WAALWIJK J. A. Thijssen van Bouwvereniging „Baardwijk" UW MMH Vizier op Am ate Nederlands elftal werd verslagen Onze viermansvoorhoede was niet tot succes in staat DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 OKTOBER 1962 KOELHUISBOTER 69 cent ii«?8uZOnden stuk (N- te H-) .SjÉ Laatste berichten MASSALE DEMONSTRATIE VAN VLAMINGEN IN BRUSSEL LIEP UIT OP VECHTEN LAMBERT VAN BLADEL u oktober j.l. kwam het be- van de woningbouwvereniging rHtfiik" in een bijzondere ver min* bijeen teneinde afscheid te van de secretaris-penning- de heer J. A. Thijssen te gtfjj'k, die gedurende bijna 38 ■p deze functie heeft vervuld. hpt openingswoord, waarin de b de heer W. J. v. d. Mee witter Qe '1CC1 de bestuursleden speciaal me- 2* Thijssen welkom heette, tot uitdrukking dat 't steeds ^secretaris-penningmeester was "Lest die als het ware de spil van ij bouwvereniging vormde. Het be- r om te bedanken was het be- i enigszins overvallen. Het was üi bekend dat de heer Thijssen ■a zijn hoofdfunctie als referen- k ter secretarie, nog verschillen- f, andere functies had, zodat een ander teveel dreigde te worden, er werd toch altijd de hoop ïsterd dat de woningbouwver- ^aing een der laatste organisaties "i zijn waarvoor hij zou bedanken, vu dit niet het geval kan zijn, heeft - bestuur de behoefte gevoeld van "'scheidende functionaris passend jUeid te nemen. Bij de woorden a dank namens het bestuur, voeg de voorzitter ook de dank namens huurders, die altijd bij de secre- '•j voor hun gerechtvaardigde ver lens een welwillend gehoor von- 7^ Het verheugde de voorzitter ütde heer Thijssen het hem aange boden ere-lidmaatschap van de ver ding had aanvaard, waardoor de lelijkheid open bleef tot inwin- 'Z van zijn altijd grondige advie- a. De voorzitter hoopt de schei dde secretaris nog menigmaal in ia vergadering van het bestuur te :"gen begroeten. Voorts deelde hij ade, dat het bestuur besloten had beheer Thijssen een waardebon ten ;i<chenke te geven. Aan mevrouw üijssen werd een bloemstukje over- ••ndigd als dank voor al datgene, rcardoor het haar echtgenoot mo- lelijk was geweest zoveel van zijn qe tijd voor de woningbouwver- ■iiging te besteden. Met de wens jit de heer Thijssen nog lang in ;:ede gezondheid de vereniging in i=ar activiteiten zal mogen volgen, •öioot de voorzitter zijn dank- roord. De heer Horsten schetste de ïcietaris als een stuwende kracht, ■j altijd correct en serieus was. Al le lof was dubbel en dwars ver diend. In zijn dankwoord noemde de heer Thijssen enkele markante data in het bestaan van de vereniging. De oprichting vond plaats 20 november iy 19. Als eerste voorzitter fungeer de burgemeester de Goeij, als twee de voorzitter de heer Donkers Sr. en als penningmeester de heer Joh. v. Haaren. Er werd toen ongeveer ha. grond aangekocht in 't Voor einde voor 5.500.Als archi tect werd aangezocht de heer v. Vlij men te Vlijmen, waardoor in 1921 de eerste 14 woningen konden wor den betrokken. Na vertrek van de heer Ouwer- ling werd ik, aldus de heer Thijs sen, op 2 januari 1925 als secretaris penningmeester benoemd. Rijks- steun bij de bouw van arbeiderswo ningen was intussen niet meer mo gelijk. Onder voorzitterschap van de heer Donkers Sr. werd toen met ge meentelijke voorschotten gebouwd. Twaalf woningen in 1925, acht in 1926, vier in 1929 en nogmaals vier in 1930, alle aan het Vooreinde. De heer Thijssen memoreerde met ge noegen dit tijdvak, dank zij de pret tige samenwerking. De heer Don kers Sr. werd opgevolgd door dhr. H. Pullens tot 1935, waarna de heer O. Donkers, sedert 1930 in het be stuur, voorzitter werd. Tijdens diens 23-jarige leiding kwamen 28 woningen tot stand in 1948 en 18 woningen in 1956-'57, thans in