wAAlwijkse en UnqstPAAtse couPAnt PLECHTIGE EERSTE H. MIS BINNEN- EN BUITENLAND VLIJMEN S Nieuwkuijk MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 84e JAARGANG No. G1 van Pater Th. Jesualdus de Ronde o.f.m cap. te Waalwijk NEDERLANDSE BUS VERONGELUKT WIELRENNEN De Tcho vxn het Zuióen Uitgever: tVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Uoofdredaeteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" De neomist met z'n familie voor de St. Jan Het was zondag 5 augustus j.l. niet alleen feest voor de familie de Ronde, Stationsstraat 9 te Waalwijk, doch voor de gehele parochie van St. Jan. Hiervan getuigde de smaakvol versierde woning van de heer en me vrouw de Ronde en de route naar de St. Janskerk, doch daarnaast hadden vele buurtbewoners de nationale drie kleur uitgestoken, om te getuigen van hun vreugde, omdat één der hunnen nl. de Zeereerw. Pater Jesualdus de Ronde zijn Eerste plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Jan, zijn eigen parochie, zou opdragen. Tussen een haag van belangstel lenden werd de jonge neomist en zijn familie, 's morgens aan zijn woning afgehaald en begeleid door een groot aantal lieve bruidjes en het feestco mité, naar de kerk van St. Jan ge bracht, welks interieur eveneens een feestelijke aanblik bood, door het grote aantal bloemen, die het priester koor versierden. Toen de jonge neo mist zich aan de ingang van het kerk gebouw met de priesterlijke gewaden had bekleed, werd hij door de geeste lijkheid naar het altaar geleid voor 't opdragen van zijn eerste plechtige H. Mis, waarbij hij werd geassisteerd door de weleerw. heer J. Lempens, als presb.-assistent, de zeereerw. Pa ter Necasius als diaken en de zeer eerw. Pater Venantius als subdiaken. Tijdens deze H. Mis voerde het Pa rochieel Zangkoor onder leiding van de directeur de heer G. Duyvelaar op voortreffelijke wijze de 4-stemmige Mis ,,Missa Solemnes" van Jan Nie- land uit, met aan het orgel de heer Louis Sars en als solist de jonge te nor Norbert van Bladel. Het was 'n ontroerend moment, toen de jonge priester aan zijn ouders de H. Com munie uitreikte, w.o. het zangkoor de Cantica „Jesu Dulsis Memoria" van B. Kothe ten gehore bracht. De feestpredikatie werd gehouden door de zeereerw. Pater Gerontius o.f.m. Cap., die na de jonge neomist, diens ouders en familie te hebben ge- lok gewenst, de gehele parochie in deze gelukwens betrok, omdat een der bunnen door God werd uitverkoren voor het priesterschap. In een tref fende predikatie schilderde de gewij de spreker de verhevenheid hiervan en bracht naar voren, dat de uitver korenen niet altijd zijn de rijken en de meer ontwikkelden, doch alleen zij die God voor deze verheven roeping °p het oog heeft. Het is, aldus Pater Gerontius, vandaag een dag van blijd schap en dankbaarheid, omdat God eén der Uwen uitverkoos als bemid delaar tussen Hem en de mensen. Deze treffende predikatie liet niet na, diepe indruk te maken op allen, die hierbij aanwezig waren. Na de H. Mis was er voor geno digden een feestelijk ontbijt in hotel Jerwiel. Na dit ontbijt werd door het 'eestcomité aan de jonge priester het cadeau van de buurtbewoners aange boden, bij monde van de heer D. J. van Osch. Deze sprak hierbij als volgt Zeergeachte Neomist, Hooggeachte Familie, Het is een geestelijk gezond volk, dat zijn Priesters eert; immers waar de priester in ere gehouden