op Zand Moeder i De wateroverlast in de Biesbosch en het gebied van de Beneden Donge Gemeenteraad Loon babyderm:: BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN Pré-adviezen 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 Het geheimzinnige geval Blythe S einde aan zijn illusies te maken. Met verschillende andere panden in de Grotestraat werd ook het bedrijf en de woning van de heer v. d. Ven in februari 1945 verwoest, maar geluk kig vielen hier geen doden te betreu ren zoals helaas in de nabijgelegen panden wel het geval was. Wel werd de voornaamste mede werker n.l. de heer C. Swinkels ern stig en anderen licht gewond. Deze grote tegenslag vermocht niet het moreel van de ondernemer te bre ken. Er werd een tijdelijk onderdak voor het bedrijf gevonden in een klas lokaal van de Rijksvakschool en eni ge tijd later kon de wachtkamer van het spoorwegstation worden betrok ken. Ook deze ruimte werd spoedig te klein vanwege de geleidelijke uit breiding van de produktie. Deze be stond niet meer alleen uit herenpan talons, maar ook complete herencos- tuums, colberts en winterjassen wer den gefabriceerd. In 1947 kon een nieuw fabrieks gebouw in de Loeffstraat worden aan gekocht waar verschillende afdelin gen een betere huisvesting vonden, terwijl ook in de stationswachtkamer voorlopig nog een deel van het be drijf gevestigd bleef. Op de duur bleek deze splitsing echter niet bevorderlijk voor een ra tionele bedrijfsvoering en de heer v. d. Ven was er juist van overtuigd dat alleen door een zo efficiënt mogelijke opzet, met de meest moderne hulp middelen en werkmethoden een blij vende plaats in de confectie-industrie zou zijn te veroveren. Door de grote vraag naar kleding en de hoogcon junctuur in de naoorlogsjaren, was het niet moeilijk afzet voor de steeds groeiende productie te vinden. Doch ook in de toekomst zou het bedrijf zich moeten kunnen handhaven en door opvoering van de kwaliteit zo wel als de kwantiteit van de productie de concurrentie van de grootindustrie het hoofd kunnen bieden. In de beschikbare bedrijfsruimten waren echter alle mogelijkheden tot opvoering van de productie reeds uit-, gebuit. Er werden daarom plannen ontworpen voor een nieuwe, ruime fabriekshal. Deze nieuwbouw en de inrichting hiervan met de nieuwste machines, zouden echter grote kapi taal-investeringen vergen, terwijl nog tal van andere problemen, o.a. de per- soneelschaarste, onder het oog moes ten worden gezien. Snelle ontwikkeling Na een gedegen bestudering van de plannen, waarbij de heer v. d. Ven zich door verschillende experts liet voorlichten, werd besloten tot de bouw van een nieuwe fabriekshal, te genover de bestaande fabriek, die eveneens in gebruik bleef. Deze nieuwe fabriekshal werd in 1958 betrokken. Het personeel, dat meestal in het bedrijf moest worden opgeleid omdat er voor deze industrie in Waalwijk of omgeving geen ge schoolde krachten te vinden waren, groeide uit tot 100 personen, voor het merendeel meisjes. Van een ori ëntatiereis naar de V.S. van Amerika keerde de heer v. d. Ven terug met nieuwe ideeën, die hij vol geestdrift bij zijn eigen bedrijfsvoering ging toepassen. En met succes. Vol-automatische machines en -per sen en rationeler werkmethoden de den hun intrede en zorgden voor een belangrijke productieverhoging en kwaliteitsverbetering. De verkooporganisatie paste zich bij deze nieuwe opzet aan. Er werden ook met het oog op de Euromarkt afzetgebieden gezocht en gevonden in Duitsland, Zwitserland en België. De Cowa-producten vonden in bin nen- en buitenland zodanig aftrek dat spoedig een verdere uitbreiding