wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Optica Bogaerts ONMISBAAR I WINTERJASSEN Provinciaal nieuws Jan de Cock Het Softenon-proces te Luik VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 88 \ïse Stoomdrukkerij Antoon Tieleü Redacteur: JAN TIELEN Sner 1069687 -:jd verschijnt 2 x per week Het drama met de vergeefs naar 't :'n gezonden kalveren, die aan de werden tegengehouden en toen 3ge dodenrit terug moesten ma- jjeeft plotseling de aandacht ge- op de Nederlandse export j Italië. r Italiaanse economie koestert momenteel in de stralen van de ,ran een juichend en onbeteugeld ■jisme. De snelle groei van de in- ijie geeft bijzondere vaart aan het jaanse schap van buitenlands han- iat met een flinke bries in de de laatste jaren méér knopen Jtdan het E.E.G. - en het wa- Ischip. >ze onstuimige expansie spruit endeels voort uit een succesvolle itieve bundeling van faktoren als «landse hulp, de werkkracht van memeren werkgever, de vorming de Europese Economische Ge- -Dichap etc. Nieuwe industrieën -ijzen als paddestoelen uit de :od, bestaande bedrijven werden sbreid of gemoderniseerd. Bureaux; Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Abonnement: 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. per kwartaal 2.85 22 cent per week Telegram-adres „Echo* OMGEKEERD GAAT HET BLIJKBAAR BETER mechanische industrie domineert dés industriepatroon. Voorop de automobielindustrie, die het rr jaar meer dan driekwart mil- - wagens exporteerde. De jaar- izproduktie van scooters bedraagt id 300.000, terwijl ook de pro- iiie van de z.g. micro-auto's een succes lijkt te worden. Dechemische industrie heeft in het slopen decennium wel de grootste zreiding te zien gegeven. Sinds '58 deproduktie met 150 gestegen! imetde Italiaanse textielindustrie het crescendo. Wanneer de tex- dustrie ten dele naar Zuid-Italië kunnen worden verplaatst, waar arbeidsmarkt immers veel ruimere /gelijkheden biedt, zou Italië bin- q luttele jaren zelfs de belangrijk- textielleverancier binnen de E.E. kunnen worden. Hebben wij die markt verwaarloosd? Ook andere industrieën, b.v. ijzer staal, rubber, voedingsmiddelen,* cier, geven over het algemeen een zdge ontwikkeling te zien. De ge- ielde industrie-produktie is in 59-1960-1961 toegenomen met -2% - 13.6 - 9,2 Deze is sedert enkele jaren de pie in de E.E.G. 'de Italiaanse produkten maken ts furore op de buitenlandse ■u In het bijzonder west-Europa ivoor de zuidelijke E.E.G.-part van steeds grote belang. Dit ge- ■inam vorig jaar 57% van de Ita- Mse export af. Oe Italiaanse produkten hebben, iqua hun vormgeving, vaak een jjke, elegante stijl. Dit verklaart '«nemende populariteit van Ita- produkten in het buitenland. kwart van de bevolking van het -n van ons werelddeel loopt b.v. ;'op Italiaanse schoenen (slanke illen). invoer uit west-Europa vertoont voortdurende stijging. Het aan- dwn de E.E.G. in de Italiaanse Jrt is gestegen tot pl.m. 30 -dand figureert op de rol van TREINONGELUK IN JOEGOSLAVIË 24 doden e«n treinontsporing op de ijn Belgrado - Skopje, vlak bij •0rPje Koemanovo, zijn maandag TOensen gedood. Twee rijtuigen, pnn zich zestig passagiers bevon- kantelden van de spoorbaan, e- «n personen werden gewond. jaingsploegen waren maandag- nog bezig mensen onder de ^'agen wagons vandaan te ha- aar de oorzaak van het onge- "Ordt een onderzoek ingesteld. Italië's leveranciers op de twaalfde plaats. Landen als Oostenrijk en Zwitserland zetten meer in Italië af dan wij. Is dat onvermijdelijk? Of hebben onze exporteurs de Italiaanse markt tot dusver teveel verwaar loosd? Het Nederlandse aandeel in de Italiaanse markt bedroeg in 1961 2,4 Het was hoofdzakelijk samenge steld uit eieren, rundvee, chemische produkten, ijzer en staal, machines en schepen. Op de lijst van leveranciers aan Nederland komt onze zuidelijke E.E.G.