wAAlwijkse en UnqstRAAtse couratu (X Brabants streekplan voor natuurschoon en recreatie AUTO-FINANCIERING Gemeenteraad Heusden Doelbescherming van de recreatiegebieden 'eter p0s 'ie Koe nnen n0: rekenin. mr.j e Jong. Arie VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 w i.u, 84e JAARGANG No. 60 UVIPlOfo mdoenity voor 4 D]jk- Hi Adste^ wegtik i titel,* d door 4 n. Een t in Frans ide en 4 ren heef 'ie hij nie t keer 'el toe. 23 diea ki lomelf clderniac bij de onze^ ie Fran« gsmaaln omen. F; e plekke- hein kot Uitgever: tyaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironununer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo' De Sheik van Den Haag is 280 lt De Ro :n5 Nie 7 Piet v, Hugem Jongh; 11 .Est; ngen 18 Mali, d .Borg: rectie grote Irage, i reis ngen. oneel ROK 2I van ZN. J ieuvel| dank >or de ië-reis irging, noten. de opt 3I wijk Minister De Pous (economische zaken), de man van het prijsbeleid, heeft er 'n nieuwe bijnaam bijge- kregen de sheik van Den Haag. Niet omdat Den Haag de hoofdkan toren bergt van 's werelds grootste oliemaatschappijen, maar omdat in de Nederlandse bodem grote schatten zijn verborgen. In een zojuist aange boden „aardgasnota" heeft de be windsman een tip opgelicht van de sluier, die lange tijd heeft gehan gen over de sensationele nieuwe aard gasvondsten in het Noorden van het land. De vondsten blijken verrassend groot. Aanvankelijk werd aangeno men, dat in Groningen een hoeveel heid van zestigmiljard kubieke meter aardgas kon worden geëxploiteerd; de bewindsman deelt nu mee, dat de ze voorraad zeker tenminste 150 mil jard m:{ bedraagt. Het is zelfs niet uitgesloten dat, als men verder gaat boren, men een optelsom tot 400 mil jard kubieke meter kan maken. Ne derland is hierdoor het rijkste aard- gasgebied van Europa. Aardgas is een belangrijke bron van energie. Lange tijd is het een vrij onbelangrijk bijproduct van de olie winning geweest, maar de techniek heeft er in de loop van de jaren ge bruik van weten te maken. Nu al wordt dertig procent van de behoefte van de openbare gasvoorziening in ons land gedekt door de huidige ex ploitatie van aardgas. Een exploita tie, die in vergelijking met de aanwe zige voorraden nog niet eens zo'n grote omvang heeft gekregen. In to taal levert het staatsgasbedrijf op het ogenblik jaarlijks één miljoen kubie ke meter aardgas. In die getallen kan een drastische wijziging komen. Minister De Pous deelt in zijn nota mee, dat men jaar lijks acht miljard kubieke meter aard gas zal kunnen leveren uit de Neder landse bronnen. Dat is genoeg om 27 van het totale energieverbruik in Nederland te dekken. Geen won der, dat de bewindsman zegt, dat de betekenis van het aardgas voor de Nederlandse energievoorziening „ra dicaal zal worden gewijzigd". Voor de winning van het gas zal een nieuwe maatschappij op gericht worden, waarin Staats mijnen, Esso en Shell in 'n ver houding van 40-30-30 zullen deel nemen. De maatschappij zal een royalty van tien pet van de winst aan de staat moeten afdragen. Voor de verkoop van het aard gas zal ook een aparte maat schappij worden opgericht met dezelfde partners, waarbij de staat zich dan aansluit. Deze nieuwe maatschappij heeft een aandelenverhouding van Staats mijnen 40%, Shell en Esso 25% en de staat 10%. Het bestaande transportnet van het Staatsgas bedrijf leidingen in de provin cies Groningen, Friesland, Dren the, Overijssel, Gelderland, Ut recht, Zuid-Holland en Zeeland - zal aan deze verkoopmaat schappij worden overgedragen. De kapitaalsinvesteringen van de staat in dit net bedroegen tot op heden ongeveer 112 miljoen gul den. Voor beide maatschappijen zijn dezelfde partners gekozen, om dat, volgens de bewindsman, de ervaringen van de afgelopen ja ren wel hebben geleerd, dat zon- er een directe en nauwe