wAAlwijkse en LangstRAAtse couRAnt Gedurfd SER-ADVIES AUTO-FINANCIERING BINNEN- EN BUITENLAND Somber beeld koopkracht lonen in ons land sterk overdreven W. Timmermans Zonen OPTICA BOGAERTS GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Antwoord op Duitse studie VRIJDAG 27 JULI 1962 84e JAARGANG No. 58 Uitgever: faalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen g^fdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" flet Br. Nbl. commentarieert: \ls de regering zou besluiten KCt eindelijk uitgebrachte SER- a(jvïes niet betrekking tot de loonvorming over te nemen, gaat erop dit gebied nogal wat veran deren. Of dit dan een verandering ten goede zou ziin, daarover kan Ln van mening verschillen. Het j. cen vraag waarop wij niet ^raag met een volmondig „ja" zouden willen antwoorden. Wat de SER aanbeveelt, is ei genlijk een net zo radicale veran dering als die welke zich in 1959 voordeed, toen na het aftreden van de regering-Drees het nieu we kabinet besloot de geleide loonpolitiek te vervangen door fcn politiek van vrijere loonvor- ""jloe wezenlijk anders ook, in dat nieuwe beleid behield de overheid even goed een grote, zelfs beslissende invloed op de regeling van de lonen. De vrij- j-eid die aan het bedrijfsleven Jelf werd toegemeten, stelde in dipraktijk niet zo heel veel voor. De SER heeft zich nu op het standpunt eeplaatst, dat 't ogen blik is aangebroken om de rollen nat dit betreft om te draaien. Xiet de overheid, maar het be drijfsleven zelf moet in eerste aanleg kunnen uitmaken hoe g of laag de lonen dienen te zijn. Vertrouwd mag worden, dat het bedrijfsleven de verantwoor delijkheid daarvoor wel kan dra il, ineent de SER. In die opvatting blijft er wel iswaar voor de regering altijd __w wel een eigen verantwoorde lijkheid bestaan, n.l. als hoedster van het algemeen belang. Maar zij zou die alleen moeten laten gelden als het onverhoopt mis gaat. Haar machtswoord zou dan kunnen bestaan in het decrete ren van een loonpauze, of zelfs van een loonstop. Inderdaad zou dat een hele verandering betekenen, vergele ken bij wat tot nu toe de prak tijk is geweest. Tenminste, als gebeurt wat de SER adviseert. 1 Verlegging van de primaire verantwoordelijkheid op loonge- ied van de overheid naar 't be drijfsleven daar komt het der halve op neer. En hoe ziet de SER dan de praktische werkwijze van die nog ts „nieuwere" vrijere loonme- ode Blijkens zijn advies aan de re gering, en dan wat populair voorgesteld, zou het aldus moe ien gaan. Basis van de nieuwe methode van loonvorming zou niet meer rijn de maatstaf van produktivi- leitsstijging, maar datgene wat Een bloedzuiverende kuur net Kruschen Salts j het half jaar blijkens door de luit te brengen rapporten de actuele sociaal-economische situ atie te zien (en te verdelen) leeft. De samenwerkende organisa- es in het bedrijfsleven moeten 'e vrijheid hebben uit die rap- arten zelf te concluderen wat 'P 'oongebied, nationaal-econo- msch beschouwd, verantwoord uu zijn. De taak, welke zij daarmee op ch nemen, is uiteraard even ffaar als delicaat. En om zich aarvan behoorlijk te kwijten zal f zoiets als een verantwoor- togsplicht moeten zijn, die in to* goed moet worden nage- «fd. Zo zullen met name de centra- organisaties in hun overleg !ft de bij hen aangesloten vere ggen deze laatste moeten wij- :!1 op de consequenties van de treffen maatregelen voor de ationale economie. En die ver- togingen van hun kant zullen toeten aantonen dat wat zij vra- <n pet economisch evenwicht C:et in