H STASSAR 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 31 DEC. 1962 7 geboden ter gelegenheid van zijn zil veren priesterfeest in 1961 Net een dagje eerder vierde zuster Desideria, (in de wereld Anna Bee- rens geheten), als Franciscanesse haar gouden kloosterjubileum. In ons enthousiasme zijn we eigen lijk een beetje op de feiten vooruit gelopen, het deelnemen van de drum band Euphonia aan 't wereldmuziek concours in Kerkrade, is, lijkt ons, alleszins de moeite tot vermelden waard, temeer nog wanneer we lezen, dat de drumband in Kaatsheuvel te rugkeerde met de hoogste lauweren. Ook het gasfabriek heeft dit jaar de vlaggen uitgestoken. Vijftig woe lige jaren lang heeft dit bedrijf er voor gezorgd dat de Kaatsheuvelse huismoeders het eten konden berei den, door een onafgebroken gasvoor- ziening. Alleen de oorlogsjaren heb- cours in Arnhem deelnamen, de be schikking over nieuw instrumentari um. Het resultaat was Landskam pioene. Hoe kan het ook anders hele maal in het nieuw. De Zangvereniging Echo der Dui nen heeft het er dit jaar ook niet bij laten zitten. De deelname aan het zangconcours in Nijmegen leverde in de ereafdeling met 360 punten een le prijs op met lof van de jury. De dertiende mei vierde zuster Al fonso haar gouden klooster jubileum. Zuster Alfonso was de laatste tien jaar als econome werkzaam o.a. aan huize Gerlachus. In juli werd in Loon-op-Zand de rust flink verstoord. Tientallen bui tenhuisjes sneuvelden onder de ha mer van de sloper, die volgens de re gelen der wet hun plicht deden. Een dreigbrief afkomstig uit Rotterdam Een voorspoedig wenst U Opticiën en Horloger. 1963 ben enige stagnatie gebracht, zo werd ons in het oor gefluisterd, en dat is dan om te vergeven. Op 14 augustus is vacantievierend Kaatsheuvel getuige geweest, hoe in de van Heeswijkstraat de familie de Vaan op straat werd gezet, letterlijk en figuurlijk; de man in de straat had er zijn eigen mening over, of het ge meentebelang was wat in die verhitte uren werd verkondigd, weten we niet precies. Wormatia is de schone en sierlijke naam van de handbalvereniging uit Worms, die op 22 en 23 september even een kort beleefdheidsbezoekje brachten aan hun broeders en zusters in de handbalwereld DESK. Dat het een Desk-Wormatiaans vreugdefeest is geworden, hoeft geen enkel betoog. 18 September, een grote dag voor de schoenindustrie. Op die dag kwam de vakopleiding tot schoenstikster en modinette, onder auspiciën van het leerlingenstelsel, definitief tot stand. Eind september was de lucht in Kaatsheuvel gevuld van feestmu ziek. Taptoe op de Efteling waar aan o.m. deelnamen Euphonia, Apol lo, St. Jan en de Tirolers van St. Bernhard. Op 12 oktober herdacht broeder Romedius de dag waarop hij veertig jaar bij het onderwijs was verbon den. Eveneens in oktober, vierde har monie St. Jan een ander feest. Met 297 punten verwierf zij in de ere-af- deling de eerste prijs tijdens het fede ratief blaas- en muziekconcours. Kaatsheuvel kreeg dit jaar ook nog bezoek van een team Duitse brand weermannen. Niet dat er in Kaats heuvel zoveel te blussen viel het af gelopen jaar, maar wel om de vriend schapsbanden weer eens wat sterker aan te halen. Rond Allerzielen werd de Stich ting Jeugdbelangen, van de parochie Sint Jozef, die onlangs was gestart met een nieuwe actie voor de jeugd, geconfronteerd met een staaltje van ergerlijk vandalisme. De blokhut van de jeugdbeweging werd door enkele jongelui op een grondige wijze in de gort geholpen. Nu we het toch over de Stichting Jeugdbelangen hebben willen wij ook nog even vermelden, dat deze stich ting onder de jeugd van de St. Jozef parochie een enquête hield die voor 100 geslaagd genoemd mag wor den. In café De Sportwereld, nam het district Kaatsheuvel een nieuwe matchtafel in gebruik. Groots was de viering van het dub bele gouden jubileum bij PeHaVe in Kaatsheuvel van de gebroeders Jan en Piet Kemmeren. Een uniek jubi leum dat op unieke wijze werd ge vierd. De parochie Berndijk stond dit jaar in het teken van de feestvreugde door het 12 Vè-jarig pastoorschap van pastoor Rietra. In de Efteling werd van 12 t.m. 17 december de Microshow