wAalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt De komende kinderbijslagwetten Verkoudheid AS PRO' Grote verliezen van Endia Het werkprogram 1963 van de K.V.P. De verkiezingen in Frankrijk PUROL in fa&joi GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Dubbele kinderbijslag voor studerende en invalide kinderen WIE is kinderbijslag gerechtigd De Paus laat zich opereren Liberalen uit het Duitse kabinet Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: ftfloeder in Luik doodt kind Blus die laaiende vunrznil Europa's grootste wasfabriek komt in ons land te staan Nieuwe plannen in Rusland Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS St. Nicolaaspaketten vroeg ter post bezorgen I VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 92 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: raalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen sjofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" per 1 januari 1963 treedt in werking een nieuwe kinderbijslagrege- ling. Deze brengt een totale reorganisatie met zich mee en biedt tal van verbeteringen. Voornaamste punt is, dat er ook dubbele uitke ringen kunnen worden gedaan, n.I. voor studerende en invalide kin deren. De thans nog geldende regeling is voor alle bevolkingsgroepen niet gelijk; ook de komende kan «orden onderverdeeld in drie wet ten, n.I. i de Algemene Kinderbijslagwet (A.K.VV.) 2, de Kinderbijslagwet voor Loon- trekkenden (K.W.L.) 3. de Kinderbijslagwet voor kleine Zelfstandigen (K.W.Z.) UITKERING door sociale verzekeringsbank De thans nog geldende kinderbij slagregeling voor werknemers (in loondienst) omvat de regeling voor alle kinderen van deze groep werk nemers. De komende regeling, dus de K.W.L. heeft alleen betrekking op het eerste en tweede kind van de loontrekkende. Voorheen werd de kinderbijslag uitbetaald door de bedrijfsvereni ging waarbij de werkgever is aan gesloten, de nieuwe wet bepaalt dat de uitvoering is overgeheveld naar de Sociale Verzekeringsbank, die hierin wordt bijgestaan door de Raden van Arbeid. De kinderbijslagwet voor rente trekkers is gewijzigd, en de kinder- toelagewet voor gepensioneerden is ingetrokken. De onder deze twee groepen vallende categorieën zijn, voor wat betreft de eerste twee kinderen, onder de werkingssfeer van de kinderbijslagwet voor loon trekkende gebracht, zoals deze per 1 januari 1963 zal luiden. HET BEGRIP „ARBEIDER" Om dit goed te laten uitkomen, is het nodig er op te wijzen dat een doeltreffende organisatie van de uitvoering van de algemene kinderbij slag verzekering en de daaraan kinderbijslagregeling voor Bij brand- en snijwonden. Pijnlijke kloven, Ruwe handen. Schrale huid. de loontrekkenden mede brengt, dat het recht op kinderbijslag voor de invaliditeits- en ouderdomstrek- kers niet langer in de kinderbij slagwet voor rentetrekkers, zoals tot dusverre het geval was, doch in de kinderbijslagwet voor loon trekkenden wordt opgenomen. Dit zelfde geldt voor de gepen sioneerden; ook deze zullen per 1 januari 1963 onder de kinderbij slagwet voor loontrekkenden wor den ondergebracht. Een uitzondering is gemaakt voor de gehuwde vrouwelijke (invalidi teits) rentetrekker, die geen kost- winster is. Als „gepensioneerden" zijn o.m. niet alleen te beschouwen gepen sioneerde militairen of (b.v. spoor weg) ambtenaren, maar ook dege nen die een pensioen ontvangen krachtens provinciale of gemeente lijke verordening. Ook vallen onder het begrip „ar beider" zij, die een pensioen, we- duwenpensioen of overige uitke ring als bedoeld in de toeslagwet Indonesische pensioenen 1956 ont vangen. Tenslotte nog zij die een pensi oen volgens de A.O.W. of een uit kering van de A.W.W. genieten. Voor deze twee laatste groepen geldt echter de bepaling, dat over hun pensioenen en dergelijke uiter aard geen premie behoeft te wor den betaald. Alle hierboven omschreven „ar beiders" vallende onder de kinder bijslagwet voor loontrekkenden, hebben aanspraak op kinderbijslag voor het eerste en het tweede