van bedrijfsruimte noodzakelijk werd. In 1961 werd begonnen met de bouw van een nieuwe fabriekshal, die begin 1962 kon worden betrokken, waardoor 300 m2 bedrijfsruimte aan de bestaande werd toegevoegd en een zeer moderne cantine, alsmede een school voor opleiding van modinettes kon worden ingericht. Momenteel be draagt het aantal werknemers(sters) 120. Inmiddels liggen weer plannen ge reed voor een nieuw riant kantoor gebouw met lokalen voor in- en ver koop. Wij willen dit resumé over de suc cesvolle ontwikkeling van dit voor Waalwijk unieke bedrijf besluiten met de voortvarende directeur de heer A. J. van de Ven geluk te wensen met hetgeen hij en zijn medewerkers, on danks de vele moeilijkheden, hebben weten te bereiken. De huldiging voor deze prestatie, waaraan de heer v. d. Ven zich op zijn jubileumdag niet zal kunnen onttrekken, is zeker meer dan verdiend. Moge ,,Cowa" onder zijn energie ke en kundige leiding in de toekomst eenzelfde succesvolle ontwikkeling blijven doormaken. Het huidige fabriekscomplex van „Cowa" aan de Loeffstraat. Links op de voorgrond de in 1947 betrokken fabriek. Rechts de fabricksuitbreidingen in 1958 en 1961. Op de plaats van het oude pand, midden op de foto, komt het nieuwe kantoorgebouw. Op de achtergrond de nieuwe Langstraatweg. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN 38). Jefferson stelt vijf vragen aan het „mysterie". Het gereed komen van de foto's van mevrouw Champion en Rose Clare viel samen met het telefoon tje van commissaris Bloombury, waarbij deze Jefferson mededeelde dat hij het „dossier Lawrence Bly the" had weten te bemachtigen. La ter zou blijken dat de foto's hoe wel die, ondanks hun esthetische waarde, Jefferson aanvankelijk niet konden helpen bij zijn onderzoek belangrijker waren dan het dossier van de procureur-generaal van het gerechtshof in Londen. Weliswaar was de locale sfeer op de gerepro duceerde, doch uiteraard nu zwart wit foto's, niet zo fleurig en zonnig als op de kleurenfoto in de Ladies Home Journal, maar de beide beel tenissen mochten er toch nog we zen. De behandeling was snel ge schied in het laboratorium van de criminologische afdeling. De vrouw en het meisje waren, ieder afzon derlijk, uit hun natuurlijke omlijs ting van rode rozen getreden; al wat niet tot lichaam en gelaat be hoorde, was weg geretoucheerd. Jefferson had het portret van Ro se Clare in een fraaie verzilverde lijst laten zetten; de beide andere foto's en het damesblad voegde hij er los bij en maakte er een pakket van. Niet zonder pret om de onge wone bezigheid, die hij nu verricht te, schreef Jefferson er een harte lijk briefje bij. „Beste Roosje. Hierbij los ik mijn belofte in en stuur je het damesblad terug met de vergrote foto's, waarvan die van jou in een lijst. Als ik mevrouw Champion spreek zal ik haar van mijn bezoek aan jou vertellen. Hartelijke groeten, ook voor je grootmoeder. J. Hardon. P.S. Ik ben al bezig een betrek king voor je te vinden op een kan toor. Je hoort nog wel van me." Grinnekend sloot Jefferson de envelop en daarna het pakket, zon der adres van afzending er op te Totale schade ver boven de twee miljoen Als gevolg van de stormvloed van 16/17 februari van dit jaar zijn in de Zuidhollandse Biesbosch, de Brabantse Biesbosch, het gebied van de Donge en dat van het Oude Maasje omstreeks 9200 ha. over stroomd. Op 80 plaatsen zijn kaden doorgebroken. De schade aan waterkeringen en gebouwen bedraagt ongeveer twee miljoen gul den, waarvan een derde aan rijkseigendommen. De omvang van de schade aan de landbouw, uitgedrukt in geld, is onbekend. Dit zegt de minister