wAaLwijkse en LanqstPAAtse couRAnt Nieuw Guinea-akkoord ondertekend Russische Kosmonauten maakten in totaal 112 omwentelingen Nederland weggedrukt Nederland stond alleen tegenover overmacht Regering stond voor moeilijke beslissing Bezorgdheid en onbehagen bij de Nederlan ders, verslagenheid in Nieuw Guinearaad, opluchting in Amerika. VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 atuuaiUS 1304 84e JAARGANG No. 64 De tcho van het Zuióen Uitgever: tvaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Woensdagavond om 23.19 uur is in het UNO-gebouw te New-York, tijdens een koele plechtigheid, het I akkoord tussen Nederland en Indo nesië getekend, dat in grote trekken hierop neerkomt Op 1 oktober a.s. zullen de Ver. Naties het beheer van Nederland overnemen. Op 1 mei 1963 wordt het beheer aan Indonesië overgedragen. Op 1 januari 1963 neemt Indone sië reeds symbolisch" bezit van Nieuw-Guinea door de Indonesische vlag naast die van de V.N. te hangen. Men behoeft er de rede van de mi nister-president Prof. De Quay maar op na te lezen om te kunnen consta teren dat de regering voor een pijn lijke beslissing stond en tenslotte voor de overmacht heeft moeten zwichten, toen haar bleek dat zij in haar verzet tegen de Indonesische agressie niet op de steun van bondgenoten, met name op Amerika, kon rekenen. Het zou voor Nederland en voor de Pa poea's zinloos zijn geweest een gru welijke, uitzichtloze oorlog tegen In donesië te gaan voeren. Hier volgt een uittreksel uit het 29 hoofdstukken tellende akkoord Rond 1 oktober zal Nederland dan het bestuur over Nieuw-Guinea over dragen aan de United Nations Tem porary Executive Authority, afgekort UNTEA. Zolang Nieuw-Guinea onder UN- TEA-bestuur staat, zal de VN-vlag gevoerd worden. Indonesië krijgt op 1 januari 1963 het recht op Nieuw- Guinea zijn vlag te hijsen en op die manier het gebied reeds symbolisch in bezit te nemen. Zodra Nieuw-Guinea aan de VN is overgedragen zullen de Nederland se militairen zo spoedig mogelijk worden gerepatrieerd. In Haagse kringen rekent men er op, dat voor 1 januari iedereen thuis is. De UNTEA administrateur zal de beschikking krijgen over een VN-politiemacht van naar schatting 1000 tot 1500 man. De politiemacht zal uit enkele Afro- Aziatische landen gerekruteerd wor den. De UNTEA-administrateur zal voor het handhaven van de orde ook gebruik maken van het Papoea-poli- tie-korps. De Indonesische infiltran ten zullen ter beschikking van de UN TEA-administrateur worden gesteld voor elk doel, dat hij noodzakelijk acht. De UNTEA-administrateur zal zo spoedig mogelijk de leidende Neder landse functionarissen (letterlijk ..top Netherland officials") vervan gen door personen, die geen Neder lander of Indonesiër zijn. Deze VN- functionarissen zullen tot 1 mei 1963 jn dienst blijven, de datum waarop I 'ndonesië Nieuw-Guinea definitief I in zijn bezit krijgt. De Nederlandse ambtenaren, die geen leidinggevende functie hebben, zullen voor de UN- IEA kunnen blijven werken. Voor de «zetting van administratieve en tech- j nische plaatsen zal zoveel mogelijk I san de diensten van Papoea's gebruik worden gemaakt. Zijn er dan nog va catures dan zal Indonesië personeel mogen leveren. I Indonesische vliegtuigen met VN- I Personeel aan boord zullen vóór 2 september pamfletten uitwerpen bo- ïen die gebieden waar Indonesische Paras zijn geland. In de pamfletten ®°et de infiltranten worden meege- ee'(l, dat de vijandelijkheden ge bakt zijn. Een VN-vertegenwoordiger, bijge daan door deskundig personeel, zal moeten toezien op het zelfbeschik- 4U1gsrecht van de Papoea's. Dat recht ®°et voor het eind van 1969 geëf- ttfueerd zijn. In overleg met de VN- ;trtegenwoordiger moet Indonesië n ^fum vaststellen waarop de Pa poea's moeten kiezen tussen aanslui ting bij Indonesië of zelfstandigheid. Alle volwassenen mogen aan die ver kiezingen deelnemen. De UNTEA en Indonesië zullen alle rechten van de Papoea's waar borgen. De UNTEA zal de bestaande Nederlandse verplichtingen met be trekking tot concessies en eigendoms rechten overnemen. De kosten van het UNTEA-be- heer (begroot op 400.000 dollar per maand) zullen door Nederland en In donesië op fifty-fifty basis gedragen worden. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay, heeft na de ondertekening van het akkoord tussen Nederland en Indonesië voor radio en televisie de volgende rede uitgesproken „U hebt zojuist vernomen, dat het akkoord tussen de Indonesische en de Nederlandse delegatie inzake Nieuw- Guinea is getekend. Indien de Staten- Generaal aan dit akkoord hun goed keuring hechten en de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties hun desbetreffende resolutie hebben aangenomen, zal Nederland het be stuur over Nieuw-Guinea met ingang van 1 oktober overdragen aan een tij delijk uitvoerend orgaan van de Ver enigde Naties. Dit orgaan zal na 1 mei 1963 het bestuur overdragen aan Indonesië." U zult begrijpen, dat dit voor de Nederlandse regering een moeilijke beslissing is geweest. Bij het handha ven van de band met Nieuw-Guinea stonden geen Nederlandse belangen op het spel. Het ging om de toekomst van een volk, waarvoor Nederland zich verantwoordelijk had gesteld. Wij hebben onze roeping in Nieuw- Guinea zo verstaan, dat wij de Pa poea's tot ontwikkeling zouden bren gen, zodat zij zelf hun toekomstig lot zouden kunnen bepalen. In deze gang van zaken paste volkomen een mo ment, waarop de autochtone bevol king van Nieuw-Guinea zijn eigen weg zou gaan en de staatkundige band met Nederland zou verbreken. Het werd steeds duidelijker, dat in de stroomversnelling der tijden na de Tweede Wereldoorlog Nederland niet de gelegenheid zou krijgen dit pro gram voor Nieuw-Guinea rustig ten uitvoer te brengen. Vandaar dat de regering reeds enkele jaren bedacht is geweest op internationalisering van dit probleem. Onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties nog in 1961 getracht deze taak over te dragen aan een internationaal bestuurslichaam onder de Verenigde Naties. Dit voor stel vermocht niet de steun van de twee-derde meerderheid van de Alge mene Vergadering van de UNO te verkrijgen. Het feit, dat wel de ge wone meerderheid achter het Neder landse voorstel stond, mocht wel waarde hebben als een moreel oordeel - met name omdat daarmee voor ieder duidelijk kwam vast te staan, dat Nederland geen koloniale ambi ties had - een politieke grondslag voor een verwerkelijking van de Ne derlandse plannen bood het niet. Ik zal niet trachten op deze plaats een chronologisch overzicht te geven van de gebeurtenissen na deze uit spraak van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Evenmin zou ik daarover een oordeel willen uitspreken. Ik wil er aan herinneren, dat de Nederlandse regering daarna gemeend heeft de weg van onderhan delingen met Indonesië te moeten gaan met gebruikmaking van de diensten van de waarnemend secreta ris-generaal der Verenigde Naties. Toen Indonesië tot daden van agressie overging, heeft Nederland zich ter verdediging van lijf en goed van zijn onderdanen op Nieuw-Gui nea, alsmede ter handhaving van de internationale rechtsorde, te weer ge steld en daartoe versterkingen naar Nieuw-Guinea gezonden. De Neder landse regering was zich haar verant woordelijkheid bewust alles te ver mijden wat de weg naar een vreedza me oplossing zou kunnen versperren. Zij heeft daarom onze krijgsmacht in Nieuw Guinea opdracht gegeven zich te beperken tot het afweren van ge weld. Met grote zelfbeheersing heb ben onze militairen zich van deze uiterst moeilijke taak gekweten. Met deernis gedenk ik de jonge mannen, Nederlanders zowel als Papoea's, die bij het volbrengen van deze taak zijn gevallen. Niettegenstaande grote terughou dendheid aan Nederlandse zijde, spitste door voortdurende acties in woord en daad van Indonesië het conflict zich toe en dreigde in een werkelijke oorlog over te gaan. Ge steld voor deze verantwoordelijkheid en constaterende, dat Nederland daarbij niet meer op steun van bond genoten zou kunnen rekenen, heefr de regering gemeent het (op basis van de Bunker-voorstellen) gesloten ak koord te moeten aanvaarden. In het bijzonder zag zij zich tot de ze beslissing gebracht op grond van de overweging, dat bij een gewapend