w^Lwijkse en LanqstRMtse couR^nt Neigt Kroestjef naar het kapitalisme 32 geslaagden ontvingen diploma van de Stichting Vakop eiding schoenindustrie Verschrikkelijke nacht in Paarl (Zuid-flfrika) StUSSMl Een moe horloge? Eed AVRO presenteert vanavond 24 uur lang non-stop televisie programma lapanse premier in Nederland Ex-president René Coty overleden Reserve over toestand van moeder kroestjef jaloers Wordt Kroestjef kapitalist aantal geslaagden stijgt ieder jaar WILDE OVERVAL OP BLANKEN MET MESSEN EN KNUPPELS Belangrijk werk Geen eindpunt Vermaning Waalwijk en doe mee met de STASSAR prijsvraag Koningin Juliana Geslaagden Korte berichten MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 93 De rcho vAn het Zuióen '[tgever: i,aiffiikse Stoomdrukkerij An toon Tielen ^jdredacteur: JAN TIELEN jonununer 1069687 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8* 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" pe eerste januari 1964 lijkt de onderhandelaars in Brussel een zeer geschikte datum om de Britse toetreding tot de E.E.G. te laten in gaan. Dat is nog 'n hele tijd en het verschaft de Engelsman Heath en zijn zes gesprekspartners aan de andere kant van de tafel nog het prettige gevoel dat ze niet overijld te werk hoeven gaan. Ze hebben tT zelfs voor gezorgd dat weer enige overeenkomsten zijn bereikt över dergelijke wereldschokkende zaken als ingeblikt kangoeroe vlees wat voor de Britten misschien van gemak geweest is bij de paar tussentijdse verkiezingen, waarbij uiteraard de E.E.G. danig meespeelde Men vergeet hierbij dat de moei de problemen door het uitstel 't hun te beurt valt, er niet ge- !-*akkelijker op worden. Integen- ieel, de vraagstukken over de id'bouwproduktie van de gemene- •stlanden met een gematigd kli- -iat Canada, Australië en Nw. 'eeland kunnen alleen maar 'erder gaan nijpen. Het enige wat •e onderhandelaars kunnen hopen, dat die landen over een jaar -eer gewend zijn aan het vooruit- cht dat ze een veer moeten laten a dus een minder felle oppositie •jan voeren. Wellicht ook dat ze -I die tijd voor hun afzet elders, •aar ze toch op aangewezen zijn, ;en paar kansen hebben gegrepen ie hun de bittere pil van Europese ■ëetreding tot de E.E.G. verguldt. Door het rustig aan van de Brus- ^Ise onderhandelingen wordt nu ;jn of meer gecamoufleerd hoe Moeilijk het is om een ver geïn- iastrialiseerd land als Groot-Brit- anië op te nemen in een blok waar ie economische samenwerking al ver is gevorderd en tot kracht ge- iomen. Dit feit geeft nadruk aan de om- ing van wat de E.E.G. tot stand «ft gebracht en dat meer is dan :egenen die erin zitten en het ont- Saan geleidelijk aan hebben mee- jemaakt zelf wel beseffen. Het :este compliment hiervoor komt iel uit de in dit opzicht van vleie- :,j beslist niet verdachte mond van Kroestjef die in artikelen en op vergaderingen thans rondweg er kent dat de Oosteuropese tegen- vanger van de E.E.G., de Comecon, aanzienlijk minder geslaagd is. En lat terwijl men toch zou aannemen dat in het communistisch kamp, vaar een gezagswoord veel ge praat kan vervangen en men be ilist wel ervaring heeft met vol gens plan bedrijven van economie, ie moeilijkheden aanzienlijk gerin ger zouden zijn. Een van de oorzaken die Kroest- ,ef aanwijst als een hinderpaal voor de Comecon is de onrealistische prijspolitiek, waarbij niet de kos ten en een redelijke winstmarge tepalend zijn voor wat berekend ïordt, maar wat politiek het nut tigst is. In een nationale economie kan er nog wat te zeggen zijn voor het hoog houden van een bepaalde