wAAlwijkse en lanqstRAAtse couraiu Voorstel aanstelling derde wethouder FILMJOURNAAL iS-pOJlt 7euffa\ Musis Sacrum Luxor '-puistjes m de gemeente Waalwijk verdronken of vermoord Koninklijk echtpaar 18 oktober naar Perzië? GERO cassettes Felle brand legde twee woonhuizen in as Order van f5 miljoen Crisis in Algerije Iets over de biljartsport STASSAR Waalwijk vragen brillen PUROL-POEDER O o VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 -Ê—m^ 84e JAARGANG No. 68 De rcho van het Zuióen Uitgever Liwijkse Stoomdrukkerij faar y Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN ■ironummer 1069687 j., blad verschijnt 2 x per week jpgericbt 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" De ondergetekende raadsleden hebben de eer Uw raad voor te stellen i„ de vergadering van 4 september e.k. het besluit te nemen reeds voor ie zittingsperiode 1962 - 1966 het aantal wethouders met één te vermeer- ieren en te brengen op drie. De navolgende overwegingen heb- daarbij gegolden De gemeente Waalwijk telde per 1 januari 1959 16.761 per 1 januari 1960 17.419 per 1 januari 1961 18.154 en per 1 januari 1962 18.662 nwoners. Uit deze cijfers kan worden afgeleid, dat de jaarlijkse gemiddelde «volkingsaanwas 667 inwoners be draagt. Deze gemiddelde aanwas recht- taardigt de verwachting, dat vóór het .-Je van 1963 een inwonertal van De plaats die Waalwijk in de na- bge toekomst is toebedacht in de ont wikkeling van het streekplan Midden- Brabant, zal de taak van het College ran Burgemeester en Wethouders immerkelijk verzwaren. Een verzwaring van deze taak bovendien op door de enorme ièreiding die de gemeente Waal- rijk de laatste vijf a tien jaren heeft lergaan en die zich in versnelde catevoortzet in tal van in voorberei- en in gedeeltelijke uitvoering rkerende projecten (men denke o.m. de havenwerken, het ziekenhuis, lel culturele centrum, de bejaarden- mtraen de diverse uitbreidingsplan- )e te verwachten industriële ont- keling van Waalwijk en zijn cm- Ce24-jarige mej. Annie Gouwen- is maandagavond na een wor- 'fg met de 23-jarige gehuwde wunist van de Kon. Marine J. K., Je Lange Vliet bij Den Helder Jien en verdronken. Een lid -Jet Luchtmacht Bewakings tys vond pas dinsdagmorgen stoffelijk overschot. Sporen op en lichaam wezen er op, er een vechtpartij had plaats Jden, voordat het meisje in het •er terecht was gekomen. De po rtelde in samenwerking met de - Marechaussee een uitgebreid «rzcek in de Helderse kazernes ra op de schepen in de haven. In Jjnendienstkazerne werd de Jmst J. K. ontdekt, die maan stond met een drijfnat uniform •thuisgekomen. „Het is gesto- beweerde hij, toen de politie jet uniform vroeg, maar in Jast werden schoenen aange- en waarop de kroos uit de Lan- uet nog plakte. Daarna vertel- t dat hij inderdaad met mej. *enberg had gevochten. J® machinist, die inmiddels in ;:jrde bewaring werd gesteld, andagavond met een vriend Je kermis in Julianadorp ge- en Jad daar mej. Gouwen- met haar vrienidn ontmoet. kermis hebben de mannen de J naar hujs gebracht. Terwijl T'endin doorliep, is Annie nog P met K. gaan wandelen. Toen J in het gras langs de Lange jaten, is de machinist waar- 'Jk handtastelijk geworden, J een worsteling moet zijn geving binnen het grote kader van de Europese Economische Gemeenschap verdient van de zijde van het gemeen tebestuur in de komende jaren de grootst mogelijke aandacht. Deze ontwikkeling wordt onder streept door de reeds eerder vermelde havenwerken en de geprojecteerde rijksweg en provinciale weg. Is reeds het feit, dat de gemeente Waalwijk zeer vroeg in de zittings periode van de raad van 1962 - 1966 een inwonertal van 20.001 bereikt, een reden om bij de aanvang van de ze zittingsperiode tot de benoeming ivan drie wethouders over te gaan, de zeer omvangrijke oude en nieuwe ta lken voor het gemeentebestuur van Waalwijk, die hier boven zijn opge somd en die ten dele uitstijgen boven de taken van menige gemeente met meer dan 20.000 inwoners, geven te meer aanleiding om tot de benoe ming van een derde wethouder over te gaan. De vele nieuwe taken van onze ge meente zijn voor ondergetekenden aanleiding om te pleiten voor de be noeming van drie in plaats van twee wethouders, waardoor een vroegtijdi ge en juiste taakverdeling in het Col lege van Burgemeester en Wethou ders mogelijk zal zijn. w.g. P. J. M. van Engelen w.g. A. Dercksen w.g. G. A. Duyvelaar w.g. F. Kemperman w.g. P. Brouwer. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zullen op 18 oktober een be zoek van een week brengen aan Perzië. Aldus meldt het Britse pers bureau Reuter uit Teheran. Een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst in Den Haag noemde als datum voor het bezoek eveneens 18 oktober, doch verwees voor nadere inlichtingen naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een zegsman van dit ministerie verklaarde over het koninklijk be zoek geen informaties te kunnen verstrekken. „AVE MARIA" „Péché d'amour", zoals de Franse titel luidt, of „Ave Maria" (de titel die er in Nederland aan gegeven is) is een ietwat sentimentele film. De film behandelt het leven van een beeldschone cabaretzangeres, die door talloze mannen wordt bewon derd en aanbeden, maar juist niet door degene, die zij aanbidt. Het be gin van de film moge een heel an der beeld geven (dat van twee waanzinnig verliefde mensen), het slot zal evenwel de waarheid aan 't licht brengen. De man aan wie de cabaretzangeres, Magda Beltran, haar liefde heeft verpand, laat haar in de steek. Moe van de strijd om haar geluk en haar kind en om de man die zij nooit zal kunnen trou wen, zoekt Magda troost in een klooster, waar zij rust en vrede vindt. Toegang 14 jaar en ouder. „WAPENS VOOR MEXICO" „Wapens voor Mexico" is het ver haal dat zich afspeelt aan beide zij den van de Rio Grande, de grensri vier tussen Mexico en de Ameri kaanse staat Texas. Het draait in deze film allemaal om Martin Bra dy, die het nobele beroep uitoefent van pistolero, een soort moordenaar op bestelling. Het strakke en harde gezicht van Martin Brady beheerst dan ook de film en hij wordt daar bij uitstekend gepartnerd door rou tiniers als Julie London (in de film de mooie Ellen) Carry Merrill (ma joor Colton) en Pedro Armendariz. Het zal vele oudere filmliefheb bers een plezier doen de filmvete raan en veelzijdige Jack Oakie te rug te zien in de rol van de man die zo nodig een spoorlijn moet aanleg gen in een gebied dat wordt be heerst door de Apachen. Toegang 14 jaar. „OPERATIE VUURGORDEL" De wereld staat aan de rand van een algehele vernietiging, doordat een stralingsgordel, die de hele we reld omspant, in brand is geraakt, waardoor de temperatuur op de ge hele aarde tot 155 graden dreigt op te lopen. Het direct gevolg hiervan is, dat al het leven op de wereldbol vernietigd zal worden. Een admi raal aan boord van een fantastische atoomduikboot, met een geheel gla zen boeg, berekent, dat wanneer hij een atoomraket in de ruimte laat exploderen, de brand door de lucht druk zal worden gedoofd. Maar er zijn verschillende bemanningsleden die het plan te gewaagd vinden en er daarom op tegen zijn. Na veel moeite en spannende momenten weet de admiraal juist op tijd, voor dat een van de leden aan boord de raket aan boord laat ontploffen, de raket te lanceren. Toegang 14 jaar. in de eeuwige stad Rome een wedu we leeft met haar dochtertje. Uit veiligheidsoverwegingen besluit zij deze door aanhoudende bombarde menten geteisterde stad te verlaten om naar haar geboortedorp terug te keren. Per trein, te voet, gezeten op muildieren en soms beschoten door vliegtuigen, bereiken zij het dorp. Maar ook hier zal het geluk hen niet toelachen. Wanneer het dorp eveneens een middelpunt wordt van vijandelijke beschietingen, vluchten moeder