Elke mode heeft haar eigen foundation Bevolkingsonderzoek op T.B.C. Noord Brabantse Bond van het Wit Gele Kruis streeft naar meer gespecialiseerde krachten Situatie op arbeidsmarkt baart zorgen Verdonk's schoenmakerij DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 OKTOBER 1962 Aanzienlijke stijging van het aantal leden Geestelijke overbelasting Reorganisatie Goede verhoudingen bijzonder belangrijk De tijd van ingeregen wespen tailles is gelukkig reeds lang voorbij. De mode van nu legt het accent op het typisch vrouwelijke en vraagt vlotheid en vrijheid van beweging. Dit corselette geeft U die vrij heid en is op 'n prettige manier figuur-corrigerend. Gemaakt van nylon-elastiek met voorgevormde b.h. van „invi- sinet" het wonderlijke mate riaal, dat altijd zijn oorspronke lijke vorm behoudt, ook na vele malen wassen. Voor japon- VU maten 38-46 w DAMESHAKJES klaar tarwljl U wicht Bureau Jan Tuerlings Het geheimzinnige geval Blythe De Noord-Brabantse Bond van liet Wit-Gele Kruis deelt in het jaarverslag mee, dat het er naar streeft de allround districtsver pleegsters te vervangen door gespecialiseerde krachten. Dit in ver band met de eisen van de tegenwoordige tijd. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat bij de 183 bureau's 25127 leden zijn ingeschreven, wat een stijging betekent van 11.000 leden. De wijkverpleging had in 1961 33.650 patiënten. Professor A. J. de Haas uit Leiden hield in deze jaarvergadering een inleiding over de „Onontwikkelde gebieden tegen de achtergrond van de wereldge zondheidszorg". Dokter Mol wees in zijn openings rede op de belangrijkheid van de wijkverpleegsters, die wegens ge brek aan ruimte deze vergadering niet bijwoonden. Er zou enorm veel te zeggen en te schrijven zijn over al de activiteiten van de wijkver pleegster, die haar taak zo gevari eerd maar ook zo gecompliceerd maken, zowel in physiek als in psy chisch en geestelijk opzicht. Aan het bezwaar van de geeste lijke overbelasting, die steeds hoge re eisen aan haar deskundigheid en techniek gaat stellen, kan, aldus dr. Mol, op de eerste plaats tegemoet gekomen worden door een meer aangepaste opleiding van de wijk verpleegster. Hij sprak hierbij de hoop uit dat deze minister het niet zal laten bij het signaleren van een achterstand in de Memorie van Toe lichting op de begroting. Het wordt tijd dat men nu eindelijk eens door tast en dat men op de tweede plaats komt tot een goede coaching van deze onverzienbare taak, waarbij de wijkverpleegster aanspraak kan ma ken op leidmg en supervisie. Meer dan ooit heeft de wijkverpleegster behoefte aan bijstand, aan een rug gesteun in 't moeilijke werk, waar bij ze moet kunnen terugvallen op de gespecialiseerde hulp van de dis trictsverpleegster. De heer Mol meende dat het van een goed inzicht getuigde dat de Al gemene Vergadering vorig jaar in principe instemde met het voorstel van het Bondsbestuur, om bij de reorganisatie van het werk van de districtsverpleegsters, deze super visie ook tot gelding te brengen. Dit besluit is op het moment bij zonder actueel, nu sinds 1 oktober de reorganisatie van het werk van de districtsverpleegsters werd door gevoerd. Hiermee is een geheel nieuwe koers ingeslagen, die wezen lijk verschilt met die welke 20 jaar lang gevolgd is. De beslissing in deze richting is voortgevloeid uit de overtuiging, dat dit werk van de districtsverpleegsters niet alleen kwantitatief zodanig is uitgedijd, dat het systeem van de polyvalente functie niet meer te hanteren was, maar veeleer dat er een kwantita tieve verschuiving zich geleidelijk aan het voltrekken