wAALwijkse en UnqstPAAtse couRAnt ,S, eisen terugtrekking van Russische bommenwerpers op Cuba Nieuwe industriële kern aan de rand van de Schelde noodzakelijk ASPRO FILMJOURNAAL interland niet 'j LES IN GESCHIEDENIS Musis Sacrum Luxor DAMPO Luns naar Verenigde Naties OP T.V. V.N.-Assemblee wenst maatregelen tegen Zuid-Afrika Spit.Spierpijn GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR ffijse Stoomdrukkerij Antoon Tieler ,{dredacteur: JAN TI ET .EN Nummer 1069687 Had verschijnt 2 x per week Abonnement: 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. per kwartaal 2.85 22 cent per week 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwjjk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Telegram-adres „Echo" functionarissen van het Amen de ministerie van Buitenlandse liken hebben maandagavond gezegd hier „sterke aanwijzingen" zijn, dat door president Kennedy als „aan- ■dswapens" gebrandmerkte Sowjet- fossische Iljoesjin-28 bommenwer- ps voor middelbare afstand nog -ads worden uitgepakt en in el- tor gezet op Cuba. mb '.'int De functionarissen zeiden er zeker !in te zijn, dat geen van de dertig •semplaren die naar Cuba zijn ver zeept, tot nu toe weer zijn inge pakt, op grond van uit luchtfoto's «kregen beschikbare gegevens be gaan aanwijzingen dat er zelfs nog seer worden uitgepakt. De Verenigde Staten blijven er op aan, dat de Sowjet-Russische bom- jtnwerpers van het eiland worden te ruggetrokken, evenals de raketbases ie in de loop van vorige week zijn afgebroken, aldus de functionarissen. De dagelijkse verkenningsvluchten n met het oog hierop worden loortgezet. De Amerikaanse afgevaardigde bij Verenigde Naties, Stevenson, «ft maandagavond met de Sowjet- lussische afgevaardigden langer dan uur gesproken over de Cubaanse kwestie. Uit Buenos Aires wordt gemeld Jit Argentinië een speciale brigade opleidt „voor eventueel gebruik bij dediging van de vrede in het con sent, wanneer dat nodig mocht blij- De minister van Buitenlandse liken, dr. Muniz, zei op een pers- raferentie dat verscheidene Argen- :>e schepen en vliegtuigen reeds in Caraibische gebied zijn ingezet. Hij zei dat het besluit was genomen aanleiding van de motie van de Organisatie van Amerikaanse Lan- b(0AS), waarin samenwerking bij ie verdediging van het westelijk half god is overeengekomen. toezegging terug nemen Senator Barry Goldwater en het lid nu het Amerikaanse huis van afge- vurdigden Bob Wilson, hebben in sn uitgegeven verklaring de eis ge- dat president Kennedy „zijn ezegging, dat de Verenigde Staten Minister Luns (Buitenlandse Za ai) vertrok gisteren met het Britse ;wagiersschip Queen Mary uit Lon- ;en naar New York, waar hij zoals r jaar een deel van de Algemene «gade-ring der Verenigde Naties al bijwonen. Op het Antilliaanse eiland Sint fiarten zal mr. Luns later deze ^d de traditionele ambassadeurs- tflferentie voorzitten. Tussentijds Mhij wellicht nog een tweedaags be- *k brengen aan Trinidad. Hij is jirtoe uitgenodigd door premier die vorige week in Neder- is geweest. Maandagmiddag heeft de minister 30«k gehad van de Portugese mi- •jter van staat, dr Correia de Olivei- 1 die speciaal belast is met Euro- ^'•zaken. Bij het overleg was ook ^secretaris dr Van Houten aan- De Portugese minister wilde Nederlandse regering op de hoog- 'tellen van inzichten over de ge- schappelijke markt, zoals die in Ji5abon leven. IAD10N NIET UITVERKOCHT Oe voetbal-interland Nederland - •■tserland, de eerste wedstrijd voor huropese beker voor landenteams zondag 11 november in het Olym- Stadion te Amsterdam wordt zal niet door de Neder- -se televisie worden