wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Geen smaad voor minister LUNS BINNEN- EN BUITENLAND Officiële overdracht van fraai clubhuis op het Sportpark Elzenhoven door burgemeester J. Teijssen Verspilling van honderden miljoenen. BRILLEN SCHOEN EN eerste kamer aanvaardt OVERDRACHT Dag van vreugde en dankbaarheid voor R.W.B. Burgemeester Teijssen spreekt Moeilijkheden moesten worden overwonnen Beroep op R.W.B. De voorzitter van R.W.B. spreekt Ondeugdelijke argumenten voor vergeefse grote uitgaven ELK JAAR MEER OFFERS. VAN MAAREN Dat is de Zaak voor C:tCkse Stoomdrukkerij An toon Tielen cteur: JAN TIELEN ,ummer 1069687 verschijnt 2 x per week Ofgericht MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 84e JAARGANG No. 73 De tcho van het Zuióen Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per nun. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Naar aanleiding van het verloop van de kwestie Nieuw-Guinea en dus ook tijdens de kamerdebatten over het akkoord is er van verschillende zijden ernstig kritiek geoefend op het beleid van de minister van buitlenandse zaken mr. Luns. Men heeft zijn be handeling van de kwestie een persoonlijke dèbacle genoemd, in strijd met 's-lands belang en zelfs zijn aftreden geëist. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo*1 Vóór de huidige regering aan het bewind kwam waren er twee kabi- "ctten Drees, waarvan mr. Luns ook reeds deel uitmaakte. Die rege ringen hebben bewust de kwestie Vieuw-Guinea laten rusten om 'aarmede tijd te winnen het Pa- Toeavolk tot enige ontwikkeling te 'eiden. Dat ging goed tot Indonesië 'in zodanige economische moeilijk en kwam, dat het harder moest -aan schreeuwen om de overgave van Nieuw-Guinea, om daarmede binnenlands de aandacht af te lei ben van de benarde toestand. Toen ji; zelfs tot oorlogsdreigingen leid de werd Nederland wel gedwongen "et geschil te internationaliseren, baarmede trachtend militair ingrij pt te voorkomen. Wij mogen daarbij niet vergeten, jtookde regering der Ver. Staten er indertijd mee accoord ging om Nieuw Guinea buiten de souve- reiniteitsoverdracht van Indonesië te houden en de kwestie zo moge lijk voorlopig te laten rusten. Pas na het aftreden en overlijden van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles, is Indo nesië feller van leer gaan trekken over de kwestie en is er langzamer hand een kentering gekomen in de Amerikaanse visie op het probleem, in plaats van de regering te Dja karta tot rust te manen, begint Washington dan meer bevreesd te raken voor sterker communistische invloed in Indonesië en wil daarom de Indonesische verlangens niet neer volkomen weerstreven. Daarmede vervalt dan dus een zroot deel van de steun, die de Ver. Staten tot dan toe aan het Neder landse standpunt verleenden. We geloven niet, dat Washington ooit militaire steun zou hebben toege zegd in geval van een Indonesische aanval op het omstreden gebied, vel echter politieke aandrang op Djakarta om daartoe niet over te gaan. Als dit nu het overlijden van minister Dulles is weggevallen, pro beert de Nederlandse regering de kwestie verder te internationalise ren en steun te vinden in de Ver enigde Naties voor een plan tot verdere ontwikkeling van het Pa poeavolk met recht tot zelfbeschik king uiterlijk in 1970. Dit plan verkrijgt niet de vereis te tweederde meerderheid in de al gemene vergadering en dan begint ie regering van Soekarno eerst recht steeds dreigender taal te ge bruiken. De situatie spitst zich dus toe. De inmiddels opgetreden re gering Kennedy, die ziet hoe Dja karta steeds meer steun zoekt en ïindt bij Rusland, meent dat een vergelijk tussen de partijen nodig is om de