wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Verhouding Europa-Amerika wordt slechter geschoold en ongeschoold PERSONEEL „Anita" combineert moderne techniek met vooruitstrevend personeelsbeleid Ook voor U is er plaats FRANKRIJK SPELBREKER? SOCIAAL FONDS VOOR PERSONEEL STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN IN ALLE AFDELINGEN SCHOENFABRIEK „ANITA" J- H. VESTERS N.V. MAANDAG 25 JUNI 1962 84c JAARGANG No. 49 ïitgever: faalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen oofdredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 iit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" pgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Westduitsers met de Britten sa men aan de Franse hegemonie 'n einde zullen maken. Wij zijn gewend geraakt te spreken van een westelijk en een oostelijk blok in de wereld, maar wij hebben nooit vreemder voorstelling gehad van het begrip blok. In het oosten wordt het blok alleen bijeengehouden door een ijzeren sovjet-groep; in het westen bestaat het blok in militair opzicht vrij sterk, in politiek opzicht voor het oog en in economisch opzicht hele maal niet. Er openbaart zich een steeds wijder wordende controverse tus sen de Ver. Staten van Amerika en de in wording zijnde sa menwerkende staten van Europa. I)eze tegenstelling kent ook politieke aspecten en op een enkel punt zelfs een andere mili taire zienswijze. Het moet ernstig worden betwijfeld of het scheurtje in de westerse eenheid kan worden gehecht en wij mogen blij zijn wanneer de barst geen breuk wordt. WAT WIL WASHINGTON Tegenover de Ver. Staten staat in deze tweespalt het Frankrijk van De Gaulle. Nu zou men kun nen zeggen dat de oorzaak van het kwaad vanzelfsprekend moet worden gezocht bij de eigenzin nigheid van de Franse president, maar zo is het beslist niet. Veel eerder moet worden gewezen op de dubbelzinnige politiek van de Ver. Staten. Men kan niet zeggen dat pre sident Kennedy zich hier 'n man toont met twee gezichten. Hij is een voorstander van coördinatie der Europese en Amerikaanse economieën. In grote lijnen zijn de yankees bereid hun president te volgen en tot tariefsverlaging over te gaan, waarbij zij van de E.E.G. hetzelfde verlangen. Zij weigeren echter unaniem de me ning aan te hangen dat een kon- sekwente tariefsafbraak de wel vaart van de gehele westelijke wereld verhoogt. En zo zien wij Kennedy's plannen telkens ge remd en doorkruist door be schermende maatregelen. Wij geloven dat er in werke lijkheid ongeveer het volgende aan de hand is. De E.E.G. is in politiek opzicht een groot succes voor de V. S., omdat het de eco nomische weerstand van 't oude werelddeel vergroot. Er kan mi litaire samenwerking op groter schaal uit voortvloeien. Dit laat ste wordt tegengewerkt door Frankrijk, dat in Europa de eer ste viool wenst te spelen. Ook politiek is Frankrijk het land dat de V. S. wel als een goede kennis erkent, maar het beslist niet als huisvriend wenst. Zwaar op de maag Intussen hebben de V. S. eco nomisch last van de samenwer kende Europeanen. De zes lan den van de E.E.G. kunnen door de handen ineen te slaan, voor menig produkt in de V. S. een af zetgebied vinden. Omgekeerd kunnen de V. S. niet profiteren van de verlaagde Europese tarie ven en hun enige kans op markt- behoud of -vergroting ligt in het bouwen van Europese vestigin gen. Dit alles ligt de V. S. zwaar op de maag, want ondanks alle maatregelen van Kennedy om z'n nationale economie te stimuleren heeft zijn land nog 5% werklozen onder de beroepsbevolking. Daarom willen de industriëlen in de States vasthouden aan de bescherming van de industrie en het eigen bedrijfsleven in het al