Mr. L. M. N. Schweitzer geïnstalleerd tot burgemeester van Vlijmen CHEF 0PHALERIJ „Ontwikkeling van de Langstraat" Ivo van Haren's LESLOKAAL BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN Vil Feest ook in de kerkdorpen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 JULI 1962 Enthousiast onthaal Het geheimzinnige geval Blythe Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN 21). Nadat Harold Launders enkele dagen van gespannen onrust had doorgebracht, was het dan zover dat hij weer aanbelde aan 't huis van doctor Jefferson. Ofschoon de ontvangst door de butler weer even correct was, kondigde deze met een lichte bui ging en een gepaste, bescheiden glimlach aan, dat een onderhoud toch wel zeer ongelegen kwam: „Doctor Jefferson is inderdaad thuis, meneer Launders, maar ik durf niet bij voorbaat te verkla ren dat de doctor bereid is be zoek te ontvangen." „Wilt u doctor Jefferson dit naamkaartje overhandigen?" zo vroeg Launders. „Mogelijk dat uw meester bereid is mij dan te ontvangen." De bediende las de naam van de commissaris, glimlachte fijn zinnig en zei „Ik neem aan dat u succes zult hebben, mijnheer Launders. Wilt u mij even naar de wachtkamer volgen?" En Launders had succes binnen enkele minuten verscheen de butler weer en nodigde de be zoeker uit hem te volgen naar de eerste verdieping. In de deurope ning van zijn studeerkamer stond een lange, atletische gestalte, ge huld in een lichtblauwe kamer jas, op huispantoffels. Hij had zijn ene hand in de zak van zijn chamberloack, in de andere hield hij een enorme kromme pijp. Hij blies, juist toen Launders boven aan de trap stond en naar hem keek, een dikke rookwolk uit. Nadat de bediende met zijn ste reotiepe buiging de bezoeker aan zijn meester had voorgesteld, stak de doctor zijn hand uit ter verwelkoming. De scherpe blik, waarmee doc tor Jefferson hem bliksemsnel van top tot teen opnam, de hand druk, welke kort en krachtig was, het opvallende intelligente gelaat en bovendien de wellui dende en toch joviale klank van Jefferson's stem, dit alles gaf tot de rijkspolitie en de geestelijken van Vlijmen. Gevraagd TENTOONSTELLING le. een ervaren onderhouds monteur voor schoen machines 2e. een leerling monteur Te huur gevraagd in Waalwijk C-5A 54). Een kaalhoofdige heer, die daar in de huurt aan zijn bureau zat te werken, vloog onmiddellijk overeind, toen hij de smid hoorde zeggen, dat hij een auto vol ijzer waren nodig had en van plan was naar een andere handelaar te gaan. Hij wierp de deur van het kantoor wagenwijd open en zei vriendelijk: „Goeden middag, beste manKom gauw binnen Klanten van uw soort helpt men niet door zo'n akelig loketje. En let u maar vooral niet op die on gemanierde lummel daar. Die denkt dat hij de wijsheid in pacht heeft, nu hij geslaagd is voor zijn eindexamen H.B.S.! Haha! Het mocht wat, zo'n eindexamen! Moet je hem daar nu zien staan Sigaretjes roken en naar de bios coop gaan, dat is alles wat hij kanHij moet nog heel wat leren voor hij zich een volleerd hande laar in ijzerwaren mag noemen. Komt u maar bij mij, ik zal u wel verder helpen." De slungel-met- het-eindexamen vertrok geen spier van zijn gezicht en zei iets, dat veel leek op Hee-baba-rieba. Wat dat betekent weet ik niet en ik ben van mening, dat hij 't zelf ook niet wist. Misschien was het wel een of andere scheikundefor- mule, die hij zich nog uit zijn schooltijd herinnerde. De kaal hoofdige heer had smidje Verho len intussen meegenomen naar zijn bureau en had hem daar op een stoel doen plaats nemen. En nu schreef hij precies op wat de smid allemaal bestelde. Zoveel vloeistaal, zoveel platen van dit, zoveel profielijzers