communistische invloed niet nog vastere voet te laten ver krijgen. Dat minister Luns deze verander- ce houding niet volledig heeft on derkend is toch wel begrijpelijk, vast gebeten als hij en de gehele re gering was in de goede bedoelingen van Nederland, gegrondvest op het statuut van de Ver. Naties, leidend tot zelfbeschikking en een vast staand zich terugtrekken van Ne derland. Als men hem dit kwalijk duidt, dan verwerpt men daarmede tevens de mogelijkheid zich te be roepen op wat recht is in de we reld. Men kan dan wel beweren, dat men zich in de politiek oppor tunistisch moet gedragen, met voor bijzien van de begrippen zelfbe schikking en recht, doch een mee gaan daarin van de Nederlandse re gering zou door ons volk toch zeker niet begrepen en aanvaard zijn. Toen dus duidelijk werd hoe Was hington bereid was tot schipperen, het eerder wilde toegeven aan Soe- karno's eisen dan het tot een gewa pend conflict te laten komen, leek het plan Bunker nog het meest aan vaardbare compromis. Djakarta echter heeft het opportu nistische spel handig gespeeld. Het had reeds goed aangevoeld, dat Amerika er alles aan gelegen was om militair optreden te voorkomen, dus stelde het zijn eisen nog hoger en onderstreepte deze door infiltra ties. Daar was van Nederlandse zij de geen andere politiek tegenover te stellen. Twee jaar geleden zou een zo abrupte overgave van Nieuw-Gui nea hier vermoedelijk geen voldoen de steun hebben gevonden. Door het verder overstag gaan van Ame rika werden wij er nu wel toe ge dwongen. Dat lijkt dan smadelijk, maar in feit is het zo, dat het vast houden van Nederland aan ontwik keling, zelfbeschikking en recht een moediger houding is geweest dan de wereld kon verdragen. Getracht te hebben dit zo lang mogelijk vol te houden, daarvoor mogen we minis ter Luns eerder eren dan smaden. Een eerdere overeenkomst met In donesië zou eveneens op een sma delijke overgave zijn neergekomen. H. v. W. Noch minister Luns als het ka binet de Quay treffen in deze blaam, wat nog is gebleken uit hun ant woorden 1.1. dinsdag in de Tweede Kamer. Zij hebben voor Nieuw- Guinea, de Papoea's en Nederland gedaan, zoveel als mogelijk was, de oppositie, die zelf mede de belofte aan de bevolking deed, ten spijt. Voor schoolschoenen Grotestraat 153 Waalwijk Tel. 2505 De Eerste Kamer heeit het Nw.- winea-akkoord met Indonesië aan aard met t!3 tegen 3 stemmen. meerderheid, die nog ïndruk- •«kender was din die van vorige *wk.in de Tweede Kamer. Tegen mSI Siec"ts de heren Tjalma irwm ^Jgra (AR) en ReiJers wiuj. Daarmede was een einde darmede was een einde gekomen «n de parlementaire behandeling. at Nederland betreit is het wach- f nog slechts op de handtekening ■«n koningin Juliana. was het slot van een eon- daf> blijkens mededelingen minister Luns dit j3ar aan Ne- wandse zijde 15 doden (9 Nedec- f ers, 6 Papoea's) en 16 gewon- ;;n, heeft gekost en aan Indont- y kant 200 doden. Driehonderd werd engevangen ge- "ESTDUITSE politie chefs HERDACHT van massamoord gearresteerd De hoofdcomissarissen van poli- van Frankfurt en Hamburg, Jo- •■pn Kuhr en Rudolf Eckert, zijn jrjesteerd onder verdenking van j^moord op Joden en Russische gevangenen. De beide topfi- en van de politie van de West- duitse metropolen hebben tijdens de oorlog het bevel gevoerd over 'n uitroeiingsbataljon, dat in Polen en de Sovjet-Unie gewoed heeft. Ook Kuhrs voormalige adjudant, Hein- rich Plantius, thans gemeenteamb tenaar te Frankfurt, en ex-SD'er Adolf Petsch zijn gegrepen. Petsch heeft in het eerste verhoor al be kend dat hij „met eigen hand" zes duizend tot zevenduizend joden vermoord heeft. ALLE INDONESISCHE INFIL TRANTEN THANS OPGESPOORD Naar de speciale