wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Be ottbe boos i i irmmnhmhi F. Leytens - beste leerling van het land - ontving gouden horloge „Ik heb hei gevoel een beeije aan het hooghouden van de schoenindustrie te hebben meegewerkt" Gewillige leerling Verkeerde mening Andere cursussen Prachtige eindlêjst Bnvloed van de ouders Cadeau onder couvert n - (Naar waarheid opgetekend) De Kerstklokken waren zijn rechters VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 84e JAARGANG No. 100 De tcho vAn het Zuióen Uitgever i'aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur JAN TIELEN gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent ter week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief opgelicht 1878 Bureaux: Grot^straat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' op de voet Een gouden horloge, dat was de beloning, die Ferry Leytens, Victoriestraat 11 in Waalwijk, voor hard werken en doorzetten heeft mogen ontvangen van de Stichting Vakopleiding Schoen industrie. Het is een waardige afsluiting van een periode gewor den, die onmiddellijk wordt opgevolgd door een tweede, ingeluid door de verdere studie, die Ferry is gaan volgen middels de cursus V.M.T.O. Daarmee overduidelijk demonstrerend, bedacht te zijn op het feit, dat met het behalen van dit vakdiploma B, in het ka der van het leerlingenstelsel, de eindstreep nog niet is behaald. Ferry Leytens heeft zich de beste leerling getoond in het kader van dit leerlingenstelsel en dat kan een pres tatie genoemd worden. Het gaat er bij het behalen van deze erepalm na melijk niet alleen om, uit de bus te komen met de beste cijfers, er wordt tevens gevraagd, of de leerling tij dens het volgen van deze studie zijn plaats heeft geweten. Of hij de juiste houding heeft weten aan te nemen tegenover zijn superieuren en dege nen, die hem bedoelde opleiding heb ben gegeven. Zowel op de Drunense avondvak school, waar hij de cursus volgde, als in de stikkerij van schoenfabriek Greve, waar hij werkzaam is, toonde hij zich als een gewillige leerling waaraan men graag de nodige aan dacht besteedde. Het feit alleen al, dat hij deze cur sus wilde volgen via de avondschool typeerde hem, omdat hij met heel wat minder moeite de opleiding overdag had kunnen volgen. De heer van Loon, voorzitter van de stichting, beklemtoonde woensdag middag in hotel Verwiel - waar de overhandiging van het gouden hor loge plaats vond - het nut van de VAS, die zich ten doel heeft gesteld, de schoenindustrie in al haar gele dingen dienstig te zijn. Hij noemde de mening, die wel eens naar voren wordt gebracht, dat met de sterkere industrialisatie de behoefte aan goed geschoolde vakmensen gaat afnemen, omdat de technische ontwikkeling niet genoeg ruimte zou bieden, totaal verkeerd. Met de grotere taak die de machine in de schoenindustrie krijgt stijgt ook de verantwoording voor de man die er achter staat, en tevens be tekent dit, een verzwaring van de ver antwoording, voor degenen die deze vakmensen opleiden. „Er is in grote mate een werkterrein gelegen voor de vakman, in wiens hand de ma chine een verbeterd werktuig is", al dus de heer van Loon. Hij benadrukte dat er momenteel alles aan wordt gedaan, om na te gaan welke eisen aan het vakonder wijs gesteld moeten worden. Zo maakte hij tevens melding van een rapport, dat aan dit onderwerp is besteed, en waarin duidelijk naar vo ren komt dat Nederland, t.o.v. het buitenland, op baanbrekend werk kan wijzen. .T —-H i in De stichting stelt zich voor, om door middel van dit systeem van be- drijfsvorming een partij te zijn, die garandeert, dat aan de leerling een behoorlijke opleiding wordt gegeven, zodat aan de jongen de nodige aan dacht wordt besteed. De stichting heeft tevens een dienende taak, zo meende de heer van Loon, omdat de stichting adviserend moet optreden op het gebied van de opleiding en de methodiek die gevolgd dient te worden. „Dit is soms een zeer deli cate zaak". Het is juist daarom dat de Stichting Vakopleiding Schoen industrie voortdurend doende is, om, - gelet op de ervaring, - zich op de hoogte te