de Baardwijksestraat. Sedert 1958, toen de heer v. d. Mee voorzitter werd, is het niet meer gelukt bouwvolume te verwerven, mede in verband met de zgn. continubouw. Spr. loofde de samenwerking, ook met de huidige voorzitter en andere bestuursleden; hij herdacht de overleden bestuurs leden en sprak daarna de hoop uit dat het de bouwvereniging binnen afzienbare tijd weer zou gelukken tot bouwen te komen. Het goede so ciale doel dat de vereniging beoogd en dat hem het vele werk had ver licht, verdient blijvend te worden gediend. Na zijn dank aan de spre kers, dankte nij in het bijzonder voor het geschenk en zegde nog gaarne zijn medewerking toe in de toekomst. Hierna installeerde de voorzitter de nieuw benoemde secretaris-pen ningmeester, de heer W. C. Caspers. GROTE FEESTAVOND BIJ DE AMSTEL N.V. Vrijdagavond vond bij De Amstel Ü.V. een grote feestavond plaats ter •ilegenheid van het onlangs in in- umere kring gevierde 40-jarig ju- Ueumvan de heren W. Verhoofstad aA. van Weert. De vierhonderd podigden hebben rijkelijk kunnen genieten van hetgeen er aan eten a drinken werd geserveerd en bo vendien aan hetgeen het Confetti- Cabaret uit Den Bosch wist te bie- fen. In onze volgende editie van a.s. -nderdag zullen wij wat uitgebrei der op deze viering terugkomen. per 100 gram J0HAN VAN ENGELEN Mgr. Zwijsenstraat. Waalwijk N. VLAAR VOORZITTER AMATE -COMITÉ In het kader van de a.s. AMATE- 'atoonstelling, die wordt gehou- «nvan zaterdag 17 november tot s met donderdag 22 november in :eGecroonde Leersse te Waalwijk, verschillende comité's in het :>en geroepen. In het Amate-co- Qite hebben zitting: jj* heren N. Vlaar, voorzitter, H. •offmans, secretaris, J. Adriaanse dinningmeesler, de directeur van Kt Diocesaan Missiecomité Rector - C. van Gils, namens de Verenig- Missionarissen pater J. M. Oonk In het tentoonstellingscomité «heren J. Kobben, C. van Hal en J- d. Meys. In het comité voor jfcs en propaganda de heren A. neien, Th. Burmanje, P. v. d. nendt, H. Neomagus, A. Swinkels, p Verwiel. Comité voor de scho- jf broeder Hendrik, broeder Ri- t' me^' Wijgergangs, de ,~r L. Vercammen. Comité voor "S^eweging en sport de heren e Waal en L. Emmen. Comité r ontvangst en huisvesting mevr. V u n ert' mevr- Engels en de •frii °erSmans. Comité voor lo- J en attracties de heer A. Pul- 'i6? de heer c- van Hal. Comité kerkelijke plechtigheden ka- an F. van Gastel, pastoor Ras V, er) kapelaan Ras (Waspik), Züaan Poolen, kapelaan van ea kapelaan de Kort. •'-» r* l ei}^e comité's moeten .uitgebreid worden o.a. ook met MSW00rdigers Waspik en ^UWIJKS MUZIEKCENTRUM ieder misverstand, dat ont- kunnen zijn door de in- stukken betreffende het %ftn ..muziekcentrum, te voor- <ard.' WlJzen wij de lezers er met ïL '°P> dat de schrijver van 't o Ho :r Nieuwkoop, organist hervormde kerk Waalwijk Centrum. Velen schijnen de indruk te hebben, dat de neer Nieuwkoop, dit ingezonden stuk geschreven zou hebben. ANITA N.V. EN PRINCESS GAAN SAMENWERKEN Be schoenfabrieken Anita N.V. en Princess, H. J. van Bladel N.V., beide gevestigd te Waalwijk, heb ben besloten tot een nauwe samen werking. De directies van Anita en van Van Bladel zijn ervan over tuigd, dat de economische ontwik keling van de laatste tijd een bun deling van krachten in het alge meen noodzakelijk maken. FILMAVOND EN -MIDDAG „REMIA" N.V. In de komende week zal de ge hele midden-Langstraat in het te ken van belangstelling staan voor de geplande filmmiddagen en de filmavond aangeboden door de Re- mia N.V. te Den Dolder. U moet niet denken dat deze avoriden 'n uitsluitend zakelijk karakter heb ben integendeel, de directie heeft als hoofdschotel beslag weten te leggen op een der beste speelfilms ooit