr. van Coothstraat; ten zuiden een gebroken lijn, lopen de vanaf de Wilhclminastraat naar de Mr. van Coothstraat. Het college van b. en w. beschouwt dit deel van de gemeente als de toekomstige city, waar de moge lijkheid geschapen moet worden voor de uitoefening van 'n aan tal centrale functies in het leven van de Waalwijkse gemeenschap. Dit uitbreidingsplan geeft aan 't omschreven gebied een algehele stedebouwkundige bestemming, waarin zullen domineren: liet cultureel centrum en andere ge bouwen voor culturele activiteit ten, 'n verzamel flatgebouw voor kantoren, een winkelcentrum en woonflats. Het college van b. en w. is er van overtuigd, dat bij 't leggen van deze onmisbare grond slag voor een doelbewust plano logisch beleid beslist geen spra ke is van overschatting van be hoefte en nog minder van over schatting van mogelijkheden. Zij zijn er van overtuigd, dat de voortschrijdende ontwikkeling van de gemeente in al haar delen meer en meer in groter verband en in samenhang dient te wor den gezien en ook met een ver der perspectief dient te worden beschouwd. Zij meent dat dit te vens in het belang is van de rechtszekerheid van de burgers, die als eigenaars en/of gebrui kers van in het uitbreidingsplan betrokken gebouwen en gronden belanghebbenden zijn en'daarom ook tijdig op de hoogte moeten worden gebracht met de planolo gische voorzieningen, welke wor den nagestreefd en waaraan voor deze burgers consequenties zijn verbonden. Mede om deze rede nen achten zij het noodzakelijk het eerder omschreven gebied als uitgangspunt te kiezen voor een stedebouwkundige planning en dit gebied zeker niet te beperken omdat dan enerzijds het verband verloren zou gaan en anderzijds voor bepaalde burgers een onze kere situatie zou intreden. De na-oorlogse tijd bracht een grote expansie voor Waalwijk. In het kader van de stedebouw kundige vormgeving werd de totstandkoming van riante woon wijken, imponerende sportpar ken, aantrekkelijke plantsoenen en fraaie recreatiegebieden met vaart verwezenlijkt. Het indus triële potentieel groeide in korte tijd veelzijdig en veelomvattend, terwijl het onderwijs in weinige jaren in alle vertakkingen uit schoot. Daarnaast toonde het winkelbestand een grote vooruit gang en de warenhuizen kregen reeds een plaats in het winkel beeld. Naarmate de werkelijke nroeilijnen der gemeente hoger uitlopen, zal de behoefte aan een modern en veelzijdig toegerust centrum ook toenemen. Door de ontwikkelingen van 't laatste decennium, die worden gekenmerkt door een forse uit schietende groei van de delen Waalwijk Oost (Baardwijk) Waalwijk West (Besoijen) en vooral ook Waalwijk Zuid, ter wijl Waalwijk Noord volop in uitvoering komt. wordt de cen trumfunctie steeds meer actueler en urgenter. Het uitbreidingsplan „Cen trum" zal het nodige hogere en alzüdige verzorgingsniveau moe ten opleveren en daarin zal zich de schaalvergroting van de ge meente moeten manifesteren. Bo vendien, zo meent het college, is het centrum tot op heden, gezien de openliggende terreinen tussen Julianastraat, Mr. v. Coothstraat, Grotestraat en Stationsstraat on voldoende verstedelijkt. Met de stichting van een cul tureel centrum in de zin van een gebouw met een redelijke ac- comodatie voor culturele uitin gen, zoals toneel, concerten, bi oscoop zal in de planologische tenuitvoerlegging van dit uitbrei dingsplan een wel zeer belangrijk en essentieel punt gemarkeerd worden. De totstandkoming van het cultureel centrum is voor de uitvoering van een deel van het plan beheersend. Door in dit plan tevens woon