waalwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt y de Europese eenheidsoogst mislukken BINNEN- EN BUITENLAND AUTO-FINANCIERING GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR W. Timmermans Zonen s ik of Uw maag smeekt om Rennies, I BOSCH Snel Discreet Betrouwbaar BOGAERTS' BRILLEN Optica Bogaerts IIS apeUe - 40Q VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 84e JAARGANG No. 64 De rcho v^n het Zuióen tfSwSse Stoomdrukkerij yaalwiJK Antoon Tielen Boofdredacteiu-: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Jit biad verschijnt 2 x per week Opgericht Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" n. Door de eeuwen heen hebben de pncelsen zich altijd met het vaste- hnd bemoeid, maar zij hebben zich oit een deel van het continent 10 oeld Ook bij de landbouw-on- rflrhandelingen tussen de Britten de E.E.G. is dit weer duidelijk Sjieken' Engeland wil wel kiezen vóór de Gemeenschap, maar met L been in de historie. In hun voorwaarden tot deelname en in hun wijze van onderhandelen zit iets tweeslachtigs, dat grote «evaren schept voor de hechtheid van het geheel. De Fransen en Ne derlanders hebben hun wereldrij ken geheel zien ineenstorten. Met betten zij over hielden, konden zij in Europees verband opnieuw be ginnen. Het Engeland dat tot de ?EG toetreedt, wenst alleen te konen als zijn „empirester" kan blijven schitteren. De toekomst zal leren dat dit in hoofdzaak slechts voor de vorm kan worden verwe zenlijkt, wil de Europese eenheid echt blijven en niet meer dan een naam. Uit dit oogpunt bezien moe ien wij de Fransen dankbaar zijn voor hun vasthoudendheid in de nu geëindigde conferentie van Brussel. Overwinning voor Engeland? lacht hij s aan de erg ori- zelf vro- ïgt hele- iming - n acteur En weer e omdat 't mooie een ver- t kleding vat deed em hier! ïder zou- ;wijfelen, caat was. ie rol zal nvoudige :e gevon- stond in- van eer. Ikboer. op leef- ellen. Ze ebogen. rrdanig 't .lverwitte ir zwarte t prettige ve groot- ik in feite vervolgd) Een feit is dat de Europese lan den agrarisch gezien praktisch zich zelf kunnen bedruipen. Nu reeds kan de voorziening met land-, tuin bouw- en zuivelprodukten voor 35% door de deelnemende landen plaats vinden. Als Engeland mee doet, verandert er niet zoveel aan dit cijfe Het wordt geheel anders wanneer ook aan de gemenebest- landen een stem wordt gegeven. Dan wordt de agrarische produktie van de E.E.G.-landen met de ver bonden naties veel te gioot. Reeds in het Verdrag van Roine is bepaald dat bestaande handelskanalen zo veel mogelijk zullen worden ont zien en daaraan danken de Britten het dat de Europese Zes hebben toegezegd niet naar volledige zelf- verzorging te zullen streven, hoe wel zij dit in de hand hebben. Dit is dus een overwinning voor Enge land, waarvoor het onvoldoende dankbaar is. Het Britse gemenebest wenst kwantitatieve garanties inza ke uit Canada, Australië, Nieuw- Zeeland en andere gebieden in te voeren hoeveelheden landbouwpro- dukten. Die garanties zullen nim mer exact kunnen worden gegeven op straffe van verstoring der eigen Europese markt. Verder wenst En geland vrije invoer van 12 grond stoffen, terwijl juist uit de rest van de wereld een hoog binnenkomend recht wordt gevraagd. Dit is een onredelijke eis, ook al worden de Britten door hun geme- nebestpartners er toe gedwongen. V'k «Is overtollig maagzuur weer zo'n laaiende ruurkolora doet opslaan en U niet weet vaar U te bergen van die snerpende pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. LINGER spray; k* erdelgingir:' vliegen, tten en anW Grote y Voorts zullen er speciaal uit Aus tralië conserven naar de gemeen schappelijke markt moeten vloeien. Een moeilijk te verwezenlijken voorwaarde. Waarom wel met na- te uit Australië? de E.E.G. is niet geschikt om een wereld-gemeen schap te worden. Juist omdat Enge land naast wensen uit de gemene- bestlanden ook nog wensen heeft ta.v. bijvoorbeeld de Scandinavi sche landen, zal Londen nog grote offers moeten brengen. Niet alleen ons broodje duurder Hoe zit dat nu met de reeds merk bare prijsverhoging van voedings middelen in Nederland, terwijl ons land een exporteur is van agrari sche producten en daarnaast ook 'n boog ontwikkelde landbouw en veeteelt bezit? Zo denkend, verge- ten wij dat een groot deel van het voedingsgraan moet worden inge voerd. Dit kopen wij voornamelijk de V.S. en wij zorgen voor vrije wvoer tot heden. Nu hebben wij ons in de E.E.G. verplicht op dit graan een heffing te leggen, zodat ook het Franse graan kan meecon- wreren. Daarvan wordt niet al leen ons broodje duurder, maar ook onze eieren en ons vlees. He kippen ^runderen worden immers ook ~o. buitenlands graan en andere ^ding vet gemest. Als wij op die ™Port een heffing leggen, zullen toe boeren een hogere kostprijs «'.'gen voor eieren, vlees en ande- .Produkten. Bovendien zullen ze °P in de storm der Europese ncurrentie komen te staan. Zij tiptu*us 6edreven naar een effi- iniüj bedrijfsvoering, waarbij de um- rendabele bedrijven naar en leiding zullen verdwij- kri j proces zal zich niet in Ne- siioj a^een voltrekken, maar in fm. deelnemende landen. De hef fen zullen worden aangewend om de gaten in de aanpassingstij d in de vex'schillende landen te dichten. De uitkomst van dit proces zal uitein delijk zijn dat de boeren efficiënter, dus goedkoper en meer zullen pro duceren. Dat komt dan de welvaart in Europa ten goede. Nederland als kampvechter Wij zouden ons kunnen voorstel len dat Engeland alleen met die agrarische problemen zit, alhoewel zij doorslaggevend zijn, maar zo is het niet. Achter dit scherm van tar we, suiker, conserven en gladde bo ter verbergt zich nog een broed plaats van industriële vraagstuk ken, waarbij een deels verouderd Brits produktieapparaat zal worden gepresenteerd. Er is nog met geen woord gerept over het openstellen van gemenebest-markten voor con tinentale produkten op gelijke ba sis als de Engelse industriële oogst. Het een kan niet zonder het ander worden beschouwd. Nederland werpt zich op als kampvechter voor de Engelsen. Vanzelfsprekend mede om het be lang van onze handels- en haven steden. Laten wij ons op dit punt niet teveel inspannen. De Engelsen zouden het omgekeerd nooit heb ben gedaan. Tenslotte tasten de continentale „samenzweerders", als wij het zo mogen zeggen, nog teveel in het duister over de hou ding van de Verenigde Staten. Die zullen er prijs op stellen dat wij uit hun graanschuren ook het no dige meepikken. Letten wij op al deze verbonden vraagstukken dan hopen wij dat de Europese regerin gen in 1970 voor het eerst hun ge meenschappelijke oogst kunnen binnen halen. Er zal nog heel wat nachtrust van diplomaten voor ge offerd moeten worden, waarbij Nederland er op letten moet dat het zich geen knollen voor Euro pese citroenen laat verkopen. drs. M. fingen °P geïmporteerde grondstof - NEDERLAND ZAG RUIMTE VAARDERS IN TOESTAND VAN GEWICHTLOOSHEID IN DE WOSTOKS. De Nederlandse Televisie Stichting heeft zowel