vertoond. Dit alleen is al de moeite waard de bewuste middag of avond voor een bezoek vrij te houden. Des middags zullen na de schooltijd voor de jeugd een aantal jeugdfilms worden afgedraaid, die in dit genre ook tot de allerbeste kunnen gerekend worden. Voor toegang tot deze filmmiddagen zul len 10 DEX-zegels (pasteurmerken) op de bewuste kaarten moeten worden geplakt, terwijl de film avonden voor volwassenen gratis toegankelijk zijn op vertoon van 'n uitnodigingskaart die gratis bij uw melkhandelaar van de N.V. Wami verkrijgbaar zijn en vraagt er dus direct om, dat voorkomt teleurstel ling. Data voor de_ programma's zijn: maandag: r.k. Gildenbond, Kaats heuvel. dinsdag: Gez. Elshout, Druncn. woensdag: Gecroonde Leersse, Waalwijk. donderdag: Café Snoeren, Eerndij.k. vrijdag: Cové-v. d. Haart, Sprang- Capelle. Raadpleeg verder de komende advertenties in dit blad. Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mob. Kruis afd. Waalwijk De tweede contactavond van de afd. Waalwijk wordt gehouden op donderdag 18 oktober a.s., aanvang 8 uur in de bovenzaal van de „Ge croonde Leersse". Na de eerste avond is voor de kaarters de stand aan de kop als volgt: 1. A. Ophorst, 82 pnt. 2. F. de Leur, 75 pnt. 3. C. v. Loon, 67 pnt. Bij het schieten heeft C. v. d. Ho ven de leiding genomen met 351 punten op de tweede plaats A. Rij ken met 349 punten. AANRIJDING Zondag rond 7 uur vond er op de Langstraatseweg een ongeval plaats, waarbij een der bij het on geval betrokken personen 'n hoofd wonde opliep. R. C. W. uit Velsen reed met zijn personenwagen in westelijke richting over voornoemde weg en kwam tot de ontdekking dat hij verkeerd reed. 'Tij wilde z'n auto keren, en v as hiermee juist- bezig, toen het motorrijwiel van J. H. J. K. met zijn duopassagiere met een snelheid van ongeveer 70 km. tegen hem opreed. De duopassagie re liep 'n vrij ernstige hoofdwonde op, terwijl K. enkele schaafwonden had. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: Driewieler, koe, sleutelbos in etui, kinderbril, dagmissaal in etui, fiets- tasje, sleuteltje aan twee ringetjes, kinderschoentje, handschoen, tas met overall, 2 kinderregenjasjes, weekkaart BBA, motorbril. Verloren. gouden kettinkje met medaillon, zwembroek met handdoek, vuilnis emmer, handschoen, goudkleurige poederdoos, 2 brillen met etui's, da mespolshorloge. AGENDA Dinsdag 16 okt: om 7 uur repe titie van kerkkoor St. Jan met me dewerkers dames en heren voor de „Missa Brevis" van Da Palestrina, in de kerk van St. Jan. Musis Sacrum: Kunstkring: „The Hoodlum Priest'. Woensdag 8 uur: repetitie dames koor „Oefening en Vermaak" in de Twee Kolommen. Zondag 12 uur: repetitie mannen koor „Oefening en Vermaak" in de Twee Kolommen. NOGMAALS B. M. C. Geachte redactie, Graag een plaatsje in uw blad over het Brabants Muziek Centrum. Als ik goed ben ingelicht, dan is het doel van het B.M.C. de samen zang in de protestantse eredienst op een hoger peil te brengen. On getwijfeld is dit een prijzenswaar dig en een noodzakelijk streven. Maar dan moet het B.M.C. ook pro beren aan zijn doel te beantwoor den. En dus op de door haar te ge ven avonden de „kerkmuziek" la ten horen. Dus muziek, die op de eredienst is afgestemd. En dit zijn altijd nog de psalmen en gezangen. Het komt mij voor dat dit nog al eens vergeten wordt. Wanneer is „de koekoek en de nachtegaal" -tot kerkmuziek verheven. Ik moet het met N. te H. eens zijn, dat het hier niet gaat om de eredienst, maar om eigen financiële verdiensten. Zijn er geen andere organisten meer als Asma en Bonefaas Hoe graag ik ze ook mag horen, er zijn nog vele andere grootmeesters. Ik heb zo 't vermoeden, dat het B.M.C. opge richt is om elkaar wat te laten