r, BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN Bijzonder aantrekkelijk en gevarieerd kinderprogramma de vakantiedagen Ue geslaagden DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 JULI 1962 PRIMAIRE OPLEIDING Waalwijk Henny van Beijnen, Nelly Bool, Gerry van Helvoirt, Tiny van Esch, Janny van Bavel, Emmy Brok, Ma rian Brouwers, Els Dollekens, Andy v. d. Gouw, Leny Heesbeen, Lies- beth van Heeswijk, Jeanne van der Heyden, José Leytens, Annelies van Oosterum, Ine Rombouts, Ria van Rooy, Tineke van Schayk, Ineke Schoenmakers, Ine Siegenthaler, Ria Sebregts, Elly van Stiphout, Lizette de Veer, Annette Verhoeven, Maria Verschuren, Bemadette Alessie, Mar- ga v. d. Anker, Anny van Dijk, Zus van Gerwen, Franka van Iersel, Marian Kooien (met lof), Betsie La- mers, José v. Munster, Jeanne Nieuw koop, Mieke van Nooy, Nel van der Pennen, Jeanne Pullens, Marlies de Rooy, Marian Schoelitsz, Joke v. d. Ven, Ria Verhulst, Thea v. d. Water, Petra Gravelijn, Rikie Kramer, Jacq. Kuysten, Greet Mandemakers, Lia Mayers, Ivonne Vos. Elshout Tonny van Delft. Nieuwkuijk Corry van Drunen, Diny Roesen- berg, Leny Schelle. Drunen Els van Drunen, Willy de Gouw, Jacq. van Herpen, Annelies van der Lee, Janny de Munnik, Annie Schel le, Ria van Son, Maria Verhoeven, Janny de Raden. Waspik Marijke Wagemakers, Ria Boezer. Sprang-Capelle Rina van Beek, Marijke Ophorst, Alie Versteeg, Riet van Zeist (met lof). ASSISTENTE IN DE HUISHOUDING Waalwijk Marga Bouman, Ria Hellings, Ma- riette v. d. Heijden, Ine Maas, Ma rijke van Dun. Drunen Henny van Bladel, Corry Vermeer. Nieuwkuijk Thea Blankers, Ine de Bonth, Jeanne Samuëls. Genderen Helena Vos. HUISNAAISTER Waalwijk Jet Kuijpers, Mieke v. d. Rijken, Nell Sars. Drongelen Janny de Haan. Doeveren Leny Boll. i qi- KOSTUUMNAAISTER Waalwijk Hedy Pullens, Ria Swerts. Nieuwkuijk Stinie v. d. Oord. COUPEUSE Drunen Tonny Kouwenberg (met lof). Jeugd van Waalwijk zal zich weer best amuseren De organisatoren van het vakantiewerk voor de Waalwijkse lagere schooljeugd hebben het voor dit jaar weer weten te ver sieren. Zowel voor Baardwijk, Antonius, Besoijen en het Cen trum is weer een bijzonder aantrekkelijk kinderprogramma in elkaar gedraaid. Daarnaast heeft men nog voor geheel Waal wijk een groots programma in elkaar gezet. Het feest, want het zal voor de jeugd inderdaad een feest worden, zal dan ook ge heel in sty I met een sluitingsfeest besloten worden, op don derdag 30 augustus om 2 uur en om half zeven in Musis Sa crum, waar de bekende Ton Cup met z'n sprekende pop Char ley zal optreden. Daar tussendoor wordt een gevarieerd pro gramma gebracht van goochelen, poppenkast, etc. Het programma is als een mes dat aan twee kanten snijdt. Ui teraard is 't door de organisatoren opgezet om de lagere school jeugd op een prettige en verantwoorde manier bezig te houden, maar daarnaast zullen ook de ouders indirect van dit program ma kunnen genieten. Immers zjj weten dat op die dagen dat er in 't kader van de jeugddagen iets te doen is, hun kinderen op een veilige manier zijn uitbesteed. Hieronder laten wy het programma volgen zoals dat voor de vier parochies afzonderlijk is vastgesteld en voor geheel Waal wijk. Baardwijk Hier start het eerste kinder feest op zaterdag 4 augustus 's middags om half drie. De deel nemende kinderen zullen een feestelijke rondtocht door de pa rochie maken met versierde steps fietsen en bolderkarren. Aan de ze optocht is tevens een balon- nenvvedstrijd verbonden. Ook de gene die zijn