1 1 1 1 W MADISON TWEEDE JAARGANG NO. 23 9 NOVEMBER 1962 blad vóór en dóór de jeugd VERSCHIJNT ELKE VEERTIEN DAGEN IEDER HEEFT TWEE VADERLANDEN: HET ZIJNE EN FRANKRIJK. Ch. de Gaulle door: Roland Höhne HOOFDREDACTEUR: Lamb. F. van Beers REDACTIERAAD: Hans Brokx Gerard van Esch Ine van Heesch Ad van Liempt Fred Meij Ben Ouwerkerk René van Montagne Marcelle Romar REDACTIE-ADRES: Waalwijk. Putstraat 40, TELEFOON: 04160 - 3698 BANKIER; A'damsche Bank, Waalwijk. uiiaoe «nop 8 mei 1945 het Nationaal- vcialistische Duitsland de wapens :srlegde, dacht de wereld het Fas- ;.uevoor goed vernietigd te hebben, i^rop het ogenblik, zeventien jaren liter, moet zij meemaken, dat het liicisrae nog steeds een bestaande taliteit is, waarvan de jongste ge- vartenissen in Spanje en Portugal, Zuid-Afrika en Algerije een bit getuigenis afleggen. De vergis- van de overwinnaar van 1945 stond vooral uit het geloven dat het i slechts om een specifiek Duits -.omeen handelde. Intussen hebben fezelfde overwinnaars moeten con- ateren dat het Fascisme een wereld- -vattende beweging is, waarvan de 7aak in de geweldige sociale om- lateling van deze tijd gezocht moet torden. Hiermee is dit Fascisme, inals het Bolsjewisme, een echte solutie van de twintigste eeuw, hoe- «I het zeer zeker niet dezelfde be- rkenis heeft als deze, maar het is :eer dan slechts een gewone reactie :p het Socialisme en de emancipatie iiikleurlingen. Het is een poging de 3t ondergang gedoemde wereld met icïeld in stand te houden. Oreral waar een onderdrukt volk i-ar vrijheid streeft, steekt het Fas cine zijn bloedige kop op. Twee van zijn leidende vertegen woordigers in Frankrijk, de O.A.S.- tiders Salan en Argoud, hebben srst kort geleden onomwonden het [fbraik van geweld als voornaamste politieke stelregel, toegegeven. Tijdens zijn proces voor het hoogste militaire Gerechtshof in Parijs, verklaarde Salan in ant woord op de aanklacht moord op duizenden Algerijnse mannen, vrou wen en kinderen ,,De terreur van de O.A.S. is een antwoord op de weer zinwekkende poging hun het vader land te ontnemen, terwijl zij weigeren dat de willen aanvaarden. Ik ben de leider van deze organisatie en ik neem de volle verantwoording voor zijn daden. Ik bekend mij schuldig, tijdens mijn leven voor het behoud van de Franse koloniaalheerschappij gevochten te hebben, omdat ik er van overtuigd ben, dat hiervan de toe komst van Frankrijk en dat van het Christelijke Avondland afhangt..." DE LAATSTE BASTION „Ons kontinent", zo schreef Argoud enkele dagen later, „wordt op het ogenblik door het Aziatische Bolsje wisme bedreigd. „De oorlog in Al gerije is slechts een episode hiervan. De toekomst van Frankrijk en de vrij heid van de gehele wereld hangt van zijn oplossing af. Wanneer Frankrijk in Afrika zijn laatste bastion ver liest, zal het zwarte kontinent onge twijfeld in handen van Moskou of Peking vallen. Frankrijk staat in Al gerije voor de keuze tussen opgeven en handhaven. Laat het Algerije val len, dan is zijn ondergang bezegeld, want zonder zijn overzeese bezittin gen is het niet in staat te leven. De schuld van deze depressie is zijn ma terialistische levenswijze en zijn de fensieve instelling. Uit gemakzucht heeft het zich in Indonesië, Korea, Indochina en in Afrika laten verdrin gen. Dit is het grootste bewijs van zijn decadentie. Het is niet onze gewoonte, zoals u misschien wel zult weten, of zelf uq den lijve reeds hebt ondervonden, om anonieme brieven, waar onder wij ook verstaan: brieven onder pseudoniem, te publiceren, maar onderstaand schrijven, gericht tot onze hoofdredacteur, vonden wij zo kostelijk, dat wij u die onmogelijk konden onthouden. RIJKSCREMATORIUM „STOF EN AS" (instelling zonder winstdoel) Alphendrecht Alphendrecht, 5 november 1962 Betr.: Uw crematie Weledelgeboren Hoofdredacteur, Daar wij uit betrouwbare bron hebben vernomen, dat aan uw verder 'even geen sociale voordelen meer verbonden zijn, en dat u met uw erbarmelijke verschijning slechts tot schrik van de