van zijn eigen en aangehuwde kinde ren en pleegkinderen. Voor welke van deze kinderen aanspraak bestaat (qua leeftijd enz.) op kinderbijslag moge die nen, dat deze in het algemeen de zelfde kinderen zijn, die ook onder de huidige regeling recht hebben. VIER PEILDAGEN Er zijn vier „peildagen", over 'n kalenderkwartaal is beslissend het aantal kinderen op de eerste dag van dat kwartaal. Elk kwartaal kunnen er dus kinderen boven de leeftijd komen, geboren worden of overlijden, niet foeer naar school gaan, niet meer ziek of gebrekkig zijn, niet meer grotendeels of in belangrijke mate op kosten van de verzekerde wor den onderhouden. Zie hiervoor de betreffende aan vraagformulieren. HET BEDRAG De kinderbijslag bedraagt per kwartaal van maximaal 78 dagen voor het eerste kind 58,50; voor het tweede kind 63,96. Is iemand niet op iedere dag van een kalenderkwartaal „arbeider", in de zin van de K.W.L. geweest, dan ontvangt hij voor elke dag waarop hij wel als zodanig be schouwd wordt, 1/78 deel van ge noemde kwartaalbedragen. Natuurlijk blijft de kinderbijslag voor loontrekkenden niet beperkt tot het eerste en tweede kind, waarvoor hierboven de bedragen genoemd zijn. Ook de overige kin deren krijgen de bijslag, maar dan op voet van de A.K.W. Het derde kind ontvangt 63,96, het vierde en vijfde kind 86,58 en het zesde en elk volgend kind 97,50 alles per kind. Loontrekkenden betalen geen premie; deze moet worden betaald door de werkgever, zoals ook nu het geval is. Voor studerende en invalide kinderen, zo deze grotendeels (dat is voor meer dan de helft) op kos ten van de verzekerde worden on derhouden, bestaat er na 1 januari 1963 recht op dubbele kinderbij slag. J. H. Bomdila, hoofdplaats van het district Kameng in het noord-oos- nese soldaten, onder huiveringwek kende oorlogskreten rolde over het ten van India, is in Chinese handen gevechtsterrein. De Chinezen strui- nm?nllAm TA! 4 !n /-3 s-\ Ia fl Art am AttAI* Vl 1 1 r» QlfTAM rl r\/"l Otl gevallen. Dit is de zwaarste slag, die het Indiase leger is toegebracht sinds het begin van de invasie op 20 oktober. Het is bijna zeker, dat de Chinezen de enige terugweg van een gehele Indiase divisie in het district Kameng, hebben afge sneden. Bomdila ligt nauwelijks 180 kilo meter ten noordwesten van Tezpur, waar het hoofdkwartier van het Indiase leger voor dit gebied is ge vestigd. Volgens de laatste berich ten zijn de Chinezen al tot 70 kilo meter voorbij Bomdila doorgedron gen. Als deze informatie juist is, zijn zij nog maar 50 kilometer van de olievelden en theeplantages in de vlakten van Assam verwijderd. Men neemt in New Delhi aan, dat het merendeel van de 2000 in woners van Bomdila tijdig werd geëvacueerd. De Britse autoritei ten hebben de evacuatie van 1500 Britten in de plantages en olievel den geregeld. Vliegtuigen van de Indiase luchtmacht vlogen maan dagavond al Engelse vrouwen en kinderen naar veiliger oorden. Duizenden mensen beginnen ook al Tezpur te verlaten. Premier Nehroe meldde 't nieuws van de val van Bomdila maandag avond in een onverwachte radio rede. Nehroe voegde er aan toe: „Maar wij zullen vechten tot het eind. Dit is de eerste oorlog, die 't onafhankelijke India voert, en wij zullen hem niet verliezen. Wij zul len meer hulp nodig hebben en hebben reeds verzoeken de we reld ingestuurd. Het is geen spel letje, dat wij spelen. Het is een zaak van leven of dood voor de na tie, voor de miljoenen in ons land." Onder de .kop „Golf na golf" schrijft de Volkskrant: Langzaam komen de berichten binnen over de verschrikkelijke oorlog die enkele honderden kilo meters ten noorden van Tezpur wordt gevoerd. De Chinezen pas sen hun beruchte taktiek van de menselijke golven toe, waarmee de wereld voor het eerst kennismaak te in de Koreaanse oorlog. Door zuivere overmacht aan mensen veroverden de Chinezen de Se La-pas. De ene stormaanval volgde op de andere. Honderden Chinezen werden neergemaaid door het do delijke spervuur der Indiase verde digers, doch golf na golf aan