wAAlwijkse en UnqstRMtse couRAnt Wetsontwerp tot goedkeuring van het Nieuw-Guinea-akkoord ingediend Pieister-actie R.K, Leergangen in november 50 jaar Hoofdpijn ASPRO Nederland blijft Nieuw-Guinea helpen 2 september 1962 Veilig gebruik m Zwemploeg op uitbundige wijze gehuldigd BOGAERTS' BRILLEN Nieuwe lancering in Amerika Geven aan eigen zaak Huwelijksdroom in rook opgegaan Op Nieuw-Guinea 2000 para's zoek neem Optica Bogaerts kans op prijs Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten STAATSMIJNEN BOUWEN IN AMERIKA FRANKRIJKS VERLIEZEN IN DE ALGERIJNSE OORLOG GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN De Gaulle nam dezelfde weg VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 84e JAARGANG No. 68 De tcho van het Zuióen fSkse Stoomdrukker;] MWIJ Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN -.ironummer 1069687 g biad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Maandagavond heeft de regering de Tweede Kamer het wetsont werp aangeboden tot goedkeuring an het met Indonesië gesloten ak- rtU over Nieuw-Guinea. Als alles oed °aat, zal het wetsontwerp op tptember en zo nodig ook op 7 september door de Tweede Ka- L behandeld worden. Of in de rjjner een tweederde meerderheid njdi'u is, kan de regering niet zeg- 1?n Zij neigt naar de opvatting dat L gewone meerderheid voldoende omdat de status van Nieuw-Gui nea niet zodanig in de grondwet dat het akkoord als een af gang van de grondwet moet wor- den gezien Ook al zou er wèl van m afwijking gesproken moeten gorden, aldus de regering, dan nog s er gegronde reden om aan te ne- nen dat de grondwet zich naar in- ioud en strekking niet tegen een odanige afwijking verzet. De vraag I wetsontwerp met tweederde meerderheid moet worden goedge- 1, is dan ook althans in de „gen van de regering een kwes- ie van procedure. Het wetsontwerp is ook aangebo- len aan de Staten van Suriname en Ie Nederlandse Antillen en „omdat ie rechtvaardigheid dat gebiedt", an de Nieuw Guinea-raad. Het be- uit slechts twee artikelen en is ödertekend door alle ministers en e staatssecretarissen Bot, Calmey- »r en De Jong. De memorie van toe- ichting op het wetsontwerp beslaat even pagina's. Daarin licht de re aring een tipje op van de sluiter ie nog steeds over de geschiedenis ran't Nederlands-Indonesisch over- eg in New York hangt en zet zij logmaals uiteen waarom zij het ak- oord over Nieuw Guinea heeft oedgekeurd. Het wetsontwerp zal vrijdag in de ifdelingen van de Kamer worden nhandeld. De leden van de com- nissie van rapporteurs zijn: jkvr. nr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwe- ea (CHU), mevr. mr. J. M. Stof- Js-v. Haaften (VVD) en de heren A. Kieft (AR), mr. Th. M. de ïraaf (KVP) en J. de Kadt (PvdA). In de memorie van toelichting zegt In de memorie van toelichting op \et wetsontwerp tot goedkeuring pn 't Nieuw Guinea-akkoord heeft de regering onder meer verteld: 1) dat zij de secretaris-generaal ■an de VN, Oe Thant, heeft laten reten dat Nederland voorlopig voor ne jaar ontwikkelingsprojecten op feuw-Guinea financieel wil steu- ien.De steun zal lopen via de VN- rganen. 2) dat de Papoea's op 1 oktober wanneer de VN het bestuur over Iw.-Guinea overnemen ophou- en Nederlander te zijn. Zij zullen an de positie krijgen van geadmi- istreerden. Tijdens het VN-bewind unnen zij reizen op een Indone- ^fch paspoort of een VN-reisdocu- lent. Op 1 mei 1963, wanneer Dja karta het bestuur over Nw.-Guinea ran de VN overneemt, worden de 'apoea's Indonesiër. 