wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt China's economisch gezicht vermindert Raad hechtte goedkeuring aan City-plan Gemeenteraad VLIJMEN Gemeenteraad Waalwijk Laageinde 1woning-wetwoningen Reusachtige graan import on STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN Buitenlandse handel vermindert HANDELSVERKEER NEEMT AF DRUK OP DEVIEZENRESERVE MAANDAG 2 JULI 1962 84e JAARGANG No. 51 jam__ De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 -2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Mao-Tsje-Toeng en de zijnen hebben nieuwe trekken getekend in het eeuwige gelaat van China. Maar de mond van de Chinese kolossus geeuwt nog steeds van de honger. Armoede, gebrek en ondervoeding lopen als zware draden door de geschiedenis van het oude China heen. Sedert het begin der christelijke tijdrekening heeft China meer dan 2000 massale hongersnoden gekend. En ook nu, onder het communistisch bewind wordt het Hemelse Rijk geteisterd door zijn oude plaag. Bij duizenden zijn de laatste maan den Chinese vluchtelingen naar de Britse kroonkolonie Hongkong en de Portugese bezitting Macao uitgeweken, hunkerend naar een bord rijst. Deze vluchtelingenstroom weerspiegelt de huidige zwakte van China s economie. De handelsstatistieken leggen dit feit op nuch terder wijze vast. De Chinese vluchtelingen die in Hongkong en Macao arriveerden, verhaarden dat zij zonder moeite vertrekvergunningen hadden verkre gen. De autoriteiten hadden hen zelfs de kortste weg gewezen.... Want het michtige China (700 miljoen inwo ners!) kan zichzelf niet voeden. Dit pleit niet voor het communistisch be vind. De grote sprong voorwaarts echter is een hopeloze mislukking geworden en het commune-systeem heeft het land op vele plaatsen hon gersnood gebracht. Dat kunnen zelfs de altijd glimlachende gezichten van de partijbonzen niet verhullen. De dalende landbouwopbrengsten, deels tengevolge van natuurrampen, hebben de situatie uiteraard het meest beïnvloed. Normaliter kan de Chinese landbouw in de binnenlandse behoef te aan landbouwprodukten voorzien en kon men zelfs een deel van de op brengsten exporteren. Nog in 1959 vormden de landbouwprodukten 15% van het totale Chinese exportpakket. Weliswaar heeft de Chinese regering getracht in de afgelopen jaren de export van voedingsmiddelen naar Aziatische en sommige Afrikaanse landen toch nog zoveel mogelijk te continueren, doch dit ging dan uit de aard der zaak ten koste van de maag der Chinezen zelf. Het vorige jaar zag de Chinese regering zich genoodzaakt graan te importeren. De sowjet-unie wilde zijn leveranties van levensmiddelen echter niet vergroten. Tegen wil en dank moest de Chinese regering toen wel kontakt zoeken met enkele westerse landen, in casu Australië en Canada, met welke landen graanleverantie- overeenkomsten werden afgesloten. In totaal werd in 1961 5,5 miljoen ton graan ter waarde van 320 mil joen geïmporteerd. Bovendien werd in dat jaar nog 350.000 ton rijst in Birma een een miljoen ton suiker in Fidel Castro's Cuba aangekocht. Frankrijk zal in de eerstvolgende drie jaar meer dan een miljoen ton graan naar de Volksrepubliek verschepen. Voorts zijn met Canada besprekingen gaande voor verdere graanzendingen in 1962 en 1963. Ons handelsverkeer met rood-Chi- na vertoont een evidente terugslag. Nederland exporteerde in het afgelo pen jaar ter waarde van f 15 mil joen naar China tegen f 26,1 miljoen in 1960 en f 42,4 miljoen in 1959. De Nederlandse invoer uit China daalde tot f 55,6 miljoen in 1961, tegen f 81,1 miljoen in 1960 en f 84,1 miljoen in 1959. Tot de be langrijkste posten die voor onze ex port naar China in het afgelopen jaar een daling te zien gaven, behoren elektrische machines en toestellen, an dere machines,, chemische en pharma- ceutische