gemeen. Bewijzen daarvan zijnde weigering aan onze KLM om op Houston een luchtlijn te openen. De geweldige bevoordeling van de Amerikaanse scheepvaart, waardoor onze lijnrederijen gro te schade lijden. economische vraagstukken te co- ordineren. De handelsoorlog be gint op een tijdstip dat de gunst der tijden heeft opgehouden. Zijn dit de eerste tekenen van de na dering van een nieuwe crisis? De V. S. hebben economisch last van Europa. Daarom willen 7.ij Engeland graag als lid zien van de E.E.G., want de band tus sen Kennedy en MacMillan is sterk. De Britse leeuw zal binnen de Europese gemeenschap de Amerikaanse belangen mede kun nen behartigen en De Gaulle in toom kunnen houden, die zich niets van de nieuwe wereld wenst aan te trekken. Uiteindelijk moet dit beteke nen dat de hechte continentale vriendschap van lieden een knak moet krijgen. Niet alleen zijn de Britten principiële voorstanders van het „verdeel en heers" be ginsel, maar zij zullen naast Frankrijk dezelfde voorrechten opeisen voor hun gemenebest- landen als de Fransen hebben af gedwongen voor hun vroegere koloniën. Vermoedelijk redene ren de Amerikanen aldus, dat de Meer spaken in 't wiel De regering van Kei grote moeite hebben de van Kennedy zal economi sche betrekkingen met Europa hartelijk te houden. Om de be trekkingen te verbeteren hebben de V. S. de Europese specialist Paul Henri Spaak uitgenodigd naar Washington te komen. De ze Belgische minister met zijn grote invloed bij alle Europese regeringen heeft zich uitgespro ken voor nauwe aaneensluiting van Europa bij de V S. Het is niet zeker dat met Spaak alle spaken uit het samenwer- kingswiel tussen beide wereldde len'zullen zijn verwijderd, maar de Belg zal de heer Kennedy pre cies kunnen vertellen hoe in Eu ropa de zaken liggen. - Hij zal daarbij stellig trachten een ver der toespitsen van de Ameri- kaans-Europese commerciële te genstelling té voorkomen. Uitbreiding van het handels conflict tussen de continenten zou een depressie kunnen ver oorzaken. In ieder geval zouden daarmee de betrekkingen tussen vele vrienden bekoelen, want de meest hartelijke betrekkingen worden dikwijls spoedig ijskoud wanneer er geldzaken in het ge ding zijn. personeelsbeleid gevoerd, dat de mens volkomen in zijn waarde laat. Het klinkt misschien een beetje on-orthodox in onze door voorschriften geregeerde wereld, maar men stelt zich daar toch op het goede democratische princi pe, (lat men niemand verplicht tegen zijn zin te werken. De voor waarde dat ontslag slechts kan gegeven worden, wanneer daar voor de betrokkene een positie verbetering uit voortvloeit wordt hier niet gehanteerd. Men acht die voorwaarde in strijd met de menselijke vrijheid. Iedereen die gaan wil, kan zonder enig be zwaar vertrekken en dat is een inzicht dat ongetwijfeld respect afdwingt. Overigens heeft dit be drijf een zo hechte oude kern velen zelfs vanaf de stichting in 1929 dat er wel een bijzondere binding moet zijn tussen de wer kers en de zaak. Men kan 't prin cipe van de vrijheid dus rustig hanteren, maar men doet het niet uit negatieve, doch uit positieve redeneringen. Sociaal Fonds Onze schoenindustrie is nog springlevend De firma J. H. Vesters heeft vergevorderde plannen om in de nabijheid van het Sportpark Elzenhoven een nieuwe schoen fabriek te bouwen. Wanneer de daartoe benodigde vergunnin gen tijdig afkomen, wil men nog in de loop van dit jaar met de bouw beginnen. Het wordt een riant complex van 5000 m2 hetgeen betekent dat de thans in gebruik zijnde bedrijfsopper- vlakte nagenoeg verdubbeld wordt. De ontwikkeling van dit bedriif toont duidelijk aan, dat onze schoenindustrie nog spring levend is, mits zij in 't