3 dat de volgende mensen op Nw. ,uinea in Nederland kunnen gaan Tonen: a) allen die na de soevereiniteits- iverdracht uit Indonesië zijn geko- Ben en minstens tien jaar aan de pbouw van Nw.-Guinea hebben •«gewerkt; UKkfij een naturalisatieverz°ek «bben ingediend, waarop in begin- w gunstig is beslist; c) zij die naar Nederland willen i verband met verlofrechten, stu- of gezondheidstoestand; d) de 36 verstekelingen die toen- •er:iJd uit Indonesië naar Nederland ïn gekomen en vandaar naar Nw.- J,"nea zijn gebracht; e) de 200 Toegonnezen op Nw.- »uinea; f) alle personen van welke natio- «jteit of afkomst ook, die gegron- Li! u hebben om onder Indone- ->:n bestuur acuut lijfsgevaar te ^wachten. Zij die de overtocht niet zelf kun- betalen, kunnen de reis naar .rland op kosten van de Neder- Bdse regering maken. - ZlJ binnenkort een wetsontwerp "indienen om het bedrijfsleven ^"-Guinea gedurende een be- periode na de bestuursover- .tegen molest en politiek risi- e dekken. 1 dat ambtenaren, die na 1 okt. •sloos worden, recht hebben op «tocht naar Nederland, nonacti- "straktement, wachtgeld en ueel Pensioen. De kortverban- ^gen de zogenaamde kort- Jdandtoelage, ook al hebben ze Hmu n*et helemaal uitgediend, ■vniotenaren die voorlopig blijven "to dubbel salaris. de regering nog eens premier De Quay heeft het op de avond van de ondertekening van het akkoord ook al gedaan dat zij met een be zwaard hart haar fiat aan de over eenkomst heeft gegeven. Deze over eenkomst betekent immers, dat Ne derland de Papoea's niet kan leiden op de weg naar zelfbeschikking, waarop het Nederlandse beleid vol ledig was gericht. Toen het, aldus de regering, duidelijk werd dat wij onze beloften jegens de Papoea's niet op eigen kracht konden inlos sen, hebben we geprobeerd de V.N. in te schakelen. Deze poging is mis lukt, ofschoon de Volkerenorgani satie zich zo sterk voor de eigen toekomst van onafhankelijke volke ren pleegt in te zetten. Gegeven de ze situatie kon Nederland niets an ders doen dan zijn troepen op Nw.- Guinea versterken om het hoofd te bieden aan de Indonesische dreige menten. De regering, aldus de me morie van toelichting, vindt het een droeve zaak dat er geen antwoord kon worden gevonden op de Indo nesische daden van agressie, die zo duidelijk in strijd waren met het Handvest van de V.N. Daardoor kwam Nederland voor de keus te staan: of oorlog of zich neerleggen bij overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië met zo goed mogelij ke garanties voor de Papoea's. Bij de beslissing heeft de veranderde houding van Amerika zwaar gewo gen, aldus de regering. Tot eind maart stonden de V.S. achter de Ne derlandse politiek. Begin april ech ter wijzigde Amerika z'n standpunt grondig en gaf het, zoals uit zijn steun voor het plan-Bunker bleek, toe aan de Indonesische eis tot be- stuursoverdracht. Bovendien be rustte de Amerikaanse regering in Indonesische daden van agressie en voorbereiding van openlijke oorlog, een berusting die onder meer tot uiting kwam in het blijven leveren van Amerikaanse wapens aan Indo nesië, die nota bene tegen Nieuw- Guinea gebruikt werden. Toen Amerika zijn standpunt ge wijzigd had, kwam ons land in een situatie van overmacht te verkeren, waarin de beloften aan de Papoea's niet gehonoreerd konden worden. Daarbij was de regering zich er van bewust dat een gewapend conflict de belangen en rechten van de Pa poea's nog verder zou schaden. In dit verband brengt de regering hul de aan de Nederlandse strijdkrach ten, die onder uiterst moeilijke om standigheden blijk hebben gegeven