prijs om met de extra-inkomsten sndere artikelen zo te subsidiëren dat ze in feite met verlies worden verkocht. Maar zodra men dan aan export denkt, komt men tot de on aangename conclusie dat men of geld toegeeft bij de uitvoer of een prijs bedingt waar anderen royaal onder kunnen gaan. Dit curieuze feit heeft de Rus gedwongen zich ernstig te gaan be raden op in de vrije, dus kapitalis tische, markt gebruikelijke koele overwegingen van rendement. En daarbij moet hij dus ook het in marxistische principe verwerpelij ke winstelement wel ten tonele voeren. Het is nog niet zover maar Kroest jef wijst al de weg die de Comecon moet gaan om het succes van de E.E.G. enigermate te evenaren. En dat is doodgewoon een aantal van de kapitalistische handel over te nemen normen. Al deze uitingen worden vaag en nog met weinig nadruk gelanceerd. Zo af en toe gaan ook voorzichtige proefballon netjes op over een eventuele asso- 1 beide zijden van het ijzeren gor dijn vervagen. Al is het dan pas in een verre, heel verre toekomst de eerste jaren zal men nog geen Russische onderhandelaars in de stoel van minister Heath zien zitten in Brus sel, zo ooit toch plaveit de door de technologie geïnspireerde wel vaart die aan beide zijden van het ijzeren gordijn toeneemt, een weg naar de wereldvrede, waarvan men voorlopig alleen moet hopen dat de staatslieden die willen bewande len. TRAILERS BOTSTEN OP MOERDIJKBRUG Eén dode Donderdagmorgen is de 22-jarige chauffeur J. de Ridder uit Schie dam omgekomen, toen hij met zijn trailer, geladen met ijzer, slipte op het gladde wegdek van de Moer- dijkbrug. Hij stootte met zijn zware trailer, waarop buizen lagen, die uit de richting Breda kwam. Enkele honderden meters van de plaats, waar dit ongeluk gebeurde sloeg een slippende personenauto over de kop. De bestuurder van deze wagen werd gewond, en is naar het katholiek ziekenhuis in Dordrecht vervoerd. HULP AAN GEBREKKIGE KINDEREN Minister Veldkamp (Sociale Za ken en Volksgezondheid) wil geen bijzondere overheidsaanvulling ge ven op de volgens de bewindsman „lofwaardige particuliere initiatie ven" voor hulp aan Softenon-ba- Uit handen van burgemeester J. L. P. M. Teijssen hebben donderdag avond 32 deelnemers aan de vakopleiding stichting schoenindustrie in de aula van de nijverheidsschool aan het Vredesplein het vakdi ploma mogen ontvangen. Dat betekent, dat er dit jaar zes geslaagden meer waren dan het vorig jaar, toen men 26 geslaagden telde, ver deeld over 14 bedrijven. In 1960 bedroeg het aantal geslaagden nog minder dan de helft van 1962, namelijk 15 verdeeld over slechts vijf bedrijven. Uit deze snel stijgende lijn mag de conclusie getrokken worden dat velen het nut van deze opleiding inzien. ciatie van het meest westerse land bies. In antwoord op vragen van achter het ijzeren gordijn Polen, en Joegoslavië met de E.E.G. De konsekwentie van een en an der is overigens wel duidelijk, al moet men zich over het (tempo van deze geestelijke revolutie geen illusies maken: hoe meer de com munistische economie in omvang toeneemt, hoe meer zuiver econo mische overwegingen die uit de praktijk voortkomen, de overhand krijgen op steriele, theoretische leerstellingen. Juist door de opbloei van zijn economie gaat het verschil in belangen van de blokken aan het katholiek Tweede-Kamerlid mr. De Vreeze, zei de minister dat het „vooralsnog het beste is aan a 1 le gebrekkige kinderen te den ken, ongeacht de oorzaak van de gebrekkigheid". Een algemene regeling is volgens minister Veldkamp beter dan een incidenteel