wAAlwijkse en UnqstRMtse cour Ant Uit do Langstraat Raamsdonk dorp krijgt geen rechtstreekse verbinding met de Nieuwe Langstraatweg Raadhuisstraat zal worden afgesloten Gemeenteraad Raamsdonk start van het Bedrijfsapostolaat een feit MAANDAG 15 OKTOBER 1962 84e JAARGANG No. 81 Mgr. Rooijakkers verrichtte de inzegening gezellig „home troetelkind inbreng van beide kanten Drunen College van B, en W. oppert ernstige bezwaren: leefbaarheid in gevaar viaduct meer westelijk herziening uitbreidingsplan 100 meter: 1996 pt. 1945 pt. 1876 pt. 1803 pt. 1944 pt. 1872 pt. 1774 pt. 1422 pt. Nieuwkuijk Vlijmen De tcho vAn het Zuióen Uitgever. ffaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN ^nummer 1069687 ojt blad verschijnt 2 x per week Jgérïcht-1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" De nieuwe woning van Bedrijfs- Aalmoezenier M. Janssen, - bo ven de Boerenleenbank aan de Markt, - die te bereiken is via de ingang tussen hotel Verwiel en de winkel van Alb. Heijn en waar iedereen steeds van harte welkom is - is zaterdagmorgen door de vicaris generaal mgr. Rooijakkers officieel ingezegend. Aan deze plechtigheid was om 9 uur een heilige mis vooraf gegaan, die in de kapel van de broeders aan de Grotestraat werd opgedragen. MJ Het is een allergezelligst „home" geworden daar boven de Boerenleen bank. Modern, smaakvol en warm aangekleed, met gezellige zitjes en een lange tafel waar rijkelijk gede- batteerd kan worden door gespreks groepen, wanneer die daar 's avonds hun thuis vinden. Dat 't „home" van pater Janssen alleszins ruim voldoet is niet alleen onze mening, maar ook an degenen, die zaterdagmorgen de Bedrijf saalmoezenier Pater M. Janssen Iedereen van harte welkom tijd hadden genomen, pater Janssen en het bestuur van de Stichting Be drijfsapostolaat te komen feliciteren. Dat waren er velen. Onder hen wa ren o.a. tegenwoordig de drie wet houders van de gemeente Waalwijk, de heren van Heesbeen, van de Laak en v. d. Hoven, Deken v. d. Hurk, pastoor v. d. Brekel en pastoor Lam. Pastoor Vinkenburg uit Heusden, prior Pascalis van de abdij Mariën- kroon, bedrijfsaalmoezeniers uit Den Bosch; de aalmoezeniers v. d. Linden en Pijnenburg, hoofdaalmoezenier v. Loosdrecht uit Aarle-Rixtel. Verder zagen wij nog broeder overste en broeder Romualdus, gemeentesecre taris Vlaar en verschillende werkge vers uit Waalwijk en omgeving. De heer Roorda, voorzitter van het Bedrijfsapostolaat voor Waalwijk en omgeving, heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder mgr. Rooijakkers die deze morgen de tijd en moeite had willen nemen naar Waalwijk te komen om de plechtige inzegening te verrichten. Hij bracht dank aan allen die meegewerkt heb ben om het bedrijfsapostolaat van 'tartte kunnen laten gaan, met name doken v. d. Hurk voor zijn organise rend werk, burgemeester Teijssen en in hem het gehele gemeentebestuur voor de medewerking en de prettige samenwerking. Speciaal ook aan de heren Swarts, Kobben en Koevoets. De heer Roorda benadrukte dat het v°or het bedrijfsapostolaat onmoge lijk zou zijn effectief te werken zon derde steun van 't bedrijfsleven en de overheid en naast hen van allen die het belang van het bedrijfsapostolaat inzien. Het bedrijfsapostolaat is altijd het •roetelkind van mgr. Bekkers ge lest. Ik, en met mij de bisschop, ben hijzonder verheugd, dat het bedrijifs- JP°stolaat niet beperkt is gebleven t°t Waalwijk, maar, dat ook de om geving er bij