wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Vervroegd verlof voor 3000 militairen BRILLEN Voorstel uit de raad nieuwe Openbare Lagere School te bouwen aan de Olympiaweg kreeg geen vereiste meerderheid Jemen na revolutie republiek Nabestaanden van gesneuvelde Canadezen in ons land MAANDAG 1 OKTOBER 1962 34e JAARGANG No. 77 kweekschool onderwijs nijverheids onderwijs De ontwikkeling van de scholenbouw De ontwikkeling in de vrijetijdsbesteding Commisie van advies inzake uitvoering woonruimtewet uitgebreid tot zeven BEZWAREN BATIG SALDO BEJAARDENTEHUIS BAARDWIJK Dat is de Zaak voor VIJF DODEN IN HET VERKEER Prinses Beatrix eerst naar Perzië VOLGENDE WEEK WEER KOELHUISBOTER De tcho van het Zuióen ?g?lrikse Stoomdrukkerij yaalwyKse Antoon Tieien hoofdredacteur: JAN TIELEN ^nummer 1069687 Mad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Donderdag is verschenen de be ding 1963. van het departement L Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Aan de memorie van toe lichting op deze begroting, is het volgende ontleend: De groei van het kleuteronderwijs wordt geïllustreerd door de opne ming in 1961 van ruim 200 kleuter scholen in het subsidieverband. Het aantal kleuters, dat in dit jaar de gesubsidieerde scholen bezocht, nam met ruim 14.600 toe. Het aantal leerlingen van de eerste klassen der opleidingsscholen voor kleuterleid sters vertoont een voortgaande stij ging. De minister meent hieruit een vermeerderde belangstelling voor 't ambt van kleuterleidster te mogen afleiden, welke aan de stijgende be hoefte ten goede zal komen. In de begroting is er rekening mee gehouden dat de eerste fase van de verlaging van de leerlingen- schaal per 1 september 1963 zal wor den ingevoerd. Meegedeeld wordt, dat de oprichting van sthoolklassen voor zeer jeugdige woonwagenkin deren in een 15-tal plaatsen in voor bereiding is. Nam het aantal kweekschoolleer lingen in het cursusjaar 1960/1961 toe met ongeveer 1700 leerlingen, in het cursusjaar 1961/1962 omvatte de stijging ongeveer 800 leerlingen. Teneinde de aktenstudie bij de on derwijzers te stimuleren, heeft de minister de „regeling bevordering studiezin onderwijzers 1961" gewij zigd. Met name is een hoger bedrag beschikbaar gesteld voor onderwij zers in werkelijke dienst, die een studie ondernemen die van belang is voor het lager onderwijs. Ook in het cursusjaar 1961/1962 steeg de belangstelling voor de C- cursussen, verbonden aan kweek scholen. Het ligt in de bedoeling de jongensafdeling van de r.k. kweek school te Arnhem als zelfstandige jongenskweekschool en de r.k. kweekschool te Sittard als zelfstan dige gemengde kweekschool in het studieverband op te nemen. Het in het cursusjaar 1960/1961 aanwezige aantal leerlingen van ruim 178.000 op de dagscholen voor het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs, wijst er op dat de belangstelling tot dusver voor het V.H.M.O. in wat sterkere mate is gestegen dan verwacht werd. In de memorie van toelichting op de be groting 1963 van het departement van 0. K. en W. wordt o.m. opge merkt dat er rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid, dat de daling van het aantal van de voor het eerst tot de eerste klasse van het V.H.M.O. toegelaten leerlin gen minder sterk zal zijn dan is ge raamd en dat de top van het totaal aantal leerlingen wat later zal wor den bereikt. In geen geval is echter te ver wachten dat het totaal aantal leer lingen in de eerste klasse van het V.H.M.O. in de eerstkomende jaren een stijging van enige betekenis te zien zal geven. Landelijk gezien, kan dus niet worden gesproken van een noodzaak tot het stichten van nieuwe scholen of van bij het twee de of derde leerjaar beginnende af delingen om een stijgend aantal leerlingen op te vangen. Wel valt te venvachten dat het aantal leerlin gen van de vierde klasse in het ko mende cursusjaar nog wat groter zal ?'jn dan in het afgelopen cursus jaar. Reeds op grond van deze omstan digheid komt subsidiëring van een aantal H.B.S.