ingrijpen door de over heid. Hij wees op de plannen voor een volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's. Wel zal de minister nagaan in hoeverre de be staande voorzieningen toereikend zijn voor de hulp aan de Softenon- kinderen. Koningin Juliana heeft donderdag ie Japanse premier Ikeda, die zoals wij reeds meldden, ons land be wcht, op paleis Soestdijk een noen maal aangeboden. Behalve de ko ningin en de premier zaten de echt- genote en een dochter van de Ja panse regeringsleider, ambassadeur en mevrouw A. Miyazaki, en en- iele leden van de hofhouding aan. Na de lunch heeft het gezelschap ioor de tuinen van het paleis ge wandeld, waarbij premier Ikeda grote belangstelling toonde voor de Planten. De Japanse bezoekers hebben ook bezoeken gebracht aan de mi- lister-president, prof. De Quay, de voorzitter van de Tweede Kamer, in L. G. Kortenhorst en de burge meester van Amsterdam. Na de be sprekingen tussen de beide pre miers is een communiqué uitgege- ïen, waarin wordt gewezen op de noodzaak de handelsbelemmerin gen tussen Japan en West-Europa *eg te nemen. Op een persconfe- ;entie heeft Ikeda gezegd, dat hij joede resultaten verwacht van zijn "eis naar West-Europa, j Avonds heeft hij premier De way en andere hoge autoriteiten diner aangeboden in Hotel des -mies in Den Haag. Vrijdag vertrok ïet gezelschap weer naar Tokio een Japans straalvliegtuig. De bevolking van de ZuidAfri- kaanse wijnstad Paarl, 50 kilome ter van Kaapstad, waagt zich niet meer ongewapend op straat en bar ricadeert deuren en ramen als men 's avonds naar bed gaat. Men leeft in angst voor de Afrikaan na een nacht van verschrikking te hebben beleefd, waarin elf doden zijn ge vallen: drie blanken en acht kleur lingen. De politie patrouilleert voortdurend door de straten van de stad. Een hefschroefvliegtuig maakt geregeld vluchten om de Afrikaanse negerwij ken in het oog te houden, vanwaar een nieuwe in vasie zou kunnen komen. Het is de ergste rassenrel in Zuid-Afrika geweest sinds maart 1960, toen de blanke politie in Sharpeville een bloedbad aanrichtte onder Afri kaanse betogers en honderden van hen neerschoot. Wat zich in de nacht van woens dag op donderdag in Paarl heeft hem af. Hij hield hen van zich af door een van hen dood te schieten. Een echtpaar werd in bed overval len door Afrikanen, die hun huis waren binnengedrongen. Ze wer den beiden zwaar gewond door sla gen met messen en stangen. De man is later in het ziekenhuis over leden. Tegen de morgen vond men op straat nog het lijk van 'n blan ke jongeman. Hij was uit zijn bed gesleurd en op straat vermoord. De Afrikanen trokken verder de stad in en legden een kordon om het politiebureau, waarin de poli tiemannen zich hadden gebarrica deerd in afwachting van verster kingen. Het gebouw werd met ste nen bekogeld en bestormd. De po litie opende het vuur en doodde 5 aanvallers. Twee winkels werden in brand gestoken. Pogingen om hetzelfde te doen met benzinepom pen faalden. Een tweede poging om het politiebureau te bestormen werd eveneens met geweervuur verijdeld. Bij het krieken van de dag kwamen versterkingen voor de afgespeeld, heeft een voorgeschie- poiitie opdagen. De Afrikanen ga denis. Enige tijd geleden is in het negerdorp Mbekweni in de buurt van de stad een aantal moorden gepleegd: een blanke winkelier werd door woedende Afrikanen in zijn winkel overvallen en afge maakt met panga's (grote kapmes sen). Drie Afrikaanse vrouwen werden dood in een plantage ge vonden; zij waren met assegaaien omgebracht. In de Bergrivier bij Paarl vond