eenheden te creëren, wordt ook enigermate een tegenhanger van de randgroei het verschijnsel, dat de groei zioli nagenoeg uit sluitend in de telkens opschui vende randzone voordoet ver kregen. In het plan is de flatbouw als bouwvorm voor kantoren geïn troduceerd, enerzijds ter verkrij ging van een stedebouwkundig- architectonisch effect, anderzijds omdat samentrekking van diver se kantoren op een centraal punt op zuiver zakelijke gronden steeds meer wordt verlangd. Niet alleen de toenemende ver stedelijking en de snelle uitgroei van de delen, maar ook de hand over hand aangroeiende conges tie bij het rijdend en stilstaand verkeer, dien het vraagstuk van het stadscentrum steeds meer naar voren komen. Het Centrum plan, zoals dat door b. en w. aan de raad wordt aangeboden, houdt daarmee rekening en beval op 'n viertal punten geprojecteerde parkeerruimten, om zodoende de parkeernood op te heffen. De verkrijging van gronden en gebouwen, met de bedoeling daaraan een andere dan stede bouwkundige verantwoorde be stemming te geven, behoeft niet te leiden tot noemenswaardige schade van andere belangen. Verder dient zeer duidelijk te worden vastgesteld, dat 't geens zins de bedoeling is om alle gron den en alle gebouwen te verwer ven, welke binnen dit uitbrei dingsplan liggen, maar dat uit sluitend die gronden en die ge bouwen moeten worden verkre gen, welke voor de uitvoering van het plan en dan nog in tijdfasen onmisbaar zijn. Voor wat de niet door de ge meente benodigde gronden en ge bouwen betreft, wordt door de vaststelling en goedkeuring door hogere overheid van dit plan al leen een rechtsgevolg veroor zaakt, indien het bouwplan waar op de aanvraag betrekking heeft, afwijkt van het uitbreidingsplan. In het uitbreidingsplan is dus voorzien in de bouw van: een cultureel centrum als hoofdgebouw en daarnaast van andere gebouwen voor cultu rele activiteiten (leeszaal, bi bliotheek, muziekschool etc.) kantoorflats; winkelruimten m. bovenbouw voor wooneenheden; woonflats; parkeerruimten. In het geheel van het plan kan ook een terrein beschikbaar zijn voor de bouw van een openbare lagere school. Een verrijking van het wo- ningbezit in de gemeente en het complex van woningen in Bioe menoord zal ongetwijfeld zijn de bouw van vijf flats met in totaal 60 wooneenheden. Het zal bo vendien een welkome onderbre king betekenen van de enigszins eenzijdige bebouwing in Bioe menoord. Voor bebouwing van dit gedeelte heeft zich het make laars- en assurantiekantoor A. A. van Dijk in 's-Hertogenbosch gesteld. Met de Naamloze Vennoot schap Zeebregts te Tilburg heeft de gemeente overeenstemming kunnen bereiken over de ver koop van grond gelegen aan de Grotestraat tussen Putstraat en garage van Mossel. Genoemde N.V. is voornemens op dit terrein een flatgebouw te stichten bevat tende 8 winkels met bovenwo ningen en 9 flatwoningen. Boven de winkels worden 3 woonlagen met in totaal 17 wooneenheden gebouwd. Hierbij is als voor waarde gesteld, dat aan de huidi ge bewoner van het nog op be doeld terrein staande winkelpand Grotestraat 334, een van de op 't onderhavige terrein te bouwen winkels met woonruimte zal wor den toegewezen. Aan de westzijde van het ont worpen speeltuincomplex, direct achter de bebouwing van de Bur gemeester Smeelclaan, is nog bouwrijpe grond aanwezig, ge schikt voor de bouw van een flat met 3U wooneenheden. De firma „Timmer en Aannemersbedrijf Gebr. S. Weevers" te Moerdijk heeft verzocht haar het terrein te verkopen voor de bouw van be doelde flat. Tenslotte zal op de hoek van de