coördi natie tussen winning en afzet van het aardgas een goede en verantwoorde afzet- en investe ringspolitiek zeer moeilijk is te voeren. Nu het aanbod van aard gas zoveel groter is geworden, is die coördinatie dwingend vereist. uat de staat in de verkoopmaat- schappij een aandeel heeft, moet worden gezien als een controle maatregel op de afzet van 't gas. -Minister De Pous zegt 't onjuist tc vinden als de openbare gas voorziening, die in ons land in jjoofdzaak een taak van de over bid is geweest, nu opeens in Particuliere handen zou komen. yat gaat Nederland met de grote rijkdom aan aardgas doen? '0'gens de nota van de bewinds man zullen economische en com merciële maatstaven de doorslag geven. Allereerst zal worden ge- ^reefd naar plaatsing op de markt van de openbare gasvoor- meo>ng. Honderden miljoenen Widens zullen voor dit doel moe ten worden geïnvesteerd door de nieuwe maatschappij in een slui tend transportnet en door de gas bedrijven in de diverse gemeen ten voor de ombouw yan toestel len, verbetering van het stads net, uitbreiding van de gashou ders enz. Toch verwachten de Staatsmijnen, de Shell en de Es so, dat het aardgas uiteindelijk toch nog zo goedkoop zal wor den, dat het aantrekkelijk wordt de huizen met aardgas te verwar men in plaats van met olie en ko len., De bestaande tarieven zou den aanmerkelijk moeten worden verlaagd. Een aanlokkelijk voor uitzicht voor de gasconsumenten. Aardgas zal ook worden afge zet voor zogenaamd „Hoogwaar dige Industriële doeleinden". Dit zijn die toepassingen, waar het aardgas door zijn bijzondere brandeigenschappen een hogere waarde heeft dan andere brand stoffen. Van toepassingen in de chemische industrie verwacht de minister niet zo veel. Aardgas heeft een nogal eenzijdige che mische samenstelling (voor het grootste deel methaan), "hetgeen een achterstand veroorzaakt op raffinaderijgas en cokesovengas. Het zou wel aan de chemische in dustrie kunnen worden verkocht, maar dan tegen een prijs, die ver beneden het prijspeil van de openbare gasvoorziening kan lig gen. Zoiets zou aldus de bewinds man, alleen gerechtvaardigd zijn als 't gaat om de oprichting van een bepaalde chemische indus trie, die voor de Nederland-se eco nomie grote voordelen biedt. De mogelijkheid van export van het gas vooral voor hoog waardige industriële doeleinden is ook aanwezig. Er wordt niet gedacht aan afzet aan de electri- citeitscentrales voor de opwek king van electrische energie. Op de gang van zaken met het aard gas blijft minister De Pous toe zicht uitoefenen. Hij heeft be paald dat de staat het recht van goedkeuring krijgt op de tarieven van de verkoopmaatschappij. Ook moet voor de aanleg van transportleidingen goedkeuring worden aangevraagd. Het aardgas krijgt een bijzon dere bestemming in het Noorden van het land. Minister De Pous heeft 25 miljard kubieke meter gereserveerd voor een afzet tegen gemakkelijke voorwaarden aan nieuwe industrieprojecten in het Noorden van het land. Het gaat primair 0111 vestigingen in het kader van het regionale indus trialisatiebeleid. Levering van 't aardgas mag echter niet leiden tot onredelijke discriminatie van andere, reeds gevestigde bedrij ven, zo zegt de minister. Deze in- dustriesteun zal worden vastge legd in een overeenkomst tussen de staat en de verkoopmaat schappij van het aardgas. Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij W. Timmermans Zonen ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 POLARIS-HEUSDEN N.V. koopt grond in Heusden voor oprichting van een scheeps- en jachtwerf. Straten in Oudheusden krijgen koninklijke namen. De raad der gemeente Heusden kwam donderdag 26 juli j.l. in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer A. Rijke, wethouder. Na opening door de voorzitter, de Edelachtbare heer A. v. Delft, werden de notulen van de laatste vergadering zonder bemerkingen vastgesteld. 