gevaar brengt. Jo dit beeld past dan verder dat ccommissie van Rijksbemidde- ;sr* terugtreedt naar de achter end om alleen nog te hulp te 'orden geroepen als het bedrijfs- 'en het op zeker ogenblik niet I11 klaren. De taak van deze Emissie om de loonvoorstellen te toetsen, zou voortaan vervuld moeten worden door de Stichting van de Arbeid, die voorheen al leen als adviesinstantie optrad. En de regering van haar kant zou zich er toe moeten bepalen alleen in geval van nood, wan neer er ernstige gevaren dreigen voor 's lands economie, tussen beide te komen. Zoveel dus als een deus ex machina. Nu de vraag wat de regering met dit advies zal doen. Zij zal het natuurlijk zorgvul dig en diepgaand bestuderen. Maar dat zij het zal overnemen, lijkt ons bepaald nog geen zeker heid. Wat hier wordt voorgesteld, betekent immers niet meer en niet minder dan het terugdraaien van de loonontwikkeling als zo danig van de overheid naar het bedrijfsleven. En dat is toch wel een enorme stap. Is die stan niet wat tè groot? Kan men zich in de situatie van het ogenblik, met zorgwekkende verschijnselen als arbeidskrapte en looninflatie, die stap veroor loven en kan men de consequen ties er van dragen? Wij achten de bedongen vrij heid en zelfstandigheid principi eel natuurlijk juist. Dat stellen wij graag voorop. Maar even een praktische vraag: wanneer de centrale or ganisaties in een bepaalde om standigheid zeggen dat het inet kan, wat zullen dan de bonden doen Eerstgenoemde bekijken de loonzaak macro-economisch, de donden daarentgen beschouwen die zaak micro-economisch, m.a. w. vanuit de situatie per bedrijfs tak of per onderneming. En niet zonder beduchtheid mag men zich afvragen of het in de prak tijk, wanneer het SER-advies zou worden gevolgd, zou gelukken tussen deze wezenlijk uiteenlo pende visies een synthese op te bouwen. Wij zijn daarom geneigd te veronderstellen, dat de regering zich met dit gedurfd SER-advies niet erg gelukkig zal voelen. Een zo vergaande opdracht is door haar destijds ook niet gegeven. Bovendien wil liet geval dat zij in de huidige omstandigheden eerder aanleiding zou kunnen viden 0111 zich in de loonzaak juist krachtiger Ie laten gelden in stede van haar verantwoorde lijkheid op dit terrein nu aan an deren over te dragen. Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 841 Telefoon 04160 - 2141 MINISTER LUNS NIET NAAR WASHINGTON, MAAR WEL OP REIS De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is niet van plan in verband met de kwestie Nieuw-Guinea naar de Verenigde Staten te gaan. Dit verklaarde hij zondagmiddag bij zijn aankomst op Schiphol. Minister Luns heeft in Rome besprekingen gevoerd met de Ita liaanse regering over de Europe se samenwerking. Daarna heeft hij een bezoek gebracht aan Ge- nève. Dit laatste noemde hij een privé bezoek. Hij ontkende in Genève te hebben gesproken met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk of diens onderminister Marriman. Over de besprekingen in Italië was de minister zeer tevreden. In de komende weken zal echter over de Europese samenwerking nog veel gesproken moeten wor den, te meer omdat Engeland in verband met liet overleg bin nen het Gemenebest voor 10 september wil weten waar het aan toe is. Maandag is minister Luns weer naar Brussel gegaan om daar besprekingen te voeren met zijn Belgische collega Spaak. In september zal hij bij de vergade ring van de Verenigde Naties in Washington tegenwoordig zijn. In oktober zit hij de onderhande- lingsdelegatie van de