wAAlwijkse en UnqstRMtse couratu CUBA ROTTERDAM Hervorming liturgie bepleit Nederland - Indonesië ilevr. ROOSEVELT overleden INDIA - CHINA eerste haven ter wereld Gemeenteraad Loon op Zand MISS HOLLAND E.E.G. snel groter PRISMA en STASSAR Miljoenste woning van na de oorlog mooiste meisje ter wereld STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN CERT IN A HORLOGES WAALWIJK VAN DER PUTTEN MOET WEER AAN HET WERK Dingen die uit de tijd zijn MAANDAG 12 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 89 )e tcho van het Zuióen ce Stoomdrukkerij f6 Antoon Tielen d-dacteur: JAN TIELEN >ner 1069687 b"!ad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8*1 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief lt 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" It toekomst van Europa ne oude droom van een verenigd Europa lijkt sneller in vervulling Ie gaan dan werd verwacht. In plaats van 1970 zal volgens de jongste plannen de volledige douane-unie al in 1967, over vijf jaren, tot stand komen. Dit, dank zij een versneld programma, dat de Europese Commissie op tafel heeft gelegd. De Ministerraad van de E.E.G. zal «el niet afkerig zijn van de versnelling. De laatste jaren is, meer nog dan werd verwacht, een toennemende Europese gedachte waar te nemen. De aanvrage van Engeland voor het lidmaatschap van de Eu ropese Gemeenschap heeft daartoe veel bijgedragen. Volgens het nieuwe programma roeten per 31 december 1965 de a al gehalveerde invoerrechten -orden teruggebracht tot twintig •rocent om per 31 december 1966 blemaal te verdwijnen. paspoortcontrole aan de grenzen rtD de E.E.G.-landen onderling en ce talrijke administratieve handels- '-eperkingen moeten geheel ver fijnen. Het programma voorziet in de versnelde aanleg van de Europese snelwegen tussen de ■cofdsteden en de voornaamste an dere steden van de zes E.E.G.-lan- Tot de economische maatregelen "ehoren verder: harmonisatie van ie omzetbelasting in 1970; vrijheid van vestiging en kapitaalverkeer in je Zes landen; oprichting van een nonetaire unie, die moet beginnen net nauwe samenwerking tussen ie zes nationale banken en met het vaststellen van wisselkoersen voor de zes valuta vóór januari 1966. De Europese Commissie wil verder edere maand enquêtes houden on der particuliere en staatsonderne mingen over de economische voor- sitzichten. Al deze ontwikkelingen zijn hoop- ;evend voor het nieuwe Europa, ïoch zitten de nieuwe Europeanen net de handen in het haar. De ont wikkeling verloopt eigenlijk te snel en de zaak dreigt boven hun hoof den uit te groeien. Op de jongste ,ergadering van de ministers van de E.E.G.-landen kwam de be- ■orgdheid naar voren over de te snelle groei van de E.E.G. De in- iiellingen van „klein Europa" drei gen te groot en te log te worden door de vele aanvragen voor het zdmaatschap van de gemeenschap. De ministers van de Zes hebben uerover een geheime vergadering gehouden. Na afloop hoorde men uitspraken, zoals „verwatering van de samenhang" en „ontstaan Mevrouw Roosevelt (78), de we duwe van wijlen president Frank lin D. Roosevelt, is woensdagavond overleden. Mevrouw Roosevelt werd op 26 j september in het ziekenhuis opge- j nomen. Zij werd behandeld voor bloedarmoede en een longconges- tie. In haar toestand trad geen i verbetering in en op 18 oktober werd zij uit het ziekenhuis ontsla gen. Zij keerde naar huis terug, waar zij verder behandeld zou worden. Zij bezweek aan een hart zwakte. Zij stierf zonder te weten dat haar zoon James herkozen was voor het Huis van Afgevaardigden. Mevrouw Roosevelt is zaterdag op het landgoed der Roosevelts in Hyde Park in de staat New York begraven. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door President Kennedy. Onder de betuigingen van rouw beklag, die uit alle delen van de wereld Amerika bereikt hebben was ook een telegram van Kroesjef. Premier Nehroe van India heeft in een vergadering van het parle ment verklaard, dat de regering aan het secretariaat-generaal van He V.N. heeft gevraagd om de 6000 ®an Indiase ghurka-troepen, die in V.N.