wAAlwijkse en UnqstPAAtse couRAnt De Volksuniversiteit van Kaatsheuvel begint haar derde winterseizoen BINNEN- EN BUITENLAND Het gerestaureerde orgel van de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk Instortingsramp te Brussel twlaa Uw Voor gemak WEKKERS Stassar Waalwijk Nog grotere deelname dan vorige jaar verwacht 17 doden, 15 gewonden VOETVERZORGING VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 84e JAARGANG No. 74 De Tcho vAn het Zuióen Wgfliikse stoomdrukker^ Waaiw«ks An toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN jfSSS'l per week Opgericht j Abonnement: 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief 22 cent per week per kwartaal 2.85 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De hedendaagse dichter Bertus Aafjes begint zijn bekende gedicht: De Voetreis naar Rome", als volgt: „Want ik wens een lang vers te schrijven Dat men leest in het avonduur, Om ergens mee bezig te blijven Bij het warm knapperende vuur. Buiten gaat de herfst al beginnen En de regen stort op het groen, Men neemt dan een boek op daarbinnen, Om maar iets te hebben te doen. Beter dan door deze versregels kan wel niet getypeerd worden het sei zoen, waarin de Volksuniversiteit haar avonden weer gaat beginnen. De vakanties zijn voorbij, de scho len zijn weer begonnen, de herfst is gekomen, de winter is aanstaan de. Nu gaan wij weer onze avonden gebruiken om iets te lezen en ons te ontwikkelen. Ontwikkeling is niet alleen iets voor mensen, die veel boeken heb ben gelezen of gestudeerd hebben in een bepaalde richting, voor ad vocaat of dokter of in de techniek, neen, ontwikkelen moeten we ons allen. Willen we onze eigen tijd meeleven en begrijpen, dan moeten we zoals dat heet: „Bij-blijven". En hoe „blijven we bij?" Niet ieder heeft gelegenheid om uit de boeken wijsheid op te halen. We hebben allen onze werkzaam heden: vader op fabriek of kantoor, moeder in het gezin, de grotere kin deren leren nog om allerlei vak kennis en diploma's te vergaren. Vooral in Kaatsheuvel wordt hard gewerkt (mischien wel zachtjes gezegd iets té hard?) Dan komt de ontwikkeling in de ver drukking en leven we niet meer bewust en overtuigd, we komen in een sleur terecht, eigenlijk zo in een stemming van: „Laat de boe ren maar dorsen", het zal mijn tijd wel uitduren. En toch is dat fout. We moeten van tijd tot tijd onze geest verfrissen, nieuwe gedachten opdoen, goede inzichten verdiepen! Daarom heeft het gemeentebe stuur van Loon op Zand twee jaar geleden spontaan medewerking willen verlenen aan de oprichting van een Volksuniversiteit, een in stelling, waar onze mensen wat ontwikkeling kunnen opdoen, eens kunnen horen wat er leeft in de wereld van vandaag op het gebied van godsdienst, levensvragen, op voeding, huwelijkskwesties, kunst, enz. Maar daarom vertrouwt het gemeentebestuur ook, dat de gel den, die daarvoor worden gegeven, vrucht zullen afwerpen, namelijk door een grote deelname van veel categoriëen mensen, onze moeders en vaders, evengoed als jongelui, zakenmensen en gestudeerden. Twee jaar reeds is de Volksuni versiteit in Kaatsheuvel bezig om de bevolking ontwikkelingsavon den te bieden, welke men in deze moderne tijd zozeer behoeft, en zij is daar zeer goed in geslaagd. Niet alleen waren de avonden rijk van inhoud en bevattelijk voor ieder een, maar ook het ledental over trof de verwachtingen. Elk jaar mocht de Volksuniversi teit tweehonderd leden Doeken en Kaatsheuvel heeft zich echt van z'n goede kant hierbij laten zien. De geest op de avonden was steeds prettig en beschaafd: er werd met belangstelling gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen en ook de diverse