-vennoot op de zevende plaats. Weinig oplevering in de Amerikaanse economie De conjunctuur stimulerende krach ten in de Verenigde Staten hebben klaarblijkelijk aan stuwkracht inge boet, want de gebruikelijke opleving na de zomerslapte is tot dusverre uit gebleven. Het gaat met de Amerikaanse con junctuur niet naar wens. De beloofde groei met 4 per jaar of zelfs meer, is uitgebleven. Het meest ontmoedi gende is wel de gang van zaken in de staalindustrie. In deze tak van nij verheid staat men wellicht voor de laagste jaarproduktie sedert het sta kingsjaar 1959. Ook voor het ko mende jaar zijn de vooruitzichten te leurstellend. Van de aanvankelijke raming voor dit jaar, een produktie van 115 mil joen ton staal, zal niets terecht ko men. De produktie zal niet hoger ko men dan 95 miljoen ton. De geringere produktie in de staal industrie is ten dele een gevolg van de vermindering van de automobiel verkopen. De automobielfabrikanten, die in een scherpe onderlinge concur rentie gewikkeld zijn, trachten nu door tal van aantrekkelijke koop- voorwaarden aspirantkopers te ver lokken. Zo zal de General Motors Corp. de garantie voor alle personen- en vrachtwagens van de modellen 1963 verdubbejen en wel tot 24 maanden of tot 24.000 mijl. De ga rantie zal zelfs betrekking hebben op de eventueel opeenvolgende eige naars. Uiteraard kon Ford Motor hierbij niet achterblijven en dezer da gen kondigde deze maatschappij voor zijn modellen 1963 eenzelfde garan tie aan. Ook de gang van zaken in de hui zenbouw is bijzonder teleurstellend. Een derde aanwijzing voor een min der sterke tempoversnelling van de Amerikaanse economie in dit jaar is de situatie in de industrie voor ge reedschapswerktuigen. Het totaal van de orders in deze bedrijfstak is niet voldoende om in de komende maan den een sterke verhoging van het pro- duktietempo te kunnen verwachten. De werkloosheid is een van Kenne dy's grootste zorgen. Het werkloos heidspercentage circuleert rondom 6 Feitelijk is dit een zonderlinge situatie. In West-Europa worstelt men met een krappe arbeidsmarkt, in de V.S. daarentegen met een welhaast chronisch geworden werkloosheid. Op de uur zal er vermoedelijk toch wel een aanpassing ontstaan, maar intussen zit de Amerikaanse regering met dit psychologisch voor haar zo ongunstige feit. Het sukses van een regering wordt immers door de goe gemeente vaak afgemeten naar de werkloosheid, die er heerst. Met de congresverkiezingen van november in het verschiet ziet het er voor de de mocraten dus niet erg zonnig uit. Meer kansen voor export in 1963? Het Centraal Plan Bureau verwacht voor 1963 iets ruimere produktie- reserves. Van grote invloed hierbij is de slechts geringe stijging van het in vesteringsvolume die wordt verwacht, namelijk 2 Bij de binnenlandse bestedingen komt het volgend jaar de nadruk vermoedelijk meer te liggen op de consumptie, die naar raming met ongeveer 4 zal stijgen. Ener zijds wordt deze gestimuleerd door de loonstijgingen, de belastingverlaging JSSLAsr en de verhoging van de A.O.W.-uit keringen, anderzijds enigszins ge drukt, doordat ook in 1963 nog enige prijsstijging (die op 2 is begroot), zal optreden. Volgens het Centraal Plan Burgau zal er volgend jaar meer ruimte kun nen worden vrijgemaakt voor de ex portbevordering. De verwachte toene ming van de binnenlandse afzet is 3.5 terwijl de mogelijke uitbrei ding van de produktie op 5 wordt geschat. Vandaar dat het C.P.B. ver wacht, dat ons exportvolume in 1963 met pl.m. 7 zal stijgen. (Dit jaar zal de toeneming ongeveer 5,5 be dragen). Het tekort op de handelsbalans zal van dezelfde orde van grootte blijven, aldus stelt het C.P.B. in zijn progno se. De