wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt van het Concilie een kleurrijke, maar bovenal een ontroerende plechtigheid Toenemende misdadigheid PI IIClU ASPRO' De „Middenstander" ageert tegen huidig cadeaustelsel BRILLEN L. Strafregels Oorzaken zijn moeilijk aan te wijzen Het werk van het Concilie Stijging van het spaarsaldo bij de Boerenleenbanken minder groot Laakbare houding van het groot winkelbedrijf? Noordelijke musici boos Conservatie congres aanvaardt E.E.G.-resolutie „De eenheid van Christus schijnt met een drievoudig licht" Ontroerd Nicht van de kerk Onheilsprofeten Geen radicaal verbod VAN MAARFN Dat is de Zaak voor Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: MAANDAG 15 OKTOBER 1962 84e JAARGANG No. 81 De rcho van het Zuióen Stoomdrukkerij ^{dredacteur: An toon Tielen JAN TIELEN Ejonumroer 1069687 verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief vcricht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 0416G-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Onder het overweldigend gebeier van alle klokken van Rome, van de machtige Bourdons tot de snel kleppende kloosterklokjes toe, is donderdagmorgen, de grandioze stoet van een kleine drieduizend prelaten uit alle wereldstreken de Sint Pietersbasiliek te Rome binnen getrokken, om een aan vang te maken met het door Paus Johannes XXIII bijeengeroepen Algemene Concilie van de R. K. Kerk, het tweede dat in het Vaticaan en ditmaal in de St. Pieter zelf wordt gehouden. De Concilievaders in witte koor- hppen en met witte mijters op ujiden zich verzameld, in de Zaal t Zegeningen, boven het reus je voorportaal van de Sint Pjeter. Rond half negen vertrok de iet vandaar, door het aan de basi- grenzende Vaticaanse paleis, "7de Koninklijke Zaal, om vervol- 7-; langs de trap van Berini af te ijlen naar het Sint Pietersplein. ;.,r je Romeinse geestelijkheid [ehagen had gevormd, vanaf de i- nzen deur van 't Vaticaan, naar hoofdingang van de Sint Pieter. jjarbuiten en daar omheen had- len duizenden en duizenden religi ën hun plaatsen gevonden, om 1 unieke schouwspel gade te slaan oet trapjes, kijkers, foto- en film rellen gewapend. Voorop in de stoet liepen de ge- leime Kamerheren in hun prach- uniformen, de Procuratoren "in het Heilig College, dan twee jescheiden figuren, de biechtvader de paus en zijn huisprediker, *ee monniken gekleed in hun een- Tüdig habijt. Na een aantal func- Bnarissen, het jongens- en man- mkoor van de Sixtijnse kapel in Mg en superplie, weer een aantal ëdigheidsbekleders van het hof, b vervolgens leden van de Kerke- ;e Rechtbank, de Rota. Hierna volgde een geheel aparte pep. Namelijk een priester met t tiara van de paus, een drager het wierooksvat, een subdia ken helpers met de pauselijke -->■aden.. Eerst dan begon de lange Koet van Concilievaders, Abten Ge- sraal, Prelaten Nullius, Abten idlius etc. De hoofdgroep werd gvormd door de Primaten Patri- L-chen en 't tachtigtal Kardinalen, fairingd door een edelwacht volg- de „seria gestatoria", de zetel narin de paus wordt gedragen, de ,but solanti", de vertrouwelingen nn de paus, die in het verleden eb zijn karos voorafgingen, liepen u vlak voor de „sedia gestatoria". 3e pauselijke zetel werd gedragen ioorde „sediari", in karmozijnrode Mtels. Paus Johannes was getooid ret zijn hoge gouden mijter, ter- vijl zijn handen waren gestoken rode handschoenen. De stoet verd besloten door de Prelaten van «Pauselijk Huis, zijn leken dig- litaissen, de algemeen oversten ia orde en congregaties. De pau- rlijke gendarmerie vormde een tibbele haag tussen de processie tide toeschouwers, terwijl de stoet vtrd geflankeerd door leden van k Zwitserse garde. Vertegenwoor- ti?