en dochter verder naar de vallei die reeds in geallieerde han den is. Totaal vermoeid, vervuild en uitgeput zoeken zij 's avonds hun toevlucht in een half verwoeste kerk ergens in de vallei. Hier over komt hen het grootste ongeluk wat 'n vrouw kan overkomen: 'n groep Marokkaanse soldaten, die zich eveneens in de kerk schuil hield, vergrijpt zich aan hen. Dit voorval heeft de dochter van de vrouw he lemaal veranderd, de band die er steeds heeft bestaan tussen moeder en dochter, is voor goed verbroken. De hoofdrol in deze film, die werd geregisseerd door Vittoria de Sica, wordt vertolkt door Sophia Loren. Toegang 18 jaar. „KRUITDAMP" Het wilde westen heeft talrijke regisseurs geïnspireerd tot 't schrij ven van verhalen of het verfilmen hiervan. „Kruitdamp", de titel zegt het al, is eveneens een western met alle kenmerken daarvan: revolver helden, schurkachtige mannen, vrouwen en schietpartijtjes. Wie van dergelijk soort films houdt, zal maandag en woensdag in het Luxor theater weer ruim aan zijn trekken kunnen komen. Het feit dat 'n vee houder met een grote kudde over 't land van de inwoners van New Ho pe wil trekken en dit ondanks de hevige protesten en bedreigingen van de inwoners ook doet, geeft rui me aanleiding tot 't gebruiken van geweld. Een inwoner van 't stadje die zich in de voorbije jaren nu niet een al te beste reputatie heeft opge bouwd, krijgt dan ook de gelegen heid zich weer geheel te rehabilite ren, waarna hij tot de grote held van de stad wordt uitgeroepen. „LA CIOCIARA" Bekende namen in een overigens niet zo bekende film die de tweede wereldoorlog als thema voert. Het verhaal speelt zich af in Italië, waar Door tot nog toe onbekende oor zaak is zondagmorgen in Wijk en Aalburg brand ontstaan in, of in de onmiddellijke nabijheid van de sloot bij de firma Van de Pol. Het vuur vond in die omgeving gretig voedsel, omdat in de genoemde sloot veel af gewerkte olie van auto's lag. Ip het moment dat de brand uit brak stond er een stevige wind die het vuur spoedig aanwakkerde, waar door het kon gebeuren, dat in de korst mogelijke tijd een schuur, waar in een enorme hoeveelheid verpak kingsmateriaal voor eieren lag opge slagen, in lichterlaaie stond, evenals het woonhuisje van de heer van Wijk, die zich op dat moment in de kerk bevond. Het met een rietendak be dekte huisje was een makkelijk en dankbare prooi van de vlammen, zo dat het spoedig tot de grond toe was afgebrand. Ook een langs de sloot, die inmid dels was veranderd in een vuurzee, liggende pereboomgaard verbrandde totaal. De brand verspreidde naast een verstikkende rookwolk eveneens een geweldige vonkenregen. Het ge volg hiervan was, dat het rietendak van het woonhuis van de familie v. d. Pol, spoedig vlam vatte. Brandweer commandant B. Advokaat, die met inzet van de beschikbare mannen al les deed om nog te redden wat te redden viel, riep, vrezende dat de De Auto-Industrie Verheul in Waddinxveen heeft, volgens de di rectie, „de grootste order op auto bus-gebied geboekt, die ooit in Ne derland werd geplaatst." Het is een opdracht lot levering van 150 auto bussen voor de stadsdiensten van Montevideo, de hoofdstad van de Zuidamerikaanse staat Uruguay. De totale waarde van de bestelling, die ook van betekenis is voor toeleve ringsbedrijven van Verheul, be draagt ruim vijf miljoen gulden. De bussen worden uitgerust met die selmotoren; ze krijgen elk 40 zit plaatsen; alle raampjes kunnen ge opend worden en zijn voorzien van gordijnen. Verheul heeft al eerder met uitstekende resultaten ver schillende leveranties aan Uruguay gedaan, maar nog nooit op zo grote schaal als nu. brand nog meer en grotere gevol gen zou hebben, de hulp in van doe brandweer in Veen. Ondanks alle mogelijke moeite bleek het niet mogelijk het woonhuis van de familie van Pol nog te redden. OPTICIEN - WAALWIJK Vier van de zes militaire distric ten in