van grote bekwaamheid, moed en volharding, en daarbij een uitzon derlijke zelfbeheersing en zelfdisci pline in acht hebben genomen. De regering herdenkt met eerbied de mannen die gevallen zijn voor de bescherming van de belangen van de Papoea's. Na dank gebracht te hebben aan missie en zending, politie, Papoea vrijwilligerskorps, ambtenaren en particulieren, gaat de regering in de memorie van toelichting uitvoe rig in op de onderhandelingen, die na het wisselen van een aantal tele grammen op 13 juli begonnen en die op 15 augustus resulteerden in het ondertekenen van het akkoord. De onderhandelingen hebben enige keren kritieke momenten doorge maakt. Spanning ontstond er bij voorbeeld toen de Indonesiërs vast hielden aan de datum van 31 dec. 1962 voor een volledige overdracht. Daarbij bleek, dat Amerka van de Indonesische eis op de hoogte was, maar dit niet aan Nederland had verteld. Het dieptepunt kwam op 25 juli, toen de Indonesische dele gatie „in nauwelijks bedekte ter men met oorlog" dreigde. Tijdens de verdere onderhandelingen heb ben de Amerikaanse regering en de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant de Indonesiërs duidelijk kun nen maken, dat overdracht vóór 1 jan. 1963 onmogelijk was. De Indo nesische delegatie heeft zich toen neergelegd bij 1 mei 1963, een da tum die ook voor Nederland aan vaardbaar was, omdat de zelfbe schikking, die in het plan was ogpe- nomen, niet werd aangetast. Voor dat deze zelfbeschikking daarin was opgenomen, moesten eveneens al lerlei moeilijkheden overwonnen worden. P VPOEA'S NAAR DE ALGEMENE VERGADERING Van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag is verno men dat de Nederlandse regering be reis is enkele Papoea's in de gelegen heid te stellen de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de al gemene vergadering van de Vere nigde Naties bij te wonen. Zij zul len daartoe als adviseurs voor deze speciale aangelegenheid aan de Ne derlandse delegatie worden toege voegd. Een sieraad voor het gelaat en een weldaad voor de ogen Zorgt dat U er (óók) een van ons draagt *o'n mooie sterke bril. BRILLENSPECIALIST Grotestraat 220 Tel. 3560 Waalwijk HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN De leverancier voor alle Ziekenfondsen De lancering van het Amerikaan se ruimteschip Mariner-2 naar Ve nus is toch een eclatant succes ge worden. De sombere berichten van het eerste uur ten spijt hebben de ruimtevaartgeleerden opgetogen verklaard, dat de Mariner-2 welis waar 400.000 kilometer uit de koers ligt maar op 4 september door het inschakelen van een raketmotortje volkomen kan worden bijgestuurd. Als er geen kink in de kabel komt, dan zal de Mariner-2 omstreeks 14 december op een afstand van 16.100 kilometer voorbij Venus razen en met zijn elektrisch oog door de slui er rond de Morgenster „kijken" en gegevens over temperatuur enz. van de planeet naar de aarde zenden. Voor iedere kerkganger en kerkgangster is zondagmorgen 2 septem ber, of het regent of niet, een pleister symbool van het Eerste Hulpwerk aanwezig. De pleisters worden gratis uitgereikt en tij dens die uitgifte wordt onder 't motto „VOOR WAT HOORT WAT" gecollecteerd. Het ligt voor de hand dat u dus geen bedrag voor de pleister in de collectebus stopt, maar wel, dat u het werk van de duizenden vrij willigers in den lande, die dag en nacht voor hun medemensen, dus ook voor u, uw vrouw en kinderen gereed staan, waardeert. Die vrijwilligers geven vrije tijd, studeren, schaffen studiemateriaal aan, contribueren om zo'n E.H.B.O.