waaLwijkse en LanqstRaatse couRant Schoenindustrie ongerust over compensatie transacties met Oost-Europese landen federatie diende protest in bi] de minister D ar, FILMJOURNAAL Luxer KELTUM KOAABI Een keur van St. Nicolaas-cadeaus Musis Sacrum en oot is *8X vond en OURFINE EOELSTAAL J.Tausch Waalwijk JAGO SHAWLS gestopt STRAALJAGER NEERGESTORT e-... in Gunstige situatie !g el •ordeel cfr ct Misverstanden- Dumping-prijs DE PRINS EN DE VERKENNERS 10 korting C. P. VAN EETEN Kleine markt Uitreiking vakdiploma Kweekschool bezocht Jac. Berg mans Holland n.v. Zilveren jubileum van de heer F. Hensen WARENHUIS WAALWIJK Blokkade van Cuba Luiks meisje gestikt BIJNA 2Vi MILJOEN VOOR KANKERFONDS BRONNENSCHEMA HET CONCILIE VERWORPEN OP CHINA STOPT DE AANVAL KLEUTERSCHOOL IN TILBURG IN BRAND - VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 84a JAARGANG No. 92 Ue tcho van het Zuióe klas 'erk aar end «vijk 1 ar ilwijk enige INES 125.- 'oord. •MBI- Üitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160- 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 „Het stelt de schoenindustrie teleur, dat de Nederlandse regering, en met name de minister van Economische Zaken, op een bepaald terrein, een beleid voert, waarmee rte schoenindustrie geen vrede kan hebben. Ik bedoel hiermee de politiek van de minister van Eco nomische Zaken met betrekking tot de compensatie transacties." Aldus de lieer Mannaerts, voorzitter van het Bedrijfschap in de Schoenindustrie, tijdens de openbare vergadering, die vorige week vrijdag te Tilburg werd gehouden. De heer Mannaerts sprak zijn vreugde uit over de werkgelegen heid in de schoenindustrie, waar van hij meende te mogen zeggen dat deze momenteel goed te noe men is. Er worden de laatste tijd meer klachten gehoord over de moeilijkheden in de personeels voorziening, dan klachten over moeilijkheden met de ordervoor- ziening. Hoewel de eerstgenoemde moeilijkheden, voor de onderne mers die daarmee worstelen een kwellende zorg zijn, meende de. heer Mannaerts te moeten steller!, dat deze moeilijkheden geprefe reerd dienen te worden boven die moeilijkheden waarbij de oniers niet voldoende zijn om de aa/.iwe- zige personeelsbezetting aan het werk te houden. De binnenlandse schoeiselconsumptie blijft zic'h gun stig ontwikkelen, waar ever,wel te- genover staat, dat de toer lemende i import evenals de ontr wikkeling van de export, de voo rtdurende aandacht en zorg blijft /ragen. De schoenindustrie zal danook moe ten blijven zoeken naar wegen, om de positie van de scf loenindustrie in het kader van de Euromarkt te versterken. Zeer zeker gezier 4 in het licht van deze inspann/ .ngen van de schoenindustrie s belt het teleur, wanneer geconsta/ teerd moet wor den dat de min ister van Econo mische Zaken t ,en geheel tegen strijdig beleid gr 4at voeren met een zogenaamde cv ,mpensatie transac tie, die gevoer d wordt met hoofd zakelijk Oost-' Europese landen. Nog niet/./ Zo lang geledon is een compensate e transactie met Honga rije tot sj .and gekomen, die voor ziet in d e invoer van werkschoe nen. Va.' a deze maatregel van de minister js de schoenindustrie eerst op de y ioogte gekomen, toen zij 'n fait ac compli was. de reacties die onmiddellijk ie zijde van de schoenindustrie «nen, heeft de minister laten *7 en, dat deze gang van zaken atf.i bepaalde misverstanden toe te sdhrljven was en dat in de toe- loomst over dergelijke transacties de betrokken schoenindustrie wèl l.ehoord zou worden. De2 e verklaring van de minister was i ïog maar nauwelijks koud, of zij we rd gevolgd door een