gehouden, die meer dan geslaagd genoemd mag worden. Tot slot vermelden we nog even de benoeming van Dr. C. H. W. Bre- kelmans, die dit jaar nog net op het nippertje, werd benoemd tot lector aan de r.k. Universiteit in Nijmegen. Ook Loon-op-Zand heeft aan 1962 beslist geen ongunstig jaar gehad. Het jaar werd ingezet met de ope ning van een riant politiebureau in Kaatsheuvel, maar voor de Rijkspo litie groep Loon-op-Zand. De Koninklijke Harmonie Sophia's Vereniging kreeg vlak voor zij voor de 4e maal in successie aan het con- (zo werd gezegd), gericht aan het ge meentebestuur van de gemeente Loon- op-Zand, trachte de leden van de raad en het gemeentebestuur schrik aan te jagen, maar de ijverige gemeente raadsleden van Loon-op-Zand toon den zich niet voor een kleintje ver vaard en schaarden zich eensgezind achter het besluit van het gemeente bestuur. In Loon-op-Zand werd dit jaar de feesttrompet nog even gestoken ter ere van het diamanten bruidspaar C. Mutsaerts-Cools. Het gemeentebestuur van Loon- op-Zand - Kaatsheuvel kreeg dit jaar nog een flinke bittere pil te slikken, toen G.S. bekend maakte dat zij een gedeelte van de uitbreidingsplannen niet goedkeurde. Antwoord van het gemeentebestuur was: in beroep gaan bij de Kroon, hetgeen prompt werd gedaan. Sprang-Capelle In Sprang-Capelle jubileerde de heer W. de Roon bij zijn veertig-ja rig dienstverband bij de Firma Kerst en Oerlemans. Een nare zaak van 1961 kwam weer even in het nieuws toen voor de Sprangse moordenaar A. v. d. S. 20 jaar werd geëist. Vreugdevoller klanken waren bij NEO te beluisteren, die het nieuwe voetbalterrein in gebruik kon nemen. de Capelse haven. Om precies te zijn, dat was op 20 juni. 2 September opende de Neder landse Handelmij. N.V. in Sprang- Capelle een geheel nieuw kantoorge bouw, in zoverre was het gebouw nieuw, dat het pand van der Duin straat danig was omgebouwd. In juli nam P. v. d. Schans, in de volksmond populair „Peer" genoemd, afscheid van zijn ambt als bode, na- ongeveer 38 jaar. Voor het vele en vaak niet makkelijke werk kreeg de heer v. d. Schans, die bij ontelbaren als een uitermate sympathieke bode stond aangeschreven, de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau door de burgemeester opgespeld. Hij werd in zijn ambt opgevolgd door zijn zoon. De brandweer in de gemeente Sprang-Capelle werd dit jaar in het nieuw gestoken. Het korps werd uit gerust met doelmatige en voor de brandweer waardige uniformen. In Capelle vierde de postduiven vereniging „Luchtvaart" haar 40-ja- rig bestaansfeest. Minder optimistisch waren de woorden door een commissie van het Economisch Technologisch Instituut neergeschreven in het rapport. Duidelijk kwam hierin tot uitdruk king dat de gemeente Sprang-Capel le ondanks het voortvarend beleid van het gemeentebestuur, nog met talrijke moeilijkheden heeft te kampen. Verschillende belangrijke besluiten zijn er dit jaar door de gemeenteraad van Sprang-Capelle genomen, waar van wij onder andere nog willen noe men het besluit om de voormalige landbouwschool te verbouwen tot sportzaal. Waar waarschijnlijk alle gemeenteraadsleden voor het komend jaar naar uitzien is, dat de gemeente in 1963 meer woningen toegewezen zal krijgen, omdat de woningbouw in deze gemeente wel een zaak is van de hoogste urgentie. Drunen Ook in Drunen, de sterkst groeien de gemeente in de Langstraat (be volkingstoename in de laatste 9 jaar 31 werd in het jaar 1962 weer op alle gebied een flinke activiteit ont plooit. Op he t gebied van het onder wijs was er vooral een bijzondere ac tiviteit. Bijna werd dit jaar voltooid de tweede lagere school in Drunen, n.l. de Prot. Christelijke school, als mede de gemengde R.K. lagere school. Dit jaar kwam ook het besluit af tot de bouw van de R.K. Huishoud school en werd besloten tot de bouw van de R.K. Levensschool in Drunen en kwam men tot stichting van een daar twee nieuwe directeuren aan, waarmede de directie werd uitge breid. Bij deze firma werd dit jaar voor enkele bijzondere ideeën weer grote bedragen uitgekeerd. Eén idee werd o.a. beloond met f 1500. De Middenstand in Drunen groei de weer mee. Verschillende