-A afdelingen de be windsman verantwoord voor. Voorts wil de omstandigheid dat, landelijk beschouwd, de stijging van het aan- al leerlingen niet langer de stich- 'uig van nieuwe scholen of afdelin gen noodzakelijk maakt, niet zeg- pn, dat er in bepaalde gevallen, waar regionaal de verhoudingen an- bers liggen, geen aanleiding voor subsidiëring van een nieuwe school °l afdeling kan bestaan. In verband met nieuwe denkbeel den omtrent de ontwikkeling van 't VHA0n^erw^s aan scholen voor '•H.M.O., heeft de minister aan een Klein aantal scholen subsidie ver end voor de inrichting van een ta- knlaboratorium. In het kader van een verdergaan de geleidelijke ontwikkeling van 't Nijverheidsonderwijs voor meisjes, J8t het in de bedoeling het aantal seholen met een inas-opleiding in W3 tot ongeveer 70 uit te breiden. y°k het aantal scholen met een ooropleiding V.V.B. zal worden uit leid, zo mogelijk tot ongeveer 40 In de memorie van toelichting ordt voorts meegedeeld, dat het ^aarschijnlijk mogelijk zal zijn aan meer scholen dan die, welke in 1961 zijn aangevangen met een oriënta tieklas (in het algemeen bestemd voor meisjes die na drie jaar het U.L.O. verlaten), zulk een oriënta tieklas te verbinden. Het voornemen bestaat tevens een aanvang te maken met de opleiding tot verzorgingsassistente volgens het leerlingstelsel. Deze zal worden be stemd voor meisjes, in het bezit van het diploma kleuterhulp (volgens 't leerlingstelsel), ten einde tegemoet te komen aan de wens deze meisjes verder op te leiden voor eenvoudige verzorgende werkzaamheden in in richtingen. Zo mogelijk wordt met deze opleiding reeds in 1962 in een viertal plaatsen begonnen. Sedert 1956 is het aantal eerst- j aarsstudenten gestegen met 68 per cent van 4840 tot 8125 en het totaal aantal studenten met 49 percent van 29.397 tot 43.669. Meegedeeld wordt, dat een ont werp koninklijk besluit, houdende de regeling van de vrijstelling, ver mindering en terugbetaling van collegegeld in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Binnenkort zal het advies van de „academische raad" worden ge vraagd over een ontwerp van wet tot herziening van de regeling be treffende de toelating tot universi taire examens. De bewindsman hoopt dat dit wetsontwerp, dat ten nauwste verband houdt met de her ziening van dit academisch statuut, tijdig genoeg zal kunnen worden in gediend om nog voor het einde van het thans aangevangen parlemen taire zittingsjaar te kunnen worden behandeld. Binnenkort zal worden ingediend het wetsontwerp tot het opnemen van de mogelijkheid van uitbreiding van de economische ho gescholen met een door de overheid erkende en bekostigde faculteit der rechtsgeleerdheid. Ook over de op neming van een regeling inzake de erkenning en bekostiging van de theologische faculteiten der bijzon dere universiteiten, zal spoedig een wetsontwerp aan de Staten-Gene- raal worden aangeboden. Nog in voorbereiding is een nader uitge werkte regeling van de status van academische ziekenhuizen. „De ontwikkeling in de vrijetijds- bouw, die helaas nog steeds in ster ke mate de weerslag van de over bezette bouwmarkt ondervindt, blijft veel zorg van de minister vra gen. Van het in het bouwprogramma 1963 opgenomen volumen voor de sector gebouwen van 3100 mil joen, is aan de sector scholen toebe