stellen met de meest moderne technieken bij het onderwijs. De heer van Loon noemde het een dringende noodzaak, dat men de be schikking heeft over goede consulen ten, die de bedrijven met raad en daad bij kunnen staan. Juist omdat men ervan overtuigd is, dat vakmanschap alleen goede re sultaten kan waarborgen, heeft de stichting meeedere cursussen in het leven geroepenwaarvan wij onder meer kunnen noemen de opleiding die is georganiseerd om de vakman meer en een grondige industrievorming te geven. De heer van Loon noemde de ze cursus bijzonder nuttig voor dege nen die verder willen komen. Met nagenoeg allemaal achten voor zijn examenlijst (er stond slechts één zeven op voor patroontekenen) is Ferry Leytens gekomen tot 'n prach tig resultaat. De heer van Loon kon tevens meedelen, dat de totale in druk, die de consul van de stichting - de heer Nuyten - van hem had gekregen, zonder meer gunstig te noemen was. „Er waren er meer, die solliciteer den naar deze ereprijs. Juist daarom was het een uitermate moeilijke zaak, de eerste plaats toe te kennen." Naast de totale indruk, die be rustte op de accuratesse en de wijze waarop de werkboekjes waren inge vuld, hebben de cijfers beslist die werden behaald bij het aanvullend onderwijs. „Daarmee", zo meende de heer v. Loon, „geeft de stichting te kennen dat zij het uitermate belangrijk vindt, dat naast een opleiding in het bedrijf, nog een bepaalde schoolop leiding wordt gevolgd". Hij noemde het aanvullend onderwijs bijzonder belangrijk, omdat de vakman niet meer kan volstaan met enkel lager onderwijs. Ook de heer Nuyten sprak zijn volle waardering uit voor de prestatie die Ferry Leytens heeft geleverd. „Deze prestatie heb je tevens gele verd, door de bijzonder goede alge mene indruk, die je gemaakt hebt en niet alleen door de punten. Er waren er veel met goede punten, maar qua houding bleven ze ver achter.", zo benadrukte de heer Nuyten. Hij stelde tevens, dat degenen, die niet in het bezit van het diploma dag- L.T.S. waren, ook niet in aanmerking waren gekomen voor de eerste plaats. Dit als stimulans de dagschool volle dig af te maken. De heer Nuyten drukte de prijswinnaar nog eens na drukkelijk op het hart, dat hij er met het behalen van dit Vakdiploma B nog lang niet is. „In het kader van de Euromarkt, hebben wij vakmen sen nodig, wij moeten laten zien dat we er zijn mogen. Daarvoor zullen wij op hoog niveau moeten blijven werken." De heer Nuyten bracht tevens dank aan de ouders, waarbij hij speciaal de invloed van de ouders of de ver loofde benadrukte, omdat zij het vaak zijn, die stimulerend op de jon gen kunnen werken. Tot slot bracht de heer Nuyten dank aan allen die aan het slagen van de cursist hadden meegewerkt, aan de directie van schoeenfabriek Greve, aan de heer Herwijnen, die Ferry Leytens in het bedrijf heeft opgeleid en aan de directeur van de vakschool in Drunen, de heer Rechters. Zowel de heer Rechter, directeur van de Nijverheidsschool in Drunen, als de heer de Kort, die aanwezig was als voorzitter van de Ver. van Waal- wijkse schoenfabrikanten, spraken hun waardering uit over de prestatie die door de cursist was bereikt. De heer de Kort meende dat niet alleen Ferry Leytens trots kon gaan op deze eerste plaats, maar tevens de gehele Waalwijkse schoenindustrie. Hij zei verheugd te zijn, dat op deze manier eens een ander licht op de schoen industrie geworpen kon worden, om dat maar al te veel een zekere aver sie wordt getoond, die is voortge sproten uit de moeilijke tijd die de schoenindustrie heeft doorgemaakt in de crisisjaren. Tot slot mocht de eerste prijswin naar van de heer Greve nog een ca deau onder couvert ontvangen, waar mee de heer Greve duidelijk demon streerde hoe hij deze prestatie bijzon der op prijs stelde. „Dit horloge zal voor mij steeds een stimulans blijven door te zetten", aldus Ferry Leytens, die dank bracht aan de sprekers van deze middag, aan het bestuur van de VAS, aan de heer Rechters, de heer Greve en de heer Nuyten. „Ik ben erg blij dat dit geschenk in Waalwijk gevallen is, Waalwijk houdt de schoenindustrie hoog en