- afdeling in stand te houden en ko pen ook verbandmateriaal, zonder ooit een cent terug te verzoeken nadat ze hebben geholpen. Menig mens dankt zijn leven aan het des kundig optreden van een gediplo meerd helpster of helper en wan neer in vele gevallen lichamelijke hulp niet meer kon baten, dan werd op het onverwachte en wellicht on tijdige ogenblik gedacht aan geeste- jijke hulp. De pleister die u zondag morgen ontvangt, wil dus alleen maar aan uw gedachten richting ge ven en u weet nu ook dat uw gift kan hebben te betekenen: GEVEN AAN EIGEN ZAAK Reeds eerder schreven wij dat wanneer we de lit tekens op ons lichaam bezien en we realiseren ons de pleisters, wind sels die daarvoor gebruikt (niet be taald) zijn, wij zondagmorgen een ereschuld kunnen vereffenen. En de EHBO geeft ook dan! Aan sommige pleisters zijn afwijkingen verbonden. Om precies te zijn 175 stuks. Notaris mr. M. J. Meijer te Amsterdam heeft die afwijkingen aangebracht. Blijkt dat u een afwij kend exemplaar bezit, dan krijgt u zilver voor zilver terug! Niet minder dan ruim 13000. aan zilverwaren waaronder poeder dozen en sigarettenkokers, staan gelukkige bezitters te wachten. Reeds op dezelfde zondagavond weet u of u tot de gelukkigen be hoort, want ook bij deze pleisterac tie zal de Katholieke Radio Omroep de geheimen aan de actie verbon den, door middel van het program ma „pleisterplaats" zondagavond 2 september uitzenden. Nederland heeft de „gouden" zwemploeg van Leipzig een enthou siast welkom bereid. Het begon al in Oldenzaal, waar namens de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen bloemen werden aangeboden en waar de loc die het aparte trein stel naar Utrecht zou rijden, met vlaggen was versierd. Honderden mensen stonden in Oldenzaal, hon derden in Hengelo, waar de plaat selijke zwemverenigingen aan chef d'equipe Siep Bolman een krente- wigge van een meter lengte over handigden. In Amersfoort was het hetzelfde beeld. Ook ir. Kees Ho ving, in 1938 Europees kampioen op de 100 meter vrije slag, was daar naar het station getrokken. Hij com plimenteerde speciaal zijn „opvol ger" Johan Bontekoe, die 24 jaar na hem Nederland weer een Europees zwemkampioenschap bij de heren bezorgde. Toen Utrecht, het eindpunt van de lange treinreis. Vele honderden drongen samen op het perron en met moeite werden de zwemsters, zwemmers en officials naar buiten geloodst, waar tussen duizenden Utrechters twee gemeentelijke bus sen stonden, die de ploeg naar het Jaarbeursrestaurant brachten .Daar hadden zich inmiddels de ouders van de deelnemers, enkele bestuurs leden van zwemclubs en officials van diverse sportorganisaties verza meld. Bij aankomst schalde het beken de: „dat Holland een woordje mee spreekt" door de zaal. De vice-voorzitter van de KNZB mr. J. W. van der Kroll, gaf hier ui ting van de trots dat Nederland met een zuiver amateuristische instel ling deze prachtige resultaten had kunnen bereiken. Daarvoor bracht hij vooral dank aan de Australische coach Forbes Carlile en diens echt genote en ploegleiding. Alle prijs winnaars werden met het bonds- ereteken onderscheiden. Elke deel nemer kreeg verder als herinnering een speciaal voor deze gelegenheid geweven handdoek. De voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, jhr. M. A. Feith, meende dat het „woordje meespre ken" in Leipzig is uitgegroeid tot „een boek van eer en sportiviteit". Ir. A. Paulen dankte de ploeg na mens het Nederlandsch Olympisch Comité. Hij noemde Adrie Lasterie de Fanny Blankers van Leipzig. De heer