was, die mee bracht een grotere deskundigheid en een aparte bekwaming voor elk van de specifieke diensten. Hiervoor was het beschikken over nieuwe methodieken, nieuwe inzichten en socio-psychologische vraagstukken en over moderne technieken onmis baar. De aanvulling die het korps dis- trichtsverpleegsters dit jaar eindelijk kreeg, zal buitengewoon moeilijk zijn te realiseren op het gewenste niveau, zolang de Hogere Verpleeg- stersschool in Nijmegen, die op dit gebied de eerste tien jaren van haar bestaan enorm baanbrekend werk heeft verricht, in kwantitatief op zicht niet in de behoefte kan voor zien. Voor de wijkverpleegsters zal deze geheel nieuwe opzet met zich mee brengen dat men in plaats van met één, zoals dat tot nu toe het geval is geweest, met vier verschillende districtsverpleegsters te maken krijgt, terwijl voor de districts ver pleegster zelf in het nieuw gekozen stelsel het voordeel zit, zich meer te kunnen concentreren op één on derdeel of een groep van activitei ten, die sociaal geneeskundig gezien bij elkaar horen. De provincie Noord-Brabant is in twintig reeds bestaande districten ingedeeld. Het blijkt evenwel on mogelijk om binnen afzienbare tijd alle steden en grotere plaatsen de beschikking te geven over een full time districtsverpleegster, zodat voorlopig alleen de steden Breda, Tilburg, Den Bosch en Eindhoven de beschikking krijgen over een full time. Voor de sociale hygiëne is de pro vincie dus verdeeld in twintig dis tricten, voor de sociale geneeskunde in negen en voor de tuberculose bestrijding in tien, alle met een ge specialiseerde districtsverpleegster. Voor de sociaal-psychiatrische dien sten blijft voorlopig de oude inde ling gehandhaafd, n.l. acht. Een bij zonder voorname factor die hierbij een rol gaat spelen is niet alleen de deskundigheid van de districtsver pleegster, maar tevens en vooral de goede menselijke verhouding die hierbij moet spelen tussen districts- en wijkverpleegster. Er is beraad nodig zowel op be stuurlijk als op functioneel niveau j en liefst in combinatie tussen de plaatselijke besturen en wijkver pleegsters, tussen wijkverpleegsters •.en districtsverpleegsters en tussen districtsverpleegsters en verschil lende commissies. „De steeds voortdurende spanningen op de arbeidsmarkt bemoei lijken de verwezenlijking van de doeleinden van de economische politiek en wel in het bijzonder die van de economische groei. Hoe wel de huidige toestand vanzelfsprekend verkozen moet worden boven die, waarin werkloosheid heerst, zo is hij toch een bron voor uitwassen die de werkgeversorganisaties en naar ik aan neem ook de werknemersorganisaties zorgen baren". Aldus de heer H. J. de Koster, algemeen voorzitter van het „Ver bond van de Nederlandse Werkge vers", in zijn jaarrede, uitgesproken tijdens de donderdag in Eindhoven gehouden algemene ledenvergade ring van het verbond. NEDERLAND IS GEEN „GOEDKOOP" EILAND MEER Sprekende over het nationaal conjunctuurbeleid tegen de achter grond van de EEG kwam hij tot de conclusie, dat in steeds mindere mate ons land een goedkoop eiland is. „Ons loonkosten-niveau ^na dert, mede door de arbeidstijdver korting en de revaluatie, het niveau in de partnerlanden steeds dichter. Eigenlijk verontrustend dicht." Na te hebben gewezen op de dui delijk waarneembare daling van de winstmarges en daarmee van het SITUATIE OP ARBEIDSMARKT BAART ZORGEN toekomstig niveau van de investe ringen, merkte de heer de Koster o.m. op, dat, wil de industrie struc tureel in dezelfde mate de essen tiële bijdrage blijven leveren voor de welvaart van ons gehele volk, uit een oogpunt