«rs van 85 regeringen en inter zonale organisaties hadden van 'foren in de diplomatenloges van k Concilie-aula, welke in de basi- A is ingericht, reeds plaats geno- Keo. kwart voor tien maakte de zijn plechtige entree in de St. ff'er. Paus Johannes was zicht- ontroerd. Glimlachend beant- r':°r<ide hij de toejuichingen van leve de paus" en het handge- iap. b de basiliek wachtten de deel- •tteis aan de processie op hun frtsen de paus op. Ter hoogte van f Altaar der Confessie, bij het in tscbopsgewaad gestoken beeld Sint Petrus, knielde de paus, de "jjfT afgezet, op een bidstoel en te hymne tot de Heilige Geest, -■'• "Veni Creator Spiritus" aan. nog, vergezeld van kardinaal gerant, aan de voet van het spe- r"le concilie-altaar de gebeden 7., ,voormis gezegd te hebben, •af hij zich naar 2jjn troon op f Podium voor het hoogaltaar on- delbronzen baldakijn op de vier -Kehtige gedraaide kolommen, -«finaal Tisserant celebreerde -fop'verder aan het concilie-al- met pauselijke assistentie, de :.van de Heilige Geest. 5'het Laatste Evangelie van de ;ifH 'n ^et Latijn en Grieks voorgelezen, begon de eigen- openingszitting van het con- u toespraak ter opening van toncilie heeft Paus Johannes dat de Rooms-Katholieke llaar plicht acht „actief te Lg a' aan de christelijke een- ian Sr°otste zorg van het al- eoncilie is deze, dat het hei- rldeel van de christelijke leer worde behoed en doeltreffender onderwezen. De paus zei dat de Kerk de voor keur geeft aan het gebruik van het „geneesmiddel barmhartigheid" bo ven een strenge houding tegenover fouten. Zij treedt de noden van vandaag liever tegemoet met het demonstre ren van de waarde van haar leer dan met veroordeling. Zowel de eenheid der christenen als de een heid van 't mensdom moeten groei en volgens het plan Gods, die wil dat alle mensen worden gered. Een volkomen eenheid kan „niet zonder de hulp van de gehele geopenbaar de waarheid, waarmee de ware vre de en het eeuwige heil nu eenmaal verbonden zijn, worden bereikt", „Het is jammer, dat het gehele christelijke gezin deze zichtbare eenheid in de waarheid nog niet ten volle heeft bereikt. De Rooms- Katholieke Kerk acht het daarom haar plicht actief hieraan te wer ken, opdat het grote geheim van deze eeneid, die Jezus Christus met die niet-christelijke geloofsovertui gingen aanhangen zijn bezield". „Het is een bron van ernstige zorg, te zien dat het grootste deel van het menselijk ras hoewel alle mensen die geboren worden door het bloed van Christus verlost zijn nog geen deel heeft aan de bronnen van Goddelijke genade die in de katholieke kerk bestaan. Bij de dagelijkse uitoefening van ons herderlijke ambt moeten wij soms tot onze grote spijt luisteren naar de stem van personen, die, hoewel brandend van ijver, met niet al te veel gevoel voor onderscheid be gaafd zijn. In deze moderne tijd kunnen zij niets anders zien dan draaierijen en vernietiging: zij zeg gen. dat ons tijdperk, vergeleken met voorbije tiiden, steeds slechter wordt, en zij gedragen zich alsof zij niets uit de geschiedenis geleerd hebben, en alsof ten tijde van de vorige concilies de christelijke ge dachte en manier van leven en de godsdienstvrijheid volledig triom feerden. Wij voelen dat wij het niet eens kunnen zijn met deze sombere profeten, die altijd rampen voor spellen, alsof het einde der wereld nabij zou zijn". De paus zei dat eerder gehouden algemene concilies „dikwijls wer den gehouden onder de moeilijkste omstandigheden, veroorzaakt door tussenkomst van burgerlijke auto riteiten". Paus Johannes drukte zijn „diep ste bezorgdheid" uit over het feit „dat zeer veel bisschoppen die ons ao dierbaar zijn hier door hun af wezigheid opvallen, omdat zij ge vangen gezet zijn, wegens hun trouw aan Christus, of door andere beperkingen worden gehinderd." FRANS BEGIN VAN LIBERALISATIE VERVOER Ingaande 1 november maakt Frankrijk een begin met het libera liseren binnen de EEG van grens overschrijdend vervoer. Uit een mededeling van het Franse minis terie van vervoer en openbare werken blijkt, dat geen vervoer- autorisaties meer nodig zullen zijn voor transporten van en naar lucht havens indien de luchtdiensten ver legd zijn. Ook het vervoer van bagage in aanhangwagens achter personen auto's en vervoer van en naar luchthavens van welke