1 1 1 1 1 UIIU BEDRIJFSAPOSTOLAAT OOK ONDER DE JONGEREN v LEREN JULLIE OP SCHOOL 00K REEDS „neudeutsch" Door Ben Ouwerkerk Het geheimzinnige eiland TW SI NAAR HOOFDREDACTEUR: Lamb. F. van Beers REDACTIERAAD: Hans Brokx Gerard van Esch Ine van Heesch Ad van Liempt Fred Meij Ben Ouwerkerk René van Montagne Marcelle Romar TWEEDE JAARGANG NO. 14 blad vóó r en dóór de jeugd 6 JULI 1962 REDACTIE-ADRES: Waalwijk. Putstraat 40, TELEFOON: 04160 - 3698 BANKIER: VERSCHIJNT ELKE VEERTIEN DAGEN A'damsche Bank, Waalwijk. Alleen naar voren leven is interessant Het bedrijfsapostolaat werkt ook onder de jongeren. Hele grote industriecentra hebben een bedrijfsaalmoezenier, die speciaal voor de jonge mensen van ateliers, bedrijven en kantoren is vrij gesteld. Zo zoekt ook de bedrijfsaalmoezenier van Waalwijk, contact met de jongeren. Dat is al heel gemakkelijk via de prima werkende Mater-Amabilisschool, de jongeren cursus en de enthousiast geleide Levensschool voor jongens. De aalmoezenier moet met deze werkende jeugd directe contacten leggen, en dikwijls spreekt hij met hen door middel van hun eigen tijdschriften. De Mater-Amalilisschool geeft b.v. het goed verzorgde blad „Klanken" uit. De Levensschool heeft 'n eigen stem met het prima blad „De Knalpot" (klemtoon op knal, 1.50 per jaar voor niet-leerlingen). Oud-deelnemers en deelneemsters vormen clubjes, voor wie de aalmoezenier op een voorzichtige 'en aannemelij ke manier „het zout der aardeprobeert te zijn. Je kunt-wel zwartkijken tegen hen die zich afvragen of al dat werk aan die jeugd is besteed. wi Het heeft - lijkt mij - niet het minste zin alleen maar „ach" en „wee" te roepen ten aanzien van de jeugd. „De jeugd interesseert zich voor geen kerk", is een opmerking. Kop op! Ongetwijfeld heeft de jeugd wèl behoefte aan een kerk, zoals die door Christus - de mensge- worden God - is gesticht. Zeer zeker neemt de jeugd niet alles voetstoots aan; zij willen dat het Christendom wordt vóór-geleefd, zuiver 'en oprecht. En zij hebben gelijk. Want hoe geestdodend is een Gods dienst die zichzelf met uiterlijkheden en riten overlaadt. Is de jeugd dan zo lief, dat er voor 'n bedrijfsaposto laat bij hen geen werk meer is? Integendeel! Er is nog genoeg te doen! Zij zullen moeten leren, niet zoals vroeger hun ouders, om van de nood een deugd te maken, maar veeleer om van de lokkende overvloed een deugd te maken. Zij zullen moeten leren, hoé hun werk serieus te nemen. Gedachten over „rechtvaardigheid"„plicht van staat" en hun verhouding t.o.v. de directeur, moeten worden besproken. En toch, hoe serieus het grote leven ook gaat worden, zij mogen leren om als SPELENDE men sen met die wereld om te gaan. Of die vele zorgen allemaal aan die jeugd is besteed? Zou ik denken Indien onze jeugd niet meer Christelijk zou denken en voelen, dan zou er in de toekomst geen Christendom meer zijn. Overigens, we hebben de beste vooruitzichten dat het ook met de jeugd prima in orde komt, ook al verza melen zij zich op het raadhuisplein met hun brommers, in afwachting of 't iets gaat worden.... met de meisjes. Maar daarom óóók voor de jongeren BEDRIJFS APOSTOLAAT. M. JANSSEN, Bedrijfsaalmoezenier Waalwijk Madagascar is een groot geheimzinnig eiland ten oosten van Afrika in de Indische Oceaan. Het ligt ter hoogte van de Portugese kolonie Mozambique. De oorspron kelijke cultuur, taal en bevolking zijn grotendeels af komstig van Indomaleise landen op de grens van de Indische en Stille Oceaan. Tot voor kort was Mada gascar nog een volslagen onbekend gebied; een para dijsachtig eiland met een flora en fauna zoals men die zelden ergens ter wereld vindt. Het heeft een lengte van 1600 en een breedte van 375 km. Men zou alge meen verwachten, dat de Malagasi - de bewoners van Madagascar - de Fransen zouden haten, want toen zij in 1947 