van werkgelegen- heidspolitiek bij een voortgaande bevolkingsaanwas de investeringen zullen moeten blijven stijgen. In vesteringen, aldus de inleider, wel ke voor een belangrijk deel gericht zullen moeten zijn op verhoging van de produktiviteit. KOSTENBEWAKING BEPLEIT Het is een nationaal belang, dat een verdere aantasting van de mar ges, voor zover dat mogelijk is, wordt voorkomen, meende de voor zitter. Hij stelde voor het beleid in de naaste toekomst de matiging van de loonkostenstijgingen cen traal en benadrukte dat de werkge vers, juist in het kader van de kos tenbewaking, een van hun natuur lijke taken hebben. Immers blij vend onvoldoende winsten en mar ges leiden tot onvoldoende bereid heid en mogelijkheid om de voor de groei noodzakelijke investeringen tot stand te brengen. De geringe ruimte welke de stijging van de produktiviteit voor 1963 oplevert, is in wezen reeds verbruikt. De over heid blijkt een open oog te hebben voor de gevaren verbonden aan een voortgezette stijging van de ar beidskosten. Wij dienen onze volle steun te geven aan pogingen om te komen tot een bij deze situatie pas send beleid. GEEN VERDERE WERKTIJDVERKORTING Over de matiging in de loonont wikkeling zei de heer de Koster, dat deze zonder enig effect zou blij ven indien thans de werktijd een verdere verkorting zou ondergaan. „Met het oog op onze concurrentie positie kan een verdere verkorting van de werktijd geen punt van dis cussie uitmaken." DEN BOSCH EINDHOYEN TILBURG HELMOND Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur van Waalwijk, in overleg met de stichting Ts.O.T.U. besloten in deze gemeente weer 'n bevolkingsonderzoek op T.B.C. te doen plaats vinden. De laatste doorlichting der bevolking op T.B.C. is geschied in 't jaar 1959, doch de ervaring heeft geleerd, dat, wil een dergelijk onder zoek resultaat hebben, dit regelmatig moet worden herhaald. In tegenstelling met vorige gele genheden, toen de doorlichting in lokalen plaats vond, geschiedt deze thans in een doorlichtingswagen, die op vier verschillende plaatsen in de gemeente gestationneerd wordt, en wel als volgt: 1821 december 1962 op 't kerk plein aan de westzijde van de nieu we St. Antoniuskerk; 24 januari 1963 op 't plein hoek Heermanslaan—v. Heijstlaan te v.m. Baardwijk; 79 januari 1963 in de v. Duven- voordestraat te v.m. Besoijen (9 jan. 11 tot 12 uur en 1416 uur); 9—16 januari 1963 op het Vredes- plein aan de zijde van het Medisch Centrum (9 jan. 17.3020.00 uur). De uren van doorlichting zijn van 's morgens 1112 uur, 's middags 5.30 tot 8 uur, behalve op 16 jan. 1963, wanneer alleen v.m. van 11 tot 12 uur doorgelicht wordt. Indien voorkeur gegeven wordt aan een bepaald dag-gedeelte, kan dit links onder op het enquête-for mulier worden opgegeven, met ver melding van morgen, middag of avond. De avonduren zijn uitslui tend bestemd voor hen, die overdag beslist verhinderd zijn. Het onderzoek strekt zich uit tot alle personen boven de leerplichtige leeftijd. ENQUÊTE-KAART Door middel van verspreiding van een huis-aan-huis-circulaire, wordt de bevolking op de hoogte gebracht van alle punten die voor het onder van 2 tot 4.30 uur en 's avonds van zoek van belang zijn. Bovendien ontvangt elke persoon die voor het onderzoek in aanmerking komt een enquête-kaart, die hij verzocht wordt binnen een week ingevuld te rug te zenden met de mededeling of hij al dan niet aan het onderzoek wenst deel te nemen. Hierop zijn nog enkele vragen gesteld, die mede voor het onderzoek van belang zijn. De medewerking van de bevolking wordt ingeroepen om deze kaarten vooral tijdig terug