3. Bij de ingekomen stukken waren 0.111. diverse goedkeurin gen van Ged. Staten op reeds eer der genomen raadsbesluiten. Uit een schrijven van de voor zitter van het hoofdstembureau bleek dat de heren v. Herpt, Jon ker, de Kort. v. Ooijen, v. d. Pol, Schipper, Sluijmers, Verhaak, Verschuur, de Vroome en de Winter hun benoeming als lid van de raad hebben aangenomen. Verder was ingekomen het rapport van de commissie van onderzoek, welke commissie was samengesteld met 't doel de kwes tie van de „verdwenen raads stukken" op te lossen. 'Het rap port, hetwelk door de voorzitter werd voorgelezen, was van de volgende inhoud: Namens de commissie van on derzoek, benoemd in de vergade ring van 29 november 1961, deel ik uw raad mee dat deze commis sie in haar vergadering van 14 juni j.l. eenstemmig besloten heeft uw raad het volgende mede te delen: le. dat door deze commissie 'n onderzoek is ingesteld betreffen de de rioleringwerken te Oud heusden; 2e. dat in de vergadering van de commissie van 10 januari is besloten de directeur van de Cen trale Technische Dienst te Alm- kerk te verzoeken de stukken na der te bestuderen; 3e. dat in de vergadering van de commissie op 19 januari door de directeur van de CTD is ver klaard dat alle vereiste stukken aanwezig waren en akkoord wa ren bevonden; 4e. dat de misverstanden wel ke waren ontstaan en waarvoor deze commissie in het leven was geroepen, volledig zijn opgelost. Dit rapport was ondertekend door de heer v. Herpt. Op verzoek van B. en W. werd dit stuk voor kennisgeving aan genomen. Punt 4. Onderzoek geloofsbrie ven van de op 4 juni j.l. benoemd verklaarde leden van de raad. Tot de commissie van onder zoek werden door de voorzitter hiervoor aangewezen mevrouw Schepers en de heren v. Herpt en Schipper. Na onderzoek van de geloofs brieven bracht de heer van Herpt rapport uit, waaruit bleek dat de stukken in orde werden bevon den. Besloten werd tot goedkeu ring van de geloofsbrieven en tot toelating van de nieuwe leden. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de salarisveror dening. Het betrof hier een kleine wij ziging i.v.m. een opmerking van Ged. Staten op een reeds eerder genomen raadsbesluit. De raad verleende hieraan zijn goedkeuring. Punt 6. Besloten werd conform het voorstel van B. en W. tot wij ziging van het ambtenarenregle ment en de wachtgeldregeling. Dit betrof ook een kleine wij ziging i.v.m. een ontvangen cir culaire hierover van het Centraal Bureau inzake Gemeenschappe lijke behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden. Punt 7. Besloten werd tot een kleine wijziging van de kinder toelageverordening dit ook i.v.m. een ontvangen circulaire hiero ver. Punt 8. Op voorstel van B. en \V. werd besloten, ook in ver band met een hierover ontvan gen circulaire, de uitkeringsver ordening enigszins te wijzigen. Punt 9. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot voorlopige vaststelling van de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs en tot vaststelling van de vergoedin gen en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor het bijzonder lager onder wijs over 1961. Punt 10. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur van Herpt, strek kende tot het verkrijgen van sub sidie in de restauratie en 't jaar lijks onderhoud van de R.K. Be graafplaats te Herpt. Besloten werd om, evenals dit reeds ten behoeve van de beide begraaf plaatsen te Heusden werd ver leend, een subsidie toe te kennen in de restauratiekosten, n.l. 75% van 1620.20 ofwel 1215.15 en een subsidie van 50% in de jaar lijkse onderhoudsoksten met een maximum van 50% van 1000. per jaar. Punt 11. Voorstel van B. en \V. tot verkoop van grond op het in dustrieterrein, in