wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Botsing tussen India en China Nederlandse C.B.T.B. over het prijsbeleid in de landbouw ZWITSAL De kwestie Cuba Canada en de E.E.G. Do economische situatie in Indonesië MOEDER WORDEN... Koningin naar Tilburg De boekenweek 1962 Houdt Bogaerts voor ogen Leger van India verloor in 10 dagen 2000 man Pracht handen DE BROODPRIJS Inzet: onherbergzame gebieden anciële 'e9emoetlcoming Optica BOGAERTS Koopkracht voor meer dan de helft verminderd BABYSET DE LUXE Tube95ct Hamea-Geleï Het is de Hamamelis die 't 'm doet VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No.86 jmivumiu iiu.au Pe rcho vAn het Zuióen Uitgever: ïaalwljkse Stoomdrukkerij m Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Uit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" ffat al in de herfst van dit jaar werd verwacht is nu. in de herfst gebeurd: Chinese en Indiase elite-eenheden zijn in de onherbergzame grensstreken tussen Azië's grootste landen slaags geraakt. De mel dingen over de gevechten zijn van beide zijden verward en met el kaar in tegenspraak. Maar noch premier Nehroe, noch de Chinese regering verhelen, dat de botsing bijzonder hevig en er zware ver liezen zijn te betreuren. De Chinezen zijn in grote golven op twee plaatsen India binnengedrongen. Ruim tien jaar geleden vielen zij op dezelfde massale manier Korea binnen, waar zij de strijdkrachten van de Ver. Naties onder de voet liepen. Op het moment, dat de gevech- ten in volle hevigheid uitbarstten, jaren naar schatting ongeveer 20.000 Chinese soldaten in India binnengedrongen. Een dergelijke vloedgolf is wel te stuiten, maar daarvoor zijn moderne, automati sche wapens nodig. India heeft ^hter alleen beschikking over verouderde Engelse geweren. Zware wapens en versterkingen kumen moeilijk worden aange voerd door de onherbergzaamheid van het terrein, waar, als extra moeilijkheid, onlangs al de eerste sneeuw is gevallen. Zonder hulp van buiten zal, zo venvachten Westerse militaire des kundigen, India er niet in kunnen dagen de rode indringers terug te slaan. En daarmee is direct het ge vaar van het conflict getekend. India zal de zaak niet alleen kun nen oplossen. Hulp van buiten af is echter bijzonder moeilijk, door nat premier Nehroe altijd 'n hard nekkige neutraliteitspolitiek heeft gevoerd. Hij flirtte dan weer met net westen, dan weer met het oos ten. Nu de bom is gebarsten geeft dat aanleiding tot allerlei politieke verwikkelingen. Washington ziet de Chinese aan val als een „gewetenloze uitda ging". Londen keurt de Chinese agressie af. Moskou zwijgt als een bus over de affaire. De Indiase re gering heeft informeel bij Amerika en Engeland geïnformeerd naar de mogelijkheid van snelle aflevering van automatische wapens en muni tie. Engeland is nauw verbonden met India door het Gemenebest. Deze band voorziet echter niet in de levering van wapens, maar is voornamelijk economisch bedoeld. Toch kan Londen niet onverschil lig blijven als een lid van het Ge menebest wordt aangevallen. Dat zou een groot verlies aan prestige betekenen. Geen wonder, dat bij al deze verwikkelingen de diplomatieke activiteiten in de Westerse hoofd steden en in Moskou bijzonder druk zijn. In het Kremlin gevoelt men zich helemaal niet op zijn ge mak. De verhouding met Peking is helemaal niet zo prettig. De jongste leveranties van Mig-21 straaljagers aan India, waren een klap in het gezicht van het com munistische „broeder'Mand. Het Kremlin en Mao's communistische doctrinisten kunnen het niet eens worden over de uitwerking van 'n aantal communistische stellingen, met name niet over die van de „vreedzame coëxistentie". China is helemaal bezorgd over een strijd, waar dan ook ter wereld. In feite wil Peking niets liever dan er met haar miljoenenleger op los slaan. Moskou daarentegen, waar