deeld 270 miljoen of ongeveer 9 procent. Het voor het komend jaar uitgetrokken volumen acht de mi nister toereikend om te voldoen aan de vraag naar lokalen in verband met de bouw van nieuwe wijken, de leerlingenschaalverlaging bij het la ger onderwijs en de groei van het voortgezet onderwijs. „De ontwikkeling in de verijetijds- besteding toont hier te lande en ook in het buitenland een bijzonder gro te voorkeur aan voor het ongeorga niseerd recreatief en sportief buiten zijn, de openluchtrecreatie", aldus wordt opgemerkt door minister Cals in de memorie van toelichting op de begroting 1963 van het departement van O. K. en W. Opgemerkt wordt, dat de minister door middel van overleg en door 't toekennen van subsidies wil bevor deren, dat vooral daar gelegenheden voor openluchtrecreatie tot stand komen en zich ontwikkelen, waar dit uit een oogpunt van ruimtelijke' ordening het meest gewenst is. Op enige plaatsen, met name in 't westen des lands, is de nood aan re creatieruimte zo groot, dat reeds be staande vormen van bodemgebruik daar zullen moeten wijken voor de recreatieve voorzieningen van be langrijke omvang voor de grote stadsbevolking. De minister meent in de „stich ting recreatie" een organisatie te vinden, die door haar brede samen stelling representatief is voor de tal rijke belangen die aan de openlucht recreatie zijn verbonden. Zowel toe ristische organisaties, vervoersmaat schappijen, jeugdwerk, vakbewe ging, werkgevers, talrijke organisa ties op het specifieke terrein van 't buitenleven als organisaties die zij delings met de openluchtrecreatie te doen hebben, zijn in de stichting, vertegenwoordigd. De stichting ad viseert meer en meer de overheid ten aanzien van de talrijke proble men op 't gebied van de openlucht recreatie. Daarenboven zal de stich ting binnenkort een orgaan uitge ven, dat in het bijzonder bedoeld is om overheidsfunctionarissen en me dewerkers van particuliere organi saties, die met recreatie-vraagstuk ken te maken hebben, voor te lich ten. Gelet op het bovenstaande, acht de minister een verhoging van de 'subsidie met 5.000 noodzakelijk. Het voorstel van het college van B. en W. van Waalwijk aan de raad, over te gaan tot het bepalen van de bouwplaats vooi de bouw van een zeslokalige Openbare Lagere School, waarbij het college na uitvoerige bestudering tot de conclusie is gekomen, dat het terrein gelegen ten noorden van de Coubertinstraat, voor het beoogde doel tot de meest geschikte plaats moet worden ge acht, bleek voor verschillende raadsleden dankbaar voedsel voor uitvoerige discussies. Het uiteindelijk voorstel van de heer van Engelen (K.U.) om de Openbare Lagere School te bouwen niet aan de noordzijde van de Coubertinstraat maar aan de Olympiaweg, onmiddellijk gren zend aan de toegangsweg naar de daar aanwezige tennisbanen en hockeyvelden, kon evenwel geen voldoende genade vinden in de ogen van de meeste raadsleden, die zich dan ook uitspraken voor het voorstel van het college van B. en W. Na hun terugkeer uit Nieuw-Gui- nea zullen ongeveer 3000 dienst plichtigen met vervroegd verlof wor den gezonden. Onder hen zullen eventueel ook parate militairen zijn. Minister Visser (Defensie) heeft dit donderdagmiddag in de Tweede Ka mer geantwoord op vragen van de socialistische afgevaardigde Wierda. In 't algemeen zullen de militairen die vóór 19 april van dit jaar naar Nieuw - Guinea werden gezonden, nadat zij een speciale jungle-training kregen en de soldaten, die nog maai- korte tijd zullen moeten dienen, naar huis worden gezonden. Iedereen met groot verlof sturen zou wel wat al te ver gaan, vindt minister Visser. De patraatheid in