aard dan ook zal na 1 november geen Franse autorisatie behoeven. In de Franse stad Dyon zijn vier jonge scooterberijders wegens over treding van de maximum-snelheid in het centrum van de stad gestraft met 't 500 maal moeten overschrij ven van de desbetreffende bepaling van de politieverordening. Pas daarna kregen zij hun voertuig terug, met de waarschuwing dat zij bij herhaling 1000 „strafregels" zul len moeten schrijven. Zaterdag is het donderdag plechtig geopende algemene concilie zijn eerste beraadslagingen begonnen. Iedere week volgen dan de algemene vergaderingen' op maandag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag, totdat op het Mariafeest van 8 december de eerste fase afgesloten wordt. Tussen die algemene vergaderingen door zijn er de commissie-ver gaderingen, waar het moeizame werk van het overleg op nog inten sievere wijze gedaan wordt en waar de uiteindelijke redactie der besluiten tot stand komt. Het concilie biedt een overleg op wereldformaat. Nog nooit in de geschiedenis der kerk is de gehele wereld in zulk een groten getale en met zoveel bisschoppen vertegenwoordigd geweest. Het aantal deelnemers aan het Tweede Vatikaanse Concilie is al viermaal zo groot als dat van het Eerste Vatikaanse Concilie in 1869/1870. Alle landen, naties en rassen zijn aanwezig. Het concilie is de representatie der wereldkerk. Het velt beslissin gen, die onfeilbaar zijn en verplicht voor alle gelovigen. De problemen, waarvoor dit best voorbereid concilie der historie staat, zijn onoverzienbaar, maar naar de wil van Paus Johannes zal het concilie toch vooral drie doelstellingen nastreven de ontwik keling van het christelijke geloof, vernieuwing van het christelijk leven en aanpassing van de geloofsverkondiging en beleving aan de eisen, die bijzonder deze tijd stelt. vurig gebed op de vooravond van zijn offer aan de Vader afsmeekte, worde vervuld". De paus zei, dat de eenheid die Christus voor ziin Kerk wilde met een drievoudig licht schijnt. De eer ste straal is de eenheid van de Rooms-Katholieken onderling, „die altijd voorbeeldig en standvastig moet zijn". De tweede straal is: „de eenheid in gebed en vurig verlan gen, waarmee die Christenen, die van deze apostolische stoel zijn ge scheiden, streven naar vereniging met ons". Ten derde is er „de een heid in achting en respect voor de Katholieke Kerk, waarmee degenen De slechte opbrengsten van de oogst hebben niet nagelaten invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van de spaargelden bij de Boeren leenbanken aangesloten bij de Coö peratieve Centrale Raiffeisen bank te Utrecht en de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven. De stijging van het spaarsaldo in de maand september is bij deze beide instellingen dan ook minder groot geweest dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. In de afgelopen maand werd f 190 miljoen gestort en f 157 mil joen terugbetaald, zodat er een spaaroverschot kon worden geno teerd van f 33 miljoen, te vergelij ken met f 43 miljoen in september 1961. In de eerste negen maanden van 1962 werd bij de gezamenlijke land bouwkredietinstellingen f 347 mil joen meer gestort dan terugbetaald, tegen f 366 miljoen in dezelfde pe riode van 1961. Het aantal misdrijven neemt hand over hand toe. Bijna dagelijks kunnen we lezen van aanrandingen, moorden, verduisteringen, om van gewone in braken maar niet eens meer te spre ken. Grote oplichterijen en andere vermogensdelicten zijn al steeds weer kerende verschijnselen geworden, van moorden uit ruzies ontstaan nemen we al nauwelijks meer kennis, bij aanrandingen zijn we reeds geneigd ons af te vragen hoeveel schuld er bij het vrouwelijke slachtoffer ligt. De rubriek misdaden is zo dage lijkse kost geworden, dat slechts zeer uitzonderlijke nog opvallen en onder werp van gesprek kunnen vormen. We kunnen ook niet meer zeggen, dat men de bedrijvers van misdaden al leen in de onderwereld moet zoeken of bij geestelijk onvolwaardigen, ze komen ook voort uit