wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt DE DUBBELSPRONG DE „ANDERENEN DE BROMMER Na Glenn en Carpenter Geen rede tot ongerustheid bij uitblijven van post uit Nieuw-Guinea BRULLEN VUURGEVECHT VAN 3 UUR EISTE 60 DODEN Laat de patiënten meegenieten O.A.S. leider ter dood gebracht ACC00RD TUSSEN ADENAUER EN DE GAULLE Provinciaal nieuws IÉ MAANDAG 9 JULI 1962 81e JAARGANG No. 53 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" GEMINI VOLGT MERCURY OP Na de geslaagde ruimtereizen van de Amerikaanse astronauten Glenn en Scott Carpenter staan nieuwe, stoutmoediger plannen op het programma van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, de NASA. Er zyn projecten samengesteld voor verbindingssatellieten, voor onbemande verkenningsvluchten naar de maan en, in een wat verdere toekomst, zelfs naar Mars. Het meest verbazingwekkende plan voor de naaste toe komst is echter het „Gemini"-project. Over deze ruimte-opera tie is nog weinig bekend gemaakt. Daarvoor is wel een psycho logische reden te vinden. Het valt, figuurlijk gesproken, net tussen wal en schip of tussen basis en raket in. De aan dacht van de wereld is eerst gevangen door het Mercury-pro ject, het ruimteplan, dat John Glenn en Scott Carpenter de ruimte in zond nadat Shephard en Grissom hun voorbereidende „sprongen" hadden gemaakt. Na dit Mercuryproject is het plan Apollo in de wieken van de publieke belangstelling geraakt. Bijna twee miljard Gemini is de naam voor twee sterren in ons sterrenbeeld, die samen een eenheid vormen, de tweelingsterren Castor en Pol lux. De naam is bijzonder toe passelijk. Het Amerikaanse ruim- tevaartproject beoogt namelijk twee man in één cabine in de ruimte te brengen. In Rusland maakt men hiervoor ook plan nen. Niemand weet hoever zij zijn gevorderd. Rusland wil in ieder geval Amerika voor blijven, maar dan zal de Sovjet-unie toch haast moeten maken, want de NASA wil al eind volgend jaar met Gemini beginnen. Het maken van propaganda en het behalen van een duur succes is echter niet het voornaamste doel van 't dure project. De verwezenlijking van het plan zal ongeveer twee miljard gulden kosten. Dat is wel een erg groot bedrag voor een reclamestunt. De betekenis van Gemini voor de ruimtevaart wordt dan ook hoog aangeslagen. De twee ruim tevaarders zullen in hun geza menlijke capsule liefst een week in de ruimte om de aarde moe ten cirkelen. In die zeven dagen wil men de reacties van de beide mannen bestuderen. De geleerden willen weten of de beide mannen verschillend reageren op de lang durige gewichtloosheid, of de zware psychische druk van de tocht invloed zal hebben op hun onderlinge verstandhouding, of zij lichamelijk hetzelfde beeld blijven vertonen, enz. enz. NASA gooit hoge wetenschappelijke ogen met Gemini. RUST EN VREDE ZIJN IN 0RAN NOG VER TE ZOEKEN Opnieuw is vorige week donder dag het drama Algerije in al zijn he vigheid losgebarsten. Juist op het mo ment dat 20.000 betogende moslims met groen-witte vlaggen door de stra ten van de Europese wijk trokken, werd, waarschijnlijk door enkele ver bitterde O.A.S.-leden het vuur ge opend. Reeds onmiddellijk waren de eerste doden te betreuren. Er ont stond in de gelederen van de demon strerende moslims paniek. Zowel door de manschappen van de hulppolitie en van de Algerijnse or dedienst als door de soldaten van het Algerijns Nationaal Bevrijdingsleger en Franse militairen werd naar de wapens gegrepen om het vuur te be antwoorden. Intussen is het conflict in de F.L.N. zelf nog steeds niet opgelost. Ben Bella heeft in Caïro nieuwe verkla ringen afgelegd, waarin hij heeft ge zegd, dat er nog geen enkele voor uitgang valt te bespeuren in verband met de oplossing van het meningsver schil in de rangen van de F.L.N. De situatie wordt verder nog ver troebeld, door het feit, dat de chef van het Algerijns bevrijdingsleger in Marokko en verschillende andere Algerijnse autoriteiten daar, de ge hoorzaamheid hebben opgezegd aan de F.L.N.