verslaggever van het ANP verneemt in Hollan- dia, zijn de Nederlandse en Indo nesische officieren, die deel uitma ken van de „Liaison commissie", er dankzij een nauwe samenwer king in geslaagd contact te krijgen met op zes na alle op Nieuw-Gui nea verblijvende Indonesische in-* filtranten. De grootste groep Indonesiërs is thans verzameld in Sorong, waar 527 man in twee kampen, beide op ongeveer 15 kilometer van de stad zijn ondergebracht. In een kamp bij Kaimana zijn thans 250 Indone siërs bijeen, in Fak-Fak 75 man en in Koeprik, bij Merauke 350 man. De Nederlandse en Indonesische officieren zijn het nagenoeg geheel eens geworden over de concentra ties van de Indonesische troepen. De 1200 Indonesische infiltranten zullen in ieder geval tot 1 oktober op de genoemde plaatsen blijven. Daarna is het ter beoordeling van de V.N.-bestuurder in Nieuw-Gui nea wat er met hen zal gebeuren. KATHOLIEK ONDERWIJS IN' VER. STATEN Ruim 5,9 miljoen leerlingen zul len dit komende studiejaar onder wijs ontvangen op de meer dan 13.000 katholieke scholen en colle ges. Vorig jaar bedroeg het aantal leerlingen dat op katholieke scho len en colleges onderwijs genoot 5.709.119. Het nieuwe aantal van 5.917.000 betekent een nieuw record voor het katholiek onderwijs in de Ver. Staten. Het aantal leerlingen, dat lager onderwijs volgt op katholieke scho len bedraagt, volgens de nieuwe ge gevens: 4.560.000, middelbaar on derwijs: 1.002.000, hoger onderwijs 355.000. Sinds 1945, het jaar waarin volgens statistici de peboo u-piek begon, is het onderwijs aan lagere - middelbare scholen met 100 pro cent toegenomen. Het percentage katholieke jonge ren, voor wie het katholiek onder wijs zorg draagt wordt op 55% ge schat, terwijl dit percentage voor middelbaar onderwijs 45% be draagt. Het Amerikaanse katholieke on derwijssysteem is de grootste bij zondere onderwijsinstelling ter we reld. In 1961 omvatte het 238 colle ges en universiteiten, 2376 lagere scholen en 10.631 rniodelbare scho len. De meeste leraren in 1961 waren geestelijken, 120.634, maar leken leraren met een totaal van 62.443 vormden een belangrijk deel van het lerarencorps. Het grootste aan tal lekenleraren ruim 2x zoveel als religieuzen was verbonden aan universiteiten en colleges; op middelbare scholen bedroeg het aantal religieuze leraren bijna 3x zoveel als het aantal lekenleraren, terwijl op lagere scholen dit aantal 2% x zoveel bedroeg. DE RUSSEN OP CUBA Volgens diplomatieke berichten begint de Russische activiteit op Cuba steeds meer merkbaar te wor den. Praktisch elk Oosteuropees schip dat Havanna of andere ha vens aandoet, zet deskundigen aan land en heeft omvangrijke ladingen materiaal aan boord, waaronder ook wapens. Het aantal Sovjetspe cialisten is reeds gegroeid tot ver scheidene duizenden. Zij zijn gele gerd in kampementen op geïsoleer de plaatsen waarvan buitenlandres door de Cubaanse autoriteiten op veilige afstand worden gehouden. Er zijn geen bewijzen dat Rus land op grote schaal militairen naar Cuba zendt, maar uit de berichten kan worden opgemaakt dat zich onder de „deskundigen" officieren in-burger bevinden. Het merendeel van het Sovjetpersoneel op Cuba bestaat echter uit burger-technici, waaronder landbouwadviseurs, in genieurs, instructeurs en onder houdsmonteurs. Volgens deze diplomatieke be richten zendt de Sovjet-Unie wat defensiematerialen aangaat mo menteel voornamelijk radarinstal laties en luchtafweergeschut naar Cuba. De Russen proberen hun aanwe zigheid in Fidel Castro's staat niet te verbergen. Zij zijn in verschei dene gevalle in Havanna gezien, waar zij in voertuigen van Russi sche makelij door de straten reden. BEN BELLA HERZIET DE CANDIDATENLIJST Ben Khedda, de premier van de voorlopige Algerijnse regering, komt niet voor op de nieuwe lijst van candidaten der verkiezingen voor de eerste Algerijnse volksver tegenwoordiging, die deze maand in Algerië zullen worden gehouden. 