Spoedeisende raadsvergadering STASSAR Gemeenteraad Heusden PUROL CERTINA i.v.m. aankoop terrein voor aanleg sportvelden BOEKEN VOOR EN VAN SINT NIC0LAAS Rl|We handen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 NOV. 1962 2 Géén fietspad langs de brug over de Bergsche Maas Wateroverlast te Oudheusden zal worden verholpen Fiat.500 D 3.450,- Fiat 600 D 4.150,- Fiat 1100 5.700,- Fiat 1300 7.600," Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- Het geheimzinnige geval Blythe een ivonderlijk precies horloge en doe mee met de STASSAR prijsvraag De Raad der gemeente Heusden kwam woensdag 21 nov. j.l. in spoedeisende ver gadering bijeen. Na opening door de voorzitter de E.A. heer A. van Delft, werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vast gesteld. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de Rijkswaterstaat, waarin mededeling werd gedaan dat de constructie van de brug over de Bergse Maas bij Heus den niet toelaat dat aan de buitenzijde van die brug een rijwielpad wordt aangebracht. Verder was ingekomen een circulaire be treffende een uitkering ineens aan de Rijks ambtenaren. B. en W. stelden in verband hiermede voor om voor het gemeenteperso- neel eenzelfde regeling toe te passen. Dc raad ging hiermede accoord. Punt 4. In verband met het voorstel van B. en W. om toe te treden tot de Streek- raad voor Midden-Brabant, informeerde de heer de Vroome naar de omvang van dit gebied. De voorzitter deelde mede dat dit gebied begrensd wordt door o.m. 1 ilburg - Oister- wijk - Haren - Drunen, de gehele Lang straat tot aan Made. De heer Verschuur merkte op dat des tijds een verzoek was gedaan tot toetreding tot de streekraad van het Land van Heusden en Altena, welk verzoek toentertijd werd afgewezen. Wanneer, zei spr., wij thans toe treden tot dc Streekraad voor Midden-Bra bant, houdt dit dan in dat wij niet meer tot de Streekraad voor het Land van Heusden en Altena kunnen toetreden, wanneer hier toe de mogelijkheid nog eens geboden wordt? Wanneer de mogelijkheid daartoe wordt geboden, zei de voorzitter, en de raad wenst dit, kunnen wij altijd nog veranderen. De raad ging hierna accoord met het vooretel van B. en-W. tot toetreding tot de Streekraad voor Midden-Brabant. Punt 5. De raad besloot, op voorstel van B. en W., aan de besturen van de Bond van Mobilisatie Invaliden en van hun ne nabestaanden en de Stichting „De Ne derlandse Soldaat", een éénmalige subsidie toe te kennen groot f 50. - voor het op richten van een monument. Punt 6. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de R.K. Middelbare Land bouwschool te Boxtel een jaarlijkse subsidie te verlenen af 50. - per leerling uit deze gemeente die als leerling aan deze school is ingeschreven. Dit jaar, zei de voorzitter, zijn dit twee leerlingen, n.l. M. D. Buijs en G. Th. de Wilt, beiden uit Herpt. Punt 7. Aanbeveling wegens periodieke aftreding van de heren M. Buijs en J. Luy- bcn als leden van de Gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijke Zorg. In de vacature van de heer M. Buijs werden aanbevolen de heren M. Buijs en J. Verhoeven. In de vacature van J. Luy- ben werden aanbevolen de heren J. Luyben en J. van Bommel. Na gehouden stemming werden herbe noemd resp. benoemd de heren M. Buijs en J. van Bommel. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een perceel grond, kad. bekend sectie C 890 en gelegen nabij het uitbrei dingsplan Oudheusden. De voorzitter zei dat de gemeente dit perceel nodig heeft om het lang verbeide sportveld te kunnen realiseren. In zijn toelichting zei de voorzitter dat de gemeente in eigendom heeft de percelen kad. bekend gemeente Heusden, sectie C nos 651 en 652, doch dat deze percelen niet voldoende oppervlakte hebben om daarop een voetbalveld en een oefenveld aan te leggen. Teneinde de aanleg te kunnen verwezen lijken is het nodig dat mede kan worden beschikt over het perceel kad. bekend Sec tie C nr. 890, groot ongeveer 0.97.10 ha, welk perceel in eigendom toebehoort aan Van Wagenberg-Festen's Conservenfabrie- ken N.V. te Heusden. Uit een schrijven van voornoemde N.V. blijkt dat deze het terrein, waarop momen teel de voetbalvereniging „Heusden" speelt, per 1 april 1963 nodig heeft voor de uit breiding van haar bedrijf, terwijl daaruit tevens blijkt, dat wanneer niet over het terrein per genoemde (latum kan worden beschikt, de mogelijkheid aanwezig is, dat de N.V. een aanzienlijk deel van haar be drijf naar elders zal verplaatsen, wat voor onze gemeente zeer ernstige gevolgen zou hebben. Gelet op de werkgelegenheid, die de N.V. thans biedt en door het opgaan van het bedrijf in het Amerikaanse concern Consolidated Foods Corporation, in de toe komst nog zal gaan bieden, zijn wij van oor deel, dat de gemeente, ondanks de hoge koopsom, zijnde f 25.000. - toch moet zorgen het perceel in handen te krijgen, teneinde te bewerkstelligen dat Van Wa genberg-Festen's Conservenfabrieken Heus den N.V., de zo noodzakelijke uitbreidingen kunnen uitvoeren en daardoor te voorkomen dat een zo belangrijke industrie voor enze gemeente verloren zou gaan. De heer Schipper zou het verheugend vinden, wanneer dit plan van B. en W. „rond" zou komen. Spr. prijst B. en W. voor de snelle wijze van handelen en geeft gaarne zijn stem aan dit voorstel van B. en W., omdat daardoor een slepend pro bleem kan worden opgelost. De voorzitter zei, dat de lof welke de heer Schipper aan B. en W. toezwaait, hoofdzakelijk ten goede komt aan wethouder Dc Winter, daar deze het grootste werk hiervoor heeft verzet. De raad ging hierop accoord met het voorstel van B. en W. tot aankoop van dit perceel en gaf eveneens zijn fiat om de ge meentebegroting te wijzigen, in verband met het betalen van de koopsom hiervoor. Punt 8 a. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om een krediet uit te trekken voor de kosten van de uitvoering van werken om de wateroverlast welke som mige wijken in het uitbreidingsplan Oud heusden hebben, te verhelpen. Een plan voor de ontwatering van deze wijken werd opgesteld door de C.T.D. te Almkerk. Door Verolme, scheepswerf Heus den N.V. zal een bijdrage in de kosten worden gegeven. Punt 9. Rondvraag. De heer v. Herpt cttendeerde dc voorzitter op de schriftelijke beantwoording van de vragen in de rond vraag van de vorige vergadering gesteld. De voorzitter zei, deze schriftelijke be antwoording bij de raadsstukken voor ken nisneming ter inzage te hebben gelegd, maar indien gewenst zal hij deze in deze vergadering nog wel voorlezen, waaraan door de voorzitter ook uitvoering werd ge geven. De heer Jonker zei dc vorige vergadering I tot zijn spijt wegens ziekte niet heeft kun nen bijwonen. Met verwondering had hij in de notulen gelezen dat op een vraag van de heer Sluijmers betreffende de bouw van de kleuterschool te Oudheusden door de voor zitter was geantwoord dat men zat te wach ten op de Rijksgoedkeuring voor deze bouw. Spr. was van mening dat als men rustig ging zitten wachten, tot men die Rijksgoed keuring wel eens toestuurde, men vellicht nog lang kon wachten. Spr. stelde daarom voor dat de Burgemeester of