ver dienen. En Brabant is toch groter als Sprang, Waspik, Baardwijk, Be- soijen en Eethen. Ik denk maar even aan Breda, Tilburg, Eindho ven. Allemaal plaatsen met ge schikte kerken voor een concert. Neen, mijnheer H. te W. of moet het zijn v. d. H. te W. als we de samenzang in de eredienst De eerste Amate tentoonstelling, die tot stand kwam door samenwer king van de Verenigde Missionaris sen en de Priestermissiebond, werd gehouden op 27 april 1957 in Maas tricht. Wanneer de Amate haar tentoonstelling in november in Waalwijk komt opzetten, dan is dat vijf jaar nadat de eerste tentoon stelling in Maastricht haar deuren opende. Dat deze tentoonstelling nu al vijf jaar bestaat, houdt in, dat zij inderdaad iets waardevols te bie den heeft. De uitvoering, technische opbouw en vormgeving werd in regie toevertrouwd aan de firma Sj. van Delft in Tilburg, die tijdens de uitvoering van het projekt werd bij gestaan door de ontwerpers Peter Karsten en Huib de Corti. De affi ches die binnenkort overal in Waal wijk en omgeving zullen worden gehangen, zijn van Herman Rade maker uit Oerle. De teksten op de tentoonstelling werden geschreven door broeder Erich van Oudenbosch, waarna zij fotografisch werden ver groot. Voor de foto's werd gebruik gemaakt van de archieven van dr. H. A. P. C. Oomen uit Laren, van Louis van Paridon, Amsterdam, de Missieprocure Mill Hill, Roosendaal, het M.S.C.-archief in Tilburg en verschillende andere buitenlandse missie-organisaties en instellingen; verder nog enkele foto's van missie- procures van de Redemptoristen Ka- dier en Keer, SVD, Mi va, Memisa, Alma en de missieschool Ubbergen. U*- willen bevorderen dan moet men bij zichzelf beginnen en niet tijdens de eredienst de samenzang op gaan ziten jagen en zo mogelijk in de war sturen. Naar mijn bescheiden mening is het B.M.C. jammerlijk te kort geschoten aan zijn vooropgezet doel. Mischien heeft hier, zoals N. te H. schreef de te jeugdige persoon schuld aan. Geachte red. dank voor de plaats ruimte. Ik vind het beter om mijn beginletters er niet onder te zetten, anders zouden er zoals de vorige maal personen voor worden aange zien die er helemaal niets mee uit te staan hebben. Een Echo-lezer. De winst- en verliesrekening van l het Nederlands elftal gaat thans hoe langer hoe sneller een bedenkelijk beeld geven, want door de najaars wedstrijd te Antwerpen tegen Bel gië met 20 te verliezen de 263e wedstrijd van Oranje in totaal hebben we nog slechts vier wedstrij den méér gewonnen dan verloren. En er staan dit seizoen nog enkele zeer lastige wedstrijden op het pro gramma. Door die 20 nederlaag is er na de oorlog in totaal precies één doelpunt méér tegen ons gescoord (234) dan onze aanvallers op hun naam hebben kunnen brengen. Eén en ander kwam- uiteraard niet on verwacht en zo heeft ons elftal te Antwerpen dan ook op deze zondag een volkomen kansloze wedstrijd gespeeld tegen de Belgen, wier over winning onaanvechtbaar was. Toch was het opvallend dat deze Belgen het van twee verdedigingsfouten der onzen moesten hebben om zowel vóór de rust als daarna één doel punt te scoren. Dat feit was dan te danken aan onze versterkte verdediging, die niet alleen permanent over zeven spe lers kon beschikken, doch bij tijd en wijle zelfs over het gehele elftal. Wel stond Muller in theorie in de voorhoede hij droeg dan ook rug nummer 8 en was Villerius .rug nummer 6) linkshalf, doch in de praktijk kwam het er zonder uit zondering op neer dat onze verde diging van rechts naar links bestond uit Pettersson, Villerius, Pronk en Ouderland, met vóór hem v. Wissen en Muller. Villerius en Pronk vorm den dus naast elkaar een dubbele stopperlijn. Voeg daarbij dat de weer bijzonder