waalwijkse en LanqstRAAtse couratu KAATSHEUVEL DRUNEN Moderator P. Stevens nam afscheid van Dr. Mollercollege Uit de Langstraat 75c Afscheid van de heer A. J. Wennekes als voorzitter van de Huishoudschool en Mater Amabilisschool STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN SCH Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Pauselijke beloning met onderscheiding Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote Muziekexamens te Drunen. Onder auspiciën van de R.K. Federatie van Muziekgezelschap pen werden zaterdag en zondag in Drunen de muziekexamens ge houden voor de diploma's A, B, C en D. In totaal namen 20 muzi kanten aan dit examen deel, allen leerlingen van de drie gewestelij ke cursussen, welke in Brabant worden gegeven. Er werden vijf candidaten afgewezen en twee slaagden met lof. Het grootste aantal kwam op in klasse A. Al leen Drunen kwam met twee can didaten in A, twee in B, drie in C en twee in D, terwijl ook St. Ce cilia uit St. Anthonis naast 7 candidaten voor A ook 8 cand-i daten had voor B. De diploma's werden uitge reikt door de voorzitter der Har monie Drunen, de heer Werner, die hijzonder het nut van de ge westelijke cursussen nog eens on derstreepte. De Harmonie Dru nen is zelf voornemens toelatin gen voor de harmonie alleen dan toe te staan als men diploma B bezit. De uitslagen van deze examens waren als volgt: Zaterdag 7 juli. Leden Fanfare E.M.M. te Els- hout. Geslaagd: L. Klerks, T. van Mook, R. van Engelen, B. v. En gelen. A. v. d. Sanden, allen pis ton afd. A; P. v. Balkom en T. v. d. Sanden, bugel, afd. A; H. de Kruijf, bariton afd. A.; H. van Dommelen, tuba afd. A. Afgewezen 1. Leden Harmonie Drunen. Geslaagd: A. v. Veldhoven, bu gel afd. A; Arn. v. Huiten, klari net afd. B: M. v. Hceswijk. piston afd. B; Ad. v. Leest, bartion afd. C: Leo v. Huiten, kl. trom afd. C; P. Vermeulen, bariton afd. D; J. Merkx, klarinet afd. D. Afgewezen 2. Zondag 8 juli. Leden Harmonie „Boxtelse Harmonie", Boxtel. Geslaagd: A. Biggelaar, Rob. Waayers, F. Janssen, P. v. d. Lee, allen klarinet afd. A; R. Vcrket, klarinet afd. A. met lof- K. Ver- ket, R. v. d. Berg en J. Swinkels, allen klarinet afd. A; Th. Pauw, klarinet afd A met lof; W. Mont- fort, alt sax. afd. A; P. Theuws, zar. sax afd. A. Afgewezen 1. lieden Harmonie St. Caecilia te St. Anthonis. Geslaagd: Rien Gieben en Di- dema de Groot, beiden klarinet afd. A: Th. Verplak, bariton afd. A; P. Derks, alto afd. A; Cor v. Raaij, piston afd. A- Riekky Verhofstad, ten. sax afd. A; J. v. Sambeek, klarinet afd. A: Jan Verplak. M. v. d. Steg en Th. de Groot, allen klarinet afd. B; Joh. Pennings, alt sax afd B; Jos v. d. Ven, piston afd. B; H. Heijsters afd. A. Afgewezen 1. Harmonie Drunen het hoogste aantal punten op 't muziekfesti val te Engelen. Op het muziekfestival van de Langstruatse Bond van Muziek gezelschappen, welke dit jaar te Engelen werd gehouden, werd de Harmonie Drunen no. 1 met 1201/2 punt. De laatste jaren heeft de genoemde bond op haar festivals ook een puntenwaarde ring ingevoerd en hieruit blijkt dat Drunen in de Langstraat ze- ker-niet de slechtste tonen blaast. De jury was in handen van Gijs hert Nieuwland. Uit de beoorde ling bleek ook ditmaal weer, evenals op het laatste concours dat de Harmonie Drunen bezocht dat klank voor Drunen nog het zwakke punt is, ondanks de suc cessen van de laatste tijd. Betere instrumenten ziin daarom voor de