NATO-verband was geschaad door de militaire versterking van Nieuw- Guinea, en het wordt nu tijd, aldus de minister, dit te herstellen. Wel krijgen alle militairen zogenaamd „ontschepingsverlof". Tegen het voorstel van het col lege van B. en W. stemden de he ren Dercksen (Pr. Chr.), v. d. Broek, van Eijl, Smits en van En gelen (allen K.U.), terwijl de overi ge twaalf leden van de raad zich vóór het voorstel van B. en W. uit spraken. Het was de heer van Eijl, (K.U.) die zich aan het begin van de dis cussie uitsprak, voor. verplaatsing van de te bouwen school, omdat z.i. de school aan de Coubertinstraat (invalsweg voor. Bloemenoord), die een drukke straat belooft te wor den beslist niet zo gunstig gelegen is. Bovendien, zo voerde de heer van Eyl o.a. nog aan, is het terrein aan de Coubertinstraat oorspronke lijk bedoeld als speelterrein voor de jeugd van Bloemenoord. Zowel de heren Dercksen (Pr. Chr.) als de heren van Engelen en Smits spra ken zich uit voor de heer van Eijl. Het uiteindelijk voorstel uit de raad van de heer van Engelen de school te bouwen aan de Olympiaweg werd, met twaalf stemmen tegen, verworpen. Tot leden van de Commissie van Advies inzake uitvoering van de woonruimte wet 1947 werden geko zen de heren Duij velaar, lid voor zitter, 17 stemmen; M. Faro, 17 stemmen; J. A. M. Kees, 16 stem men en een blanco; F. Kemperman, 17 stemmen; C. A. van Mosselveld, 17 stemmen. Aan de commissie, die op voorstel van de voorzitter, met twee leden werd uitgebreid, waar door het totaal aantal leden op ze ven komt te staan, werden toege voegd, de heren van Engelen, 14 stemmen en Meijs 13 stemmen. De voorzitter bracht het voorstel tot uitbreiding van de commissie naar voren, on aandringen van de heer Duijvelaar. In de afgelopen 4 jaar is aan 99 procent van de door de commissie aan B. en W. uitge brachte adviezen gevolg gegeven. De hierna volgende agendapun ten werden nagenoeg zonder dis cussie of zonder hoofdei, stemming door de raad aangenomen. Zo werd goedgekeurd het voorstel tot toe kenning van een premie op de voet van de premie-regeline .woningver betering en woningsplitsing, en de rekening over '61 van het Oudeman nenhuis te Baardwijk, die met een batig saldo van ƒ911,15 't jaar 1961 afsloot, terwijl medewerking werd verleend, overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, voor heroprichting van een voetmuur en aanleg van een beplanting rond de r.k. lagere school aan de Pastoor Kuijpersstraat. De kosten van deze voorzieningen worden begroot op 5.600. Aangekocht werden de panden Laageinde 44 en 46 van de weduwe R. J. Oomens, terwijl aan de N.V. Schuwer de panden 53, 53a, 53b en 55 (magazijn en een drietal wo ningen) voor de prijs van 67.004.- werden verkocht. Tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand werd be noemd, de heer A. H. de Laat. Tot slot werden nog een tweetal kredieten verstrekt, 'n krediet van 1.320 voor de aanbouw van een eenvoudige bergruimte aan het Ge meenschapshuis te Baardwijk en 'n krediet groot 2.540.- voor verbou wing van het woonhuis van de heer H. Brouwers, Victoriestraat 39. DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23 Donderdagavond omstreeks 6 uur is in Dijnsel, onder de gemeente St. Oedenrode de 76-jarige heer M. Smulders uit Liempde door een Bel gische bus, die arbeiders vervoerde, overreden. De heer Smulders liet drie bussen passeren, stak daarna over en werd gegrepen door de vierde bus. De man was op slag dood. Donderdag kwa men nog vier personen door het ver keer om het leven. Twee dodelijke on gelukken gebeurden te Someren. Voor schoolschoenen Werelddierendag 1962 Op 4 oktober de datum waarop