A. L. M. Schroeder, voorzitter van de KNVB, hield een lofzang op de gehouden „gold rush" en bood alle deelnemers een peperkoek aan. De Staatsmijnen gaan binnenkort in de Verenigde Staten een groot -r, complex van fabrieken bouwen Chef d equipe Bolman tenslotte y00r" de vervaardiging van kunst- memoreerde, dat de ploeg m Leip- meststoffen. Met dit project zijn zig diep onder de indruk was geko men van het gelukstelegram van Prins Bernhard. Hij bracht dank aan coach Carlile en hoopte dat de behaalde successen zouden leiden tot meer begrip bij particuliere en gemeentelijke instanties voor de trainingsmoeilijkheden van onze zwemmers en zwemsters. Hij riep op tot een gezamenlijke aanpak, opdat de Europese zwem- kampioenschappen van 1966 die aan Nederland zijn toegewezen, ook tot een organisatorisch en sportief suc ces voor ons land zullen uitgroeien. tientallen miljoenen guldens ge moeid. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, ligt het te investe ren bedrag in gebouwen en produk- tiemiddelen boven de 100 miljoen gulden. Het fabriekscomplex wordt ge bouwd in samenwerking met de grote Amerikaanse maatschappij van kunstmeststoffen „Pittsburgh Plate Glass Company". Voor de ver vaardiging van de kunstmeststoffen wordt een nieuwe werkmaatschap pij opgericht. In het kapitaal daar van nemen de Staatsmijnen en de Pittsburgh Plate Glass ieder voor de helft deel. Het project in Amerika ;is het grootste dat ooit door de Staatsmijnen buiten hun bedrijf in Nederland is begonnen. Tijdens de strijd in Algerië zijn er in totaal 23.405 Franse militairen gevallen, zo is door het bureau van de Franse premier in Pa rijs meegedeeld. De telling heeft be trekking op een periode van 8 jaar. eindigend op 31 december 1961. Van dit aantal militairen waren er 10.809 dienstplichtig, de rest was beroepsmilitair. In dit aantal zijn ook de militairen begrepen die door een ongeluk om het leven zijn ge komen. Bovendien zijn er in die pe riode 2.348 Europeanen en 15.674 mohammedanen bij overvallen om het leven gekomen. Zoals bekend, begon de opstand in Algerië in no vember 1954. Hij eindigde op 18 maart van dit jaar met de onderte kening van de bestandsovereen komst van Evian. Een Rotterdams paartje heeft op Schiphol op het allerlaatste nipper tje een bijna verwezenlijkte huwe lijksdroom in rook zien opgaan. Terwijl de straalmotoren van de KLM DC-8 reeds brulden en de luchtreus zich in beweging zette naar de startbaan, liet de mare chaussee de gezagvoerder over de radio instructie geven de motoren weer af te zetten. Vijf minuten la ter werd het verblufte paar door 2 wachtmeesters uit het vliegtuig ge haald en in afwachting van de komst der ontzette ouders in een kamertje opgesloten. De Rotterdamse verkoper A. v. d. V. en zijn verloofde mej. A. M. K., beiden 19 jaar oud, hadden tegen hun ouders gezegd, dat ze in Lim burg op vacantie gingen. De ouders hadden dat niet zo maar goed ge vonden en hadden het logeeradres zelfs eerst gekeurd. In plaats van de trein naar Limburg te nemen, stap ten de beide jongelui zaterdag in die voor Amsterdam. De vliegbiljet ten hadden ze reeds vijf dagen te voren genomen! Hoe en waarom de marechaussee argwaan kreeg, toen ze hun pas poorten bij de doorlaatpost aan hem toonden, is niet helemaal duidelijk. Aangezien alle papieren in orde waren, liet men het paar aanvanke lijk door, maar snel nam de mare chaussee contact op met de Rotter damse politie, die zich ijlings naar het huis van de familie K. begaf. De mededeling, dat het dochtertje met haar verloofde