hardwerkende „mid denvoor" Prins vooral in de eer ste helft zeer veel werk op het verlaten middenveld voor zijn reke ning nam, dat de debutanten-voer- hoedespelers Bosveld en Soetekouw in geen enkel opzicht hun keuze waar konden maken, dan begrijpt men al terstond dat er van deze al dus ook numeriek verzwakte aan- valslinie voor de Belgen geen enkel gevaar kon uitgaan. Geen verrassing, dat was het in hoofdzaak, waaraan deze wedstrijd volkomen mank ging. Dat demon streerde zich reeds in de beginfase, want al trok Nederland terstond flink van leer en was er wel dege lijk van enthousiasme en hard wer ken sprake, waardoor onder leiding van Prins enkele aanvallen onder nomen konden worden, enig gevaar bleken deze niet te bezitten. Aan Belgische zijde was het min of meer hetzelfde. Ook hier één teruggetrok ken halfspeler linkshalf Verbiest, die stopper Spronck moest assiste ren maar de Belgen hadden het niet nodig geoordeeld een speler uit de voorhoede terug te trekken, zo dat hier wél van een vijf mans-voor hoede sprake was. Een juiste tactiek tegenover dit Nederlands elftal, dat zózeer het accent op de verdediging had gelegd. Dat stelde de overigens nogal tamme doch verre superieur zijnde Rode Duivels in staat op alle mogelijke manieren te trachten on ze zich fel verwerende verdediging uit elkaar te rukken. Dat lukte slechts zelden, mede omdat de hier opgestelde debutanten allen voor hun taak berekend waren, vooral Ouderland en Villerius, die beiden een prima partij speelden. Daar kwam het dan ook door dat v. d. Merwe aanvankelijk niet zoveel en niet veel moeilijks te verwerken kreeg. Wel moest hij al na enkele minuten in actie komen bij een ver schot van Stockman, kort daarna gevolgd door een kogel van v. d. Berg, doch de bekwame wijze waar op onze doelman deze overigens niet zo bijster gevaarlijke schoten ver werkte, evenals de manier waarop hij de bal bij enige hoge voorzetten uit de lucht plukte, wekte alleen maar vertrouwen in onze verdedi ging- Tot zulke vertrouwenwekkende wapenfeiten bracht onze voorhoede het geen enkel moment, hoewel het te betreuren was dat v. d. Kuil, toen hij na ca. 10 minuten spelen gevaarlijk dicht tot het Belgische doel was opgerukt, door Bade op de rand van het strafschopgebied werd gehaakt. De daarvoor gegeven vrije 'schop van de bijzonder zwak leiden de Spaanse scheidsrechter Caballero werd te nonchalant door hem geno men. Het feit dat Ouderland éénmaal ver oprukkend een schot trachtte te lossen, mocht dan de schijn wekken dat Nederland zelf in z'n aanvals drift geloofde, direct daarna werd men alweer wakker geschud, toen bij een Belgische vrije schop in de middencirkel alle Nederlandse spe lers zich angstvallig voor het eigen doel terugtrokken. Aan het Belgi sche overwicht kon dit uiteraard geen afbreuk doen en het was dan ook volkomen logisch dat de Belgi sche aanvallen steeds maar op ons doel afrolden, waarbij men echter van onze kant geen enkele maal tot paniekvoetbal behoefde te verval len. Wél waren daar enkele hoek schoppen het gevolg van en het spreekt in dit verband duidelijke taal dat België er in totaal zeven te nemen kreeg en Nederland slechts één, en dat nog kort voor het einde van de strijd. Na twintig minuten dacht Prins z'n armen juichend op te kunnen heffen, toen hij van dertig meter af stand een venijnige schuiver loste, maar de bal verdween naast het doel. Iets meer succes had Muller wat later, want nu moest Nicolay tenminste in actie komen, vrijwel de enige maal uit de gehele wedstrijd, dat de Belgische doelman alles moest geven. Het regende vrije schoppen aan beide kanten, niet te wijten aan te hard spel van een der beide ploegen, doch uitsluitend door de bijzonder