van dat, H- balken, T-ijzers en veel meer. ,En doe er ook maar een mooi lasapparaat bij", zei Verholen. Tevreden noteerde de kaalhoof dige heer het bestelde. Ha, jon gens, dat was nog eens een klant! Toen alles precies genoteerd was, beloofde de kaalhoofdige heer, dat de waren nog diezelfde mid dag afgeleverd konden worden. De firma had vrachtauto's en personeel genoeg en het zou dus wel gaan. Maar, er was 'n maar- tje bij. Bij zo'n grote bestelling ontvingen ze graag wat handgeld. Niet dat zij de heer Verholen niet vertrouwden. O nee, verre van dat! Maar het was nu eenmaal zo hun gewoonte, dus wat zou de heer Verholen er van denken, als hij vast duizend gulden betaalde? Smidje Verholen zei dat hij het daar wel mee eens kon zijn. „Maar...", voegde hij er aan toe, „maar eh... dan moet ik even weg, want eh... mijn compagnon heeft het geld in de zak. Die zit buiten in de auto te wachten. De auto staat vlak om de hoek, dus ik ben direct weer terug." Smid je Verholen wandelde dus 't kan toor van de firma Staalstra en van Yzeren uit en terwijl hij om keek naar een groot schip, dat voor de kade lag, zag hij niet dat de slungel-met-het-eindexamen en de kaalhoofdige 'heer hem door de ramen stonden na te kijken. „Poeh! 't 'Mocht wat! Auto vlak om de hoek! Compagnon heeft 't geld in de zak! Ik ken die smoes- sies" zei de kaalhoofdige heer nors. „Toe maar jongens, bestel len maar! Dik op! Maar als het op betalen aan komt, hebben ze geen cent!" En toen. merkte de slungel-met-'t-eindexamen eigen wijs op: „Ik zag al dadelijk dat ie geen cent waard was!" Launders op slag de zekerheid, dat deze man tot veel in staat moest zijn. „Hij is mijn man", flitste het verheugd door zijn brein. „Komt u binnen", nodigde Jef ferson met een handgebaar uit. „James, neem jas en hoed van meneer even aan." Terwijl hij zijn bezoeker een gemakkelijke stoel aanwees, ver ontschuldigde hij zich lachend om zijn toilet: „U wilt mijn ne gligé wel verontschuldigen, me neer Launders, ik kwam gisteren laat terug uit Parijs, vandaar mijn matmeus toilet, ondanks 't gevorderde uur van de dag." Hij lachte vrolijk en zei met twinkelende ogen: „Ah, Paris, quelle ville..." Daarna stak hij zijn lange hand op en voegde er aan toe: „Maar ik kan u verzeke ren, meneer Launders, dat mijn exploratie in de lichtstad zich niet uitstrekte tot tot oorden van vermaak zoals de Follies Bergère of andere, meer obscure gelegen heden met schaars geklede da mes. Helemaal niet, ofschoon het alles zwendel, oplichting en nog meer fraais was, waarmee ik kennis maakte, maar dan in bar chique wijken van de Ville Lu- miere... Hij deed een flinke trek aan zijn pijp en zei dan verstrooid: „Ach, neemt u mij niet kwa lijk, ik zit zelf te dampen als een schoorsteen, ik hinder toch niet? Kan ik u dienen, een sigaar of sigaret? Of rookt u ook een pijp? Ga dan gerust uw gang, hier is de tabakspot." Harold Launders, overrompeld door zoveel spontane hartelijk heid en vrolijkheid, waar hij min of meer verwacht had met een buitengewoon ernstige, waar schijnlijk nogal dorre kamerge leerde te doen te krijgen, zei ver rast: „Graag een sigaret, doctor Jefferson." Terloops merkte de ander op: „Laat u dat hinderlijke doctor maar weg, die titel geldt alleen maar voor mijn colleges." Daarna sprak hij zijn aanste ker aan en sprak uitnodigend: „Wel, meneer Launders, laat ons terzake komen, want het feit dat mijn vriend van Scotland Yard. commissaris Bloombury, u een introductie voor mij meegaf, doet me veronderstellen, dat het een belangrijk en eh... waar schijnlijk crimineel geval be treft." „Inderdaad, doctor eh... par don, meneer Jefferson, nogal het betreft