mensheid rond loopt, en uw medemensen alleen maar tot last bent, hebben wij, lui- dens paragraaf 7, punt 4 van het reglement tot vermindering van het bevolkingsoverschot in Europa, besloten u tot stof en as te doen we derkeren. Bij deze wordt u opgeroepen, om op 11 november a.s. om 25 uur, 72 Minuten, in bovengenoemd crematorium, oven 16, klep 8, in het be nt zijnde van gezangenboek en lijkenhemd, aanwezig te zijn, in ver bind met de crematie van uw flodderige figuur. Daar u in uw verprutste leven, rijkelijk alcohol genoten hebt, wordt a vriendelijk verzocht, om een explosie te voorkomen, een liter on trookte geitemelk anderhalf uur voor de crematie, tot u te nemen. dient verder een bos stro, een mud kolen, papier en lucifers, een P«t voor spek en afgevallen vet, en een paar kranten voor de been- doren, mede te brengen. Een zak voor de as, kan ter plaatse gehuurd *orden. De as zal in de komende winter in door u te bepalen stra al worden gestrooid. Omdat u verder aan inbeelding en geheugen stoornissen lijdt, gelieve u voor de crematie uw waterhoofd te ledi- tou. daar anders het gevaar bestaat, dat het vuur zal doven. Uw roeten dienen gewassen te zijn, omdat kaas bij het verbranden on- 'elriekende gassen veroorzaakt, waarvan wij niet gediend zijn. Ook roor de doorhaling van uw naam in het bevolkingsregister, gelieve wlf s.v.p. zorg te dragen. tij verwachten u dus, termijngetrouw in ons bovengenoemd crema torium en verblijven tot aldaar, met de meeste hoogachting, Dr. Vlammendood Zoals eens het oude Rome, is het Avondland het offer van zijn eigen civilisatie geworden. Wanneer het echter niet ook het lot van het Ro meins imperium wil delen, dient het zich tijdig tot verweer te ontsluiten. Alleen een totale mobilisatie van zijn geestelijke en morele krachten, de wederopwekking van zijn wil om te strijden, kan het land van de onder gang redden..." Dit appèl van Argoud aan het na tionalistische instinkt van zijn land genoten, is meer dan slechts een po litieke bekentenis van een verbitterd officier. Het is een opstand van het irrationele tegen het politieke ver nuft dat ons dwingt de politieke rea liteit van deze eeuw in rekening te brengen. Deze realiteit veroordeelt ons tot het leiden van een leven zon der romantiek en zonder Heroïsme, maar zij verzekert ons daarentgen een leven van vrede en vrijheid, voorop gesteld, dat we het Fascisme in al zijn vormen vernietigen. DE GAULLE OP WEG Terwijl zijn grote rivaal Salan voor zijn rechters stond, hield de Gaulle in het Elisée een persconferentie over de politieke toekomst van het land waar van hij „dictator" is, na de beëindi ging van de Algerijnse oorlog. Wie verrassingen verwacht mocht hebben, werd bitter teleurgesteld, want de oude man in het Elisée bleef bij zijn bekende formule van het Europa der vaderlanden. Frankrijk - ja, Euro pa - neen. Nu dat lastige Algerije- vraagstuk opgelost is, heeft de ge neraal besloten, grote politiek te gaan voeren. Frankrijk zou voor alles zijn plaats onder de grootmachten terug moeten vinden, kost wat kost. Dat is immers Frankrijks roeping. Europa dient slechts om hem hiervoor de basis te leveren. Europa, dat is voor de generaal 'n militaire alliantie, een bolwerk tegen het Bolsjewisme, een troefkaart in de diplomatieke strijd tegen de Angelsaksen. Europa is ver der een economische aanvulling voor Frankrijk; de E.E.G. een handels verdrag dat de bodem voor zijn groot - machtpolitiek versterkt. En last but not least is Europa voor de strateeg de Gaulle een onontbeerlijk deel van het evenwicht in de uiteenzetting tus sen Amerika en Rusland. De reactie hierop liet niet lang op zich wachten. Verschillende M.R.P.