zevenhonderd-zesendertig jaar ge leden de grote dierenvriend Fran- ciscus van Assisi stierf hopen wij wederom werelddierendag te geden ken. Nu worden er in deze wereld zoveel gedenkdagen gehouden, dat men wel eens de vraag hoort stel len of wij in dit opzicht „niet te veel van het goede hebben", temeer omdat de mensen van deze tijd met zulke geweldige problemen gecon fronteerd worden, dat de kwestie van de dierenbescherming daarbij.in 't niet schijnt te zinken. Nederland, zo wordt dan verder gezegd, heeft immers onlangs een nieuwe, moder ne wet op de dierenbescherming gekregen, waardoor de uitwassen op dit gebied niet alleen beteugeld, maar ook gevoelig gestraft kunnen worden. Hoewel er in deze redene ring ongetwijfeld een kern van waarheid schuilt, moeten wij toch nooit vergeten dat de positie van de dieren in onze samenleving nog al lesbehalve benijdenswaardig is. Voor degenen immers, die de die ren als objecten van winstbejag be schouwen, zijn er altijd nog moge lijkheden genoeg om door de mazen Koning Mohamed bij strijd gedood Koning Mohamed is vermoord en ligt begraven onder een puinhoop, die vroeger zijn paleis is geweest. Je men is een republiek. Alle macht in dit Arabische landje aan de zuidelijke ingang van de Rode Zee ligt nu in handen van een raad van revolutio nairen, allen militairen. Deze junta heeft met duistere toespelingen en boodschappen laten weten, dat Egyp te en Rusland in deze opstand aan de kant der revolutionairen staan. De verwoesting van het koninklij ke paleis en de dood van imam Mo hamed werden gevierd in de medede ling: „Wij beginnen een nieuw leven. Zij die u in het verleden zo hebben gekweld, zijn niet meer. Zij zijn dood en begraven. Zij konden niet meer ontsnappen aan de vuist van 't volk. Niemand zal u uw bezit nog afnemen. Blijft allen rustig en werkt samen met het leger." De opstand is uitgebroken in de nacht van woensdag op donderdag. Rebellerende troepen maakten zich meester van het radiostation van Sa na en zonden de verklaring uit „Wij hebben de nieuwe koning opgeruimd. Wij vragen het leger het land te lei den, totdat er een regering is ge vormd voor de vrije republiek Je men." van de wet te glippen en wat dan het lot van hun slachtoffers wordt, laat zich in de meeste gevallen niet beschrijven. Wie deze uitspraak overdreven mocht vinden, denke eens aan de berucht-geworden hon den- en kattenmarkten, die de af gelopen maanden in het centrum van de publiciteit zijn komen te staan. Natuurlijk; deze handel is zo lang er geen algemene maatrege len van bestuur tegen zijn genomen volkomen legaal, doch het is de grote vraag of hij ook moreel door de beugel kan. Wij weten allen, dat het overgrote deel van de op deze markten verhandelde dieren op de snijkamers terecht komt, waar het een gruwelijk lijden wacht. De vraag of de vivisectie voor medische doeleinden een absolute noodzake lijkheid is, kan door een leek moei lijk worden beantwoord, maar zelfs wanneer dierproeven onvermijdelijk zouden zijn, dan zal ieder welden kend mens dit gemartel toch als een noodzakelijk kwaad beschouwen. De kwestie van de vivisectie krijgt ech ter een uitermate bedenkelijk as pect, wanneer deze voor commer ciële doeleinden wordt toegepast, zo bijvoorbeeld voor de vervaardiging van steeds geraffineerder schoon heidsmiddelen. Alleen dit voorbeeld toont reeds aan, hoe weinig respect de mens voor het leven koestert, dat wij, naar het woord van Albert Schweitzer, vóór alles en boven al les eerbiedigen moeten. Wie deze dingen eens rustig over denkt en zich verder realiseert op hoeveel andere terreinen des levens die dieren door de mens worden ge ëxploiteerd, zal