desnoods een van de wethouders naar Den Haag ging om die Rijksgoedkeuring te gaan halen. De voorzitter zei, dat dit niet zo eenvou dig gaat, zoals de heer Jonker dit voorstelt; men kan hoogstens bij de Inspecteur voor het onderwijs aanringen op spoed. Verder vroeg de heer Jonker wanneer 't muurtje van de brugleuning te Oudheusden zou worden verhoogd, dit i.v.m. gevaar voor het overvallen van spelende kinderen. De voorzitter zei hierover nog geen be richt te hebben ontvangen van de Prov. Waterstaat. De heer Jonker zou graag zien dat wan neer de Prov. Waterstaat hierin in gebreke bleef, dat door de gemeente zelf hierin voorzieningen zouden worden getroffen. De voorzitter zei, dat de gemeente niet zomaar aan de eigendommen van de Prov. Waterstaat mag gaan breken of verbouwen. De gemeente kan alleen de aandacht vesti gen op eventueel aan te brengen verbete ringen. Hierna volgde sluiting. Filmster tegen wil en dank. Ans van Bre da. Kluitman, jeugdserie. In de Kluitman Jeugdserie is onlangs voor de oudere meisjes het boekje „Film ster tegen wil en dank" verschenen, van de hand van Ans van Breda. Het is een amu sante geschiedenis die zich afspeelt in Ro me, waar een doodnormaal Nederlands kan toormeisje, omdat zij veel op een beroemde filmster lijkt, de hoofdrol in een film krijgt te vervullen. Het verhaal is op een vlote en aannemelijke wijze verteld, zodat het vele meisjes beslist zal boeien. Ons drietal op school. Elisabeth van Ber gen. Uitgeverij Kluitman. Het is geen nieuw verhaal en eigenlijk toch weer wel. Het drietal Sylvia, Ellen en kleine Paul, kennen de jongens en meisjes van 6 tot 9 jaar misschien al. Als dat zo is, dan weten zij ook dat men met dit jolige drietal veel plezier kan beleven. Paultje is inmiddels al een stuk groter geworden, maar veel plezier op school heeft hij toch nog niet, want hij wil timmerman worden en dat schoolgaan zint hem niet erg. Maar Sylvia en Ellen hebben ook hun problemen. Aan het slot evenwel komt alles weer goed en zal de lezer 't jammer vinden dat 't boek al weer uit is. Carry heeft altijd wat. Margo Drieber gen. Uitgeverij Kluitman. „Carry heeft altijd wat" is een veelbelo vende titel voor dit afwisselend en geestig geschreven meisjesboek. Carry, die op school is blijven zitten, komt na een pret tige vakantie bij oma, weer vol goede moed in dezelfde klas terug. Bram, haar steun e toeverlaat, helpt evenals het vorige jaar, haar ook nu weer bij de wiskundesommen en opent tevens een nieuw perspectief. Dat betekent, dat ze hem niet helemaal onver schillig is. Het is een alleraardigst boek ge worden voor de oudere meisjes. Omweg naar het geluk. Hans Harte- kamp. Uitgeverij Kluitman. Dit boek van Hans Hartekamp is een opmerkelijke meisjesroman geworden, die ons zonder omwegen temidden van het he dendaagse leven plaatst, met zijn grote vrij heden, maar ook met zijn vele problemen, welke het jonge meisje in dit geval een jon ge werkende vrouw, in het leven kan ont moeten. Het geluk dat in het gezinsleven van An ke Sterrenburg, verloren dreigt te zijn, keert toch weer terug, na een steeds grotere verwijdering van Anke, die schrijfster is aan een damesweekblad, en Erik journalist aan een ochtendblad. Voor de oudere meis jes een boeiend stuk lektuur. Ha, die Barbara! Miep van Duijsen- Stomps. Uitgever Kluitman. In de Zonnebloem-serie van de uitgeverij Kluitman verscheen van de hand van Miep van Duijscn, het meisjesboek „Ha, die Bar bara!" Het boek zit vol grappige figuren en dolle situaties, waaraan veel meisjes hun plezier zullen beleven. Het