fiets, kar, step etc. op de meest originele manier heeft weten op te tuigen, dingt mee naar een aardige prijs. De deelname staat voor iedereen open. Voorwaarde is dat men om half drie bij het Gemeenschaps huis in Baardwijk aanwezig is. Op 8, 18 en 28 augustus film middagen. Aanvang half drie, eveneens in het Gemeenschaps huis. Zaterdag 11 augustus trekt de Baardwijksc jeugd er op uit om op straat hun tekenkunsten te vertonen. Degenen die hieraan wensen deel te nemen, dienen om 2 uur bij het Gemeenschapshuis present te zijn. Zondag 12 augus tus vindt er een jeugd wieler wedstrijd plaats. Verzamelen om half drie op het plein hij de nieu we school, Burg. van Heijstlaan. De vliegerwedstrijd zal worden gehouden op woensdag 15 augus tus. De finale voor Waalwijk wat betreft deze vliegerwedstrijden, zal plaats vinden op vrijdag 24 augustus. Om aan de vliegerwed strijd voor Baardwijk deel te kunnen nemen, zal men om half drie op het plein bij de nieuwe school, Burg. v. Heijstlaan aan wezig dienen te zijn. De jeugdspelen worden gehou den op maandag 20 augustus. Deelname staat vrij voor alle la gere school-kinderen, mits zij op tijd op het plein hij de nieuwe school aan de Burg. van Heijst laan aanwezig zijn. Woensdag 29 augustus is de grote dag voor de Baard wij kse jeugd. Met een echte boerenkar trekt men dan met z'n allen naai de Roestelberg. Het vertrek is gepland om half tien vanaf het Gemeenschapshuis. Boterham men moeten worden meege bracht. Het sluitstuk van de Baard- wij kse jeugddagen wordt ge vormd door een bloemententoon stelling op zondag 2 september. De tentoonstelling is geopend van 3 tot 6 uur. Tevens zullen de hobbyclubs ook het een en ander exposeren. Aan deze bloe menwedstrijd zijn weer aardige :>rijzen verhonden, die om half 6 ekend zullen worden gemaakt. Centrum Ook in het Centrum heeft men voor deze dagen een zeer attractief programma opgesteld. Hier worden de jeugddagen geopend met een wegtekenwedstrijd, die wordt ge- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Het geheimzinnige geval Blythe Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN APPPrPPrPPCPPCAAAA 23). „Ziehier mijn waarde, de strop waarin straks je misdadige nek wordt gebroken..." Met een ruk richtte Launders zich op en blikte verdwaasd in de harde grijze ogen. Op dat mo ment besefte hij welk een uitzon derlijk dwingende macht achter die ogen en dat hoge voorhoofd verborgen was. Hij maakte een wanhopig gebaar met zijn armen en liet ze dan met een moedeloos gebaar weer vallen. „Luister eens goed en blijf rus tig, jongeman", sprak Jefferson nu bestraffend. „U wilt toch de wetten der logica volgen? U bent een Eton-man, zei u, nietwaar?" Launders knikte met het hoofd. „Welnu, al ben ik dan ook van Cambridge, dat verandert niets aan de wetten der logica. Laat ons alles eens kort samenvatten. Er werden, volgens uw eigen ver klaring, afdoende bewijzen gele verd dat uw oom het testament opstelde. Over het zonderlinge feit, dat hij het in voor u zo on gunstige zin deed zullen we voor lopig niet praten. Volgens die arts in Horsham leed uw oom aan een ongeneeslijke kwaal leverkanker. Zou 't nu zo vreemd zijn dat uw oom, juist doordat hij zo geweldig vitaal en levenslustig was, het niet kon verdragen, dat hij misschien lang en hevig aan die vreselijke ziekte zou moeten lijden?" Kijk, zó gezien, is de zelfmoord van uw oom toch niet zo vreemd als het wel zou kunnen lijken. Iets dergelijks komt vaker voor dan u denkt en dan juist bij men sen, die hun leven