van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals, in antwoord op schriftelijke vragen dienaangaande van 't lid van de Tweede Ka mer, de heer Assmann. De bewindsman bevestigt, dat er nog steeds van wordt uitgegaan dat niet alleen de Biesbosch, maar ook het gebied van de Beneden-Donge voorshands moet blijven dienen als noodzakelijke bergboezem in geval van zeer hoge waterstanden, ten einde andere gebieden, met name Dordrecht, en Bandijken langs de benedenrivieren in Zuid-Holland en i^oord-Brabant, tegen overlast van water te vrijwaren. Afgezien van de vraag of het juist en redelijk is dat Noord-Brabant, speciaal 't Donge-gebied, periodiek terugkerende wateroverlast moet aanvaarden teneinde een andere provincie voor overstromingen te vrijwaren, moet, aldus de minister, worden opgemerkt, dat de water staatkundige situatie voor het ogen blik geen verandering toelaat, het geen aan de betrokken eigenaars en gebruikers van de gronden be kend is. Indien zij geen risico wil len lopen, zal dat voor hen reden zijn om hun kaden in zodanige staat te houden dat het overlopen daarvan geen schade veroorzaakt, en hun landgebruik zodanig te re gelen, dat overstroming in het win terseizoen geen schade tot gevolg heeft. De bewindsman merkt op dat de afsluitingen van het Haringvliet en het Volkerak in het kader van de uitvoering van het Deltaplan, 'n zodanige verlaging van de storm vloedstanden zullen medebrengen, dat de periodieke overstromingen in de Biesbosch en het gebied van de Beneden-Donge tot het verleden zullen behoren. Bezien van het wa terstaatsstandpunt kan de minister geen aanleiding vinden tot schade loosstelling wegens waterstanden, die zoals de betrokkenen bekend is, veelvuldig te wachten zijn en waar tegen zij zich kunnen wapenen. De regering is echter bereid onder na dere goedkeuring van de Staten- Generaal een bijdrage te verlenen in een door het provinciaal bestuur van Noord-Brabant in te stellen fonds voor tegemoetkoming in de geleden schade. Voorstel tot benoeming van de commis sie van bijstand voor de wegen. In de vergadering van 16 juni 1947 stel de de raad een verordening vast, regelende de samenstelling en de werkkring der com missie van bijstand voor de gemeentewegen in de gemeente Loon op Zand. Krachtens artikel 2 van deze verorde ning worden in de eerste vergadering van de raad uit de raad drie leden voor deze commissie benoemd. De voorzitter van de commissie wordt door het college uit zijn midden benoemd in zijn eerstvolgende ver gadering. Voorstel tot benoeming van det commissie voor strafverordeningen. In elke eerste raadsvergadering is het ge bruikelijk dat de leden van de commissie voor de strafverordeningen benoemd wor den. De taak van een dergelijke vaste com missie is, de mede-voorbereiding van alle ter behandeling in de raad te brengen ver ordeningen tegen wier overtreding straf wordt bedreigd. De burgemeester is van rechtswege voor zitter van deze commissie. In de voorafgaande vier jaren hadden zitting in deze commissie, de heren Beerem, van Noye, Steenbergen en IJpelaar. Ook in deze eerste raadsvergadering stel len B. en W. voor vier personen uit de raad tot lid van deze commissie te benoe- Voorstel tot aanwijzing van een vertegen woordiging uit de gemeenteraad in de ge meentelijke commissie van overleg in amb tenarenzaken. Overeenkomstig de verordening regelen de het georganiseerd overleg in ambtena renzaken wordt een overleg-commissie in gesteld die bestaat uit vertegenwoordigers van de organisaties en een vertegenwoordi ging van het gemeentebestuur. Laatstge noemde vertegenwoordiging