Chi- kelden over hun eigen doden en gewonden, doch konden niet tot staan worden gebracht. Soms leek het of zij uit de grond tevoorschijn kwamen. Een der voornaamste oorzaken dat de Indiërs moesten terugtrekken was ook, dat zij op 'n gegeven ogenblik geen munitie meer hadden om de mensenzee te gen te houden. De Paus lijdt aan een ouderdoms kwaal, waarvoor hij zich wil laten opereren. Dit zou geschieden na de sluiting van de eerste zittingspe riode van het concilie, dus over drie weken. Z.H. de Paus heeft zondag 28 Boeddhistische monniken uit Ja pan ontvangen in een bijzondere audiëntie, die plaats vond in de particuliere bibliotheek van de H. Vader. Omdat Adenauer weigerde mi nister Strauss (defensie) uit zijn kabinet te verwijderen, zijn de vijf liberale ministers uit het kabinet getreden. Wat de gevolgen zullen zijn en hoe de regering thans zal worden samengesteld is een kwes tie van overweging en moet nog worden afgewacht. De 32-jarige Luikse vrouw Pau- lette Martle-Degueffroy heeft zich maandagavond bij een gevangenis in Luik gemeld met de mededeling, dat zij liaar 3-jarig dochtertje had gedood. De kleine Marie-Jeanne, een kind met een waterhoofd dat al ver scheidene malen in een inrichting opgenomen is geweest en binnen kort weer zou worden opgenomen, was erg onzindelijk, aldus de be kentenis van de moeder. Het gaf over en besmeurde zich. Dit had de moeder, die haar achtste kind ver wacht, buiten zichzelf gebracht. Zij had het kind op het hoofd geslagen en maandag was het gestorven. De vader, een metselaar, is ziekelijk en dikwijls zonder werk. De moeder is maandagavond ver hoord. Ze bekende het kind ver scheidene keren te hebben ge stompt en geschopt. Ze had het ook een keer in ijskoud water gedom peld. Zij zei niet, dat zij van plan was het kind te doden. De dood van het meisje schijnt haar te heb ben verrast. Het gezin bewoont 4 kamers. Drie kinderen lijden aan dysenterie. De vader was niet thuis toen Marie-Jeanne stierf. Hij vernam het gebeurde toen hij 's avonds van zijn werk thuiskwam. De man is 35 jaar oud. Behalve het 3-jarige slachtoffertje zijn er nog 6 kinderen: Michel van 9, Mo nique 8, Louise 7, Paul 5, Danieël 2 en Bernadette van 11 maanden. De moeder is naar de St. Leonard ge vangenis in Luik overgebracht. De kinderen zijn in een weeshuis op genomen. die opstijgt vanuit de maag tot soms hoog in de keeL Neem Renniesl Een afdoende remedie. Een of twee Rennies gewoon laten smelten op de tong. Nog vóór ze helemaal gesmol ten zijn geven ze - met het speeksel naar de maag gevoerd - prompt baat. En af doende! Met Rennies bij de hand nooit angst meer voor laaiende zuurbrand. Na een diepgaand onderzoek in vrijwel alle landen van Europa, heeft de Amerikaanse firma John son's Wax International te Londen de keus op Nederland laten vallen voor het bouwen van een nieuwe fabriek voor wasprodukten, die met een grondoppervlakte van 20.000 m2 de grootste in heel Euro pa zal zijn. Met de bouw van dit complex, waarvan de kosten geraamd zijn op 20 miljoen gulden, zal volgend jaar een aanvang worden gemaakt. Ten aanzien van de plaats waar de fabriek zal worden gebouwd be perkt de heer H. W. Nassy, direc teur van Johnson's Wax Nederland N.V., die het nieuws donderdag be kend maakte, zich tot de medede ling, dat dit „op een centraal punt tussen Utrecht, Den Haag en Am sterdam in de provincie Utrecht" zal zijn. DOOD GEVONDEN Te Amsterdam vond een moeder maandagmorgen haar zoon een 19- jarige militair, dood op 't plaatsje achter het huis liggen. Eerst dacht men aan moord, maar later bleek dat hij van een 6 meter hoge buis was gevallen en verongelukt. Dat deden de jongens meer, als ze na 12 uur thuis kwamen, om de reprimande van hun vader te ont lopen. KttMSwd Middels de hervorming van de partijstructuur wil Kroetsjef de greep van de partij op industrie en landbouw verstevigen. Bovendien zou hij nu de kans krijgen om de partij van alle stalinistische ele menten te ontdoen en op die ma nier zijn gezag hechter te vestigen. Het