tegen hun overheersers rebelleerden, wat de F ransen met een bruutheid onderdrukten zoals men in de buitenwereld nauwelijks heeft beseft, dacht men aan een tweede Algerije, maar tot ieders verbazing be sloten de beide partijen tot een eendrachtige samenwer king en daarbij lieten zij het verleden rusten. Op deze wijze leidde de samenwerking tot een metamorfose van de kleine kolonie, die een der beste van de wereld genoemd mag worden. Een raadsel is hoe de bevolking daar is gekomen. Over de oorsprong is men het wel eens. Men vermoedt, dat zij op vlotten de oceaan zijn overgekomen en zich daar hebben vermengd. Een uit de koers geslagen kapitein heeft het ontdekt in 1500. Maar pas in 1777 drong de eerste Europeaan in dit mysterieuze eiland door en keerde vol geestdrift terug Ik was toentertijd een jaar of zeventien, en in het bezit van een snelwerkend denkraam, dat onder alle moge lijke omstandigheden in staat was, het juiste woord te vinden, toen een oudere vrouw aan onze deur ver scheen, die het een en ander wilde verkopen. Zuchtend en steunend was ze de trap op geklommen, had gebeld, en dreunde even later haar versje op. Ik kan mij op het ogenblik niet meer herinneren, wat ze te koop had, waarschijnlijk een verzameling naai garen en schoenveters. Ik was alleen aan de deur verschenen, en luisterde met belangstelling naar haar lijst. Nu zou deze tante eens meemaken, wat intelligentie is, en hoe een leerling van een middelbare school hierover denkt. Ik kan me nog levendig voorstellen, hoe ik vol superio riteit in de deuropening leunde en mijn jongenslogica op de arme vrouw liet neerkomen. Ik zou graag weten, beste vrouw, waarom een wel denkend mens eigenlijk iets van u zou willen kopen 1 Want, ten eerste, wanneer wij dat, wat uw koffertje daar bevat, werkelijk nodig zouden hebben, gelooft u dan, dat wij zouden wachten, tot bij toeval een venter langs de deur komt? Neen! We zouden direct even op de hoek halen wat we nodig hebben. Logisch? Maar ten tweede, wanneer wij uw waren niet nodig hebben, waarom zouden wij die dan eigenlijk kopen? Of koopt u soms dingen die u helemaal niet hebben wilt? Glashelder niet?" Zo, die zat. Ik was benieuwd, wat ze nu nog te zeg gen had. Ze zei helemaal niets meer, maar klapte haar koffertje dicht, en keek me met een bedroefd-verwonderde uit drukking aan. Dan zei ze „Ga zo verderen strompelde weer naar beneden. Daar stond ik nu, met mijn overwinning en mijn logica, en had het overtuigend gevoel, dat ik zoéven een morele (eerste klas) oorvijg gekregen had. Verward ging ik weer naar binnen, en wist op geen stukken na, hoe ik deze bittere nasmaak zou moeten verklaren. Ik had toch gewonnen, ik had toch gelijk gehad! Het duurde weken, voordat ik dit onbehagen kon ver klaren, en het me langzaam duidelijk werd, dat men pijn kan doen, ook wanneer men duizendmaal gelijk heeft; en dat het laf is, een pijl, die op ons gevoel gericht is, met het schild van het verstand op te van gen. Deze vrouw was niet gekomen om te discussiëren, maar om op een moeilijke manier in haar levensonder houd te voorzien, en mij, ook mij, daarbij om hulp te vragen. Maar ik had haar niet geholpen. Ik was blind, verblind door het licht van het verstand, dat zo dikwijls het zachte licht van de ziel doet verbleken - zon - Hoe er over muziek gedacht en gesproken wordt, is zelfs voor een niet-wetende geen probleem. Men weet het, ieders muzika le geest zit vol met twist van Chubby, en lawaai van Cliff, waartegen de oudere genera tie niets anders kan doen, dan wijs met hun hoofden schud den. Hiermee worden natuur lijk de brave huisvadertjes bedoeld. De niet-brave huis vadertjes zijn wat dit betreft, de mensen die er ergens geld aan weten te verdienen. Het is beslist niet slecht om „fan" te zijn, maar waarom blijft onze in teresse zo