betrokken is", zo be- '0°gde mgr. Rooijakkers, die namens ®?r- Bekkers naar Waalwijk was ge- °®en, en die een korte beschouwing Sar over het ontstaan en het wezen het bedrijfsapostolaat, dat vooral °a de oorlog uit zielzorgelijke be- ommernis van de geestelijkheid, de- untieve vorm is gaan aannemen, 'en meende toendertijd in het be- njfsapostolaat een soort van ziel- te mogen zien, waardoor de ar- 'der weer terug gebracht zou kun- °cn w°rden tot het geloof. Mgr. Rooijakkers noemde deze zienswijze erg negatief. Later ging men dan ook inzien dat het bedrijfs apostolaat niet op de eerste plaats een zielzorg onder de arbeiders moest zijn, maar wel, dat men moest trach ten de positieve zin van de arbeid meer naar voren te brengen. Het Bedrijfsapostolaat is niet al leen in het leven geroepen voor de arbeiders, zo meende mgr. Rooijak kers, maar voor de gehele structuur van het bedrijfsleven. „Het bedrijfsapostolaat heeft juist daarom zo'n grote taak, omdat het de mens in Christelijke geest moet be ïnvloeden. Dit vraagt moed en zelf vertrouwen, doorzettingsvermogen, omdat het vaak niet makkelijk zal zijn de werkende mens te laten in zien, dat arbeid en werk als een zegen van God beschouwt moet worden. „Deze prachtige huisvesting, zal menig aalmoezenier jaloers maken", zo meende hoofdaalmoezenier van Loosdrecht. Maar het belangrijkste is „dat kerk en industrie elkaar in het Bedrijfsapostolaat weten te ontmoe ten en dat kan alleen door een in breng van beide kanten". Gelukkig is het Godsbesef in Brabant nog le vend en kan men toch niet zeggen dat aan de techniek die gevaren zit ten, die er wel eens aan worden toeo- geschreven. Integendeel de techniek heeft zegen en welvaart gebracht in Bra bant. Juist door het bedrijfsaposto laat, kan er een heilzame dialoog ontstaan tussen de leek in de indu strie en de kerk. De kerk die de open baring van Christus verkondigt geeft de leek in de industrie aanleiding tot vragen, waarop de kerk misschien weer een rijker antwoord kan geven. Op deze manier kan men trachten de reële waarde een Christelijke waarde mee te geven." Hoofdaalmoezenier van Loosdrecht benadrukte dat het bedrijfsaposto laat niet is ontstaan uit de onmacht van de parochies, zoals wel eens be weerd wordt. Hij meende het juister te omschrijven wanneer hij stelde dat het Bedrijfsapostolaat in de parochie een dienende taak heeft te vervullen. Tenslotte bood wethouder van Heeswijk pater Janssen en 't bestuur van de stichting Bedrijfsapostolaat de beste wensen aan. „Namens de ge meente mag ik hier getuigen, dat wij waardering en belangstelling hebben en vol medeleven zijn voor hetgeen hier wordt begonnen." K.A.V. Op de feestdag van Maria Moe derschap gaf de KAV afd. Drunen, voor haar leden een Maria-avond. Er bestond voor deze avond een zeer grote belangstelling. In haar welkomstwoord wees de voorzitster mevr. Verhulst-Brok op de thermo meter-actie van het Kanunnik van Schaik-fonds met als resultaat dat deze avond 22 thermometers kon den worden uitgereikt. De voorzit ster was ook bijzonder verheugd over de grote belangstelling van de leden voor de avonden van de KAV en zij spoorde de leden aan om in de toekomst ook nog enkele ken nissen mee naar de KA V-avonden te brengen. Broeder Basilius Se- walt uit Hareveld sprak deze avond over de plaats en de taak van de ouders in het gezin. Na de pauze werden door hem nog een aantal kleurendia's vertoond over de be devaartplaats