men de Westerse krachten beter kan schat ten, zoekt het liever in de econo mische concenti'atie van de grote wereldblokken. Het bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond heeft, zo deelt het in een communique mede, in zijn laatst gehouden vergadering opnieu w uitvoerig aandacht besteed aan het prijsbeleid 1962- 1963 en de moeilijke situatie, waarin zich een groot aantal landbouwbedrijven momenteel bevinden. „Het bestuur is van mening, dat het dringend noodzakelijk is, dat op zeer korte termijn in de acute financiële nood positie op de gemengde bedrijven hulp wordt geboden. Deze hulp dient te om vatten het verlenen van de m ogelijkheid tot consolidatie van kort lopende schulden en in aansluiting hierop het verstrekken van een directe tegemoetkoming aan de gemengde bedrijven. De consolidatie van kortlopende K'hulden, die in nauw overleg met de Boerenleenbanken zou kunnen wor- uitgevoerd is naar het oordeel nn het bestuur dringend, gewenst Mthet oog op de acute liquiditeits- aoeilijkheden op een groot aantal jemengde bedrijven. Deze maatregel, waar alle ge bigde bedrijven in principe voor in uomerking dienen te komen, kan 'orden gerealiseerd door het ver dekken van leningen met overheids- farantie. Deze lening kan worden gebaseerd op de werkelijke krediet- «boefte bij de huidige bedrijfsvoe ring, zoals deze uit over te leggen alansgegevens blijkt. De aflossings- kimijn hiervan dient te worden afge- -®d op de financiële mogelijkheden =o het betrokken bedrijf. Deze kredietregeling heeft 't voor al dat zij aansluit aan de bestaande ?rakrijk van kredietverlening, zonder "e™ee in concurrentie te treden, bij deze kredietverlening wordt om J? korte termijn iedereen reële hulp 'kunnen bieden geen rekening ge- 7™en met het gebruikelijke crite- ■m van de levensvatbaarheid van 't «drijf. Qp langere termijn dient deze -•dtregel dan ook gevolgd te wor- door een actief produktiebeleid na(^er uit te werken kredietfaci- ^ten voor de potentieel levensvat- 15 ^rijven, terwijl daarnaast de gelijkheid moet worden geboden r de ondernemers, die hun bedrijf en beëindigen, hiervoor een fi- c,êle tegemoetkoming ter beschik- 8 'e stellen, waarmee eventueel de !e en aflossingsverplichtingen te- kunnen worden voldaan. Ter realisering van dit beleid zou een ontwikkelingsfonds moeten wor den gesticht. Naast deze maatregelen van meer specifieke aard is het bestuur van oordeel dat ook het prijsbeleid in het algemeen, zoals dit voor 1963 zal moeten gelden de nodige ruimte zal moeten bieden die noodzakelijk is om de zo gewenste aanpassingen in de bedrijfsstruktuur te bewerkstelligen. Dit zal moeten betekenen dat zowel voor de melk, als voor de akkerbouw- produkten de prijzen op een hoger niveau zullen moeten worden vastge- steld." H. M. de Koningin is voornemens op dinsdag 13 november een bezoek te brengen aan de gemeente Tilburg. In de ochtend zal de koningin on dermeer ontvangen worden op het Paleis Raadhuis en enige aspecten van de nieuwbouw in ogenschouw ne men. In de middag zal de Koningin de opening van het nieuwe gebouw van de Katholieke Economische Ho geschool bijwonen. De Boekenweek 1963 zal staan in het teken van de Europese cultuur en op vrijdag 29 maart worden geopend met een voorstelling van oresteia van Aeschylos door Piraikon Teatron uit Athene in het concertgebouw te Amsterdam. Dit heeft de voorzitter van de commissie van de collectieve propaganda van het Nederlandse boek medegedeeld. De boekengids van de CPNB zal voor het eerst in één editie verschijnen en er zal dus niet meer zoals voorheen een afzon derlijke rk-editie komen. De inzet van de gevechten vor men tot nu toe de onherbergzame grensstreken bij de Himalaya het Dak van de Wereld. China is binnengevallen op twee plaatsen; in het noord-oosten, ten zuiden van de in 1914 ingestelde MacMahon- lijn