wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt UPS N.V. keerde f 1500 uit voor één idee KAATSHEUVEL FILMJOURNAAL is Sacrum Luxor P RIS MA CE RT IN A STASSAR Engeland en de E.E.G. Dr. C. H. W. Brekelmans m.s.f. lector aan R.K. Universiteit Steun aan landbouw Pater Hermans en frater Rombouts overleden Hoogste beloning sedert 20 jaar en HORLOGES WAALWIJK Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 84e JAARGANG No. 98 De tcho vAn het Zuióen Uitgever faalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur JAN TIELEN gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' Vijftien honderd gulden, op de kop af, werden woensdagmiddag bij Lips N.V. in Drunen, uitgereikt aan de heer J. Oirbans uit Waal wijk, smelter in de grote gieterij van het schroevenbedrijf. Het is de hoogste beloning die in de laatste twintig jaar bij dit bedrijf voor een idee werd uitgereikt. De heer E. Lips, die 's middags de bijeenkomst leidde, noemde 't bijeen- jjjn van dit kleine gezelschap, waar bij tevens nog een drietal werknemers tegenwoordig waren, die eveneens hun idee beloond zagen met een geld bedrag, een bijzonder belangrijke bij eenkomst, waarbij kon worden ge sproken van een meer dan normale importantie, omdat aan een viertal werknemers van het bedrijf, een niet geringe beloning kon worden uitge reikt, vanwege enkele waardevolle ideeën, die door hen waren inge diend. In dit verband wees er de heer Lips op, dat nog teveel werklieden, de mening zijn toegedaan, dat ont wikkeling aan anderen moet worden overgelaten, omdat zij menen dat on derzoek en de daarmee vaak gepaard gaande ontwikkeling, voorbehouden is aan mensen met titels in laborato ria. Hij was er echter van overtuigd, dat ontwikkeling iets was wat niet alleen enkelen, maar iedereen aanbe langt. „Deze drie enkelingen uit een groot aantal, zijn de weerspiegeling van 't persoonlijk denken. Iets wat wij zo graag zien." De grote waarde welke een idee kan vertegenwoordigen is deze mid dag dan ook weer duidelijk naar vo ren getreden, toen een bedrag van f 2.350. - werd uitgekeerd, waar onder de hoogste beloning van de laatste twintig jaar in dit bedrijf. De uit Waalwijk afkomstige J. Oir bans, zag zijn idee, dat een vereen voudiging inhield bij de smeltproce- dure, waarbij een werktijdbesparing van 50 wordt geoogst, beloond met een bedrag van precies 1500 gul den. De grootte van het bedrag springt des te meer in het oog, omdat de aard van het bedrijf in belangrijke mate bepalend is voor de hoogte van de be loning, waarbij opgemerkt dient te worden, dat deze beloning ook in landelijk verband belangrijk is, om dat Lips geen massaprodukten maakt. Tijdens dezelfde bijeenkomst wer den nog een drietal beloningen uitge reikt en wel aan de heer Th. J. Evers uit Kaatsheuvel, laboratorium-analyst die een bedrag van f 200 in ont vangst mocht nemen, aan de heer M. v. d. Berg, baas metaalbedrijf, f 250 en aan de heer Spijk, voorman, af komstig uit Drunen, f 400. Aange zien het laatst genoemde idee octrooi- technische consequenties heeft, is het uitgekeerde bedrag slechts voorlopig. Wanneer het octrooi wordt verleend, zal nog eens een bedrag van f 600 aan de heer Spijk worden uitgekeerd. RECORD-JAAR In de afgelopen twintig jaar wer den bij Lips N.V. in totaal 10.700 ideeën ingezonden, waarvan 3000 in de periode 1942 1955 'en 7.700 vanaf 1957. Het totaal bedrag aan uitgekeerde beloningen bedraagt tot op heden f 80.000. In de periode 1942 - 1955 werd voor f 5000 uit gekeerd en sedert '55 voor f 75.000. De toenemende waarde van de ideeënbus voor Lips, valt dan ook duidelijk af te lezen uit de stijging van de grootte van het jaarlijks uit gekeerde hoogste bedrag en tevens aan het aantal beloningen dat groter was dan f 100. In 1955 was het hoogst uitgekeer de bedrag 350 