vreemd aandoende leiding van de Spanjaard. Na een half uur kreeg Nederland een vrije schop even bui ten 't strafschopgebied toegewezen. Prins deed, alsof hij de trap zou nemen, maakte een schijnbeweging en sprong over de bal heen, waarna v. d. Kuil z'n schoen tegen de bal plaatste. Wéér een fluitsolo van de Spanjaard, die dit een verboden handeling van Prins achtte en daar om de vrije schop over liet nemen. Maar toen hij na 35 minuten werke lijk had moeten fluiten in ons voor deel bij een doelrijpe kans, liet hij dat na; een listig voorzetje van v. d. Kuil zou de mee naar voren geko men v. Wissen op enkele meters van het Belgische doel inderdaad 'n fraaie kans hebben geboden, ware het niet dat de Belgische stopper Spronck een schoolvoorbeeld van obstructie tegenover v. Wissen had weggegeven. Onder de bedrijven door begon het er echter op te lij ken dat het beoogde doel voor Ne derland nul-nul haalbaar ging worden, want bijzonder gevaarlijk kon de Belgische ploeg toch niet worden, al moest v. d. Merwe vele malen méér dan zijn Belgische col lega in actie komen. Eén moment van onoplettendheid in de verdedi ging zou de onzen echter na bijna 40 minuten toch noodlottig worden. Wegens obstructie van Muller kreeg Semmeling een vrije schop te nemen. Hoog plaatste de Belgische rechtsbuiten de bal voor doel, waar geen van onze beide lange stoppers er aan had gedacht de goed en ge vaarlijk opgestelde Stockman in de gaten te houden. Vrij kreeg België's middenvoor de bal op het hoofd en met een prachtig in de uiterste hoek geplaatste kopstoot vloog de bal on houdbaar voor v. d. Merwe in het net (1—0). Een 10 voorsprong voor België derhalve. Beslist niet onverdiend, maar even beslist was dit doelpunt uit deze vrije schop niet nodig ge weest. Verandering in deze stand kwam er voor rust niet meer, al gaf vooral Prins zijn solo-pogingen nog niet op, zodat eenmaal zelfs v. Himst tot aan de Belgische doellijn moest terugkomen om hem het scoren te beletten. Hoe weinig de onze ook verflauw den en ijverig hun best bleven doen, de tweede helft was min of meer een formaliteit, omdat al lang dui delijk was geworden dat deze voor hoede van Nederland het nimmer tot slechts één doelpunt zou kunnen 'brengen. De Belgische ploeg voelde dit waarschijnlijk ook min of meer zo aan, want het elftal miste de be hoefte om ons team van de grasmat weg te spelen. Wel konden de rood- hemden op het middenveld, dat ge heel en stevig in hun handen was, dikwijls een aardig driehoekspelle tje weggeven, maar er iets mee op schieten deden ze niet, waardoor er van hun kant ook niets aan gedaan werd deze wedstrijd qua voetbal demonstratie nog enigszins te red den. Zo zou de stand zeer waarschijn lijk zelfs geen enkele wijziging heb ben ondergaan, als na 10 min. doel man v. d. Merwe niet z'n enige fout uit de wedstrijd had gemaakt. Op een voorzet van de naar links ge zwenkte Stockman stortte hij zich moedig naar voren, zoals hij daar vóór ook reeds menigmaal bekwaam had gedaan om zich van de bal meester te maken, doch thans viel hij over de bal heen en de actieve v. Himst op dat moment bedui dend actiever dan onze verdedigers was er snel bij om dit buiten kansje uit te buiten en de bal in 't lege doel te plaatsen (20). Van dit moment af was het eigen lijk alleen nog slechts de vraag of de Belgen hun uiterste best zouden gaan doen de score beduidend de hoogte in te jagen. Ze deden dit niet, maar dat lag toch ook zeer beslist aan onze overigens hechte defensie, die de Belgen al heel weinig vrij heid schonk. Ook de enkele aanval lers in onze voorhoede bleven welis waar hun best doen, verwisselden nog al eens van plaats, doch dat had meestentijds alleen maar ten gevol