wordt, wordt God erkend als God en staan de mensen tot Hem in de juiste ver houding. Het is deze overweging geweest, die ons inspireerde, als leden van 't buurtcomité met Uw familie, Uw H. Priesterwijding in Udenhout te gaan meevieren, een grootse plechtigheid, die een diepe indruk op ons gemaakt heeft. We hebben gemeend, deze onver getelijke hoogtijdagen tot een feeste lijke gebeurtenis te moeten maken, zowel voor de parochie als voor de buurt, waar U uw jeugd op zulk een wijze hebt doorgebracht, dat de stem van God, die U riep tot het Priester schap, niet overstemd werd door de holle klank van leeg vermaak en mis plaatst idialisme. Het gebed van Uw dierbare ouders en hun liefdevolle zorgen hebben hun bekroning gevonden in de bevestiging van Uw roeping, door Uw H. Wij ding, waarvan wij hedenmorgen ge tuigen hebben mogen zijn door het bijwonen van Uw Eerste Plechtige H. Mis in de kerk van Uw jeugd. Deze hoogachting voor Uw gewij de stand en voor Uw persoon en onze vreugde en blijdschap over het feit, dat U uit onze parochie en buurt werd uitverkoren, hebben wij gemeend tot uitdrukking te moeten brengen in een stoffelijk blijk van meeleven, dat zo wel Uw priesterlijke arbeid als Uw persoon ten goede zal komen, tot meerdere eer en glorie van God. Gaarne bieden wij U dus deze schrijfmachine aan, alsmede een ge schenk onder couvert, waarvoor de bestemming aan U wordt overgela ten. Wij wensen U van ganser harte Gods rijkste zegen over uw werk en Uw persoon. Uw dierbare ouders, broers en zusje, nogmaals onze har telijke gelukwensen. De jonge priester was zichtbaar ontroerd, toen hij hij het feestcomité dankte voor dit kostbare en nuttige geschenk. God zal U hiervoor lonen, aldus Pater Jesualdus, en ik zal voor U bidden. Van de receptie, die van 13.30 uur tot 15 uur in de ouderlijke woning van de jonge neomist werd gehouden, werd een overweldijigend druk ge bruik gemaakt. Naast geestelijke en wereldlijke autoriteiten, kwamen nog ontelbaren de jonge priester en zijn geachte familie gelukwensen en zeer velen deden deze gelukwensen verge zeld gaan van een stoffelijk bewijs van belangstelling en vriendschap. Het was dan ook niet te verwonde ren, dat Pater Jesualdus, tijdens het plechtig Lof, dat hij in de St. Jans kerk, om 16.30 uur celebreerde, van af de kansel dank bracht, op de eerste plaats aan God, die hem voor het priesterschap had uitverkoren, aan zijn ouders, die het hem hebben mo gelijk gemaakt, zijn roeping te vol gen, dank aan het buurtcomité, die deze dag zo uitstekend hebben ver zorgd en hem daarbij nog zo'n waar devol geschenk hebben aangeboden, dank tenslotte aan allen, die deze dag voor hem tot een onvergetelijke heb ben gemaakt. De jonge priester be loofde allen in zijn gebed te zullen blijven gedenken. En hiermede heeft Waalwijk en speciaal ditmaal de parochianen van St. Jan wederom getoond, hun pries ters te willen eren. Bij de vele geluk wensen, die de jonge Waalwijkse neo mist en zijn geachte familie zijn ge worden, sluiten we ons gaarne aan. NIEUWE RUSSISCHE KERN EXPLOSIE Precies 17 jaar na Hirosjima De Sovjet-Unie heeft zondag een kernwapen op grote hoogte tot ont ploffing gebracht. Het seismologisch instituut in de Zweedse stad Uppsala registreerde de explosie het eerst. Volgens het instituut had de ontplof fing een kracht van zeker 40 megaton (gelijk aan 40 miljoen ton TNT). Het was op