schakeringen van de bevolking waren op deze avon den vertegenwoordigd. DERDE WINTERSEIZOEN Nu staat het derde winterseizoen voor de deur en er is ook thans weer een programma door het be stuur ontworpen, dat de beginner zal kunnen verteren en de fijnproe ver zal kunnen bekoren. Bijzondere aandacht mag dit jaar wel gevraagd worden voor de avon den in de Bijbelserie, welke afge stemd zijn op het Grote Concilie. Waar de Paus zozeer de belangstel ling van de katholieken heeft ge ragd, daar zal Kaatsheuvel als degelijke katholieke gemeenschap toch niet achterblijven om deze avonden mee te maken. Pater Ve- nantius, Capucijn te Udenhout, beeft in de voorbije twee jaren zijn sporen reeds verdiend met zijn avonden voor de Volksuniversiteit en hij zal ook in de komende win ter vast weer iets bijzonders bren-- gen voor de leden. Op dinsdag 23 oktober a.s. spreekt hij over de verhouding tussen Paus en Bisschopsambt, een vraag, wel ke het Concilie zal bezig houden, 'loet de Bisschop alles aan Rome ^agen of kan hij zelf meer doen bij het bestuur van het bisdom Ziedaar de vraag eenvoudig weer- legeven. •De Leek in de Kerk". Dat is het onderwerp van de tweede voor wacht op vrijdag 14 december. Wie interesseert zich niet voor deze vraag? Wat is de plaats van de leek in de Kerk naast de priester? Een derde avond op vrijdag 25 januari 1963 is gewijd aan de Her eniging der Kerken, dat grote be lang, waar de Heer zelf voor gebe den heeft aan het Laatste Avond maal: Mogen zij allen één zijn! Geen waardiger viering van de ko mende bidweek in januari 1963 dan na voor de éénheid te hebben gebe den, zich nog eens nader te bezin nen op Christus' Gebed: „Vader, mogen allen toch één zijn" Geen overtuigde katholiek zal deze avond willen missen. IIET TWEEDE HOOFDGERECHT Een tweede hoofdgerecht, dat de Volksuniversiteit dit jaar op tafel brengt, is de aandacht voor de Le vensbeschouwingen. Overal is drei ging van communisme, er is groei ende onkerkelijkheid, het Evange lie wordt meer gelezen en overwo gen, ook de sociale kwesties in het licht van het Evangelie te bezien. Het is stellig een verdienstelijke gedachte geweest om deze onder werpen dit jaar eens aan de orde te laten stellen door onbetwist zeer ervaren sprekers. De Capucijn, professor dr. Zacha- rias, van de Universiteit van Nij megen, een der kenners in ons land van het communisme, die ook Rus land bereisd heeft, komt op dins dag 12 februari 1963 spreken over theorie en praktijk van het commu nisme. Dr. Theunissen uit Den Bosch komt een uiteenzetting geven over de drie grote levensrichtingen: katholiek - mohammedaan - com munist! Omlijst met muziek, kleu- ren-dia's en film. Pater Venantius, hiervoor al ge noemd, komt als bijbelprofessor van het groot-seminarie te Uden hout. ons wijzen op die Rijke Bron van het Evangelie, oud en toch al tijd nieuw, de Schatkamer, waaruit 'n huisvader oud en nieuw te voor schijn haalt. Hij komt spreken over het Evangelie: ook hier theorie en praktijk? De leer is heilig en ver heven, maar wat maken wij men sen ervan? OOK AANDACHT VOOR EIGENTIJDSE PROBLEMEN Naatst de eeuwige waarheden uit het Evangelie, is er ook echter de moderne problematiek, welke over de toepassing van de aanvaar de waarheden gaat. Daarom is het een gelukkige gedachte van de lei ding der Volksuniversiteit, dit jaar ook weer moderne vraagstukken aan de orde te stellen: zo bijvoor beeld de opvoeding van de grotere kinderen, hoe beleven zij hun gods dienst op de drempel van het grote leven, hoe moeten wij de overal verspreide televisie gebruiken? Wat moeten wij denken over liefde en huwelijk? Over deze grote vraag stukken zullen zeer bekende spre kers