bestaande zaken werden uitgebreid en nieuwe vestigden zich. Ook op verenigings- gebied liet de middenstand van zich horen. Men organiseerde er een ge slaagd middenstandsappèl. Op het gebied van het verenigings leven was er in Drunen ook weer be hoorlijke activiteit. De Harmonie Drunen promoveerde naar de ere-af- deling en deed mee aan de landelijke kampioenschappen, welke in Amster dam werden gehouden. De Jeugdcen- trale was op verschillende punten ac tief en organiseerde Jeugd-Vacantie- vreugd. De Bond v. Bejaarden open de een bejaarden-soos: Het Jonge Hart. Quos Ege werd in haar afde ling kampioen en promoveerde naar de eerste klas. De EHBO-afdeling breidde zich weer uit en bijna alle organisaties en verenigingen ontwik kelden een goede activiteit. De Ned. Herv. Gemeente mocht dit jaar Ds. van 't Kruis begroeten. De heer Max Lips kreeg op grond van zijn bijzondere verdiensten voor de industrie de Koning Willem I-prijs toegekend. Zuster Edelgarda vierde haar 25- jarig jubileum als wijkverpleegster bij het W.G.K. De Eerw. Zusters ver trokken dit jaar uit Drunen, na 75 ja ren alhier te hebben gewerkt. Bij de jubilea welke werden gevierd, mogen wij vooral noemen het gouden feest 11 April rouw in Sprang-Capelle door de dood van A. L. van Wijlen, in de oorlogsjaren een van de grote verzetsstrijders, waarvoor hij ver schillende onderscheidingen mocht ontvangen. Op 20 april vierde de voetbalver eniging Wit Zwart uit Capelle uit bundig feest, omdat het kampioen schap in de 2e klas afdeling Brabant en dat terwijl voor de eerste keer werd deelgenomen aan de zaterdag middag voetbalcompetitie. Eind april kreeg de firma Kerst en Oerlemans een zware slag te verduren door het overlijden van de heer S. J. Zichtbaar hard werd er dit jaar ook gewerkt aan de Langstraatweg. Medio dit jaar werd onder Capelle door ir. Hamer, directeur van de Pro vinciale Waterstaat de eerste paal in de grond geslagen voor een brug over Broek en S. van Iersel hun 65-jarige bruiloft. 19 mei was niet alleen een grote dag voor stanzerij „Succes", die op die dag werd geopend, maar tevens voor de burgemeester van Waspik, die steeds alles in het werk stelt om industrie aan te trekken. In zijn ope ningsrede vestigde burgemeester van Erp dan ook de aandacht op het gro te belang van industrievestiging in Waspik. Op 12 juni was burgemeester van Erp weer aan het woord, nu bij de opening van de Boerenleenbank in Waspik. De gemeenteraad van Waspik be sloot eveneens dit jaar zich aan te sluiten bij de streekraad van Midden- Brabant, dit naar aanleiding van een ULO-school. Het onderwijs heeft in Drunen dit jaar de bijzondere be langstelling gehad en zal in de ko mende jaren nog steeds meer krijgen. Op het gebied van de woningbouw en uitbreidingen was er dit jaar ook weer veel te doen. De afbouw van plan-West-vordert gestaag. Uitbrei dingsplan Noulanden alsmede Ven nen-Oost werden reeds voorbereid en vroegen de aandacht. Voor het eerst werd dit jaar ook gesproken over een nieuw uitbreidingsplan, n.l. de Een denkooi, welk plan voorziet in de bouw van 16 villa's. De industrie breidde zich weer ver der uit. In Drunen vestigde zich een atelier van Hunter Kleding, terwijl met de bouw van een atelier van de Dassenfabriek Altie een aanvang werd gemaakt. Bij de Fa. Lips had een heroriëntatie plaats. Men trok al- van de Jatorschoenfabriek. Op alle gebied is er in Drunen een bijzondere activiteit zelfs verscheen in 1962 een rapport Vrijetijdsbeste ding. Ook 1963 zal in Drunen dus weer een jaar worden vol groei en vooruitgang. Dit jaar werd tevens Harrie v. d. Sanden onderscheiden in brons, wegens 40 jaar onafgebroken trouwe dienst, centrifugist, bij de Coöp. Eerste Langstraatse Stoomzui- velfabriek. Waspik Ook Waspik heeft dit jaar, enkele keren zelfs, in de landelijke pers, de nodige aandacht gekregen. Het jaar werd ingezet met de gouden jubile um-viering van de r.k. Werknemers- (sters) bond in de industriële bedrij ven. Voor de heer J. Dubbelman daar entegen betekende 1962, afscheid ne men als hoofd van de Chr. Lagere School. Ongeveer 36 jaar heeft de heer Dubbelman kosten nog moeite gespaard, om de jeugd datgene bij te brengen wat haar bijgebracht diende te worden. In april behaalde de drumband van de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak een eervolle 2e plaats tijdens het concours in Zevenbergen. De Waspikse Volleybalclub ATAK werd in een heroïeke strijd, kampioen in de le klasse in het district Tilburg. 