lang kernge zond waren. In het bijzonder zijn het de sterke mensen, die 'n ont zettende angst voor kwalen en 'n langdurig ziekbed hebben. Merk waardig genoeg, hoewel toch ei genlijk ook weer begrijpelijk, hebben dat soort mensen geen vrees voor de dood. Integendeel verlangen zij naar de dood. Noem het lafheid of dapperheid de meningen daarover verschillen altijd maar dergelijke lieden houden op vrijdag 17 augustus. Sa menkomst om twee uur op de rol- schaatsbaan bij het Badhuis. Voor kleurkrijt wordt gezorgd. Maandag 20 augustus grote vlie gerwedstrijd op het Slemterrein. Er worden prijzen uitgegeven voor de mooiste, de grootste en hoogststaan- de vlieger. De winnaars van deze wedstrijd doen mee aan de finale vliegerwedstrijd die op vrijdag 24 augustus wordt gehouden. Maandag 27 en woensdag 29 au gustus staan in het teken van bos en hei. Zowel jongens als meisjes zullen dan onder leiding te voet de gehele dag naar de bossen trekken. Men dient boterhammen mee te ne men. Samenkomst voor beide dagen, zowel voor de jongens als de meis jes, om 9 uur op het Vredesplein. Besoijen Besoijen start haar schooljeugd- programma op 17 augustus met een vliegerwedstrijd, die om twee uur begint op de speelweide. Ook de winnaars hiervan komen uit op de vliegerfinale van vrijdag 24 augus tus. Zaterdag 18 augustus worden om 10 uur de jongens en meisjes op de speelplaats van de r.k. Meisjesschool verwacht voor de tekenwedstrijd op straat. De atletiekwedstrijden voor jongens en meisjes vinden plaats op maandag 20 augustus De jongens zullen die dag om 10 uur op de •speelweide hun beste krachten gaan beproeven, terwijl 's middags om 2 uur de meisjes aan de beurt komen, eveneens op de speelweide. Antonius Een volkskermis zal de jeugdda gen in Antonius inleiden. Tijdens deze volkskermis die op dinsdag 14 augustus zal gaan „draaien", zullen de jongens en meisjes elkaar be kampen met zaklopen, lopen met hindernissen, etc. Op maandag 20 augustus wordt hier de vliegerdag gehouden bij het Hertog Janpark. De sportwedstrijden vinden hier plaats op maandag 27 augustus, ter wijl 29 augustus de grote bosdag ge houden wordt. Degenen die hieraan wensen deel te nemen, zullen zich op die dag op de speelplaats van de Aloysiusschool present dienen te hielden. Tot slot wordt in de Antonius- parochie op 1 september een balon_ nenwedstrijd gehouden, terwijl op 31 augustus de Indianen-kreten niet van de lucht zullen zijn, wanneer de Antoniusparochie wordt uitge roepen tot Indianenstad. Geheel Waalwijk Jeugdbioscoop in theater Musis Sacrum, aanvang v.m. 10 uur en 'n.m. 2 en 4 uur. Dinsdag 21 augustus; „De avon turen van Pinokkio", een grote te kenfilm voor de jeugd. Dinsdag 28 augustus; „Zwaan kleef aan", een in het Nederlands gespro ken sprookjesfilm. Entree 25 cent. Plaatsbespreken a 10 ct. daags te voren van 11 tot 1 uur aan de kassa van de zaal. Donderdag 30 augustus: Sluitings feest. Om 2 uur en half 7 optreden in Musis Sacrum van de bekende Ton Cup, met zijn sprekende pop Charley, een gevarieerd programma van goochelen, buikspreken, pop penkast, enz. 