59 van de 196 candidaten, die op 19 augustus waren aangewezen om de eerste Algerijnse nationale ver gadering te vormen, zijn door het politieke bureau door anderen ver vangen. Behalve Ben Khedda ont breken op de nieuwe lijst Abdelha- fid Boessoef, Mohamed Ben Yayia en Moestafa Lacheraf. Zij zijn allen terzijde geschoven vanwege hun „lauwheid" of „neu traliteit". Zij hebben namelijk ge weigerd de kant van Ben Bella te kiezen in het conflict tussen laatst genoemde en de leiders van Wilaja vier. Maar uitgesproken tegenstanders van Ben Bella, zoals Belkacem Krim en Mohamed Boediaf hebben hun plaats op de lijst behouden. Ook kolonel Si Hassan, de bevel hebber van Wilaja vier blijft can- didaat, evenals Fares, de voorzitter van het voorlopig uitvoerend be wind. Zaterdagmorgen om 11 uur is met enige plechtigheid het fraaie club huis op het sportpark „Elzenhoven" door de burgemeester van Waal wijk, de edelachtbare heer J. Teijs sen, aan de voetbalvereniging RWB overgedragen. Voor deze officiële overdracht bestond uiteraard grote belangstelling. Naast burgemeester Teijssen merk ten we o.m. op de wethouders J. v. Heeswijk en C. J. v. d. Hoven, pas toor Verbiesen van de parochie van O.L. Vrouw te Besoijen, dr. ir. H. v. Laarhoven, rector van het Dr. Mollercollege, de directeur van Ge meentewerken, de heer Kobben, de Inspecteur van Politie, dhr. Hoog- Antink, een deputatie van Waal wij ks Belang (de heren de Kort, Tielen en Weijers), deputaties van diverse zusterverenigingen van R.W.B. en andere sportverenigin gen, de heer A. L. Blom als afge vaardigde van de Scheidsrechters- vereniging „De Langstraat", en ver der vele belangstellenden en vrien den van R.W.B. Het fraaie clubhuis was als het ware in een bloementuin herscha pen. Er waren bloemen o.a. van de plaatselij ke zuster-voetbalverenigin gen W.S.C., R.K.C. en Baardwijk, van de Waalwijkse Hockeyclub, van het Gilde St. Crispijn en Crispinia- nus, van diverse onder-aannemers (die practisch allen ook persoonlijk tegenwoordig waren), van de Ned. Heide-Mij. Tilburg, van de Commis sie van 't Bedrijfs- en Zomeravond voetbal, van mevr. G. E. v. d. Hoe- ven-Holthuis en familie, een vroege re buurvrouw van R.W.B., van de heer J. Hoevenaars, de heer W. de Louw en van verschillende vrien den van R.W.B. De eerste spreker op deze feeste lijke bijeenkomst was burgemeester J. Teijssen van Waalwijk. De stra lende zon op deze feestelijke dag, aldus de burgemeester, geeft glans aan onze blijvende vreugde om het feit, dat het sportpark „Elzenhoven" vandaag in gebruik zal worden ge nomen en het fraaie clubhuis aan de voetbalvereniging R.W.B. zal worden overgedragen. Deze nieuwe terreinen, voorzien van een prach tig gebouwen-accomodatie, zullen vanaf heden hun bestemming krij gen. Ik kan mij indenken dat RWB met enige pijn in het hart het oude terrein heeft verlaten, waaraan zo vele dierbare herinneringen waren verbonden, doch de stadsontwikke ling noodzaakte het Gemeentebe stuur R.W.B. andere terreinen en gebouwen te geven. En thans dur ven we te concluderen dat wij een maximum aan accomodatie hebben weten te scheppen. Dit fraaie nieu we gebouw met een ruime verga derzaal, vier kleedkamers met douche, wasgelegenheid en toiletten, twee kleedkamers voor de scheids rechters en een bergplaats, met daarnaast zuidelijk van het gebouw twee prima speelvelden en een oe- fenhoek met athletiek-accomodatie die in augustus 1963 ter