het uitbrei dingsplan Oudheusden en aan de Hertogin Johanna van Brabant straat. Het eerst kwam aan de orde '11 verzoek van Verolme Scheeps werf Heusden N.V., welke een terrein wil kopen ter grootte van ongeveer 6100 m2, aansluitend op het huidige scheepswerfter rein. Het gedeelte in het winter bed, hetwelk de N.V. eveneens nodig heeft en ongeveer 3127 m2 groot is, kan slechts in erfpacht worden uitgegeven, daar de ge meente dit ook slechts als zoda nig bezit. Besloten werd aan Verolme Scheepswerf Heusden N.V. te ver kopen een gedeelte van 't indus trieterrein van ongeveer 6100 m2 a 4.80 per m2 en in erfpacht uit te geven tegen een canon van 0.04 per mis ongeveer 3127 m2. De scheeps- en jachtwerf Pola ris Heusden N.V. wenst in huur koop een strook van ongeveer 4350 m2 en in erfpacht 'n strook van ongeveer 75 m. lengte en voorts een nerceelsgedeelte ten oosten van het te verkopen ter rein in optie. B. en W. stelden voor het gevraagde perceelsge deelte in huurkoop tc geven en wel gedurende 20 jaren met een jaarlijkse huurkoopsom van 1605.17 en in erfpacht de ge vraagde strook in het winterbed ter lengte van ongeveer 75 meter a raison van 0.04 per m2 per jaar. Het ten oosten van het te verkopen perceel gelegen perceel is niet in eigendom van de ge meente en kan dus niet in optie worden toegewezen. De heer v. Herpt merkte op dat het naar zijn oordeel gewenst zou zijn de geprojecteerde jachtha- venmond meer westelijk te leg gen i.v.m. mogelijke verzanding. Bij deze aanvrage dient daarmee rekening gehouden te worden. De voorzitter zei dat de defini tieve plaats van de jachthaven nog niet hekend is. Bovendien is hetgeen de heer v. Herpt naar vo ren bracht, een technische kwes tie, welke aan het oordeel van deskundigen overgelaten moet worden. De heer de Vroome merkte op dat men een strook langs de dijk moet behouden voor wegaanleg. Hoewel de heer v. Herpt de weg liever op de dijk zou zien aangelegd, merkte de heer de Vroome op dat de weg gelijk vloers moet liegen ten opzichte van de industriegebouwen. De voorzitter zei dat inderdaad rekening moet worden gehouden met wegenaanleg naar het overi ge industrieterrein, zoals dat ook is gebeurd bij het aan te kopen terreingedeelte door Verolme Scheepswerf Heusden N.V. Het aan Polaris te verkopen terrein zal daardoor iets moeten worden ingekrompen. De heer de Vroome vroeg of 't wel juist is zo'n groot terrein nu al in huurkoop uit te geven aan een bedrijf dat pas is opgericht en nog maar enkele werknemers in dienst heeft, Spr. zag graag aan de huurkoop een clausule verbonden, dat net bedrijf jaar lijks gedurende b.v. 5 jaar met 10 werknemers moet uitbreiden om het thans in huurkoop gevraagde terrein in zijn geheel te kunnen verkrijgen. De heer Schipper was ook de mening toegedaan dat een opper vlakte van 100 m2 per arbeider aan de royale kant is. De heer van der Pol stelde voor om B. en W. te machtigen dit verzoek af te handelen naar be vinding van zaken, maar zag ook wel graag dat rekening werd ge houden met de door de heer de Vroome genoemde clausule. De heer v. Herpt was van me ning dat de raad niet te wantrou wend moet staan tegenover nieu we industrievestiging. De raad besloot te handelen conform hel voorstel van de heer van der Pol. Vervolgens kwamen aan de orde twee verzoeken om grond aankoop in het uitbreidingsplan Oudheusden. H. K. H. Prinses Irene, die juist met haar zusje Margriet uit de West is teruggekeerd en die daar ons land op zo'n waardige wijze hebben vertegenwoordigd, viert zondag 5 au gustus haar 23e verjaardag, waarmee wjj Haar namens on ze lezers van harte gelukwensen. Foto: Max Koot Het Provinciaal bestuur heeft een plan uitgewerkt en aan alle Brabantse gemeentebesturen toe gezonden om de nog aanwezige natuurschoon- en recreatiegebie den in onze provincie