de z.g. betere milieus. We herinneren b.v. aan de Baarnse moordzaak en aan de ver schillende boekhouders, bankemplo- yé's en penningmeesters, die gelden verduisterden nadat ze jarenlang een vertrouwenspositie hadden bekleed. Zelfs hoge gemeenteambtenaren schijnen er weinig bezwaren in te zien om het rijk (voor miljoenen?) op te lichten. Dat leren we in Nijmegen. Ieder weldenkend mens moet zich toch wel eens gaan afvragen wat kan de oorzaak zijn van deze vloed golf van wandaden en kunnen andere maatregelen hieraan paal en perk stellen? Voor de oorzaak kunnen we moei lijk algemene punten aanwijzen, al moeten we uit het verschijnsel wel concluderen, dat er kennelijk sprake is van een verminderd norm- en fat soenbesef en van minder verantwoor delijkheidsgevoel. Moet het cadeaustelsel worden verboden Deze vraag heeft het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen zich gesteld blijkens 'n publikattie in 't maand blad „De Middenstander". Een ra dicaal verbod wil het verbond niet. Wel moet de wet beperking cadeau stelsel worden herzien. Daarbij dient dan te worden verboden: ar tikelen cadeau te geven met bijbe taling, terwijl ook de winkelwaarde van deze artikelen bij de reclame moet worden vermeld. In de publikatie van het N.V.M. wordt de methode van grootwinkel bedrijven om tegen sterk gere duceerde prijzen, gekoppeld aan spaarregelingen, koelkasten, mi xers, speelgoed etc. te verkopen laakbaar genoemd. Men ontziet zich hierbij niet, aldus „De Midden stander", om klantenbinding te be vorderen door middel van het prijs geven van de marges van bonafide ondernemers uit andere branches. Een radicaal verbod zou inhou den, dat elke mogelijkheid van een verkoopactie, winkelweek of iets dergelijks wordt uitgesloten. Het verstrekken van cadeaus met bij betaling is naar voren gekomen sinds de wet beperking cadeaustel sel werd ingevoerd. Daarbij werd verboden branche-vreemde artike len ten geschenke te gexen aan consumenten, uitgezonderd de arti kelen van zogenaamde geringe waarde. De bijbetaling bij het verkrijgen van de zgn. cadeaus wordt toege past, omdat anders de spaartermijn voor de consument te lang zou wor den, waardoor de attractie van het sparen snel zou verdwijnen. De sug gestie „ver beneden de winkelwaar de" is een onbewezen slagzin in de reclame voor spaarregelingen, al dus „De Middenstander". Als oplossing geeft het maand blad van het N.V.M. de herziening van de wet cadeaustelsel. De con sument zal dan tot de laatste bon moeten sparen voor een koelkast of ander duur gebruiksartikel. Deze vorm van cadeaugeven of klanten binding zal de aantrekkelijkheid ervan sterk afkoelen. Over 't vraag stuk van 't vermelden van de win kelwaarde van het cadeau te geven artikel zal het laatste woord nog niet gesproken zijn, meent „De Middenstander", maar een verdere regeling van 't cadeaustelsel wordt steeds urgenter. Het N.V.M. meent, dat de ont wikkeling van het cadeaustelsel dwingt tot stappen, zowel ter voor koming van ondergraving van de bonafide handel met wier artikelen wordt gestunt, als ook ter bevorde ring van een gezonde mededinging in het belang van de ondernemer en consument. Is dit nog een gevolg van de oor log of een nevenverschijnsel van de z.g. welvaartsstaat waarin wij leven? Het kan zijn, dat de oorlogsjaren er toe hebben bijgedragen om zich min der gewetensvol te gedragen. Een oorlog verlaagt het normbesef en misschien is dit des te meer het geval nu er, ook nadien, onder de dekman tel van politieke bedrijvigheid, de ergste misdaden zijn en worden be gaan, die in vele gevallen tot geen be straffing leiden, ja zelfs in sympa thiserende kringen vergoeilijking vin den. Kan het ook voortkomen uit de gemakkelijker levenswijze, die de welvaartsstaat ons biedt, waardoor 't menselijk geweten zich minder sterk laat gelden en men gemakkelijker on eerlijkheden begaat om aan nog meer verlangens te kunnen voldoen? Ook dat is indenkbaar. De welvaart leidt ook tot groter jaloezie. Afgezien van dit