medede ling, dat een nieuwe compensatie transactie met Hongarije in voor bereid: ing was, waarbij weer werk schoen en in het invoer-pakket wa ren op genomen. De hee: r Mannaerts verklaarde zich dadeUjl z bereid, te erkennen, dat het hie r een zeer geringe kwanti teit sd» oenen betrof. De ee rste transactie voorziet n.l. in de i nvoer van werkschoenen, ter waia rde van 25.000 gespreid over tv» ee jaar. De tweede trans actie -•waarover de besprekingen momenheel nog gaande zijn zou over zies jaar lopen, met de post werksc-hcenen van f 8.300 per jaar, in totaal dus 50.000 gulden. De schoenindustrie is niet zozeer gebelgd over de kwantiteit, die deze compensatie-transactie om vat, dan wel over de prijs waarvoor deze schoenen het land worden binnen gebracht. De werkschoenen zullen namelijk worden geïmpor teerd aan de prijs van f 6.a f 6.50 per paar. Deze prijs kan zon der meer worden gekwalificeerd als dumpingprijs. De heer Mannaerts noemde het voor iedere insider duidelijk, dat met deze prijs nog niet eens de kostprijs kan worden gedekt van de benodigde grondstoffen. Hij verklaarde dan ook, dat de fe deratie het niet heeft nagelaten, bij de minister een protest in te dienen, tegen het feit, dat de Ne derlandse regering zich schijnbaar geroepen voelt medewerking te verlenen aan transacties die lei den tot invoer, welke kennelijk het karakter heeft van dumping. In antwoord hierop, heeft de mi nister weer verzekerd, dat de be langen van de onderneming die hinder van deze import ondervin den hem niet onverschillig laten. Hij heeft verklaard, dat een zorg vuldig afwegen van belangen plaats vindt, enerzijds n.l. de be langen, die gediend zijn met de omvangrijke additionele exporten, welke door deze compensatie- tarnsactie kunnen worden gerea liseerd en anderzijds de belangen, die door de invoerkant van deze transactie worden geschaad. De minister meent n.l. dat gelet op de relatief geringe .hoeveelhe den en op de spreiding over een aantal jaren, het eventuele markt- Prins Bernhard ontving dinsdag avond op paleis Soestdijk namens 80.000 Nederlandse welpen, ver kenners en leiders de hoogste on derscheiding die de Nederlandse padvindersbeweging kent: de Zil veren Vlaamse Gaai. „Dit houdt voor mij een aansporing en een verplichting in", zei de Prins. „Ik ben mij daar terdege van bewust ik ben er dankbaar voor. Ik koop eraan te kunnen voldoen. Enkele ogenblikken later voegde hij de daad bij het woord door als zijn wens kenbaar te maken, in augustus 1963 het Nederlands con tingent van 500 padvinders tijdens de Holland-dag op de Wereldjam boree in Griekenland te bezoeken. Anderzijds riep de Prins de mede werking in van de beide Neder landse padvindersorganisaties voor net Nederlands Natuurfonds, dat december door hemzelf zal wor den geïntroduceerd. (Volkskr.) op het gebied van de hengelsport Wereldmerken als DAM LUXOR SHAKSPAERE DE RU alleen bij de vakman. Enorme keuze VOGELKOOIEN van de beste fabrieken. VOEDER- en DRINKBAKKEN. Pracht collectie AQUARIUMS. En dan onze voorraad BOEKEN van vogels, aquaria, honden, planten, etc. Bovendien vanaf heden tot 5 december behalve op voeders. Alléén bij Grotestraat 273 MM) WAALWIJK verstorend effect nauwelijks merk baar zal zijn. Met dit laatste bleek de heer Mannaerts het echter niet eens te moeten zijn. Hij noemde het een ervaringsfeit, dat zelfs zeer ge ringe kwantiteiten de markt nade lig kunnen verstoren, zeker wan neer de prijzen ver beneden het normale peil liggen. De heer Man naerts meende, dat dit temeer geldt wanneer het gaat over een kleine en nog steeds kleiner