E.E.G. voor bij de bespreking met Engeland over toetreding tot de E.E.G. DE TELSTAR Ruim honderd miljoen mensen in Europa en Amerika hebben maandag tussen 8 uur en half twaalf voor hun televisiescherm dc meest historische ogenblikken in de geschiedenis van de com municatie meegemaakt: Europa zag Amerika Amerika zag Eu ropa. Dank zij een imponerende krachtsexplosie van de Ameri kaanse en Europese televisie techniek hebben beide continen ten maandagavond gedurende tweemaal een kwartier de eerste life-uitzendingen uitgewisseld via de communicatie-satelliet Tel star, „het schakelbord in de ruimte". De Amerikaanse uitzending, die om 2 minuten voor 8 begon, werd door alle Westeuropese landen van Madrid tot Stock holm, van Londen tot Berlijn, in het algemeen goed ontvangen. De kwaliteit van de beelden va rieerde van redelijk tot zeer goed. Het geluid kwam ondanks ver vormingen helder en scherp door. Ook het Europese programma, dat wee uur later begon, toen de ruimtesatellict opnieuw 4800 km. hoog boven de Atlantische Oce aan zweefde, kwam via 000 stati ons in Amerika. Canada en Mexi co goed door. Een gebeuren van historische betekenis. NEUTRALITEITSVERDRAG VOOR LAOS IN GENÈVE GETEKEND Maandagmorgen hebben de ministers van buitenlandse zaken en afgevaardigden van dertien van de veertien aan de conferen tie over Laos deelnemende mo gendheden Laos zelf heefl niet getekend het verdrag onderte kend waarbij de neutraliteit van Laos wordt gegarandeerd. Op de zaterdag gehouden laat ste zitting van de conferentie hadden de ministers zich ak koord verklaard met de uiteinde lijke tekst van het verdrag. LUCHTLANDING BIJ HOLLAN- DIA VOORBEREID IN DJAKARTA Indonesië is van plan lucht landingen uit te voeren nabij de hoofdstad van Nederlands N.- Guinea, Hollandia. Dit is geble ken uit documenten, welke zijn buitgemaakt op Indonesische pa rachutisten in het actiegebied bij Merauke. Het plan voor de lan dingen bij Hollandia is een on derdeel van het schema waarvan ook de landingen bij wSorong, Fak Fak, Kaimana en Merauke deel uitmaken, zo is in een commu niqué van het gouvernement be kend gemaakt. Alle mogelijke militaire voorzorgsmaatregelen zijn in Hollandia getroffen, maar het was maandagavond nog vol komen rustig in de stad. Er was nog weinig van de voorzorgsmaatregelen te merken. Wel waren er meer troepenver plaatsingen' dan gewoonlijk. Reeds enige tijd staat er lucht doelgeschut opgesteld op ver schillende plaatsen, waarbij de bemanning dag en nacht aanwe zig is. Er ziin de laatste dagen troepenversterkingen aangeko men. De stadsverlichting brand de normaal. Het militaire garni- zien is in staat van paraatheid gebracht. SOEKARNO EIST OVER DRACHT DIT JAAR President Soekarno heeft in een rede maandag verklaard, dat Nederland thans inderdaad be reid blijkt te zijn het plan Bun ker te aanvaarden. Maar, zo zei hij, het Indonesische volk wenst dat Nederland verder gaat en zich bereid verklaart Nieuw-Gui nea aan Indonesië over te dra gen „vóór de haan op 1 januari 1963 zal hebben gekraaid". Hiervoor werd minister Soe- brandio naar Washington gezon den, aldus de president. Het doel van zijn missie is, uit te vinden, of de. Nederlanders bereid zijn, nog dit jaar Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. „Ik heb Soebrandio gezegd, niet te lang in Washington te blijven", zo zei Soekarno. De Indonesische president hield zijn rede tot het nationale con gres van Indonesische hoeren. Hij zei ook, dat zijn bevel voor de „bevrijding" van Nw.