produkten. De vermindering van de Chinese export naar ons land betrof begrijpelijkerwijs in de eerste plaats rijst en graan, ook voerde Ne erland in 1961 minder tin en katoe- en weefsels uit rood-China in. Deze teruggang van het handels- er keer tussen China en ons land is mptomatisch voor de gehele ont- kkeling der Chinese handel. Helaas orden in de Volksrepubliek geen of- iciële cijfers gepubliceerd omtrent de ntwikkeling van de buitenlandse l, maar deze gegevens kunnen voor een groot deel ontleend worden aan de handelsstatistieken van de landen, met welke China handel dreef, in 19(0 met 19 tot een to taal van rond 1500 miljoen roebels. In verband met de geringere voed- selproduktie daalde de Chinese ex port naar de sowjet-unie in dat jaar met 23 tot 764 miljoen roebel, ter wijl de invoer uit de sowjet-unie te rugliep met 14,4 tot 735 miljoen roebel. Deze ontwikkeling zou zich in 1961, mede onder druk van de ver scherpte politieke tegenstellingen tussen beide landen, hebben voortge zet. Concrete gegevens hieromtrent ontbreken vooralsnog. Wel zou vol gens Chinese bronnen Rusland reeds in 1960 het merendeel van zijn tech nici en vaklieden uit China hebben teruggeroepen. Ook werden vorig jaar geen kredieten meer van de Sowjet-unie ontvangen. Onder invloed van de tekortschie tende exportvoorraden en het daar mee, samenhangende streven naar de EXCLUSIEF H O E 1 53 - W.< Tel. 7505 Iwljk importbeperking, geeft de Chinese handel met de westerse landen even eens een sterke vermindering te zien. De invoer uit west-Europa b.v., die in 1960 nog 240 miljoen bedroeg, daalde vorig jaar tot 101 miljoen. De Chinese export naar west-Europa, alsook naar Polen en Tsjecho-Slowa- kije, is van 1960 op 1961 op z'n minst gehalveerd! Tenslotte vertoont ook de Chinese handel met Afrika en de Aziatische landen een teruggang. China's export naar deze continenten verminderde naar schatting met 18 a 23 De import uit deze gebieden bleef daarentegen vrijwel constant. Door de kolossale graanimporten wordt uiteraard een sterke druk ge oefend op de Chinese deviezenreser ve, welke volgens de meest recente cijfers begin vorig jaar op 300 mil joen werd geraamd. Behalve door de inkomsten uit de export werd de Chi nese deviezenvoorraad in het afgelo pen jaar aangevuld door verkoop van goud en zilver en door remises van overzeese Chinezen. Deze remises zouden vorig jaar naar schatting 185 miljoen hebben belopen. Nog op andere wijze zag de Chinese rege ring kans de vrije valuta-saldi te ver hogen. Aan in Hongkong woonach tige Chinezen werd toegestaan voed- selpaketten te zenden naar hun fa milie in China. Deze paketten konden kant en klaar worden gekocht in de te Hongkong gevestigde Chinese winkels. Met andere woorden goe deren die afkomstig waren uit China, vonden hun weg daarheen weer te rug Dit betekende niet alleen export inkomsten voor China, doch tevens inning van transportkosten en invoer rechten. Dat het grote, uitgestrekte China deze manipulaties nodig heeft om de vrije valuta-saldi te verhogen, is op zich al tekenend voor de zwakke economisch-financiële positie van het Hemelse Rijk. Telegram-adres „Echo" WNKELCONCERN EN BELEGGINGSMAATSCHAPPIJ TOONDEN REEDS BELANGSTELLING Het contact, dat het college van B. en W. met verschillende pro vinciale instanties hebben gehad, zijn er de oorzaak van, dat de stedebouwkundige planning ruimer is uitgevallen, dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. Tijdens deze besprekingen is voor het college komen vast te staan, dat het aanvankelijke plan te be perkt van opzet was, waardoor het gehele city-deel in de planning is opgenomen. Het uitbreidingsplan „Centrum" omvat nu, het deel van de ge meente dat wordt begrensd door ten noorden de Grotestraat, vanaf de Mr. van Coothstraat tot aan de