Mgr. Zwysenstraat en de Mgr. Prinsenstraat een winkel met 2 bovenwoningen en een blok van 3 woningen worden gebouwd. Omdat een viertal woningen in de Hooisteeg (0, 9a, 10 en 13)'in een zodanige staat verkeren, dat zij niet meer geschikt geacht kunnen worden voor bewoning en door het aanbrengen van ver beteringen niet meer in een be woonbare staat te brengen zijn, zullen deze woningen door debe trokkenen moeten worden verla ten. Wat de woningen Hooisteeg 0, 9a en 10 betreft, wordt de ontrui mingstermijn gesteld op 6 maan den, te rekenen van de dag waar- Door de Kerkvoogdij van de Gereformeerde Kerk alhier is de gemeente enige tijd geleden ver zocht medewerking te verlenen bij het zoeken naar een geschikte plaats in deze gemeente, waar door haar een kerk zou kunnen worden gebouwd. Aangezien de kerkelijke ge meente wordt gevormd door ge lovigen uit Waalwijk en Drunen, acht de kerkvoogdij het wense lijk, dat het kerkgebouw zo cen traal mogelijk zal zijn gelegen. De meest gunstige plaats wordt geacht een terrein, gelegen nabij de Ambrosiusweg, hetwelk in het vigerende uitbreidingsplan is be stemd voor de bouw van mid denstandswoningen. Dit terrein sluit onmiddellijk aan aan een stuk grond, Waarop reeds de be stemming van openbare of bij zondere gebouwen is gelegd. In dit plan is de hierboven reeds genoemde ruimte voor de bouw van een gereformeerde kerk gereserveerd. Voorts is een gedeelte van het gebied, gelegen ten oosten van de Thorbeckelaan, dat in vorm enigszins met het overige gedeel te van het plan verschilt, aan de totale situatie aangepast, waar door de geprojecteerde Noord- zuidstraat, evenwijdig lopende aan de Thorbeckelaan, komt te vervallen en ter plaatse eveneens wordt voorzien in megandenno- ticven en hoven. Tenslotte is in het centrum van het onderhavige plan enige verschuiving gebracht in het ge bied, dal is bestemd voor open bare en bijzondere gebouwen. Aanvankelijk waren ter plaat se 2 openbare of bijzondere ge bouwen gepland. Thans zijn 3 openbare of bijzondere gebouwen geprojecteerd, waardoor 't plan aan de behoefte is aangepast. Ter plaatse zullen in de toekomst dan ook kunnen worden gebouwd een r.k. jongensschool, een r.k. meis jesschool en een r.k. kleuter school. De gemeenteraad van Waal wijk zal op donderdag 28 juni in openbare vergadering bijeenko men om 7.30 uur in het gemeen tehuis. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering ge houden 29 mei 1902. 2. Ingekomen stukken. B. en W. stellen voor de in gekomen stukken voor ken nisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van woningen aan de Hooisteeg. 4. Voorstel tot waarborging be taling rente en aflossing van hypothecaire geldleningen voor particuliere woning bouw, o]) de voet van het be sluit bevordering eigen wo- ningbezit. 5. Voorstel tot vaststelling in ontwerp van 'n uitbreidings plan in onderdelen „Cen trum". 0. Voorstel tot vaststelling in ontwerp van een plan tot wij ziging van het uitbreidings plan in onderdelen „Laag einde I". 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkom stig artikel 72 der Lager on derwijswet 1920 voor aan schaffing van leerlingsets ten behoeve van de St. Petrus- scholen. 8. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor vernieuwing- van vloeren en aanleg van een verwarmings installatie in de r.k. meisjes school aan de St. Crispijnstr. 9. Voorstel tot aankoop van grond aan het Laageinde, ge legen in het uitbreidingsplan „Laageinde I" van A. A. Baijens. 10. Voorstel tot aankoop van grond aan het Laageinde, ge legen in het uitbreidingsplan „Laageinde I" van C. J. A. Appels. 