en in het westen bij Ladakh, een provincie in Kasjmir. In het noord-oosten maakt China aan spraken op een gebied van 125 duizend vierkante kilometer. Dat wil zeggen een land viermaal zo groot als Nederland. Bij Kasjmir zijn de Chinezen „bescheidener"; hier willen zij slechts een gebied, dat ongeveer even groot is als Ne derland. Wie kan echter van tevo ren zeggen wat de Chinese troe pen gaan doen als blijkt, dat de Indiase eenheden niet in staat zijn hen tegen te houden? China heeft in Tibet, in de nabijheid van de plaatsen, waar nu wordt gevoch ten, strategisch belangrijke wegen en vliegvelden aangelegd, die uit stekend van dienst zijn bij de be voorrading van de invasietroepen. Volgens waarnemers zullen de Chinezen proberen vóór de winter invalt hetgeen al heel spoedig zal zijn zoveel mogelijk land te veroveren. Militaire acties zijn in de wintermaanden volkomen on mogelijk. Het zou dan weer tot het voorjaar 1963 moeten duren vóór India kan terugslaan. En premier Nehroe zal er wel voor passen om tegen die tijd opnieuw een crisis te veroorzaken, zo gokken de Chi nezen. Ze hebben dan in ieder ge val het nu veroverde land in han den. Het is een Salami-techniek telkens een stuk van de worst afhakken tot je alles in je bezit hebt die zij van Moskou heb ben afgekeken, de neutralistische politiek van Moskou ten spijt. Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen Hoe ernstig de grens-„schermutse- Iingen" tussen steeds terugtrekkende Indiase troepen en het oprukkende Chinese leger zijn, is gebleken uit een mededeling van het ministerie van Defensie in New Delhi „In de strijd van de afgelopen tien dagen heeft het Indiase leger tussen de 2000 en 2500 man aan doden en ver misten verloren". Daarbij liet het ministerie het gewondencijfer nog buiten beschouwing. De strijd gaat door, hoewel er een lichte kentering zou zijn, indien men tenminste de Indiase Defensieminis ter Krishna Menon moet geloven. Hij verklaarde maandag, dat het leger van India zich „uit tactische overwe gingen" zover had teruggetrokken, dat het nu in een vlakker gebied was gekomen, waarin de Rood-Chinese opmars tot staan zou kunnen worden gebracht, ja waar zelfs sprake zou kunnen zijn van een tegenaanval. Westelijke waarnemers betwijfelen de juistheid van Menons verklaring. Inderdaad leent het gebied, waarnaar de strijd zich nu heeft verplaatst, zich beter voor de verdediging dan de stellingen in de bergen. Betwijfelt moet echter worden, of het leger van India wel goed genoeg is uitgerust om zelfs in het meer vlakkere terrein stand te houden. Amerika, Engeland en Canada zul len wapens aan India zenden, of zijn er reeds aangekomen. BRITS VLOOTVERBAND BEZOEKT AMSTERDAM Van 2 tot 8 november zullen een vijftal schepen, behorende tot de Brit se Home Fleet een niet-officieel be zoek brengen aan Amsterdam. Dit vlootverband, bestaande uit de kruiser hms Belfast, de onderzeeboot fregatten hms Berwick, Scarborough en Lowestoft, alsmede uit het voor- raadschip Fort Duquesne, staat onder bevel van schout bij nacht F. R. Twiss, die zijn vlag voert aan boord van genoemde kruiser. De totale bemanning bedraagt ca. 1425 officieren en schepelingen. Rekening houdend met de groei van de bevolking zijn produktie en export in Indonesië gedaald tot een derde van de omvang van 1940, zo heeft de voorzitter van de particulie re Indonesische „raad voor de In dustrie", Omar Toesin, gezegd in een persverklaring naar aanleiding van de invoerheffingen die de regering heeft ingesteld op machinerieën en grond stoffen. Als de groei van de bevol king in de berekening wordt opgeno men en de cijfers voor 1940 worden gesteld op 100 punten bedraagt het cijfer voor 1960 volgens Toesin 33. In dezelfde periode is de koopkracht van de bevolking met ongeveer de helft verminderd. Als Indonesië wil beginnen aan een „ontwikkelingsrevolutie" en op grote successen wil hopen, moet het land zich wel bewust worden van zijn huidige situatie, „discipline en ad ministratieve orde" herstellen en wettelijke maatregelen nemen tegen personen die schuldig zijn aan „mis bruik maken van de gelegenheid", on geacht wie zij zijn, aldus Toesin. De Indonesische regering moet voorzichtig te werk gaan bij het aan vaarden van kredietaanbiedingen van Chinezen in Singapore en Hongkong, die slechts worden gedaan met de be doeling grote winsten te maken. De handelaren in Singapore en Hong- FILM „FIETSEN NAAR DE MAAN" EIND JANUARI GEREED Tengevolge van overbezetting der Cinetone Studio's te Amsterdam, is met het nasynchroniseren van film- fijantasie „Fietsen naar de Maan" van Jef van der Heyden eerst heden een aanvang gemaakt. Men verwacht thans dat de film eind januari in de drie grote steden van ons land zijn première zal beleven. kong hopen de in Japan en andere landen vervaardigde goederen in In donesië te verkopen en daarbij voor deel te trekken van het uitstel van betaling dat de industrielanden ver lenen. Indonesië moet echter recht streeks met de industrielanden han delen, zo meende de heer Toesin. Inmiddels is bekendgemaakt dat 't Indonesische staatstekort dit jaar on geveer drie miljard gulden zal bedra gen.. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Het ziet er naar uit, dat de kwestie- Cuba bijzonder snel zal worden afge wikkeld. Kroetsjefs persoonlijke ver tegenwoordiger (voor deze affaire), een optimistisch gestemde onder minister van Buitenlands Zaken, Koeznetsof is in New York aange komen. Hij voerde inleidende be sprekingen met secretaris-generaal Oe Thant, waarbij ook aanwezig was de Russische VN-vertegenwoordiger Zorin, die het bestaan van de raket- bases op Cuba steeds heeft ontkend, totdat Kroetsjef zondag beloofde ze te ontmantelen. Ook Kennedy heeft vertegenwoor digers naar New York gezonden. Het zijn John MacCloy (adviseur van de president voor ontwapeningszaken en de onderministers George Ball (Bui tenlandse Zaken) en Gilpatrick (De fensie. Zij kregen opdracht de kwes- tie-Cuba met spoed te regelen. Het ligt in de bedoeling, dat deze heren ook andere, in de correspondentie Kroetsjef-Kennedy aangeroerde pro blemen bespreken. Van die correspondentie is - zo blijkt uit berichten uit Moskou en Washington één brief niet open baar gemaakt. Het was een schrijven ONDERWIJS- AANGELEGENHEDEN Minister Cals en staatssecretaris Janssen (Onderwijs, Kunsten en We tenschappen) zullen binnen afzienba re tijd diverse nieuwe wetsontwerpen bij de Tweede Kamer indienen. Hiertoe behoren een wetsontwerp op het leerlingenstelsel in het nijver heidsonderwijs, waaronder ook de in spectie op het part-time beroepson derwijs zal vallen, een wetsontwerp voor subsidiëring van de theologische faculteiten aan de bijzondere univer siteiten, dat de minister voor Kerst mis hoopt in te dienen, en een wets ontwerp tot stichting van een juridi sche faculteit aan de economische ho gescholen in Tilburg en Rotterdam. AUTO ONDER TREIN Twee doden Op een niet-beveiligde overweg tus sen Blerick en Horst-Sevenum is maandagavond een personenauto ge grepen door een uit Venlo komende trein. Beide inzittenden van de auto, de 41-jarige A. Zeggelinck en de 24-jarige W. Schoen, uit Venlo, wer den gedood. De auto werd door de trein door midden gesneden en het achterste stuk werd vele honderden meters meegesleurd. Euromarkt vormt groot probleem voor Canada. De Canadese National Industrial Conference Board heeft dezer dagen een rapport gepubliceerd, waarin de toekomstige positie van Canada ten opzichte van de EEG aan een diep gaand onderzoek is onderworpen. Dit rapport, geschreven door de heer Roy E. Matthews, een econo mist verbonden aan bovengenoemde raad, wijst er - naar in de weke lijkse nieuwsbrief van de