gulden, terwijl er vier beloningen boven de 100 gulden wer den uitgereikt. In 1960 bedroeg het hoogst uitgekeerde bedrag van dat jaar f 475, terwijl er 12 ideeën in aanmerking kwamen voor een belo ning van boven de 100 gulden. In 1961 liepen de getallen op tot respectievelijk 750 gulden en 14 ideeën met een beloning groter dan f 100. In 1962 werden wat betreft de hoogste beloning alle records ge slagen, op het moment dat aan het idee van de heer J. Oirbans 1500 gulden werd toegekend. Het aantal beloningen boven de 100 gulden liep iets terug en staat voor dit jaar op 10. nu, aldus dr. Brekelmans, zijn veel meer documenten bewaard, dan wij tot nu toe van geheel Syrië - Palesti na bezitten uitvoerige mythologi sche verhalen, epische gedichten, in ternationale verdragen, contracten en economische tractaten. Bovendien kan sinds de opzienbarende vondsten van Ras Sjamra terecht gesproken worden van een herontdekking van de godsdienst van Kanaan. Want zo wel het godsdienstig onderscheid als ook het feit dat niet Oegarit, maar alleen enkele meer zuidelijk gelegen plaatsen daarin een rol spelen, recht vaardigt naar de mening van Dr. Bre kelmans de opvatting dat de Oegari- tische mythen en epen niet onmid dellijk uit Oegarit zelf afkomstig zijn, maar een ouder Kananitisch erfgoed vertegenwoordigen. Dr. Brekelmans, die geneigd is het Oegaritisch te rekenen tot de noord- west-semitische taalgroep, ging ver volgens in op vragen die samenhan gen met de betekenis van de taal van Oegarit voor de studie van het He breeuws. Aan de hand van een aantal voorbeelden en citaten gaf hij over eenkomsten aan tussen beide talen en wees er op, dat de studie van deze taal voor het oude testament van uitermate groot belang is. Maar de bestudering ervan zou moeten wor den uitgebreid met een onderzoek naar de literaire godsdienstige en kultische contacten, aldus Dr. Bre kelmans. Het „gelukkig idee" van de heer J. Oirbans uit Waalwijk bracht hem 15 maal honderd gulden op. Het hoogste bedrag ooit door Lips voor één idee uitgekeerd. Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen „Nog geen beslissing, hetgeen niet wil zeggen betreurenswaardig en teleurstellend". Dit zei maan dagavond de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, als voorzitter van de conferentie op een persconferentie in Brussel na afloop van het geheime overleg, dat de zes landen van de Europese Gemeneschap en Engeland hebben gevoerd over toetreding van Groot- Brittanië tot de E.E.G. Minister Luns noemde de sfeer, waarin de besprekingen werden gehouden aangenaam en hartelijk en legde er de nadruk op, dat het op geen moment tot een „botsing" tussen de vertegenwoordigers van de zeven landen was gekomen. Op een bepaald onderdeel zei hij een „toenadering" van de standpunten te hebben geconstateerd, hieraan zelf toevoegend: „Wat dat ook be tekenen moge". De Franse delegatie haastte zich na afloop van de bijeenkomst te verklaren, dat de besprekingen geen stap waren gevorderd. ONGEHUWDE VROUW NA 45e JAAR VRIJ VAN PREMIE KINDERBIJSLAG De ongehuwde vrouw van 45 jaar en ouder is met ingang van 1 ja nuari vrijgesteld van premie voor de algemene kinderbijslagwet, al thans wanneer deze bij wijze van aanslag zou worden geheven. Dit is vastgesteld bij Kon. Besluit, dat in het algemeen niet rept over pre mie-vrijstelling voor vrouwen van 15 jaar en ouder, die in loondienst zijn. Zij betalen immers geen AKW-premie, maar hun werkge vers. Als opvolger van prof. dr. De Langhe, thans hoogleraar aan de universiteit van Leuven, is tot lector in de Semitische taal- en let terkunde aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen benoemd on ze oud-plaatsgenoot dr. C. H. W. Brekelmans m.s.f. Dr. Brekelmans, die op 19 septem ber 1922 te Kaatsheuvel werd gebo ren, en z'n studies