-Guinea moet worden voortgezet ondanks de Nederlandse bereidheid het plan Bunker te aanvaarden. TREIN ONTSPOORDE BIJ DIJON 36 doden en 52 gewonden Bij een treinongeluk even ten zuiden van Dijon, op de lijn Pa- rijs-Marseille, zijn 36 passagiers gedood en 52 ernstig gewond. De sneltrein, die van Parijs op weg was naar de Franse zuidkust, kwam hij Velars-sur-Ouche uit een tunnel en reed een viaduct op, dat de rivier Oucho en de vallei waarin zij stroomt, over spant. Door onbekende oorzaak ontspoorden enkele wagons. Een er van viel vijftig meter diep in de vallei. Op deze tijd van het jaar rei zen veel vakantiegangers op en neer tussen Parijs en Marseille. Ook deze sneltrein had talrijke toeristen aan boord. Er waren geen spoorwagens uit Nederland hij. Onmiddellijk na het verlaten van de tunnel liep de eerste wa gon vlak achter de locomotief uit de rails. In deze wagon be vond zich alleen maar bagage. I)e twee wagons daarachter ble ven in het goede spoor. Het was de zevende wagon, die na ontspo ring van het viaduct afliep en 50 meter diep met donderend geraas neer kwam. Drie spoorwegmannen die zich in dc trein bevonden, maakten onmiddellijk alarm. Enkele mi nuten later al kwam de Orsec van Dijon en omstreken in actie. Orsec is een organisaite van hulpverlening, die steeds bereid staat om in te springen, wanneer zich grote rampen voordoen. Honderden helpers en helpsters, artsen, verpleegsters, ziekenau to's en brandweerlieden met groot materiaal kwamen in ac tie. De spoorlijn Parijs-Dij on is een van de snelste ter wereld. De verongelukte trein mocht op dit traject 130 kilometer per uur rij den. Slechts enkele minuten later zou de nog snellere „Mistral" dé Parijs-Rivièra Express door de tunnel en over het via duct hebben moeten razen. De „Mistral" rijdt hier 140 kilometer per uur. Ofschoon er officieel nog geen reden is opgegeven voor het ontsporen van de wagons, meent men toch te moeten aan nemen, dat zomerse warmte de rails heeft ontzet. 27 DODEN BIJ VLIEGRAMP Bij een vliegtuigongeluk in Honoloeloe zijn 27 personen om het leven gekomen. Onder de 13 overlevenden bevinden zich twee Nederlanders, de heer Johau H. Kaufmann uit Amsterdam en mevrouw F. de Fouw-Vrijheid uit Den Haag en woonachtig in Nieuw-Zeeland. Kort na het opstijgen kreeg 't vliegtuig, een viermotorige Bris tol Britannia van de Canadian Pacific Airlines, motorstoring. De piloot besloot naar het vlieg veld terug te keren, na eerst zijn brandstoftanks boven zee te heb ben geledigd om het gevaar voor brand Bij een noodlanding te ver minderen. Het toestel landde met de gestoorde motor uitgescha keld, schoot van de startbaan af, hotste tegen buldozers en graaf machines langs de startbaan, en vloog in brand. Het is nog niet bekend hoe de toestand van de overlevenden is. Zij werden overgebracht naar het ziekenhuis van de luchtmacht basis Hickham. Het toestel was van Vancouver in Canada via Honoloeloe op weg naar Nieuw-Zeeland. Er waren 11 bemanningsleden en 29 passa giers aan boord. DE VAKANTIEGANGERS Bij de V.V.V. in Amsterdam noemde men het een „gezellige vakantiedrukte", waarbij zonder moeilijkheden alle toeristische XXI Krachtens de opdracht hem door de Bisschop gegeven, moet een Bouwpastoor zich bezig houden met de gelde lijke zorgen die aan het bou wen van een kerk zijn ver bonden. Bij deze financiële bemoeie nis moet hij echter heden- ken, dat de gelden waarover hij de beschikking krijgt, niet zijn persoonlijk eigen dom kan noemen, maar dat deze eigenhik toebehoren aan de gemeenschap waaruit