zaterdag als zondag beel den uit de cabines van de beide „Wos- toks" op de TV-schermen in de Ne derlandse huiskamers gebracht. Zaterdagavond zag men eerst Ni- kolajev in de „Wastok III" tijdens zijn ruimtevlucht. Aan de trage bewe gingen van de ruimtevaarder en aan door de cabine zwevende voorwerpen kon men duidelijk constateren dat de ruimtevaarder zich in een toestand van gewichtloosheid moest bevinden. Ook hoorde men het radio-contact tussen de lanceerbasis en de ruimte vaarder. Zondagavond werden beelden uit de cabine van de Wostok IV uitge zonden. Ditmaal zagen de kijkers ko lonel Popovitsj in het ruimtevaartuig, terwijl het zich in zijn baan om de aarde bevond, bezig met het verrich ten van de operationele handelingen. De beelden werden door een tele visie-camera aan boord naar de aarde gezonden. De Russische televisie nam de uitzending over, waardoor zij in Helsinki konden worden opgevangen en vandaar in de loop van de zon dagmiddag via het Eurovisie-net kon den worden doorgezonden naar de aangesloten studio's. Op deze wijze bereikten de beelden de Vitus-studio in Bussum, waar zij op telerecording werden vastgelegd voor uitzending in het weekoverzicht van het NTS-jour- naal om half acht. De journaalredactie had de samen stelling van de Russische uitzending zoveel mogelijk gehandhaafd, zodat men een beeld kreeg van de wijze waarop de Russische televisie-kijkers van het nieuws op de hoogte werden gebracht. De uitzending begon met 't portret van kolonel Popovitsj, dat be geleid werd door fanfare-muziek. Na de rechtstreekse beelden uit de cabine zag men Russische journaal opnamen van het ouderlijk huis en de ouders van kolonel Popovitsj in Kiev. Ook werd een foto van Nikolajev en Popovitsj uitgezonden. LUNS RECHTLIJNIG, VAN ROYEN REALIST Men beweert, dat minister Luns, zovele jaren reeds de stuwkracht van onze buitenlandse politiek en gang maker van de Europese eenwording, het bijltje erbij wil neerleggen. Hij is het niet eens met de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, zoals die nu tot stand komt. Wij geloven niet, dat de Nieuw- Guinea kwestie voor minister Luns de reden zou zijn van een eventueel be danken. Het ziet er veel meer naar uit, dat hij eens wat rustiger werk zou ambiëren, dan het gehol en gevlieg van links naar rechts, waarbij zijn ze nuwen hem af en toe parten begin nen te spelen. Dat hij het niet met de Nieuw-Guinea-politiek eens is, gelo ven wij gaarne. Niemand vindt de overdracht fraai, zeker niet onder de schandelijke chantage van Soekarno. Ambassadeur Van Roijen vindt dat wellicht ook niet, maar inzake In donesië heeft hij altijd een zeer rea listische politiek gevolgd, zakelijk en diplomatiek. Altijd heeft hij voorspeld, dat iedere vorm van controle en druk op Indonesië politiek onhoudbaar was. Dat heeft hij van zijn voorganger mi nister van Kleffens geërfd. De grote verdiensten van minister Luns is in vele gevallen zijn vasthoudendheid en zijn doorgaan op de eenmaal gepro jecteerde weg. In de zaak Indonesië en Nieuw-Guinea ging deze vlieger helaas niet op, omdat de Ver. Staten en Engeland niet achter ons stonden. En dat wist de heer Luns toch heel goed, alsook dat hoe volkomen ons recht was, de Veiligheidsraad en de Ver. Naties en vooral zijn secretaris ons in ons hemd zouden laten staan, integendeel zoveel mogelijk steun ver lenen aan een agressor als Soekarno. Maandag heeft secretaris-generaal Oe Thant voor het eerst rechtstreeks de besprekingen tussen Nederland en