begon op het mis siehuis St. Antonius te Kaatsheuvel, heeft op vrijdag 7 december j.l. z'n ambt aanvaard met het geven van een openbare les, getiteld „Ras Sjamra en het oude testament". Dat het gebied van Syrië - Palesti na reeds door zijn geografische lig ging de verbindingsschakel is tussen Azië en Afrika en tot op zekre hoog te ook de invalspoort voor Europa, blijkt onder meer door de duidelijk merkbare culturele invloeden van al le grote beschavingen uit de oudheid. Daarbij wist het gebied slechts gedu rende korte perioden een staatkundi ge zelfstandigheid van enig formaat te bereiken, maar bijna voortdurend is het politiek afhankelijk van één der grootmachten. Deze situatie is nergens duidelijker aan de dag getreden dan te Ras Sjam ra in Noord-Syrië aan de Middel landse Zee, juist tegenover de meest oostelijke punt van het eiland Cyprus. De opgravingen die daar sinds 1929 zijn uitgevoerd en sinds 1948 jaar lijks zijn voortgezet, hebben voor ons de oude stad Oegarit doen herleven, die in de tijd na 1500 voor Christus zijn hoogste bloei bereikte. Deze bloei dankte de stad vooral aan het feit, dat het een belangrijk handels centrum was. Er is een vrijwel onaf gebroken contact geweest met alle grote rijken van die tijd. Dit blijkt uit de internationale archieven, de boekhoudingen van particuliere han delshuizen, de bouwstijl, de aanleg van de graven. Ook de teksten spre ken in deze een duidelijke taal. Toch was het maar een bescheiden vorsten dommetje van een zestig vierkante kilometer. Maar wat heel belangrijk is het heeft ondanks alle invloed zijn zelfstandigheid weten te bewaren het heeft een eigen taal, een eigen schrift, een eigen literatuur, 'n eigen godsdienst, een eigen mythologie en een eigen godenwereld. Uit Oegarit VOORWEDSTRIJDEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND EXTRA KLAS LIBRE Dc voorwedstrijden voor het kampioen schap van Nederland extra klas libre, welke door de biljartvereniging KOT in haar club lokaal van dc heer P. van Dun op uitste kende wijze werden georganiseerd, hebben wat de prestaties van de deelnemers be treft, niet aan de verwachtingen beantwoord. Wanneer we het eindresultaat van deze vier dagen (donderdag tot en met zondag) be kijken, dan lijkt het zeer twijfelachtig of de best geplaatste van deze voorronde voor een plaats in de finale in aanmerking zal komen. Het lijkt ons onnodig de gespeelde partijen nog eens op de voet te gaan vol gen, zodat we menen te kunnen volstaan met de prestaties van de deelnemers sum mier samen te vatten. Wanneer we de leeftijd laten prevaleren, moeten we eerst beginnen met een van de twee Kaatsheuvelse deelnemers, n.l. J. van der Kaa, die we, het spijt ons voor hem, toch langzamerhand als een oude rot moeten gaan betitelen, gezien de doorsnee leeftijd van de anderen. Jan is altijd een trouw can- didaat geweest voor deze wedstrijden, miai meer uit plaatselijk belang dan wel voor hemzelf. Nimmer heeft hij serieuze aspira ties gekoesterd om nog eens voor een plaats in de finale in aanmerking te komen, wel wetende dat z'n gemiddelde nooit tot de vereiste hoogte zou reiken. Hij had zich dan ook nu bij voorbaat met een figuran tenrol verzoend. Toch begon Jan in z'n èerste partij tegen Hoogardie, misschien wel tot z'n eigen verbazing, veelbelovend, want een gem. van 25, - en een hoogste serie van 135 waren cijfers welke er niet om logen. Het bleek echter loos alarm te zijn, want nadien hield hij zich trouw aan het gemiddelde dat hij gewoon is te spe len, en daarom bleef hij dus verder wer kelijk een figurant. De Tilburger C. Hoogardie kende met 'n partij van 23.33 gem. een een h.s. van 189 ook maar één hoogtepunt, en was daarna nergens meer, zodat zijn optreden een te leurstelling werd. Maar nog grotere teleurstelling bracht ons de