ze zijn voortgekomen. Al zal de bouwpastoor grote leningen moeten sluiten, waaraan gedurende vele ja ren de last van rente en af lossing blijft verbonden, voor een deel wordt de bouw van zijn kerk betaald door een subsidie van het Rijk (tot voor kort van de ge meente)'; verder geeft de Bisschop 'n belangrijke bij drage voor elke nieuw te houwen kerk; en dan zijn er nog de gelden die de Bouw- Eastoor zelf heeft bijeenge- racht voor zijn kerk. Al deze gelden zijn uiteinde lijk afkomstig uit de ge meenschap. De rijkssubsidie is afkomstig uit de belas tinggelden; de bisschoppelij ke bijdrage komt uit de col lecte die elke zondag in on ze kerken voor de kerken bouw worden gehouden; de door de bouwpastoor per soonlijk bijeengebrachte gel den zijn hem rechtstreeks (Toor zijn vrienden en heken den geschonken voor de houw van zijn kerk. Deze overweging legt aan de Bouwpastoor een grote ver antwoordelijkheid op. Als verspilling of onjuiste be steding van eigen gelden al tijd een maatschappelijk kwaad is, dan is het dit toch zeker als het gaat over gel den die door de gemeenschap ter beschikking zijn gesteld voor publieke doeleinden, zoals dat het geval is hij het houwen van een kerk. Daar om moet de Bouwpastoor toezien dat deze gemeen schapsgelden met zorg wor den beheerd en straks op de juiste wijze worden besteed. P. STEVENS, pr. Bouwpastoor Waalwijk Giro 362716 problemen opgelost konden wor den. Door dc uitbreiding van de hotelaccoinodatie te Amsterdam (o.m. Hilton hotel en Casa Acal demica) is er een hetere sprei ding in de hotelbezctling geko men. De „runners" hebben in Amsterdam geen kans gekregen. Volgens de V.V.V. is de aar digheid er voor deze profiteurs af, nu er hij de belangrijkste in valswegen kantoren van de VVV zijn. Bij het Centraal Station, waar de runners nog wel ope reerden, bleek een paar keer op en neer rijden van een politie auto voldoende om hen op de vlucht te jagen. De drie Amsterdamse kam peerterreinen hadden het druk genoeg, doch stiller vergeleken met andere jaren. Men schrijft dit toe aan het slechte weer. Van de vakantie-explosie heeft men op dc kampeerterreinen niets ge merkt. Veel Scandinaviërs wer den opgemerkt. Schiphol trok in het weekend 10.000 belangstellenden, hetgeen iets drukker is dan op een nor-, maal weekend. Den Haag was niet geheel be zet, maar Utrecht wel en dc kampeergelegenheden in den lande waren vrijwel geheel inge nomen. Ook Brabant kreeg zijn deel, al was het nu niet zo over druk. Gelukkig is het nu wat beter weer Het Duitse industrie-instituut heeft, zoals men in ons blad heeft kunnen lezen, onlangs een studie gepubliceerd, waaruit zou moeten blijken, dat het met de welvaart in Nederland maar har slecht gesteld zou zijn, omdat de koopkracht van de Nederlandse lonen het laagst zou zijn van alle E.E.G.-landen en zelfs iets min der dan de helft bedragen van de koopkracht van de Westduitse industrieionen en ongeveer een kwart van de koopkracht der in dustrieionen in de Verenigde Staten. Het Bureau Mr. dr. E. van Spaendonck te Tilburg heeft op basis van officiële gegevens een antwoord gegeven op de vraag welke waarde aan een dergelijke publikatie moet worden toege kend. De conclusie van het Til- hurgse bureau is, dat het sombe re beeld, dat opgehangen wordt over het Nederlandse inkomen, schromelijk overdreven geacht moet worden. Het Duitse industrie-instituut te Keulen heeft de bruto nomi nale uurinkomens van elk EEG- land en de Verenigde Staten ver geleken en uitgerekend hoeveel uren men moet