werkgelegenheid zal in 1963 met ongeveer 1 toenemen. Dit be tekent dat ca. 55.000 personen meer in het produktieproces zullen kunnen worden opgenomen. Hier tegenover staat dat 70.000 arbeidskrachten ad ditioneel beschikbaar komen, zodat een geringe ontspanning op de ar beidsmarkt zal kunnen optreden. De ze tendentie tot ontspanning legt echter naar verwachting in het ko- meende jaar nog weinig gewicht in de schaal, zodat derhalve dient te worden gerekend met een voortbe staan van de druk op het niveau van prijzen en lonen. Oost - Duitsland werkplaats van U.S.S.R. Terwijl de Westduitsers met een bijna overmoedige glimlach de profij ten trekken van het roemruchte Wirt- schaftswunder, staan de Oostduitse huismoeders voor boter, aardappelen en vlees in de rij. Deze produkten zijn daar zelfs op de bon, waaruit ten overvloede blijkt dat de Oostduitse economie in de laatste jaren weinig gezonde groei heeft getoond. Nu na de sluiting van de sectorgrenzen in augustus 1961 de uitwijkmogelijkhe den naar het westen tot een minimum zijn ingekrompen, is de economische problematiek van de D.D.R. in zo verre vereenvoudigd, dat het beschik bare arbeidspotentieel ook op langere termijn kan worden vastgesteld. Oost-Duitsland zal nu alle krach ten inspannen om de werkplaats van de Sowjet-Unie te worden. Dit im pliceert dat grondstoffen en halffa brikaten zoveel mogelijk uit de overi ge Oostbloklanden zullen worden ge ïmporteerd om te worden verwerkt tot hoogwaardige eindprodukten, zoals schepen, machines en fabrieksuitrus- tingen. Grotestraat 220 WAALWIJK Het verloop van het economische plan 1962 is tot dusverre echter niet geheel bevredigend. De industriële produktie steeg in het eerste semester 1962 met 7 ofschoon de raming 10 was. De produktieresultaten in de ag rarische sector waren echter nog veel onbevredigender. Vlees, boter en aardappelen zijn derhalve gedistribu eerd in de Oostduitse Volksrepu bliek. En dit 17 jaar na de wereld oorlog! De Sowjet-Unie is de voornaamste handelspartner van Oost-Duitsland. Veertig a vijftig procent van de totale Oostduitse buitenlandse handel vol trekt zich met de Sowjet-Unie. De behoefte aan olie van O.-Duitsland wordt vrijwel geheel door Rusland gedekt en de importbehoefte aan ijzererts en graan voor 90 Omge keerd is Oost-Duitsland met een aan deel van 18 in de Russische bui tenlandse handel ook de belangrijk ste handelspartner van de Sowjet- Unie. Uitvoer naar Antillen en Suriname liep terug De Antillen en Suriname zijn uiter aard onze belangrijkste afzetterreinen in het z.g. Caribische gebied. De ex port naar de Antillen maakt bijna 40 van de export naar het gehele ge bied uit, die naar Suriname ca. 20 De waarde van onze uitvoer naar de Nederlandse Antillen daalde vorig jaar met ongeveer f 10 miljoen tot 74 miljoen. De voornaamste oorzaak was de ongunstige gang van zaken in de olie-industrie. Gedurende de laatste jaren zagen de raffinaderijen zich genoodzaakt hun personeels sterkte drastisch in te krimpen. Voor al wat levensmiddelen betreft, waren de gezinnen van de ontslagen werk nemers kopers van Nederlandse pro dukten. Bovendien is in vrijwel alle sectoren de Amerikaanse concurren tie op de Antilliaanse markt toegeno men. Ook onze uitvoer naar Suriname is vorig jaar met pl.m. 10 ge daald. Deze teruggang moet evenwel grotendeels worden toegeschreven aan verminderde leveranties van schepen en boten. Van de andere afzetmarkten in het Caribische gebied verdienen vooral Trinidad en Jamaica vermelding. Ons exportpakket naar deze gebieden be vat vooral voedings- en genotmidde len. De toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse export naar. het Ca- ribische gebied zal in belangrijke mate worden bepaald door de econo mische expansie in dit deel van