eenzijdig? Naast de populaire muziek mag onze belangstelling toch eigenlijk ook wel eens gaan naar de klassieke of populair-klassieke muziek. De lezers, die na deze zin nog verder lezen, zullen misschien zeggen, dat zij van klassieke muziek niets begrij pen. De populaire is immers zoveel gemakkelijker. Het rithme en dezelf de dreun leveren geen moeilijkheden. Maar waarom versta je deze klassieke muziek niet Is het de te weinige voorlichting, weet je niet beter, of wil je niet beter weten? Je zegt de klassieke muziek is moeilijk te begrijpen, maar in werke lijkheid is dit helemaal niet zo. De klassieken zijn minstens even gemak kelijk als elke andere muziekstroming. Heb je bijvoorbeeld „De Moldau" van Smetena eens beluisterd? De muziek vertelt ons over de golf van een rivier, die ons meevoert van het begin naar het einde. Of de ouver ture 1812 van Beethoven, die vertelt over de invasie en terugdrijving van Napoleon's troepen in Rusland. „De Nieuwe Wereld" van Dvorak, die zijn indrukken van Amerika mu zikaal laat horen. En „Capricio Ita- lien" van Tsjaikowski, die ons een treinreis door Italië Iaat maken. Be luistert eens „Le Dans Macasie" van Saint-Saens, die het kerkhof tot le ven roept, of de „Orpheus in de On derwereld" van Offenbach, die zijn herinneringen aan een donderend on weer onsterfelijk maakte. En zo kunnen we doorgaan. Het is veel gemakkelijker gezegd dan bewezen, dat het klassieke genre „waardeloos" is. Maar (hou je vast) we komen nog wel eens hierop terug. F. Meij. (van een speciaal medewerker in Oostenrijk) zwei backfische (dreiviertelhosen, lackierte fingernagel, knallrote lippen) stehen vor dem schaufenster eines modehauses. der chronist am puls der gegenwart als aufmerksamer horchposten hört sich das zweigesprach der beiden grossstadtmadchen neugierig an. „kiki", sagt die eine, „schau dir die tinatscher-dresses an, die würden ganz zu unseren slücks passen und un- seren sixepiel unterstreichen!" - „o keh!" sagt kiki, „ich würde mir gern schorts kaufen wenn ich monneh hatle"- „aber mit schorts kannst du doch auf keine paathie gehen"wirft die andere ein. „warum nicht? der njv luck mit schorts wird be- stimmt ap tu deht mit dem richtigen mahk up dazu, wenn ein paar smarte manatscher die sache in die fin ger kriegen. last not liest ist auch bald kampingzeit! das war ein gag!" „hm, ich muss mir jetzt einen neuen tschob suchen. Ich kann mir nichts neues mehr leisten. in meinem of fis gefüllt mir's nicht, mit dem wörk klappts nicht, des boss ist kein tschentelman, denk dir, sein hobbi ist schopang. wenn ich dem was von der neuen star- dast-band in der texasbar erzöhle guckt er bloss doof. von bibop, dixieland, bluhs, bugie-wugie und über haupt von tschaass hat der altmodische boy keine ah- nung, obwohl er telefischen daheim hat. er kaut keinen wiski, liest keinen bestseller, nicht mal rieders deit- schest, kauft keine komik - bucks - und das will ein gebildeter tschentelman sein!" met verhalen over een fantastisch „superras", de Me- rina's genaamd. Zij waren de laatst aangekomen emi granten en waren naar het hoogland getrokken, waar zij een cultuurgemeenschap tot ontwikkeling brachten. Zij droomden ervan het gehele eiland aan zich te on derwerpen. Hun grote expansie begon onder koning Andrianampoinimerina - afgekort Nampoina - en zette zich voort onder zijn zoon Radama I. Hij bouwde een legermacht van 15000 man op, waarmee hij het grootste gedeelte van het eiland veroverde. Hij maakte ook een einde aan de slavenexport en trok protestantse zendelingen aan om scholen te stichten. In het 19e eeuwse gevecht om koloniën voerden Engeland en Frankrijk een verbitterde slag, die eindigde in een compromis Engeland kreeg Zanzibar en Frankrijk Madagascar. In 1895 zonden de Fransen nog een troe penmacht om het eiland te bezetten en