een na de zwaarste kernex plosie, die Rusland tot stand heeft ge bracht. In de laatste serie proeven explodeerde boven Russisch gebied een kernwapen van 50 megaton. De kernexplosie kwam precies 17 jaar na de ontploffing van de eerste atoombom in Hirosjima tot stand. Zij werd gehouden in het gebied van No va Zemblad. Volgens het seismolo gisch instituut te Uppsala explodeer de het kernwapen om vijf minuten voor half elf plaatselijke tijd. De ex plosie staat waarschijnlijk in verband met manoeuvres van de Russische strijdkrachten in de Barentsz- en Ka- razee. Grote stukken van de Noorde lijke IJszee zijn afgebakend voor een nieuwe reeks kernproeven. De manoeuvres, waarvoor elf we ken zijn uitgetrokken, worden gehou den door raket- en luchtmachteenhe den, die „diverse typen moderne wa pens" zullen beproeven. Tot nu toe heeft de Sovjet-Unie geen melding gemaakt van de kernproef. MINISTERS NAAR HUIS ZONDER AKKOORD Hervatting in oktober Volkomen óp, met grauwe stoppel baarden, maar zonder algemeen ak koord zijn Britse onderhandelaar Ed ward Heath en zijn ministeriële te genspelers van de Euromarkt tot ok tober uiteen gegaan, na een laatste onafgebroken gesprek van 22 uur. Dat sloeg alle voorgaande conferen tie-records. Van zaterdagochtend 9 uur tot zondagmorgen kwart over ze ven duurde zonder onderbreking de slotzitting van een 14-daagse onder handelingsronde over de Britse toe treding tot de Euromarkt. Tussen de boordevolle asbakken en bergen lege koffiekoppen, had Luxemburgs con ferentie-president, minister Eugène Schaus, 's nachts een instorting ge kregen. De Italiaanse minister Co lombo moest de voorzittershamer overnemen. De besprekingen zullen begin oktober worden hervat. De zon was al lang weer opge gaan over het Brusselse ministerie van buitenlandse zaken, toen de mi nisters elkaar daar 's ochtends verlie ten. De excellenties waren teleurge steld, maar niet hopeloos. „Er is geen echte mislukking, ook geen volledig akkoord, maar wel vooruitgang en toenadering", zei toen schor minis ter Spaak, die in de voorgaande 22 uur een grote rol had gespeeld. Een zelfde mening had minister Heath, kort voor hij 's middags in zijn zwar te Rolls Royce naar het Brusselse vliegveld reed, om in Londen verslag uit te brengen aan premier Macmillan. „We maakten een hoop nuttige vorde ringen", zei hij. SOEKARNO GAAT ACCOORD Vóór 17 augustus einde overleg? President Soekarno heeft zaterdag avond bekend gemaakt, dat Indonesië met Nederland zal onderhandelen over de toekomst van Nieuw-Guinea. „Ik zal minister Soebandrio naar Washington sturen voor formele on derhandelingen op basis van de voor lopige overeenkomst die daar reeds is bereikt en op basis van het memo randum van secretaris-generaal Oe Thant, gedateerd op 31 juli". De pre sident weigerde verder in bijzonder heden te treden. Minister Soebandrio beperkte zich tot de mededeling, dat hij op 9 augustus (donderdag) naar Washington zal gaan. Nu moeten het Nederlandse kabi net en Kamer nog hun goedkeuring geven. PER 1 JANUARI 1963: INKO- GRENS VAN O.A.W. 600.