bestaat uit één lid van het college van burgemeester en wethouders en drie leden van de gemeen teraad, door deze colleges uit hun midden aan te wijzen. Ingevolge het bepaalde in artikel 7 van de verordening geschiedt de aanwijzing bij elke nieuwe zittingsperiode van de raad. In de thans aflopende periode hadden in deze commissie zitting de heren Elshout, van Nieuwstadt en van Noye. B. en W. stellen derhalve voor om uit de raad die vertegenwoordiger in genoemde commissie aan te wijzen. Voorstel tot benoeming van een commis sie v£n advies als bedoeld in de Woonruim- tewet 1947. Ingevolge het bepaalde in artikel 8, eerste lid, der Woonruimtewet 1947 be noemt de raad jaarlijks een commissie die tot taak heeft burgemeester en wethouders te adviseren betreffende toewijzing en even tuele vordering van woonruimte. De commissie, wier mandaat per 1 ok tober a.s. is beëindigd, werd gevormd door: Kamer 1 (Kaatsheuvel, de heren H. Brans, J. A. Grocncndaal, J. van der Lin den, A. P. Snoeren en A. T. Zwart. Kamer II (Loon op Zand), de heren H. A. Berkelmans, J. J. van der Lee, W. C. Ligtenberg, J. W. van Noye en mej. C. A. L. van Veldhoven. B. en W. stellen voor over te gaan tot benoeming van een commissie voor het tijd vak van 1 oktober 1962 tot 1 oktober 1963. Voorstel tot het verlenen van medewer king ex artikel 50 van de Kleuteronderwijs wet aan het Bestuur van de H. Hart Kleu terschool, Gasthuisstraat 15 te Kaatsheuvel. Het Bestuur van de H. Hart Kleuter school heeft een verzoek ingediend om me dewerking ex artikel 50 van de Kleuter- onderwijswet voor het inrichten van een speelzaal, een leidsterskamer en het aan brengen van drie nieuwe kleutertoilets. Tot op heden had de kleuterschool nog niet de beschikking over een speellokaal en een leidsterskamer, ofschoon dit ingevolge het Bouwbesluit Kleuteronderwijs wel vereist is. Het bestuur van de Kleuterschool heeft de beschikking over deze lokalen gekregen door het vertrek van de Huishoudschool naar haar nieuwe gebouw aan de van Heeswijk straat. De drie nieuwe kleutertoiletten geplaatst nabij de speelplaats en nig, dat rechtstreeks toezicht vanaf speelplaats mogelijk wordt, zulks in stelling met vroeger, toen van de Jf* in het gebouw gebruik gemaakt nwJ9* den. 06,1 De Inspectrice van het Kleuterond heeft een goedkeurend advies Ve K Aangezien de normale eisen, aan het' van kleuteronderwijs te stellen, niet worden overschreden, stellen B. en W aan voornoemd bestuur de gevraagde werking te verlenen. Voorstel tot wijziging van raadsbtsl tot verkoop van grond. Bij raadsbesluit van 22 juni I960 aan Hubrecht E. Fossen te Tilburg'i kocht het perceel bouwgrond aan de lem de Zwijger-laan nummer 31. dcl Fossen wenst van deze verkoop af i» Thans is mevr. E. G. M. Fortuin-fw! te Tilburg, Jan van Beverwijck-straat voor dit perceel geïnteresseerd, reden J' om B. en W. voorstellen tot verkoon genoemde mevrouw over te gaan. Voorstel tot het opnieuw vaststellen de verordening op de heffing en invordenZ van reinigingsrechten in de gemeente L/ op-Zand. Bij Koninklijk Besluit is goedgekeurd- verordening op de heffing en invordn! van reinigingsrechten in de gemeente L* op-Zand. De Kroon heeft daarbij ge^ gemaakt van haar bevoegdheid slechts* delijke goedkeuring te verlenen om ru verstrijken van de geldigheidsduur daarr te kunnen beoordelen of met het vi» stelde tarief niet wordt uitgegaan bov«- normen welke te dezen aanzien in de meentewet zijn vastgelegd. Aangezien er evenmin termen aanie- zijn om de bestaande verordening op anv onderdelen te wijzigen, kan de redactier deze verordening voor de opnieuw var