Harmonie Drunen een eerste vereiste. Hopelijk zullen die er evenals de uniformen komen. Per fiets naar Lourdes. Onze dorpsgenoten Piet Els- hout (22) en Kees Elshout (19) zullen a.s. zaterdag met hun vriend Piet v. d. Sanden uit Vlij men per fiets naar Lourdes gaan. Men hoopt met 8 of 10 dagen in Lourdes te zijn, waarna na een verblijf van enkele dagen aldaar de terugreis over de Franse alpen zal worden aangevangen. Men denkt 15 augustus weer terug te zijn. De zonen volgen de vader goed na. De heer Elshout sr. maakte in 1933 een fietstocht naar Oberammergau, in 1934 een fietstocht naar Rome en in 1935 een fietstocht naar Lourdes. R-K.J.B. Kring 's-Bosch hield in Drunen veebeoordelingswedstryd Op het bedrijf van de heer Fr. Ploegmakers hield de RKJB uit de kring Den Bosch vrijdag j.I. een veebeoordelingswedstrijd. Van de 28 deelnemers uit de Kring werd H. Dielissen uit Ros malen winnaar. Er werd beoor deeld volgens methoden A en B en dit bleek voer verschillende deelnemers enkele moeilijkheden op te leveren. Binnenkort zullen in kringverband nog enkele wed strijden worden gehouden, waar bij gekeurd zal orden volgens methode C. De jury bestond uit de heren Fr. Ploegmakers, F. Vermeer en P. v. d. Brandt. Ver- der de hoer C. Willems, voorzit ter van de K. I.-vcreniging Mid den-Brabant en de heren A. Pari- daans en A. v. Laarhoven, rijks- veeteeltconsulenten. De uitslagen waren als volgt: Afd.: 1 Vinkei 129,5 pt.; 2 Den Dungen 128 3/4 pt.- 3 Berlicum 124 pt. Individueel1 H. Dielissen, Rosmalen 125 pt.2 J. v. Aa, Den Dungen 134,5 pt.; 3 H. Rijdt Ber licum 132,5 pt.; 4 W. van Grins- ven, Vin kei 132 pt.; 5 J. v. Ives- sel. Gemonde 131 pt.; J. Rovers, Winkel 131 pt.; 7 H. Schaken- raad, Den Dungen 129 pt.8 B. de Wit, Drunen 128 pt.: 9 H. Loef- fen, Berlicum 127 pt.; 10 P. Ploegmakers, Drunen 125 pt.; 11 W. v. d. Ven, Winkel 125 pt. Feest bij de vrijwillige brand weer te Drunen. De vrijwillige brandweer te Drunen had deze week feest, toen 15 leden door burgemeester Mr. Stiegcr een onderscheiding kre gen uitgereikt in verband met 't 12V<!-jarig lidmaatschap. De uit reiking vond plaats in de brand weerkazerne na de gebruikelijke 14-daagsc oefening. Burgemees ter Stieger wees bij deze gelegen heid op het goede werk van de vrijwillige brandvver in Drunen en de belangstelling welke het gemeentebestuur hiervoor had. Deze belangstelling heeft het ge meentebestuur enkele jaren ge leden geloond met de aanbieding van heter materiaal en kleding en de brandweer zelf heeft dit be antwoord met een nog betere vaardigheid, welke vooral ook tot uiting is gekomen hij de pres taties op de diverse brandweer wedstrijden. De onderscheiding en oorkonde, welke beschikbaar werden gesteld door de vereni ging van Brandweercommandan ten in Nederland, werd uitgereikt aan de heren K. v. Dun, W. Vis sers, P. Aerts, M. v. d. Wiel, J. v. d. Wiel. L. de Gouw, A. Robhen, C. den Teuling, W. Klerks, L. v. Noort, A. Brok. J. Vrijhoeven, J. Pulles, P. v. Engelen en W. de Wit. Het woord werd ook nog ge voerd door de commandant, de heer Fr. Elshout, die er op wees dat de brandweer thans tegen- MAANDAG 9 JULI 1962 84e JAARGANG No. 53 tcho vAn het Zuióen :hrijven. in plas. en altijd Nadat donderdagavond j.I. de heer A. J. Wennekes in een vergadering van het be stuur van de huishoudschool St. Angela en Mater Amabilisschool afscheid had genomen als voorzitter dezer beide instellingen, werd