op Schiphol ge reed stond om in een DC-8 voor Glasgow te stappen, sloeg daar als een bom in. Mevr. K. bezwoer de agent zo gauw mogelijk de marechaussee op Schiphol op te bellen met het ver zoek het paar daar vast te houden. Het bleek dat de ouders geen enkel bezwaar tegen de verloving hadden, maar de kinderen nog te jong voor een huwelijk achtten. Binnenkort moet de jongen in dienst. Hij wilde voordien trouwen, maar de ouders waren van mening, dat hij moest wachten tot hij beter in staat zou zijn zijn vrouw behoorlijk te onder houden. In de loop van de middag arri veerden de moeder van het meisje en de vader van de jongen. Waar schijnlijk vielen er in het kamertje enkele hartige woorden. De koffers van het paar waren in het vracht- ruim van de DC-8 meegegaan naar Glasgow en arriveerden met 'n an dere machine tegen zes uur op Schiphol.Toen was 't avontuur voorbij Volgens generaal Rikhey, de mi litaire adviseur van V.N. secretaris generaal Oe Thant, zijn op Nieuw- Guinea nog 2000 Indonesische para chutisten zoek. Niemand weet waar zij zich bevinden. Daarom zouden Indonesische vliegtuigen met V.N.- waarnemers aan boord, boven Nw.- Guinea pamfletten uitwerpen waar in de infiltranten wordt verteld dat er een akkoord is gesloten, dat er een staakt het vuren is afgekondigd en dat zij zich bij de autoriteiten moeten melden. De pamfletten zou den worden uitgeworpen bij Me- rauke, Monokwari, Sorong, Fakfak, Kaimana en Jera. In Hollandia heeft men zich hierover verbaasd. Voor zover daar bekend, bevinden zich rond Monokwari en Jera geen Indonesische para's. WAALWIJK TEL. 04160 2519 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES De toneelgroep Studio geeft don derdagavond 13 september in de Stadsschouwburg te Tilburg de pre mière van „Harten twee harten drie", een parabel door Paul Roden- ko in samenwerking met Kees van Iersel geschreven. De regie heeft Albert Abspoel. De Franse president, generaal De Gaulle, die maandag van zijn va cantie in Colombey-les- deux-Egli- ses naar Parijs terugkeerde, heeft na de aanslag, die vorige week op hem werd gepleegd, geen andere terugweg gekozen. Hij reed vanaf het vliegveld de zelfde route als die waarlangs hij woensdag door extremisten die hem en zijn echtgenote met automatische pistolen beschoten werd opgewacht. De politie had ditmaal geen halve maatregelen genomen, want de pre sident werd thans door met politie mannen volgepropte auto's gevolgd, terwijl motorpolitie vooruit reed. Bovendien hing 'n hefschroefvlieg- tuig boven de tien kilometer lange straatweg en om de vijftig meter stond een politieagent op post. Vlak voor de feestweek, die in Tilburg zal plaats vinden bij gele genheid van de officiële opening van de Katholieke Economische Ho geschool vieren de R.K. Leergangen hun 50-jarig bestaan. De interne viering is gepland op zaterdag 3 no vember, de externe precies 1 week later. Het jubileum zal bovendien 'n meer blijvend karakter krijgen in de opdracht, die het curatorium aan dr. J. A. Bornewasser heeft ver leend. Deze docent in de didactiek der geschiedenis aan de Nijmeegse universiteit, is thans bezig met de samenstelling van een geschrift be treffende de geschiedenis der R.K. Leergangen. Zijn taak bestaat te vens hierin, de betekenis van het Instituut te belichten in de katho lieke culturele emancipatie en ontwikkeling in Nederland en bij zonder in de zuidelijke provincies. De inleiding voor het gedenkboek 'wordt geschreven door prof. Anton van Duinkerken.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1