te zenden, daar dit de voorbereidende werkzaam heden zeer vergemakkelijkt. Dank zij een krachtige bestrijding is deze volksziekte in belangrijke mate teruggedrongen kunnen wor den; toch worden nog regelmatig nieuwe gevallen ontdekt, waardoor grote waakzaamheid geboden blijft. Een der krachtigste bestrijdingsmid delen is de regelmatige doorlichting der bevolking, waardoor nieuwe ge vallen tijdig aan het licht komen en meestal in korte tijd afdoende be streden kunnen worden. Hopelijk zal de Waalwijkse bevol king in deze haar plicht verstaan en niet alleen in zijn persoonlijk, maar ook in het algemeen belang aan de oproep tot doorlichting ge volg geven. Alleen Hoekeinde 12 Waalwijk Voor advertenties en «bonnr- menten blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Beurdenstr. 8. TeL 2002 KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bladen worden advertenties tegen de geldende tarieven opgenomen Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonné's aan ons bureau: Dr. van Beurdensgtnut 8 FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN 51) „Hè liet Jefferson horen en zette zijn glas, halverwege naar z'n mond, weer op tafel. „Datbegon Harold Launders, die een moment recht in het gelaat van de blonde vrouw staarde. „Hèzei ook de commissaris en keek met één dichtgeknepen oog en één opgetrokken wenkbrauw naar Jefferson. Een gevoelige schop tegen zijn scheenbeen hem door Jefferson toe gediend, deed hem zijn verdere ver bazing tijdig inslikken. De commis saris, die ongemerkt naar de blonde gratie loensde, hief gelijktijdig zijn glas voor de starende ogen van Launders, teneinde hem het uit zicht te beletten. „Vooral kalm zijn en heel gewoon doen", siste hij hem toe. Nadat ook de donkere begeleider had plaats genomen, hervatte zich het geroezemoes in de zaal het orkest begon een opwindende rum ba te spelen, de paren begaven zich naar het parket van de dansvloer. Het drietal zag dat er 'n fles cham pagne in een koeler op een tafeltje van het birljante paar werd ge plaatst. Met een knal vloog de kurk van de fles en de donkere cavalier en zijn dame namen een dronk, na dat ze de glazen hadden geheven. Bij die behandeling kreeg het drie tal enkele momenten het gelaat te zien van de vrouw na haar dronk leunde ze weer achterover in de box. Ondanks de afstand welke hen scheidde van haar zitplaats, hadden ze geen moeite vast te stel len dat de vrouw beslist geen alle daagse schoonheid was haar huid was, naast het gebruinde van haar begeleider opmerkelijk blank, de straplessjapon liet de welgevormde, albasten schouders geheel vrij. Jefferson verschoof zijn stoel met dezelfde bedoeling, als toen Bloom- bury zijn arm met zijn glas voor de ogen van Harold Launders had ge heven. „Nu, Harold", fluisterde hij, „hoe vindt je dat zwart naast dat albaste blank?" En direct daarachter: „Be heers je vooral". De commissaris boog zich voor over en sprak grijnzend, terwijl er lichtjes in zijn ogen fonkelden: „Wel Harold, wat zou je er van denken? Criterium is de dertiende kroeg. Maar Harold Launders antwoord de niet. Hij had het merkbaar te kwaad met zijn zenuwen. De rumba was beëindigd, het drie tal bemerkte dat de orkestleider hij was hetzelfde type als de don ker gekleurde cavalier een korte glimlach in diens richting zond. Daarna tikte de orkestleider met zijn strijkstok en werd een tango ingezet. Er gingen niet al te veel paren naar de dansvloer. Het waren slechts vijf paren en een daarvan werd gevormd door de donkere vreemdeling met zijn dame. Van alle kanten rekten zich mannen- halzen en gedecolletteerde dames ruggen