deze zaterdag tijdens een bijeenkomst in het gymnastieklokaal van de huishoudschool in tegenwoordigheid van vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten door de moderator, pastoor P. van de Spijker, verrast met de mededeling, dat Z.H. Paus Joannes XXIII de heer Wennekes voor zijn belangrijk so ciaal werk had onderscheiden met de benoe ming tot Ridder in de Orde van de H. Gre gorius de Grote. Nadat pastoor van de Spij ker de scheidende voorzitter de benoemings bul had overhandigd, spelde mevr. Wenne- kes-Nass haar man het ridderkruis op de borst. Hierna belichtten diverse sprekers op uitvoerige wijze de bijzondere verdiensten van de heer Wennekes op sociaal en maat schappelijk terrein. „Er is hier een man in ons midden, die in de afgelopen 12 jaren veel voor Kaats heuvel en omgeving heeft gedaan en dat nog doet. Hij is geen man die lof en eer naar zich toetrekt, maar hij verdient ze daarom des te meer en wij zijn dan ook vastbeslo ten hem die welverdiende hulde deze mor gen te brengen". Aldus richtte de nieuwe voorzitter van de huishoudschool, de heer J. A. M. Reijnen, zich als eerste spreker in z'n welkomstwoord tot de aanwezigen, waar onder burgemeester Mr. R. J. Th. van der Heijden, pastoors, besturen en vertegen woordigers van andere organisaties en fa milieleden van de heer Wennekes. Hij dank te allen dat zij door hun aanwezigheid de mogelijkheid gaven om de vele verdiensten en activiteiten van de heer Wennekes voor het maatschappelijke- en organisatieleven in Kaatsheuvel en daarbuiten in al zijn facetten - en dat zijn er vele - hierbij te betrek ken. Dit afscheid vormde hiertoe een goede gelegenheid en kreeg op deze wijze de vorm, de brede basis en het cachet die het naar sprekers mening ten volle verdiende. De heer Reijnen vond het bijzonder spij tig, dat de heer Wennekes, die gedwongen was om zijn veelheid van functies in het openbare- en maatschappelijke leven in te perken, enerzijds omdat zijn gezondheids toestand daartoe dwingt, doch anderzijds ook omdat zijn bedrijf in deze tijd van snel le ontwikkeling en expansie meer van zijn aandacht gaat vragen, juist de huishoud school en Mater Amabilisschool, zijn troe telkinderen, had uitgekozen als de eerste slachtoffers die het voortaan zonder zijn voortreffelijke leiding zouden moeten doen. „Wij zijn aan deze leiding .in al die jaren zó gewend geraakt in onze beide besturen, dat het ons moeilijk valt het beeld voor ogen te krijgen waarin U er niet meer zult zijn. Er zal voor ons gevoel een lege plaats zijn in onze vergaderingen, omdat de grote sti mulator, de man met het wijze en bezonken oordeel, die alles bouwde op de in dit werk juist zo belangrijke ideële grondslag, die bo ven ons allen uitstak, echt niet alleen met zijn lichaamslengte, maar veel meer door zijn geest, dat deze man er niet meer is", aldus spreker. Hierna schetste deze de moeilijke wég, welke vanaf de stichting der huishoudschool in 1950 tot aan de opening der eerste noodschool bijna drie jaar later, moest worden bewandeld, waarbij de heer Wennekes als voorzitter zich nimmer liet ontmoedigen, doch die alleen maar 'n prik kel was om het nog sneller te doen. Na de ingebruikneming der noodhuisvesting in pa tronaat en voormalige meisjesschool, begon hij reeds kort daarop nieuwe besprekingen over de plannen om een geheel nieuwe 6chool te bouwen, die zes jaar wegens bouw- stop op zich liet wachten en eerst