patroon van het gehele moderne indus- trieel-economische groeiproces zowel nationaal als internatio naal de aansluiting weet vast te houden. Direct hiermee annex en voor het welslagen even zo belangrijk is een beleid dat ge richt is op de intermenselijke verhoudingen. De perfecte ma chine is 'n dood ding, wanneer zij niet geleid wordt door de mens die met begrip zijn werk doet en voor het opbrengen van dat begrip de waardering en de erkenning krijgt welke hij verdient. De jongste protectie is de hef fing van'invoerrechten op ven sterglas en tapijten, waardoor de Belgische export ernstig getrof fen werd en 3000 arbeiders bij onze zuiderburen op straat drei gen te komen. Wij zien hieruit nog eens dat de onvoldoende uit voer van Nederland naar de V. S. niet of niet alleen te wijten is aan de onvoldoende activiteit van het Nederlandse bedrijfsleven, maar ook aan de tegenwerking in Amerika zelf. Eerste crisistekenen De maatregelen in een bepaald tijdsgewricht genomen, zijn niet anders dan de neerslag van de toestand in die tijd. I)e Europese landen van de E.E.G. hebben te recht aangekondigd dat er voort aan verhoogde invoerrechten zul len worden geheven van plastic, kunstzijden onderkleding en an dere chemische produkten uit de Ver. Staten. Dit bewijst dat beide werelddelen niet in staat zijn hun Evenwicht In de dynamische ontwikkeling van deze tijd vormt het handha ven van het evenwicht tussen beide hierboven genoemde facto ren een van de grootste proble men. Er moet een gezond even wicht zijn in de belangstelling, die de leiding van een bedrijf op brengt ten aanzien van de tech nische uitgroei èn van het perso neelsbeleid. Mechanisatie en au tomatisering zijn weliswaar de toverwoorden van deze tijd, maar ze mogen niet verkregen worden ten koste van of in rangorde ho ger staan dan de intermenselijke verhoudingen. Het is misschien juist het in zicht in de samenhang van deze grootheden, welke mede een ver klaring geeft voor de voorspoe dige groei van het bedrijf, dat we vandaag „op de voet volgen". Een groei die in het algemeen vertrouwen geeft in de veer kracht van onze schoenindustrie. Enkele jaren geleden heeft de Twentse textielindustrie een we tenschappelijk rapport doen ver schijnen. Dat rapport heette „Beeld en werkelijkheid". Het toonde met goede argumenten aan, dat het beeld dat men van die textielindustrie voor ogen had en dat steunde op verouder de en niet al te beste tradities, reeds lang door de werkelijkheid was achterhaald. Met andere woorden, de textielindustrie van vroeger is niet meer te vergelij ken met die van thans. De tex tielarbeider heeft een even vol waardig beroep als wie ook. Er is een parallel te trekken tussen textielindustrie en schoenindus trie. Ook in de schoenindustrie hebben de verhoudingen zich ge wijzigd, maar helaas steunt men in de opinievorming over deze bedrijfstak nog te vaak op een verleden, dat inderdaad genoeg feilen had. De werkelijkheid thans is anders en d-1 gang van zaken bij „Anita" is er een der beste bewijzen van. gen ging een algcheie technische reorganisatie gepaard, welke ten doel had de produktie, .he vorig jaar mei 1500 paar schoenen per dag bedroeg, op te voeren tot 2000- dit laatste getal is inmid dels reeds royaal bereikt en men mikt nu voor het eind van dit jaar op een produktie m 3000 paar per dag. Dat is dus de technische kant van de zaak; zij wordt klaar ge maakt door 180 mensen; er is dus maar een klein rekensom metje voor nodig om de in drukwekkende produktiviteit bij „Anita" uit te rekenen. Zij ligt aanzienlijk boven het gemiddel de dat in de schoenindustrie ge bruikelijk is. De directie draait er ook geen doekjes om. „Et- moet bij