is de bedoeling dat de kleinere streekraden in de Sovjet-Unie tot grotere worden samengevoegd. Die grotere raden zullen de indus trie en landbouw danig in het oog moeten houden. Bovendien zullen er twee nieuwe organen worden opgericht die vanuit Moskou de ge hele Russische economie nieuw le ven zullen moeten inblazen. De partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft in Utrecht het ontwerp-werkprogram voor 1963, „de wereld van morgen", na het aanbieden van enkele wijzigingen vastgesteld. Er waren bijna 350 amendementen op het ontwerp ingediend. Bij de behandeling van 't hoofd stuk civiele verdediging werd be sloten, de Nieuw-Guineaparagraaf met het het oog op de jongste ont wikkelingen te schrappen en te vervangen door de zinsnede „her stel en ontwikkeling van weder zijdse vriendschappelijke betrek kingen met regering en volk van Indonesië". De amendementen van enkele afdelingen, waarin erop werd aan gedrongen, voor het herstel van de betrekkingen als grondslag te 'nemen de volledige gelijkberecht- tigheid en een loyale uitvoering van de overeenkomst over Nieuw- Guinea, werden niet aanvaard. Volgens de KVP-voorzitter, mr. P. J. M. Aalberse, is het niet juist, iets aan te bevelen dat vanzelfsprekend mag worden geacht. Een dergelijke toevoeging zou, naar zijn oordeel, bovendien wantrouwen kunnen wekken. De KVP zal streven naar de in stelling van een staatscommissie XXXVIll De Parochie als lokale gestalte van de Kerk is een gemeenschap in opbouw. Deze opbouw geschiedt van binnen uit door de stu wende kracht van de Heilige Geest, die vooral gemeenschap-vor mend werkt in de eredienst van de Eucharistie en de andere sacra menten. De parochie-gemeenschap is daarom niet gebouwd op een sociolo gisch gelijkgezind of gelijkgericht zijn. Deze sociale verbondenheid is zelfs geen voorwaarde voor de opbouw van een parochie. Hieruit volgt echter niet dat de sociologische binding voor de parochie-opbouw te verwaarlozen zou zijn. Integendeel, als die binding eenmaal aanwezig is, kan zij een belangrijke steun zijn voor de parochie-opbouw. Want het is dan zo dat deze groep mensen ook buiten de ere dienst elkaar dikwijls ontmoeten, doordat zij werken in hetzelfde bedrijf of deelnemen aan het verenigingsleven of als buurtgenoten vrienden zijn geworden. Deze omstandigheid kan gunstig werken voor de bovennatuur lijke gemeenschapsvorming via de Eredienst in het kerkgebouw, dat meestal al door zijn ligging de lokale verbondenheid benadrukt. Want ook buiten de kerk is er dan al een zekere gemeenschaps binding aanwezig; en dit zal de bovennatuurlijke gemeenschaps vorming vergemakkelijken. Zo is de territorialiteit van de parochies, mits niet te willekeu rig bepaald, een zinvol gegeven voor de opbouw van de kerkge meenschap in haar bovennatuurlijke realiteit. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie, Amatastraat 2, Eindhoven Giro 110.33.79. werd o.m. toegevoegd de bevorde ring van de credietmogelijkheden t.b.v. een tijdige modernisering in land- en tuinbouw, met name van de bedrijfsgebouwen. Aan het hoofdstuk loon- en prijs beleid voegde de partijraad de wenselijkheid toe van prijsvorming voor goederen en diensten onder verantwoorde en effectief werken de concurrentie. Deze zal moeten waarborgen, dat monopolie- en „monopoloide" invloeden op de prijzen worden geweerd en dat de produktiviteitsverhogingen te gun ste komen van de kopers, met in achtneming van de rechtvaardige aanspraken van alle ondernemings genoten. Ook wil de KVP de voor lichting over kwaliteiten en prij zen aan de kopers bevorderen. Aan het slot van de vergadering zei mr. Aalberse, dat het partijbe stuur met het oog op recente uit latingen in de kamer gaarne tot uitdrukking wil brengen, dat er geen onduidelijkheid mag zijn over het voortbestaan van het ministe rie van maatschappelijk werk. Aan het dus voorlopige ontwerppro- gram werd daarom toegevoegd, dat de zich wijzigende omstandigheden in onze samenleving een eigentijds beleid vereisen op het gebied van het maatschappelijk werk „door 'n voortgezet afzonderlijk ministerie". Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen De eerste ronde van de verkiezingen voor een nieuwe Franse Natio nale Vergadering heeft zondag in 100 van de 482 kiesdistricten al een beslissing opgeleverd. Van deze 100 zetels worden er vier door afgevaardigden uit de overzeese gebieden bezet, namelijk twee door volksrepublikeinen (MRP) en twee door Gaullisten. De overige 96 zetels waarover in Frankrijk zelf is gestemd, worden als volgt ver deeld: ter herziening van het belasting stelsel, er van uitgaande, dat de be lastingdruk in Nederland verlich ting behoeft. Een en ander met in achtneming van meerjarige priori teitsschema's waarin behalve struc turele uitgaven ook belastingver lagingen worden opgenomen. M.b.t. het hoofdstuk volkshuis vesting en bouwnijverheid had de afdeling Limburg in een amende ment gevraagd, nadrukkelijk de wenselijkheid vast te stellen van delegatie van bevoegdheden van de centrale naar de provinciale overheid (op het gebied van con- tingentering, goedkeuringsböleid en subsidieregelingen) en van een andere verdeelsleutel. Dit amen dement werd afgewezen. De voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de KVP, dr. W. de Kort, zei tijdens de discussie over dit punt, dat een verdergaande decentrali satie slechts mogelijk is bij een meerderjarig bouwprogramma. Aan het landbouwhoofdstuk Gaullisten 45 zetels; Conservatieven 19 zetels (w.o. 10 voor aanhangers van De Gaulle); Communisten 9 zetels; MRP 14 zetels (w.o. 7 voor pro- Gaullisten); Radicalen 8 zetels; Socialisten 1 zetel. Er waren 27.535.019 stemgerechtig den, waarvan 18.329.986 een geldige stem uitbrachten. Gaullisten 31,09 procent. Communisten 21,78 procent. MRP 8,92 procent. Socialisten 12,65 procent Conservatieven 9,06 procent. Gematigd conservatieven (pro De Gaulle 4.36 procent. Linkse groepen 2,45 procent. Uiterst rechtse groepen 1,32 proc. HISTORISCHE BETEKENIS Wanneer de tweede ronde van de verkiezingen voor de nieuwe Fran se Nationale Vergadering de uit slagen van de eerste ronde beves tigt, heeft de Franse politiek een ontwikkeling van historische bete kenis genomen. De communistische partij is niet langer Frankrijks eerste partij, de Gaullisten zijn dit nu. De grote verliezers zijn de onafhankelijken, die meer dan een derde van hun stemmen hebben verloren. Ook de Christen-democraten en Socialis ten hebben verliezen geleden, zij het in mindere mate. De Franse kiezer blijkt zich in de eerste ronde grotendeels ach ter Generaal De Gaulle te hebben gesteld. Hij heeft zich niet alleen uitgesproken ten gunste van de be reikte resultaten op financieel ge bied en met betrekking tot de oor log in Algerië, maar tevens voor de toekomst Hij heeft voor een partij gekozen die niet alleen een doctrine aan biedt, maar tevens uitzicht biedt op een stabiele regering, die een heid boven verbrokkeling stelt en zich meer interesseert voor daden dan voor politieke bespiegelingen. De centrumpartijen kunnen niet veel anders doen dan te trachten zich te verenigen, willen zij blijven voortbestaan. Wanneer de tweede ronde de eerste bevestigt, is het Franse po litieke aanschijn vernieuwd naai het Angelsaksische voorbeeld. Het zal enigszins lijken op de Ameri kaanse en Engelse democratische stelsels. PTT staat ook dit jaar weer voor de opgave in de periode 26 nov. 4 dec. een aantal postpakketten en briefpakjes te verzenden, dat twee maal zo groot is als normaal. Verwacht wordt, dat met name het aantal te behandelen binnen landse postpaketten in de dagen voor St. Nicolaas ongeveer 900.000 zal bedragen. Een tijdige over komst en bestelling kan in deze drukke dagen alleen worden ge garandeerd, indien de afzenders hun St. Nicolaaspakketten en -pak jes uiterlijk donderdag 29 nov. a.s. ter post bezorgen. Bij latere aanbieding door de af zender kan voor tijdige verzending en bestelling niet worden inge staan. II

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1