namelijk een geval van schriftvervalsing. En eh... moord." „Schriftvervalsing? En moord, zegt u?" Jefferson keek zijn be zoeker oprecht verrast aan. „Ik moet u zeggen, meneer Launders, dat uw korte, maar nogal positie ve mededeling me óp zijn zachtst gezegd verrast. Voor we verder gaan, is dit een beschuldiging van uzelf of een reeds bij de jus titie bekende zaak?" „Dit is een beschuldiging van mij." Opnieuw was Jefferson ver baasd. „U bent nogal positief", merkte hij op. „En daarvoor was u naar de commissaris van poli tie gegaan?" „Inderdaad." „En wat zei de commissaris? Wat denkt hij te doen?" „Scotland Yard wenst zich er niet mee te bemoeien, zei de com missaris me." „Hm, u maakt me wel nieuws gierig". Het verging Jefferson nu zoals het aanvankelijk de briga dier en later de commissaris was vergaan zat daar een man te genover hem, die met hallicuna- ties rondliep? Hij keek met zijn staalgrijze ogen zijn bezoeker lang en aandachtig aan. „Toch lijkt hij volkomen normaal, zo te zien", was zijn onuitgesproken gedachte. Maar ja, zijn lange loopbaan als criminalist had hem reeds zoveel merkwaardige onthullingen opgeleverd! Maar wat het eventueel latere onder zoek in deze richting dan ook voor verrassends zou mogen op leveren, des speurders verfijnde zintuigen waren reeds geprik keld. Moord! En schriftverval sing! Vooral dit laatste had een bijzondere aantrekkelijkheid om dat doctor Jefferson namelijk ook grafologie doceerde. „Wel, meneer Launders", no digde hij aanmoedigend uit, „ik zou zeggen: vertelt u maar. Ik ben een en al aandacht." Harold Launders vertelde over de uitstekende verhouding waar in hij altijd met z'n oom Lawren ce had gestaan en daarna over de vreemde dingen, die hij uit de mond van de notaris had verno men. Toen hij eindelijk zweeg viel er een diepe stilte in de ka mer, slechts het tikken van de grote koekoeksklok aan de wand was hoorbaar. Jefferson zat diep in zijn fauteuil gedoken. (Wordt vervolgd) Mr. L. M. Schweitzer, vijftig jaar oud en sedert 1953 wet houder van Enschede, die met ingang van 1 juli werd be noemd tot burgemeester van Vlijmen, is zaterdagmorgen officieel als burgemeester van deze gemeente geïnstalleerd. Tijdens de plechtige raadsvergadering, die om half elf in hotel Prinsen werd gehouden, heeft mr. Schweitzer uit handen van de waarnemend burgemeester, mr. Stieger, de ambtsketen ontvangen, waarmee de plechtige installatie tot burgemeester was voltrokken. Bij deze vergadering, die alleen toegankelijk was voor ge nodigden, waren o.a. aanwezig het voltallig gemeentebe stuur van de gemeente Vlijmen, familieleden van de nieu we burgemeester, de chef van het kabinet van de commis saris van de koningin in Noord-Brabant de heer Kieboom, burgemeesters uit de Langstraat, burgemeester Lambooy uit 's-Hertogenbosch, verder verschillende geestelijken, waaronder vader abt van de abdij Mariënkroon, de deken van Drunen en pastoors en geestelijken van Vlijmen en de omliggende kerkdorpen. Vroeg in de morgen was op ver zoek van de burgemeester in de pa rochiekerk van de H. Joannes Ge boorte een heilige mis opgedragen, om Gods zegen af te smeken over de ambtsvervulling. Om vijf voor half tien werd de nieuwe burge meester door het gemeentebestuur aan de grens van de gemeente Vlij men hartelijk verwelkomd. Burge meester Schweitzer werd bij zijn intocht in Vlijmen vergezeld door harmonieën, brandweer en talrijke verenigingen. Rond tien uur kwam de stoet bij het Raadhuis aan, waar door twee schoolkinderen aan mevr. M. E. Schweitzer bloemen werden aangeboden. Na de plechtige raads vergadering volgde de zanghulde voor de schoolkinderen en de offi ciële