de wereld. In de jaren vijftig konden vele van de betrokken gebieden bogen op een indrukwekkend groeitempo. Thans stagneert in verschillende gebieden echter de economie op dus danige wijze, dat we onze verwach tingen vooralsnog niet te hoog moe ten spannen. (Nadruk verboden). Maandag is het Assisenhof te Luik begonnen met de behandeling van een van de verdrietigste moordzaken vaq de laatste tijd. Hoofdverdachte in dit proces is de 25-jarige mevrouw Suzanne Vandeput-Coipel. Zij heeft op de avond van dinsdag 29 mei haar dochtertje Carinne, een baby van juist een week oud, te drinken gege ven uit een zuigfles, die was gevuld met een mengsel van melk en honing, waarin een zwaar vergif was opge lost. Het vergif had zij gekregen op recept van haar huisdokter, de 33- jarige Jacques Casters, die als mede verdachte terecht staat. De rede waarom deze arts zijn medewerking tot dit misdrijf verleende, was het feit, dat de kleine Carinne ernstig misvormt ter wereld was gekomen. Het meisje miste beide armen en aan beide schoudertjes waren slechts embryonale vingertjes zichtbaar. Ver moedelijke oorzaak van deze misvor mingen: de moeder had tijdens de pe riode van verwachting het kalmeren de middel „Softenon" gebruikt. In deze zaak strijden twee overwe gingen om de voorrang. De eerste is deze, dat ook het misvormde kind recht op het leven heeft en dat nie mand zich daaraan mag vergijpen. De andere hangt samen met de vraag of het onder de gegeven omstandighe den niet barmhartiger was de ver minkte Carinne het leven te bespa ren. Mevrouw Vandeput heeft deze vraag bevestigend beantwoord, sa men met haar medeplichtigen, die te gelijk met haar terechtstaan behalve dr. Casters, ook haar moeder, mevr. Fernande Yerna (50), haar man Jean Noel Vandeput (35) en haar zus Mo nique de la Mark-Coipel (26). De aanklacht luidt moord met voorbe dachte rade. Allen hebben volledige bekentenis afgelegd. Kring Tilburg v/d K.V.P. voor coördinatie kandidaatstelling Op initiatief van de afdelingen Gil- ze, Huiten, Molenschot en Rijen van de KVP zijn maandagavond een 70- tal bestuursleden uit de afdelingen van de Kring Tilburg in Breda bijeen gekomen ,,niet om onrust te brengen of om iets omver te werpen", zoals de voorzitter, de heer Schenkelaars (Molenschot) 't uitdrukte, „maar om zich te beraden en te bezinnen op di verse probleempunten. Hij wilde de vergadering niet zien als een motie van wantrouwen tegen de samenstellers van de kandidaten lijsten voor de Tweede Kamerverkie zingen. Wel meende hij het van groot belang, dat de leden, omdat zij de kracht van de partij uitmaken, meer invloed moesten hebben op de gang van zaken. Hij bepleitte daarom, een grotere coördinatie tot stand te brengen tus sen de afdelingen en het kringbestuur ten aanzien van de te stellen candida- ten om tot een verantwoorde samen stelling van de groslijst te komen. Bij deze candidaatstelling diens daarbij te worden gestreefd naar een bewuste verjonging. (De gemiddelde leeftijd van de Brabantse Tweede Kamerle den is 56 jaar!) Ernstig bezwaar maakte de voor zitter tegen het aantal kwaliteitszetels bezet door niet-Brabanders, dat op de Brabantse lijst zal moeten worden meegenomen. „De tijd is zodanig in Brabant, dat uit Brabant dezelfde kwaliteits-candidaten kunnen worden LKUBL IK li# 912k9 afgevaardigd", zo meende de woord voerder. Drs. A. Verdijk was verheugd over dit spontaan initiatief als bewijs van levende democratie. Hij meende, dat er terecht gehakt moest worden, „als dat maar op de juiste plaats ge schiedt." Absenteïsme struikelblok Zo was het niet de taak van het Kringbestuur zich in te laten met de candidaatstelling, ook niet in het lei ding nemen bij het aantrekken van personen. Bovendien zou dit in strijd zijn met de