wordende markt zoals die van de werkschoe nen. De importpakketten worden niet eenmaal maar wel tienmaal aan geboden, Vertegenwoordigers van de binnenlandse industrie worden er telkens rrtee geconfronteerd by hun bezoeken aan de afnemers. Bo vendien worden de prijzen van de binnenlandse aanbiedingen telkens opnieuw onder druk gesteld. De heer Mannaerts meende dan ook, dat het effect van dergelijke im porten ver uit gaat boven de ver houding tussen de geïmporteerde hoeveelheden en de binnenlandse consumptie van het betrokken ar tikel. De mening van de heer Man naerts was dan ook dat de schoen industrie zal moeten blijven age ren tegen dergelijke onereuse transacties, nog temeer, daar het de schijn heeft, dat in het kader van de Benelux een zekere wed loop aan de gang is tussen België en Nederland om zoveel mogelijke compensatie-transacties tot stand te brengen. EN SCHIEP DE VROUW Et Vadim créa B.B. Aldus opende een bekend Frans filmjournalist zijn beschouwing over Vadim's eerste grote film, in ons layd uitgebracht onder de ti tel En schiep de vrouw". De historie speelt zich af in het Zuidfranse vissersdorp St. Tropez. Juliette is e en wees, die uit het weeshuis is opgenomen door een bijna bejaard echtpaar, dat kenne lijk op enige dankbaarheid van de zijde van het meisje had gerekend, maar dat bedrogen uitkomt, door dat zij falen iets van het meisje te begrijpen. Juliette is koppig, lui, onhebbelijk en scandaleus. Behalve Brigitte Bardot spelen ook nog de vermaarde acteur Curd Jurgens, Jean-Louis Trintignant en Christian Marquand mee in deze film. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. DE LAATSTE GRENS In het midden van de 19e eeuw trekt een groep van 100 landver huizers onder leiding van Jeremy Baile, het woeste Oregon-gebied binnen, om zich te vestigen in het vruchtbare land ten noorden van Portland, aan de Slangenrivier. Ook Glyn Mc. Lyntock trekt met hen mee. Hij heeft zich voorgeno men zijn leven te beteren, en als boer bij de landverhuizers te blij ven. Onderweg ziet hij een man, Cole genaamd, die door goud zoekers op het punt staat te wor den opgehangen. Deze herkent Glyn als een vroeger bendelid. Cole blijft bij de groep, en gaat met hen mee naar Portland. En 't ziet er naar uit, dat nu de moei lijkheden voor Glyn weer opnieuw beginnen. Glyn wordt gespeeld door James Stewart. Toegang 14 jaar. HET COMPLOT DER 400 Er heerst een bijzonder gespan nen toestand in het gevangenkamp 127 als de Engelse officieren te ho ren krijgen, dat de Italianen zich zullen overgeven aan de geallieer den. Er bestaat een kleine kans, dat de poorten van het kamp zul len worden geopend, maar er be staat een nog grotere kans, dat zij naar Duitsland gevoerd zullen worden. Met uit lot voor ogen ontwierp de oudste officier een plan tot ont snapping van alle 400. En het luk te Op klaarlichte dag, enkele uren voordat de Duitsers arriveerden, verdwenen de 400. Zonder meer uit het zwaar bewaakte kamp. De hoofdrollen worden vertolkt door Richard Todd, Bernard Lee en Peter Arne. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. Vanavond, donderdag, zal om 8 uur in de Nijverheidsschool de uit reiking plaats vinden van de vak diploma's die zijn behaald in het kader van de Stichting Vakoplei ding Schoenindustrie. Burgemees ter Teijssen zal persoonlijk de di ploma's overhandigen. Een vijftigtal leerlingen van de kweekschool uit Den Haag hebben maandagmiddag een uitgebreid bezoek gebracht aan het Schoe nenmode Atelier Jac. Bergmans Holland N.V. aan de Elzenweg in Waalwijk. De dames die zich bij zonder geïnteresseerd