beschikking komen, vormen samen een juweel -aan gebouwen en velden. Hierna schetste burgem. Teijssen uitvoerig de vele moeilijkheden die aan de totstandkoming van dit fraaie sportpark zijn voorafgegaan, doch na veel wikken en wegen en na veel gedwongen omzwervingen, is de gemeentelijke overheid er in ge slaagd aan R.W.B. een sportaccomo- datie te schenken, die gerust uniek in den lande mag worden genoemd- In de totstandkoming van de ter reinen is door de Ned. Heide Maat schappij wel in bijzondere mate voorzien. Het gebouw werd ontwor pen door de dienst Gemeentewerken en geeft optimale voorzieningen ook voor andere doeleinden, waar voor deze gebouwen zijn bestemd. Vandaag mogen we blijde vaststel len dat door de samenwerking van Velen het sportpark „Elzenhoven" is tot stand gekomen, dat zeker niet onder doet voor het sportpark Olym- pia. Moge dit fraaie en riante ge heel strekken tot welzijn van RWB en straks tot de sportbeoefening van de middelbare scholen ter plaatse. De burgemeester deed hierna een beroep op bestuur en leden van R.W.B. de complexen, die thans aan hen worden overgedragen, goed in stand te houden en te verzorgen en sprak tenslotte de hoop uit dat R.W.B. via deze nieuwe fraaie ac comodatie steeds de naam Rood- Wit-Blauw in ere zal houden. De burgemeester hoopt dat door het symbool van eenheid, hetgeen Rood- Wit-Blauw is, R.W.B. in staat zal zijn die eenheid in stand te houden en dat die eenheid de vereniging nog vele triomfen zal brengen, die dienstbaar zullen zijn aan de groei en bloei van R.W.B. Met deze sympathieke woorden was de overdracht een feit gewor den. De voorzitter van R.W.B., de heer W. Snels, dankte de burgemeester voor zijn zeer waarderende woor den. Vandaag is een lang gekoester de wens in vervulling gegaan en 't moment aangebroken waarnaar wij zo zeer hebben verlangd. Op het ogenblik, aldus de heer Snels, zit R.W.B. met haar ene terrein nog wel erg aan de krappe kant, maar hopelijk komt nog een tweede ter rein beschikbaar, zodat de competi tie voor R.W.B. ook een normaal verloop zal kunnen hebben. Deze dag echter is een dag van vreugde en dankbaarheid voor R.W.B. Hoe wel inderdaad de gebouwen en ter reinen grote zorgen vereisen, zullen wij ons uiterste best doen deze in prima staat te houden. De heer Snels bracht vervolgens dank aan het Gemeentebestuur, de technische ambtenaren, de bouw kundige afdeling, de Heide Maat schappij, kortom, aan allen die een bijdrage hebben geleverd aan de totstandkoming van „Elzenhoven". Op alle R.W.B.-ers deed de voorzit ter een beroep er mede voor te zor gen dat de wensen van de burge meester in vervulling zullen gaan en daarvoor alle krachten in te spannen. Hierna werden een consumptie en een rokertje aangeboden. In zijn hoedanigheid van wethou der van Openbare werken, sprak hierna wethouder van Heeswijk, waarbij hij nog enkele moeilijkhe den die moesten worden overwon nen en die door de burgemeester niet waren genoemd, naar voren bracht. Hij feliciteerde R.W.B. gaar ne met de totstandkoming van het fraaie complex en feliciteerde mede namens R.K.C., in welk verband de heer v. Heeswijk hoopte dat de goe de verstandhouding tussen beide verenigingen steeds bestendigd zal blijven. Ook namens de Waalwijkse Zwemvereniging bracht de heer v. Heeswijk gelukwensen over. Namens Waalwijks Belang bood de heer J. de Kort gelukwensen aan. Spreker memoreerde de goede geest die R.W.B. steeds heeft bezield en sprak de hoop uit dat Waalwijks Belang de vereniging R.W.B. nog eens zal mogen komen feliciteren met een promotie, die op het oude terrein op een haar na werd gemist, doch die op dit fraaie nieuwe ter rein hopelijk tot de mogelijkheden zal