-regering van Ben Khedda in Algiers. Afzonderlijke onderdelen van deze 10.000 man sterke strijd macht hebben echter trouw betuigd aan Ben Khedda. Afspraakje Het meest spectaculaire van 't programma is echter het „af spraakje", dat de beide ruimte vaarders in het heelal zullen heb ben. Op hun tocht zullen zij een satelliet ontmoeten, die zij aan hun cabine moeten vastkoppe len. Later kunnen zij haar dan weer losgooien. Het slagen van deze stunt betekent, dat men la ter in staat zal zijn complete ruimtestations op te bouwen met door raketten omhoog gebrachte losse onderdelen. De satelliet zal een langwerpige Agena-B zijn, die wordt afgeschoten door het werkpaard van de ruimtevaart, de Atlasraket. De Gemini-capsule met de beide Amerikanen zal worden aangedreven door de reusachtige Titan Il-raket, de opvolger van de Atlas, die inmid dels al in operationeel gebruik is. De Gemini-capsule wordt een wonderlijk staaltje van technisch vernuft. Zij krijgt hetzelfde be kende kegelvormige uiterlijk als de iMercurycapsule waarin Glenn en Carpenter hun ritjes rond de wereldbol hebben gemaakt. De diameter van de voet 2.20 me ter is groter dan die van de éénpersoons Mercury (1.90 me ter) ook is de Gemini langer. De nieuwe tweepersoons cabine weegt ruim 2.500 kilo. Om de ruimtevaarders de gelegenheid te geven om zo te manoeuvreren, dat zii hun „afspraakje" kunnen nakomen, zijn kleine stuurraket- ten aangebracht, waarmee de ruimtevaarders hun cabine in al le denkbare richtingen kunnen bewegen. Het begrip richting is in de ruimtevaart moeilijk te hanteren, omdat men een vast punt als basis moet kunnen ne men. Dat is in 'n satelliet meestal de baan, die men beschrijft op zich dus al een beweging in een bepaalde richting. De Gemini- reizigers zullen aan de hoofd richting van hun baan niets kun nen veranderen, maar wel zullen zij kleine correcties kunnen aan brengen en in staat zijn de snel heid iets te veranderen. Het moet in ieder geval voldoende zijn om bij een snelheid van zo'n 18.000 kilometer per uur de aansluiting met de satelliet tot stand te bren gen. Als dit slaagt, is weer eens overduidelijk gebleken, dat ruim tevaart geen onwezenlijk begrip is en dat de mens inderdaad in staat zal zijn binnen afzienbare tijd zonder al te veel risico's door de ruimte te reizen. Inmiddels werken de technici van NASA onverstoorbaar verder. Na Ge- mini volgt Apollo, na Apollo zal men wel weer wat hebben gevon den. Er is nog ruimte genoeg. U DE VAKANTIE EEN ANDER DE LECTUUR Wie - bijvoorbeeld op een spoorwegperron - zijn blik laat gaan over de uitstalling van de krantenkiosk, kan zich verbaasd afvra gen of al die boeken, tijdschriften en dagbladen wel gelezen zullen worden en of dat allemaal wel aan de man zal worden gebracht. Hij behoeft zich over het laatste punt werkelijk geen zorgen te maken; er heerst onder het publiek een ware leeshonger, die niet tot ons land of ons continent beperkt is. Lezen is wellicht de ge makkelijkste vrijetijdsbesteding en de mens die niet eens een uurtje ontspanning kan vinden „met een boekje in een hoekje" wordt niet benijd. Er zijn mensen die tijd te over heb ben; veel tijd te over hebben om met