tweede Kaatsheuvelse deelnemer en favoriet voor een finaleplaats, Bertus Dek kers. Drie jaren geleden speelde deze co- mingman en Kaatsheuvels hope zich op z'n 's weekse sloffen met een gem. van bijna 20, - vlot in de finale. Thans, nu hij wat gerijpt en gelouterd is, mochten we hier toch op z'n minst een reprise van verwach ten. Minstens? Was het nog maar een re- NATIONALISATIE IN CUBA Sinds de Cubaanse regering 'n week geleden tot nationalisatie van kleding-, schoenen-, textiel- en ijzerwarenbedrijven overging, zijn een bedrag van ruim 250.000 pesos en onwettig in bewaring gehouden goederen ter waarde van enkele miljoenen pesos in handen van de overheid overgegaan. De nationa lisatie heeft 5500 ondernemingen getroffen. prise geworden, maar zover kwam hij zelfs nog niet. „Ochèrm", om een Kaatsheuvelse standaarduitdrukking te gebruiken. Nee, niet „ochèrm", want Dekkers heeft z'n fa len alleen aan zichzelf te wijten. Wanneer men zich candidaat stelt voor een tournooi, dan moet dit gepaard gaan met een dege lijke voorbereiding. Naar men ons verze kerde heeft Dekkers zich echter helemaal niet voorbereid, heeft hij helemaal niet ge traind! Maar wat heeft het dan voor zin, om als jong, veelbelovend biljarter, van na ture toegerust met kwaliteiten, aan een der gelijk tournooi deel te nemen en je naam als biljarter zo'n beetje te grabbel te gooien. Wij zouden Dekkers willen wijzen op top figuren in diverse sporten, niet alleen be roeps, maar ook amateurs, die regelmatig blijven trainen om hun conditie op peil te houden of nog te verbeteren, terwijl hij nog zoveel te leren heeft, 't Is goed dat St. Ni- colaas vertrokken is, anders hadden we diens knecht nog even een tip gegeven, om met z'n roe een strafexpeditie te houden naar de Leliestraat. Z'n prestaties? Partijen van 19,22 en 18,42 gem. en voor de rest een voor hem vrij matige vertoning. Jansen uit Bergen op Zoom was uitge sproken de minste van het gezelschap en kende ook geen enkele „uitschieter". Z'n stadgenoot van Nispen daarentegen kwam, naarmate het tournooi vorderde, tot steeds indrukwekkender prestaties. Hij had in z'n eerste partij met 5.53 gem. 'n zeer onge lukkige start, hetgeen hem mogelijk z'n fi naleplaats kan kosten. Daarna ging het echter steeds crescendo met de man uit de Krabbenstad, getuige z'n drie laatste 'par tijen, welke hij tweemaal met 31,81 en een 38,88 gem. beëindigde. Het eindresultaat van deze voorwedstrij den was car. brt. h.s. gem. 1 Van Nispen 1810 108 219 16.75 2 B. Dekkers 1760 118 138 14.91 3 C. Hoogardie 1850 167 189 11.07 4 J. v. d. Kaa 1498 143 135 10.47 5 Jansen 1598 194 156 8.23 Het aanvankelijke nogal fel be streden regeringsplan voor steun aan gemengde bedrijven die in nood verkeren, is door een grote meerderheid uit de Tweede Kamer goedgekeurd. Minister Marijnen (Landbouw) behoefde slechts een kleine concessie te doen om alle Kamerleden met uitzondering van drie christelijk-historische af gevaardigden achter zich te krijgen. Die concessie een kleine verruiming van de voorwaarden waarop financiële steun wordt ge-, boden werd de bewindsman af gedwongen via een motie van het katholieke Tweede Kamerlid En- gelbertink. Na deze oratie volgde in het aula gebouw nog een druk bezochte re ceptie. A. C. KAATSHEUVEL Maandagavond organiseerde de A. C. Kaatsheuvel voor het clubkampi oenschap opnieuw 'n bolletjes-pijltjes rit, welke was samengesteld door de heren P. Schoenmakers en J. Schelle- kens, die hiervoor 'n traject hadden uitgezet, dat liep over Waalwijk, Ca- pelle, Waspik en Raamsdonk. Vooral nu het een avondrit betrof, was het voor degenen die ter plaatse minder goed bekend waren een vrij zware opgave. Doordat diverse vaste deelnemers bij de samenstelling en de controle van de rit betrokken waren, alsmede vanwege de concurrentie