's Avonds in de pauze prijsuitreiking. Donderdag 16 augustus viswed strijden. Samenkomst om 1.30 uur Gemeenschapshuis Baardwijk. Vrijdag 17 augustus veilig ver- keersrit voor jongens en meisjes tot en met 10 jaar. Woensdag 22 augustus roei- en zwemwedstrijden in de roeivijver, 500 meter roeien en/of 500 meter zwemmen. Donderdag 23 augustus viswed strijden. We zullen moeder eens ver rassen met een heerlijke portie vis. Samenkomst om 1.30 uur Gemeen schapshuis Baardwijk. Vrijdag 24 augustus rolschaats- wedstrijd op de rolschaatsbaan bij de Meisjesschool Besoijen (bij Her tog Janpark). Na afloop: finale vlie geren voor geheel Waalwijk. Zaterdag 25 augustus grote oriën- tatierit vanaf 11 jaar. Deze oriën- tatietocht duurt de gehele dag. Sa menkomst om 10 uur op het Vredes plein met een goede fiets. Boter hammen meenemen. Sluiting tentoonstelling van de Middelbare Vakschool de Schoen- en Leder Industrie te Waalwijk voor Donderdag 19 juli a.s. is wel de belangrijkste dag van het gehele schooljaar voor de leerlingen van de M.V.L.S., omdat des morgens om 11 uur de dagcursussen zullen worden gesloten en de getuigschriften zul len worden uitgereikt. Daarna zal er gelegenheid zijn de gedurende het cursusjaar door de leerlingen vervaardigde schoenen en bereide leersoorten te bezichti gen, waartoe in de praktijkruimten een tentoonstelling werd georgani seerd, welke geopend zal zijn op donderdag 19 juli van 2 tot 5 urn en op vrijdag en zaterdag d.o.v. van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. Daar de M.V.L.S. in Nederland de enige school is die op middelbaar niveau een opleiding geeft voor de vorming van leidende krachten in de Leder- en Schoenindustrie, zal dit zowel voor de fabrikanten als de leiders van Leder- en Schoenfabrie ken een goede gelegenheid zijn om kennis te nemen van de prestaties van hen, die waarschijnlijk in de toekomst in verschillende bedrijven leidende functies zullen gaan inne men. Daar het voor de ouders vaak zeer moeilijk is met hun kinderen te beslissen in welke richting zij zich verder voor het leven zullen bekwamen, is deze tentoonstelling een mooie gelegenheid om door waarneming ter plaatse en door persoonlijke gesprekken met de le raren een indruk te krijgen van de mogelijkheden, die er bestaan in de moderne uitgeruste Leder- en Schoenindustrie. Beide industrieën hebben de laat ste jaren een sterke ontwikkeling doorgemaakt en in de toekomst zal nog meer vooruitgang geboekt moe ten worden. Dit zal voor diverse jongelui een stimulans kunnen zijn om na een grondige basisopleiding bij de M.V.L.S. mede te kunnen werken aan de verdere uitbouw van beide industrieën. Door de grote vraag zowel in bin nen- als buitenland naar op deze gebieden goed onderlegde krachten, is de plaatsingsmogelijkheid van be zitters van het eindgetuigschrift van de M.V.L.S. zeer goed te noemen. De school beschikt over een zeer uitgebreid machinepark dat pas voor enkele jaren geheel werd ver nieuwd, waardoor de leerlingen hun onderricht ontvangen aan en ge werkt hebben met de meest moder ne machines op dit gebied. Hier een opsomming te geven van de verschillende ledersoorten die de afdeling Lederbereiding van de M.V.L.S. dit jaar weer in staat is geweest te bereiden, zou teveel plaatsruimte vragen. Daarom zullen wij hier slechts enkele van de be langrijkste ledersoorten noemen; Overlederboxcalf, mastbox in zwart en gekleurd, rundbox van in landse en exotische huiden, slijpbox van droge Nigeria-huiden, water proofleder (glad en geprent), calfs- en splitsuède, hunting, chevreaux en persians in aniline en semi-ani- line, witte bastaardvellen voor voe- ringleer, getrokken overleerhalzen en Baygen lakleder. Lederwaren lederproteseleder, saffiaan, gekleurde skivers, var kensleder volnerf naturel en glans- gestoten split. Technisch ledernaturel tuigle- derbanen, voetballeder en chroom- drij f riemenleder. Zoolleder reparatie zoolleder en zoolleder voor schoenfabrieken vol gens snellooimethoden, zoolleder- splitcroupons gedekverfd voor „pre- finishing", Goodyear en Mackay zoollederhalzen en zoollederliezen. De afdeling Machinale Schoenfa- bricage is door haar zeer modern machinepark in staat geweest de meest voorkomende fabricagemetho den toe te passen zoals Good Year, Ago en Little Way systeem en com binaties van deze systemen, doorge. 