receptie voor genodigden, waarna de bevolking in de gelegen heid werd gesteld de nieuwe burge meester te komen feliciteren met zijn benoeming. In de namiddag is burgemeester Schweitzer in Haarsteeg verwel komd met een vendelgroet door het schuttersgilde „St. Ambrosius". Ook hier vond een zanghulde door de kinderen plaats. Pastoor H. J. Ser- rarens heeft in Haarsteeg de toe spraak gehouden. De bevolking kreeg hier in café v. Oyen de ge legenheid deel te nemen aan de re ceptie. Ook in Nieuwkuijk en Vlied berg waren in de namiddag festivi teiten opgezet ter gelegenheid van de plechtige installatie. In Nieuw kuijk werd de burgemeester ver welkomd door jeugdverenigingen, harmonie „De Eendracht", school jeugd, het schuttersgilde „St. Joris", de zangvereniging en het knapen koor. Hier werd de toespraak ge houden door pastoor v. Mil. In het r.k. patronaat bestond voor de be woners van Nieuwkuijk gelegenheid tot feliciteren. Op de Vliedberg stond de burge meester een kinderhulde te wach ten, een toespraak door pastoor Kamp en een receptie voor de be volking in café v. Buul. OOK VERTROUWENSMAN 's Morgens was door burgemees ter Stieger in zijn hoedanigheid van plaatsvervangend burgemeester van Vlijmen, mr. Schweitzer, zijn echt genote, kinderen, familieleden en verdere aanwezigen hartelijk wel kom geheten. In zijn welkomstwoord wees bur gemeester Stieger er op dat, on danks het feit dat mr. Schweitzer uitgebreide kennis van zaken had betreffende volkshuisvesting, bouw zaken en economische zaken, de overgang van een gemeente met ruim 130.000 inwoners naar een ge meente met 10.000 inwoners, toch enorm groot was. Hij meende dat deze gemeente zeker zoveel van zijn aandacht en kennis zou eisen, ter wijl de afstand in een kleinere ge meente tussen bestuur en inwoners veel kleiner is. „Naast burgemees ter, zult u tevens de vertrouwens man voor velen zijn. Dit is geen ge makkelijke taak", aldus mr. Stieger. Hij schetste de snelle groei van Vlij men na de wereldoorlog. De enor me groei die de gemeente meemaakt brengt uiteraard ook problemen met zich. Door het feit dat de ge meente Vlijmen zich steeds meer gaat uitbreiden, gaat het kerndorp haar centrale positie steeds meer kwijtraken, waardoor versplintering ontstaat. Daarnaast zal de krot opruiming veel aandacht vragen. Burgemeester Schweitzer memo reerde in zijn dankwoord de ambts periode van wijlen burgemeester Hoefnagel, die in zijn al te korte ambtsperiode van nauwelijks vier jaar zo ontzettend veel voor de ge meente had gedaan. Hij wees hier bij op het plan Vliedberg, de ver nieuwing en aanleg van de riolering, aanleg sportparkcomplex, bouw en vernieuwing van scholen en 't bou wen van een tehuis voor het Wit- Gele Kruis. Hij dankte burgemees ter Stieger voor de periode dat deze als waarnemend burgemeester in de gemeente Vlijmen zitting had ge had. MEER WONINGEN De uitgroei van de gemeente Vlij. men, bracht volgens burgemeester Schweitzer tevens het probleem met zich dat men zou moeten aanpassen, waardoor ook het gemeentebestuur met grotere verhoudingen krijgt te maken. „Mijn belangstelling gaat niet al leen uit naar Volkshuisvesting, maar ook naar sociale, culturele en economische aangelegenheden. De grote ellende van de woningnood is mij maar al te zeer bekend en ik zal dan ook niet rusten voordat ik tot een definitieve oplossing ben geko men". Bovendien, zo beklemtoonde burgemeester Schweitzer, zal ik mij intensief bezig houden met de sys tematische krot-opruiming, maar dit brengt met zich mee, dat er meer woningen gebouwd moeten worden; niet alleen woningwetwoningen, maar ook premiewoningen en wo ningen in de vrije sector. Naast de