te bescher men. In totaal zijn 164.000 hectaren in het streekplan opgenomen, waarvan 64000 hectaren bestemd zijn tot natuurschoon- en recre atiegebied en 100.000 hectaren als „gebied met landschappelijke betekenis", die hoofdzakelijk voor agrarische doeleinden wor den gebruikt. De ongeveer 64000 hectaren na tuurschoon en recreatiegebied worden in het plan in 3 catego rieën verdeeld: I. Natuurgebieden waar in be ginsel geen bebouwing meer zal worden toegestaan, op een enke le uitzondering na, b.v. voor een blokhut voor de jeugdbeweging. II. Gebieden waar alleen iets gebouwd mag worden voor dag recreatie, zoals zwembad, thee tuin e.d. III. Gebieden waar ook gebou wen voor nachtelijk verblijf mo gen worden geplaatst, als hotels, pensions, campings e.d. Voor de circa 100000 ha., die als „gebieden van landschappelij ke betekenis" worden aangeduid, gelden geen bebouwingsvoor schriften. Men rekent deze ge bieden wel tot het Brabants na tuurschoon, doch wil de toekom stige ontwikkelingen in de agra rische sector niet afremmen. Bij hun uitbreidingsplannen zouden de gemeenten voor bepaalde ge vallen meer gedetailleerde rege- ligen voor deze gebieden moeten vaststellen. Waalwijk en omgeving Uit onze omgeving zijn in het plan ook diverse gebieden als be horende tot een der genoemde ca tegorieën aangewezen. Belang hebbenden of belangstellenden kunnen ter secretarie in hun ge meente inzage nemen van ge noemd streekplan en de daarbij gevoegde grote kaart van Noord- Brabant, waarop de verschillen de categorieën duidelijk staan aangegeven. Onder categorie I valt in onze omgeving het bos- en duingebied ten zuiden van de Mecrdijk en t' afwateringskanaal. De befaamde Loonse en Drunense Duinen zul len dus ongeschonden voor de recreatie behouden blijven. Onder categorie II vallen en kele complexen langs de weg Waalwijk-Tilburg, n.l. ten wes ten van deze weg tussen Kaats- heuvcl-Loonopzand en zowel ten westen als ten oosten van deze weg tussen Loonopzand en Til burg. Onder categorie III vallen en kele complexen tussen de drie hoek Kaatsheuvel-Loonopzand- St. Joachimsmoei*. De gebieden die als „van land schappelijke betekenis" worden beschouwd, zijn in hoofdzaak randgebieden van recreatieterrei nen nr. I. Voor Waalwijk dus een strook die noordelijk aansluit aan het als categorie I omschreven ge bied. Ook tussen Besoijen en Ca- pelle en bezuiden Vrijhoeve tref fen we deze gebieden aan, alsook tussen Elshout en Doeveren en ten oosten en ten zuiden van Druncn. Een en ander ligt vanaf heden t.m. 27 september ter inzage op de secretarieën en alle belang hebbenden, zowel instanties als particulieren, kunnen tot 27 ok tober 1962 tegen dit plan schrif telijk bezwaren indienen hij Ged. Staten van Noord-Brabant. De wenselijkheid van dit streek plan spreekt wel zeer duidelijk, als men bedenkt dat de bevolking van Brabant de laatste 60 jaar 2V2 maal in aantal is toegeno men, terwijl de oppervlakte aan hos en woeste grond in die tijd met de helft afnam. Verwacht wordt dat onze pro vincie in 1980 2 miljoen inwo ners zal tellen en het is dus van het grootste belang dat hetgeen nog aan natuurschoon en recre atiegebied aanwezig is. zo goed mogelijk wordt beschermd en be waard, ook voor ons nageslacht. De heer Schipper stelde voor omtrent deze verkopen eerst ad vies in te winnen van de Rijks consulent voor de Middenstand en in afwachting van het uit te brengen advies deze verkopen te willen aanhouden. De heer v. Herpt zei dat ook zijn fractie dezelfde mening is toegedaan. Besloten werd eerst advies hierover te vragen en deze verko pen aan te houden tot een vol gende vergadering. Hierna kwam aan de orde een verzoek van de heer Chr. Litz om De tcho van het Zuióen VI- Aardgas een nieuwe rijkdom I

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1