behoren. De heer de Kort sprak tenslotte de wens uit dat R.W.B. in de toekomst nog meer jongeren de sport zal kunnen laten beoefenen. Namens de Scheidsrechtersvereni- ging „De Langstraat" bood de heer A. L. Blom naast gelukwensen, een stel grensrechtersvlaggen aan. Namens de Spaarvereniging van R.W.B., „De Vrolijke Spaarders", fe liciteerde de heer A. Muller, onder aanbieding van een fraaie electri- sche klok voor het cubhuis. En verder was daar een stroom van afgevaardigden van verenigin gen, firma's en vrienden van R.W.B. die het gelukkige bestuur kwamen feliciteren. De voorzitter van RWB, de heer W. Snels, dankte tenslotte lallen, niemand uitgezonderd, die blijken van belangstelling hadden gegeven, waarmede R.W.B. zeer is vereerd. Direct na de overdracht gaf de drumband van de Chr. Gymnastiek vereniging „Kracht en Vlugheid" op het nieuwe speelveld een keurige demonstratie, die hogelijk werd gewaardeerd. We zijn ervan overtuigd, dat de dag 15 september 1962 met gouden letters in de annalen van R.W.B. zal worden geboekstaafd. Ook wij feliciteren R.W.B. gaarne met de ingebruikname van 't fraaie Sportpark Elzenhoven. Onmiddellijk na de kwestie Nieuw-Guinea moet onze volksver tegenwoordiging een oordeel geven over de Nederlandse hulp aan onderontwikkelde landen. Om hierover een goed oordeel te vellen, zal de Tweede Kamer over zelfverloochening moeten beschikken. Het is nauwelijks aan te nemen dat men, met de Nieuw-Guinea- kater nog in het hoofd, een zuiver en redelijk oordeel klaar heeft over hulp aan onderontwikkelde landen. Toch wordt dit oordeel van de Kamer gevraagd in een nota van minister Luns over dit vraagstuk. Een nota als de hier bedoelde eist een ruime blik en voorts in de eerste plaats een gedegen financi- eel-economisch inzicht. Zij moet met ernst worden bestudeerd, want elk jaar wordt ons land in de rich ting gedreven van meer offers op het altaar der internationale hulp verlening. Voor 1962 bedraagt onze over heidsbijdrage ca. 310 miljoen gul den of precent van ons nationale inkomen. In enge zin gezien zou den wij tot heden nog tekort schie ten, want de Ver. Naties stellen dat voor hulpverlening aan jonge na ties ongeveer 1 precent van het nationale inkomen der ontwikkelde landen moet beschikbaar worden gesteld. Willen wij echter de lijnen van de hulpverlening ruimer trek ken en daarin ook de kapitaals- stroom van particulieren betrekken dan komen wij plotseling 700 mil joen hoger. Niet minder dan 1/40 deel van ons nationale inkomen gaat dan aan hulp over de grenzen. Een deskun dige op dit terrein als prof. Han- rath zei onlangs op de algemene vergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel dat ons land in vergelijking met andere landen op het gebied van hulpverlening aan de top staat. Dat is duidelijke taal, die te denken geeft. ENKELE VRAGEN Minister Luns zegt in zijn nota dat de hulpverlening aan onderont wikkelden een ongekende krachts inspanning vraagt. Deze volken moeten in vrijheid in staat worden gesteld een menswaardig bestaan op te bouwen. DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23 Noch de zakenman, noch de po liticus of leek zullen onze bewinds man deze stelling betwisten. Wan neer er maar aan toegevoegd kon worden op welke wijze die hulp moet worden gegeven. De nota is op dit punt weinig overtuigend. Die geeft meer een opsomming van fondsen en instellingen, die in aan merking komen voor meer of min der miljoenen. Voordat die miljoe nen de grens overschrijden, zou het dienstig zijn dat wij proberen als natie voor onszelf en anderen enige vragen te beantwoorden. In de eerste plaats zijn onze di-

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1