toen het paar zich naar het midden van de zaal begaf. Het was heel stil in de zaal geworden toen de lange donkere man met een charmante en verzekerde glimlach zijn mooie partnerin feilloos over de gladde vloer geleidde. Een ieder keek bewonderend toe met welk 'n volmaaktheid 't danspaar de moei lijke figuren danste. Op een mo ment dansten ze, met hun gelaat naar het drietal gekeerd, hun rich ting uit. Jefferson fluisterde Harold toe: „Kijk onverschillig, Harold niet zo boos". „Kijk", mompelde deze, ziedend van opwinding en ergernis. „De lady is omhangen met een dubbel snoer paarlengeld plentyge stolen van mijn.." „Drink je glas leeg!" siste Jef ferson hem toe. Ondertussen bestu deerde hij scherp het gelaat van de vrouw. Het viel overigens geheel niet op, dat het drietal zich naar elkaar overboog in de gehele zaal werd druk gefluisterd over 't danspaar. „Hoe vinden jullie haar?" vroeg Jefferson. Harold Launders zweeg en knarste op zijn tanden. De com missaris wreef met de hand over zijn gladde schedel en kneep één oog toe. „Een volmaakte schoonheid, Jef". „Hm", deed Jefferson, „volmaakt is een groot woord, maar ze mag er zijn. En Blake, anders niets opge merkt?" „Wel Yellow, als je bedoelt haar zonnige glimlach ontbreekt juist Blake. Of beter gezegd de engel kijkt erg be drukt. „Niemand die weet, wat wij weten, zal zich daarover verbazen". Jefferson keek Launders scherp aan en zei: „Die vrouw levert een innerlijke strijd, Harold. Laat het vaststellen van dit feit op onze laatste fuifavond dan het winstpunt voor ons zijn". Launders schonk zich een glas vol en dronk het schielijk op. „Ik weet 't niet meer", mompelde hij en fronste een diepe rimpel in zijn voorhoofd. „Ik weet alleen dat ik hevige hoofdpijn heb, het wordt me hier te benauwd". „Mij ook", grinnikte de commis saris. Harold excuseerde zich, hij moest naar het toilet, doch eerst wenkte hij de kellner, die hij met een roy ale fooi betaalde. „Wat nu Jef?" vroeg Bloombury, toen Launders vertrokken was. „We moeten weten waar 't schone paar bivakkeert, Bloom. „Ik heb je hulp nodig kun je 't verant woorden?" „Zal wel lukken, Jef. Ik zal Smith even bellen voor een van mijn mannetjes om hen te schadu wen." „Vooral uiterst discreet, Bloom. „Natuurlijk, een luxe wagen". De commissaris wilde zijn vriend graag van dienst zijn, zoveel in z'n vermogen lag, ofschoon hij oprecht moest bekennen, dat hij de hard nekkigheid van Jefferson uitermate bewonderde zonder diens hoop op een mogelijk welslagen nochthsn te delen. Maar zelfs al zou son niet slagen en al zijn moeizaam werk finaal vergeefs zijn geweest, dan nog „Wat nu verder, Jef?" fluistert; hij. Jefferson haalde de schoudffi op. „Nog maar steeds wachtel Bloom. Wachten en hopen opfc- of andere gril van vrouwe Fortuna Jefferson en commissaris Bloom bury hadden zich op tactische wip losgemaakt van Harold Launder» nadat ze Criterium hadden verlate- „Wat gaat u nu verder doen! Kunt u wel iets doen?" Dit had hij op norse toon ge#* „Neen", hadden de commiss^ en Jefferson hem kort en duideli!1 te verstaan gegeven. Ze konden-' derdaad niets doen, althans niets dat op enigerlei actie geleek. In ieder geval, hadden ze hem zekerd, zouden ze het contact ®- het echtpaar niet verliezen. M* nu moest hij begrijpen, dat hun gen thans niet verder konden men gaan en hij de rest in vol vtf- trouwen aan hen moest overlag Launders had het sportief opge^ men, hoewel hij in een stemn^ was, om de Italiaanse of Cubaan* tangodanser op staande voet een partijtje boksen uit te nodigt (Wordt vervolg-

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2