ik heb het gevoel daar een beetje aan meegewerkt te hebben." De uitreiking van deze prijs werd tevens bijgewoond door o.a. de heer van Loon, voorzitter van de Stich ting, de heer Simons, waarnemend voorzitter, de heer Nuyten consul en de heer Borsten eveneens consul, de heer Lamers van Sticht, adviseur in zake vakopleiding, de heer v. d. Stap van het gewestelijk arbeidsbureau, de heer de Kort, voorzitter van de Ver. van Waalwijkse schoenfabrikanten, de heer Rechters, directeur van de Nijverheidsschool in Drunen en de heer van de Berkel, eveneens van de VAS. (Foto van de plechtigheid elders i. d. blad). Mijn ware verhaal speelt zich af tussen de schoenen, als je t tenminste schoenen mocht noemen. Verder zullen wij, om bepaalde gevoelens te ontzien, in het midden laCen of de ,,deliquent" uit KaatsheuvelII aal wijk of Dongen kwam. 't Was in elk geval een echte schoenmaker, een man die het in de late twintiger jaren zeer moeilijk had. Moeilijk als vele anderen, die als thuiswerkende, kleine ambachtslieden in „de schoe nen" nauwelijks droog brood konden verdienen. De kwaliteit van hun producten had er danig onder te lijden, zodat in die jaren, de voor de ouderen onder U veelzeggende naamGUMMI MANNEN ontstond. Het waren een soort pantoffels „boven van oude jassen etc. en „onder" veelal van niet meer dan - schrik niet fiets banden. Die werden veelal - deur voor deur - verkocht, eerst in de direkte omgeving van de schoenencentra, later verder van huis. Bij het krieken van de dag vertrok dan „de baas"nadat hij vaak tot diep in de nacht aan zijn handel had gewerkt. Als „het er nog af kon" ging de reis per bus of trein, velen trokken er echter op de fiets op uit. Zo vertrok ook KARELTJE, een ijverige SCHOENP1K, de dag voor Kerstmis 's morgens al om vijf uur. Een zware zak koopwaar achter op zijn gammele fietsje gesjord. Hij zou op deze donkere, koude dag, vlak voor de Kerst, zijn geluk nog eens gaan beproeven in Werkendam. Aanhouder als hij was, trotseerde hij voor 't onderhoud van zijn gezin zonder blikken of blozen, het spiegelgladde wegdek en de striemende sneeuwstorm. Hij bezat alles behalve geld om een succesvol zakenman te zijn. GELD, GELD, GELD Hij dacht aan niets anders, niet uit het oogpunt van luxe of luiheid, maar uit bittere noodzaak, werkelijke behoefte. Hij „werkte" in Werkendam, huis voor huis, en prees zijn schoenen aan voor de prijs van 30 en 40 cent per paar, vier paar naar keuze voor één gulden. Helaas, gisteren waren er al twee met schoenen geweest, aan elke deur die voor Kareltje openging Met een goede gulden verkoop ging hij om twaalf uur schaften. In het café'tje op de hoek schonk een half dove vrouw hem een kopje koffie. In gedachten verzonken nuttigde hij zijn meegenomen boterhammen. Daar na was het of Kareltje plots in een kwade droom de rol van een duivel speelde. Hij zag een la vol geld, toen hij het kopje koffie betaalde, een la vol. Verder was het hem al opgevallen dat de sleutel op de buitendeur stak. Schijnbaar onhandig verliet hij de zaak, klungelde wat met de schoe- nenzak, en ja hoor, hij had de sleutel uit het slot gegrist hij had een plan. Hij moest wat doen aan de oneerlijke verdeling van de rijkdom op aarde het moest avond worden, donker worden als het dan niet ander kon Maar Kareltje was geen dief, diep in gedachten sprong hij op de fiets, op weg naar Gorkum Gorinchem) om daar tot het avond werd nog wat te venten. Zonder licht, reed hij toen het donker werd terug naar Werkendam. Het was stil op de weg, 't was overal stilalléénin het café tje was nog volop leven. De biljartballen hoorde hij tegen elkaar knotsen. Pas op, daar kwam een agent, kennelijk op weg om het café te ont ruimen. Inderdaad werd het ook daar gauw stil Bevend zette Kabeltje zijn fiets tegen de gevel, met moeite kreeg hij de sleutel in het slot, nóg moeilijker kreeg hij de deur open De weg naar de la was een kwestie van twee, drie stappen. Op SLOT 7 Zou alles nog voor niets geweest zijn? Kareltje zette ook nu door. Tijdens de huldiging van een 8-tal jubilarissen bij de Timtur N.V., zaterdag 15 deeember, werden