uitgezonden, at alle plaatsbewijzen nog niet Verkocht. De wedstrijd zal wel de Zwitserse televisie worden nden. Cuba niet zullen binnenvallen", zal terug nemen. De twee republikeinse volksverte genwoordigers verklaarden dat „Ken nedy's belofte betekent, dat Fidel Castro en het door hem geleide Cu baanse communisme vaste voet in Midden- en Zuid-Amerika hebben gekregen". „De president heeft de sleutel voor de wijze, waarop het Cubaanse com munisme onschadelijk zou kunnen worden gemaakt, weggegooid. Dit is waarschijnlijk Kennedy's ernstigste fout op het gebied van de buitenlandse politiek sinds de mis lukking van de, in april 1961, door naar de Verenigde Staten uitgeweken Cubanen ondernomen poging om Cu ba binnen te vallen", aldus de me ning van deze twee republikeinse par lementariërs. Theodore Sorensen, speciaal raad gever van President Kennedy, heeft verzekerd, dat de Verenigde Staten zich op geen enkele wijze verplicht hebben om geen invasie in Cuba te ondernemen. „De Verenigde Staten zullen geen enkele verzekering geven, zolang er nog geen bevredigende oplossing is gevonden voor het ontmantelen der Sowjet-Russische raketbases op Cu ba en de wegvoering van wapens voor offensieve doeleinden, die zich nog op het eiland bevinden", aldus So rensen. Snerpende pijnen voor en na door opstijgend zuurbrand? Bennies blussen het vnnr onmiddellijk. DRANG TOT MÉÉR HULP DOOR NEDERLAND Niet veel kans voor 1963 Met 34-71 stemmen liet de Twee de Kamer dinsdagmiddag een motie- Ruygers (PvdA) duikelen, die f 150 miljoen méér begrotingsgeld wilde besteed zien aan financiële hulp voor de minderontwikkelde gebieden in de wereld, plus overheidssteun voor in vesteringsgaranties, exportkredietver zekering en garanties voor leningen ter hoogte van f 200 miljoen p. jaar. Een V.N.-resolutie vraagt van de welgestelde landen 1 van het na tionale inkomen, dat betekent voor Nederland ongeveer f 458 miljoen. Thans geeft het met inbegrip van Nieuw-Guinea en de West een f 360 miljoen voor die hulp uit. De PvdA- fractie acht dat „onaanvaardbaar" en sprak in genoemde motie uit dat méér hulp de hoogste voorrang moet hebben. Dit wilde de grote meerder heid der Kamer nu juist nog niet! Andere sprekers waren het er mee eens dat de regering opnieuw priori teit moet vaststellen en dan zien, wat er voor de buitenlandse hulp nog méér gedaan kan worden. Minister Zijlstra (Financiën) ver zekerde, dat stellig bij het opmaken van de begroting voor '64 gestreefd zal worden naar verhoging der bijdra gen voor de internationale hulp. Maar het was z.i. „uitgesloten" dat nog in '63 veel meer gelden voor die hulpverlening beschikbaar zijn. NIEUWE RICHTLIJNEN VOOR MELK 1 i mii*"i Voor boeren hogere opbrengst van 65 miljoen. De regering is afgestapt van het bestaande garantiebeleid voor de melk- en zuivelsector. Het meest markante verschil met het bestaande systeem is, dat de overheid van nu af aan de boeren geen waterdichte garantie meer zal geven. Het woord „garantieprijs" is dan ook vervangen door „richtprijs". Dat is de prijs, waar de overheid voortaan bij haar melkbeleid op zal gaan mikken. In haar handelsbeleid zal de regering er toe bijdragen, dat het bedrijfsleven de BRILLEN VRAGEN SERVICE mogelijkheid heeft om die richtprijs te halen. Maar absolute zekerheid krijgt het niet. IN TILBURG TWEE HONDEN GEDOOD Tot nu toe zijn in Tilburg 12 hon den in observatie genomen. Hiervan zijn 2 honden met toestemming van de eigenaars geëlectrocuteerd, nadat zij resp. 12 en 13 dagen in quaran taine gezeten hadden. De overige honden maken het uitstekend. Dr. Kortmann over Noord Brabant De Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, heeft tijdens een bijeen komst van de Kamers van Koophan del en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in deze provincie, zijn visie gegeven op het hedendaagse en toekomstige Brabant. Zijn conclusie luidde „Brabant staat open voor Nederland, open voor de Benelux en open voor Noord-West Europa." De Commissaris zei geschokt te zijn van de hoeveelheid rapporten, die in de afgelopen jaren over het Brabant se welvaartsstreven zijn uitgebracht. Hij zei bewondering te hebben voor diegenen, die al dit onderzoekings werk hebben verricht, onderzoekings werk, dat, zo meende hij, voor een doelbewust beleid even onmisbaar is als arbeidskrachten voor de industrie. Snelst groeiende Provincie Wat Noord-Brabant in Nederland betreft, stelde de commissaris vast, dat Brabant sedert de grenscorrecties langs de Maas, Nederlands grootste provincie is, de derde wat inwonertal aangaat en de snel-groeiendste van allen. Het provinciaal bestuur, aldus dr Kortmann, acht een nieuwe indu striële kern aan de rand van de Schelde noodzakelijk. Wij moeten vasthouden aan het Kreekrakplan, zo zei hij, alhoewel er aan de Schelde nog niets te zien is. Het ongeloof van de sceptici pareerde de commis saris met de opmerking „dat de gees ten in toenemende mate rijpen voor dit plan". Gelegen tussen de randstad Hol land, het Ruhrgebied, het bekken Luik - Aken en 't Scheldebekken van Antwerpen, Gent en Brussel, neemt Brabant een uitermate pikante plaats in in West-Europa, meende dr Kort mann. Zo gezien moeten de krachten, die in de Brabant omringende centra zijn samengebald, wel overspringen op dit gebied. Wij moeten steeds meer denken in internationale dimensies, aldus spreker. Veel jeugd. Over de bevolkingsopbouw van Brabant, merkte dr. Kortmann op, dat deze optimaal is veel jeugd, een iets kleinere middengroep en relatief wei nig ouderen. In de beide Hollanden is de middengroep relatief groter dan het aantal jeugdigen en ouderen. In de noordelijke provincies treedt een sterk verouderingsproces op. De procentueel vrij geringe mid dengroep drukt het gemiddeld inko men per hoofd in Brabant, dat 7 tot 8 procent beneden het landsgemid- delde ligt. Brabant is in dit opzicht zwaar achter, aldus de commissaris. Oorzaken hiervan zijn behalve de vrije kleine middengroep, de relatief lijage vermogenpositie van de Bra bander en de ongunstige standenop- bouw. De algemene vergadering der V.N. heeft dinsdag besloten de lid-staten te verzoeken diplomatieke en econo mische sancties tegen Zuid-Afrika te treffen. Zij verzocht voorts de Velig- heidsraad de verwijdering van het land uit dit orgaan te overwegen. Het besluit werd genomen met 67 tegen 16 stemmen en 23 onthoudin- WERKLOOSHEID STEEG Het aantal werkloze mannen steeg in oktober met ruim 1300 en kwam daarmee op 22.714, vrijwel evenveel als vorig jaar op dezelfde tijd. Het aantal werkloze vrouwen daal de van 6294 tot 5931. Het aantal openstaande betrekkingen gaf een da ling te zien. Voor mannen van 89.677 naar 84.188, voor vrouwen van 37.316 naar 35.617. gen. Vier leden waren niet aanwe zig. Tot de tegenstemmers behoor den o.m. Nederland en België. Tevoren had Zuid-Afrikat, bij monde van zijn minister van buiten landse zaken Louw de volkerenorga nisatie gewaarschuwd, dat als zij er toe over zou gaan leden buiten de deur te zetten, dit „het begin van het einde der organisatie" zou zijn. In de thans aangenomen resolu tie wordt de regeringen der staten, die lid zijn van de V.N., verzocht de diplomatieke betrekkingen met Z. Afrika te verbreken en de Zuid-Af rikaanse handel, scheepvaart en luchtvaart te boycotten. De Veilig heidsraad werd verzocht „doeltref fende maatregelen, met inbegrip van Sancties, te nemen, en, zonodig Zuid- Afrika uit de Veiligheidsraad te stoten". Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: De Brabantse bevolking is voor 54 pet. werkzaam in de industrie, waar de laagste inkomens worden ver diend. In Nederland als geheel werkt slechts 41 in de industrie. De dienstensector - handel, ver keer, onderwijs, cultuur en recreatie industrie - waar de inkomens hoger zijn, blijft achter. Procentueel zal de werknemersgroep echter niet verder stijgen. De dienstensector wel, zo meende hij. Belangrijk achtte dr. Kortmann in dit verband het onder wijs, dat in Brabant nogal zwakke plekken vertoont. Vooral academici heeft Brabant te weinig. De toestand wordt beter, maar we zijn nog ver achter, zo besloot de commissaris zijn situatieschets over de provincie. XXXVI De parochie is een gemeenschap, niet statisch, maar dynamisch zij is nog niet voltooid, zij is nog steeds in wording. De Kerk was niet af met het Pinkstergebeuren; daarom herhaalt dit zich voortdurend. Over de kleine gelovige gemeenschap die in Jerusalem bijeen was, kwam de Heilige Geest als om een eerste aanzet te geven tot gemeenschapsvorming, als om een begin te maken met de groei naar de uiteindelijk voltooide gemeenschap. Deze zelfde Helper is nog altijd in de Kerk werkzaam en blijft in haar werkzaam tot de voltooiing der tijden. Want de Kerk is nooit klaar en nooit af; zij is altijd in opbouw door de in haar aanwezige Geest. Zo is het ook met de parochie als de lokale gestalte van de Kerk. Ook zij is een gemeenschap in wording. Door de parochie en haar sacramenteel leven bouwen wij voortdurend aan de Kerk in ons. Wij zijn weliswaar verlost, maar wij lijden nog voortdurend onder de zondigheid; er is nog veel in ons dat onverlost is. Langs de parochie werkt de Geest Gods in ons, en verlost ons steeds meer. Zo worden wij steeds meer Kerk. De benaming „bouwpastoor" geven wij aan de priester die de opdracht ontving om een nieuwe parochie te stichten en leiding te geven bij het bouwen van een kerk. Eigenlijk is iedere pastoor een „bouwpastoor"; want hij geeft leiding bij de opbouw van de Kerk in de gelovigen door de kracht van de Geest, „die alles in allen tot stand brengt" (1 Kor. 12, 6). P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie Stratumseind 4, Eindhoven Giro 110.33.79. Bij het jaarlijks bezoek aan de Dodencel te Scheveningen, waar de Duitsers in de oorlog de gevangenen opsloten, die bestemd waren voor executie, wees een der sprekers op 't grote euvel, dat in de geschiedenis boekjes onzer scholen zo weinig aan dacht werd besteedt aan de oorlog 1940 - 1945, die juist voor ons land van zo grote historische betekenis is geweest. Daardoor weet onze opgroeiende jeugd zo weinig van hetgeen in die jaren is gebeurd, daarom leeft zij zo weinig mee met herinneringsdagen als 4 en 5 mei, met de jodenvervol ging en vernietiging in die dagen, met de februari-stakingen in Amsterdam, de spoorwegstakingen in het gehele land, de werk-inzet van onze jonge mannen in Duitsland, de gruwelijke moorden in Dachau, Auswits enz. De jeugd leert volop jaartallen over veldslagen, over koningen en keizers, kan deze zelfs van buiten opzeggen, maar van de geschiedenis van 1944 -1918 en 1940- 1945, daarvan weet zij zo bitter weinig, en kan er ook niet in meeleven, omdat er in de geschiedenis-boekjes niets of weinig van vermeld staat, of in 't onderwijs er geen of weinig aandacht aan be steed wordt. En nu is 't niet de bedoeling dat daardoor haat- of