zijn allemaal aantrekkelijke figuren, die in het leven van Barbara voorkomen. Het zijn ook allemaal figuren die het goed met elkaar kunnen vinden en die samen, heel wat dolle situa ties kunnen doen gebeuren. De illustraties zijn van G. van Straaten. Smokkelaars in Wolvendam. J. Siegers. Uitgeverij Kluitman. Een briefje, gebonden aan de poot van een verdwaalde postduif, die bij een familie, die zelf duiven houdt, komt binnenvliegen, vormt het begin van een reeks spannende avonturen met een bende smokkelaars. De jeugdige lezers van dit jongensboek mogen blij zijn dat vader Krop op een gegeven ogenblik een ondernemende bui had en een partij zwarte waterpistolen kocht, waarvan ze nog veel plezier zullen hebben. Een bij zonder spannend boek voor jongens tot 12 jaar. Illustraties van G. van Straaten. Popita in Spanje. Steffa Wine. Uitge verij J. H. Gottmer. Nadat Pepita eerst een hele poos in Ne derland is verbleven, omdat haar ouders vanwege de zaak veel weg zijn, keert zij eindelijk terug naar haar geboorteland Spanje. Niet alleen, want drie klasgenoot jes reizen met haar mee naar het zonnige zuiden, waar zij de warmte tegemoet gaan, maar ook het avontuur. Met een auto wordt heel Spanje afgereisd. Als een van haar vriendinnetjes ziek wordt, dreigt Pepita al leen achter te blijven, maar toch gebeurt dat niet. Het boek is verschenen in de Juno Pockets. Hanneke en haar vriendenkring. Mimi den Heuvel. Uitgeverij J. H. Gottmer. Mimi van den Heuvel heeft in haar bock, „Hanneke en haar vriendenkring", dat be doel dis voor meisjes van 10-14 jaar, op een aangename en onderhoudende wijze het leven geschilderd van vier meisjes, die door een huishoudster „tante Goedman" worden verzorgd, nadat de moeder is overleden. De kinderen weten de tante op eigen wijze het te pakken, wanneer vader dagen achtereen op reis gaat. Als tante op zekere dag door ziekte in haar familie, dc bengels enkele dagen in de steek moet laten, wordt ze ver vangen door juffrouw Zure, die streng is en onverbiddellijk. De kinderen slaken dan ook een zucht van verlichting als tante weer terugkeert. Juf en Jetty. Mimi van den Heuvel. Uitgeverij J. H. Gottmer. •Juf en Jetty is eveneens van de schrijf ster Mimi van den Heuvel, bedoeld voor meisjes van 9-12 jaar. Er leeft bij de va der van Jetty maar één zorg en dat is een goede plaatsvervangster te vinden voor zijn vrouw, die al haar aandacht en zorg aan Jetty kan besteden. Dit blijkt eerder ge zegd dan gedaan. De ene juffrouw volgt op de andere, en het karakter van Jetty gaat er dan ook niet op vooruit. Totdat op zekere dag een nieuwe Juf komt. Jetty had zich al voorgenomen haar het leven zo zuur mo gelijk te maken, maar dan blijkt, dat liefde en geduld twee dingen zijn, die samen alles weten te overwinnen, zelfs het opstandige hart van het twaalfjarige meisje. Rinie kent geen problemen. Mimi van den Heuvel. Uitgeverij J. H. Gottmer. Het boek „Rinie kent geen problemen", geschreven voor meisjes van 10 tot 14 jaar, beschrijft situaties, waarin ieder meisje van deze leeftijd wel leens zou willen verkeren. Rinie is een meisje dat zich door niets laat vangen en dat, wanneer moeder niet thuis is, de ene dolle streek na de andere ver zint om zo de boel op stelten te zetten. Ondanks de vele onbezonnen invallen blijkt zij een hart van goud te hebben en dat maakt ook weer veel goed. Een bijzonder prettig boek, dat in een adem wordt uitge lezen. Dc avonturen van Gripgrap en Grom- brom. J. J. Frinsel. Uitg. J. H. Gottmer. In het boek „De avonturen van Grip- grap en Grombrom", bestemd