conflict geen sprake meer zou kun nen zijn van welke garantie dan ook ten behoeve van het zelfbeschikkings recht van de autochtone bevolking. De regering is ervan overtuigd, dat zonder steun, voortzetting van de strijd nooit in het belang kan zijn van de Papoea-bevolking, noch in dat van Nederland. Bij de onderhandelingen heeft de Nederlandse delegatie er bo venal naar gestreefd de garantie van de Verenigde Naties te verkrijgen voor de uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht der Papoea's" In het slot van zijn toespraak richtte minister-president De Quay zich tot die Nederlanders, die thans nog hun waardevolle werk in Nieuw- Guinea verrichten ,,Ik behoef u niet uit te leggen welke gevoelens mij beheersen, nu Nederland in de naaste toekomst hel bestuur over West-Papoea zal moeten overdragen. Onder de administratie van de organisatie der Verenigde Na ties blijft echter de verantwoordelijk heid voor het welzijn van de Papoea's ook nog voor een deel op ons rusten. In het bijzonder op dat deel van het Nederlandse volk, dat in Nieuw-Gui nea nog werkzaam is bij de instand houding der administratie en be stuursvoering. Op deze Nederlanders moge ik een ernstig beroep doen om, waar zulks mogelijk is, op hun posten te blijven. Wij hier in Nederland heb ben oprecht meegeleefd met u allen in de beproevingen, die ge het laat ste jaar hebt doorstaan. Thans staat gij voor de nog moeilijker taak om mee te werken aan de loyale uitvoe ring van dit akkoord, loyaal tegen over de autoriteiten van de Verenig de Naties en loyaal tegenover de ambtenaren van Indonesië, die deze taak zullen overnemen. De regering deelt de gevoelens, welke u allen zul len bezielen in dit uur. Wat er op het spel staat is de toekomst van een volk, de toekomst van het volk der „Papoea's". Vertrouwen Tot deze Papoe's richtte de minis ter-president in het bijzonder het woord „Ik betreur het, dat het ons niet is gegeven om met u samen het begon nen werk te voleindigen. Ik wil u, Papoea's in Nieuw-Guinea, met alle overtuiging die in mij is, toeroepen ziet de toekomst tegemoet met het volle vertrouwen in de rechtvaardig heid van uw zaak. De ogen van de hele wereld zijn op u gericht en de ogen van de Verenigde Naties blij ven op u gericht. Gij zult, met alle waardigheid welke uw volk eigen is, dit vertrouwen tot uiting kunnen brengen door rustig op uw post te blijven. Wie trouw zijn werk in het belang van eigen land en volk blijft verrich ten behoeft niet te vrezen. Blijft ge zamenlijk aan het welzijn van uw volk bouwen. De gedachten en de beste wensen van het Nederlandse volk zul len u hierbij blijven vergezellen." Met de bede; „Moge God u bewa ren", besloot minister-president De Quay zijn toespraak, die ook werd uitgezonden door de Wereldomroep. LUCHTGEVECHT BIJ NIEUW-GUINEA Marine-jager schoot Indonesiër neer Laatst gelande para's nog niet gevonden De Nederlandse Marineluchtmacht heeft dinsdag in alle vroegte zeer waarschijnlijk een Indonesische Mus tang uit een formatie van drie, die de kust van Nieuw-Guinea naderde, neergeschoten. Een marine-jacht vliegtuig opende het vuur op de Mustangs. De piloot zag, dat een der vijandelijke toestellen daalde, terwijl het slierten rook achterliet. Op het ogenblik, dat het luchtgevecht werd gehouden, waren zeven Hercules transportvliegtuigen, die dezelfde nacht parachutisten boven Nieuw- Guinea hadden gedropt, alweer uit het Nieuw-Guinese luchtruim ver dwenen. Mariniers maakten gevangenen Inmiddels hebben de piloten van de verkenningstoestellen, die dag en nacht boven Nieuw-Guinea vliegen, nog weinig gezien van de in de nacht van maandag op dinsdag gelande In donesiërs. In het gebied van Merauke zijn enkele tientallen parachutisten waargenomen. Maar op de andere vermeende landingsplaatsen - Temi- naboean, Kaimana en Sorong is geen spoor van vijandelijke activitei ten te zien geweest. Nederlandse mariniers hebben bij de kampong We- op het eiland Mi- sool, waar vorige week infiltranten met boten aan land kwamen, vuurcon- tact gehad. Bij deze actie werd de dienstplichtige marinier der tweede klasse P. M. G. C. Mannie