een boek, een krant, een tijdschrift de anders ontzettend taaie uren door te komen; dat zijn de zieken, of de om andere redenen in hun beweging be lemmerden. In het bijzonder bij hen mag worden gesproken van een ware verder naar Nederlanders in het bui tenland; naar onze militairen overzee bijvoorbeeld. De pakjes lectuur voor de individuele zieken worden steeds met zorg samengesteld, waarbij reke ning wordt gehouden met de levens overtuiging van de geadresseerde. leeshongeren dié valt niet al tijd zo gemakkelijk te stillen. Dat heeft het Nederlandsche Roode Kruis ook begrepen en het heeft daarom speciaal voor hen een indruk wekkende organisatie opgezet, het zg. Lectuurdepot. Die afdeling van het Rode Kruis stelt zich ten doel gelezen, maar nog in goede staat ver kerende tijdschriften in te zamelen, die te sorteren en toe te zenden aan hen die daarvoor in aanmerking ko men. Er gaan zendingen naar zieken huizen, sanatoria, revalidatie-inrich- tingen, hospitalen e.d., maar ook naar individuele zieken en invaliden. En Ook Boeken Behalve tijdschriften verzamelt het Lectuurdepot ook boeken. Boeken in alle talen, over alle onderwerpen, want het telt onder zijn lezers „klan ten" van zeer uiteenlopende smaak en met belangstelling voor alle soor ten onderwerpen. Zowel romans als studieboeken worden gevraagd. Over het algemeen staan de boeken slechts ter beschikking van hen die om een of andere reden niet van de openbare bibliotheken gebruik kunnen maken; concurrentie met het particuliere ini tiatief is dus uitgesloten. Voor toezending houdt het Lec tuurdepot - gevestigd aan de Laan van Meerdervoort - zich warm aan bevolen, waarbij het echter wel moet opmerken, dat het in het algemeen voor zolderopruimingen weinig be langstelling heeft. Men bedenke dat een zieke gaar ne datgene leest, wat ook een gezon de goed genoeg voor zich vindt. Toe zending kan gratis geschieden per post, doch ook kan men de lectuur in de bekende huisjes werpen die op tal van plaatsen in het land staan opgesteld. Op aanvraag zendt het Lectuurdepot een of meer adresstro ken toe, waarmede zendingen tot een maximum van drie kilogram ten post kantore - zoals vermeld zonder kos ten - kunnen worden aangeboden. Kijk eens in Uw boekenkast wel licht staat daar nog iets goeds dat een zieke of invalide enige prettige uren kan bezorgen. U doet er goed werk meel In Waalwijk vindt U op de Markt o.a. een lectuurbox van het Ned. Roode Kruis, waarin U tijdschriften e.d. „kwijt kunt". N.V. NOORD-BRABAND BOEKTE GUNSTIGE FINANCIËLE RESULTATEN. Volgens het jaarverslag over 1961 van de N.V. „Noord-Braband" Maat schappij van Verzekering op het Le ven te Waalwijk, was de productie bijzonder gunstig. Zij bedroeg f 69.131.006,-, gevende een netto vooruitgang van if 40.224.092,- (v.j. f 31.641.176,-). Het totale verze kerd bedrag steeg tot bijna 432 milli- oen gulden, waaronder begrepen de per ult° 1961 van de Onderlinge Middenstnds-Levensverzekeringmaat- schappij te 's-Gravenhage overgeno men portefeuille ad. f 13.527.407,-. De uitkeringen bij overlijden be droegen f 1.391.515,- (vorig jaar f 1.616.097,-) en de uitkeringen door afkoop f 874.673, - (vorig jaar f 804.146,-). Aan premiën werd ontvangen een bedrag van f 11.084.307,- ,v. j. f 10.580.984,-). De op veilige grondslagen bereken de wiskundige reserve steeg met f 6.506.504,- tot f 79.558.334,-. De berekening heeft plaats gevonden met een gemiddelde rentevoet van 3.18 terwijl de gemiddelde rente der beleggingen 4.77 (v.j. 4.73%) bedroeg. De financiële resultaten waren gunstig, zodat het mogelijk was aan de vrije reserves f 339.107, - toe te voegen. Met het gestorte aandelenkapitaal ad. f 601.000,- bedragen de zicht bare extra waarborgen f 5.464.948,-. MINISTER VISSER: Het lange uitblijven van de post van Nederlandse militairen uit Nw.