hun licht laten schijnen. We noemen dr. Holt uit Bilthoven, een man met een internationale faam, die het vorig jaar zo prachtig ge sproken heeft over het „wezen der geslachten". Ieder die deze avond meemaakte, was getroffen door de rijkdom van gedachten van deze wijze en ervaren dokter. Dit jaar zal hij tweemaal komen op vrijdag 23 november en dinsdag 29 januari: de eerste avond voor iedereen be langrijk, de tweede avond voor ver loofden en gehuwden. Dr. Nieuwenhuis, dominicaan uit Nijmegen, komt spreken over de godsdienstige problemen van onze moderne jeugd: Deze spreker is erom bekend, dat hij er geen doek jes om heen windt, maar recht op de man af de toestanden schetst en beoordeelt. Ouders met grotere kin deren, U moet deze avond meema ken. Houdt de datum dinsdag 20 november vrij Tenslotte zal de heer Annegarn het onderwerp aansnijden: „Schept de televisie in uw gezin óók pro blemen?" Goede wijn behoeft geen krans, en wie de heer Annegarn kent van zijn werk op de Levens school en zijn inleidingen op de avonden voor de ouders van onze communicantjes, zal ervan over tuigd zijn, dat hier een man aan 't woord komt, die de boekenwijs heid heeft getoest aan de werke lijkheid van het gezinsleven. Een goede keus en een mooie avond na de Sinterklaasdrukte op vrijdag 7 december. OOK DE KUNST IS NIET VERGETEN DIT JAAR Er wordt allerwege geschreven over het opzienbarende feit, dat de nieuwe Schouwburg in Tilburg zo'n groot succes is geworden. De gemiddelde bezetting in het voor bije seizoen was 85%, de top van alle Nederlandse schouwburgen. Tilburg wordt ook wel een „groot dorp" genoemd, maar wat daarvan zij, de Kunst heeft blijkbaar het hart van de Tilburgers gestolen. Laten ook onze mensen uit Kaats heuvel niet direct denken, als het over Kunst gaat, dat is niets voor mij, dat is zo verheven en diepzin nig. Neen, Kunst verrijkt het leven, schoonheid ontroert en wijst ons naar de eeuwige schoonheid van Die alles schiep: God. Muziek, to neel, film, het zijn alle gaven, wel ke de Schepper in de mens neer legde om te ontwikkelen en te die nen tot geluk en troost van de me demens. De Volksuniversiteit biedt hier zeer mooie avonden. Voor de openingsavond op don derdag 18 oktober in de Gildenbond is beslag gelegd op Rob Geraerds, die vorig jaar met veel succes is opgetreden in de nieuwe Tilburgse Schouwburg. Hij komt op de plan ken zetten de onsterfelijke figuren uit het boek, dat Nicolaas Beets schreef onder de schuilnaam Hilde- brand, namelijk de Camera Obscu- ra (eigenlijk „donker hokje" zoals ons fototoestel is) waarin onze heb- belijkheidjes en eigenaardigheden als „op een plaatje" worden vast gelegd. Wie heeft er niet eens gehoord van de familie Kegge, de familie Stastok, het Diakenhuismannetje, die het geld op zijn lijf droeg „om zijn lijk te verbeteren", dus voor zijn begrafenis te zorgen? De bekende Leo Nelissen van de KRO, komt een avond cabaret bie den. Piet van der Ham komt over de schoonheid van de film spreken, Het Brabantse Piano Vijftal komt een concert geven bij gelegenheid OPENING PARLEMENTAIR JAAR BISSCHOPPEN ROEPEN OP TOT GEBED De bisschoppen van Nederland hebben bij gelegenheid van de ope ning van het parlementaire jaar de volgende oproep tot de bevolking gericht: Op dinsdag 18 september is het nieuwe parlementaire jaar op de gebruikelijke en zo indrukwekken de wijze geopend. Het wijdse ce remonieel, hetwelk de plechtigheid van deze opening omgeeft is een symbool van de hoge betekenis, die ons volk hecht aan de arbeid, welke Regering en Kamers ver richten. En terecht. Het is immers een arbeid, waarvan voor ons volk in al zijn geledingen zoveel af hangt. Daarom roepen wij