van de St. Christoffelrit op deze avond te Tilburg, was 't aantal deel nemers ditmaal aan de magere kant. De uitslag was als volgt: le equipe Stein-van Beek Capelle 90 strafp., 2 equipe heer en mevr. de Kort Kaatsheuvel 96 pt.; 3 equipe Noevers-Schoenmakers Kaatsheuvel 131 pt., 4 equipe Ververs-van Gils Kaatsheuvel 132 pt., 5 equipe Vloe- mans-Schellekens Kaatsheuvel 144 pt., 6 equipe de Jong Capelle 163 pt., 7 equipe heer en mevr. Moonen Loon- opzand 192 pt., 8 equipe Zoontjes- de Vries Tilburg 209 pt., 9 equipe mevr. Huninck St. Oedenrode 257 pt., 10 equipe van Oversteeg Capelle 267 pt., 11 equipe van Oversberg Waalwijk 296 pt., 12 equipe D. Var- ga, Waalwijk 299 pt. VAARWEL MIJN LIEFSTE „Vaarwel mijn liefste" is een verfilming van het beroemde boek van Francoise Sagan „Aimez-vous Brahms?" met in de hoofdrollen Ingrid Bergman, Yves Montand en Antony Perkins. De Nieuwe Rotterdamse Courant schreef over deze film o.m. het vol gende „Bijzonder gelukkig is de be zetting geweets van de rol van de jonge Amerikaan: Antony Perkins lijkt a.h.w. rechtstreeks uit het boek naar voren te komen, geen van zijn eigenaardigheden vindt men niet precies in de film terug". Hetzelfde zouden we kunnen zeg gen van Ingrid Bergman, die op meesterlijke wijze de rol van Paula Tessier vertolkt. De regie is in han den van Anatole Litvak. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. DE SNERTSOLDAAT Zondagmiddag draait er weer eens een kostelijke komiekfilm ditmaal over de recruut, en tege lijk kolonel, Adwood. „De snertsol daat" is een film, gemaakt tegen de zin van de Engelse R.A.F. Brian Rix, de houder van het Britse lach- record, in het oorlogsverhaal dat men niet durfde te verfilmen. Buiten Brian Rix spelen in deze film nog mee Cecil Parker, Willi am Parker en Leslie Thomas. Zondag 3 uur. Toegang alle leeftijden. MORGEN WACHT DE HEL „Morgen wacht de hel" is het verhaal van een roofoverval. De idee van het geheel, de beroving van een bank in een kleine stad, 'n paar honderd kilometer van New York, is ontworpen door een ex- politieman, die, ontslagen wegens corruptie, een plan heeft gemaakt, dat de beroving van de eeuw schijnt en hem in een slag met zijn medewerkers een bedrag van 150.000 dollar op moet brengen. „Morgen wacht de hel" wordt ge speeld door Harry Belafonte, Ro bert Ryan en Ed Begly. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. DE MAN DIE TEVEEL WIST „De man die te veel wist" is weer een Hitchcock-thriller van 't ouderwetse soort: geladen span ningen, actie en een climax, die u lange tijd zal bijblijven. Om aan de spanning geen afbreuk te doen zullen wij u een beschrijving van deze meesterlijke film besparen. De hoofdrollen worden gespeeld door Doris Day, James Stewart en Reggie Nalder. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. MET VOORBEDACHTE RADE Een verrassende intrige verfilmd in de trant van de grote Hitchcock. Deze film handelt over een Neder landse schilder Jan van Rooyen, die in Londen verblijft. Hij heeft een afspraakje gemaakt met een vrouw. Als hij haar kamer binnen gaat treft hij niet degene aan voor wie hij gekomen was, maar de commissaris van politie Morgan, die hem van moord op Jacqueline Cousteau verdenkt. Hoofdrollen: Hardy Kruger, San- ley Baker en Micheline Presle. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. SP""' In het fraterhuis aan de Gast huislaan te Tilburg is maandagmor gen om vijf uur overleden frater Siegbertus Rombouts, hoofdredac teur van „Ons eigen blad" en au teur van een grote reeks opvoed kundige publikaties. Frater Rom bouts werd 79 jaar oud. In de ouderdom van bijna 87 jaar is in Rotterdam overleden de be kende priester-journalist pater Hy acinth Hermans, oud-redacteur van De Maasbode.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9