-contingenten dienen te mo llen terugroepen. Volgens Nehroe ia de aanwezigheid van deze geoe fende troepen in het grensgebied thans van vitaal belang voor India geworden. Terwijl het parlement ^ergaderde verdrongen zich buiten het vergadergebouw duizenden In diërs, die leuzen als „nooit wijken" ..niet onderhandelen" schreeuw en en met spandoeken en vlaggen Waaiden. Volgens sommige berich ten stonden er 15.000 betogers bui ten het gebouw. volgens Nehroe waren de Chi nezen een gebied binnengevallen Hat al duizend jaar in handen van andere landen is. Maar omdat com munistisch China niet in de V.N. ■ertegenwoordigd is, kon het niet ter verantwoording worden geroe pen. De Chinezen hadden in het geheel geen verantwoordelijkheids gevoel en geloofden in oorlog als middel om geschillen te regelen. van onhandelbare apparaten". De gemeenschappelijke organen die nen nu voor de zes landen Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie leden van de Benelux, België, Nederland en Luxemburg. Vier Europese landen hebben nu onder handelingen geopend over een toe treding: Engeland, Ierland, Dene marken en Noorwegen. Wanneer deze landen zullen toe treden kan men niet meer spreken over de Europese Zes, maar over de Europese Tien. Brussel wordt dan een administratief centrum met gigantische kantoren. Nu al zijn de bureaux van de E.E.G. en Euratom indrukwekkende paleizen. Het wordt ook bijzonder moeilijk, zowel politiek als technisch, om de gemeenschappelijke organen te be sturen. Politiek gezien moeten alle partners gelijke rechten hebben. De vraag is in hoeverre de kleine landen zich kunnen handhaven naast de grote leden, terwijl de grote leden onderling weer ruzie kunnen gaan maken over een even tueel leiderschap. Nu al zijn bonds kanselier Adenauer en president De Gaulle onderling plannen aan het smeden om te voorkomen, dat Engeland de beide vastelandmach ten, Duitsland en Frankrijk, te snel af is en in het spel van Euro pa een dominerende rol gaat spe len. De Europese ministers hebben nu aan de commissies van E.E.G. en Euratom opgedragen een rap port samen te stellen over de vraagstukken die de uitbreding van de gemeenschappen met zich breng. Met behulp daarvan wil men de zaak dan in handen blijven houden. De commissie zal ook de mogelijkheid moeten bestuderen van een Nederlands voorstel om de drie uitvoerende organen van de E.E.G. de Europese Commissie, de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. en de Euratom-comimssie samen le voegen. Dat kan veel onnodige administratieve dwaalwegen voor komen. De Europese eenwording staat de komende maanden voor belangrij ke gebeurtenissen. De associatie of I de aansluiting van andere landen kan de gemeenschap doen uitgroei en tot een groot en machtig, maar aan de andere kant ook onhandel baar lichaam. Het zal de taak zijn van de huidige leden om dit te voor komen door een administratieve reorganisatie. De zes ministers heb ben dit wel ingezien. Het is te ho pen, dat ook de regeringsleiders zullen begrijpen, dat het nu niet de tijd is voor 'n politieke machts strijd, zoals De Gaulle en Adenauer die leken te ontketenen over hun „politieke unie". Maandag zal Rusland al zijn ra ketten van Cuba hebben wegge haald. Na die dag zullen uit Cuba afkomstige schepen volgens Mos kou niet meer geïnspecteerd hoe ven worden. Dit heeft de Sovjet- Unie aan Amerika laten weten. De Amerikaanse onderminister van Defensie, Sylvester, heeft op een persconferentie verteld, dat drie Russische schepen met raket ten aan boord uit Cuba zijn ver trokken. Hij liet de foto's zien waarop de schepen duidelijk te on derscheiden zijn. Ook vertelde hij dat „voorzover bekend alle bases op Cuba zijn ontmanteld" en dat het materiaal naar de havens wordt vervoerd. Dit was uit luchtverken- ning gebleken. De U-2's zullen de toestand op Cuba nauwlettend in het oog blijven houden, aldus Syl vester. Over andere zaken zijn de Ver. Staten en Rusland het nog niet eens, n.l. over de verwijdering van de 40 lange-afstandsbommenwer- pers, die Rusland aan Cuba heeft geleverd en over de opheffing van de Amerikaanse basis op Cuba, wat Amerika pertinent weigert, terwijl Rusland sterkere garanties wenst dat Amerika Cuba niet zal aanvallen. Rotterdam, de eerste haven ter wereld! Deze prachtige pleister legde burgemeester mr. G. E. van Walsum donderdagavond laat in de vergadering van de gemeenteraad in de Hoogoven-wonde. „We schuiven op en misschien zijn we er nu al," zei mr. van Walsum. Ter staving van