ge dat we dan b.v. geen enkele spe ler op de linkervleugel hadden. Ook aanvoerder v. Wissen trachtte een enkele keer met een solo-actie dwars door de Belgische verdedi ging heen het getij te doen keren, doch deze solo-acties konden geen enkel effect sorteren, omdat er al tijd nog wel een Belg was die z'n schoen met succes vpor de bal kon plaatsen. Van enig weloverwogen aanvalsspel was er aan Nederlandse kant -in elk geval niets te bespeu ren, kon dit ook niet én door de nu merieke minderheid èn door het zwakke ,spel van enkele spelers. Zo sleepte de wedstrijd zich naar zijn einde toe, talrijke malen opge luisterd door het grote aantal onbe grijpelijke beslissingen van de arbi ter, die bovendien van de voordeel- regel blijkbaar nog nooit had ge hoord. IA Duizenden en nog eens duizenden Vlamingen zijn afgelopen zondag naar de Belgische hoofdstad getogen om daar massaal te demonstreren te gen wat door hen genoemd wordt het onrecht de Vlamingen aange daan'. De ene eis „gelijkstelling met de Walen'' was als een soort strijdkreet geworden en boven het geschreeuw, gejoel en gefluit van de deinende massa was slechts dat ene te horen. Het uiteindelijk resultaat was dat de politie moest ingrijpen en de hoofdstedelijke ziekenhuizen en am bulancewagens de handen volhadden aan het vervoeren van de talrijk licht gewonden, die waren getroffen, niet zozeer door smalende woorden van de Walen, dan wel door de projectielen waarmee zij hun opmerkingen ge paard lieten gaan, en de rotte eieren, tomaten en uien, die smaakvol wer den afgewisseld met zakken roet, mosterd en mayonaise. De politie van Brussel verrichtte een 45-tal arrestaties. T.B.C.-BESTRIJDING Men heeft kunnen lezen, dat er jaarlijks 3 miljoen mensen aan tu berculose sterven, dat er ieder jaar 3 miljoen lijders bijkomen en dat het totaal aantal lijders aan deze ziekte 15 miljoen bedraagt. Als we deze cijfers leggen naast de statistiek in ons eigen land, dan slaan wij wel een bijzonder goed figuur, want dank zij de intensieve bestrijding worden de cijfers tel- kenjare teruggedrongen. Het aatnal in 1961 ingeschreven patiënten bedroeg 5351 tegen 5688 in 1960; dat is in 1961 slechts 46 op de 100.000 tegen 49,5 in 1960. Ook de sterfte aan t.b.c. is weer verder teruggelopen. In 1961 stierven er 318 zieken aan t.b.c. en in 1960 329. In 1953 was dit cijfer nog 966. Dit zijn gunstige cijfers, maar dat wil niet zeggen, dat we er zijn en regering en particulieren hun actie moeten staken. Integendeel. Al zestig jaar is men met intensieve bestrijding in ons land bezig ge weest en we zien nu de gunstige re sultaten, maar toch moeten we waakzaam blijven. Als we de cij fers over de gehele wereld zien, en het toenemende verkeer uit al die landen, van zakenlieden, toeristen, arbeiders, die een nieuwe haard kunnen overbrengen, dan blijft waarkzaamheid geboden. Daarom, ga men krachtig door met de bestrijding en neemt men deel aan het bevolkings-onderzoek en vooral het bedrijfsonderzoek houde men op het goede peil. Zo kan ieder meewerken dat bo venstaande cijfers .steeds beter wor den. GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK. Worden gevraagd BOUWNIJVERHEID Timmerlieden en 1.1. Metselaars en 1.1. Afmakers Grondwerkers Tegelzetters Schilders GRAFISCHE NIJVERHEID Zetters en drukkers HOUTINDUSTRIE Mach. houtbewerkers Afwerkers (meubel) Meubelstoffeerder (jeugd.) CARTONNAGE Mnl en vr. personeel. KLED1NG-REINIGING Stiksters/af werksters Persers Naaisters Vrl. arbeidsters wasserij Mnl. arbeider wasserij BLOEMISTERIJ biedt aan LIGUSTRUM 40/60 p. st. 0.1 5 LIGUSTRUM 60/80 p. st. 0.13 Levertijd eind oktober Grotestraat 192a Tel. 3505 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 7