24 April was een belangrijke dag voor de gemeente als zodanig. Burge meester van Erp ontsloot een nieuwe woning in het uitbreidingsplan Was pik-dorp. Met de 20 woningen aan de Margrietlaan en de Marijkelaan vormt de nieuwe aanwinst een be langrijke bijdrage in de oplossing van het woningprobleem in Waspik. Op 7 mei werd in deze gemeente een ander geluid gehoord, een sym pathieker geluid zouden wij willen zeggen. In de Schotse Hooglander straat vierde het echtpaar C. van den ingekomen stuk van de streekraad. „Het Hoogblok", het eldorado voor de Waspikse jeugd werd in juli door Waspiks eerste burger geopend. Zelfs de landelijke pers toonde de nodige aandacht in oktober voor het geen zich ging afspelen rond wethou der Op de Weegh. Na een tweetal verhitte vergaderingen, waarin be schuldigingen over en weer werden gesmeten, stemde de raad voor een voorstel van de heer van den Broek, waarin het vertrouwen in wethouder op de Weegh werd opgezegd. Er bleef de wethouder niets anders over dan van plaats te verwisselen. Nogmaals werd dit jaar het streven van burgemeester van Erp, dat is ge baseerd op een tweeledig uitgangs punt, namelijk, het aantrekkelijk ma ken van de Waspikse woongemeen schap en het opvoeren van de plaat selijke werkgelegenheid met succes bekroond. Tijdens een persconferen tie werd aan de afgevaardigden van de pers meegedeeld, dat Du Pont de Nemours voornemens was zich in Waspik te vestigen. Vlijmen Het hoogtepunt voor deze gemeen te werd dit jaar gevormd door de be noeming van een nieuwe burgemees ter; naast deze uitermate belangrijke gebeurtenis deden zich in deze ge meente talrijke andere vermeldens waardige gebeurtenissen voor, die wij in het kort even willen memoreren. Bijna anderhalf jaar na de datum, waarop men gehoopt had, dat de r.k. St. Jozef V.G.L.O., gelegen aan de Mgr. van Kesselstraat in gebruik ge nomen kon worden, werd deze door pastoor Sinnen plechtig ingezegend. Ook Vlijmen kende dit jaar zijn diamanten bruiloft. Begin februari werd ter gelegenheid van dit feit, de vlaggen uitgestoken ter ere van het diamanten bruidspaar F. van Buul- v. d. Wiel. De kerkenbouw werd bevorderd, doordat op 15 april de eerste steen werd gelegd voor de kerk van de Goddelijke Voorzienigheid op de Vliedberg. De kerk werd eind dit jaar nog door pastoor Kamp in gebruik genomen. De stichting Jeugdzorg stelde het afgelopen jaar een vijfjarenplan in. Dit in verband met het verheugende feit, van een snelle bevolkingsproei. Tijdens de raadsvergadering van 11 mei voteerde de raad van Vlijmen een bedrag van f 518.133.50 voor de bouw van een 12-klassige kleuter school voor G.L.O. op de Vliedberk. Op 2 juni vierde de varkensverze kering haar gouden bestaansfeest. Het ledental groeide in de afgelopen 50 jaar uit tot 250. Hoeveel varkens er in die 50 jaar zijn verzekerd is ons helaas niet bekend. 7 Juli is voor de gehele gemeente een bijzonder belangrijke dag ge weest. Burgemeester Schweitzer, door de Kroon benoemd tot burgemeester van Vlijmen, werd op feestelijke wij ze ingehaald in de gemeente Groot- Vlijmen. Voor de heer Wijkmans hadden de verkiezingen bijna een minder pret tig tintje, doordat hij telaat was met het overhandigen van zijn geloofs brieven. Het al of niet zitting hebben in de raad van Vlijmen kwam hier door aan een zijden draadje te han gen. Hulde werd dit jaar ook gebracht aan Mgr. van Kessel, die eerst door de bevolking en daarna door de ge meenteraad van Vlijmen in de bloe metjes werd gezet. Hij kreeg tevens het ereburgerschap van de gemeente aangeboden. WAALWIJK liet CCD uciuihu naiupiuuii. Dc eerste klap op de eerste paal voor een brug over de Capelse haven. Drunen beter onderdak voor Rijkspolitie. Vlijmen kreeg in mr. Schweitzer een nieuwe burgemeester.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 7