Indonesië geleid. Hij had eerst een gesprek met de heer Bunker, die na mens hem het vooroverleg mede heeft gevoerd. Later kreeg hij bezoek van dr Van Roijen en mr Schürmann. De Indonesische vertegenwoordigers Hi- dajat en dr Soedjarwo Tjondronego- ro voegden zich nog later daarbij. De heer Bunker verdween toen de ge meenschappelijke besprekingen be gonnen. Dit eerste gesprek met Oe Thant behoorde nog steeds tot het „informeel overleg". De secretaris generaal verliet twee uur later het ge bouw, waar de twee partijen verder bleven onderhandelen. Oe Thant ver klaarde, hoopvol gestemd te zijn. Hij kon echter nog niet zeggen, hoe lang het overleg nog zou duren. Rede in Djakarta In Djakarta verklaarde president Soekarno maandag, dat hij hoopt, „de terugkeer van Nieuw-Guinea tot In donesië" te kunnen aankondigen op de achttiende verjaardag van de In donesische onafhankelijkheid. Dat is deze week vrijdag. Hij hield een rede ter gelegenheid van de verjaardag van de profeet Mohammed. Merkwaardigerwijze zei de presi dent, dat zijn „bevel voor de bevrij ding van West Irian" zal worden uit gevoerd in weerwil van de besprekin gen die thans in Amerika met Neder land aan de gang zijn. Hij zei, nog geen bericht van Soebandrio te heb-1 ben ontvangen over het begin van het formeel overleg. „Maar met Gods ge nade zal ik de terugkeer van West Irian tot de republiek op 17 augustus kunnen aankondigen", zo besloot Soekarno zijn rede. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 SOEKARNO PREEKT NOG „BEVRIJDING" In het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties in New York is al een vergaderkamer aangewezen, waar woensdag, als alles meeloopt, het ak koord tussen Nederland en Indone sië getekend zou moeten worden, waarin de overdracht van Nieuw- Guinea geregeld wordt. Dit zou ech ter inhouden, dat het formeel over leg slechts één dag in beslag mag ne men. Als dit gebeurt, zullen Nederland en Indonesië samen een document in dienen bij de Algemene Vergadering van de UNO, welke op 18 september begint. Daarin zullen de Verenigde Naties gemachtigd worden, maatre gelen te treffen voor de uitoefening van het bestuur over Nieuw-Guinea totdat in mei 1963 het bestuur zal worden overgedragen aan Indonesië. Reeds in de eerste week van haar bij eenkomst zal de Algemene Vergade ring een debat over Nieuw-Guinea houden. Dit zal waarschijnlijk niet meer dan twee dagen in beslag ne men. Bij de deelnemers aan de bespre kingen viel er maandagavond onmis kenbaar een zekere somberheid waar te nemen. De berichten over nieuwe Indonesische militaire actie zullen daaraan waarschijnlijk niet vreemd geweest zijn. Maar ook schijnen er tijdens de besprekingen nog moeilijk heden te zijn gerezen. Niemand ge looft, dat de Nederlanders de over eenkomst zullen laten mislukken op een punt als de Indonesische eis, dat de rood-witte vlag zal worden gehe sen naast de UNO-vlag op 1 januari. Maar het wordt mogelijk geacht, dat dr. van Roijen op andere punten tele grafisch instructies moet vragen aan Den Haag. Een ondertekening van het akkoord zou dan bijna zeker niet op woensdag mogelijk zijn. NIEUWE EIS VAN SOEKARNO? Nederland en Indonesië zullen het akkoord over Nieuw-Guinea vandaag niet ondertekenen. En het is de vraag of ze dat morgen zullen doen. Hoewel er officieel niets is bekend gemaakt en de Nederlandse en Indonesische delegaties zwijgen als het graf, is het vannacht wel duidelijk geworden, dat het nog steeds informele gesprek maandag bijzonder stroef is verlopen. Voor die stroefheid zouden drie re denen zijn 1. Nederland is bijzonder boos op V.N.