men kort daarop het lijk, zonder hoofd, van een Afri kaan. De politie had zeven Afrika nen gearresteerd en opgesloten in de gevangenis van Paarl. Een po ging om deze gevangenen te be vrijden schijnt aanleiding te zijn geworden van de overval op Paarl, waaraan naar schatting honderd Afrikanen hebben deelgenomen. In het holst van de nacht zijn ze schreeuwend en gillend Paarl bin nengedrongen, bewapend met kap messen, ijzeren stangen en knup pels. Ze vielen huizen van blanken aan. Een schoolmeisje van 17 jaar, Renschia Vermeulen, enige doch ter van een weduwe, werd de straat opgesleurd en doodgeslagen. Een buurvrouw, Danie Perold, die het meisje hoorde gillen, rende de straat op, voordat haar man haar kon tegenhouden. Ze werd prompt door woedende Afrikanen aange vallen en zou het lot van het meis je hebben gedeeld, als haar man haar niet ontzet had. Een buurman, die het noodgeroep hoorde, rende op zijn beurt de straat op met een revolver in de hand. Acht Afrikanen stormden op ven hun beleg op en namen in al lerijl de vlucht, de stad uit. De blanken konden toen alle versper ringen voor ramen en deuren weg nemen. Op straat werden nog drie dode Afrikanen gevonden. De ter reur had drie nachtelijke uren ge duurd. Dertig Afrikanen zijn ge vangen genomen. Burgemeester Teijssen besteed-» de alvorens over te gaan tot het uitreiken van de diploma's nog de aandacht aan het belangrijke werk dat door de Stichting Vakopleiding wordt verricht. Hii prees hierbij 't initiatief dat in 1945 was geboren, om te komen tot de oprichting van de stichting, die sedert dat jaartal volkomen bewezen heeft in staat te zijn de zozeer gevoelde behoefte aan vakonderwijs op te vangen. Uit het feit, dat momenteel 469 leerlingen verdeeld over 95 bedrij ven vakonderwijs ontvangen, blijkt wel, dat bewaarheid is, datgene wat in 1945 van de stichting werd verwacht. Burgemeester Teijfcsen noemde het een sterke aanwijzing, dat deze vakopleiding niet alleen iets te betekenen heeft maar, wat zeker zo belangrijk is, dat het jon gens trekt, die inzien dat hier iets wordt geboden wat van belang is. „De praktijk zelf", zo meende bur gemeester Teijssen, „heeft bewe zen, dat dit stelsel een systeem is dat goede vruchten afwerpt." Hij zei tevens te mogen vaststellen, dat de geslaagden een belangrijke ze kerheid hadden verworven ten aanzien van hun plaats in de maat schappij. „Ik heb respect voor uw energie. Zonder dit zoudt U dit suc ces nooit hebben mogen beleven. Ik hoop dat U dezelfde energie kunt opbrengen om stap voor stap in het maatschappelijk en indus triële leven U zelf een zekere per soonlijkheid te verschaffen, tot nut van U zelf en tot nut van de maat schappij." De heer van Steenderen, direc teur van de Nijverheidsschool in Waalwijk, meende, dat de uitge sproken lof van de burgemeester alleen dan verdiend was en waarde had, wanneer de geslaagden ervan doordrongen zouden zijn, dat zij niet aan 't einde van hun opleiding stonden. Hij sprak de hoop uit dat de jongeren een voorbeeld geno men zouden hebben aan het en thousiasme van degenen die hen hebben opgeleid. „Ik hoop dat ze met een scherp oog de goede eigen schappen hebben ontdekt en dat ze die zullen overnemen." Hij wees in zijn toespraak op de noodzaak Donderdagnacht is René Coty, de laatste president van de Vierde Franse Republiek, in zijn woon plaats Le Havre in zijn slaap over leden. Coty was tachtig jaar. In 1959, nadat hij de Franse staat 52 jaar had gediend, waarvan de laatste vijf jaar als president, be sloot hij afstand te doen ten gunste van