toonden in de gang van zaken op een schoen fabriek, spraken na afloop van de excursie hun voldoening uit over de gastvrije wijze waarop zij deze middag door de directie van het bedrijf werden ontvangen. Vrijdagmiddag vond ten kantore van de N.V. Schoenfabriek A. H. van Schijndcl de huldiging plaats van haar werknemer de heer F. Hensen te Kaatsheuvel, die op deze dag 25 jaren als overleersnijder bij deze firma werkzaam was. Nadat de jubilaris met zijn echt genote aan zijn woning was afge haald, werd deze op het privékan- toor door de directeur, de heer J. Wittmaekers, ontvangen en in har telijke bewoordingen toegesproken in het bijzijn van de fabrieksstaf en zijn afdelingschef. De heer Hensen werd door de directeur geprezen als een kundig en ijverig vakman, onder aanbie ding van een gesloten couvert, ter wijl hem naast een felicitatie nog een kistje sigaren werd overhan digd en een bouket rode anjers aan zijn vrouw werd gepresenteerd. Bovendien mocht hij ontvangen 't erediploma van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en een zilveren medaille, die hem op de jas werd gespeld. Ook de afdelingschef, de heer Treffers, bood hem in een korte toespraak zijn gelukwensen aan mede namens het personeel van de afdeling snijderij, met de toe zegging van een cadeau, dat hem door zijn collega's zou worden aangeboden op een feestelijke bij eenkomst, waarvoor de jubilaris hen op die avond te zijnen huize had uitgenodigd. Daarna dankte de heer Hensen, mede namerts zijn vrouw, de direc tie voor de ontvangen cadeaux en het diploma, de wens uitsprekende, dat hij nog vele jaren aan het be drijf verbonden zou mogen blijven, waaraan hij gedurende deze peri ode zo gaarne zijn beste krachten had willen geven. Hij dankte ook de heer Treffers voor de collegiali teit van zijn medewerkers en het stoffelijk blijk van belangstelling bij dit jubileum. Onder het genot van een glaasje bleef het gezelschap nog even bij een. HEIMELIJKE VERHOUDING De film „Heimelijke verhouding", toegankelijk voor 18-jarigen en ouderen, geeft ons een beeld van wat er gebeurt wanneer een ge trouwde man en een getrouwde vrouw liefde voor elkaar opvatten en aan dit alles overheersende ge voel geen weerstand kunnen bie den. Zij beleven in eikaars bijzijn Koopt tijdig om teleurstelling te voorkomen. DURFINE DEPOSITAIRE i hun diepste geluk, maar kunnen zich niet losmaken van de maat schappij waarin zij leven. In „Heimelijke verhouding" is ook Ernie Kovacks van de partij, die wij in „Soldaten en meisjes", „Een huis vol heksen" en „Het ontembare weeuwtje" hebben kun nen bewonderen. Evenals in „On ze man in Havanna" speelt hij hier een rol met aanmerkelijk meer diepgang. Er worden in deze film om de zaken bepaald geen doekjes gedraaid en de bezoeker wordt tij dens de film met een aantal scenes De Sovjet-Unie trekt binnen 30 dagen alle Russische straalbom- menwerpers van Cuba terug. Amerika maakt een einde aan de marineblokkade. Dit was het be langrijke nieuws, dat president Kennedy dinsdagavond om zes uur (middenacht Nederlandse tijd) bekend maakte op de eerste pers conferentie welke hij sinds tien weken had gegeven. „Premier Kroestjef heeft mij vandaag, dinsdag, meegedeeld, dat alle Russische straalbommenwer- pers van het type 11-28 binnen 30 dagen van Cuba zullen verdwij nen. Ik heb de minister van de fensie, Robert Mc Namara, op dracht gegeven, de Amerikaanse marnieblokkade op aanvalswapens voor Cuba te staken", zo deelde Kennedy mee in een verklaring die rechtstreeks via de radio en tele visie werd uitgeoznden en die via de „Stem van Europa" over de gehele wereld te volgen was. Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8* 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" geconfronteerd, die buitengewoon in een „Brigitte Bardot film" zou den passen. Vrijdag t.m. zondag. COCAÏNESMOKKELAARS Het verhaal van deze film. is misschien wel niet ongelooflijk, maar toch in ieder geval zeer sen sationeel, op maat gesneden voor een film. De makers hebben dit scenario der werkelijkheid het vol le pond gegeven en zij bereikten dit door een sobere verteltrant en met weglating van alle goedkope heroiek. Een jonge vrouw waagt haar le ven, als de verdovende middelen haar neefie noodlottig worden. Zij stelt zich ter beschikking van de politie om te helpen de smok kelbende te vangen. Zich uitge vend voor een meisje uit de onder wereld waagt zij zich tussen men sen met minder goede bedoelingen en die menen te kunnen beschik ken over leven en dood. Wie uit kijkt naar spanning kan bij deze cocaïne-smokkelaars zijn hart op halen. De toegang is vrijgegeven voor 18-jarigen en ouder. Maandag en woensdag. Het 3-jarig lichamelijk en gees telijk achterlijke Luikse meisje Marie-Jeanne D. (zie elders in dit blad) is door verstikking om het leven gekomen. Dit is uit de lijk schouwing en het verhoor van de ouders gebleken. De moeder had het kind maandagmiddag 'n boter ham in de mond gepropt en was boodschappen gaan doen. Toen ze thuis kwam, lag het kind dood in bed. Maandagavond om acht uur heeft de vrouw zich bij de Leonar- dus-gevangenis in Luik gemeld met de bekentenis: „Ik heb mijn kind gedood en kom me zelf aan geven." Zij ging er vanuit, dat het meisje overleden was tengevolge van de klappen en stompen, die het zondag en maandag had gekre gen. Het koningin Wilhelminafonds (voor de kankerbestrijding) heeft vorig jaar een bedrag van ruim 2 millioen, 421 duizend gulden op gehaald. Dit is ongeveer 160 dui zend gulden meer dan in het voor afgaande jaar. De concilievaders hebben op de algemene vergadering van dinsdag morgen gestemd over het schema „de bronnen der openbaring" en speciaal de vraag of het verder in behandeling genomen zal worden. De uitslag van des temming lever de 1368 tegenstemmen op en 822 voorstemmen. Het presidium heeft aan de concilievaders de vraag voorgelegd of zij vóór het afbreken van de discussies over het schema der bronnen waren of tegen. Daar niet de tweederde meerderheid is verkregen zal men niet tot behan deling overgaan. Communistisch China heeft dins dag zijn troepen in India gelast te middernacht (dat was woensdag middag 17 uur in Nederland) het vuren te staken. In een voorstel aan India zegt Peking bovendien, dat de Chinese troepen per 1 de cember 1962 zullen worden terug getrokken tot achter de linies waar de troepen zich bevonden toen het grensconflict uitbrak. Dit betekent dus in de oostelijke sector, tot ach ter de omstreden McMahon-linie. Peking verwacht van India, dat het geen tegenoffensief zal ontketenen. Op deze wijze zal er dus een ge demilitariseerde zone ontstaan. De regering van India en China moe ten de onderhandelingen over het grensconflict hervatten, aldus de verklaring van Peking. Een straaljager van het vlieg veld Volkel is in Duitsland neerge stort. De 25-jarige sergeant-vlieger gehuwd en vader van een kind uit Udcn, is verongelukt. Oorzaak is tot dusverre onbekend. De Dominicus-kleuterschool aan de Dr. Nuijensstraat te Tilburg is dinsdag in brand geraakt en vrij wel geheel verwoest. De schade wordt geschat op minstens 150.000 gulden.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5