Lourdes. Kapelaan Peeters, de geestelijk adviseur, sprak deze avond nog over het con cilie, dat juist die dag in Rome was begonnen. Alles bijeen een bijzon der geslaagde avond. RIKCONCOURS De spaarclub Giersbergen zal dit jaar op zaterdag 20 okt. in café J. v. d. Meijden op Giersbergen haar jaarlijkse rikconcours houden. Ook dit jaar zijn er weer mooie prijzen te verdienen en bij vooi^aat staat het reeds vast dat het er zeer gezel lig zal zijn. Aanvang 8 uur. „REVERENCE" In Drunen is, naar wij vernemen, in oprichting een toneelvereniging die onder de naam „Reverence" zich straks zal gaan toeleggen op het brengen van goede toneelstuk ken. Er blijkt voor deze nieuwe to neelgroep een goede belangstelling te bestaan, want er gaven zich reeds verschillende leden op. De toneel groep is voornemens te beginnen met een vormingscursus voor haar leden. Wij wensen Reverence veel succes en een goede toekomst. J. VAN DOORN TERUG UIT NIEUW-GUINEA Onze dorpsgenoot J. v. Doorn is na een verblijf van plm. 9 maanden zaterdagnacht per vliegtuig uit Nieuw Guinea teruggekeerd. Zon dagavond kwam de buurt met mu ziekkapel van de heer Assman bij de thuisvlieger op bezoek. P. KOKS WERD VOOR DE DERDE MAAL DRUNENS KAMPIOEN Zondagmiddag om 1.30 uur be gonnen de Drunense kampioen schappen. De strijd was zeer span nend en werd op het laatste num mer pas beslist, want met 'n sprong van 5.60 m. kon P. Koks zich kam pioen noemen. De uitslagen bij de senioren: Bij de vele moeilijkheden en de Langstraatweg, sedert het pen heeft gehad, schijnt er komen. Het college van B. en heeft n.l. ernstige bezwaren plan, inzake het nog aan te voor zover die door de gem heeft men al overduidelijk la tegemoet te komen aan de do overigens niet geringe, bezwa De nieuwe provinciale weg zal de gemeente van Oost naar West door kruisen en wel komende van de rich ting Waspik noordelijk aan de hui dige Langstraatweg tot de Raadhuis straat, die nabij de hervormde kerk zal worden afgesloten, vervolgens kruist de weg nabij de huidige spoor wegovergang van de Nieuwe Weg de ze weg en de spoorweg en gaat ver volgens in westelijke richting onge veer midden van de Oosterhoutseweg over de bestaande rijksweg, zuidelijk van de in aanleg zijnde sportvelden naar de Donge. Oostelijk van de Oosterhoutseweg zal de nieuw aan te leggen rijksweg door middel van op- en afritten ver bonden worden met de nieuwe pro vinciale weg. Rechtstreeks gelijk vloerse kruisingen van enige weg met de provinciale weg komen niet voor. De voornaamste klacht die het col lege van B. en W. tegen het boven geschetste plan inbrengt is, dat Raamsdonk-dorp geen rechtstreekse verbinding krijgt op de nieuwe pro vinciale weg. Het bezwaar dat het College van G.S. tegen het voorstel om op en afritten in Raamsdonk toe te staan, heeft, is, dat het pendelver keer tussen Raamsdonksveer en Raamsdonkdorp gebruik zal gaan ma ken van de nieuwe weg, hetgeen al dus het college, te bezwaarlijk is en bovendien erg gevaarlijk voor het doorgaand verkeer. Het locale ver keer kan straks van twee andere we gen gebruik maken en wel van de be staande weg en de nieuw aan te leg gen verbindingsweg tussen de „We reld" en de bestaande rijksweg. Voor het verkeer vanuit de richting Waspik zal men gebruik moeten ma- tegenslagen, waarmee de aanleg van begin van de aanleg, reeds te kam- sedert enkele dagen weer een bij te W. van de gemeente Raamsdonk geuit tegen het naar voren gebrachte leggen