Algerije hebben zich dinsdag avond onomwonden achter het poli tieke bureau van sterke man Ach- med Ben Bella geplaatst en de op standige Willaya's drie en vier dui delijk gemaakt, dat een militaire coup met alle ten dienste staande middelen de kop zal worden inge drukt. Urenlang hebben de militaire lei ders van de Willaya's een, twee, vijf en zes in Setif de huidige Algerijn se crisis besproken. Na afloop van de geheime conferentie gaven zij 'n verklaring uit, waarin de Willaya's drie en vier werd opgedragen on middellijk het gezag van Ben Bella en zijn politiek bureau te erkennen en het land te sparen voor door sommigen hartstochtelijk nage streefde anarchie. Of het wat zal helpen? De leiders van Willaya vier waarin Algiers ligt, hebben her haaldelijk verklaard dat zij nooit de hoofdstad zullen verlaten. En om te bewijzen dat zij en niemand anders het in Algiers voor het zeggen heb ben, hebben zij dinsdag vijftig ge wapende aanhangers van Ben Bella gearresteerd. De sterke man zelf is sinds zondag in zijn bolwerk Oran, gevlucht zoals sommigen beweren. Niettemin aarzelen de leiders van Willaya vier het heft in Algiers he lemaal in handen te nemen. Zij zijn kennelijk toch bang voor militair optreden van de Ben Bella getrou we Willaya's. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 2 SEPTEMBER 1962 BETAALD VOETBAL Ere-Divisie Blauw WitSpel. Enschede De VolewijckersSparta DOS—MVV Willem II—GVAV PSV—NAC Fortuna 54ADO HeraclesVolendam Feij enoordA j ax le Divisie VVV—Go Ahead DHCExcelsior Schev. Holl. SportSittardia RBCEindhoven VeendamLimburgia Roda JCElinkwijk Ensch. BoysVelox Fortuna VI.—DWS 2e Divisie A AlkmaarZwolse Boys V itesseLeeuwarden Be Quick—VSV ZFC—KFC StormvogelsNEC OldenzaalWageningen TubantiaDe Graafschap H eeren veenAGOV V 2e Divisie B DFCHelmondia '55 HVCWilhelmina Hermes DVS't Gooi EDOHaarlem XerxesNoad HilversumSVV PECLonga BW—RCH AMATEUR VOETBAL le klas E De ValkValkenswaard 4e klas E GSBW—Right 'Oh ZATERDAGVOETBAL Programma zaterdag 1 september 4e klas A SprangWijk Roda BoysRillandia Good LuckSleeuwijk KrabbendijkeWemeldinge SmerdiekSSC '55 III. Nadat ik de vorige keer iets ver teld heb over de geschiedenis van de biljartsport en over de spelsoor- ten, zou ik nu ten slotte iets wil len vertellen over de diverse spe lers. En dan zou ik willen beginnen met Nederlandse spelers. Het zou niet moeilijk zijn een paar bladzij den over de Nederlandse biljarters vol te schrijven, maar ik zal me be perken tot de beste onder hen. Reeds onmiddellijk nadat Neder land tot de U.I.F.A.B. (1924) was toegetreden, kwamen er opvallende prestaties van onze biljarters. Een van de bekendste biljarters uit die tijd was Hendrik (Robbie) Robijns. Hij won niet minder dan 3 wereldti tels. Hij behaalde deze titels in het driebandenspel. Voor de eerste keer werd hij kampioen in Amsterdam in 1930, de tweede maal twee jaar later te Vichy en in Cairo voor de derde maal 'n jaar later. Met Dom- mering, Bos en Wiemers vormde hij een gevreesd kwartet in elke inter nationale wedstrijd. Jan Domme- ring behaalde zowel het Europese kampioenschap als het wereldkam pioenschap in zijn gloriejaar 1925. Het was in de spelsoort 45/2. Hij vertegenwoordigde Nederland meer dan 40 maal in internationale wed strijden. Daarna komt Jan Swee- ring, die bijna 40 maal uitkwam met als grootste triomf het wereld kampioenschap Vijfkamp of Pen tathlon in 1936 in Malo les Bains. Tot de grootste spelers die Neder land gehad heeft maar waar men tegenwoordig niet veel meer van hoort behoren de Rotterdammer Noud Sengers, een kundige drie bandenspeler, Piet de Leeuw, ver scheidene malen Europees kampi oen, en de Hagenaar Nelis v. Vliet, wellicht de meest begaafde van al len, maar die er wegens zijn ge zondheid mee moest uitscheiden (1948). „De grootste kaderspeler ter wereld" is van toepassing op Piet van de Pol. Na de tweede wereld