- Guinea is voornamelijk te wijten aan de Nederlandse militairen zelf. Er is geen enkele reden voor de ouders om zich daarover ongerust te maken'. De 37-jarige ex-luitenant Roger Degueldre, de leider van de com mando's van het Franse geheime le ger in Algerië, is in het fort Ivry bij Parijs gefusileerd. Hij was vorige maand wegens medeplichtigheid aan moord op meer dan 20 mensen ter dood veroordeeld door het militaire gerechtshof, dat in het leven was ge roepen als opvolger van het hoge mi litaire tribunaal dat ex-generaal Raoul Salan tot levenslange gevange nisstraf in plaats van de doodstraf veroordeelde. Dit heeft minister Visser verklaard. De minister legde deze verklaring af naar aanleiding van mondelinge vragen die waren gesteld door het communistisch kamerlid M. Bakker, die van de minister de pertinente ver klaring verlangde dat het uitblijven van post niets heeft uit te staan met vermissing, verwonding of dood van een militair. Ir. Visser gaf deze ver zekering, er aan toevoegend, dat in dergelijke gevallen de ouders zo vlug mogelijk op de hoogte werden ge steld. De Indonesische premier Djoean- da heeft in het parlement in Djakarta verklaard, dat Soekarno door het zen den van een gezant naar Washington, Nederland de laatste kans heeft ge geven om zijn houding tegenover het plan Bunker openlijk bekend te ma ken. Dit jaar nog zullen wij Nieuw- Guinea in handen krijgen, zo verze kerde Djoeanda. Een West-Duitse regeringswoord voerder heeft in een commentaar op het communiqué, dat na de bespre king tussen president De Gaulle en bondskanselier Adenauer werd uit gegeven, gezegd dat de twee staats lieden overeen zijn gekomen „in de naaste toekomst in Rome" een bij eenkomst te beleggen van leiders der zes E.E.G.-landen, om vaart te zet ten achter de verwezenlijking der plannen voor politieke eenwording van Europa. Op de voorgenomen bijeenkomst in Rome zou het Franse plan voor een Europese politieke unie, dat het eerst was ingediend, worden bespro ken. De regeringsleiders zouden ech ter moeten overleggen over de wijze standkoming van een dergelijke unie waarop de moeilijkheden, die de tot- nog belemmeren, zouden moeten wor den overwonnen. De Westduitse woordvoerder zei voorts dat Adenauer en De Gaulle tijdens hun overleg in het algemeen tot de slotsom waren gekomen, dat de militaire en technische kanten van samenwerking der Navo-landen die nen te worden onderzocht en dat de organisatie op dit punt moet worden versterkt. Volgens welingelichte Parijse waar nemers betekent dit, dat de twee staatslieden het eens zijn geworden, dat de Frans - West-Duitse samen werking op het gebied van troepenle- gering en verplaatsing, bevoorrading, het vervoer van ammunitie en de ver vaardiging van wapens dient te wor den versterkt. De Franse nationale vergadering heeft de parlementaire onschendbaar heid van oud-premier Georges Bi- dault vervallen verklaard. De stemverhouding was 241 voor, 72 tegen. Vrijwel algemeen is de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer van oordeel, dat het rijk de K.L.M. - in de huidige zeer moeilijke omstandigheden op de j een of andere wijze zal moeten bij staan, aangezien het voortbestaan van de K.L.M. voor ons land van groot belang is. VANMAAREN Dat is de Zaak voor In St. Odilienberg wordt, sinds 4 juli de 17-jarige B. Louwarts ver mist. De