-secretaris genraal Oe Thant omdat hij in een memorandum de In donesiërs heeft beloofd dat ze op 1 januari 1963 hun vlag mogen hijsen op Nieuw-Guinea en op die manier het omstreden gebied symbolisch in bezit mogen nemen. 2. Indonesië zou een nieuwe eis hebben gesteld onmiddellijk na on dertekening van het akkoord - wat dus morgen zou kunnen gebeuren neemt een symbolische Indonesische strijdmacht stellingen in op Nieuw- Guinea. Daardoor zou president Soe karno op 17 augustus, de Indonesi sche bevrijdingsdag, kunnen afkon digen dat de Indonesische vlag op West-Irian gehesen is. 3. De nieuwe Indonesische lan dingen op Nieuw-Guinea. BERLIJNSE MUUR EEN JAAR OUD. West-Berlijn heeft zondag de eerste verjaardag van „de muur" herdacht: met drie minuten stilte, met klokge lui, met toespraken van burgemeester Willy Brandt en bondspresident Heinrich Lübke, met een vrijwillige avondklok, met claxonconcerten en tenslotte met rumoierige betogingen aan de muur zelf. Om met dit laatste te beginnen: vooral maandagavond werd de toe stand gespannen. Naar schatting dui zend jongeren waren naar de Ber- nauerstrasse in de Franse sector ge trokken, wierpen stenen over de muur XXIV De taak van een bouwpastoor ligt meestal in een nieuwe woon wijk. Tot voor kort woonden daar slechts weinig of geen mensen; nu vestigen zich daar ineens duizenden „nieuwe mensen". Nieuw zijn deze mensen niet alleen voor de oorspronkelijke bewoners, maar ook voor elkaar. Ze ontmoeten elkaar nu toeval ligerwijze, omdat hun in dezelfde wijk een woning is toegewezen. Deze toevallige ontmoeting is niet als een ontmoeting op reis, die kort duurt en voorbij gaat; deze is blijvend. De nieuwe mensen blijven daar samen wonen, op hetzelfde stuk grond, in dezelfde situatie, jaren lang. Zal dit samen-wonen een wonen zijn los-van-elkaar, langs-elkaar- heen? Of zal uit dit samen-wonen langzamerhand een gemeenschap groeien een buurt-, een wijkgemeenschap? Ook al is, evenals vriendschap, deze gemeenschapsvorming niet te forceren, toch lijkt het mij soviologisch onontkoombaar, dat hier langzaam, misschien wel heel langzaam, een gemeenschap zal ontstaan. Ik bedoeld dan een echte leefgemeenschap; de nieuwe mensen zullen niet vreemd voor elkaar blijven; zij zullen op de duur met elkaar meeleven, interesse gaan tonen voor eikaars gezin en werkkring, delen in eikaars vreugde, elkaar helpen in nood. Deze groei naar gemeenschap is ook voor de Bouwpastoor een kostbaar element, al behoort deze gemeenschapsvorming niet recht streeks tot zijn taak. Hij zal ze toch stimuleren en er volop aan meewerken; want zulk een gemeenschapsgevoel is op zich al een groot goed; ze maakt het leven rijker, ze schept menselijke ver houdingen, ze geeft gelegenheid tot naastenliefde. Maar ze is voor de Bouwpastoor ook een middel tot hechte geestelijke binding; is er een goed gemeenschapsleven, dan kan dit een fundament zijn voor een rijk Parochieleven; de godsdienstige binding die de Pa rochie schept en bevordert, vindt dan een natuurlijke grondslag in het bestaande gemeenschapsleven. Zo kan een goede gemeenschap veel bijdragen tot het geestelijk- godsdienstig heil van alle gemeenschapsleden. P. STEVENS pr. Bouwpastoor Waalwijk Giro 362716 en schreeuwden „moordenaars" tegen Oostduitse grenswachten. Vele van de jongeren hadden brandende toort sen bij zich en hielden de wacht bij de kruisen die in de