aan een aantal 35-jarige jubilarissen een gouden horloge en een cadeau onder couvert aangeboden, nadat door de heer Knoek, directeur, een kort huldigingswoord tot de ju bilarissen was gesproken. Bovenstaande foto laat zien hoe een van de 35-jarige jubilarissen uit handen van de heer Knoek het gouden horloge in ontvangst mag nemen. Voorzichtig betrad hij het opkamertje naast de gelagkamer. Het zou hem noodlottig worden Met een donderend laiuaai sloeg door de tocht de voordeur dicht, Ka reltje zat gevangen. Hij werd door een panische schrik gegrepen, vloog naar de deur en schreeuwde nog harder dan de gealarmeerde bewoners. Kareltje was geen dief, maar vluchten kon hij! Wèg was de kou, met klamme handen omklemde Kareltje het stuur. Wèg wou hij, wèg van de moord en brand schreeuwende mensen achter hem. Met bonzend hart stopte Kareltje niet eerder dan bij de aanlegstijger voor het veer over de Maas. Hij hoorde niets meer achter zich, hij kon wat vrijer ademen. Aan de overkant zag hij flauw de veerpont in het licht van een lantaarn. Hij hoorde de kettingen in het water slaan, de oude pont kraakte. Kareltje was de enige passagier. De man met de lantaarn (het bleken er later twee te zijnmannen wel te verstaan) was aan de andere kant gebleven Kareltje vertelde de nieuwsgierige schipper dat hij pech had gehad aan de fiets. Tsjonge, en dat op kerstavond! Dichter bij de overkant bleken de mannen met de lantaarn 'n auto bij zich te hebben. Ze waren opvallend vriendelijk 'en boden hem toen ook zij het verhaal van de kapotte fiets gehoord hadden, gaarne een lift aan. Omdat hij snel weg Visscrslatijn op grote voet wilde zijn, snel naar huis, naar het veilige THUIS. Omdat hij zich boven dien had vastgepraat nam Kareltje de lift aan. Maar o wee, nauwelijks gezeten voelde hij „nattigheid"Eén vraag, en ja hoor, hoe kon 't ook anders, natuurlijk waren het politieagenten. Kareltje draaide en loog, maar Kareltje was geen dief, hij praatte zich weer vastzo vast als een muur. Toen hij stopte was dat niet voor zijn veilige THUIS, maar voor een bureau. De handel werd doorzocht, de zakken omgekeerd. Kareltje stond letterlijk 'en figuurlijk in zijn hemd. Kareltje ivas zó klein, zó zielig, zó arm, dat er weldra een diepe stilte hing in de kamer Luid verbraken galmende Kerstklokken de stilte Even later had Kareltje twee klanten voor zijn GUMMI-MANNEN. Twee klanten die hem zelfs thuisbrachten. „OMDAT ZIJN FIETS KAPOT WAS' zeiden ze tegen zijn vrouw Of Kareltje toch zijn straf nog kreeg? NATUURLIJK! Natuurlijk hadden „ze" Kareltje die nacht gezien en „ze" kenden zijn „klanten". Kareltje had zijn straf de volgende dag dik te pakken, toen hij naar de kerk ging en „ze" hem nariepen Hadden ze oe, Kareltje?! Die „goede oude" tijd toch! (Publicatie in samenwerking met Schuwer N.V. Kinderschoenfabrieken.) FOTO'S UIT THAILAND Brief van Prinses stelt weduwe gerust De weduwe Aarts in Hilvarenbeek heeft de afgelopen week een brief van prinses Beatrix ontvangen, waar in enkele foto's van het graf van haar zoon Jaques waren ingesloten, die in 1943 aan de Birma-weg in Thailand om het leven kwam. Enkele weken geleden sprak de Brabantse weduwe in een brief aan prinses Beatrix haar zorgen uit over de verzorging van het graf van haar zoon, die vóór zijn gevangenschap sergeant-vlieger en marconist in Ne- derlands-Indië was. Prinses Beatrix stond toen op het punt haar reis naar het Verre Oosten te gaan maken. Bij enkele kleurenfoto's en foto's in zwart-wit van 't graf van sergeant Aarts had prinses Beatrix persoonlijk een brief aan de weduwe Aarts ge schreven, dat zij zich beslist geen zor gen over de verzorging van het graf van haar dappere zoon behoefde te maken. (Volkskr.) MOEDER VERDRINKT VIER KINDEREN Drama te Brussel Een geestelijk gestoorde vrouw heeft vrijdag haar vier jonge kinde ren in een kanaal geduwd nabij de Belgische plaats Denderleeuw. De vier kinderen verdronken. De vrouw zelf, die kortgeleden uit een rusthuis was ontslagen, was haar kinderen nagesprongen, doch kon worden ge red.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9