allen die aan onze zorgen zijn toever trouwd, dringend op om in deze dagen Gods onmisbare zegen af te smeken over onze Regering en over de beide Kamers der Staten-Gene- raal. Moge de wijsheid van Gods Geest hen allen verlichten. In het bijzonder vragen wij uw gebed voor ons gehele Koninklijke Huis en vooral voor onze geëerbie digde Koningin, die als waardig en geliefd Hoofd van ons volk de zor gen van Regering en Kamers zo actief deelt en daarbij meer dan wie ook naast het licht ook de lief de van Gods Geest zo bij uitstek nodig heeft. God zegene onze Ko ningin, ons gehele Koninklijk Huis en allen, die op welke post ook, ge roepen zijn om ons te leiden. EEN MOOI OPLICHTERSZAAKJE VAN 126.000 GULDEN De Enschedese politie heeft zon dagavond op verzoek van de Am sterdamse officier van justitie mr. R. L. Heukels in z'n woning in Gla- nerbrug aangehouden de 32-jarige koopman B. G. ter H., die ervan wordt verdacht van medio 1960 tot februari 1962 de in Amsterdam ge vestigde N.V. Vee- en Vlees Im port- en Exportmaatschappij Van Veen voor ruim f 126.000 te hebben opgelicht. Zes jaar lang heeft Ter H. de Amsterdamse firma slachtpaarden uit West-Duitsland gelevrd, waar voor hij steeds voorschotten zou hebben ontvangen. Met een onwaar gebleken verhaaltje over veel goed kopere slachtpaarden uit O.-Duits- land, zou Ter H. er de laatste twee jaar in zijn geslaagd steeds grotere voorschotten en een bankcreditief in Enschede los te praten. Toen de N.V. tenslotte geen slachtpaarden van het 125-jarig bestaan van het Provinciaal Genootschap voor Kun sten in Den Bosch. De neger-voor drachtkunstenaar Otto Sterman komt met 't ontroerende program ma over de achterstelling van de neger. Tenslotte komt dr. Egeraat van de Televisie ons de „Kunst van het Reizen" leren. Wie gaat er tegen woordig al niet op reis? Fabrikan ten reizen veel, bijna iedereen maakt een vakantie-reis. Wij moe ten hier even denken aan de regels van Bertus Aafjes, in de aanhef van dit artikel genoemd: Reizen, als men het mij vraagt, reizen, is 't schoonst godengeschenk mis schien. VOOR 'T EERST EEN VERLOOFDENCURSUS Tenslotte wordt dit jaar voor het eerst door de Volksuniversiteit een verloofdencursus georganiseerd. Een voortreffelijk idee. Wie zal niet toegeven, dat de belangstelling voor sex, liefde en huwelijk aller wege zo is toegenomen, dat bezin ning erop vanuit katholiek stand punt goed, nee, nodig is. De ver loofden wordt gevraagd 5 van hun woensdagavonden voor deze cursus op te offeren. Wandelen in het maanlicht is aantrekkelijk op de woensdagavond, maar de wande lingen onderbreken voor bezinning op wat twee verloofden toch het meest bezig houdt, hun liefde en hun huwelijk, moet op zijn tijd even aantrekkelijk voor verloofden zijn. Jonge verloofden, in uw mooie tijd van verliefdheid en idealen, grijpt deze kans aan om eens na te denken met voortreffelijke in leiders over liefde en huwelijk. Mevrouw Ubachs is op dit gebied geen onbekende in Den Bosch, en kapelaan Pas, dokter Wijtenburg en de heer Annegarn zijn voor Kaatsheuvel namen, die geen aan beveling op dit terrein verdienen. Kapelaan Pas sprak al eens zeer mooi voor de Volksuniversiteit over Huwelijk en Opvoeding. Dr. Wij tenburg gaf meermalen op voor treffelijke wijze lessen aan ver loofden (in de tijd van kapelaan van Oort), terwijl de heer Anne garn op de Levensschool nauw met deze vraagstuken in aanraking komt. De kosten van f 5.