Bernauerstrasse zijn opgericht ter herdenking van de slachtoffers onder de vluchtelingen uit Oost-Berlijn. Op een gegeven moment klommen twaalf jongens tegen de muur op en namen een paar Oostduitse politie mannen met stenen onder vuur. Die smeten een paar traangasgranaten naar Westberlijns gebied, een gebaar dat weer om een Westberlijns weder woord vroeg. Dus daalden er tien tallen Westberlijnse traangasbommen op Oostberlijns gebied neer. De po litie probeerde - dikwijls hardhan dig - een eind te maken aan de de monstratie, omdat zij inzag dat de uiterst explosieve situatie tot van al les kon leiden. buurt van de noordoostelijke uitsals- weg wordt voorlopig 12.000 vierkan te meter bebouwd. Onder architec tuur van de Rotterdammer L. Kolpo zal Bruynzeel er een kasten-, een pot loden- en een vloerenfabriek bouwen. Bergen op Zoom betekent voor deze industrie: gemakkelijker aantrekken van arbeidskrachten en betere verbin dingen met de EEG-Ianden. ANWB TELT THANS HALF MILJOEN LEDEN Sinds deze week telt de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. vijf honderdduizend leden. De mijlpaal van een half miljoen leden verwachtte de bond eerst be gin november, doch juist in de afge lopen maanden steeg de ledenaan- was zeer sterk. In vier jaar tijd groeide deze toeristen- en verkeers- organisatie met honderduizend leden. Een sieraad voor het gelaat en een weldaad voor de ogen Zorgt dat U er (óók) een van ons draagt so'n mooie sterke bril. BRILLEN SPECIALIST Grotestraat 220 Tel. 3560 Waalwijk »-». HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN De leverancier voor alle Ziekenfondsen MINISTER KLOMPÉ 50 JAAR Donderdag 16 augustus, vierde on ze vrouwelijke minister, mejuffrouw dr. Marga Klompé, haar vijftigste verjaardag. Als minister van Maat schappelijk Werk maakt zij sinds 13 oktober 1956 deel uit van de rege ring. GROOTSTE BANK DER WERELD OPENT FILIAAL IN AMSTERDAM De „Bank of America", de groot ste bank ter wereld, zal tegen het ein de van dit jaar een kantoor openen in Amsterdam. De Nederlandsche Bank en de regering hebben dezer dagen de Amerikanen op hun verzoek de gebruikelijke investerings-vergunnin- gen voor de stichting van het filiaal gegeven. DRIE BRUYNZEEL-FABRIEKEN IN BERGEN OP ZOOM Het Zaanse houtconcern Bruyn zeel gaat voor een bedrag van meer dan vijf miljoen gulden drie fabrie ken bouwen in Bergen op Zoom het is de eerste uitbreiding van dit be drijf buiten Zaandam. Op een terrein van zeven hectare, langs de spoorlijn Bergen op Zoom - Roozendaal, in de KIND DE LUCHT IN MET AFSLUITBOOM NA VAL OVERLEDEN De drie-jarige Bouke Groothof is in zijn woonplaats Franeker maandag op bijzonder tragische wijze om het leven gekomen. De jongen werd door een afsluitboom omhoog getrokken, die een openstaande brug voor het verkeer had afgesloten. Het kind viel en overleed kort daarop. Het jongetje stond bij de brug over het Van Harinxma-kanaal. Nadat de brugwachter een schip had laten pas seren, wilde hij de brug weer voor het verkeer openstellen. Hij liet de elek- trisch-bediende afsluitbomen omhoog gaan. Toen hij achterom keek, zag hij tot zijn ontsteltenis, dat de kleine jongen aan de afsluitboom hing. Het jongetje had zich aan de boom vastgeklemd en was mee omhoogge trokken. Voordat de brugwachter kon ingrijpen, viel het jongetje en kwam met zijn hoofd op het brugdek. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis te Leeuwarden is het kind overleden.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1