ons hard gewerkt wor den", zegt zij, maar hard werken is een relatief begrip, dat 'n an- Dat positieve blijkt ook uit an dere factoren. Er is een Sociaal Fonds gesticht, waaruit de direc tie zonder bijdragen van werkne merszijde een bedrag van 50.000 gulden heeft gestort. Het fonds wordt jaarlijks naar verhouding aangevuld en het heeft ten doel het personeel dat door omstan digheden in moeilijkheden is ge raakt en door de bekende soci aal-charitatieve instellingen of door de overheid niet kan worden geholpen, niet aan zijn lot over te laten. Het voorziet in uitkeringen aan het vrouwelijk personeel, dat niet in de gelegenheid is voor een uitzet te sparen. De meisjes kun nen rekenen op een uitkering van 1500 gulden na vijf dienstjaren. Dit bedrag kan hierna zelfs oplo pen tot 2000 gulden en dat is dus een aardig appeltje voor de dorst. Op stapel staat een regeling voor bezitsvorming ten gunste van het mannelijke personeel, bijdragen in de aanschaffing van duurzame gebruiksgoederen enz. Hier ziet u dus gedemonstreerd de samenhang tussen technische ontwikkeling en modern perso neelsbeleid, de twee factoren die waardebepalend zijn voor het in dustriële en maatschappelijke patroon van onze tijd. Twee fac toren die ook in onze schoenin dustrie de pas markeren moeten, wil zij de plaats behouden welke zij in alle opzichten waard is. Een plaats die men niet gepre senteerd krijgt. De Euromarkt met zijn 160 miljoen mensen schept nieuwe kansen; zij schept ook nieuwe gevaren. „Voor die gevaren zijn we niet bang", zegt men bij Vesters. Men heeft er vertrouwen in eigen kracht, men heeft de beste voorwaarden ge schapen om die kracht gestalte te N.S. GAF 157 MILJOEN UIT De Spoorwegen hebben het af gelopen jaar 157.4 miljoen gul den besteed aan investeringen. Dat is aanzienlijk meer dan in 1960 in het bedrijf werd gestoken want toen beliepen de investerin gen 107.5 miljoen gulden. Het in 1961 uitgegeven hoge bedrag kon voor een belangrijk deel worden gefinancierd uit de afschrijvin gen. Het ontbrekende bedrag werd bijna helemaal betaald uit de liquide middelen. Deze zijn dan ook.fors gedaald van 68 mil joen gulden begin 1961 tot 18.7 miljoen gulden aan het einde van dat jaar. De investeringen zijn de algelopen jaren zo hoog geweest dat mede in verband met de in vesteringsaftrek over 1961 wel geen vennootschapsbelasting zal hoeven te worden betaald. Van de investeringen in het afgelopen jaar had 65.3 miljoen gulden betrekking op rollend materieel. Er zijn dan ook heel wal wagons bijgekomen. Zo kwa men er voor reizigers 11 elektri sche vierwagenstellen bij (in'62 volgen er nog 5), terwijl het goc- derenwagenpark duchtig werd versterkt door de toevoeging van 500 gesloten wagens van groot volume, 250 twee-assige en 147 vier-assige ziilossers, 140 silowa gens, 20 dubbeldekwagens, 18 koelwagens en 14 vier-assige ron genwagens. In 1962 krijgt de N.S. nog ruim 1400 nieuwe wagens er hij. Afgedankt werden het afge lopen jaar bijna 650 wagens. De N.S. beschikte aan het be gin van dit jaar over 674 (684) trein- en rangeerlocomotieven, 1962 (1900) rijtuigen en 23091 (22656) goederenwagens. In dit laatste cijfer zijn ook particulie re wagens begrepen. De investeringen buiten de sec tor rollend materieel bedroegen in 1961 88.6 miljoen gulden. Dit geld werd bestemd voor spoor wegen, bruggen, vrije kruisingen, gebouwen en installaties. Tot de uitbreidingen die nog op het programma staan, beho ren onder meer nieuwe stations gebouwen in Socst-Zuid, Hardc- garijp, Weesn, Emmen, Zwijn- dreclit, Vlaardingen. Eijsden, Builde, Hopel, Geleen-Oost en Uitgeest. Wat bruggen betreft, wordt in het jaarverslag der N.S. gemeld, dat de brug