oorlog ging zijn ster met sprongen omhoog en in 1947 was het al raak, want hij bracht twee Europese en een wereldtitel mee naar huis. Hij heeft daarna nog vele nationale en internationale titels behaald. Kees de Ruijter heeft momenteel, everïals van de Pol, de beste jaren achter zich. Hij kwam na 1945 sterk naar voren en heeft enkele Europe se titelis behaald. Zijn snelheid bij het libre is vermaard. Op het ogen blik treden spelers als Cees v. Oos terhout, Henk Scholten, Tini Wij nen en Henny de Ruijter op de voorgrond, spelers die stuk voor stuk in staat zijn een Europese titel te veroveren. few»1 SUNIL NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMiDDBL Nu zou ik nog iets willen vertel len over de verschillende buiten landse biljarters. Reeds in 1910 be stond er contact tussen de biljar ters, maar dit werd pas officieel in 1924, toen de U.I.F.A.B. werd opge richt. Deze bestond oorspronkelijk uit vier leden, maar groeide weldra uit tot een grote organisatie, waarin alle biljartlanden van betekenis op genomen zijn, zowel in Europa als in Amerika. Sedert de oprichting zijn niet minder dan 200 internatio nale kampioenschappen gehouden, waarvan de meeste in Frankrijk. Nederland neemt de tweede plaats in, gevolgd door België. Wat inter nationale titels betreft, staat België op de eerste plaats. Reeds meer dan 75 keer klonk de Brabangonne voor een Belg. Frankrijk neemt de twee de plaats in en Nederland volgt op de derde plaats. Edmond Soussa, de Egyptische biljarter, die het 71/2 uitvond, behaalde dertien interna tionale titels, evenveel als René Vingerhoedt, maar deze zal, nu hij prof is geworden, nog wel enkele titels behalen. België is ongetwij feld het sterkste biljartland ter we reld. Reeds een twintigtal jaren ge leden waren het Belgische namen, die de bekendste klank hadden: Gustave van Belle, Theo Moons, René Gabriëls, Jean Albert en Piet Seis. De tegenwoordige prominente spelers zijn: Vervest, Wafflard, Boulanger, Vingerhoedt en de nieu we driebandenspecialist Raymond Ceulemans. Ook mag men niet ver geten te vermelden Clement van Hassel. Hij was de sensatie van het Europese toernooi 45/1 te Amster dam in 1947, toen hij weliswaar de titel aan Piet de Leeuw moest laten maar iedereen verbaasde door zijn snelle, kwikzilverachtige spel. Hij behaalde daarna nog verscheidene titels, waaronder een wereldkampi oenschap. Een Zuid-Amerikaanse biljarter van formaat is geweest de Argentijn Pedro Carrera. Deze is van alle markten thuis. Dit bewees hij in 1950, '51 en '52, toen hij achtereen volgens wereldkampioen werd in 't libre, 47/2 en driebanden. Trou wens, Zuid-Amerika kent vele grootheden op driebandengebied: Carrera, Navarra, Friedenthal, Mo- nestier, Criales en Suarez, de huidi ge titelhouder. In Europa zijn het Scherz, Domingo, Ceulemans, Tiedt- ke en de Ruijter, die de toon aange ven. Uiteraard was Duitsland gerui me tijd van het toneel verdwenen, maar in 1951 trad het weer tot de U.I.F.A.B. toe. Nu heeft Duitsland weer enkele spelers van klasse, zo als: Spielmann, Lütgehetmann en „cowboy" Tiedtke. Het verhaal zou niet compleet zijn zonder iets te vermelden over de U.I.F.A.B., de internationale biljart bond. Deze zetelt te Parijs en telt thans 27 leden en omvat circa hon derdduizend biljarters. De dagelijk se leiding is in handen van een Co mité Exécutif bestaande uit de voor zitter, Charles Faroux, penning meester-wedstrijdleider Alexandre Avé en Secretaris-generaal Joseph Baudart. B. Ouwerkerk - Bij een restaurateur van schil derijen zijn een 15-tal doeken ont vreemd ter waarde van f 50.000. - - De leeftijdsgrens om bij de po litie te worden ingelijfd is van 21 op 17 jaar gebracht. Niet dat men dan direct dienst doet, maar men komt eerst in opleiding, om op 21-jarige leeftijd in het politie-corps te worden ingezet. i

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9