woningbouw zullen ook nieuwe mo gelijkheden voor industrie-vestiging gecreëerd moeten worden, terwijl daarnaast nog talrijke voorzienin gen noodzakelijk zijn. Ik denk hier bij aan een gemeenschapshuis, een nieuw gemeentehuis en een bejaar dencentrum. De Ulo-school zal moe ten worden uitgebreid, terwijl de stichting van een protestants chris telijke school en een nieuwe land bouwschool hoogst noodzakelijk is. Hij deed een beroep op de gemeen teraad om mee te werken tot een eendrachtige samenwerking te ko men. Eenzelfde verzoek richtte hij FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" GROOT VERTROUWEN De heer Vorstenbosch zei, na bur. gemeester Hoefnagel gememoreerd te hebben, met groot vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. Hij wees er op dat er in de gemeente zeer dringende problemen waren, maar hij sprak daarbij de hoop uit dat burgemeester Schweitzer deze ste vig zou aanpakken. Namens de raad sprak het oudste lid, de heer v. Meerendonk, die eveneens de hoop uitsprak lang en prettig te mogen samenwerken. Namens het gemeentelijk admini. stratief en technisch personeel en rijkspolitie voerde de heer Achten het woord. Hij noemde het burge meesterschap in een gemeente als Vlijmen bepaald geen sinecure. Hij zei toe, dat eenieder zijn volledige krachten zou bijzetten om op deze wijze burgemeester Schweitzer bij te staan in zijn moeilijke taak. Burgemeester Thomassen van En schede noemde de benoeming van de heer Schweitzer tot burgemees ter van Vlijmen een verlies voor Enschede en een winst voor Vlij men. Hij wees er op dat de heer Schweitzer gedurende de tijd dat hij in Enschede woonde (20 jaar), in zijn tijd als raadslid (16 jaar) en als wethouder (8 jaar), zich had doen kennen als een man met doorzet tingsvermogen en wilskracht. Pastoor Sinnen, die na burgem. Thomassen het woord voerde, zei op een langdurige samenwerking te hopen. Een gelijksoortig geluid liet burgemeester Lambooy van 's-Her togenbosch horen, die sprak namens de burgemeesterskring Den Bosch. Hij noemde de situatie van het ge bied waarin Vlijmen gelegen is, ui termate gunstig. Pastoor Serrarens vergeleek Vlij men van nu met de situatie van vroeger en benadrukte dat er in de afgelopen jaren heel wat in de ge meente veranderd was. Namens de K.V.P.-fractie uit En schede voerde de heer Verbeek het woord en memoreerde daarin de voortreffelijke staat van dienst van burgemeester Schweitzer. Tot slot 'voerde burgemeester Teijssen van Waalwijk, namens de burgemees terskring De Langstraat, het woord. voor LUXE DAMESSCHOENFABRIEK Moet beslist prima vakman zijn. Verantwoording voor eindcontrole. Voor goede kracht hoog loon. Brieven onder nr. 2646 aan het bureau van dit blad. Om aan het feit dat een dezer da gen het eerste nummer „Dit is de Langstraat" van de pers komt, enig cachet te geven, is in hotel „De Twee Kolommen" een kleine expositie in gericht, die een beeld geeft van de toekomstige ontwikkeling van de Langstraat en de tot de streek beho rende gemeenten. Hieraan is o.a. me dewerking verleend door de Prov. Planologische Dienst in Den Bosch. Bovendien zijn er werken tentoon gesteld van de fotograaf Farla en de grafische ontwerper Jan Sonnebom. De expositie is geopend vanaf vrij dag 13 juli van 19.30 tot 22 uur tot zaterdag 14 juli van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. SCHOENFABRIEKEN N.V. vraagt voor haar onderhoudsdienst Aanmeldingen schriftelijk of mondeling bij de personeelsdienst, Hoogeinde 35, Waalwijk. 31A of RUIMTE, die zich daartoe leent. Brieven onder nr. 2647 aan het bureau van dit blad. copyright

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2