alles zijn er ieders persoonlijke facetten van diegenen die tot misda den komen, zowel van psychische als van materiële aard, van persoonlijke invloeden en van omstandigheden. De oorzaken zullen in vele gevallen niet gemakkelijk te onderkennen en nog minder te ondervangen zijn, maar ook de mindere geneigdheid om de gods dienstige opvoeding te beluisteren, kan hier een belangrijke rol spelen. Velen neigen tot de overtuiging, dat de vermeerderde misdadigheid vooral ook een gevolg is van de te lichte strafmaat die wordt toegepast. Enkele jaren gevangenis voor een flink vermogensdelict acht men niet afschrikwekkend genoeg om menig ander tot voldoende waarschuwing te strekken. De wijze waarop het „verminderd toerekeningsvatbaar" wordt toege past, acht men zeker geen remedie tegen de misdadigheid. Dat is echter een moeilijke kwestie. Er zijn onge twijfeld gevallen waarin het psychia trisch rapport er toe heeft bijgedra gen, dat de delinquent, na het uitzit ten, zijn straf als een waarschuwing heeft opgevat en hij niet in dezelfde omstandigheden is vervallen als voor dien. Anderzijds houdt de strafmaat, waarbij ernstig rekening werd gehou den met de prychologische omstan- De musici aangesloten bij de Ne derlandse Toonkunstenaarsbond in het Noordelijk Philharmonisch Or kest hebben er protest tegen aan getekend, dat het bestuur van het orkestenverbond nog steeds de in druk zou wekken, dat het orkest aangesloten zou zijn bij dat ver bond. De brief die aan het bestuur van het orkestenverbond is gezon den en door een 40-tal musici was ondertekend, luidt: „ondergeteken den, leden van het Noordelijk Phil harmonisch Orkest, zijnde de grote meerderheid, delen u mede er be zwaar tegen te hebben dat u langer doet voorkomen als zou ons orkest aangesloten zijn bij het orkesten verbond. Dit temeer daar wij allen reeds lang geen lid meer zijn van uw vereniging." Na het uittreden van het Bra bants Orkest, het Residentie Orkest en het Noordhollands Philharmo nisch Orkest (het Frysk Orkest was nimmer aangesloten), betekent de stap van de Groningse musici dat thans vijf orkesten geen deel uit maken van het verbond, terwijl ook digheden, natuurlijk niet voldoende waarschuwing in voor anderen, die dan kunnen menen, dat „het" hen ook hoogstens 'n paar jaar kan kos ten. We mogen daarbij zelfs niet ver geten, dat het begrip gevangenisstraf ook reeds veel van zijn angstwek kendheid heeft verloren sinds dit zo veel menselijker wordt toegepast. In ieder geval schijnt de angst voor „het gerecht" verminderd te zijn. We zien dat o.m. aan de onverantwoor delijkheid waarmee nog in het weg verkeer wordt opgetreden. En in de onderwereld is dit begrip al lang ge devalueerd. Daar speelt men al eigen DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23 rechter, wetend dat de echte rechter er nooit het ware van zal horen. Dit alles legt op regering en justitie een zware taak. De leek kan nauwelijks beoordelen welke maatregelen tot een remedie zouden kunnen leiden. Dat er strengere maatregelen nodig zijn, wordt echter zeker gewenst geacht. Maar ook voor ouders en opvoeders ligt hier een belangrijke taak. Verko in de overige orkesten een soort gelijke ontwikkeling plaats vindt, zo wordt van de zijde van de Ne derlandse Toonkunstenaarsbond megedeeld. Het partijcongres van de Britse Conservatieve (regerings)partij te Llandudno in Wales heeft met over weldigende meerderheid een reso lutie goedgekeurd waarin de vor deringen worden toegejuicht die gemaakt zijn bij de onderhandelin gen in Brussel over toetreding van Engeland tot de Europese Econo mische Gemeenschap. De resolutie, waar nog geen 12 van de 4500 afgevaardigden tegen stemden, spreekt vertrouwen uit in de vastberadenheid van de regering om voldoende verzekeringen voor het Gemenebest en de Britse part ners in de E.V.A. (Europese Vrij handels-Associatie) te verkrijgen. Een anti-amendement werd met slechts 50 stemmen voor verworij pen.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1