'naaid, Mackay Welt in verschillen- 56). Smidje Verholen rekende nu zijn koffie af met oude Rinus Ratje toe en gaf een flinke fooi. Dit was aanleiding voor ouwe Rinus om zijn gast persoonlijk de deur uit te laten. „Bedankt, meester", zei ouwe Rinus. „En als je nog eris langs komt vare, doe dan is effe me have an." Doch terwijl ze daar met zijn tweeën aan de deur stonden van Het Gulden Veer schip, zagen ze nog juist hoe een tweetal zeer ongunstig uitziende lieden er vandoor vloog, kenne lijk met de bedoeling zich te ver- hergen. De een vloog achter een stapel kisten en de andere schoot de hoek van 't kroegje om. „Hè? Wat heb ik nou an me zondagse pieremegoggel hange?" bromde Rinus Ratjetoe in zijn baard. „Dat benne Freek en Wulluin, twee beruchte kadeschuimers, wat zouwe die van plan weze? Ik zou maar een beetje op me telle passe, meester, as ik jou was." Maar smidje Verholen had na tuurlijk niet veel zin om op zijn tellen te passen, want hij had haast om naar de firma Staalstra en van Vzeren te komen met zijn duizend gulden. Hij liep er dus met een vluchtige groet vandoor en nam de kortste weg door een onaanzienlijk zijsteegje. En ja wel hoor, nauwelijks was hij een oude muur gepasseerd, of Freek en Wullum schoten met 'n rau we kreet te voorschijn en beva len met schorre stem: „Héla, smakker! Kom op met die juut jes van je! Je heb een potteme- veulje vol, dus gauw een tikkie, hè.' Anders zalle me je de majem in judasse!" (Voor wie niet erg op de hoogte is van de misdadi- gerstaal, zij er hier bij verteld, dat lieden van dat slag een tien tje altijd een juutje en het water altijd de majem noemen). Doch voordat smidje Verholen ant woord kon geven, schoot ouwe Rinus als een meteoor tussen hen in! Meteen timmerde die ou we Rinus er op los. Ook smidje Verholen liet zich niet onbetuigd en zo duurde het geen tien tellen of Freek en Wullum lagen met bonzende koppen op de grond. Ja, tegen een paar harde smids knuisten en een paar stevige ma rinevuisten kunnen kerels als Freek en Wullum natuurlijk niet op. Ouwe Rinus lachte eens en zei: „Potferkoffie, meester, jij slaat raak! Ik had het zelf niet beter kenne doenIk was je ge volgd, want ik dacht zo in me ei- gc dat Freek en Wullum wel is wat van plan konde weze!" Ja, zo waren die plannetjes van Freek en Wullum verkeerd afge lopen. Ze wisten niets beters te doen dan er vandoor te sluipen; ze zijn op de Industriekade nooit weer gezien. zien er vaak geen been in, vrij willig een einde aan hun ellende te maken." Launders had stil en aandach tig geluisterd, maar weer schud de hij mistroostig' 't hoofd. Woor den, niets dan woorden. Wat had hij daaraan Ook doctor Jeffer son was, dit bleek nu wel zonne klaar, niet bereid, zich voor de zaak te interesseren, omdat hij alles te nuchter opnam. Hij zuchtte diep. „Meneer Jefferson", vroeg hij opeens, „wat wist u eigenlijk al af van die zogenaamde zelfmoord van mijn oom?" „Ik?" vroeg Jefferson verbaasd en liet er droog op volgen: „Wel niets". „Las u er niets van in de pers?" „Neen, dat deed ik niet. Waar om zou ik, stel, dat het in de cou ranten heeft gestaan, het bericht hebben moeten lezen? Bovendien is het de vraag of er, buiten een bericht in de burgerlijke stand, iets over in de pers is versche nen. 