zowel voor jongens als voor meisjes van 7 tot 10 jaar, zijn een tweetal kabouter-avonturen-verha- len opgenomen: „De toverdrank" en „Feest in Dribbeldam". Het eerste verhaal gaat over een hoest- drankje, dat een geleerde kabouter moest maken, maar dat per vergissing een tover drankje werd en het andere vertelt het ver jaardagsfeest van de kabouterkoning, dat door twee boze kabouters helemaal in de war werd gestuurd. De verdere avonturen van Gripgrap en Grombrom. J. J. Frinsel. Uitg. Gottmer. Ook hier weer een tweetal verhalen voor de jongste lezertjes onder de jongens en meisjes. J. J. Frinsel toont zich in zijn boeken een ware kindervriend, door een duidelijke en begrijpelijke taal neer te schrij ven, waar geen enkel kind moeite mee zal hebben. Zijn twee verhalen die in dit boek je zijn opgenomen, ,,De boze kabouters" en „De vliegtocht", spelen zich alle twee af in kabouterland. Het zijn een tweetal span nende verhalen, waar onze jeugd veel ple zier aan kan beleven. Amsterdam in zakformaat. Uitgave Hol- landia Baarn. Bijzonder interessant is het boekje dat onlangs verscheen bij uitgeverij Hollandia in Baarn: „Amsterdam in zakformaat". Het is een nieuwe gids van de Nederlandse hoofdstad, waarin alle interessante gegevens zijn gevat over Amsterdam. De vreemde ling die een dagje naar Amsterdam wil (en onder vreemdeling verstaan wij elke niet- Amsterdammer) zal uitermate veel plezier beleven aan dit boekwerkje, dat is ver fraaid met tal van foto's en kaartjes. Naast een uitgebreide Nederlandse tekst, is eveneens een Engelse tekst toegevoegd voor buitenlanders. Het boekje dat voor nog geen drie gulden te koop is, beteaalt, zou den wij willen zeggen, zichzelf. Werkend Nederland in woord en beeld. Lizc Stilma. Hollandia Baarn. De titel van het boek geeft de inhoud weer. Een uitgebreide lezing over tal van wetenswaardigheden van in Nederland ge vestigde voorname industriën. Het boek heeft niet de pretentie zwaarwichtige zaken te zeggen over ernstige aangelegenheden. Integendeel, er worden op onderhoudende wijze tal van wetenswaardigheden vertelt over verschillende Nederlandse industriën. Vooral de middelbare scholier kan aan dit boek enorm veel plezier beleven, omdat het op een niet schoolse manier vertelt, over datgene wat Nederland een goede toekomst waarborgt. De brandende grenslijn. Elleston Tre vor. Hollandia Baarn. De brandende grenslijn (oorspronkelijke titel "The burning Shore") van Ellestone Trevor en verschenen bij uitgeverij Hol landia in Baarn, is een boek, dat in een goede boekenkast niet gemist kan worden. Het verhaal speelt in Malakka, waar de beroemde schrijver, de dramatische strijd om de macht schildert tussen de sultan van Tamarah en zijn ongrijpbare vijanden. Het boek is verschenen in een prettig te lezen druk. Bijbel voor de kinderen, met zingen en spelen. Dr. J. L. Klink en anderen. Uitga ve „Het Wereldvenster". In een schitterende uitgave, met tal van tekeningen verfraaid, is de tweede druk verschenen van de uitgave „Bijbel voor de kinderen, met zingen en spelen". U vindt in dit magnifieke boekwerk niet alleen de verhalen weer, verteld voor kinderen van 9 jaar en ouder, en daarbij nauw aanslui tend dc woorden van de bijbel, maar bo vendien een reeks van liederen en gedich ten. De tekeningen zijn realistisch genoeg om door kinderen duidelijk te worden er kend. Zo leefden dc Vikingen. Johannes Bronsted. Uitgave Hollandia Baarn. „Zo leefden de Vikingen", dat eveneens reeds in een Engelse uitgave is verschenen en als zodanig een groot succes werd