vorig jaar officieel in gebruik kon worden geno men. De tussenliggende jaren werden ech ter goed benut, want in zijn zorg voor het jonge meisje was het de heer Wennekes die het initiatief nam tot de oprichting van een Mater Amabilisschool. In nauwelijks vier maanden slaagde hij in zijn opzet, en in september 1954 werd deze nieuwe telg op onderwijsgebied aan de Kaatsheuvelse ge meenschap voorgesteld. De huishoudschool groeide intussen gestadig. In 1953 waren er 175 leerlingen, een directrice en vier leerkrachten, vorig jaar 421 leerlingen, en naast de directrice 14 docenten en 5 per soneelsleden voor bijkomend werk. De aan vankelijk nog bescheiden keus in de oplei dingsmogelijkheden is de laatste jaren sterk verruimd. Het allerlaatste nieuws op dit ge bied is, dat men in september hoopt te star ten met een assistentenopleiding en een leerlingenstelsel voor de schoenindustrie. Voor het grote aandeel, dat de heer Wen nekes heeft gehad om het onderwijs ter plaatse nieuwe gestalte te geven, had spr. des te meer bewondering en ontzag, omdat diens gezondheid nog wel eens te wensen overliet, terwijl andere zware slagen zijn persoonlijk leven evenmin hadden ontzien. Hij dankte tenslotte voor de bijzonder plezierige en vruchtbare samenwerking. 1 „We gaan met veel „nieuw" beginnen", aldus besloot de heer Reijnen, „maar één ding wil ik graag bij het oude laten: de bij zonder prettige verstandhouding en de geest van samenwerking die er onder uw presidi- aat 6teeds is geweest tot heil van onze school". Pastoor P. van de Spijker, moderator van de school, begon met een vergelijk te trek ken tussen het vrij groot aantal mensen, dat na volbrachte dagtaak in een gemakkelijke stoel bij de warme haard hun vrijetijdsbe steding plegen te doen, de belangrijk kleine categorie, die een open oog en hart hebben voor de behoeften van hun medemensen, een groot deel van hun vrije tijd offeren voor de belangen van de gemeenschap, maar vaak de intelligentie, het ontwikkelingspeil, de takt en het uithoudingsvermogen missen om wer kelijk iets gewichtigs in het belang van de gemeenschap tot stand te brengen, en ten slotte die weingen van God en door de om standigheden begenadigde mensen, die zich voor een bepaalde aangelegenheid met heel hun persoon inzetten, bergen van moeilijk heden verzetten, die volharding en doorzet ten tot zij hun werk met succes bekroond zien. „Ik meen niet teveel te zeggen, als ik vandaag mede namens de vele hier aanwe zigen, ja in naam van heel de gemeenschap Loon opzand-Kaatsheuvel de heer Wennekes als een van dit soort begenadigde mensen meen te mogen bestempelen. Wat U als di recteur van uw fabriek in de loop der jaren ten opzichte van uw arbeiders hebt gepres teerd als sociaal voelend werkgever, is aan velen onzer niet ontgaan. Wat U als sociaal denkend mens voor de belangen van de schoenindustrie in Kaatsheuvel en in den lande hebt betekend, kan ik naar m'n eer lijke overtuiging niet naar waarde uitzeg gen, aldus spreker. Deze memoreerde ver volgens het werk van de heer Wennekes als gemeenteraadslid, als voorzitter van het te huis voor ouden van dagen „Rosegaerde", toen dit in de knoei zat, maar vooral op het gebied van het onderwijs toen een beroep op hem werd gedaan en hij het voorzitter schap accepteerde van de op te richten huis houdschool, Levensschool en Mater Amabi lisschool, overtuigd als hij was van de goede zaak welke hiermee gediend