Wilhelminastraat; ten oosten van de Wilhelminastraat; ten westen van de Mr. van Cooth straat en ten zuiden lópende van de Wilhelminastraat naar de Mr. van Coothstraat. Het plan zal in drie fasen worden uitgevoerd, hetgeen evenwel niet wil zeggen, dat de uitvoering van fase I en fase II elkaar niet zullen overlappen. De uitvoering van deel III zal eerst veel later en dan nog geleidelijk aan ter hand worden genomen. RUIMER VAN OPZET Naast deze geleidelijkheid van uitvoering, zal ook de samenhang een grote rol gaan spelen. Mede in ver band hiermee, had ook de provinciale planelogische dienst geadviseerd het plan ruimer te zien. Het college van B. en W. hebben zich dan ook aan deze adviezen gehouden, zodat het Citiyplan niet beperkt is gebleven tot een verstedelijking rond het Cultureel Centrum. De voorzitter benadrukte, dat juist hierdoor het plan bij voor baat al de goedkeuring van deze pro vinciale instanties zou hebben. Een zeer belangrijk element in het groots opgezette Cityplan is de soe pelheid, die is gelegen in het feit dat het plan op verschillende punten kan worden aangevangen. Wanneer dit niet het geval zou zijn, zou het plan onmiddellijk al, te star en te stringent zijn geworden. Wat betreft de exploitatie-opzet is het college als volgt te werk gegaan Men heeft eerst vastgesteld, welke gronden en gebouwen maximaal ver worven dienden te worden. Hierna hebben b. en w. een raming gemaakt van de kosten, die de verwerving van de nodige gronden en gebouwen met zich zal brengen. De totale kosten van grond- en gebouwen-verwerving zul len om en nabij de vier miljoen zijn gelegen. GEÏNTERESSEERD Naar aanleiding van enkele vragen van de heren Dercksen en Meijs, wel ke grondslagen het college van B. en W. hadden aan te voeren voor de re alisatie van een dergelijk groot en kostbaar plan, meende de voorzitter allereerst te moeten opmerken, dat men dit plan moest zien als geheel eigensoortig, zodat het dus moeilijk te vergelijken zou zijn met andere uit breidingsplannen. Bovendien, zo be klemtoonde hij, werd het hoog tijd dat aan het centrum eens enige aandacht wordt besteed. Wat betreft het Culturele Centrum kan worden gezegd dat in Waalwijk inderdaad een wezenlijke behoefte naar betere en ruimere accomodatie op dit gebied bestaat. Daarnaast be reiken het college van B. en W. re gelmatig verzoeken van bedrijven, om in dit gebied kantoren te krijgen. De voorzitter deelde verder nog mee, dat er van de zijde van een groot winkelconcern, bijzondere interesse bestaat voor het gedeelte ten westen van de Kombi tot aan de toegang van de St. Janskerk. Uit contacten die hebben plaats gevonden tussen het college van B. en W. en een grote beleggingsmaatschappij is komen vast te staan, dat deze in belangrijke mate geïnteresseerd is in de winkels die komen te verrijzen in het hartje van het Cityplan, in de onmiddellijke na bijheid van het Cultureel Centrum. In het Cityplan is bovendien de bouw van 120 wooneenheden opge nomen. De voorzitter meende dat de woningmogelijkheid ten volle aange grepen diende te worden als tegen hanger van de enorme groei der ge meente. BELANGRIJKE ELEMENTEN Ir. v. d. Ree, van het stedebouw kundig bureau Kuiper, Gouwetor en de Ranitz uit Rotterdam, lichtte tij dens de vergadering het plan verder toe. Hij noemde het een bijzonder ge lukkige omstandigheid, dat in het centrum verschillende ongebruikte zones waren vrij gebleven, terwijl het rechthoekig stratenstramien het cen trum zeer geschikt maakte voor een verdere uitbreiding. Hij wees er in dit verband op dat ook het grote structuurplan Meerdijk vasthield aan dit rechthoekig stramien. Het ligt in de bedoeling om in de oostelijke helft van het nieuwe City plan, de kerk van St. Jan een waar dige plaats te geven, omringd met ruimten en passende gebouwen, zo