deze onder vond nauwelijks tegenstand. Nog twee jaar lieten de Fransen een schijnkoning regeren, maar maakten toen een eind aan de monarchie en namen het eiland als kolonie in bezit. Madagascar zou een schitterende toe komst tegemoet kunnen gaan. Dit heeft een econoom, die zich 15 jaar met de bestudering van een tiental jonge staten heeft beziggehouden, verklaard. Het bezit bijna alle rijkdommen die een land kan hebben, behalve petroleum. Beril, thorium, tantaai, columbium, uranium, nikkel, chroom, ijzererts en steenkool, metalen die voor de huidige raketindustrie en atoomenergie onontbeer lijk zijn, vindt men er in overvloed. De vindplaatsen worden vrijwel niet ontgonnen. Ondanks deze rijkdom is er geen industrie op het eiland, want de Franse kolo niale politiek was er niet op gericht. De Malagassi hebben een grote liefde de zeboe. Madagascar telt meer zeboes dan inwoners. Het bezitten van zo'n aantal ze boes duidt op een bepaalde welstand. Madagascar heeft toch wel voordeel getrokken uit zijn betrekkingen met Frankrijk. De Fransen hebben er alles verbeterd, zodat tegenwoordig, om maar eens te noemen, 54 van de kinderen schoolonderricht krijgt. Duizenden jonge Ma lagassi gaan naar Frankrijk om daar te studeren, waar bij Frankrijk het grootste deel van de kosten voor zijn rekening neemt. Ieder jaar wordt de export slechts voor driekwart door de import gedekt en Frankrijk vult het tekort aan, zonder enige voorwaarden aan deze schen kingen te verbinden. Na de tweede wereldoorlog ont waakte, evenals bij andere koloniën, het verlangen om onafhankelijk te worden. De Fransen maakten zich over de situatie geen zorgen, tot op een avond in 1947, de Malagassi alle plaatsen waar zich Fransen bevonden, uitmoordden. De gruwelijke tol, die was betaald, open de bij de Fransen de ogen en daarna begon de gebruike lijke wedloop, waarbij het moederland concessies deed, die niet al te ver gingen. Het was zowel voor Frankrijk als voor Madagascar een zegen, dat Philibert Tsiranana op dat moment de leider van het eiland was. In 1958 toen Frankrijk zijn overzeese gebiedsdelen - behalve Algerije in de gelegenheid stelde te kiezen uit twee mogelijkheden blijven behoren tot de Franse Gemeen schap (te vergelijken met het Britse Gemenebest), of deze verlaten, zei 80 van de Malgassi, voor een eco nomische band met Frankrijk te zijn. Twee jaar later in 1960 - na vriendschappelijke onderhandelingen - werd Madagascar geheel onafhankelijk. Tsiranana werd de eerste president van de republiek Madagascar. Vrij wel alle landen van het communistisch blok zonden op de onafhankelijkheidsdag afgevaardigden. Zij werden allen heel hoffelijk ontvangen en Tsiranana hoopte - naar hij zei - met iedereen goede vrienden te blijven. Maar toen de communisten begonnen te praten over diplomaten uitwisselen e.d. zei Tsiranana, dat zijn land de onafhankelijkheid nog niet gewend was. Hiermede kwetste hij niemand. Tot op heden is Madagascar er nog niet toe gekomen om diplomaten uit te wisselen met welk communistisch land dan ook. Tsiranana ac cepteert nog steeds Franse hulp, maar hij weet dat hier eens een eind aan moet komen en zodoende wil hij die hulp geleidelijk aan doen verminderen èn op verant woorde wijze. kiki sieht auf die uhr und sagt „dümned, ich muss zum liintsch, sonst schimpft paps, also bis morgen bai-bai!" die beiden girls machen shakehands und flitzen davon. der chronist sagt zu sich „deutscher michel, go home mit deiner muttersprache, sie ist nicht mehr up to date." k. m. Naschrift van de redactie Onzes inziens heeft de heer K. M. een weinig overdreven, maar het feit, dat 't hedendaagse Engels onwillekeurig in vloed uitoefent in de spreektaal is (HE LAAS!) ook in ons land het geval. MADAGASCAR OA MAAR WAAROM

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 3