menigmaal een ge voel van schaamte niet kunnen on derdrukken. Wordt een mens on recht aangedaan, dan stelt de maat schappij hem in staat zich daar te gen te verweren, maar „het rede loze dier" is vrijwel altijd en on danks de wettelijke bepalingen over geleverd aan de nukken en grillen van de zogenaamde „homo sapiens". Dit is dan ook de reden, waaraan werelddierendag zijn bestaansrecht ontleent. De vierde oktober is er niet om dieren ziekelijk te verwen nen en te vertroetelen, maar om de mens gelegenheid te geven zich te bezinnen op zijn verhouding tat de ze, zijne medeschepselen. Vanzelf sprekend komen wij hier op het ge varieerde gebied der levensbeschou wingen, maar het is verheugend dat zowel de leiders der grote kerkge nootschappen als die der humanis tische stromingen in dit opzicht één zelfde geluid laten horen, niettegen staande zij de kwestie der dierenbe scherming uit verschillende stand punten benaderen. Uit deze eenheid van gevoelens blijkt tevens, dat dierenbescherming geen aangelegen heid is van sentimenteel aangelegde zieltjes, maar een kwestie waaraan geendenkend mens voorbij kan gaan. Vroeg of laat zal een ieder on-, zer zijn houding moeten bepalen te genover wezens, die precies zo hul peloos tegenover pijn, ziekte en dood staan als wij zelf, en wier lot gro tendeels in onze handen is gelegd. Mochten wij onze houding ten op zichte van deze medeschepselen nog niet hebben bepaald, dan brenge de vierde oktober ons er toe de goede keuze te doen en de daad bij het woord te voegen. SCHOEN EN Grotestraat 153 Waalwijk Tel. 2505 Het zevende "land - tevens het eerste van de reis - dat prinses Be atrix op het programma heeft, staan voor haar reeks bezoeken aan Azië is Perzië. Het is de bedoeling, dat de Prinses ook de Sjah zal bezoeken. Oorspron kelijk zou de Prinses samen met haar ouders en prinses Irene in Perzië op staatsiebezoek zijn gegaan in oktober. Dit werd uitgesteld wegens de aard bevingsramp. De reis van de Prinses zal thans waarschijnlijk voeren door Perzië, Pakistan, India, Thailand, dé Phillip- pijnen, Hongkong en Japan. Volgens het oorspronkelijke plan zou de Prin ses bijna anderhalve maand onderweg zijn. Donderdag zijn 79 nabestaanden van gesneuvelde en in ons land be graven Canadese militairen uit Ca nada op Schiphol aangekomen. Het ligt in de bedoeling van het Neder lands Oorlogsgraven Comité, dat zich hiervoor grote financiële offers getroost, enkele duizenden nabe staanden per chartervliegtuig naar Nederland te brengen. De gelden, die nodig zijn voor de ze reizen, worden grotendeels ver kregen uit de opbrengsten van de traditionele Klaprooscollecte (11 no vember). Negenenzeventig personen die op Schiphol aankwamen, moesten zelf 150 dollar betalen voor de retour vlucht, de ontbrekende gelden, als mede de volledige kosten van het verblijf, neemt de stichting voor haar rekening. De deelnemers wor den door medewerking van de Nij meegse bevolking ondergebracht op particuliere adressen te Nijmegen. Het programma is geheel afgestemd op het bezoek. Vrijdag werden de nabestaanden ontvangen door de burgemeester van Nijmegen, terwijl zaterdag be graafplaatsen werden bezocht. Op het programma staat voorts op 2 oktober een bezoek aan het Paleis te Soestdijk, waar de koningin het gezelschap zal ontvangen. De 29 miljoen kilo roomboter die nu nog in koelhuizen ligt opgeslagen, zal vanaf maandag vrijkomen voor de verkoop; de prijs zal 85 ct. per half- pondspakje bedragen. Het ministerie van Landbouw heeft dit donderdag middag besloten na een gesprek met vertegenwoordigers van het produkt- schap voor zuivel.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1