stellen verordening zonder bezwaar vort overgenomen. Voorstel tot het voorlopig goedkeurent; een onteigeningsplan. In het oosten van Kaatsheuvel dient r de beschikking te worden gekregen c enkele stukken grond om te kunnen kot' tot verdere uitvoering van het uitbreidbc plan in die omgeving. Incidentele pogingen om langs minm., weg tot aankoop te komen, hebben in verleden geen resultaat opgeleverd. B. W. achten het daarom noodzakelijk omo, dit gedeelte in een onteigeningsplan te b trekken en stellen de raad voor het ter. zage liggend „onteigeningsplan Kaatst, vel 10" voorlopig goed te keuren. Het valt niet moeilijk te raden wat vrouw Krent met haar emmers op dat land ging doen. We vinden het dan ook niet nodig dit precies uit te leggen, te vertellen en te tekenen. We vertellen alleen, wat er de vol gende ochtend gebeurde, toen smid- je Verholen uit zijn slaap werd ge wekt door een hels kabaal, een ge loei van sirene's en een gelui van grote, bronzen bellen. De smid vloog uit zijn bed, keek uit 't raam en. jawel hoor, er was brand! Aan het eind van de straat dreef 'n machtige rookwolk boven de huizen en de brandweerauto kwam uit een zijstraat al aangereden. Snel kleed de de smid zich aan en nog sneller liep hij de deur uit om te gaan kij ken, want er was in dit dorp niet veel te doen en zo'n brandje vorm de dus 'n aardige afwisseling. Toen Verholen bij de brand kwam, zag hij dat het hier om het huisje en 't winkeltje van mevrouw de weduwe Rozina Krent ging. Duizenden men sen waren op de been en iedereen keek naar de open ramen, waaruit onheilspellende, vettig-zwarte rook wolken naar buiten gulpten. De kloeke kerels van de brandweer hadden intussen de slangen aange koppeld en ja, daar gingen de eer ste stralen al. Hupsakee! Precies door de open ramen naar binnen! Een onmenselijk gegil uit het huis was 't enige resultaat van dit spui ten, en nog dikkere rookwolken gulpten naar buiten. „Vooruit man nen!" riep de commandant van de brandweer. „Vrijwilligers voor Vrouw Krent is nog in het huis!" Een onverschrokken brandweerman rende nu met zijn bijl op de deur af en ging die deur te lijf. Wie wel eens brandweermannen met een bijl heeft bezig gezien, weet hoe bedre ven deze lieden hiermee zijn. Niet voor niets zegt men wel eens, niemand zo goed slopen kan als i: brandweer. Maar goed, deze wa kere kerel sloeg dus de deur diggelen, deed in het voorbijgaan: grote winkelruit sneuvelen en skt alles wat hem in de weg stond, e? zijn bijl aan gruzelementen. Heto: gewonden publiek vroeg zich af deze dappere man er in zou slag vrouw Krent aan een verschrikt lijke vuurdood te ontrukken. Ee nog onmenselijker gegil weerklc en de brandweer wist niets bete' te doen dan nog meer water door: open ramen naar binnen te spuite vermelden, vanwege de valse hand tekening en het leugentje, dat hij aan Rose Clare had opgedist. „Het mankeert er eigenlijk nog maar aan", dacht hij, „dat ik een foto van mezelf er bij sluit. Dan zou oma terecht reden hebben te beweren, dat haar vraag, of Roosje van mij een foto zou krijgen, nog niet zo erg dwaas was." Na deze malle overdenking ratel de zijn telefoon. „Met Jefferson". Van de andere zijde van de lijn klonk een diepe mannenstem: „Hal lo, Jef, hoe staan de papieren?" „Hallo, Bloom", antwoordde Jef ferson, „je vraagt hoe het met de papieren staat. Die verwafcht ik van jou." „Ik heb ze Jef. Je kunt ze inzien." „Prachtig, Bloom, eh. wat zou je denken van een glas Bourgogne van voor de oorlog?" „Welke oorlog?" „Tegen Napoleon. Oud genoeg?" De brommende lach van de com missaris trilde in Jefferson's oor, zodat hij de