Nederlands- Canadese Kamer van Koophandel wordt medegedeeld - met nadruk op dat de Euromarkt een bijzonder groot probleem voor Canada vormt. Overi gens meent de heer Matthews, dat de Amerikaanse Trade Expansion Act, die voorziet in een algemene libera lisatie van de tarieven, voor Canada een lichtpunt kan worden genoemd. De EEG, inclusief Groot-Brittan- nië, enerzijds, en de Verenigde Staten anderzijds, zouden samen een gebied vormen waarin 80 procent van alle industrie en mijnbouw van de Wes terse wereld is geconcentreerd. Daar Canada een van de grootste leveran ciers van de wereld is van grondstof fen en van halffabrikaten, is dit land bijzonder gevoelig voor de ontwikke ling van de internationale handel. Naar voren wordt gebracht dat de Canadese export van tarwe, alumini um, onbedrukt krantenpapier en houtpulp waarschijnlijk het sterkst zal worden beïnvloed door de Euromarkt. week vrijdag verzonden, dat in bij zonder scherpe en volgens de Russen „onverzoenlijke" bewoordingen was gesteld. Deze persoonlijke brief zou de directe aanleiding voor Kroetsjef zijn geweest om door de knieën te gaan, iets waarover de gehele wereld zich ook nu nog opgelucht en ver baasd toond. Oe Thant gaat 2 dagen naar Cuba, om met Fidel Castro te onderhande len. Gedurende deze twee dagen zal Amerika de blokkade opschorten. De algemene ledenvergadering der Nederlandse Vereniging van Werkgevers in het Bakkerij bedrijf is in spoedvergadering te Utrecht bijeengeweest. Na een uiteenzet ting van het hoofdbestuur over de recente ontwikkelingen rondom de broodprijzen en het voornemen van de minister van economische za ken tot het afkondigen van een prijsstop, heeft de ledenvergade ring met algemene stemmen als haar oordeel uitgesproken: dat het door de Nederlandse Bakkerijstich ting gevoerde beleid in alle opzich ten juist is en door de vergadering dan ook onderschreven wordt. Een prijsstop zou jegens de bakkerij 'n niet gerechtvaardigde maatregel zijn, zo meende de vergadering ver der unaniem. BLACK OPTIMISTISCH T.A.V. RECESSIE-GEVAAR Egene Black, de president van de Wereldbank, heeft zich optimis tisch getoond ten aanzien van het gevaar van een economische reces sie. Black, die in Den Haag vertoef de, voor een conferentie over ont wikkelingshulp aanAfrika, ver klaarde desgevraagd dat de econo mie dit jaar zo goed zal zijn als eerder in het jaar was voorspeld. Voor begin volgend jaar was een vertraging mogelijk, doch later in 1963 zou de ontwikkeling weer vlotter gaan verlopen, zo luidde zijn prognose. Black, deelde voorts mede, dat gewerkt wordt aan een plan voor internationale arbitrage bij geschil len over investeringen in onder ontwikkelde landen. Dit plan, be doeld om meer zekerheid te geven aan particuliere investeerders, voorzag in een secretaris-generaal, een bestuursraad en een Hof voor het regelen van geschillen. De or ganisatie zou nauw met die van de Wereldbank verbonden kunnen zijn. Hij merkte in dit verband op, dat het internationale hof voor ar bitrage in Den Haag alleen geschil len tussen regeringen behandelt en dat een instantie voor geschil len tussen regeringen en particu lieren niet bestaat. Hij had goede hoop, dat het nieuwe plan verwe zenlijkt zou worden. DE STRIJD IN JEMEN In Jemen wordt hard gevochten tussen republikeinse en monar chistische troepen, zo meldt radio Amman dat op de hand is van laatstgenoemde partij. Republikeinse militairen hadden driemaal de stad Marib aangeval len, doch slaagden er niet in de stad te bezetten. Vele aanvallers zouden zijn overgelopen naar de troepen, die de Iman steunen. Voorts meldde radio Amman dat de ziekenhuizen in Cairo en andere Egyptisch steden vol liggen met doden en gewonden van de Egyp tische troepen die aan de zijde van de republikeinen in Jemen hadden gevochten.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1