over de IJsel hij Deventer wordt vervangen. Verder worden plannen voorbe reid voor de bouw van hogere en langere bruggen over 't Amster dam-Rijnkanaal bij Utrecht en Weesp. Een ander programmapunt, waarmee intussen al is begonnen is, in een periode van ongever 3 jaar alle perronklokken op het gesynchroniseerde landelijke tijd- net aan te sluiten en de klokken van een secondenwijzer te voor zien. in ons modern snelgroeiend bedrijf vragen wij Komt U eens met ons praten I EERSTE ZEINE OOST - WAALWIJK Snelle groei Het complex aan de Eerste Zeine kreeg begin vorig jaar een uitbreiding van 500 ni2: direct hierop aansluitend vo'gde een tweede van 600 m2 en deze fase was nog niet voltooid of ;ntern was toen reeds de beslissing ge vallen om nabij het sportpark Elzenhoven een geheel nieuw complex te bouwen. Met deze uitwendig zichtbare vernicuwin- der licht krijgt wanneer de mo derne techniek de mens 'n hand je helpt. Menselijke vrijheid Op die moderne techniek hoe ven we hier niet verder in te gaan. De hierboven gegeven feit ten en cijfers zijn welsprekend genoeg. Wat meer aandacht ver dienen de intermenselijke ver houdingen. Bij Vesters wordt 'n geven, men treedt met open vi zier de internationale concurren tie tegemoet en van hoog tot laag is men zich bewust een bedrijf te representeren dat ook in de ei gen omgeving in niet onbelang rijke mate steun geeft aan het vertrouwen in een industrie die levend is en dat ook zo als nu aan de Eerste Zeine en straks bij „Elzenhoven" inet nadruk bewijzen wil. (Ingez. med.) SPOORBOEKJE JAAR GELDIG Te beginnen in mei 1963 wil len de Nederlandse Spoorwegen overgaan op een dienstregeling, die gedurende het gehele jaar geldig zal zijn. Vanaf die datum zal dus niet meer twee keer maar een keer per jaar een spoorboek je verschijnen. Hiertoe is besloten omdat ge streefd wordt naar een periode van stabilisatie van de dienstre geling, zo zegt de directie van de N.S. in haar jaarverslag. Verder past de nieuwe maatregel goed bij het door de Europese Dienst- rcgelingsconfcrentie genomen be sluit om een tweejarige interna tionale dienstregeling in te voe ren. Te zijner tijd hoeft in het in ternationale verkeer dus maar eens in de twee jaar een spoor boekje uit te komen. ZOMERUITVERKOOP START 14 JULI De zomeruitverkoop begint dit jaar op zaterdag 14 juli. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken desgevraagd meegedeeld. Uitzonderingen hierop, die bij 't ministerie bekend zijn, zijn Alk maar (begin 13 juli in verband met de kaasmarkt), Hoorn (12 juli, eveneens in verband met de toeristen), en Heerenveen (13 ju li). De vervroeging van de uit verkoop in Heerenveen hangt volgens Economische Zaken sa men inet het feit, dat daar een winkelstraat wordt opgebroken. Hiervan ondervindt de verkoop hinder. Volgens het ministerie komt het sporadisch voor, dat men eerder met de uitverkoop begint. MARINIER GEWOND OP NIEUW-GUINEA Tijdens een vuurgevecht met infiltranten op 19 juni heeft bij Wersar de marinier der tweede klasse zeemilicien H. G. C. Wien- tjes een schotverwonding opge lopen aan beide benen. Hij is overgebracht naar het gouverne mentsziekenhuis te Sorong. Ma rinier Wientjes is 20 jaar. Hij is gehuwd en is woonachtig in Haaksbergen (Overijsel). e Tcho VAn het Zuióen EXCLUSIEF m SCHOEN EN Grot«»traat 1 53 - Waalwijk Tel. 2505 Lees in nevenstaand artikel welke buitengewoon gunsfige sociale voorzieningen wij voor onze werk nemers hebben getroffen. Denk er eens ernstig over na of het ook niet in UW belang is aan een verdere uitgroei van ons bedrijf en aan EEN VEILIGE TOEKOMST VOOR U EN UW GEZIN te komen meewerken.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9