- ministers verlieten en bloc de pasge- vormde regering Pompidou. In de pers ging een storm van verontrustin gen op en voor de Europaraad in Straatsburg verklaarde de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak onder een donderend applaus der gedeligeerden „Het Europa der Vaderlanden is dood. Le ve het vaderland Europa!" Toch heeft de Gaulle vorige week zondag zijn zin weer gekregen. Welk gevolg dit voor het vaderland Europa, resp. Europa der Vaderlanden zal hebben, zal de toekomst ons laten zien. EUROPA-CUP Het tournooi om de Eu ropa-cup zou normaal veel later begonnen zijn, als niet de Engelsen aan een bijna ziekelijke zelf overschatting hadden ge leden. Dit was tegen het einde van 1954. Want achtereenvolgens had de Engelse kampioen Wol- dat Floriana (Malta) met 10-0 verhampton Wanders Spartak Moskou (4 - 0) en Honved (3 - 2) verslagen. De Engelse pers, nooit overvloeiend van een gevoel van hoogmoeds waanzin, had nu alle gevoel voor realiteit verlo ren. De Wolves „wereldkampioen" of woorden van gelijke strekking schreven alle grote Engelse bladen. Gabriël Hanot, oud-international van het Franse elftal en reeds vele jaren sportjournalist van het blad L'Equipe, las die superlatieve En gelse artikelen op zijn redactiekantoor in Parijs. En toen hij al die daverende nonsens had gele zen, pakte hij zijn schrijfmachine. Daags daarna op 15 december stond zijn mening in het blad afgedrukt. Hij wees de Britten op clubs zoals F C. Milan, F. C. Santos en Real Madrid. Ook wees hij ze op de velden in de winter. Volgens hem kon slechts een gigantisch tournooi tussen de Europese clubs het antwoord geven. Hij had hier al vele malen over gesproken met Julius Uk- rainszyk, voormalig sportofficier in het Poolse leger 'en nu reeds lang 's werelds grote leveran cier van voetbalelftallen voor vriendschappelijke wedstrijden. Zij waren het, die de plannen voor het houden van zo'n monstertournooi reeds kant en klaar hadden. Een dag na Hanots artikel werd het plan door L'Equipe wereldkundig gemaakt. Op 3 februari 1955 werden 16 clubs voor het eerste tournooi uitgenodigd, waaronder het des tijds door Franz Fuchs, Feyenoords oefenmees- ter, getrainde Holland Sport, maar deze voetbal club voelde zich niet sterk genoeg en daarom mocht P.S.V. meedoen. De Europese Voetbal bond besloot de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Hanot's voorstel werd practisch onge wijzigd aangenomen. En zo vond op 4 september 1955 de première plaats. Een première met de in later jaren zo overbekende en fascinerende décors van uitverkochte stadions. Portugal en Yoegoslavië onderhielden geen diplomatieke be trekkingen, maar dit verhinderde Sporting Lisboa en Partizan Beograd niet om Lissebon gelijk te spelen, 3-3. Real Madrid gaf een voorsproefje van de schitterende conditie der Madrileense voet balstereren door in Belgrado bij dertig graden vorst op een besneeuwd terrein, de uit de eerste wedstrijd stammende 4-0 voorsprong slechts gedeeltelijk prijs te geven, 4-3. Als dank wer den zij door de supporters van Partizan met sneeuwballen bekogeld. De eerste eindstrijd was natuurlijk in Parijs, de geboortestad van de Cup. Real Madrid versloeg Stade de Reims met 4-3. sloeg. In het Heyselstadion te Brussel vuurden Duizenden voetballiefhebbers zag die wedstrijd 40.000 Belgen Honved zo luidruchtig aan, dat niet, omdat het Pare des Princes met 40.000 toe- Athletico Bilbao's trainer Daucik bij zijn schoon- schouwers maxixmaal gevuld was, er waren toen zoon Ladislao Kubala kwam klagen of men de nog geen T.V.-uitzendingen. Het tweede jaar politiek niet 90 min. buiten de sport kon houden, bracht de tot nog toe grootste overwinning op het scorebord. Manchester-United versloeg toen na melijk Anderlecht met niet minder dan 10-0. OUWERKERK. (Pas enkele weken is dit geëvenaard door Ips- ver- Wordt vervolgd) AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA De Amerikaanse film- en televisiedanser Anthony Teague heeft in Londen de „Madison" gedemonstreerd. Deze dans wedijvert met de twist, en heeft haar in Londen zelfs al royaal overvleugeld. Foto: In het West-End-restaurant zien we hier Anthony Teague met links van hem Vanessa Latour en rechts Chris Hunter, gedrieën bezig met de „Madison". i VVWWWMVMV^^^^^^^^^^^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 7