11. Voorstel tot verkoop van bouwterrein tussen de Wijn- ruitstraat en de klaproosstr., gelegen in het uitbreidings plan „Bioemenoord", aan A. van Dijk, voor de bouw van 5 flats met 00 wooneenheden. 12. Voorstel tot verkoop van bouwterrein op de hoek Gro testraat-Putstraat, aan Zee bregts Aannemingsbedrijf N. V„ voor de bouw van 8 win kelwoningen -f 9 flatwonin gen. 13. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de westzijde van bet wandelpark langs de Olympiaweg aan de Gebr. S. en A. Weevers, voor de bouw van 30 flatwoningen. 14. Voorstel tot verkoop van bouwterrein op de hoek Mgr. Prinsenstjraat-Mgr. Zwijsen- straat aan de Gebr. S. en A. Weevers voor de bouw van een winkel met 2 bovenwo ningen -f- 3 woningen. 15. Voorstel tot wijziging van het algemeen ambtenarenregle ment en van de wachtgeldre geling. 10. Wijziging begroting. Discreet Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 Donderdagavond heeft burgemeester Teqssen in tegenwoordig heid van talrijke leerlingen, ouders van leerlingen en verloof den, zoals dat ieder jaar bij het sluiten van het schooljaar de gewoonte is, de diploma's aan de daarvoor in aanmerking ko mende leerlingen uitgereikt. Geestelijk en maatschap pelijk welzijn Burgemeester Teijssen noemde het een zeer bijzondere dag in de geschiedenis van de Mater Ama- bilisschool, omdat juist op deze dag het nieuwe gebouw, waarin 's avonds de vrije clubs van de M.A.S. onderdak zullen vinden, door de bisschop van 'e-Herto- genbosch plechtig was ingeze gend. Ook hier memoreerde hij nogmaals hoe jarenlang de ver langens van het bestuur naar zo'n eigen gebouw waren uitge gaan. Uiteindelijk kan aan 't wer kende jonge meisje nergens beter leiding voor later worden gege ven dan in een eigen home. Bur gemeester Teijssen noemde het een bijzondere prestatie van de meisjes, om naast hun gewone werk nog tijd te vinden de Mater Amabilisschool te bezoeken, ter wijl de vrije tijd toch even goed en misschien met nog meer ge mak, ergens anders aan besteed- zou kunnen worden. Groot res pect en veel waardering bleek hij te hebben voor Jose Timmer mans, die in al die drie jaren dat zij de Mater Amabilisschool be zocht, geen enkele keer had ver zuimd. Hij benadrukte de school als'n belangrijk instituut, dat regelma tig door ieder meisje bezocht diende te worden. Hy zag hierin ook een taak voor de ouders. Hi.j spoorde hen aan er op toe te zien dat hun dochter regelmatig de vrfje clubs zou bezoeken. Op dc belangrijkheid van de Mater Amabilisschool had bur gemeester Teijssen 's morgens na de plechtige inzegening van het riant gelegen gebouw aan de Taxandriaweg ook reeds gewe zen, waaruit wel blijkt hoe hoog dit werk door de gemeentelijke overheid wordt aangeslagen. Burgemeester Teijssen wees toen nadrukkelijk op het doel dat zowel dc Mater Amabilisschool als de Jongerencursus voorstaat. Deze instellingen willen het jon ge werkende meisje behulpzaam zijn om een geestelijk en maat schappelijk welzijn te bereiken. Dit geldt niet alleen voor 't meis je dat de Jongerencursus volgt, maar ook voor het Mater Ama bilisschool meisje. Ook die meis jes hebben die steun hard nodig en moeten daarom in staat wor den gesteld die steun ook inder daad te vinden. Onontwikkeld land De voorzitter van het diocesa ne bestuur van dc Mater Amabi- lisscholen drukte het die morgen nog sterker uit. Hij noemde het een grove misdaad tegen de jeugd, dat zovele werkende meis jes niet in staat worden gesteld deze cursussen te volgen. Volgens het S.E.R.