tracé van de Langstraatweg, eente loopt. Bij de provincie evenwel ten blijken, dat men niet van plan is or het college naar voren gebrachte, ren. ken van de bestaande weg (in Was pik komt wel een aansluiting op de nieuw aan te leggen weg). Het col lege van B. en W. blijft evenwel van mening, dat door de afsluiting de leefbaarheid van de dorpsgemeen schap ernstig in gevaar wordt ge bracht, terwijl men daarnaast in ze kere zin geheel geïsoleerd komt te liggen. Wat betreft het viaduct voor de nieuwe Langstraatweg nabij de Raad huisstraat met afrit en verbindingen naar Raamsdonkdorp, heeft de pro vincie, na besprekingen met het ge meentebestuur, toegezegd, dat het viaduct meer westelijk zal komen dan oorspronkelijk gedacht was, zodat de overgang, zoals die nu komt te lig gen, past in het kader van het ont werp hierziening uitbreidingsplan, dat voor dit gebied wordt voorbereid. De afrit komt nu ongeveer 15 m voor de boerderij van de heer Dank en met een ruime bocht op de Kerk- laan, waardoor deze laan meer recht zal worden getrokken. De ophogin gen van de oprit beginnen eerder, zo dat deze minder steil zal worden. Door een ander viaduct, dat komt te liggen, ten oosten van de bestaan de rijksweg 27 (E 37over de nieuwe provinciale weg, ter voorkoming van een gelijkvloerse kruising wordt de door deze kruising verbroken verbin ding van Raamsdonksveer met Oos terhout en omgekeerd hersteld. Nabij dit viaduct zal door middel van op- en afritten een rechtstreekse verbinding met de provinciale weg (en dus ook met de nieuw aan te leggen rijksweg) tot stand komen. Ook Raamsdonk dorp kan van deze verbinding gebruik maken. Het feit dat binnen de gemeente een geheel nieuw wegennet tot stand komt, brengt voor de gemeente niet geringe moeilijkheden met zich mee. Naast diverse financiële problemen, ziet de gemeente zich genoodzaakt 't bestaande uitbreidingsplan aan te passen aan de nieuwe situatie, terwijl eveneens het structuurplan daarmee in overeenstemming gebracht dient te worden. P. Koks J. v. Drunen A. v. Huiten P. de Kruif Junioren: H. van Oijen H. Kuipers J. van Delft J. Verhoeven P. Koks 11,9 sec.; J. Drunen 12,01 sec.; H. Kuipers 12,03 sec. 400 meter: J. van Delft 55,8 sec.; G. Wagen berg 56,7 sec.; J. v .Drunen 57,5 sec. 800 meter: G. Wagenberg 2.09,3 min.; B. v. Loon 2.15 min.; H. v. okhoven 2.22 min. 1500 meter: J. v. Delft 4.30 min.; B. v. Loon 4.32,7 min.; A. v. Dal 4.37,9 min. Hoog: J. v. Drunen 1.65 m. A. v. Huiten 1.60 m. P. Koks 1.60 m. Verspringen: P. Koks 5.60 m. P. de Kruif 5.30 m. L. Kok 5.30 m. Discus: H. v. Ooijen 39.57 m. A. Kuiper 32.10 m. H. v. Bokhoven 24.35 m. Kogel: H. Kuipers 12.55 m. A. v. Oijen 12.12 m. J. Verhoeven 10.06 m. Het definitieve tracé voor de nieuw aan te leggen prov. weg onder de ge meente Raamsdonk is door de ge meenteraad met gemengde g :voelens ontvangen. Aan de ene kant bestond er vreugde dat de plannen voor deze weg thans in een definitief stadium zijn gekomen. Daar staat echter tegenover een aantal bezwaren die wel aan prov. staten zijn voorgelegd, maar waarin men heeft gemeend niet tegemoet te kunnen komen. Met name geldt dat voor het ontbreken van een aftakking van de prov. weg naar Raamsdonk dorp en voor het afsluiten van de Raadhuisstr. ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk en de nieuwe weg. Aangezien de nieuwe prov. weg nergens op maaiveldhoogte over schreden kan worden, zal in de Raad huisstraat ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk een keerpunt moeten worden aangelegd. De Ned. Herv. Kerk zal op deze wijze geheel ge- isoleerd komen te liggen. Voor de ge meenteleden uit Raamsdonkdorp, waarvan velen de diensten nog te voet bezoeken, betekent het overschrijden van het viaduct voor het bezoek aan hun kerk een grote omweg. De he ren van Woerden en Knaap drongen er dan ook met klem op aan om ten gerieve van de voetgangers alsnog een oversteekmogelijkheid nabij de kerk mogelijk te maken. Burgemees ter Prinssen adviseerde in deze dat de kerkraad hierover kontakt kan op nemen met de provincie. Ook ten aanzien van de afsluiting van de Nieuweweg waren in de raad pessimistische geluiden te horen. De heer Schoenmakers stelde dat het dan al mag zijn dat men de boeren de z.g. omrijschade zal betalen, in werke lijkheid is de schade die hier aan een gedeelte van de agrarische bevolking wordt toegebracht, niet te betalen. De verdere punten van de verga dering werden in een vrij vlot tempo afgehandeld. Als leden van de advies commissie woonruimtewet werden herkozen de heren H. Schuhmacher en W. van Seeters. Als nieuwe leden deden hun intrede de heren G. v. d. Heuvel, S. Lankhuizen en L. van der Pluijm. Burgemeester Prinsen sprak woorden van dank tot de scheidende leden van deze commissie, de heren de Bruijn, G. Knaap sr. en Verschu ren. Tot lid van de commissie voor schoolverzuim werden gekozen de he ren Pot en van Dijck. De heer H. Immerzeel werd benoemd tot lid van de schoolcomm. Aan de r.k. meis jesschool werd een subsidie toege kend vóór de aanschaf van lunaflex jaloeziën aan de zuidzijde van de school. De huurvergoeding v. d. Chr. kleuterschool te R'veer werd vastge steld op f 200. De raad ging accoord met 't voorstel tot splitsing van het streekarchivariaat in twee archivari- aten, die blijven werken onder een zelfde voorzitter en met een gemeen schappelijke administratie. Voor de aanschaf van een maaimachine voor de binnenkort gereedkomende sport velden te R'veer werd een krediet van f 6000 beschikbaar gesteld. Aan le den van de plaatselijke harmonieën die deelnemen aan de lessen van de Stichting Langstraatse Muzikanten opleiding werd een subsidie toege- BOERINNENBOND Dc boerinnenbond alhier hield haar jaarlijkse moederdag. Des avonds werd door de pastoor om 7.30 uur een H. Mis opgedragen, die door alle leden werd bij gewoond. Hierna kwam men bijeen in 't patronaat, alwaar door de Z.E. heer Roo- thans een spreekbeurt werd gehouden over Moeder-Kerk. In een bespreking werd het winterprogram voor het komend jaar vast gesteld waarbij vooral belangstelling bestond voor de lichamelijke oefeningen. Verder werden ook de kamerplanten gekeurd en de uitslag bekend gemaakt. RUILVERKAVELINGSNIEUWS De wegen in uitvoering blok 62 zijn reeds gedeeltelijk verhard. Verwacht kan worden dat dit jaar alle wegen klaar zijn. De wa terlopen worden dit jaar allen gegraven. Eerder is wel eens de verwachting ge wekt, dat er in deze winterperiode een nieu we toedeling tot stand komt. Het ziet er echter nu niet meer naar uit dat dit voor het volgend seizoen klaar komt. De ver wachting is derhalve dat ieder nog een jaar zijn oude percelen zal moeten gebruiken. Voor diegenen voor wie dit niet mogelijk is vanwege de veranderingen die zijn aange bracht, zal een gebruiksregeling worden ge troffen. TERUG UIT NIEUW GUINEA Zaterdagmorgen ongeveer 11 uur arri veerde de eerste soldaat uit Nieuw-Guinea