dat naast het stadhuis ook de kerk een eigen plaats in het beeld van Waalwijk zal krijgen. Een belangrijk City-element wordt gevormd door de winkels. Het steeds vernieuwen en vergroten van bestaan de winkels wijst erop dat men in Waalwijk met recht van een winkel apparaat kan spreken. Het zal even wel noodzakelijk blijken te zijn, dat deze winkels aantrekkelijk blijven en, voor zover zij dit nog niet zijn, dat zij aantrekkelijk gemaakt worden. De kantoren en bankgebouwen zul len wel niet direct een plaats midden in het City-plan toegewezen krijgen, maar goede verbindingswegen dragen er zorg voor, dat de doorgang van de City naar het verzamelgebouw voor kantoren en banken als vanzelfspre kend is. In dit centrum zullen boven dien nog een aantal wooneenheden worden aangebracht (waaronder een hoeveelheid eengezinswoningen), zo dat het stadsbeeld ook tijdens de avonduren zijn levendigheid blijft be houden. AANZET TOT VERDERF De straat die voor de kerk van St. Jan is geprojecteerd zal in principe geen doorgang geven naar de Wilhel minastraat, om op deze wijze het ge sloten karakter van het kerkplein enigszins te handhaven. Misschien dat in de toekomst wanneer dit nodig blijkt te zijn een onderdoor gang, verbinding met de Wilhelmina straat zal geven. Vanuit de Grote straat en Markt zal deze straat dus wel te bereiken zijn. VERSTEDELIJKING Andere elementen, die in het City plan een belangrijke rol spelen, zijn de kiosken, pleinen, de beplanting, de verlichting en het plaveisel. 1 en zuiden van de Grotestraat en evenwijdig hieraan, is een nieuwe straat geprojecteerd, vanuit de Grote straat leidt een winkelpromenade, die dus afgesloten zal blijven voor rijdend verkeer - naar het Cultureel Centrum, dat zal komen te verrijzen tussen de Grotestraat en de nieuw geprojecteerde straat, evenwijdig aan de Grotestraat. De nieuwe elementen in het City plan zullen dan worden gevormd door een tracé dat evenwijdig zal komen te lopen aan de Grotestraat; het kerk plein; het plein rond het Cultureel Centrum en de doorbraak vanuit de Grotestraat naar het Cultureel Cen trum. Dit geheel van elementen zal de eerste aanzet betekenen van de verstedelijking van het centrum van Waalwijk. Waarschijnlijk zal het mo gelijk blijken te zijn om in de toe komst het stadspark een verbinding te geven met het centrum, waardoor ook dit gedeelte een meer open ka rakter zal krijgen. Het kerkplein zal worden omzoomd door winkels, terwijl de zuidelijke afsluiting wordt gevormd door kan toorflats. De winkels zullen ook aan de zijde van het kerkplein een nor male winkelfacade krijgen. OPLOSSING VERKEERSPROBLEMEN Overigens doet de aanleg van een parallelstraat aan de Grotestraat ver moeden dat in de toekomst het ver keersprobleem -in het centrum van Waalwijk, met name in de Grote straat, wat minder nijpend zal zijn. Ir. v. d. Ree zag dan de mogelijk heid geschapen om de Grotestraat éénrichtingsverkeer te geven. Verder is in het nieuwe Cityplan ruimte ge laten voor de aanleg van parkeer- pleinen en stroken. De raadsleden bleken alle grote bewondering voor het plan te hebben. De heer Dercksen bracht naar vo ren, dat hij liever wat meer en ge detailleerd cijfermateriaal op tafel had zien verschijnen. Hij vroeg of het college van B. en W. had ge streefd naar een programmering van hetgeen verwezenlijkt moet worden. Na twee uur heeft de raad vol mondig haar fiat gegeven aan het door het college van B. en W. aan de raad voorgelegde plan, dat zal moe ten bijdragen tot de verstedelijking van Waalwijk-centrum. Binnenkort zal het plan voor eenieder ter inzage worden gelegd, zodat ook dan door de betrokkenen bezwaarschriften kun nen worden ingediend. Tijdens de herziening van het uit breidingsplan Laageinde I in de ge meenteraad van donderdagavond, deelde de voorzitter