zijn mededeling gaf hij cijfers: New York 93 mil- HOGERE HONORARIA VOOR ARTSEN EN APOTHEKERS De ziekenfondsraad heeft nu ook de overeenkomsten tussen de zie kenfondsorganisaties van huisart sen en apothekers over de honore ring voor het jaar 1963 goedge keurd. Het honorarium van de arts voor de eerste 2000 op zijn naam inge schreven verzekerden wordt ver hoogd van f 13.76 tot f 14.80 per verzekerde per jaar en voor alle volgende verzekerden van f 10.12 tot f 10.92. Voor de aptoheekhou- dende huisartsen wordt voorts het honorarium voor farmaceutische hulp verhoogd van f 4.76 tot f 6.30 per verzekerde per jaar. Dit hono rarium is zo sterk verhoogd omdat de honorering voor de farmaceu tische hulp door huisartsen is ten achter gebleven. Het apothekershonorarium ver toont in totaal een stijging van 8% procent. Netto-honorarium plus kostenvergoeding worden ver hoogd van f 4.20 tot f 4.48 per ver zekerde per jaar en de vergoeding per aflevering van geneesmiddelen van 50.4 cent tot 57.55 cent. De uitgaven der ziekenfondsen stijgen als gevolg van beide over eenkomsten in totaal naar raming met bijna 18 miljoen gulden (huis artsen f 13.375.000, apothekers f 4.510.000). Hiervan komt ruim 14 miljoen ten laste van de wet telijke verzekering (verplichte en bejaardenverzekering samen). joen ton in 1958 tegen Rotterdam 73,8 miljoen ton; en in 1961 resp. 91,1 miljoen ton tegen 90,1 mil joen ton. Voor 1962 valt hierbij de ontwikkeling waar te nemen, dat Rotterdam voor het eerst in het bestaan van de haven minstens 25.000 schepen zal ontvangen. Voor Rotterdamse oren was dit een plezierige klank bij het som bere bijzetten van de Hoogoven plannen in het praalgraf der on vervulde wensen. De gemeente raad schikte zich na ampele dis cussies. Er gingen zelfs stemmen op de reserveringen voor het be trokken terrein maar te laten ver vallen, maar er zijn nog enkele voorzichtige besprekingen lopende en op het resultaat hiervan wilde de raad tenslotte nog wel even wachten. PRINSES BEATRIX TE MADRAS Prinses Beatrix is per vliegtuig van Bombay aan India's westkust, naar Madras gevlogen, aan de zui delijke oostkust voor een bezoek van een dag. Na haar aankomst bracht de prinses direct een bezoek aan Ma- habalipoeram, een Hindoe-tempel stad, ongeveer 50 km. van Madras aan de Indische Oceaan. Terugge keerd in Madras begaf de prinses zich naar de woning van de Ne derlandse consul, de Engelsman H. a Doig, waar zij de vijf enige in Madras wonende Nederlanders ontmoette. Voorts ontmoette prinses Bea trix de Franciscaner pater S. Mo lenkamp uit Oegstgeest, die al 12 jaar in India vertoeft als adviseur van katholieke scholen, en pater Theo Hoffman uit Rotterdam, die onderwijzer is aan een technische school in Madras. REQUISITOIR IN ZAAK VANDEPUT In het Luikse proces heeft de advocaat-generaal de jury onder 't oog gebracht dat zij niet anders dan het „schuldig" kan uitspreken over de daden van alle verdachten in de zaak Vandeput. Er is tevens een begin gemaakt met de plei dooien, waarbij de verdediging de jury opriep om te luisteren naar de stem van het hart en niet naar die van het wetboek van strafrecht, omdat volgens de verdediging, me vrouw Vandeput het als haar moe derlijke plicht zag, niet toe te staan dat haar misvormd kind aan vreemde handen werd toever trouwd. De miljoenste naoorlogse woning is gereed gekomen en staat in Zwolle op de Hogekampseweg in het nieuwe stadsdeel Dieze-oost en wordt bewoond door de familie Hendriks. H.M. de Koningin heeft deze mid dag in Zwolle een deel van de fees telijkheden rond het tot stand ko men van de miljoenste woning bij gewoond. Vanaf het balkon van de mil joenste woning sloeg de vorstin 'n défilé gade van een zestigtal wa gens met modern bouwmateriaal. Minister Visser heeft de heer F. H. van der Putten een brief gezon den, waarin hij hem opdraagt op 15 november het werk te hervat ten bij de 570e Technische Dienst Herstellings- en Depotcompagnie in Nieuw-Milligen. In de brief staat voorts, dat de heer van der Putten zijn inkomen moet opgeven sinds hij op staande voet werd ontslagen. Dit om te kunnen vaststellen hoeveel hem nog toekomt. Ten slotte vermeldt de brief, dat de indiensttreding ook later kan geschieden, voor het ge val de heer van der Putten bij zijn huidige werkgever