van de drie Vlijmenaren die in Nieuw-Gui nea waren; het was dhr. van Lieshout, die na een verblijf van meer dan anderhalf jaar uit Nieuw-Guinea weer thuis kwam. De buurt had een ereboog en versiering aangebracht; wat de verdere huldiging be trof aan de jongens die uit Nieuw Guinea terug komen, werd uitgesteld tot ze alle drie thuis zijn; dan zal een officiële huldi ging met cadeau volgen. Vele gelukwensen volgden de gehele dag. VERGADERING CARNAVAL In café van Beijnen had vrijdagavond een bijeenkomst plaats voor bespreking Carna val 1963. De bespreking Carnaval slagen 1963 was het hoogtepunt van deze bijeen komst, en zal op de lie van de 11e des avonds om 11 uur bekend gemaakt worden; er zijn dit jaar grote plannen; enkele dans avonden zullen volgen om de prijzen nog hoger op te voeren. Meer nieuws op de 11e van de 11e. VISCLUB DE HUT Op de gehouden maandvergadering werd medegedeeld dat het vis-onderzoek in de vijf wielen van de Visclub De Hut, dat don derdag 11 oktober zou plaats vinden is uit gesteld tot vrijdag 19 oktober. Het onder zoek begint om 9 uur 's morgens. De be doeling is alle brasem en bliek in één wiel onder te brengen en in de andere wielen karper te pooten van 15 cm lang, ongeveer 200 stuks. Dat hier zeker grote belang stelling voor zal bestaan, bewijst wel dat donderdag reeds vele belangstellenden aan het viswater present waren. KORFBAL NEVER DOWN i Zondag 14 oktober speelde de Vlijmense korfbalvereniging Never Down thuis tegen Blauw-Geel. Om 12 uur speelde Never Down A tegen Blauw-Geel A; de Vlijmense dames waren sterker en wisten dit in twee doelpunten uit te drukken, stand 2-0. De Vlijmense dames speelden eveneens te gen Blauw-Geel I en dit was een spannende strijd; om beurten waren beide partijen in de aanval. De Vlijmense dames, die bij een overwinning een plaatsje zouden stijgen op de ranglijst, deden hun uiterste best, maar Blauw-Geel liet zich niet verschalken en de puntjes werden broederlijk gedeeld: 2-2. DAMVERENIGING DVS. De Vlijmense Damvereniging DVS is voor de komende competitie ingedeeld in de 2e klasse met de volgende verenigingen: Davo 2; de Raakzetters; de Schijf 2; DVO 2; DV Breda 2; Excelsior 2; MDC; ODI; Philips DC 2; RKVSV en DVS Vlijmen. KRUISBOOGSPORT Dezer dagen zal een bestuursvergadering worden belegd om de datums vast te stel len van de wedstrijden om het kampioen schap van Groot Vlijmen, korps en persoon lijk kampioenschap, dat dit jaar vroeger zal beginnen om zeker voor januari de grote kampioen te kunnen huldigen. ROZENJACHT Het Kruisbooggezelschap Rozenjacht heeft op de vergadering vastgesteld deel te nemen aan het Intern, binnenconcours in 't prachtige Patronaatsgebouw te Helmond. KANARIEVER. VOGELLUST. De Vlijmense Kanarievereniging Vogel- lust heeft besloten op 17 en 18 nov. een grote tentoonstelling te organiseren ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan. Na dit concours zal een feestvergadering volgen, waarbij 4 leden.zullen worden gehuldigd in verband met hun 10-jarig lidmaatschap. zegd van f 15 per muzikant. Aan de Karthuizerstr. te R'veer en de nieuwe Polder te R'donk werd bouwgrond verkocht. Aan de heer Leys uit Geer- truidenberg werd een perceel grond van 360 m2 verkocht in de St. Jozef laan voor de bouw van een bloemen winkel. Tijdens de rondvraag stelde de heer Kamp het probleem van de speelge- legenheid te R'veer aan de orde.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5