gedood. De eerste luitenant J. A. Woortman werd aan een arm gewond. De dag te voren hadden mariniers een speed boot en een hoeveelheid munitie en voedsel op Misool buitgemaakt. Doorgevaren In Hollandia is bekend gemaakt, dat de infiltranten, die op het eiland Was waren geland, inmiddels zijn doorgevaren naar het schiereiland Onin. Ook daar hebben Nederlandse patrouilles contact gehad met de vij and. Een aantal Indonesiërs werden gevangen genomen. MARINIER OP NIEUW-GUINEA GESNEUVELD De regering heeft bekend gemaakt dat tot haar leedwezen bij 'n vuur gevecht nabij de kampong We op het eiland Misool op Nederlands- Nieuw-Guinea de dienstplichtige marinier der tweede klasse P. M. G. C. Mannie gesneuveld is. Mannie was 20 jaar, ongehuwd en afkom stig uit Tilburg. Tevens werd bij een vuurgevecht ter plaatse de eerste luitenant der mariniers J. A. Woortman aan de arm gewond. Hij is 25 jaar oud, gehuwd en woonachtig te Mano- kwari. WEER 400 INDONESISCHE PARA'S GEDROPT Naar schatting zijn in de nacht Yn,? .nJ9,an(^aS op dinsdag ongeveer 400 infiltranten rond de steden Me- rauke, Sorong, Teminaboean en Kaimana neergelaten. Er is nog geen vuurcontact met de para's ge weest. Wel hebben Neptunevlieg tuigen vluchten boven de infiltra- tiegebieden uitgevoerd en talrijke parachutes in bomen zien hangen De luchtlandingen van maandag nacht waren de grootste tot nu toe. GEEN NIEUWE LANDINGEN Hoewel het staakt het vuren op Nieuw-Guinea pas zaterdagmorgen van kracht wordt, zal Indonesië geen nieuwe landingen uitvoeren. Dit hebben welingelichte kringen in New York verteld. In Nederland se regeringskringen zou de vrees voor nieuwe grootscheepse landin gen op Nieuw-Guinea groot zijn. Indonesië zou er op uit zijn om voor zaterdag een grote troepenmacht op Nieuw-Guinea aan land te brengen. DE NEDERLANDSE MILITAIREN OP NIEUW-GUINEA SPOEDIG NAAR HUIS Het ligt in de bedoeling van de regering om de Nederlandse militai ren op Nieuw-Guinea, die niet wen sen te blijven, zo snel mogelijk naar Nederland terug te brengen. Met die repatriëring op grote schaal zal na 1 oktober worden be gonnen. Voor het geval dat nodig mocht zijn, zullen de Nederlandse militairen en burgers ook op nog kortere termijn afgevoerd kunnen worden. Zij zullen zich dan terug trekken op enkele versterkte pun ten, met name op Biak. In de periode van het UNO-beheer zullen de nog aanwezige Nederland se strijdkrachten voornamelijk wor den belast met de beveiliging van Nederlandse onderdanen. INDONESIË EN DE BUITEN LANDSE INVESTERINGEN President Soekarna heeft verklaard, dat zijn land geen buitenlandse in vesteringen meer zal toestaan, die in de oude klassieke vorm geschieden. Dit vanwege „bittere ervaringen in het verleden". Hij zei, dat buiten landse investeringen en kredieten aan tijdsbepalingen gebonden moeten zijn en als lening beschouwd zullen wor den. Indonesië wil, dat alle buitenlandse investeringen geschieden op basis van een deelgenootschap in de pro- duktie, omdat het land alle beschik bare gelden zowel van vreemde als van plaatselijke herkomst nodig heeft om zijn ontwikkelingsplan, dat zich over acht jaar uitstrekt, te kunnen financieren. Directe overdracht van winsten naar het buitenland is niet langer in over eenstemming met de geest van de tijd en leidt slechts tot het eisen van nationalisatie, aldus de president. Met een tussentijd van 6 minuten landden woensdagmorgen, na in to taal 112 omwentelingen rond de aarde te hebben afgelegd, de beide Russische kosmonauten Popovitsj en Nikolajef op een gebied in de republiek Kazakstan. Onmiddellijk na hun vluchten van resp. drie en vier dagen, onderzochten de dokto ren de beide ruimtevaarders of zij enige schade van hun langdurige ruimtevlucht hebben ondervonden. De 32-jarige majoor Andrian Ni kolajef had in 95 uren tijd 64 om wentelingen rond de aarde gemaakt en daarbij 2.600.000 kilometer afge legd.