werd voor de vorming van de jeugd en in het belang van de gemeenschap, en deze instellingen onder zijn stuwende leiding zich geleidelijk zag ontwikkelen en tot steeds betere resultaten zag komen. Daarnaast zijn werk als be stuurslid aan de totstandkoming van een nieuw streekziekenhuis te Waalwijk, zijn in directe bemoeienis met het woonwagen- apostolaat, stichting bejaardenzorg „Huize Bethlehem" en de activiteiten van de laat ste tijd tot opbloei van de parochiegemeen schap. In het verleden resulteerde dit in een erkenning vanwege H. M. de Koningin, door een benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bepaalde burgerlijke als mede kerkelijke instanties ter plaatse had den behoefte gevoeld de honorabele ver diensten van de heer Wennekes aan Z. H. de Paus bekend te maken. Naar aanleiding daarvan kon spreker de heer Wennekes thans verrassen met de mededeling dat Z.H. de Paus deze verdiensten had beloond met de onderscheiding van Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote, welke me dedeling door de aanwezigen met applaus werd begroet. Nadat pastoor v. d. Spijker de pauselijke bul had overhandigd, gaf hij aan mevr. Wennekes-Nass gaarne de eer haar man tot Ridder te slaan en het ridder kruis op de borst te spelden, waarmee deze momenteel de enige ridder der St. Grego- rius-orde in Kaatsheuvel is. Met een har telijk proficiat en een ad muitos annos, be sloot de pastoor zijn toespraak. Burgemeester Mr. van der Heijden dank te de heer Wennekes voor alles wat deze in het algemeen voor de gemeente had gedaan. Het was volgens hem al niet eenvoudig om een school op te richten maar nog moeilij ker was het om deze op de juiste wijze te leiden. Hij was verheugd met de verleende onderscheiding en wenste de heer Wenne kes daarmee van harte geluk. Namens de R.K. Schoenfabrikantenbond feliciteerde en dankte voorzitter P. Vloe mans, die de ingenomenheid van de fabri kanten met het werk en de prestaties in de huishoudschool, Mater Amabilisschool en Levensschool tot uitdrukking bracht. Een zwager van de heer Wennekes sprak namens de familie een dankwoord dat zij deze bijzondere gebeurtenis hadden mogen meemaken, terwijl tenslotte de heer Meulen- 6teen namens het personeel der scholen woorden van dankbaarheid en waardering sprak voor wat de scheidende voorzitter als zodanig had gedaan, hetwelk door de voor malige directrice der huishoudschool, mej. Gedden, werd onderstreept met de aanbie ding van een geschenk. De heer Wennekes, die als laatste het spreekgestoelte betrad, was wel uitermate dankbaar voor deze hoge onderscheiding, maar zich overigens niet bewust dat hij de ze werkelijk verdiend had. Hij vond het heel gewoon wat hij op sociaal gebied had gedaan, omdat hij dit kon doen dank zij de medewerking van anderen, waarbij hij voor al noemde de heer Reijnen en het personeel der scholen. Hij was dan ook bijzonder dankbaar voor deze samenwerking. In het gezegde: „partir c'est mourir en peu", vond hij een kern van waarheid, want zijn hart zal nog wel sterk naar beide scholen blij ven uitgaan. In dit verband dacht hij terug aan de moeilijke beginjaren en bracht hij in herinnering de initiatiefnemer van de huishoudschool, wijlen deken A. van den Brekel, die de eerste lesruimten beschik baar stelde. Hij dankte pastoor v. d. Spijker tenslotte voor de uitreiking van de onder scheiding de sprekers voor de vele vrien delijke en waarderende