'Het is u misschien niet be kend dat zelfmoorden, indien zij geen verband houden met mis daad, niet in de pers worden ver meld. En van misdaad is blijk baar geen sprake geweest, ten minste als Scotland Yard er zich niet mee bemoeide, hetgeen ik niet weet." Harold Launders wrong ner veus zijn handen, zei dan nors: „Dus als ik u goed begrijp, kunt u evenmin iets in deze zaak doen?" „Heb ik dat gezegd?" klonk 't laconieke antwoord. Jefferson keek hem glimlachend aan. „O, meneer Jefferson, als u wist...". Op dit moment sprong de vogel uit 'n grote wandklok het was elf uur en snel ach tereen klonk het driemaal koe koek!" Verschrikt wendde Laun ders het hoofd om, hetgeen Jef ferson grinnikend de opmerking ontlokte: „Vraag 't de koekoek... wat mij betreft, ik weet op het ogenblik net zo weinig als dat vo geltje in die klok." Harold Launders, die nooit uitbundig op een grap kon reage ren, was thans zeker niet in een stemming, de humor van 't geval te kunnen waarderen. Hij rees op uit zijn stoel en zei neerslachtig: „Meneer Jefferson, 't spijt me dat ik zo lang beslag op uw tijd heb gelegd. Ik had, na mijn te leurstellende ervaringen, vurig de hoop, dat u misschien licht in deze voor mij duistere affaire zou kunnen brengen. Maar nu merk ik dat zelfs u niets voor me kunt doen." Hij zweeg en stond met gebogen hoofd voor de grote des kundige op het gebied van de misdaad, die hem nu zo smade lijk in de steek liet. Ook hij dus niet. „U zegt al weer dingen die niet genoemd zijn, mijn waarde." Jefferson had nu toch wel met de jongeman te doen diens be trouwbaarheid, waarheidszin en ongestoorde geestvermogens wa ren hem nu wel voldoende geble ken. Hij legde vriendschappelijk zijn hand op zijn schouder. „Me neer Launders", zei hij ernstig, „Iaat het u voorlopig voldoende zijn dat deze inderdaad zonder linge geschiedenis mij uitermate belang inboezemt. Maar ik zal mij toch enigszins moeten oriën- ten, nietwaar?" Grimmig liet hij er op volgen„Het is waarachtig geen eenvoudig geval. Grote ge nade, vervalsing van een testa ment, oplichting en moord! Het kon minder zou ik denken." Bruusk stak hij Launders zijn hand toe. „Waarde heer, laat u mij een weekje met rust om te denken. U blijft voorlopig in Cla- ridge hotel?" „Voorlopig wel." „Goed, over een week hoop ik te kunnen bellen. Maar nogmaals bereidt u zich voorlopig voor op nieuwe teleurstellingen. Doet u in deze zaak verder zelf niets, geen bezoeken meer aan die no taris of die juffrouw Aberdeen. Doe geen nasporingen en geen andere onbesuisde dingen." Tussen zijn afscheidswoorden door had Jefferson op de schel knop gedrukt. De bescheiden klop van de butler klonk. „Ja, binnen, James, wil je me neer Launders even uitlaten?" Gelijktijdig sloop de Afgaan weer langs de butler naar binnen en snuffelde kwispelstaartend aan de benen van Harold Launders. „Nu, Cleopatra is u in ieder geval goed gezind", lachte Jeffer son „Dat is een goed voorteken." Hij riep de hond. „Kom bij me, Cleo, ga naast me liggen en laat ons samen filosoferen over een erg duistere zaak. Ja, meneer Launders, in tegenstelling tot do vele detectives uit romans en uit feuilletons, die in alle moeilijke zaken hun pientere vrouwen raadplegen, moet ik, arme eenza me celibatair, het doen met mijn Afgaanse weduwe." (Wordt vervolgd) copyright ovon

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2