be schoren, zal in Nederland bij menigeen een dankbaar onthaal vinden. De auteur, de Deen Bronstel, promoveerde in 1920 op een onderzoek naar de betrekkingen tussen de Angel Saksische en Noordse kust in de tijd der Vikingen. In dit boek over de Vi kingen, zal de historisch geïnteresseerde lezer bijzonder verrassende stof terugvinden. Zonder dc grote lijnen een moment uit het oog te verliezen, behandelt professor Bron- stel met een schat van bijzonderheden de drijfveren en de achtergronden van de tochten. Het boek is geïllustreerd met 16 pagina's foto's. Zonder waarschuwing viel de vijand aan. John Toland. Uitgave Hollandia Baarn. Wat wij van de boeken van deze uitgeverij allereerst willen zeggen, is, dat zij steeds keurig zijn verzorgd en behandeld met de nodige aandacht, waardoor het lezen van deze boeken bijzonder prettig wordt. „Zon der waarscchuwing viel de vijand aan", is hier een zuiver voorbeeld van. Het is ge schreven door de Amerikaanse auteur John Toland, die in ons land beslist geen onbe kende meer is. Voor ons Nederlanders heeft dit boek bijzonder grote waarde, om dat drie van de eerste zes maanden zich afspelen in en nabij de Nederlands-Indi sche archipel, waar onze strijdkrachten tij dens de tweede wereldoorlog een belang rijke rol hebben gespeeld. Dc rol van de Nederlanders wordt duidelijk beschreven, culminerend in de slag in de Java-zee. Duidelijk blijkt uit het verslag dat de slag in de Java-zee voor de Nederlanders niet kansloos was. Naast deze episode wordt in het boek werk beschreven de aanval op Pearl Har bour. Met 32 foto's en 5 kaarten is dit boek een prachtig bezit. Anders' merkwaardige reis. Edith Un- nerstad. Zuid-Hollandse Uitgeversmij. „Anders' merkwaardige reis", van Edith Unnerstad beschrijft de avonturen van een jongen, die hij beleeft op een grote reis. Het gaat ook over een kunstig ambacht, dat tegenwoordig bijna niet meer wordt be oefend en waar de mensen maar weinig van weten. „Anders' merkwaardige reis" is een boeiend boek, dat vele merkwaardige en interessante toestanden uit het verleden weer levend doet worden. En zijn spoor verdween Paul 0rum. Zuid-Hollandse Uitgeversmij. Martin Rabe is de hoofdpersoon in deze fascinerende roman. Het is een typisch mens van onze tijd, in die zin, dat hij een van de velen is, die niet met hun leven te vreden zijn. Na een mislukte liefde ligt hij voortdurend met zichzelf overhoop en zo komt hij in een plaats terug, waar hij vijf tien jaar geleden Vera in een pension leer de kennen. Op indringende wijze heeft de auteur de innerlijke dooltocht beschreven. Als een lichtend figuur rijst boven de zoe ker Rabe, de vrouwenfiguur Vera op, die in haar eenvoudige liefde, zijn zelfgenoeg zaamheid het zwijgen weet op te leggen. Pelle's wonderlijke avonturen. Zuid- Hollandse Uitgeversmij. Dit boek van Edith Unnersted, geschre ven voor jongens en meisjes van 8 - 10 geeft de avonturen weer die Pelle J3iI' maakt tijdens een vakantie in Zweden^ een boerderij. Er zijn veel leuke dieren aardige mensen met wie Pelle en C" vriendinnetje Kaja, dat ook op de boerd^" woont, het heel goed kunnen vinden H- beleeft er ook allerlei spannende avontur en ontdekt o.m. wie de dief op de b derij is. Hij brengt tevens met KajaT nauwde ogenblikken door in een grot Pi" le's wonderlijke avonturen, zal graag d velen worden gelezen. Goej Volk. Lodewijk van Woensel. Uit. gcvcrij Broekman en de Meris N.V In deze uitgave bundelde de auteur L van Woensel, een aantal schetsen, met h -i doel veel van wat aan dialectrijkdom en kennis van oud