generaal De Gaulle en zich in Le Havre terug te trekken. Sinds dien heeft de ex-president zich na genoeg niet meer in het openbare leven vertoond. Dinsdag wordt zijn stoffelijk overschot in Le Havre ter aarde besteld. van samenwerking. „Wil de Ne derlandse industrie een goed pro- dukt te bieden hebben, dan zal er intensief samengewerkt moeten worden eerst dan kunnen wij met onze produkten concurreren met het buitenland. De heer Nuyten, consul van de Stichting Vakopleiding, verbond aan zijn felicitatie tot de geslaag den tevens de vermaning, dat zij in het bedrijf een voorbeeld zouden zijn voor degenen die niet in de ge legenheid waren geweest dit diplo- te behalen. Hij vroeg hen, alles in het werk te stellen deze voorsprong die zij op velen hadden behaald, te blijven behouden. „Pas wanneer jullie straks in het bedrijf laat zien dat je met het di ploma inderdaad iets kunt doen, dan eerst zal het zijn waarde gaan ten uit, benut die kans dan ook! Hij meende, dat er onder de ge slaagden nog verschillenden wa- Koningin Juliana heeft de strikte bepaling uitgevaardigd, dat in dit stadium geen bijzonderheden kun nen worden meegedeeld over de aard van de ouderdomsverschijnse- len, die enige bezorgdheid hebben doen ontstaan over de toestand van prinses Wilhelmina. Uit de omgeving van paleis 't Loo verluidt het, dat het geestelijke en ook het lichamelijke weerstands vermogen van de 82-jarige prinses al sinds enige tijd te wensen over laat. Voor het uitgeven van een medisch bulletin is tot nu toe ech ter geen aanleiding geweest. De Nederlandse televisie gaat vanavond een non-stop-televisie-pro- gramma uitzenden, waarin 24 uur lang de sterren van radio en t.v. voor de camera zullen verschijnen kijkers en luisteraars zullen op wekken geld te geven voor een liefdadig doel. Titel van de uitzen ding „Het dorp". Omroep, die het voor haar rekening neemt: de Avro. Op initiatief van Avro's Teun van Gelder, de man achter vele acties van deze omroep, en dr. Klapwijk, geneesheer-directeur van de St. Johanna-stichting bij Arnhem zal door sterren 24 uur lang een be roep op Nederland worden gedaan om voor de St. Johanna-stichting voldoende geld bijeen te brengen (men spreekt van 5 miljoen) voor het bouwen van een eigen gemeenschap. Het is ten bate van hen, die blij vend lichamelijk gehandicapt zijn, niet in onze dorpen en steden kun nen leven en werken en dus recht hebben op een eigen plaats om hun leven te leven. Men is bij de AVRO al vele maanden druk bezig geweest aan het voorbereiden van deze actie, die alles wat tot nu in Nederland werd gedaan voor ver schillende groepen in de schaduw te stellen, 't Is ook voor 't eerst dat de Nederlandse radio sinds de watersnoodramp in 1953 dag en nacht in de ether mag zijn. Het zelfde geldt voor de televisie. Vanavond om half acht vertoont de AVRO een documentair filmpje over het te bouwen dorp bij Arn hem en over het leven van de li chamelijk gehandicapten en dade lijk na het NTS-journaal en weer- overzicht wordt dan overgescha keld naar het Amsterdamse RAI- gebouw waar Mies Bouwman voor de camera, Theo Ordemans achter de regie-tafel en Ger Lugtenburg als producer achter de schermen de leiding zullen hebben. PRO DEO Men zal beginnen met een sym bolische inzet en dan zullen ster ren optreden voor het publiek (er kunnen ruim 3000 mensen in, die elk een tientje entree betalen) en het opwekken geld te storten en zelf het voorbeeld te geven door de gage, die ze voor dit optreden ont vangen, geheel ter beschikking te stellen. ren die de capaciteiten bezaten ver