werken om een bepaald standaard-pakket goede ren en diensten te kunnen kopen. Dit pakket bestaat slechts uit 26 voor het levensonderhoud be langrijke artikelen. De beste dingsmogelijkheden zijn in wer kelijkheid een veelvoud van dit aantal. Volkomen buiten be schouwing blijft in hoeverre dit pakket overeenstemt met het werkelijke gemiddelde verbruik- schema, terwijl bepaalde duurza me artikelen als auto, televisie en ijskast er een grote plaats in innemen. De realiteit is echter dat de uitgave aan deze goederen vooralsnog slechts een onderge schikt deel uitmaken van de be steding van het gemiddelde inko men niet alleen in Nederland, maar ook in andere Westeurope se landen. Wanneer men zich baseert op het echte gemiddelde bestedings patroon van het inkomen, wor den heel andere resultaten ver kregen. Op grond van verschil lende onderzoekingen kan wor den gesteld, dat thans het Neder landse consumptieve prijspeil gemiddeld circa 10 tot 15 procent zal liggen heneden het peil van de omringende landen. Voor de V.S. is het verschil nog wat gro ter. Deze conclusie leidt er toe, dat de nominale bruto uurinko mens van de verschillende lan den omgerekend tegen de offici ële wisselkoers in guldens te hoog gewaardeerd zijn, wanneer rekening wordt gehouden met de verbruiksgewoonten en de prijs verschillen die er bestaan. De samenstelling van het ge middelde verbruikspakket in aanmerking genomen, ligt het Duitse prijspeil 13 procent hoger dan het Nederlandse. De Belgen en Amerikanen zullen gemiddeld zelfs resp. 16 en 55 procent meer moeten betalen in hun eigen land. Worden de prijsverschillen verwerkt in de brutolonen, dan wordt het Nederlandse uurinko men relatief hoger. Sedert 1955 heeft zich in het prijsvoordeel gemiddeld in Nederland 20 nrocent lager dan in de omringende landen een voor Nederland relatief ongun stige wijziging voltrokken, door dat het prijspeil van levensonder houd sneller is gestegen dan in de ons omringende landen, waar door verzwakking van onze eco nomische positie dreigt. De aan gekondigde loonstop dient men dan ook te bezien in dit licht. Het bureau mr. dr. B. v. Spaen donck vestigt er tenslotte de aan dacht op. dat de calculaties zoals die door het bureau zijn verricht voor 1960, in 1961 nog weer zijn gewijzigd in dier voege, dat ten gevolge van relatief forse loon stijgingen bij gelijkblijvend prijs peil de achterstand in uurver diensten in Nederland verder is ingelopen. Het Tilburgse bureau distantieert zich volkomen van de studie van het Duitse indus trie-instituut en concludeert en- slotte dat het reële loon van de Nederlandse arbeider enigszins ligt onder dat van zijn Engelse en Duitse collega, maar boven het niveau in België, Frankrijk en Italië, in aanmerking genomen de Nederlandse verbruiksgewoonten. De rcho vAn het Zuióen Opgericht 1878 l!«l in talloze gevallen een afdoende re- nedie tegen zelfs hardnekkige rheumatische fijnen. Dat doen dan de zes minerale zou- waaruit Kruschen is samengesteld. Die irengen de bloedzuiverende organen weer opgang. Het bloed gaat sneller vloeien en couiverheden daarin kunnen zich niet meer maetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef •*t nemen? Een flacon Kruschen is gauw ffiocht en U moogt U daarbij reeds ver sgen in de weldaad, die U daarvan onder rad! Vraag Uw apotheker of drogist Kru- vhen Salts. ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Groteitraat 220 WAALWIJK »VVVWVWWW/WAWAA(W\AVWVV^AWAAWAAWA

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1