zelfwerkzaamheid van de afdelingen. Wat betreft de kwaliteitszetels gaf spreker de overweging mee, dat de KVP een landelijke partij is met lan delijke verantwoordelijkheid. Men moet zich daarom bewust zijn, dat deze een paar offers kan vragen voor Brabant. Voor de Brabantse zaak zal er zo als altijd, voor gevochten worden, stelde drs. Verdijk, die de vergade ring ook voorhield, dat bepaalde kwaliteiten in Brabant niet aanwezig zijn en bovendien op korte termijn niet eens te leveren. Uit het oog mag niet verloren worden, dat voor de fractie een zekere mate van continuï teit binnen fractie-verband noodza kelijk is! Speciale „Schouwburg-bus" tussen Tilburg en Waalwijk De ervaring, vooral van het vorige seizoen, heeft geleerd, dat bij sommi ge voorstellingen, welke laat afgelo pen zijn, het voor bezoekers van bui ten Tilburg, moeilijk, zo niet onmo gelijk is, om met een openbaar ver voersmiddel hun woonplaats te be reiken. I.v.m. personeelsgebrek kunnen de betreffende vervoersmaatschappijen niet overgaan tot uitbreiding van de dienstregeling. Na overleg met deze maatschappijen en de rijksverkeers inspectie, heeft de Direktie van de Stadsschouwburg - Tilburg besloten om bij wijze van proef voor vier voor stellingen in de maand november een speciale „schouwburg-bus" te laten lopen voor bezoekers van deze voor stellingen, afkomstig uit Waalwijk, Sprang-Capelle, Kaatsheuvel en L.- opzand. In elk van deze plaatsen zal één maal gestopt worden. Pr oef-bus Deze bus zal rijden op 9 november a.s. wanneer in de schouwburg de toneelgroep „Theater" speelt „Oor log en Vrede", een toneelbewerking van het beroemde boek van Tolstoï, op zondagmiddag 11 november, als St. Nicolaas aanwezig is bij de op voering van het Sprookje „Ploeft" door de toneelgroep „Arena", op vrijdag 23 november i.v.m. de opvoe ring van Mozarts opera „Die Zauber- flöte" door de „Nederlandse Ope ra" en op zaterdag 24 november a.s. Deze avond speelt de toneelgroep „Centrum" het blijspel „3 x Koe koek". N.T.C. Frans gezelschap komt met „Les Justes" van Camus Onder auspiciën van de alliance Francaise en met medewerking van enige afdelingen van het Genoot schap Nederland - Frankrijk, presen teert het Nederlands Centrum van 't Internationaal Theater Instituut in december een 8-tal voorstellingen van „Les Justes" van Albert Camus. Dit stuk zal worden gespeeld door het ge zelschap „Les Realisations Theatra- les" (Directie Roger Colas) in de regie van Daniël Cessaldi en in de cors en kostuums van Giselle Tana lias. De avondvoorstellingen hebben plaats in het Cultureel Centrum „Op Gouden Wieken" in Den Haag, op maandag 10, in de Stadsschouwburg te Utrecht op dinsdag 11, in de Rot terdamse Schouwburg te Rotterdam op woensdag 12, in de Stadsschouw burg te Tilburg op donderdag 13, in de Stadsschouwburg te Maastricht op vrijdag 14, in de Stadsschouw burg te Groningen op zondag 16, in de Stadsschouwburg te Nijmegen op woensdag 19 en in de Kleine Kome die te Amsterdam op donderdag 20 december. Pluimveehouders richten zich tot de Koningin De Nat. Chr. Organisatie van Boeren-pluimveehouders heeft een telegram aan Koning Juliana gezon den, waarin de bond op de noodtoe stand in de pluimveehouderij wijst. O.m. wijst de bond op de zeer slechts bedrijfsuitkomsten, die door de te lage eierprijzen worden veroor zaakt. De bond verzoekt o.a. f5.- per kip te verstrekken als directe hulp. e tcho vAn het Zuióert N2E EXPORT TE BESCHEIDEN #aJ>xAvw- Ot*. n: i i ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Het wordt kouder en daarom is een WINTERJAS „onmisbaar". Voor vader en zoon brengen wij een enorme Icollektie in alle prijzen KOESTRAAT 151 (vlak bij de Heuvel) - TILBURG HET OUDE VERTROUWDE ADRES

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1