- per ver loofd paar kan toch geen beletsel zijn. Een grote deelname wordt ver wacht. EN NU IS DE DAAD AAN U OM MEE TE DOEN Zo staat het derde seizoen van de Volksuniversiteit dan voor de deur. Op een nog grotere deelname dan vorige jaren wordt gerekend. De naar „Volksuniversiteit" mag u niet meer afschrikken. Er wordt niet geleerd gedaan, maar er wordt iets geboden, dat voor iedereen be langrijk en bevattelijk is. Laat wie nog niet meedeed dit jaar eens toe treden. Het zal hem zeker niet spij ten! Vaders en moeders, doet zelf mee. U kunt 7 avonden eens ge zellig deelnemen aan de avonden van de Volksuniversiteit voor f 10.- twee personen. Spoort ook uw kin deren aan mee te doen. Brabant is niet meer dat veilige beschutte oord, waar uw kinderen niets kan gebeuren. Ook hier dringt het mo derne leven door. Dat is niet scha delijk, als uw kinderen maar heb ben leren nadenken en een keuze voor het goede hebben gemaakt. Er zou nog veel te schrijven zijn over het nut van de Volksuniver siteit, maar wij willen dit niet doen. Wij zeggen alleen, dat op geestelijk gebied ook een Volksuniversiteit wil waar maken de ons allen ver trouwde zegswijze: „Edele Brabant, were di" meer ontving, werd een onderzoek ingesteld en kwam de waarheid aan het licht. De koopman ontkent evenwel. Hij beweert zelfs nog 'n ton van de N.V. te goed te hebben. In de aan oplichtingsaffaire rijke Amsterdamse politiehistorie neemt deze zaak toch een vrij eenzame plaats in. Het wonderlijke ervan is nl. dat van alle transacties tussen Ter H. en de Amsterdamse N.V. op papier niets vaststaat. Volgens goed gebruik in de vee handel geschiedde ook de handel tussen de koopman uit Glanerbrug en de op het Amsterdamse abattoir zakendoende fa. Veen in goed ver trouwen. Ter H. wordt er ook van verdacht twee expediteurs in Glanerbrug voor f 3800 resp. f 4000 te hebben opgelicht. Zijn Duitse leverancier van paarden is al enige tijd ver wikkeld in een civiele procedure, want hij meent nog DM 100.000 tot DM 140.000 van zijn vroegere klant tegoed te hebben. Zeventien doden en vijftien ge wonden vermeldt de lijst van slachtoffers na het drama, dat zich maandag heeft afgespeeld aan de Brusselse De Wetstraat, waar om Het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk werd gebouwd in 1822 door de orgelmaker P. van Oecke- len en was een geschenk van mr. J. P. Scholten en vrouwe N. M. Frijlink aan de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk (C.) Het was oorspron kelijk een éénklavier orgel, zelfs gebouwd zonder zelfstandige pe- daalregisters. In later tijd heeft men een Subas 16' als pedaalregis- ter op een pneumatisch geregeerd windlaadje achter het bestaande werk aangebracht, waarvoor de or gelkast werd verdiept. In verband met het toenemende kerkbezoek de laatste jaren werd het orgel steeds minder geschikt en was het niet meer voor zijn taak in de eredienst berekend. Ten eerste was het instrument in aanleg al veel te klein in verhouding tot de kerkruimte en het zich daarin be vindende aantal zitplaatsen en ten tweede is door allerlei ingrepen in later tijd de toon van het instru ment voor een gedeelte van zijn glans beroofd. Mede gezien de staat waarin het orgel verkeerde hebben plm. vijf jaar geleden enkele personen de hoofden eens bij elkaar gestoken en een comité gevormd om te zien welke mogelijkheden er waren voor een uitbreiding van de dispo sitie. Als doel werd Joen gesteld een uitbreiding van het orgel met een 2e klavier en vergroting van het aantal pedaalregisters. Het klankvolume zou hiermede worden verhoogd zodat het instru ment aan de Gemeentezang op doeltreffende wijze leiding kon ge ven, terwijl aan de andere kant het orgel geschikt zou worden voor eventueel te geven orgelconcerten. Het grootste probleem vormde echter de financiële kant. Een uit breiding met een 2e klavier en ver groting van het pedaal is n.l. een zeer kostbare geschiedenis. Daar kwam