der te gaan. Hij wees in dit ver band op het bestaan van de cursus O.B.A.O. en de specialistische cur sussen. „De top is nog lang niet be reikt. Bedenk hierbij dat de Ne derlandse schoenindustrie nog gro te behoefte heeft aan geschoolde arbeidskrachten." Onderstaande leerlingen moch ten het diploma in ontvangst ne men: krijgen. Je kunt nu nog alle kan- Vakdiploma B J. A. Kleyssen, J. A. M. Koeken, G. A. P. v. d. Linden, A. J. M. Wit- teveen, F. A. M. Leytens, A. C. van Tuyl, H. J. M. Mahieu, E. Pol, A. M. Timmermans, A. A. de Jong, H. F. M. Wassink, C. Brok, C. J. M. v. d. Bruggen, L. M. C. van Wezel, A. H. van Luxemburg, J. A. v. d. Mortel. Vakdiploma A .J A. Bouman, J. P. v. d. Burgt, C. A. J. Snoeren, W. P. J. M. v. d. Steen, L. v. d. Putten, N. J. M. Ak kermans, J. M. E. van Buren. Praktijkdiploma J. M. Klijsen, N. W. M. Kuypers, A. H. M. v. d. Lee, W. Moonen, G. M. M. Schoenmakers, F. M. L. Verschuren, F. A. v. d. Mortel, G. J. A. H. Molenschot, H. L. J. den Nieuwenboer. Deze geslaagden zijn afkomstig uit de volgende bedrijven: Anton van Bladel, N.V. Bloch Stibbe, Firma H. Greve, N.V. A. J. de Kort, N.V. Timtur, J. H. Vesters N.V., N. V. Ivo van Haren N.V. van Drunen, J. v. d. Putten Waalwijk. en Zn., C. van Riel en Co. N.V., Drunen. v.h. van Mierlo, N.V. P. H. Vloe mans, Martino, Schoenmakers N.V., N.V. A. J. Wennekes, Kaatsheuvel. G. van Lier N.V., Loon op Zand. N.V. Ivo van Haren, Den Bosch. DE REIS VAN DE PRINSES OP DE PHILIPPIJNEN Ondanks de regen die de gehele morgen bij tussenpozen bleef val len verliep het programma van 't bezoek van de prinses aan Manilla en omstreken geheel volgens plan. Na een bezoek aan het graf van de onbekende soldaat in fort San tiago ging de prinses naar de ka tholieke kathedraal in Manilla waar de Nederlandse pater Johan v. d. Steen het „wilt heden nu tre den" op 't orgel ten gehore bracht. Dit orgel wordt als het grootste van geheel Azië beschouwd. Het is vervaardigd door een fabriek in Alkmaar en bevat ongeveer 5000 pijpen. Bijna 90 pet. van de Philipinos is katholiek. Vervolgens bezocht het gezel een dorp, dat door de dienst van sociale zaken op de Philippijnen is ingericht voor lichamelijk en gees telijk achtergebleven kinderen. De discipline aan de universiteit van Santo Tomas kan niet zo streng zijn of deze stortte volledig ineen, op het moment dat prinses Beatrix glimlachend het universiteits-zie- kenhuis binnentrad. De prinses gebruikte met presi dent Macapagal de lunch in het pa leis. De Philippijnse kranten heb ben met grote koppen en foto's op de voorpagina's de aankomst van de prinses geméld. „De prinses is verwelkomd op een manier die al leen is weggelegd voor staatshoof den" schrijft Het Manilla Bulletin. De enthousiaste ontvangst was ner gens zo groot. Door besluit van minister Veld kamp, hebben de regering en de Stichting van de Arbeid vrijdag 1.1. unanieme overeenstemming kunnen bereiken over het in de toekomst te voeren loonsysteem. De bevoegdheid om een C.A.O. onverbindend te ver klaren die de regering oorspron kelijk aan het college van rijksbe middelaars had willen verlenen «zal de regering nu alleen zelf kun nen hanteren. Daarmee is de rege ring tegemoet gekomen aan bezwa ren die vooral voor de werknemers organisaties in de Stichting van de Arbeid bijzonder zwaar wogen. De nieuwe regeling treedt 1 janu ari in werking. Een Hongaars vliegtuig is bij Parijs neergestort. Er zijn 23 doden. Ook in Amerika (Hampstaed) stortte een vliegtuig neer (11 do den).

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1