microfoon terzijde van zijn hoofd moest houden. „Ik heb ook nog een kistje Henry Clay", loog hij nog. „Ben zo bij je, Jef, so long." „Zo, dus dat is dan het beruchte dossier Lawrence Blythe", merkte Jefferson op. Hij bladerde nog eens in de map en keek mistroostig naar zijn vriend de commissaris. „Heb ik niet veel aan, Bloom."' „Ben ik met je eens, Jef, wat wil je eigenlijk? Ben je zelf al iets op het spoor? Hoewel ik niet zou we ten welk spoor." Jefferson keek zijn vriend pein zend aan, hief zijn glas en zei: „Op de onthulling van „Het mysterie Lawrence Blythe." Bloombury nam eveneens 'n flin ke teug en zei prijzend: „Geen slecht wijntje, Jef." Daarna zwegen de beide mannen een poos en vermaakten zich door zich in dikke, geurige rookwolken te hullen van de eveneens dikke af ter dinners, die nochtans niet het merk Henry Clay droegen. „Je sigaren zijn ook best, Jef." Bloombury kneep zijn rechteroog dicht en aaide over zijn kale sche del. „Jammer, dat ik van alcohol en nicotine zo weinig inspiratie krijg", zei Jefferson. „Wat jij en ik nu doen, deed ik ook met dokter Les ser in Horsham drinken en ro ken. Maar die Lesser vertelde me tenminste nog wat en al wat jij weet te doen, is een dossier voor mijn neus leggen, dat geen draad sensationeels brengt." „En toch is jouw neus lang en scherp genoeg, Jef." „Maar die zal ik dan toch een an dere kant uit moeten richten dit stoffige document prikkelt mijn neusharen niet eens. Van die getui genverklaringen van de huishoud ster en haar dienstbode wist ik al af. Hé, waarom zou die oude Forbes me niets hebben verteld van zijn verschijnen voor de procureur- generaal?" „O Jef, zou je denken dat die ook bij 't complot is betrokken?" vroeg de commissaris plagend. Jefferson vertrok zijn mond tot een grijns om de loze grap van Bloombury. „Hm", bromde hij dan, „die oude conservatief achtte het natuurlijk in strijd met zijn conventionele stan ding van notaris, daarover met ook maar een woord tegen mij te rep pen; zat vol ergernis om de oproep en niet minder over mijn bemoei zucht." Jefferson nam zijn loep uit de bu reaulade en nam het briefje met de doodsaankondiging van Blythe, dat zorgvuldig tussen cellofaan was ge pakt, in z'n hand. „Zeg, Bloom", vroeg hij, „vind jij dit ook zo'n mal document? Dat Blythe dat nou per se wilde schrij ven, hè. En dan zo netjes dat briefje op zijn nachtkastje deponeren hoor 'm al kreunen: zo, dat is dat alles geregeld, mijn testament maakt en verteld waarom ik e eind aan mijn leven maakte-: moeten ze alleen mijn dode licha: nog verbranden en dan kan m: schone blonde minnares prettige mijn geld verder leven. Heb jij idee, Bloom, waarom Blythe er op stond, dat de as van zijn lijk b: ven zee moest uitgestrooid wi den?" „Hij verkeerde immers jarenlr onder de Indiërs de Boedhi"- laten zich altijd zo begraven, eb verpulveren. Gebeurt wel meer, Engeland ook. Eigenlijk staat bs ook in de Bijbel van de Anglican kerk: uit stof zijt ge geboren, stof zult ge wederkeren." „Dat klopt dan dus óók aan i- kanten", knikte Jefferson. Hij -r gon een mars te trommelen op - bijzettafeltje en nam nog een wijn. „En je weet toch ook dat deze- remonie in ons land bij testaffl« of codecile tevoren moet vore- bepaald", vervolgde Bloombury (Wordt vervolf- Twaalf ja beetje klei Toen vonc demonstre van kleurt be Ameril noeg was juichen, w ren liet w sen over, ten over slechts vi; bonden w "Het is on ether te P^ts, maa ter begon sie-zender door de el He expert wat hun Pessimistei Senlijk n0 beterd was bleven vet de ha ver kl «b'j ieder

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 6