buurtschapsleven in het ver geetboek dreigde te geraken, weer levendie voor de geest te roepen en vast te leggcn De illustraties zijn van Jan Kuhr. Het uit voerig voorwoord schreef Ant. Kooien kort voor zijn overlijden. JL - l SUB sunroof Export Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V.;Amsterdam NIEUWE WETSONTWERPEN Dezer dagen is de indiening van een wetsontwerp tegen de lucht verontreiniging en nog dit jaar een nopens watervervuiling te ver wachten, terwijl een zweminrich- tingenwet in vergevorderd stadium van voorbereiding is. In de loop van dit parlementaire zittingsjaar zal de indiening kun nen volgen van een wetsontwerp betreffende kampeerplaatsen. Ver moedelijk in het voorjaar van 1963 hoopt de regering de reeds kant en klaar zijnde geneesmiddelenwet in te voeren. Bovenstaande medede lingen deed afgelopen week in de Tweede Kamer minister Veldkamp (Soc. Zaken en Volksgezondheid) bij de behandeling zijner begroting. BOTERSMOKKEL NAAR BELGH Leden van de Belgische senaats commissie voor de landbouw heb ben donderdag aan de minister van landbouw, de heer Heger, de vraag gesteld of de Belgische regering voldoende bij de Nederlandse re gering heeft aangedrongen op me dewerking bij de bestrijding van deze smokkel. De minister an:- woordde, dat hiertoe stappen zijn gedaan bij de Nederlandse rege ring. In een rapport van de senaats commissie wordt o.m. gezegd, dat de smokkel van 13 tot 14 miljoen kilo in 1960 is gestegen tót onge veer 20 miljoen kilo in 1961. Van de ruim 50.000 kg. boter, die vol gens deze cijfers elke dag illegaal de Nederlands-Belgisch grens pas seren, wordt slechts tussen 4 en 5 procent door de Belgische douane achterhaald. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN 63) „Goed, heren dan gaan we", klonk het rustig. „Naar het vliegveld?" vroeg de commissaris. „Nee," luidde het ontnuchterende antwoord „naar de Royal Club." Het initiatief van de commissa ris om geen opschudding te ver wekken bij de Royal Club, had de goedkeuring van Brunton. „Juist, commissaris," zei hij, „we lopen rustig met ons drieën de hoek om naar de club, de rest blijft in de wagen." „Met uw goedvinden, meneer Brunton," sprak Jefferson, „stel ik voor, dat ik mij eerst aan de chef voorstel. Hij kent me namelijk en kel als een zekere Spark, advocaat. Als ik u dan beiden voorstel?" De procureur keurde, met een hoofdknik, het voorstel goed. Hij en de commissaris hielden zich achteraf in de vestibule. Jefferson hield een piccolo aan. „Ik wil di rect meneer Shelford spreken, jon ge man." „Dat kan, meneer", ant woordde de jongen lakoniek, „daar staat meneer Shelford." De chef draaide zich bij het horen van zijn naam om. Jefferson liep op hem toe. „Meneer Shelford, ik zou u graag heel dringend willen spreken. Mijn naam is Jefferson. Het gaat over wijlen Lawrence Blythe." „Jefferson?" vroeg de chef ver baasd. „Hee, dat is merkwaardig. uw stem. „Precies, u sprak met. Advocaat Spark", zie Jefferson lachend. Hij boog licht en reikte de chef de hand. „Jefferson is mijn ware naam, meneer Shelford, vergeef mijn leu gentje om bestwil, later zal ik u alles verklaren, ik heb nu geen mi nuut te verliezen. In de hall staan de procureur-generaal van het ge rechtshof en de commissaris van Scotland Yard. Kunnen we u even voor een dringende aangelegen heid spreken in een rustig hoekje?" „Geheel tot uw dienst, meneer Spa eh pardon, Jefferson, we zul len naar mijn kantoor gaan." Toen de procureur zijn blik van meneer Shelford afwendde had hij bij eerste, snelle analyse, de in druk, dat