woorden, sprak zijn vertrouwen uit in zijn opvolger, en hoopte dat beide scholen voor de gemeenschap ven Kaatsheuvel nog veel vruchtdragend werk zouden doen. BESTUURSWIJZIGING HUISHOUDSCHOOL. In verband met het vertrek van de heer A. J. Wennekes als voorzitter van de huis houdschool St. Angela, alsmede omdat de parochiegemeenschap van de kerkdorpen Loonopzand en de Moer een belangrijk con tingent leerlingen levert aan deze school, heeft het bestuur niet alleen een verandering maar ook een belangrijke uitbreiding onder gaan. In de plaats van de heer Wennekes is tot voorzitter gekozen de heer J. A. M. Reijnen, tot heden secretaris-penningmees- ter, terwijl in deze vacature is voorzien met de benoeming van de heer J. Schellekens jr. Het bestuur is thans als volgt samengesteld J. A. M. Reijnen, voorzitter; J. Schel lekens jr., secretaris-penningmeester; mevr. van der Heijden; mevr. de Cock; J. N. Jan sen; mevr. Verschuren; mevr. de Vries L.- op zand; mevr. van Opstal Loonopzand en L. Hornman, de Moer. DIRECTRICE HUISHOUDSCHOOL In de vacature van directrice van de huis houdschool St. Angela, welke is ontstaan in verband met de benoeming van mej. Gedden als zodanig aan de huishoudschool te Waal wijk, heeft het bestuur voorzien met de be noeming van mevr. Reijnders, die de lei ding had van de huishoudschool te Etten. MATER AMABILISSCHOOL Op dinsdag 10 juli, aanvang 8 uur n.ra., zal in de zaal van de Gildenbond de sluiting plaats vinden van het cursusjaar 1961-1962 der Mater Amabilisschool. Tevens zullen dan aan de meisjes van de dagschool en de avondschool, die resp. 2 en 3 jaar met goed gevolg de cursus hebben doorlopen, de ge tuigschriften worden uitgereikt. De toneelkern dezer school zal deze avond aangenaam omlijsten met de opvoering van een toneelspel „Nicolientje knapt het op". De leiding van het spel is in handen van de heer B. Surtel te Tilburg. Op donderdag 12 juli, 's middags om 4 uur, zal in de R.K. Huishoudschool aan de van Heeswijkstraat, door het bestuur der Mater Amabilisschool de uitreiking van ge tuigschriften plaats vinden aan de meisjes die 2 jaar de jongerencursus hebben ge volgd. Tevens zal het cursusjaar dan fees telijk worden besloten. A. C. KAATSHEUVEL Donderdag 12 juli wordt de derde club- competitierit van de automobielclub Kaats heuvel verreden. Deze oriëntatierit, welke een lengte heeft van circa 50 km, is uitgezet door de heren J. Schellekens en A. Schal ken. De gemiddelde snelheid is bepaald op 30 km. De start vindt plaats aan hotel Eu- phonia, 's avonds om 7 uur. Op de laatst gehouden vergadering is een nieuw bestuur gekozen, dat thans gefor meerd wordt door: J. Schellekens, voorzit ter; P. Borsten, secretaris; W. Noevers, pen ningmeester; L. Ververs en J. Moonen, com missarissen. Dit bestuur heeft tot leden van de sportcommissie gekozen: W. Musters, C. v. d. Ven, A. v. Oversteeg, C. Schoen makers, P. Schoenmakers en H. van Dun. VERKEERSDIPLOMA-UITREIKING Op donderdag 12 juli, resp. 