— HOGER De maximum-grens van het pre mieplichtig inkomen voor de aow zal per 1 jan. 1963 waarschijnlijk met 600 gulden worden verhoogd. Op het ogenblik (sinds 1 jan. 1961) wordt de aow-premie geheven over hoogstens 8250 gulden; heeft men meer inkomen, dan wordt dat meer dere voor de aow niet belast. Na 1 jan. zal deze grens, die opschuift met de lonen, komen te liggen op ongeveer 8850 gulden. Aldus ver wacht „De Onderneming", het or gaan van 't Centraal Sociaal Werk geversverbond. Het juiste bedrag kan nog niet be rekend worden, omdat het afhanke lijk is van het indexcijfer van de regelingslonen van 31 juli en dat is nog niet bekend. Tevens zal er op 1 jan. een verhoging van de premie voor de aow komen, die door minis ter Veldkamp is geraamd op om streeks een percent van het premie plichtig inkomen. Deze verhoging houdt verband met het feit, dat sinds 1 juli de aow-uitkering met 15 percent is verhoogd. Op dit ogen blik bedraagt de premie 5.75 pet. Beide verhogingen hebben tot ge volg, aldus „De Onderneming", dat degenen, die 8800 gulden of meer verdienen, op 1 jan. voor de aow ruim 120 gulden meer moeten beta len dan tevoren. Voor de man wiens inkomen net op deze grens ligt, is dat 1.4 percent meer. Het CSWV constateert een groei ende discrepantie tussen de vaste uitkering van de aow en de percen tuele premie. Het vraagt zich af, of de solidariteit al niet is overtrokken en meent, dat dit gevaar zeker dreigt bij plannen tot optrekking van de aow naar een sociaal mini mum. Achtentwintig Nederlandse toe risten werden zondag gewond toen hun bus bij bij Salzburg van de weg reed en kantelde. Van de 34 passa giers werden volgens de eerste be richten een vrouw en drie mannen vrij ernstig gewond, terwijl 24 an deren lichte verwondingen opliepen. De vrouw, die ernstig gewond werd, is de 19-jarige studente Els Driedijk uit Delfzijl. Zij werd met een hersenfractuur opgenomen in 't ziekenhuis St. Johann. De namen van de anderen zijn nog niet be kend. Volgens de politie was de bus te veel naar de rechterkant van de weg uitgeweken om de auto's te vermijden die uit tegengestelde richting kwamen. De bus dook toen een meter omlaag en kantelde. TWEE AUTO'S IN BOTSING 3 DODEN, 3 GEWONDEN Zaterdagmorgen vroeg zijn bij het viaduct onder de gemeente Eemnes in de rijksweg nr 1 (Amsterdam- Hoevelaken) twee Volkswagens uit Nordhorn, Duitsland en uit Amers foort, in volle vaart frontaal tegen elkaar opgevlogen. Een inzittende uit de Nederlandse en twee uit de Duitse auto werden op slag gedood; twee andere Duitse inzittenden en de bestuurder van de Nederlandse wagen zijn in ernstige toestand in 't ziekenhuis opgenomen. Zaterdagavond omstreeks 12 uur is op de provinciale weg Ven- ray- Wanssum een auto aan 't slin geren geraakt en als een wrak te gen een boom tot stilstand geko men. De bestuurder, de 20-jarige H., Engels militair van de vliegbasis Learbrouch in Duitsland en woon achtig in Wanssum, overleed vrij wel ter plaatse. Zijn echtgenote, eveneens 20 jaar, werd in zorgwek kende toestand opgenomen in 't zie kenhuis te Venray. Van een ander inzittend echtpaar overleed de 20- jarige mevrouw L. A. kort na aan komst in het ziekenhuis. Voor 't le ven van haar man, de 28-jarige L., 'eveneens militair van de vliegbasis wordt gevreesd. Een 15-jarig meisje, dat achter op een bromfiets zat, werd gedood, de bestuurder van de bromfiets zeer ernstig gewond en drie Duit sers ernstig gewond bij een ongeval op de weg Dieren-Apeldoorn. Bij de Hallsebrug over het Apeldoorns Dierensekanaal zou de bromfietser geen voorrang verleend hebben aan drie Duitsers uit Borken (twee man nen en een vrouw), in een auto. Bij de botsing kwamen allen in het ka naal terecht. Het Nederlandse meis je verdronk. De andere slachtof fers werden gered, mede dank zij kunstmatige ademhaling. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Apeldoorn. Op de Tongerseweg in Maas tricht is in de nacht van zaterdag op zondag de 20-jarige militair P. Kluts uit Maastricht door een personen auto aangereden. Spoedig na aan komst in het ziekenhuis, waarheen hij was vervoerd, is hij overleden. De auto, die reed in de richting van de Belgische grens, is na het onge val met grote snelheid doorgereden. Tijdens het zaterdag gehouden bloemencorso in Rijnsburg wierp 'n helicopter van een sigarettenfabriek boven Rijnsburg doosjes sigaretten uit. Het zoontje van de heer Wes- tra uit Rijnsburg zag een doosje naar beneden komen en rende zon der uit te kijken de straat op. Het kind kwam onder een auto en is met 'n gebroken been en hoofdwon den naar het ziekenhuis in Leiden vervoerd. Ziekentriduum geslaagd. Maandag 30 juli, dinsdag 31 juli en woensdag 1 aug. werd in Vlij men een ziekentriduum gehouden. Dit werd mogelijk gemaakt door de inwoners van Vlijmen; de collec te hiervoor had ruim 1000.op gebracht. Zondag 5 aug. dankte de ZeerEerw. Heer Pastoor in alle H. Missen allen die het slagen van het ziekentriduum mogelijk hebben ge maakt door geldelijke steun, door de hulp met het per auto afhalen van de zieken, de helpers, de ver zorging van de maaltijden enz. enz. Autocross. Zondag 5 aug. werd in Vlijmen een autocross gehouden. Deze nieu we sport trok zeer veel belangstel ling en het was nu en dan een zeer mooi schouwspel: rookwolken, zand wolken en als deze zijn opgetrokken ziet men 3 a 4 wagens vastzitten tot de onderrand van de wielen. Van de 7 a 8 wagens die in een manche uit komen, komen er slechts 1 of 2 aan de eindstreep. Het is opvallend dat, als de wagen weer uit het zand is getrokken, deze direct weer start en weg rijdt. In de eerste manche was nr. 38 P. Heesbeen winnaar; 2e nr. 150 A. Jansen, Kaldenkirchen Did.; 3e nr. 16 A. Bruin, Breda. 2e manche: 1 D 88 A. Kleingeld, Nijmegen; 2 Gels, West-Wezel, Bel gië; 3 T. de Hean, Luik, België. 3e manche: 1 A. Hendriks, Nijme gen; 2 H. Bonneberg, Duisburg Did. 3 Robben, Drunen. Halve finale le manche: 1 B. Fil lies, Dordrecht; 2 D. Tausch, Els- hout; 3 P. Talens, Mullheim, Did. 2e manche: le nr. 38 P. Heesbeen;; 2e H. Bonneberg Did.; 3 Gels, West- Wezel, België. Finale: 1 nr. 38 P. Heesbeen; 2 Gels, West-Wezel, België; 3 H. Bon neberg, Did. Hierna volgde voor alle deelne mers een afvalrace, welke de groot, ste sensatierit werd. Van de 15 ge starte wagens was het Tausch uit Elshout die alleen in de strijd bleef en onbedreigd winnaar werd. Wedvlucht De Reisduif De P.V. De Reisduif hield 'n wed vlucht vanuit St. Ghislain. Uitslag als volgt: Th. v. Esdonk 1; P. Vermeulen 2 4 7 11 12 25 26 31 32 33 35; G. v. d. Wiel 3 5 22 23; J. v. d. Heuvel 6 16 20 30; C. v. Vugt 8 27; Jos Kuijs 9 10 18 19; W. v. Vugt 13 14; P. Diepstraten 15 17 28 29; Th. van Overdijk 21 34; W. Broeren 24. Extra prijs W. Diepstraten. Voetbal. Vlijm. Boys-St. Michielsgestel 40 Voor het nederlaagtournooi speel de Vlijm. Boys niet tegen Sarto uit Tilburg, daar deze verhinderd was, maar tegen St. Michielsgestel, die bereid was deze wedstrijd te spelen. De Boys speelden weer 'n zeer goe de wedstrijd en hoewel Gestel het komend seizoen in de 2e klas zal uitkomen was het klasseverschil