aan een bepaal de opzeggingstermijn is gebonden. De brief is een rechtstreekse ge volg van de uitspraak van de Cen trale Raad van Beroep, dat het ontslag van vorig jaar november nietig is. De heer van der Putten heeft medegedeeld, dat hij over de inhoud van de ministeriële bood schap nog overleg pleegt met zijn raadsman. „Wij verwachten als specialisten in de liturgie van de Concilieva ders niet, dat zij hervormingen en herstel in de liturgie op afzonder lijke punten zullen invoeren. Maar wel verwachten wij van hen aan vaarding van het beginsel, dat zij een aanpassing aan de tegenwoor dige tijd met grote eerbied voor de traditie zullen voorstaan. Zij zou den kunnen bevelen, dat het moet gebeuren." Deze woorden sprak de voorzit ter van het pauselijk instituut voor liturgie bij het St. Anselmus-colle- ge, prof. Marsili, tijdens een pers conferentie gegeven voor de jour nalisten bij het tweede Vatcaanse concilie. In zijn betoog voerde de litur gische expert aan, dat in de litur gie drie dingen nodig zijn: theolo gische verdieping van het litur gische handelen zelf, aanpassing van de liturgie aan de tegenwoor dige tijd en hervormingen. Ten aanzien van de aanpassing noemde hij als voorbeeld de „vre deskus". Die is uit de tijd, men kan elkaar in de kerk tegenwoor dig niet gaan kussen. Maar het zou b.v. een elkaar de handreiken kun nen worden. Soortgelijke dingen kunnen worden gezegd van be wieroking, handen wassen, en het beëindigen van de H. Mis na het Ite missa est. De hervormingen zouden echter wezenlijk moeten bestaan in een terugkeer tot de eenvoud van de oude christelijke liturgie. Kerkwijding zou dan in plaats van vier uur, goed een half uur duren, doordat een eind gemaakt wordt aan zinloos geworden plech tigheden. Het wisselen van mij ters en boeken bij de bisschopsmis heeft alle zin verloren en kan ge makkelijk vervangen worden door de vroegere eenvoudige riten. Over de volkstaal in de liturgie zei prof. Marsili, dat de tegenstan ders beweren, dat het Latijn ge houden moet blijven om de zuivere uitdrukking van de geloofswaar heden te verzekeren. Maar daar mee was hij het niet eens, want zelfs in het latijn als dode taal ver andert gedurende de tijden de woordbetekenis, zoals hij met voor beelden aantoonde. De Raad van de Gemeente Loon- op-Zand - Kaatsheuvel, zal dinsdag 13 november, 's avonds om half acht in openbare vergadering in de verga derzaal van het gebouw gemeente werken bijeenkomen. De raad zal onderstaande agenda in behandeling nemen Vaststelling van de notulen van de vergadering van 4 september 1962. Ingekomen stukken. Voorstel tot het aanschaffen van een brandweerauto voor de vrijwillige brandweer. Voorstel tot het veranderen van het tijdstip van de kermis te Loonopzand. Voorstel tot het geven van straat namen. Voorstel tot verkoop van een aan deel van de N.V. Centrale Ammo- niakfabriek te Weesperkarspel. Voorstel tot het stellen van zeker heid als bedoeld in artikel 7 van het besluit bevordering eigen woningbe- zit. Voorstel tot vaststelling van enkele wijzigingen op de begroting 1962. Voorstel tot goedkeuring van en kele wijzigingen op de begroting van de Instelling van Maatschappelijke Zorg. Aanbieding van de gemeentebegro ting 1963 met de daarbij behorende bedrijfsbegrotingen en het benoemen van een commissie van onderzoek van die begroting. Voorstel tot onbewoonbaarverkla- ren van woningen. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invorde ring van een electrificatie baatbelas ting in de gemeente. GEEN VOORWAARDEN BIJ HERSTEL DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft in antwoord op 'n vraag naar aanleiding van persbe- De 20-jarige Nederlandse manne quin en fotomodel Rina Lodders (bruin haar en groene ogen) is donderdagavond in Londen uitge roepen tot Miss World 1962. Behal ve de eer „het mooiste meisje van de wereld", zei de BBC-com- mentator betekent de uitverkie zing een prijs van 25.000 gulden een filmtest en een zilveren wissel- beker. Plus de talloze aanbiedingen voor foto- en advertentiewerk, die gebruikelijk zijn voor de winnares van deze internationale schoon heidswedstrijd. Dergelijke aanbiedingen kunnen tienduizenden guldens opbrengen. De tweede prijs behaalde de 17-ja- rige Finse Kaarina Leskinen en miss Frankrijk, de 