daar een zowel intelli gent als een volkomen beheerst mens voor hem zat. Open, rustige blik en vast van stem. De stem van een man die weet wat hij zegt en zijn betoog kort en zakelijk hield, zonder enige franje. Nadat de procureur tot nu toe zijn goedkeuring kon hechten aan de persoon Shelford, wilde hij hem verder testen op zijn betrouwbaar heid. Brunton wist maar al te goed uit zijn praktijk, dat soms de beste psychologen zich nog wel eens om de tuin lieten leiden door de schijn, welke op zo geraffineerde wijze de werkelijke toedracht van een zaak kon verdoezelen. Brunton was dus als altijd trouwens op zijn hoede. „Inderdaad, meneer Shelford, daarom gaat het: een groot mis verstand of. een belangrijk feit. Wel, meneer Shelford, de mogelijk heid is niet buitengesloten, dat u wellicht later nog eens als een zeer voorname getuige door mij zult worden opgeroepen wanneer als gevolg van uw mededeling, door mij een zekere strafzaak op de rol zal worden geplaatst." De procureur pauseerde even en zag de chef van de club weer zwijgend aan. Jefferson vond Brunton mees terlijk. Hoe de slimmerik vooral de nadruk legde op die voorname rol, welke Shelford mogelijk te spelen zou krijgen in „een zekere strafzaak". Maar dan de lakonieke en rustige opmerking van die Shel ford, die blijkbaar nogal tamelijk onverschillig was ten aanzien van die te spelen gewichtige rol. Hij deed zich kennen als een werke lijk acteur, die het volmaakt koud liet, of hij al dan niet een goede rol zou mogen spelen. „Wel, meneer Brunton, ik denk dat het feit of u mij al dan niet zal laten oproepen in een strafzaak weinig zal kunnen veranderen aan wat ik meneer Jefferson vertelde." Shelford glimlachte tegen de procureur en Jefferson zowel 'als Bloombury genoten van die glim lach. Maar ook Brunton, die dit antwoord hogelijk waardeerde. „Nu", vervolgde de procureur, „dan kunnen we misschien, voor lopig kort zijn we behoeven, dunkt me, geen lange redeneringen te houden. Later kan ik van u eisen, dat u uw verklaringen on der ede zult bevestigen. Ik hoop, dat u daarvan goed doordrongen bent, meneer Shelford?" „Volkomen," luidde het rustige antwoord. „Goed, dan heb ik u eigenlijk in mijn functie van officier van jus- WAALWIJK titie, slechts één enkele vraag te stellen, meneer Shelford. Hebt u door de telefoon op woensdag avond, tien uur ongeveer, op twee en twintig november van het vorig jaar, persoonlijk met het lid van de Royal Club, de heer Lawrence Blythe, gesproken?" „Inderdaad." „Juist, hm." De procureur zag de ander weer scherp aan. „Maar ehu had geen getuigen bij dat gesprek?" Jeffersons hart bonsde weer. Drommels, waar wilde hij heen? Dat had hij Shelford niet gevraagd. Vol spanning lette hij op het ge laat van Shelford die, tot zijn niet geringe verbazing, glimlachend de scherpe blik van Brunton weer stond. „Toch wel, meneer Brunton." Er gleed een nauw merkbare schaduw over Bruntons gelaat, die nochtans voor Jefferson duidelijk verrassing verried. „Ik zal u vertellen hoe het ge sprek gevoerd werd", vervolgde Shelford. „Graag", antwoordde Brunton. „Ik zat hier op dezelfde plaats. Ik had juist gevraagd of de chas seur bij mij wilde komen voor een boodschap. Toen de jongen ?e" ter King is zijn naam bij mijn bureau stond ging de telefoon. Ik nam de hoorn en vernam de stem van ons clublid Blythe." „U kende die stem goed?" onder brak de procureur-generaal hem. Een glimlach, niet hautain, maar toch verzekerd, begeleidde het ant woord van meneer Shelford. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2