niet te zien, want de Boys waren over alle linies sterker en wonnen verdiend met 40. Wielrennen. Successen van B. v. d. Ven in de afgelopen week. Maandag 30 juli nam hij deel aan een wedstrijd in België en werd 2e. Woensdag 1 aug. in de Acht van Chaam dachten 60.000 bezoekers de laatste 10 km. dat v. d. Ven zijn mooiste overwinning in zijn ren nersloopbaan zou gaan behalen, maar juist voor de finish werd hij ingelopen. Met nog 10 km. te rijden sprong v. d. Ven uit het peloton weg, nam 50 tot 100 meter voor sprong, maar het was de oersterke W. v. Est, die aan de kop van het peloton ging rukken om juist voor de finish v. d. Ven nog in te lopen. Van de Ven moest toen met de 23e plaats genoegen nemen. Zaterdag 4 aug. reed v. d. Ven weer in België en werd 7e. Alles bij elkaar een mooi succes. GOUDEN BRUILOFT Op maandag 13 augustus a.s. zal het echtpaar P. van Baardwijk-van de Ven, de dag herdenken, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk trad. Er is een comité gevormd dat er voor zal zorgen dat voor het nog zeer vitale echtpaar deze dag tot een onverge telijke wordt. VOORTAAN AVONDMISSEN Voortaan wordt iedere zondag in de pa rochie Nieuwkuijk een avondmis opgedra gen. De sterke bevolkingsaanwas van de Vliedberg heeft mede tot dit besluit bijge dragen. In verband met deze snelle uitbrei ding van het aantal inwoners kampt ook de R.K. lagere school op de Vliedberg, die is ondergebracht in twee noodlokalen, met ruimtegebrek. BEEN GEBROKEN De 14-jarige D. van den Hurk uit Oud- Heusden brak in het zwembad alhier bij het spelen een bovenbeen. Zij werd naar het ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. Na de behandeling van het been, kon zijn naar huis worden overgebracht. COR SCHUURING TOONDE ZICH WAARDIG WEGKAMPIOEN Cor Schuuring, de 19-jarige ha venarbeider uit de Kamillenstraat in Amsterdam-Noord, is op Zand- voort kampioen der amateurs op de weg geworden. Keurige kerel, deze serieuze sportjongen, die van een keurkorps jonge en snelle amateurs de snelste was. Drie beruchte flit sers hadden hem op de hielen geze ten: Cornelisse, Karstens en Van Dijk. Zij hadden zelfs Schuuring's achterwiel niet kunnen houden. On bedreigd vloog de Amsterdamrper over de eindstreep. Met deze over winning werd waarschijnlijk het hoogste gemiddelde bereikt, dat ooit in de Nederlandse titelstrijd op de weg is gemaakt: ruim 42 km. per uur over een afstand van 176 km. De rouleurs kregen dus in dit weg- kampioenschap geen kans. Alleen die drommelse Van Ginneken uit Het Schijf had nog de macht om 2 ronden voor het einde te demarre ren, met de hete adem van al die snelle jachthonden in zijn nek. In de sprint zat de Westbrabander, die pas de laatste maanden op de voor grond treedt, nog op de 5e plaats. Uitslag: 1. Cor Schuuring (Am sterdam) 176 km. in 4.3.29; 2. Cor nelisse (Amsterdam); 3. Van Dijk (Wormerveer); 4. Karstens (Lei den); 5. Van Ginneken (Schijf); 6. Van Dongen (Made); 7. Boon man ('s Heerenhoek); 8 Lute 's Gra venland; 9. Den Hartog (Zuidland); 10. Snepvangers (Zundert); op 8 sec.: 11. Schouten (Badhoevedorp); 12. Vissers ('s-Gravenmoer)op 10 sec.: 13. Boom (Enter); 14. Heeren (St. Willebrord); 15. Fransen (Half weg); 16. Gisbers (Eindhoven); 17. Evers (Linnen); 18. W. v. Smirren (Amsterdam); 19. Kettenis (Den Haag); 20. Brekelmans (Eindho ven).

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1