's morgens om 9 uur en 's middags om 2 uur zal in de zaal van hotel W. Smit vanwege het Ver bond voor Veilig Verkeer de diploma-uit reiking plaats hebben aan de jongens en meisjes der lagere scholen, die enige tijd ge leden hiervoor examen hebben gedaan. BILJARTSPORT In de eerste twee wedstrijden van de zo mercompetitie om de Vriendschapsbeker is er strijd geleverd van de bovenste plank. B. Dekkers van De Efteling, maakte zijn 400 car. tegen M. Groenendaal in 19 beurten, met het fantastische gem. van 21.05 en een hoogste serie van 232. Nog meer vermel denswaardige partijen waren die tussen H. Soeterboek (gem. 8.23) tegen J. van Ber- kel; L. v. d. Velden (2.16) tegen A. Lam- mers; P. Klaassens (5.00) contra A. Voogd en C. van Boxtel (7.00) tegen C. Groenen daal (4.37). Na de rustpauze van een week, wordt maandag 9 juli verder gegaan met het ge wijzigde programma, waarvoor de deelne mers verwezen worden naar de diverse club lokalen. De stand is thans: Klas A: De Dreef I 2-10; De Efteling 12-9; NAS 12-8; Euphonia 12-5. Klas B: De Dreef 22- 11; Euphonia 2 2-8; De Efteling 2 2-8; NAS 2 2-5. Naar aanleiding van zijn benoe ming tot bouwpastoor te Eindhoven, heeft moderator P. Stevens zater dag j.I. afscheid genomen van Cu ratorium, rector, docenten en leer lingen van het Dr. Molercollege te Waalwijk, waaraan hij 16 jaar als moderator verbonden is geweest. Vooraf werd door hem in de paro chiekerk van St. Jan een plechtige H. Mis opgedragen, die door de ge hele schoolgemeenschap werd bij gewoond en door leerlingen van het Dr. Mollercollege geheel werd ver zorgd. In de aula van het college had hierna de afscheidsplechtigheid plaats. Hierbij waren aanwezig het voltallige curatorium, rector en do centen der school, zo goed als alle leerlingen en vele genodigden, waarbij ook oud-directeur drs. G. de Vries en pater Liberatus, die de laatste tijd aan moderator Stevens was toegevoegd. De heer Jud. Timmermans, voor zitter van het curatorium, was de eerste spreker die de gevoelens van de gehele schoolgemeenschap ver tolkte. „Wij delen in uw vreugde naar aanleiding van uw benoeming tot bouwpastoor, een zware, doch eervolle taak, die u door onze bis schop is opgelegd. Hieruit blijkt dat hij uw bekwaamheid als zielzorgend priester en als practisch vooruit strevend mens hoog waardeert. Bij deze vreugde komt echter ook wee moed en die zal u ongetwijfeld bij deze laatste gelegenheid dat ge in ons midden verkeert, evenmin on beroerd laten. Bijna 16 jaar bent ge als moderator aan onze school ver bonden geweest en ge hebt die taak steeds vervuld met grote overgave voor uw veelzijdig werk". De heer Timmermans herinnerde aan de bouw van een kapel bij het Dr. Mollercollege, in de totstandko ming waarvan moderator Stevens zo'n groot aandeel heeft gehad; hij wenste hem in zijn pastoraat veel heilzaam werk toe. „Moge uw pries terlijke arbeid u ook veel innerlijke voldoening schenken". Het bestuur van het Dr. Mollercollege bood de scheidende moderator een zeer mo dern radio-toestel aan. Rector dr. ir. H. van Laarhoven betoogde, dat hij drie datums heeft opgetekend die betrekking hebben op de scheidende moderator, en wel 23 augustus 1946 toen de moderator werd benoemd en 10 januari 1962 toen hij werd benoemd tot pastoor te Eindhoven. Wij kunnen niet zeg gen dat we beide datums met over donderende vreugde hebben ontvan gen, op de eerste plaats omdat wij u in 1946 nog niet kenden en in 1962 omdat wij u toen zo goed had. den leren kennen. Het werk van een moderator is een uiterst moei lijk werk en voor diens werk wordt in de regel een 6 en in een enkel geval een 7 gegeven, doch in uw geval zou het een 10 moeten zijn. U bent een voorbeeld geweest voor talrijke anderen. Het voortdurend komen en gaan op uw kamer is een sprekend bewijs dat u uw taak hebt opgevat zoals die moet worden op gevat ten opzichte van