20-jarige Moni que Lemaire werd derde. Miss Holland had 53 rivalen uit alle delen van de wereld. Velen van waren ervaren „Beauty Queené". Voor Rian Lodders begon de wat bizarre carrière zeven maanden ge leden, toen vrienden haar over haalden mee te doen aan de Miss Holland-competitie. Sindsdien werd zij ook nog Miss Benelux. In de Miss Europa- en Miss International Beauty-competities werd zij vierde. Tot de jury die de moeilijke taak had Miss World te kiezen, behoor de ook Bob Hope. Hij benadrukte zijn felicitaties met een bescheiden kusje. Vóór de wedstrijd verklaar de Miss Holland: „De prijs van 25.000 gulden staat me wel aan. En als ik niet win zal een beetje publiciteit mij als mannequin be paald goed doen." (Volkskr.) richten over Indonesische voor waarden voor een hervatting van de diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië ge zegd, dat sinds de briefwisseling bij de ondertekening van het ak- koord van New York inzake de overdracht van westelijk Nieuw- Guinea, waarbij beide partijen zich bereid verklaarden tot herstel over te gaan, van Nederlandse zij de tegenover Indonesië deze be reidheid nogmaals bevestigd is in overeenstemming met verklaringen in het openbaar, zowel ten tijde van het parlementaire debat over de overeenkomst als in de troon rede. Van voorwaarden voor het her stel van deze betrekkingen is in geen enkel stadium, noch van Ne derlandse noch van Indonesische zijde sprake geweest, aldus de woordvoerder. In Haagse kringen wordt aan genomen dat via de waarnemende secretaris-generaal over deze kwes tie contact is geweest, waarbij In donesië zijn bereidheid nooit in 'n concretere vorm heeft gegoten. Voorstel tot het doen van grond- transacties. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de bedrijfsrekening over 1959. Voorstel tot het goedkeuren van de rekening der instelling voor Maat schappelijke Zorg over 1959. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de rgemeenterekening over 1959. Voorstel tot het verlengen van de rekening courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten te 's-Gravenhage en met de Amsterdamse Bank N,V. te Kaats heuvel voor het jaar 1963. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ex artikel 72 der lager on derwijswet 1920. Nieuwe tankautospuit voor K'heuvel Binnen niet al te lange tijd hoopt de vrijwillige brandweer in Kaatsheu vel de beschikking te krijgen over een nieuwe tankautospuit. Deze wagen zal tevens, omdat de brandweer niet over doeltreffende middelen beschikt voor het bestrijden van gas- en vloei- stofbranden, van een aanhang poe- derblusaggregaat worden voorzien. De grote stoot hiertoe heeft de districts-inspecteur van het brand weerwezen gegeven, die op verzoek van het gemeentebestuur een onder zoek heeft ingesteld, naar het be schikbare brandweermateriaal in deze gemeente. Uit een rapport hierover uitgebracht, is gebleken, dat de distr.- inspecteur het noodzakelijk acht, dat de in het kerkdorp De Moer gestati oneerde bluseenheid vervangen dient te worden. Het gemeentebestuur heeft het plan opgevat, om de spuit van Loon op Zand naar de Moer te doen verhuizen en die van Kaats heuvel naar Loon op Zand. Kaats heuvel zal dan worden voorzien van een aanhang poederblusaggregaat. v-tv—r- Kermis in Loon op Zand voortaan op Hemelvaartsdag Voortaan zal de kermis in Loonop zand vanaf Hemelvaartsdag tot en met de zondag die daarop volgt het dorpsleven in deze gemeente komen veraangenomen. Omdat het samenvallen van de ker mis te Loonopzand met de kermis in Kaatsheuvel tot gevolg heeft, dat eerstgenoemde kermis in het alge meen niet behoorlijk tot zijn rechl komt, had het gemeentebestuur in de vergadering van 7 juni 1962 reeds voorgesteld deze te houden op de eerste zondag van augustus en de drie daaraan voorafgaande dagen. Maai omdat toen bleek dat deze kermis dan samenviel met de kermis in Til burg, heeft het gemeentebestuur het betreffende voorstel weer teruggeno men. Voor het vaststellen van eerstge noemde datum heeft het gemeente bestuur, alvorens met dit plan te ver schijnen, contact opgenomen met de vereniging Loon op Zand's Belang, die eveneens de mening was toege daan, dat deze data het beste past in de provinciale kermiskalender.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1