-rapport hebben meisjes van 14 en 15 jaar recht op één dag per week vor mend onderwijs, wanneer zij al thans negen uur per dag werken. Bedraagt de werktijd per dag 8Y2 uur, dan komen zij niet meer in aanmerking! In Nederland vol gen 70.000 meisjes in de jaar klasse van 13 tot 15 jaar geen constant dagonderwijs meer. Van deze 70.000 zijn er slechts 10.000 opgenomen in het leerlingenstel- sel of Jongerencursus gedurende 4 of 8 uur per week. Pastoor van Helden noemde Nederland op dit gebied een onontwikkeld land. In tal van andere landen bestaat 'n veel langere leerplicht. Ondanks het feit dat men te genwoordig veel korter werkt en dat men nu over meer vrije da gen beschikt dan vroeger, noem de pastoor van Helden de geeste lijke spanningen waaraan de ar beider van nu wordt blootgesteld veel groter. „Dat het meisje van 14-15 jaar dit werk in de indus trie volhoudt, noem ik een fysiek wonder". Hij moedigde alle en thousiaste pedagogen aan, om er op te blijven hameren, dat de jeugd, die in het arbeidsproces is opgenomen, binding en leiding nodig heeft. En wat het werkende meisje onder leiding van deskundigen kan bereiken, kon door buiten staanders dezelfde donderdag des avonds in de zaal van Jan de Nijs worden geconstateerd. Daar brachten de meisjes van de Ma ter Amabilisschool een show, die zoals we dat van hen gewoon zijn weer eens buitengewoon goéd was verzorgd, ,,'t Wordt altijd weer lente", onder dit motto ging de kleurige show, die onder leiding stond van Tiny van der Heijden, de lucht in. Zó eenvou dig, zó simpel, maar juist daar om ook zo treffend goed. Eerst dan ervaart men dat het eigenlijk geen doodgewone diplo ma-uitreiking is, maar een groot familiefeest, waar iedereen zich dadelijk thuis voelt. Als deze zelfde sfeer gaat heersen in „Ons Huis" dan zal het er velen best naar de zin zyn. Alvorens de leerlingen van de M.A.S. en de Jongerencursus met hun revue aan het woord kwa men, mochten Cilie Lieven en Anneke van Leur, de leidsters van resp. ballet en ritmische gymnastiek, uit handen van bur gemeester Teijssen bloemen in ontvangst nemen. Als blijk van waardering ont ving Tiny van der Heijden een boekenbon, evenals broeder Ma- rius en broeder Romualdus. Theo Verheijen ontving siga retten en de heer de Nijs sigaren DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23 Nieuwe slag voor Franse luchtvaart. RAMP MET EEN BOEING 707 EIST WEER 112 DODEN. Vliegtuig op Guadeloupe in storm neergestort. Een straalvliegtuig van de Air France, een Boeing 707, is vrijdag met 112 mensen aan boord in een tornado verongelukt in de bergwou den van 't eiland Guadeloupe (West- Indië). Een piloot van een plaatse lijke vlegclub heeft over het bijna ontoegankelijke gebied gevlogen en het wrak zien liggen. De wrakstuk ken lagen over 't terrein verspreid. Later werd gemeld, dat er geen overlevenden zijn. Het vliegtuig is geheel uitgebrand. De Boeing was met 102 passagiers en tien bemanningsleden onderweg van Parijs naar Santiago de Chili en zou een tussenlanding maken op 't vliegveld La Raizet bij Pointe a Pitre, de hoofdstad van Gouade- loupe. Het vliegtuig was na de tus senlanding op de Azoren zes uren onderweg geweest. De piloot had reeds gemeld dat hij de landing ging inzetten. Gezagvoerder van het vliegtuig was kapitein André Lesieur, een oudge diende van de Air France, die ver scheidene malen president de Gaul le heeft vervoerd. Hij is Frans kam pioen waterskien geweest. Onder de passagiers bevonden zich zeven kinderen, waarvan vier babies

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1