jongeman is 's morgens per fiets naar Geleen vertrokken om les sen te gaan volgen op de vakschool van de staatsmijnen. Hij is daar even wel niet aangekomen. Minister Toxopeus heeft de Tweede Kamer voorgesteld met ingang van 1 juli 1962 de jaarlijkse schadeloos stelling voor de leden van de Twee de Kamer te verhogen tot 15.000 gul den. Tevens zal blijkens het wets voorstel de jaarlijkse vergoeding van de reiskosten worden verhoogd van 1572 tot 2400 gulden. „DE ONTMOETING KERK EN CULTUUR" In het kader van de Groot-Kempi- sche Cultuurdagen, zal Zijne Excel lentie mr. Y. Scholten, staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, de tentoonstelling „De Ontmoeting Kerk en Cultuur" ope nen. Deze opening zal plaats vinden op zaterdag 21 juli. De tentoonstel ling wordt gehouden in het gemeente huis van Hilvarenbeek en is ingericht met medewerking van de Rijksdienst voor Roerende Monumenten, Afde ling Tentoonstellingen. Als wij in ongunstige zin praten over bromfietsers - en vrijwel elke andere weggebruiker doet dat op z'n tijd - rijst onwillekeurig voor ons geestesoog op het beeld van de jon geman met leren jack, kakelbonte brommer (met alles er op en er aan!), eekhoornstaart en soms vergezeld van een even opvallende duo-engel. Inderdaad, de „lieve jeugd" - dat zeggen wij dan - laat werkelijk niets na om vooral goed op te vallen het uitlaatlawaai is niet van de lucht, ver keersregels worden met voeten ge treden, de maximum-snelheid wordt aan de (overigens keurig gepoetste) laarzen gelapt, het trottoir wordt on veilig gemaakt; wapperende haren en draagbare radio's voltooien het beeld. Als we eerlijk zijn moeten we toe geven dat bij deze jongelieden juist de „grove fout" schuilt in het willen opvallen. Maar hoe waren we vroe ger zélf? De ouderen onder ons zul len zich nog wel herinneren dat wij indertijd zo graag met (opgelapte) motorfietsen of automobielen gingen naar die gelegenheid, waar de char leston werd „gepleegd"... En ook nu we bezadigder zijn geworden, komt het maar al te vaak voor, dat we onze onlustgevoelens - zoals psychologen dikwijls zeggen - pogen af te rea geren op onze medeweggebruiker. En dan zijn we meteen bij de kern aangeland. Wie een splinter uit eens anders oog wil peuteren, moet eerst zorgen dat de balk uit zijn eigen oog zorgvuldig is verwijderd. En wie de jeugd wil opvoeden, moet eerst zor gen dat hijzelf het juiste voorbeeld geeft. In deze maand, nu het Verbond voor Veilig Verkeer een appèl richt tot de bromfietsende jongeren een beetje meer „sociaal" te zijn, vraagt het van de ouderen het goede voor beeld te geven. Het Verbond durft echter nog méér te vragen aan de ouderen, namelijk meer begrip voor onze bromfietsende jeugd. Zonder de excessen te willen goedpraten, mag toch wel gezegd worden dat een belangrijk deel van de felkleurige smaak en alles wat daar mee annex is de zgn. „schijnvolwas- senheid" tot oorzaak heeft. Men zou eigenlijk, in plaats van bars op te treden, de jeugd moeten leren inzien dat zij met deze schijnvolwassenheid eigenlijk haar onvolwassenheid de monstreert. Wij ouderen weten heus wel dat de jongeren goed met hun ve hikels weten te manoeuvreren, dat ze vaak in het verkeer behendiger zijn dan wij. Waarom dit dan niet bele den, daar eerlijk voor uitkomen? Een dergelijke schouderklop helpt door gaans meer dan een boze uitval tegen „die De Tcho van het Zuióen EXCLUSIEF SCHOEN EN Grofastraat 1 53 - Waalwijk Tel. 2505 DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwo GINNEKENSTR. 23

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1