wraakgevoelens aangekweekt worden, maar 't is toch niet te veel gevraagd, dat de jeugd uitvoerig wordt ingelicht over de fei ten en soms gruwelijk feiten en ter reurdaden van wat ons volk leed in laatste halve eeuw. Zij zal daardoor beter begrijpen wat „vrijheid" is, en dat zovelen daarvoor hun leven lieten, of tot de dood toe gemarteld. Wij menen dat het meer dan tijd is dat de onderwijs-autoriteiten daaraan meer aandacht besteden. De jeugd heeft er toch recht op te weten wat er in de laatste 20 - 50 jaar in de wereld, maar vooral in ons land en met ons is gebeurd. Dat is historie van de laatste halve eeuw, waabij zij het meeste belang heeft. DE MONGOLEN Het is in het jaar 1420 als grote horden mongoolse strijders naar Eu ropa oprukken. De ridderschap van Warschau ver gadert onder voorzitterschap van de Grootmeester der Tempeliers, en be sluit om met de mongolen te onder handelen. De woeste leider der bar baren kan echter nauwelijks bedwon gen worden door zijn trawanten, om de afvaardiging niet te vermoorden, en zo dus het normale oorlogsrecht, dat vrijgeleide toestaat, te schenden. Ogotai, de zoon van Dsjengis Khan, de Grootmongool, vermoordt deze laatste en wordt hierdoor de ab solute heerser van het Mongolenrijk. Huluna, een ijverige interigente, zet hem ertoe aan zijn veroverings tochten voort te zetten. Zullen de Mongoolse horden dit maal Europa weer onder de voet lo pen, zoals Attila 800 jaar geleden gedaan had? De hoofdrollen in deze avonturen film worden vertolkt door Jack Pa- lance, Anita Ekberg en Antonella Luarldi. Regie André de Toth. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. DE STRIJD OM DE APACHE PAS Deze film vertelt het verhaal van een vurige liefde en een nog vuriger haat, die het land van de Apachen veranderde in een vlammend slagveld. Het is een groots verhaal van de bloedvete, die de machtigste India- nennatie veranderde in een land vol wraakzucht, wreedheid en woestheid. Cochise, het opperhoofd der Apa chen wordt gespeeld door Jeff Chandler, terwijl majoor Jim Colton vertolkt wordt door John Lund. De regie is in handen van George Sher man. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. DE KAMPIOEN MELKBOER Wat een titel, zult U zeggen! Maar hoe kan het ook anders met Danney Kaye, die in deze zotte geschiedenis de rol speelt van de melkboer Bur leigh Sullivan. Hij is verlegen, onze melkboer. De enige twee schepsels waarvan hij houdt zijn z'n zusje Su sie enAgnes zijn paard. Op een avond wordt Susie, die danseres is in een nachtclub, lastig gevallen door Speed McFarlane, kampioen bokser weltergewicht. Nu beginnen de grote avonturen pas, want Speed wordt K.O. gesla gen. Of was het alleen maar toeval Danney? Maandag en woensdag 8 uur. Toegang alle leeftijden. DOORBRAAK „Doorbraak" is de geschiedenis van de grote climax in de invasie van Europa door de Amerikanen in de laatste oorlog. Meer in het bijzonder vertelt deze film de lotgevallen van een troep of ficieren en manschappen, in deze be slissende doorbraak vóór de grote overwinning. Het zijn: Capt. Tom Hale (David Brian) de compagnies- 1 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 88 De tcho van het Zuióen Ze herstellen prompt het verstoorde even wicht in de maag en maken zo het over tollig zuur onschadelijk. Op 't moment dat U Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Rennies - een ple zierige remedie; smakelijk en... onopvallend. ''V** «»*i -'IS '-W i Verbruikers prijs stijgt met cent p. It. OPTICIËN - WAALWIJK Griep en reumatische pijnen wrjjft U eveneens weg met

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9