mee, dat het in de bedoeling ligt om de toe te kennen woningwetwoningen voor 1963 daar te verwezenlijken. De raad verleende eveneens haar toestemming tot het verlenen van me dewerking voor de aankoop van 120 leerlingensets ten behoeve van de klassen vijf en zes van de St. Petrus- scholen. Omdat het momenteel in ge bruik zijnde meubilair niet meer vol doet werd het onlangs door de school arts afgekeurd. Voor de vernieuwing van een ze vental vloeren verleende de raad haar medewerking aan de St. Antonius- school. In deze school zal bovendien een centrale verwarming worden aan gelegd. Grond werd aangekocht van Chr. J. A. Appels. De totale grootte van de aangekochte grond bedraagt 70 aren. Aan het makelaars- en assurantie kantoor A. A. van Dijk te 's-Herto- genbosch werden een vijftal bouw terreinen, gelegen in het uitbreidings plan Bloemenoord, verkocht. Deze firma heeft de grond gekocht voor de bouw van een vijftal flats met 66 wooneenheden. De firma Zeebregts aannemingsbedrijf N.V. te Tilburg kocht van de gemeente 3000 m2 grond, gelegen aan de Grotestraat hoek Putstraat. Genoemde N.V. is voornemens, op dit terrein een flat gebouw dat 8 winkels en 17 woon eenheden bevat, te bouwen. Aan de gebr. S. en A. F. Weevers werd voor de bouw van een flat met 30 woon eenheden aan het wandelpark aan de Olympiaweg een perceel grond ver kocht. Een perceel grond van 640 m2 ging eveneens in handen van deze fir ma over. Hier zullen 1 winkel met 2 boyenwoningen en een blok van 3 woningen worden gebouwd. Het voorstel tot onbewoonbaar verklaring van een viertal woningen aan de Hooisteeg werd zonder stem ming goedgekeurd. URGENTIE-VERKLARING VOOR O.L.S. Tijdens de bespreking van het City plan van Waalwijk, heeft burgemees ter Teijssen donderdagavond medede ling gedaan dat de urgentie-verkla ring voor de bouw van een Openbare Lagere School is binnengekomen. Binnen afzienbare tijd zal worden beslist, waar genoemde school moet worden gebouwd. De installatie van de heer P. J. Dekkers als nieuw raads lid; het toestaan van een crediet voor 65.000.voor extra voorzieningen aan de nieuwe weg door het „tuinbouwgebied" tussen Vlijmen en Drunen; een crediet van 11.000voor ver bouwing van en nieuw meubilair voor de raadzaal; de verplich te vacantiesluiting voor kruideniers; de verkoop van een paar percelen bouwgrond en de jachtrechtverpachting, vormden de voornaamste punten van de lange agenda die de gemeenteraad donderdagavond j.l. te behandelen kreeg. Wijlen de heer v. Bokhoven herdacht. Waarnemend burgemeester Mr. Stieger, die voor het laatst als voorzitter van de raad van Vlij men fungeerde, opende deze vol tallige zitting met gebed en her dacht hierna met enige piëteit volle woorden het op 9 juni j.l. overleden raadslid, wijlen de heer Nic. v. Bokhoven, die vanaf 23 aug. 1945 tot zijn overlijden lid van dit college is geweest, waar van geruime tijd wethouder en herhaaldelijk waarnemend bur gemeester tijdens ziektegevallen van burgemeester v. Hout. Naar spr. van personen die de overle dene beter gekend hebben, ver nam heeft deze steeds zijn beste krachten aan de gemeentebelan gen gewijd. De sympathie en vriendschap van de raadsleden kwam tot uiting door hun vol tallige aanwezigheid bij zijn uit vaart. Hij ruste in vrede. Installatie nieuw raadslid. In de vacature v. Bokhoven was voorzien door de benoeming van de heer P. J. Dekkers, die in deze vergadering als raadslid werd geïnstalleerd. Na onderzoek van zijn geloofsbrieven en het afleggen van de voorgeschreven eden wenste de voorzitter hem geluk met zijn benoeming en hoopte dat hij in harmonie en samenwerking met de overige raadsleden vruchtbaar zou kun nen werken. De heer Dekkers, die reeds eer der in de raad zitting had, dankte

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1