nog bij dat, volgens inge wonnen advies van de Orgelcom missie van de Ned. Herv. Kerk, de noodzaak naar voren kwam dat eerst het bestaande orgel moest worden gerestaureerd alvorens tot uitbreiding kon worden overgegaan. Toch werd besloten een actie te beginnen voor het bijeen brengen van het benodigde kapitaal. Deze actie heeft een heel gunstig verloop gehad. In 1961 kon dan ook aan de firma Koff en Zoon te Utrecht op dracht worden gegeven de restau ratie en uitbreiding ter hand te ne men. Thans is het dan zover dat het orgel geheel klaar is. Op woensdag 26 september a.s. zal het, tijdens 'n SCHOEN EN Grotestraat 153 Waalwijk Tel. 2505 speciale Gemeenteavond in gebruik worden genomen. Iedereen is daar welkom. De dispositie van het orgel is thans Hoofdwerk (le kl.) Bourdon 16', Prestant 8', Holpijp 8', Octaaf 4', Roerfluit 4', Octaaf 2', Quint 3', Mixtuur 4-5 sterk, Trom pet 8'. Bovenwerk 2e kl.) Prestant 4', Roerfluit 8', Gedekte fluit 4', Gemshoorn 2', Nasard 11/3', Scherp 3 sterk, Dulciaan 8', Tremu lant. Pedaal Subbas 16', Prestant 8', Fagot 16', Trompet 4'. Het instrument heeft nu een ge heel mechanisch tractuur verkre gen en vormt zodoende een gaaf geheel, hetgeen voordien allerminst het geval was. Het is thans volko men voor zijn taak in de eredienst berekend en zeer geschikt voor het geven van orgelconcerten. half tien in de morgen de helft van een vier verdiepingen hoog kan toorgebouw met donderend geraas is ingestort. Reddingsploegen wa ren er gisteravond in geslaagd, alle gewonden en vijftien lijken uit de chaos van puin, stalen bureaus, ar chiefkasten en stapels verfomfaaid papier te bevrijden. In het gebouw, waar een afde ling van het Belgische ministerie van Economische Zaken is onder gebracht, waren de ongeveer hon derd ambtenaren aan het werk, toen plotseling de muren scheur den en de vloeren naar een zijde begonnen te zakken. De mensen, die in deze gevaarlijke zone van 't gebouw aan het werk waren, gle den met bureau en al naar buiten en stortten tussen puin en stof op straat. Aan die rampzalige zijde van het gebouw waren arbeiders bezig een bouwput voor een nieuw pand te graven. Daarbij zouden de fun damenten van het ingestorte pand hun houvast hebben verloren. Een van de ontsnapte personeels leden wist te vertellen, dat het ge bouw al enige dagen scheuren in de muren vertoonde en dat er zelfs metselaars bezig waren deze te her stellen. Een inspecteur van het mi nisterie van openbare werken ver klaarde later echter, dat hij het pand verleden week donderdag heeft onderzocht en dat hem toen niets is gebleken van scheuren. Twee Belgische parlementsleden uit de oppositiehoek hebben de re gering al vragen gesteld over het ongeval, dat grote verslagenheid heeft veroorzaakt, maar de komen de dagen ook veel stof zal doen op waaien. Een van de vragen luidde waarom het gebouw in verband met de werkzaamheden niet was gestut. Koning Boudewijn heeft maan dag een uur lang op de plaats van de ramp vertoefd. Junghans Mauthe Kienzle OAS-SERS IN BELGIË AANGEHOUDEN. Zes OAS-ers zijn vrijdag in België gearresteerd. Drie van hen werden in Brussel gegrepen, de drie anderen werden in een villa te Creppe nabij Spa aangehouden. Het bericht, dat ook de OAS-leider, kolonel Argoud, tot de gearresteerden zou behoren, is in Brussel tegengesproken. Minister Vermeijlen (Justitie) heeft verklaard, dat er geen mededelingen over de ar restatie zullen worden gedaan, han gende het onderzoek. De in Brussel aangehouden OAS- ers zouden er van verdacht worden betrokken te zijn geweest bij de mis lukte moordaanslag op president De Gap''-* vorige maand.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5