de leerlin gen. Ook met de docenten was de verhouding uitstekend. U waart niet alleen onze geestelijke leidsman, maar ook ons aller vriend. Dit neemt echter niet weg, dat wij met uw benoeming tot pastoor zeer ver heugd zijn. Wat de derde datum be treft: 14 november 1958, is de da tum van het besluit tot het bouwen van een nieuwe kapel, waarvoor u zo hard hebt gewerkt. Wij zien u niet met vreugde heengaan, maar we wensen u van harte toe, dat het u in de toekomst goed zal gaan en danken u voor uw hartelijkheid en uw vriendschap, die wij steeds van u mochten ondervinden. Als stoffe lijk blijk hiervan bieden wij u gaar ne deze fraaie foto aan van het schoolgebouw. De oud-directeur, drs. G. de Vries, ging in grote trekken na welke be tekenis de plaats van de modera tors in de geschiedenis van het mid delbaar onderwijs in Waalwijk heeft gehad en hij betoogde, dat na de devaluatie van het moderatorschap door de snelle wisselingen in een tijdsbestek moderator P. Stevens de koers weer op hoog peil had ge bracht. Hij herinnerde aan de moei lijke periode van na de oorlog en hoopte tenslotte, dat eens een feest redenaar van pastoor Stevens zal kunnen zeggen: „de parochie van de H. Apostel Thomas is een van de hechtste schakels in de keten van de kerkelijke gemeente van Eindho ven". Olga Jansen uit Geertruidenberg sprak namens de meisjes-leerlingen een afscheids- en dankwoord en bood als blijvende herinnering mis. gewaden aan, die door de leerlingen van de M.M.S. zelf waren vervaar digd. Namens de jongens sprak Fr. Hellings uit Waalwijk. Hij bood een geschenk onder couvert aan. Onder leiding van de muziekleraar Fr. Wilmcrnt, zong hierna een uit de leerlingen samengesteld koor, bege leid door een klein orkestje, een toepasselijk lied. Tenslotte was het moderator Ste vens die aan de hand van diverse teksten uit de H. Schrift een uit voerig dankwoord sprak. Op de eer ste plaats dankte hij de president curator voor de mooie woorden en het prachtige geschenk. De rector, con-rector en docenten was hij ui termate dankbaar voor de wijze waarop zij steeds begrip hebben ge toond voor zijn werk en die hem alle kans hebben gegeven echt pries ter te zijn en leiding te geven in persoonlijk contact. Hij achtte zich gelukkig met de leraren te hebben mogen samenwerken aan de vor ming van jonge mensen en dankte speciaal de rector en con-rector voor de onderlinge samenwerking, waar door hij voor de school iets heeft mogen doen. Zich richtend tot de leerlingen, zei de moderator, dat al len zullen begrijpen dat hij hier een stuk van zijn leven achterlaat. „Ik wilde voor jullie zijn een helper Gods en ik wilde jullie leren dieper in te gaan in de H. Eucharistie. En dat dit vruchten heeft afgeworpen, bewijst het feit dat er onder de leer lingen van onze school verschillen de jongens zijn die roeping gevoe len voor het priesterschap. Hij dank te de leerlingen voor de waardevol le geschenken in natura en in' geld. Verder dankte hij drs. G. de Vries, pater Liberatus voor zijn hulp; dank ook aan het personeel van de school, dat hem in alles ter wille was geweest. „U allen beveel ik aan in Gods genade, ook Waalwijk en de school, die mij zeer dierbaar geworden is. Ik bid voor u bid den jullie ook voor mij". Tot slot werden allen in de ge legenheid gesteld persoonlijk af scheid te nemen, waarna nog een groepsfoto werd gemaakt.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5