* De 31-jarige overste Pavel Po povitsj landde na 48 omwentelin gen in 71 uur, waarbij 2 miljoen ki lometer op zijn naam kwam te staan. De grote huldiging in Moskou zal waarschijnlijk zondag de dag van de Rode Luchtmacht plaats vin den. Rond tien uur Moskouse (8 uur West-europese) tijd, kwamen de ruimtevaarders zes minuten na el kaar de eerste om 7.55 uur, de tweede om 8.01 uur terug op aarde. Aangenomen wordt dat de kosmo nauten met hun ruimteschepen landden en niet per parachute. De Russische ruimtevaartspecia list prof. Fedorof maakte de Ame rikaanse ruimtevaart-successen be lachelijk en gaf hij ook Telstar, ,,'n kunstmaan die slechts voor korte tijd seinen kan overbrengen" een propagandistische veeg uit de pan. Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" t Is gelopen zoals wij en velen onzer verwacht hadden in de kwestie Nieuw Guinea. Soekarno is de overwinnaar op alle fronten geworden. Na de verwerping van 't plan- Luns, dat onze terugtrekking op lan gere termijn bedoelde, volgde 't plan- Bunker, dat op de eis van Soekarno en de zegen van de secretaris-gene raal der V.N. en president Kennedy is geworden tot een niets zeggend vod, dat de Papoea's met St. Jutte- mis een volksstemming belooft, als het land reeds 5 jaar geheel onder Indonesisch bewind staat. Hoewel Oe Thant zelf voorstelde een 2-jarig bewind van de V.N. en dus zelfbeschikkings-verkiezingen, is de V.N.-termijn teruggebracht tot 1 mei 1963, dus ruim een half jaar en of dit nog niet genoeg is, gaat de Nederlandse vlag op 1 januari 1963, dus over een paar maanden omlaag en komt naast de V.N.-vlag de vlag van Indonesië te wapperen en kan Soekarno, ondanks de secretaris en ondanks Kennedy en ondanks alle onderhandelingen, zijn volk de be lofte gestand doen, dat de vlag van Indonesië met 1 januari 1963 boven West-Irian zal wapperen. En dit zuiver door de dreigementen van Soekarno en Oe Thant en Kenne dy, die geen oorlog in dit gebied wensen, maar deze wel trachten te voorkomen in Kongo, Lagos, Viet nam enz. Maar voor een bondgenoot als Ne derland durft Kennedy zijn zevende vloot niet als een dreigende vinger omhoog te steken, al weet hij dat dit Soekarno wel van zijn boze plan nen zou hebben afgehouden, terwijl de secretaris-generaal Soekarno al beloofd had dat de Indonesische vlag 1 januari symbolisch boven W.-Irian zou wapperen. En al die dreigementen en achter bakse onderhandelingen, hebben geen enkele mogendheid bewogen met kracht te protesteren tegen een der grootste rechtsverkrachtingen dezer eeuw, tegen 't feit dat tijdens offi ciële onderhandelingen steeds meer en meer troepen op het omstreden ge bied worden gezet en Soekarno uit roept, terwijl men officiële bespre kingen voert „Met of zonder be sprekingen in Washington: Irian is met 1 januari in ons bezit." Door leger-leveranties op enorme schaal door bevriende en onbevriende mogendheden, heeft men Soekarno in staat gesteld een enorm leger op te bouwen en te legeren vlak bij Nieuw- Guinea, dat 1800 km van 't moeder land, Nederland, is gelegen. Hoewel er, zeker wat onze marine betreft, meer versterkingen konden zijn aan gevoerd, zou de Nederlandse defen sie, bij uitblijven van hulp, kansloos zijn geweest tegen deze Indonesische overmacht. Maar opnieuw is gebleken dat er geen recht meer bestaat, misschien juist door de V.N. en haar Ceylonse secretaris en de wil van allen om voor zichzelf te zorgen, en zo heb ben wij deze vernedering, deze enor me schade voor land en volk weer moeten slikken, omdat we ondanks onze rechten en de plichten die wij zo mooi vervullen, een klein volk zijn, welks belangen in de wereld politiek niet meetellen! A/pi ti VAUXHALL VERDUBBELDE PRODUKTIE PERSONEN- f WAGENS. De Vauxhall Division van General Motors produceerde gedurende de eerste zes maanden van 1962 twee maal zoveel personenwagens als in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar, namelijk 81.005 stuks te gen 40.779 in 1961. Deze sterke stijging is voorname lijk het gevolg van de grote vraag naar de in september 1961 geïntro duceerde nieuwe Vauxhall Victor mo dellen. Op 3 juli j.l. verliet reeds de 100.000ste wagen van dit type de produktielijn. De totale produktie van de Vaux- hall/Bedford-fabrieken gedurende 't eerste halfjaar van 1962 bedraagt 121.437 personen- en vrachtwagens,

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9